Onderwijs kan eigen boontjes doppen Met de truck in de carrousel Meer uitleen en meer bezoek in bieb Terneuzen 15 Herdenking militairen Voetbalverenigingen Axel hakken dinsdag knoop door over fusie Middelburger reed vrouw en man aan op weg Brouwersdam Meldweek tunnelbussen en veren Veel bekeuringen voor brommers Schietvereniging niet naar kelder Yersekenaar scoort record Vredesborrel hulporganisatie woensdag 9 april 2003 Dansuitvoering in Oostburg Kansen Betrokkenheid Ongevallen Samenwerking ijnnr Marcel Modde SCHARENDIJKE - Een dertig jarige inwoner van Middelburg heeft de aanrijding veroorzaakt waarbij vorige week donderdag op de Brouwersdam twee men sen om het leven kwamen. De man was ook diegene die het on geluk meldde bij de politie. Aanvankelijk werd aangeno men dat de slachtoffers al dood waren toen de Middelburger de lichamen vond en dat de feitelij ke dader was doorgereden. Ge tuigenverklaringen en tech nisch onderzoek tonen echter met 'grote zekerheid' aan dat de aanrijding met de auto van de Middelburger moet zijn ge beurd. Dat blijkt onder meer uit de schade aan de wagen en de 1 sectie op de lichamen van de veertigjarige P. van de Graaf uit Scharendijke en zijn negen jaar jongere Groningse vriendin. De Middelburger heeft tegen over de politie verklaard slechts in een flits iets te hebben gezien opdehoofdrijbaan van de Brou wersdam. Direct daarop voelde de man dat hij ergens overheen reed. Toen hij was uitgestapt en terugliep, zag hij de twee licha men op de weg liggen. Volgens politiewoordvoerder J. van iourick staat vast dat de slachtoffers 'niet rechtop ston den', waardoor de naderende 1 automobilist ze over het hoofd kan hebben gezien in het don- 1 ker. Dat zou ook verklaren waarom hij in eerste instantie 1 dacht over iets te hebben heen gereden wat er al lag. De aangetroffen sporen worden voornader onderzoek in het ge- i rechtelijk forensisch laborato riummet elkaar vergeleken. Die 'uitkomst zal de basis vormen 1 waarop de officier van Justitie bepaalt wat de dertigjarige au- tomobilist ten laste wordt ge legd. De politie ziet vooralsnog geen aanleiding om de Middel burger in hechtenis te nemen. VanMourick: ,,De enige vraag die open blijft staan, is hoe de twee aan de andere kant van de Brouwersdam met hun busje in tietwater zijn geraakt." De poli tie gaat er vanuit dat de man en j touw na dit ongeluk hulp heb- bengezocht op de N57. TERNEUZEN - De stichting Oost-Indiëmonument Zeeuws- ïlaanderen houdt zaterdag 19 april een korte herdenking ter nagedachtenis aan de 35 ge sneuvelde Zeeuws-Vlaamse militairen in Nederlands Oost- Indië en Nederlands Nieuw Guinea in de periode 1945- 1962. Bij het monument aan de Temeuzense Koninginnelaan worden om 10.45 uur bloemen OOSTBURG - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande ren houdt zaterdag en zondag dansvoorstellingen in het Le- deltheater in Oostburg. De voorstellingen worden gege- ven door leerlingen van de dartsafdeling van de sector Kunstzinnige Vorming. Ze zijn tusende 4 en 25 jaar en brengen I diverse dansstijlen: van kinder- dans tot klassiek ballet en jazz- dans, Het thema is poëzie. Beide voorstellingen beginnen om 15.00 uur. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Jel: (0115) 645769 ™:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl fcTflV V3n <^rem'3er9'le ^outBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee hits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst iet (0114) 372776 fax: (0114) 372771 mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE ^stsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN [el: (0118) 484000 fax: (0118)470102 t-|tail: redactie@pzc.nl 'nternet pWW-pzc.ni '•fail: web@pzc.nl Clubs willen nieuw honk door Peter Oggel AXEL - De voetbalverenigin gen AZVV en Axel willen na een fusie een geheel nieuwe sportac commodatie realiseren. „Op welke locatie dan ook", conclu deert een gezamenlijke onder zoekscommissie. De leden van beide clubs nemen dinsdag 15 april in een buiten gewone vergadering een defini tief besluit over de samenvoe ging. Op tafel ligt dan een uitvoerige rapportage van de onderzoekscommissies van AZW en Axel. Met instemming van de hoofdbesturen van beide voetbalverenigingen conclude ren de commissies dat fusie noodzakelijk is. Weliswaar zijn Axel (zondagvoetbal) en AZVV (zaterdagvoetbal) financieel ge zond, dat neemt niet weg dat beide clubs kampen met ver grijzing, een tekort aan vrij willigers en een gebrekkige doorstroming van jeugd naar senioren. De gezamenlijke on derzoekscommissie stelt boven dien dat met één grote vereni ging in Axel beter kan worden ingespeeld op toenemende eisen van overheid en KNVB. Maar aan fusie verbindt de onder zoekscommissie wel de nadruk kelijke wens voor de bouw en aanleg van een compleet nieuwe accommodatie. Axel speelt nu in het Axelse bos, AZW aan de Sportlaan. Volgens de commis sie komt in elk geval de accom modatie van Axel niet in aanmerking; weliswaar is uit breiding met twee velden moge lijk, maar daarvoor moet bos worden gekapt met verplichte herplant elders. „Een erg dure optie", concludeert de commis sie. Meer kansen biedt de accommo datie van AZW. Uitbreiding met een veld tot vier velden is mogelijk, maar wellicht moet dan de handboogschutterij wij ken naar, bijvooorbeeld, het terrein van vv Axel. De bestaan de kleed- en ontspanningsloka len bij AZW zouden moeten worden vernieuwd. Wethouder J. Luijcks (sportza ken) van de gemeente Terneu- zen is op de hoogte van de fusieplannen van de Axelse ver enigingen. Hij vindt het echter te vroeg om inhoudelijk te rea geren. „Laat eerst de leden een uitspraak doen, daarna zal ik een gesprek hebben met de be sturen van de clubs. Tja, een nieuwe accommodatie? Papier is geduldig, zou ik haast zeggen. Maar als inderdaad een plan wordt ingediend, zal daar on derzoek naar verricht moeten worden. Daar is tijd voor nodig, nog afgezien van de factor geld. Bovendien zijn er in de gemeen te Terneuzen meerdere sport verenigingen. Die hebben ook wensen." Overigens blijkt uit de rappor tage dat een groot deel van de vrijwilligers van AZW heeft aangegeven te zullen stoppen als beide verenigingen worden samengevoegd. Vrijwilligers van w Axel blijven, maar hun aantal is gering. Voorzitter A. van Waes van Axel hoopt dat er volgende week onder de leden draagvlak zal zijn voor de fusie. Van Waes: „Daarna zal er wat mij betreft een stevige fusie commissie onder leiding van een onafhankelijke voorzitter moeten komen." Titus Frankemölle wordt de nieuwe rector van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Leerlingen in de tweede fase van het voortgezet onderwijs zelf standiger laten werken is een goed uitgangspunt, maar heeft uitsluitend kans van slagen als er ook nadrukkelijk persoonlijke aandacht van de docenten is voor de scholieren. Daaraan invulling geven is een van de uitdagingen die Titus Frankemölle (40), als nieuwe rector van het Zeldenrust-Steelantcollege, voor zich ziet weggelegd. Frankemölle volgt met ingang van het nieuwe schooljaar Evert van der Rijst op, die per 1 januari met pensioen is gegaan. Tot die tijd is hij al één dag in de maand op de Terneuzense scholengemeenschap te vinden om zich in te werken. De nieu we rector is geboren in Zutphen, studeer de na zijn middelbare school Duits, stond een aantal jaren voor de klas en belandde daarna in het onderwijsmanagement. Zo was hij locatiedirecteur van het stedelijk college in Zoetermeer, en is hij nu nog waarnemend voorzitter van de centrale di rectie van het Pius X College in Almelo, de plaats waar hij met vrouw en twee kinderen woont. Frankemölle toonde zich in het verleden ook op allerlei fronten maatschappelijk actief. Hij was bijvoorbeeld dertien jaar gemeenteraadslid voor het CDA in zijn vroegere woonplaats Zutphen. „Ieder mens moet zich dienstbaar aan de sa menleving opstellen. Dat is een groot goed", verklaart hij zijn bestuurlijke be trokkenheid bij tal van organisaties. Plannen om ook in Terneuzen politiek actief te worden, heeft hij niet meteen. „Uitsluitend in de zijlijn, want ik ben nog lid van de redactie van het landelijke CDA Magazine en bovendien internatio naal politiek-bestuurlijk trainer voor het CDA." Toen Frankemölle de vacature van rector van het Zeldenrust-Steelantcollege on der ogen kreeg, was hij meteen gechar meerd van de wijze waarop de school werd beschreven. „Bovendien staat de school bekend als een kwaliteitsschool", aldus de nieuwe rector. „Ik was met mijn gezin al vaker in Zeeland geweest. Een groot deel van de familie van mijn vrouw woont op Walcheren. De ruimte, de rust, de zee, het mooie landschap en de nabij heid van prachtige steden als Antwer pen, Gent en Brugge trokken ons enorm aan." Frankemölle noemt zich een groot voor stander van het zogenoemde resultaat verantwoordelijke management. „Je moet zo min mogelijk zaken centraal foto Peter Nicolai aansturen en verantwoordelijkheden zo laag mogelijk in de organisatie leggen. Dat vergroot de betrokkenheid en daar mee de kwaliteit van de organisatie. Het Zeldenrust-Steelantcollege is wat dat betreft aardig op weg." Drie belangrijke ontwikkelingen komen op het onderwijs af: de herijking van de basisvorming, de tweede fase en het voorbereidend middelbaar beroepson derwijs (vmbo). „In mijn ogen liggen hier kansen om het onderwijs opnieuw vorm te geven. De overheid heeft zich veel te intensief met het onderwijs bemoeid en zaken van bo venaf opgelegd. De mensen in het onder wijs zijn zeer wel in staat hun eigen boon tjes te doppen. Dan stijgt het rendement en neemt het plezier van de leerlingen toe. Het is onze taak te zorgen dat leerlin gen niet zonder diploma de school verla ten." door Frank van Cooten HEIKANT- Met de vrachtwa gen in de carrousel of met de bus de molenwieken laten draaien. Het lijkt op een kermis, maar dat is het niet. Op het terrein van garage Kant aan de Juliana- straat in Heikant worden zater dag 26 april de regionale be hendigheidswedstrijden voor beroepschauffeurs gehouden. Naast het wedstrijdelement is deze dag ook bedoeld om het imago van de beroepschauffeur op te poetsen. „Ik kan met een gerust hart zeg gen dat 95 procent van de chauf feurs gewoon goed is. Slechts 5 procent haalt het imago naar beneden. Cowboys die op de weg voor ergernis zorgen. Door bij voorbeeld veel te lang links te blijven rijden. Het zijn jammer genoeg juist die chauffeurs die het langst in herinnering blijven bij de overige weggebruikers. De meeste chauffeurs vertonen keurig weggedrag, maar daar hoor je niemand over", zegt W. van der Linden. Van der Linden is penningmees ter van de personeelsvereniging van busmaatschappij Connex xion. Deze vereniging is de initiatiefnemer van de behen digheidswedstrijden. De wed strijden in Heikant zijn de vier de in Zeeuws-Vlaanderen. Eerder werden ze gehouden in Breskens, Axel en Knokke. Deze wedstrijden waren echter alleen voor buschauffeurs. „De wed strijd in Heikant is voor de eer ste keer in Zeeuws-Vlaanderen voor alle chauffeurs. Met name de organisatie van de Nationale Kampioenschappen is daar heel blij mee, omdat er nooit een af- Voorzitter Bram van Tigchelen (links) en penningmeester Willem van der Linden van de Connexxion- personeelsvereniging, die het initiatief nam voor de behendigheidswedstrijden voor bus en truck. foto Peter Nicolai vaardiging vanuit Zeeuws- Vlaanderen bij was. Dit jaar dus wel. De eerste drie van iedere categorie (bakwagen, bus, trek ker/oplegger, combinatie) gaan naar het Nationaal kampioen schap", zegt voorzitter B. van Tigchelen van de personeelsver eniging. Van Tigchelen heeft inmiddels 35 bekers in de kast staan. Hij is drie keer Nederlands kampioen met de bus geweest. Ook Van der Linden en mede-bestuurslid P. Lucasse hebben de nodige er varing met de behendigheids wedstrijden. Lucasse, in het da gelijks leven buschauffeur bij Connexxion, doet op 26 april voor de zevende keer mee. De historie van de behendig heidswedstrijden gaat terug naar 1972. In het zuiden van Frankrijk worden dat jaar voor de eerste keer wedstrijden ge houden tussen Franse en Itali aanse chauffeurs. Van een loka le wedstrijd tussen twee landen groeit het evenement uit tot een heus wereldkampioenschap. Eind jaren 70 treedt ook Neder land toe. Het evenement groeit ieder jaar. Het WK vorig jaar in het Duitse Oldenburg trok veer tigduizend bezoekers. Jaarlijks worden in Nederland zo'n twin tig voorronden gehouden waar de winnaars in iedere categorie zich plaatsen voor het Natio naal Kampioenschap. Wie bij het NK bij de eerste drie eindigt, komt in de nationale ploeg. Van Tigchelen, Van der Linden en Lucasse hebben alle drie aan WK's meegedaan. „Een hele ervaring", zegt Van der Linden. Het volgende we reldkampioenschap is volgend jaar in Kroatië. DePV ZWN (zo als de personeelsvereniging van Connexxion officieel heet) houdt volgend jaar voor de eer ste keer in haar geschiedenis het Nationaal kampioenschap. De vereniging bestaat dan dertig jaar. Eerst worden de regionale behendigheidswedstrijden ge houden in Heikant. De proeven in de vier categorieën worden zaterdag 26 april gehouden tus sen 10.00 en 17.00 uur. De orga nisatie hoopt op zo'n vijftig tot zestig deelnemers. „Het is een open wedstrijd. De chauffeurs kunnen op de dag van de wedstrijd inschrijven", zegt Van Tigchelen. Bezoekers kunnen om het terrein heen lo pen om de chauffeurs aan het werk te zien. Een aantal proe ven, zoals in een garage parke ren, is dagelijkse praktijk voor de chauffeur. Bij een aantal proeven komt het echt op be hendigheid aan. Zoals bij 'Het Kanon': vooruitrijdend de ka nonloop tussen vier ringen te gen de contactpaal drukken zo dat het groene licht in werking wordt gesteld. 'De Carrousel' is ook een aardige. Vooruitrijdend met een aangehaakt gewicht de groene plaatjes draaien, zonder de rode te raken en te draaien. Of de wedstrijden het aantal on gevallen omlaag brengen, is vol gens Van Tigchelen nog maar de vraag. Ook hem valt op dat het aantal gekantelde vrachtwa gens toeneemt. Een verkeerd ingeschatte bocht is vaak de oorzaak. „De vrachtwagens hadden vroeger bladvering. Dan had je vrij snel in de gaten of de lading zou gaan schuiven en kon je nog corrigeren. Nu zijn alle combinaties voorzien van luchtvering. Dat gaat goed tot dat het fout gaat. Dan ligt de vrachtwagen in een keer op zijn kant. Daar kan de chauffeur vrij weinig aan doen." GOES - Het Klaverblad houdt een zesweekse meidcampagne over het openbaar vervoer in Zeeland. Het patiëntenplatform vergaart van woensdag 23 april tot en met dinsdag 27 mei er varingen met de nieuwe buslijnen door de Westerscheldetun- nel en het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens. Daarbij wordt vooral gekeken naar de toegankelijkheid van het openbaar vervoer voor mensen met een handicap. Reacties kunnen bin nenkomen bij het telefonisch meldpunt: 0113 - 249490 en via e-mail: ikg@klaverbladzeeland.nl. Op de twee nieuwe bus trajecten Goes-Sas van Gent en Terneuzen-Middelburg wor den lage-vloerbussen ingezet, waarmee de bussen bruikbaar worden voor mensen in rolstoelen en met loophulpmiddelen. De buslijnen zijn sneldiensten met een beperkt aantal haltes. Het Klaverblad wil weten hoe bruikbaar de nieuwe verbin dingen zijn. Dat geldt ook de inzet van de psd-schepen Konin gin Beatrix en de Prins Johans Friso als fiets-voetveren. Bovendien wordt naar de aansluitingen op andere openbaar vervoerslijnen gekeken. Het Klaverblad wil naar gelang de uitkomsten van de meidcampagne de provincie Zeeland en exploitanten Connexxion en BBA aanspreken op mogelijke verbeteringen. De bellijn staat open op werkdagen tussen 9.30 en 12.00 uur. TERNEUZEN - De politie heeft gisterochtend in de Vliet- straat 26 bekeuringen uitgedeeld aan bromfietsers die in overtreding waren. De controle vond plaats tussen 715 uur en 9.15 uur. De meeste bromfietsers die een boete kregen, reden op een opgevoerde brommer (21). Verder zijn processen-ver baal opgemaakt voor rij den door rood licht (één maal)rij den zonder verzekeringsplaatje (twee maal)en voor te veel geluid (twee maal). MIDDELBURG - Schietvereniging de Kloveniers verhuist niet naar de voormalige atoomschuilkelder in de Geeregarage in Middelburg. De kelder is bij nader inzien niet geschikt voor de vereniging. De Kloveniers schieten nu nog op de zolder van de Kloveniersdoelen. De gemeente wil graag dat de vereni ging verhuist. De andere huurder van de Kloveniersdoelen, Nieuwe Muziek vertrekt ook uit het gebouw. De Roosevelt Academy wil het gebouw graag gebruiken als restaurant voor studenten. Of dat ook doorgaat, ig nog niet bekend. Begin dit jaar besloot de gemeente om te onderzoeken of het mogelijk was om de vereniging in de schuilkelder onder te brengen. Die wordt al jaren niet meer gebruikt. Hij bood indertijd plaats aan vijf- tot tienduizend Middelburgers. Het is nog niet dui delijk naar welke locatie de schietvereniging verhuist. MIDDELBURG - Een 60-jarige man uit Yerseke bagatelli seert zijn alcoholprobleem. Dat leidde officier van justitie A. Flikweert gisteren in Middelburg af uit het buitensporig alco holgebruik dat bij de Yersekenaar op 8 augustus vorig jaar werd geconstateerd. De uitkomst van een bloedproef was 2,72 milligram alcohol per milliliter bloed: vijfenhalf keer zoveel als toegestaan. „Een normaal mens gaat er aan dood." De re- cordscore werd niet in verwerkt in een langdurige rijontzeg ging, omdat het rijbewijs van de verdachte ongeldig is ver klaard. De officier zag meer heil in een werkstraf van 90 uur en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierech ter R. Reinarz vond dat de man ervan doordrongen moet wor den dat hij met zoveel drank op niet meer in zijn auto moet kruipen. Zij nam de eis van de officier over. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De bibliotheek in de gemeente Terneuzen zag vorig jaar het aantal uitlenin gen licht stijgen. Het ledenaan tal bleef nagenoeg gelijk, maar er kwamen wel meer bezoekers over de vloer. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bibliotheek over 2002. Het hoogtepunt van dat jaar was volgens het bibliotheekbe- stuur de opening van het nieuwe bibliotheekfiliaal in Hoek. Met financiële steun van de gemeen te en Dow Benelux is er in het dorp een voorziening tot stand gekomen die volgens het be stuur goed aansluit op de be hoeften van de inwoners. De opening van de leeszaal in Hoek heeft ook bijgedragen aan de stijging van het totale aantal uitleningen met bijna één pro cent. „Het cultureel ondernemer schap wordt zo langzamerhand een vast onderdeel van het aan bod van de bibliotheek", stelt het bestuur. Het organiseren van activiteiten als exposities en lezingen laat zien dat de bi bliotheek inmiddels veel meer doet dan het uitlenen van boe ken en andere media. In dat ka der heeft bijvoorbeeld ook de aanwezigheid van de kunstuit leen in de bibliotheek een toege voegde waarde, vindt het be stuur. Vanwege de mindere belang stelling is de collectie buiten landse romans in de Terneuzen se hoofdvestiging met een kwart ingekrompen. In de filialen zijn de buitenlandse romans om die zelfde reden helemaal uit het aanbod verdwenen. Eveneens is in de filialen het mes gezet in de collecties informatieve boeken voor volwassenen. De omvang van de collecties jeugdboeken bleef over de gehele linie gelijk. Voor het nieuwe filiaal in Hoek werden 3600 titels aangeschaft. Daardoor steeg het totale aan bod voor de jeugd met ruim tien procent naar 40.000 boeken. Bij de audiovisuele materialen con stateert het bestuur een duide lijke trend dat de DVD de video film gaat opvolgen. De collectie DVD's werd verdubbeld, terwijl de collectie videospeelfilms met 96 procent af nam. Ook de col lectie 'informatiève videoban den slonk fors met bijna de helft. Door middel van een speciale teller wordt geregistreerd hoe veel mensen er jaarlijks de cen trale bibliotheek binnenstap pen. Vorig jaar werden 148.415 bezoekers geteld, ruin tweedui zend meer dan in 2001. Samen met het geschatte aantal bezoe kers in de filialen kan volgens het bestuur worden gesteld dat er ruim 180.000 bezoeken in de Terneuzense bibliotheekvesti gingen hebben plaatsgevonden. In het kader van het Vernieu wingsproces Bibliotheekwerk Zeeland voeren de vijf biblio theekinstellingen in Zeeuws- Vlaanderen overleg over verre gaande samenwerking. De ver wachting is dat er half volgende maand een gezamenlijke inten tieverklaring kan worden on dertekend. AARDENBURG - De Stichting Nasreddin Hodja, een kleine hulporganisatie die zich richt op het voormalige Joegoslavië, houdt op tweede paasdag een vredesborrel in galerie GaleRi- chel aan de Weststraat in Oost- burg. Het centrale thema van de bij eenkomst is 'Mag dat in Bag dad?', waarbij gesproken wordt over het oorlogsgeweld in de Iraakse hoofdstad. Ton Besselink van de genoemde stichting treedt op als gespreks leider. Als speciale gast is Luc Brusselaars aanwezig. Hij heeft hulpcontacten in Irak en is daar al regelmatig geweest met onder meer melkpoeder en medicijnen voor een kinderziekenhuis. Ook wordt er via een nog te openen bankrekeningnummer geld in gezameld voor de twaalfjarige Ali Ismael Abbas, die bij bom bardementen op Bagdad beide armen verloor. Nasreddin Hod- j a zal via het Rode Kruis contac ten leggen met het ziekenhuis waar de jongen wordt ver pleegd. De bijeenkomst begint 21 april om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47