Familie vreest voor leven in Algerije vermiste avonturier Pluimveehouders krijgen mogelijk extra steun Juwelier vervolgd voor doodschieten overvaller Veel ouderen hebben te hoog cholesterolgehalte Bonden en universiteiten ruziën over uitleg waarderingssysteem Plaquette voor Engelandvaarders IXS4ALLI woensdag 9 april 2003 Beatrix moet van GroenLinks topbestuurders Shell de les lezen Kamer hamert op aanpak van huiselijk geweld Dertig maanden voor overrijden jongen tijdens dropping Bezwaarschriften Waarschuwing Drugsbaron ontvangt uitkering Agenten vervolgd voor xtc-handel Hollands Glorie komt opnieuw uit Indische Nederlander krijgt 1822 Verdachte schietpartij vast OEN HAAG - GroenLinks wil dat koningin Beatrix tijdens de jaarvergadering van aandeel- Mouders haar 'weerzin uit spreekt' over de loonsverhoging voor topbestuurders van het olieconcern. Kamerlid Vendrik vraagt de missionair premier Balkenende in een open brief omBeatrix, die jtaandeelhouder zou zijn van Shell, hiertoe aan te sporen. Grote aandeelhouders, zoals verzekeraars en pensioenfond sen. verzetten zich tegen een voorstel om de salarissen van topbestuurders van Shell te ver hogen met een extra bonus van naximaal twee jaarsalarissen, lit te betalen in aandelen. Op 23 bril besluiten de aandeelhou ders over het voorstel. Vorige week kreeg Vendrik mi nister Hoogervorst (Financiën en Economische Zaken) zo ver, dat die beloofde tijdens de aan deelhoudersvergadering van KPN zijn ongenoegen te uiten hver de beloning van de top van dit concern, waarin de staat een grootbelang heeft. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Phoa (Emancipatie) moet van de Tweede Kamer haast maken met de aanpak van geweld tegen vrouwen en kinderen. De mees te partijen kraakten gisteren de notitie van de bewindsman over en deden allerlei voor stellen voor het bestrijden van huiselijk geweld, verminking van vrouwen en vrouwenhan del. Uitgegevens van het ministerie van Sociale Zaken blijkt dat jaarlijks 200.000 vrouwen wor- denmishandeld, van wie 50.000 ernstig. Door huiselijk geweld sterven elk jaar ongeveer 50 kinderen, 70 tot 80 vrouwen en 25 mannen. De WD riep Phoa op voor 1 sep tember een plan te presenteren. Woordvoerster Hirsi Ali pleitte voor één verantwoordelijke mi nister op dit beleidsterrein. ANP BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren een 34-jarige man uit Alphen (Noord-Bra- hant) wegens poging tot dood slag veroordeeld tot dertig Manden cel, waarvan zes voor waardelijk. De veroordeelde overreed met zijn terreinauto tijdens een wilde achtervolging de 15-jarige Dirk Peeters. Naast de celstraf kreeg de man een rijontzegging van een jaar ipgelegd. Tegen hem was drie jaar cel en twee jaar rij ontzeg- Hing geëist. Het incident vond in november 'orig jaar plaats tijdens een propping van voetbalverening "OAB uit Goirle. Een groepje jongens kwam op het landgoed UeHoevens bij Alphen terecht. De veroordeelde dacht met stro- Pers te maken te hebben en zette ®et drie andere mannen de ach tervolging in. Daarbij is Dirk Peeters overreden, waardoor deze onder meer een gebroken rugwervel opliep. Het slachtof fer zal naar verwachting volle dig herstellen van zijn verwon- ANP Hoger loon aio op de tocht door Saskia Gaster ZOETERMEER - De vakbon den en de universiteiten liggen met elkaar overhoop over de sa larissen van de assistent-onder- zoekers in opleiding (aio's) en de invoering van het nieuwe func tiewaarderingssysteem voor het personeel. Zij maakten gisteren bekend het overleg daarover te hebben afgebroken. Het nieuwe functiewaarde ringssysteem voor de vij f tigdui- zend universiteitsmedewerkers zou vorige week al van kracht worden. De partijen konden het echter niet eens worden over de salarissen van de 6500 aio's die op de veertien Nederlandse uni versiteiten werken. Volgens de bonden zouden de aio's met het nieuwe systeem uitkomen in salarisschaal 10 en recht hebben op een inkomen van ruim 2100 euro bruto per maand. Maar de koepel van de universiteiten VSNU wil een uitzondering voor aio's maken, vertelde A. Lammeretz van de AbvaKabo FNV. „Dat betekent dat ze op het huidige inkomen van 1500 euro bruto per maand blijven zitten." Volgens de VSNU is evenwel niet afgesproken dat het func tiewaarderingssysteem meteen vertaald zou worden in salaris sen. Daar moeten, aldus een woord voerster, afspraken over wor den gemaakt bij de CAO-onder- handelingen die in mei begin nen. Het zou, zo stelde zij, nu ook niet eens kunnen. „Alleen voor de aio's kost het al 50 mil joen euro per jaar. Die ruimte is er gewoon niet en de minister heeft al aangegeven dat de loon ruimte voor de nieuwe CAO heel erg beperkt is." De bonden vrezen dat de be sprekingen over een nieuwe CAO door het conflict zwaar on der druk komen te staan. Zij zijn verder ook ontevreden over het voorstel van de VSNU om werk nemers 150 euro te laten betalen voor het indienen van een even tueel bezwaarschrift tegen de functiewaardering. Volgens de VSNU is dit bedoeld om een drempel op te werpen. Als een bezwaar gegrond wordt verklaard, dan krijgen de werk nemers dat bedrag terug. De universiteiten en de bonden hebben samen berekend dat naar verwachting 30 procent van de in totaal vijftigduizend werknemers bezwaar zal aante kenen. ANP Belgische douaniers controleren een Nederlandse vrachtwagen aan de grens bij Kessenich. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pluimveehouders die inkomensverlies lijden door de vogelpest krijgen mogelijk extra financiële steun van de Europese Commissie. Tegelij kertijd kan Nederland ver wachten dat de Europese Com missie het geldende vervoers- en exportverbod voor pluimvee met enkele weken verlengt. Minister Veerman van Land bouw stelde gisteren in Luxem burg na overleg met Europees Commissaris Fischler vast dat de deur voor financiële steun op een kier staat. „Fischler be grijpt de ernst van de situatie en zal nu kijken of hij iets kan doen", aldus een woordvoerster van de minister. Eerder diende de bewindsman een verzoek voor extra Europees geld in, maar toen kreeg hij nog nul op het rekest. Veterinaire experts uit de lid staten vergaderden in Brussel opnieuw over de situatie in Ne derland, waar door klassieke vogelpest in Gelderland, Bra bant en Limburg strenge ver- voersbeperkingen van kracht zijn. In Limburg worden die regels door militairen gecontro leerd. Volgens een woordvoer der is een besluit over verlen ging van de maatregelen nog niet gevallen. Dat zal waar schijnlijk vrijdag het geval zijn. De uitzondering op het ver- voersverbod, die gold voor een- dagskuikens, zal dan ook wor den geschrapt. De burgemeesters van de encla vegemeenten Baarle-Nas- sau/Baarle-Hertog aan de Belgisch-Nederlandse grens verzetten zich tegen de verbo den. Zij willen dat de transpor ten van pluimvee en pluimvee- voer vanuit het moederland naar de enclaves zonder proble men kan plaatsvinden. Als de beperkende vervoersmaatrege- len strikt worden nageleefd, dan is het voor veevoederbedrijven in de enclaves niet mogelijk te worden bevoorraad. De trans porten moeten namelijk de landsgrenzen overschrijden. Sinds de uitbraak van de vogel foto Vincent Jannink/ANP pest, begint maart, heeft het mi nisterie van Landbouw nu 197 gevallen van vogelpest in Ne derland geregistreerd. In het plaatsje Leveroy, in de gemeen te Nederweert, is gisteren een ernstige verdenking geconsta teerd. Binnen een straal van een kilometer wordt het pluimvee geruimd. In dat gebied staan twee bedrijven. ANP door Guido van Riet SPAARNDAM - Arjen Hilbers verdween anderhalve maand geleden in de Algerijnse woes tijn. De 35-jarige IJmuidenaar maakte een avontuurlijke mo torrit. Zijn familie vreest dat hij het slachtoffer is geworden van de georganiseerde misdaad. Be halve Hilbers verdwenen nog dertig andere westerse toeristen in de zandbak van Algerije. „Dat is geen toeval", zegt Anne ke Hilbers, de moeder van Ar jen. De vermisten, Duitsers, Zwitsers en Oostenrijkers, wa ren volgens haar goed voorbe reid. Ze reisden met terreinwa gens, motorenen vrachtwagens. De familie Hilbers vermoedt dat ze in de val zijn gelopen van ter roristen van Al Qaeda, die in Al gerije trainingskampen zouden hebben. Arjen Hilbers vertrok op 1 fe bruari met drie Duitse vrienden voor een vakantie van vijf we ken naar Algerije. Op 2 0 februa ri belde hij voor het laatst naar huis. Drie dagen later is hij voor (Gezelschap 23 feb. Bordj Otter Noor't laatst gezien Driss op gravenroute'a MAU. MALI Zoekactie naar 30 vermiste toeristen anp afp het laatst gezien nabij Illizi, in oost-Algerije. Arjen had 7 maart de boot terug moeten nemen vanuit Tunis. Toen dat niet gebeurde, gaven zijn ouders hem als vermist op bij de politie in Haarlem. Inmid dels is het Algerijnse leger een zoekactie begonnen, gesteund door vijf Duitse rechercheurs. „In Duitsland is deze zaak elke dag op televisie. Onder de ver misten zijn meisjes van 19 jaar", zegt Anneke Hilbers. Moeder Hilbers sluit uit dat haar zoon verdwaald is of een ongeluk kreeg. „Arjen is een zeer ervaren reiziger. Hij heeft met de motor 100.000 kilometer over heel de wereld gereden en weet veel van techniek. Hij is bovendien rustig, intelligent en stabiel." In Berlijn is een contactgroep opgericht onder leiding van de Duitse staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, waarin ook de Nederlandse overheid deel neemt. De politie en Centrale Recherche Informatiedienst hebben DNA-materiaal van de vermisten afgestaan. Buitenlandse Zaken tast nog in het duister over de verdwijning van Hilbers, die een baan had als werktuigbouwkundig inge nieur. „We hebben geen flauw idee in welke richting we moe ten zoeken", aldus een woord voerder. „De Algerijnse autori teiten doen alles om de zaak op te helderen." De familie Hilbers weet zeker dat er meer achter zit. „We den ken dat hij is gekidnapt", zegt broer Krijn-Jan. Hij verwijst naar Algerijnse media, die een verband leggen tussen de ver dwijning van de toeristen en Al Qaeda. Arjen is het laatst gezien op de 'gravenroute', vernoemd naar de bloedige veldslagen tussen Fransen en Algerijnen. „Die weg wordt druk bezocht. We willen daarom anderen waar schuwen", aldus Krijn-Jan Hil bers. Overigens ontraadt Bui tenlandse Zaken toeristen al langere tijd naar Algerije te rei zen. ANP DEN HAAG - De Amsterdamse drugsbaron Steve Brown heeft twee jaar geleden een uitkering gekregen van 11363 eu ro uit het Schadefonds Geweldsmisdrijven. De Amsterdamse politie vindt dat 'onbegrijpelijk', aldus een woordvoerster. Steve Brown, die in de jaren tachtig een drugsimperium op bouwde, werd in december 1999 voor de deur van zijn woning in Amsterdam-Zuid neergeschoten. Volgens directeur Van Essen van het Schadefonds mag iedereen die het slachtoffer is van een geweldsdelict waar hij of zij geen schuld heefteen be roep doen op het fonds „Steve Brown was niet zelf schuldig aan deze aanslag en heeft op die grond een uitkering ontvan gen", aldus Van Essen. De Amsterdamse politie spreekt van een 'hard gelag'. „Onze agenten kunnen geen beroep doen op het fonds, omdat geweld tot het risico van het vak behoort. Onbegrijpelijk." GPD AMSTERDAM - Drie Amsterdamse politieagenten moeten in juni wegens drugshandel voor de politierechter verschijnen. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in de hoofdstad gisteren meegedeeld. De agenten zouden xtc- pillen hebben verhandeld. Drie andere Amsterdamse politiemensen hebben van justitie een transactie aangeboden gekregen voor een taakstraf van zestig uur. ANP UTRECHT - De Utrechtse uitgeverij Signature geeft komen de zomer Hollands Glorie en De Kapitein van de vorig jaar overleden schrijver Jan de Hartog opnieuw uit. Vooral het in 1940 verschenen Hollands Glorie is kenmerkend voor de over de hele wereld gelezen auteur. Nadat het boek voor het eerst was gepubliceerd, werden er in vijftien maanden meer dan 142.000 exemplaren van ver kocht. Daarmee was Hollands Glorie met zijn hoopgevende titel het grootste Nederlandse literaire succes van de oorlogs jaren. De heruitgaven zijn in juli te verwachten. ANP DEN HAAG - Indische Nederlanders die recht hebben op geld van het fonds Het Gebaar, krijgen allen 1822 euro. Dat deelde de Stichting Het Gebaar gisteren mee. De Stichting verdeelt de 350 miljoen gulden die het kabinet in 2001 ter beschikking stelde als 'gebaar' naar de Indische Nederlanders die na de oorlog zo kil in ons land zouden zijn ontvangen. Alle getroffenen zou moeten kunnen rekenen op 3000 gulden, werd in 2001 gezegd. Kanshebbers konden zich tot 31 decem ber 2002 aanmelden. Inmiddels is uitgedokterd dat er voor ongeveer 96.000 mensen 1822 euro elk is. ANP TERBORG - De recherche van de politie Achterhoek heeft maandag een 31-jarige Didammer aangehouden. Volgens de politie is hij mogelijk degene die het dodelijke schot heeft ge lost op een 34-jarige man in Terborg tijdens een schietpartij op 9 oktober 2000. Het doelwit van de schietpartij was een 39-jarige softdrugs dealer, die gewond raakte. Het slachtoffer was een willekeu rige voorbijganger. Voor de overval zijn inmiddels twee man nen veroordeeld. De rechtszaak tegen een derde verdachte loopt nog. De vierde verdachte wordt waarschijnlijk morgen voorgeleid voor de rechter-commissaris. ANP van onze redactie binnenland BREDA - Het Openbaar Minis terie in Breda vervolgt een Til- burgse juwelier voor het dood schieten van een overvaller. Dat zei persofficier van justitie M. Corten van het parket in Bre da gisteren. Ook acht justitie de ondernemer verantwoordelijk voor het verwonden van een an dere overvaller. De j uwelier die vorig jaar febru ari werd beroofd, bekende dat hij het slachtoffer heeft neerge schoten. De 26-jarige overvaller overleed in het cellencomplex van de politie in Tilburg aan zij n verwondingen. Pas na aan komst op het politiebureau werd duidelijk dat de man was neergeschoten. In november concludeerde het OM na onderzoek van de rijks recherche al dat de betrokken politiemensen geen blaam trof. De m^n had zo'n dikke jas aan, dat de verwondingen nauwe lijks ziéhtbaar waren. Corten verwacht dat de juwelier zich eind april voor de recht bank in Breda moet verant woorden voor zijn daden. „We hebben uitgebreid onderzoek gedaan", vertelt de persofficier. „We hebben onder meer een re constructie gehouden en veel getuigen gehoord." De juwelierszaak werd op don derdag 28 februari 2002 vlak voor het middaguur overvallen. Toen de politie na de melding de zaak binnenkwam, hield de ju welier een van de overvallers onder schot. De politie pakte de eigenaar van de juwelierszaak vlak na de overval op. De onder nemer werd ruim een week later uit voorarrest vrijgelaten. ANP door Roelf Reinders LEIDEN - Bijna de helft van de ouderen die niet onder controle staan van een arts (46 procent), heeft een te hoog cholesterolge halte. Zonder dat ze het weten, lopen ze risico op hart- en vaat- Advertentie Neem je vóór 1 mei het razendsnelle ADSL van XS4ALL, dan krijg je EUR 60,- korting op het ethernetmodem. En dan ben je razendsnel aangesloten op internet. Ga naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl I«V/N0 A Ah2-D I PEA/A/1 S~, MAArt Me£A tM< /VIE_T van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op de boulevard in Scheveningen ter hoogte van het Kurhaus komt een plaquette die herinnert aan de landingen van de Engeland vaarders Erik Hazelhoff Roelfzema, Chris Kre diet en Peter Tazelaar. Dat heeft de gemeente Den Haag gisteren bekendgemaakt. De drie verzetsmensen voerden in de winter van 1941-1942 landingen uit ter hoogte van het Kur haus. Ze deden dat om een betrouwbaar contact tot stand te brengen tussen koningin Wilhelmina en de Nederlandse regering in Londen en het ver zet in het door de Duitsers bezette Nederland. De Engelandvaarders zijn vooral bekend geworden door de speelfilm Soldaat van Oranje, gebaseerd op het relaas van Hazelhoff Roelfzema. De gedenkplaat geeft het strand de geuzennaam Soldaat van Oranjestrand en herinnert tevens aan alle 1800 Engelandvaarders die in de oorlog naar Engeland ontsnapten. ANP de professionals ziektes. Dat blijkt uit het eerste onderzoek in Nederland waar bij gezondheid en welzijn van zestigplussers regelmatig zijn gecontroleerd. Uit de resultaten die gisteren op een symposium in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) zijn bekendgemaakt, blijkt dat 14 tot 31 procent van de ouderen een vorm van te hoge bloeddruk heeft, eveneens een risicofactor voor ziektes. Verder beweegt een kwart onvoldoende en is meer dan één op de vier be- j aarden eenzaam. Aan het onderzoek deden zo'n vierhonderd ouderen uit Leiden en omgeving mee. Deze Perio dieke Controle Gezondheid Se nioren, geënt op het idee van het consultatiebureau voor baby's en peuters, is het eerste in zijn soort in Nederland. Het doel was gezondheidspro blemen bij zelfstandig wonende ouderen op tijd op te sporen en te behandelen. Tweederde van de deelnemers komt uit achter standswijken in Leiden. De ouderen hebben in anderhalf jaar twee tot drie gesprekken gehad met een wijkverpleeg kundige. Onderwerpen als een zaamheid en depressie kwamen aan de orde en onder meer over gewicht, bloedsuikerspiegel, bloeddruk en voedingsgewoon ten werden onderzocht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3