11 Ijs beschermt bloemknop fruitboom Fiets-voetveer mag geen auto's vervoeren CDA wil verwerking baggerslib ook aan bedrijven overlaten I?9 Alarm beter dan slaapzak Ouderenbond bezorgd over seniorenwoningen Onderzoek detailhandel gemeente Sluis Veel ondernemers willen stoppen Onwetend FNV huldigt jubilarissen Vredesdienst zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 9 april 2003 Kessen neemt afscheid van gemeente Hulst Alert Diverse soorten, blikjes a 330 ml 4^9- 6 rollen Pak 4.76 J Winkelcentra moeten beter innrRenévan Stee 'LUIS - De winkelcentra in Sluis, Oostburg en Breskens ■ten aantrekkelijker worden or het publiek. Dat blijkt uit tt onderzoek dat in opdracht de gemeente Sluis naar de .„schillende winkelgebieden jn West- Zeeuws-Vlaanderen is verricht. Het rapport is een aan vulling op het Zeeuws-Vlaams detailhandelszoek dat de Ka mer van Koophandel eerder liet verrichten. De gemeente Sluis heeft per in woner veel meer verkoopvloer oppervlak dan het gemiddelde jn Nederland. Ook voldoen de winkelcentra in Oostburg en Huis aan een groot aantal rand- oorwaarden voor zowel dage- ijkse boodschappen als re- reatief winkelen. Toch zijn er volgens adviesbureau Droog tommeien Broekhuis, de op steller van het rapport, diverse ingrijpende maatregelen nodig om te overleven. Die maatregelen gaan het verst in Breskens. Daar verdient de ontwikkeling van een compact centrum voor de dagelijkse ïoodschappen aan het Oranje plein volgens het adviesbureau de voorkeur. Daarnaast leent het Spuiplein zich het best voor lere ontwikkeling als hore van de gemeente Sluis. Er moet een logischere verbinding ko men tussen het boodschappen- cluster aan de Veerhoeklaan en het centrum. Overige aanbeve lingen zijn: de vestiging van een warenhuis (Hema) en andere toonaangevende winkels, de versterking van de pleinfunctie van de Markt en het Raadhuis plein, de verbetering van de parkeerroute en de verbetering van de presentatie en formule van het huidige winkelaanbod. Sluis behoeft volgens het rap port geen of nauwelijks ingrij pende maatregelen. Om de bezoekersstroom op peil te hou den, zal het centrum van Sluis zich verder moeten profileren als een dagattractie. Dit kan on der meer door het winkelaan bod te verbeteren, de ontwikke ling van aantrekkelijke pleinen met horeca en door uitbreiding en verplaatsing van supermark ten. Ook de parkeermogelijkhe- den moeten worden uitgebreid. door René van Stee SLUIS - Een groot aantal ondernemers in de ge meente Sluis ziet geen toekomst meer in West- Zeeuws-Vlaanderen. Uit een onderzoek naar de verschillende winkelgebieden in de regio, blijkt dat liefst 17 procent van de ondernemers in de kleine kernen -waaronder IJzendijke, Aarden burg en Schoondijke- er binnen vijf jaar mee wil stoppen. Ook in toeristische trekpleisters als Sluis en Cad- zand-Bad dreigt 15 procent er de brui aan te ge ven. Voor Sluis zou dit, op een bestand van bijna honderdvijftig detailhandelsvestigingen, een te ruggang van vijfentwintig zaken betekenen. Een reden hiervoor is wellicht de terugloop van het Belgische kooptoerisme, in combinatie met het grote winkelaanbod in Sluis. Sluis heeft meer winkels dan gemiddeld in Neder land (2,3 vierkante meter vloeroppervlak tegen over 1,4 in de rest van Nederland) maar de winkels zijn gemiddeld wel een stuk kleiner. Het gemiddelde winkelvloeroppervlak bedraagt in Sluis 140 vierkante meter; dat is 213 vierkante meter in de rest van het land. Iets meer dan 12 procent van de respondenten in Sluis heeft onlangs in zijn of haar zaak geïnves teerd, iets meer dan 30 procent is dit de komende vijf jaar van plan. In Oostburg ligt dit laatste per centage op ruim 4 5In Breskens heeft geen enkele ondernemer de laatste jaren grote investeringen gedaan. Wanneer de plannen voor het winkelcen trum op het Oranjeplein doorgaan, zegt meer dan 50 procent dit te doen. In Oostburg stoppen de minste ondernemers er mee: minder dan 2 pro cent. Wel overweegt meer dan 15 procent de zaak te verkopen. In Breskens hebben ondernemers het meeste vertrouwen in de toekomst. Iets meer dan 7 procent zegt er mee te stoppen of de boel te verko pen. De waardering van de kwaliteit van de winkelge bieden is verschillend. De meningen over de ver keerssituatie in Oostburg zijn duidelijk verdeeld. De ligging scoort ruim voldoende. De onderne mers in Sluis en Breskens zijn in het algemeen zeer tevreden over hun winkelgebied. Alleen de moge lijkheid tot uitbreiding scoort in Sluis slecht. In Breskens heerst ontevredenheid over het verkeer en parkeren. De uitstraling in Cadzand-Bad is volgens de ondernemers beneden peil.Ook de in richting van de openbare ruimte en mogelijke uit breiding scoren een onvoldoende. De enkele winkels in de kleine dorpen ervaren de ligging in het winkelgebied en de beperkte uit breidingsmogelijkheid als negatief. Het uitbreiden van het winkel aanbod in overige delen van ikens wordt als ongewenst ichouwd. Om de verplaatsing naar een nieuw centrum op het Oranjeplein te stimuleren, kan een financiële regeling worden Centrum Oostburg kan zich volgens het rapport verder ontwikkelen als het centraal gelegen centrum HULST - Burgemeester A. Kes- m neemt woensdag 28 mei af- stheid van zijn gemeente Hulst, la een bijzondere raadsverga dering staat het gemeentebe- stuurstil bij de ruim twaalf jaar dat Kessen het ambt bekleedde. Sjdens de daaropvolgende re- eveneens in het stadhuis, lenalle inwoners Kessen de td schudden. 4 januari 1991 werd Kessen ileerd in Hulst. Daar- irwas hij vier j aar eerste bur- van de voormalige buurge- itente Hontenisse.. Sinds de gemeentelijke herindeling met Hontenisse, per 1 januari dit jtt, was Kessen waarnemend burgemeester. Hij besloot niet jtetedingen naar het ambt van broonbenoemde burgemeester Van de nieuwe gemeente Hulst. ™i zegt toe te zijn aan een meuwe uitdaging. Afgelopen besloot de Hulster unaniem J. Mulder, oud- lemeester van Axel, voor te 'gen als eerste kandidaat voor het burgemeesterschap door Rinus Antoriisse KAPELLE - Zo'n vijftien pro cent van de Zeeuwse fruitte lers beschikt over mogelijkhe den voor nachtvorstbestrij- ding. De afgelopen nachten hebben zij daar volop profijt van gehad. Door middel van beregening konden de prille bloemknoppen beschermd worden met een dun laagje be vroren water. Ook als het de komende nach ten opnieuw vriest - en de kans daarop is aanwezig tot en met de ijsheiligen, half mei - hoe ven de telers die kunnen bere genen niet in angst en beven af te wachten wat er met hun 'nieuwe oogst' gaat gebeuren. Met name op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen be vinden zich de meeste berege- ningsinstallaties Die moeten in actie komen als de temperatuur onder de nul graden Celsius zakt. Als er dan water over de tere bloemen wordt verneveld, worden de knoppen omgeven door een laagje ijs. Daaronder is de bloemknop beschermd tegen bevriezing. In hoeverre er nu al sprake is van vorstschade in de niet-be- schermde boomgaarden, is nog niet duidelijk, zegt Ad Slabbe koom, voorzitter van de Ne derlandse Fruittelersorgani satie, kring Zeeland/Brabant. Dat blijkt pas over enkele we ken. De ervaring leert dat de periode tussen 2 0 en 2 5 april de meest gevoelige is voor nacht vorst. Dat er nog maar weinig fruitte lers voorzieningen hebben ge troffen, heeft onder meer te maken met het beschikbaar zijn van zoet water en uiter aard met de kosten. Volgens Slabbekoom is met de aanleg van een zoetwaterbassin en een beregeningsinstallatie een fikse investering gemoeid. Lang niet alle telers kunnen zich die veroorloven. Ook speelt mee dat de bescherming tegen nachtvorst lang niet elk jaar nodig is. „Ik vind het wel zinvol jezelf zoveel mogelijk in te dekken en de risico's te be perken", stelt de kringvoorzit ter. Sommige fruittelers nemen het risico, ook al omdat vorstscha de lang niet elk jaar optreedt. In 1991 en 1997 bevroren veel jonge bloemknoppen aan de fruitbomen. Dat was aanlei ding voor het oprichten van de Coöperatie Zoetwatervoorzie ning Zeeland, die met name het zoetwaterprobleem ging aan pakken, met subsidiesteun van verschillende overheidsin stanties. Eén fruitteler bij Kapelle bere gende gisteren niet, maar zette een helikopter boven zijn boomgaard aan het werk. Door de bewegingen van de wentel wiek werden de koudere lucht lagen boven de grond gemengd met de wat warmere, hogere lagen. door Eugène Verstraeten MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten denken er niet aan om tijdelijk toch auto's toe te laten op het fiets-voetveer Breskens- Vlissingen. Dat is de reactie van het dage lijks provinciebestuur op een verzoek vanuit de voormalige gemeente Oostburg, nu gemeen te Sluis. De gemeenteraad verzocht eind vorig jaar bij de provincie aan te dringen om alsnog auto's toe te laten. Een overgangsperiode tussen het gebruik van de huidi ge veerboten en de nieuwe spe ciale schepen voor voetgangers en fietsers kan de pijn van het verdwijnen van de veerdienst wellicht wat verzachten, zo ar gumenteerde de gemeenteraad. In hun antwoord wijzen GS erop dat de afspraken met het Rijk het onmogelijk maken auto's mee te nemen op deze veerver- binding, ook al is het maar voor een jaar. Volgens GS zou de rijksbijdrage dan meteen ver vallen, omdat de veerdienst nu wordt beschouwd als een open baar-vervoerverbinding. „Daarnaast zouden er ook meer kosten ontstaan omdat er veel meer 'personeel nodig is op een autoveer", betogen GS. „Dat maakt uw voorstel financieel onuitvoerbaar." De gemeenteraad had ook vra gen over de veiligheid voor de gebruikers van de Westerschel- detunnel en over de rampenor ganisatie. GS benadrukken dat dat allemaal prima geregeld is. Het college wijst op de geschei den tunnelbuizen, permanente bewaking, aangelegde vlucht wegen en rookwerende en brandvertragende maatregelen. Bij calamiteiten kan hulpverle ning er razendsnel zijn. Boven dien hebben de gemeenten Terneuzen en Borsele een geza menlijk rampenbestrijdings plan opgesteld voor het geval het helemaal fout gaat. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Particuliere be drijven moeten een kans krijgen om Nederland versneld af te helpen van de enorme hoeveel heid baggerspecie die landelijk is opgeslagen. Het Rijk zou die bedrijven nadrukkelijk moeten ondersteunen, faciliteren en helpen bij het krijgen van de no dige voorzieningen. Dat vindt CDA-kamerlid G. Koopmans. Koopmans vroeg maandag in de Tweede Kamer de regering tekst en uitleg over de kwestie Koegorspolder. Staatssecreta ris Schultz van Haege (Verkeer en Waterstaat) besloot ander halve maand geleden om de voorgenomen proef met de ver werking van baggerslib in de Terneuzense Koegorspolder op te schorten, om financiële en aanbestedingsredenen. Voor de gemeente Terneuzen was dit een bittere pil, omdat de raad van de oude gemeente Terneuzen enkel wilde instemmen met een bag- gerdepot in de polder als het Rijk de middelen (20 miljoen eu ro) voor het verwerkingsexperi ment beschikbaar zou stellen. Terneuzen heroverweegt nu de aanleg van het depot en heeft nog geen besluit genomen. De CDA'er wil nu van de staats secretaris weten waarom de proef is opgeschort, of daarover overlegd is met Terneuzen en of dit tot schadeclaims kan leiden. Ook moet de overheid particu liere specieverwerking steunen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De afdeling Axel van de Protestants Chris telijke Ouderen Bond (PCOB) maakt zich zorgen of er wel vol doende huurwoningen voor ou deren in de gemeente Terneuzen beschikbaar zijn. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen signaleert het bestuur van de bond dat er van uit de samenleving berichten komen dat er te weinig kleinere huurwoningen beschikbaar zijn voor ouderen. „Met name voor 65-plussers, die hun huis willen verruilen voor een aangepaste kleinere seniorenwoning in de huursector", schrijft de bond aan de gemeente. Als de ge meente dit ook signaleert, moet ze haar beleid aanpassen, ver zoekt de bond. Wethouder A. van Waes heeft met enige verbazing kennis ge nomen van de brief van de PCOB. „Ik heb zelf niet de in druk dat er zo'n tekort is aan kleine huurwoningen binnen de gemeente", zegt hij. „Ik herin ner me dat er nog niet zo lang ge leden zelfs leegstand was. Dat zou dan wel heel snel veranderd moeten zijn." Van Waes wijst erop dat de ge meente alert blijft op de ontwik kelingen. „Zeeland vergrijst en dat geldt ook voor onze gemeen te. Dus kun je verwachten dat de behoefte aan seniorenwoningen zal toenemen. Daar moeten we in de toekomst terdege rekening mee houden." Volgens de wethouder zijn er binnen de gemeente redelijk wat woningbouwplannen waarbij aandacht wordt be steed aan ouderenhuisvesting. „Natuurlijk is er niet in iedere kern een voorraad seniorenwo ningen beschikbaar. Dat kan ook niet, want we hebben in on ze gemeente vijftien kernen. Over de hele gemeente genomen denk ik echter dat er voldoende huurwoningen voor senioren zijn. De situatie is niet alarme rend en er zijn geengrote wacht lijsten." Van Waes zegt niettemin con tact te zullen opnemen met de ouderenbond voor een gesprek. „Want blijkbaar hebben zij een andere indruk. Als dat zo is moeten ze maar eens een paar concrete voorbeelden aanwij zen." HULST - FNV Bondgenoten, afdeling Oost-Zeeuws-Vlaan- deren, huldigt vrijdag58 jubila rissen tijdens de jaarvergade ring in het Reynaertshof in Hulst. De jubilarissen worden gehul digd door bestuurder A. van der Pijl. Dit jaar worden dertien gouden speldjes met een robijn tje uitgereikt (vijftig jaar lid maatschap), achttien leden die veertig jaar lid zijn krijgen een gouden speldje en er zijn 27 le den die zich al 25 jaar lang voor de FNV hebben ingezet. Zij krij - gen een zilveren speldje. De jaarvergadering, inclusief bin go en muzikaal intermezzo, be gint om 19.30 VOGELWAARDE - De geza menlijke parochies in de voor malige gemeente Hontenisse houden naar aanleiding van de oorlog in Irak vanavond vanaf 19 uur een vredesdienst in de Petrus en Pauluskerk in Vogel waarde. Voorgangers zijn pas toor W. Weemaes en pastor C. Bovens. Op het sloopterrein van de kazerne in Middelburg deed de archeologische dienst on derzoek. Dat gebeurde uiter aard overdag. Op een avond laat liepen twee ongure types rond op het terrein. Buurtbewoners spraken de mannen aan met de vraag wat ze aan het doen waren. De mannen ant woordden dat ze van de argeloze dienst waren. Van argeloosheid bij de buurtbe woners was geen sprake en ze belden snel de politie. Fruitteler Slabbekoom in Kapelle heeft een laagje water over de bloesem van de perenbomen ge sproeid, om de knoppen 's nachts te beschermen tegen de vrieskou. foto's Mechteld Jansen prijs per liter 0.56 door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - De slaapzakken lagen gis teren al klaar op praktijkschool De Sprong in Terneuzen, maar hoefden op het laatste moment niet gebruikt te worden. Nadat er afgelopen week twee keer was in gebroken in de nieuwbouw van de school voor moeilijk lerende kinderen aan de Evertsenlaan, vonden de leraren het welle tjes. Gisterochtend vatten ze het plan op om met een paar man de nacht door te brengen in het pand. Omdat ze het beu waren dat er schade aangebracht werd aan hun nieuwe schoolgebouw. In de loop van de dag kwam het verlossende telefoontje van KPN dat de school direct op het telefoonnet werd aangesloten, zodat de alarminstallatie in werking kon treden. Di recteur H. Sinke was opgelucht. „We heb ben op tijd een telefoonaansluiting aange vraagd bij KPN. Tevergeefs. Ze konden ons niet van een aansluiting voorzien voordat onzè school vrijdag wordt opgeleverd. Na een hoop gesoebat zijn ze uiteindelijk over stag gegaan." Bij de inbraken werd niets meegenomen, maar zijn wel ramen en ver lichting kapot geslagen. Praktijkschool De Sprong zit op dit moment verspreid over twee gebouwen aan de Leeu wenlaan en de Jacob Catsstraat. Beide ver ouderde gebouwen voldoen al lang niet meer. Het praktijkonderwijs kwam in de knel. De nieuwe school biedt vanaf 19 mei onderdak aan 110 aankomend keukenhul pen, schoonmakers, groenspecialisten en hout- en metaalbewerkers. Sinke is uiterst Conciërge P. Marteijn en directeur H. Sinke (r) in de nieuwe keuken van de praktijkschool. De afgelopen twee weken is er twee keer ingebroken in de school. foto Peter Nicola i tevreden over de nieuwbouw. „Na alle er gernissen van de afgelopen jaren op onze twee locaties hebben we nu tenminste een overzichtelijk gebouw, waarmee we jaren uit de voeten kunnen. Er is ook al nagedacht over een eventuele uitbreiding. Dan kan het trappenhuis aan de zijkant verplaatst wor den en kunnen nieuwe lokalen aan de zij kant worden gebouwd." Op de benedenverdieping is plaats voor praktijkonderwijs. Er zijn lokalen waar een wasserij komt, een fietswerkplaats en waar aan metaalbewerking wordt gedaan. Op de eerste etage komen de theorielokalen, een computerlokaal en ruimten voor psycholo gen, schoolarts en stagebegeleiders. Conci erge P. Marteijn: „Natuurlijk zullen er in de toekomst wensen blijven, maar dit gebouw is precies wat we willen." Het praktijkonderwijs bereidt moeilijk le rende kinderen voor op een beroep.De offi ciële opening van het gebouw is in oktober. Advertentie a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43