FZC Mega-schoonmakers in maxi-shirts Oorlogskruis voor Bram de Rijke Bromfietsen zonder uitlaat voortaan taboe in Oostflakkee Groei en Bloei bezoekt Fort Hoofddijk en kasteel Twickel 15 Dorpshuis 't Zuudende biedt onderdak aan lokale voorziening agenda woensdag 9 april 2003 Informatiedagen Muziekschool Vergadering Seniorenraad Pinautomaat Pul gaat terug in tijd Halfpipe Taakstraf voor huisvredebreuk Recreatieverdeelweg open Hond veroorzaakt botsing Boete voor dronken rijden Gevangenisstraf voor oplichtster Traditie Optreden Opvoering De Natte Vis Boekenmarkt Kerkwerve krij gt servicepunt fjnnrPint Kleemans KERKWERVE - De provincie stelt anderhalve ton subsidie beschikbaar voor komst van een lokaal servicepunt in dorpshuis t Zuudende in Kerkwerve. Een ZIEKIKZEE - De Zeeuwse Mu ziekschool in Zierikzee houdt van maandag tot en met don derdag 17 april informatieda gen voor toekomstige leerlin gen. Elke avond tussen zeven en acht uur op deze dagen zijn be langstellenden welkom in de Muziekschool aan de Poststraat in Zierikzee voor informatie en bet zelf uitproberen van instru menten. De docenten staan klaar om ie der op zijn eigen vakgebied de bezoekers te informeren. De in strumentale lessen worden ge geven aan leerlingen vanaf ne genjaar. Leerlingen voor vocale lessen dienen tenminste dertien jaar te zijn. Op maandag wordt informatie 'verstrekt over zanglessen, op dinsdag komen elektrische gi taar, keyboard en viool aan de beurt, op woensdag 16 april ac- cordeon, gitaar, koperen blaas instrumenten, orgel en saxo foon en op donderdag 17 april [blokfluit, dwarsfluit, klarinet en piano. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland houdt maandag een openbare verga dering in het gemeentehuis in Zierikzee. De agenda vermeldt ondermeer de samenwerkings overeenkomst tussen de Senio renraad en de Vrouwen Advies commissie (VAC), verslag van de gesprekken met het gemeente bestuur en woningbouwcorpo ratie Zeeuwland, het Lokaal Sociaal Beleid en het Gilden project. Aanvang 9.30 uur. aanvraag voor een gelijk subsi diebedrag bij het regionale ont wikkelingsprogramma Leader loopt nog. De totale kosten van het project zijn geraamd op zes ton. Het college van GS wil snel door met het project. Normaliter wordt bij soortgelijke subsidie verzoeken van geval tot geval bekeken of steun wenselijk is, maar in het geval van de plan nen van de gemeente Schou wen-Duiveland met het dorps huis in Kerkwerve heeft men dat achterwege gelaten. De in woners van Kerkwerve zijn nu, redeneert de provincie, zeer en thousiast over de plannen en die grote betrokkenheid wil men niet door een lange wachttijd aantasten. Daar is het voorbeeldproject lo kaal servicepunt Kerkwerve te belangrijk voor, oordeelt de provincie. Het vergroot de leef baarheid. En daarbij gaat het niet alleen om het op peil bren gen en houden van de voorzie ningen, maar ook het creëren van een centraal ontmoetings punt voor de dorpsbewoners. Die hebben het grotendeels zelf in de hand of het project slaagt of niet. Het project staat of valt met de beschikbaarheid van vrijwilligers. De dorpsraad Kerkwerve hoopt middels een enquête de animo voor vrijwilli gerswerk in het nieuwe service punt in kaart te kunnen bren gen. Een goede beheerder is eveneens een vereiste. Die moet er samen met de vrijwilligers voor zorgen dat het servicepunt een groot deel van de dag - bij voorbeeld van 10.00 tot 22.00 uur - open is. De Kerkwervenaars kunnen er dan terecht voor tal van zaken. Welke dat precies worden, moet nog worden uitgeknobbeld, maar er moet in de visie van de plannenmakers in ieder geval een pinautomaat in het dorps- huiskomen. Op het verlanglijst je van de dorpelingen én de ge meente Schouwen-Duiveland staan verder onder meer een af- haalpunt voor medicijnen, een postagentschap, een bood schappendienst, een jeugd honk, een ouderensoos en een opstappunt voor Vervoer op maat. Verder is het idee geopperd in het dorpshuis een informatie centrum over de aangrenzende natuur van natuurontwikke lingsplan Tureluur in te richten. Het dorpshuis zou tevens ver trekpunt voor excursies in het nieuwe natuurgebied kunnen worden. Zowel Vereniging Na tuurmonumenten als gebieds- beheerder Staatsbosbeheer zijn enthousiast over het idee voor het infocentrum. Staatsbosbe heer ziet echter vooralsnog niets in het idee voor het dorpshuis als vertrekpunt voor excursies. Om dit alles mogelijk te maken, moet het dorpshuis grondig ver bouwd worden. De gemeente gaat er vanuit dat begin volgend jaar kan worden begonnen met die verbouwing. BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse gaat zaterdag terug in de tijd met een 'Back to the nine- ties'-party. Op deze avond zal alles in het teken staan van de ja ren negentig. Zo zal de muziek worden gedraaid door dj's die in 'the nine ties' actief waren. Verder zal de bar worden bemand door de 'tappers' uit de ja ren negentig. Aanvang 19.30 uur. Oosterlandse scholieren prikten er fanatiek op los tijdens de schoonmaakactie. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OOSTERLAND - Oosterland ligt er sinds gisteren weer een stuk opgeruimder bij en dat is te danken aan 73 leerlingen van de groepen 7 en 8 van obs De Oos- terburght en de reformatorische ds. J. Bogermanschool. Gehuld in bijzonder ruime (maat XXL) actieshirts prikten zij het Dui- velandse dorp 'megaschoon'. De schoonmaakactie, een initiatief van de Dorpsraad Oosterland, werd voor de tweede keer ge houden. Motto van de actie is het aloude 'verbeter de wereld, begin bij je zelf'. Wat dorpsraadvoorzitter H. Clerx dan ook op de jeugdige schoonmakers probeert over brengen.,Als ik met mijn doch ter Noa over het dorp wandel, erger ik me aan het zwerfvuil. Ik wil dat zij opgroeit in een mooi en schoon dorp. Daaromhoopik dat jullie vanaf vandaag niks meer zomaar weggooien. En spreek anderen er op aan als die dat wel doen. Er wat van zeggen is stoerder dan niets doen." Na de peptalk van Clerx gaan de kinderen verdeeld in tien schoonmaakploegen op pad om Oosterland te zuiveren van blikjes, papier, flesjes en ander afval. „Getsie, een drol", griezelt één van de kinderen tij dens het schoonprikken van een van de paadjes tussen de Sint Joostdijk en Burgemeester van der Havestraat. Eén kind pro beert een blikje aan de prikstok te spietsen. Er liggen vele blik jes. Van de door de gemeente be schikbaar gestelde prikkers, grijpers en werkhandschoenen wordt dankbaar gebruik ge maakt. Een enkele keer voldoet het gereedschap niet en komt het aan op pure spierkracht en samenwerking. Aan de Oud Heiligeweg vindt één van de schoonmaakploegen een weg gegooide autoband. „Maar er lagen vooral veel blik jes. Heinekenblikjes", doet dorpsraadvoorzitter en in dit geval ook begeleider-schoon maker H. Clerx verslag. Zij kent uit ervaring de plekken waar je veel zwerfvuil kunt verwach ten. De Oud Heiligeweg is zo'n plek, de omgeving van senioren wooncomplex De Saele is meestal ook behoorlijk vervuild en rond de halfpipe wil het ook nog wel eens een behoorlijke rommel zijn. De oogst van een uurtje schoon maken door 73 kinderen en een stuk of 15 begeleiders blijkt ruim 300 kilo te zijn. Clerx: „Best veel. Meer dan vorig jaar. Ik had eigenlijk gehoopt dat het minder dan vorig jaar zou zijn. Maar misschien dat we nu meer opgeruimd hebben omdat we meer schoonmakers hadden. Dat hoop ik dan maar." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Groei en Bloei af- ®lmg Schouwen-Duiveland Maakt zaterdag 26 april met le- introducés en belangstel lenden een dagreis naar de vol- REDACTiE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB ZIERIKZEE Jol: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Fiat Kleemans Famke van Loon AH Pankow Fsme Soesman PodyBoogert (sport) CENTRALE REDACTIE Costsouburgseweg 10 Postbus 18 1380AAVLISSINGEN Iel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 ■mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^•pzc.nl t-mail: web@pZC.nl op in bloei staande Botanische Tuinen van de Universiteit van Utrecht, oftewel 'Fort Hoofd dijk'. Daar treft men onder meer de grootste rotstuin van Neder land, een bekroonde systeem- tuin, een kassencomplex met tropische en subtropische col lecties, een heemtuin en de the- matuin. Dat laatste is een teer tuin opgezet rondom achttien botanische thema's. 's Middags bezoekt het gezel schap de bekende kwekerij Ploeger in Den Bilt, waar een grote collectie vaste planten te vinden is. De bus vertrekt om 8.00 uur vanaf het station aan de Grachtweg. Voor leden en belangstellenden die wat verder weg willen, maakt Groei en Bloei op vrijdag 13 en zaterdag 14 juni een twee daagse reis naar Twente met als hoogtepunt een bezoek aan Kasteel Twickel in Delden. Ver der staan er bezoeken op het programma aan kwekerijen, particuliere en modeltuinen en aan het Skulpturenpark Groe- neveld in Almelo. Inschrijving voor deze tweedaagse reis is mo gelijk tot 20 april, telefoonnum mer 0111-417024. Voorafgaand aan de reisjes houdt Groei en Bloei donderdag 24 april een bijeenkomst in het MFC in Zierikzee waar Hanne- ke van Dijk een inleiding houdt met als titel 'Een reis langs Franse tuinen'. Het wordt een reis met verhalen over tuinhis- torie, tuineigenaren, potagers en parken. De bijeenkomst in het MFC be gint om 19.30 uur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hoewel hij aanvankelijk weinig zin had in een medaille, draagt Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede het Mobilisatie-Oorlogskruis met trots. Gisteren kreeg hij in de Vlissingse Marinekazerne de onderscheiding opgespeld tij dens een bijeenkomst van de kring Zeeland van de Bond van Oud Stoot-Troepers (BOSS). De Rijke maakte deel uit van het regiment 3-14 RI. Bij het uitbre ken van de oorlog was hij gele gerd in de Peel-Raamstelling ten zuiden van Grave. In de vroege morgen van 10 mei 1940 begonnen de Duitsers daar hun hoofdaanval. Hij was één van de eersten die het bevel kreeg om te vuren op de vijand. Om 6.45 uur lieten de Nederlan ders de brug bij Grave in de lucht springen, maar verderop wisten Duitsers, gekleed in Ne derlandse uniformen de brug bij Gennep in bezit te nemen. „De Nederlandse wachten hadden het te laat in de gaten. Ze wer den overrompeld. Een gepant serde trein met Duitse soldaten kon achter de Nederlandse li nies komen om zo de Neder landse soldaten in de rug aan te vallen", bracht BOSS-voorzit- ter A. van der Weele in herinne ring. Het regiment moest zich terug trekken achter de Zuid-Wil lemsvaart en werd later verspreid over de provincies Brabant en Zeeland. De Rijke moest de keukenwagen in vei ligheid brengen. Bij Tilburg en later bij Breda kreeg hij te ma ken met een hevig bombarde ment. „Ik en een dienstmaat za ten bedolven onder de klei. We hebben ons er van onder getrok ken en ons uitgeschud als een hond en zijn verder gegaan." Via de Sloedam en Serooskerke kwam De Rijke uiteindelijk te recht in Oostkapelle waar hij strijd leverde met Duitse para chutisten. De militairen moes ten zich uiteindelijk terugtrek ken naar Vlissingen, waar zij overstaken naar Zeeuws- Vlaanderen. In Duinkerke be landde hij op één van de schepen die het Engelse leger hielp te ontsnappen. Helaas werd het schip door bommen zo bescha digd dat het naar een Franse ha ven moest en De Rijke alsnog in krijgsgevangenschap kwam. „De vliegtuigen vlogen eerst overdwars. Alle bommen vielen ernaast. Maar toen ze langszij kwamen, was het raak." Drie van de veertienhonderd man- MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 42-jarige inwoner van Zierikzee voor huisvredebreuk conform de eis veroordeeld tot dertig uur voorwaardelijke werkstraf. De man luisterde op 2 9 j anuari dit j aar in Zierikzee niet toen hij door de bewoonster, zijn ex-vriendin, werd ge sommeerd om naar buiten te gaan. De Zierikzeeënaar had zich zorgen gemaakt om hun zoontje, die in zijn ogen verkeerd werd behandeld door zijn moeder. „Mijn zoontje is alles voor mij", zei hij. Toen een ruzie tussen beiden escaleerde, belde een kennis de politie. Zijn ex had tot drie keer toe tevergeefs 'eruit' geroepen. De verdachte had zich namelijk vastge klampt aan de trapleuning. De politie maakte aan het inci dent een eind. RENESSE - De recreatieverdeelweg tussen Renesse en Burgh-Haamstede gaat dinsdag open voor verkeer. Direct aansluitend wordt de Vroonweg afgesloten. Dit traject dwars door het natuurgebied is dan alleen nog toegankelijk voor fietsers. In de zomer, na het vogelbroedseizoen, wordt de Vroonweg opgebroken en vervangen door een recreatief fiets pad door de Vroongronden. Voor ontsluiting van de percelen aan de weg worden paden gemaakt die landschappelijk wor den ingepast. De recreatieverdeelweg moet een vlotte door stroming van de toeristische drukte in het Schouwse kustge bied bevorderen. De nieuwe route wordt omstreeks half drie officieel in gebruik gesteld door gedeputeerde J. Hennekeij en wethouder G. van de Velde-de Wilde. ZIERIKZEE - Een overstekende hond heeft op de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee gistermorgen voor consternatie ge zorgd. Een 29-jarige Schouwen-Duivelander reed rond 9 uur in zijn auto over de weg toen het dier plotseling overstak. Hij schrok hiervan en trapte hard op de rem. De Zierikzeeënaar, die achter hem reed zag dit te laat en botste tegen zijn voor ganger op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Hulst voor dronken rijden en een aanrijding veroordeeld tot 700 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De man woonde op 5 mei vo rig jaar nog in Vlissingen, toen hij de auto pakte om naar zijn vriendin te rijden. Toen hij in de Paul Krugerstraat niet goed oplette, reed hij tegen een voorligger. De politie constateerde dat verdachte ruim twee keer teveel had gedronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 50-jarige vrouw uit Deventer voor oplich ting twee maanden gevangenisstraf opgelegd. De verdachte had misbruik maakt van mensen in een kwetsbare positie. Zo had ze op 22 juli vorig jaar in het Vlissingse opvanghuis met een pinpas van een medebewoonster voor 600 euro gepind. In die periode had de vrouw ook nog eens 1000 euro achterover gedrukt van hetzelfde slachtoffer, terwijl ze beloofd had het geld terug te betalen. De vrouw verscheen gisteren niet op de zitting. Zij trekt van het ene naar het andere opvanghuis. „Het is een lafhartige manier van haar door bij medebewo ners van opvanghuizen geld af te troggelen. Daarom past hier een gevangenisstraf", aldus de politierechter. Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede krijgt een dikke kus van zijn vrouw nadat hem het Mobilisa tie-Oorlogskruis is overhandigd tijdens een bijeenkomst in de Vlissingse Marinekazern. foto Lex de Meester schappen overleefden de aan val. De Rijke zat ongeveer twee we ken vast in Saint Quentin. Na zijn vrijlating reisde hij met een colonne Nederlanders terug naar Zeeland. Het echtpaar De Rijke woont sinds twaalf jaar in Burgh-Haamstede, na eerder gewoond te hebben in Renesse, Rijswijk, Burgh-Haamstede, Scharendijke en Soesterberg. De Rijke is geboren in Capelle bij Zierikzee. door Piet Kleemans OUDE TONGE - Vreugdevuren stoken en met een brommer zon der uitlaat rondrijden is voort aan - zowel in de nacht voor Koninginnedag als tijdens de jaarwisseling - taboe in de ge meente Oostflakkee. De bewoners van Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge zijn de nachtelijke herrie meer dan zat. Het dage lijks gemeentebestuur reageert op de klachten met het voorstel een officieel verbod op fikkie stoken en rijden zonder uitlaat op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verordening. Volgens het college van burge meester en wethouders veroor zaakt de jeugd de laatste jaren tijdens de nacht voor Koningin nedag en op de dag zelf veel overlast in de verschillende ker nen van de gemeente Oostflak kee. Tijdens de 'Koninginnenacht' rijden jongeren met brommers zonder uitlaat door de dorpen en dat is niet bepaald bevorder lijk voor de nachtrust van de dorpelingen. Lawaai maken tijdens de Ko ninginnenacht is een oude tra ditie. In vroeger tijden reed de jeugd door de dorpsstraten op fietsen met een 'sleep' van lege conservenblik]es. De fietsen- met-blikjes zijn vervangen door brommers-zonder-uitlaat. Op zich geen probleem, ware het niet dat de periode waarin la waai gemaakt wordt steeds lan ger wordt. „Veelvuldig wordt door de jeugd de gehele nacht zonder uitlaat gereden. Vooral het laatste roept bij de bevol king veel weerstand op." Volgens de gemeente wordt ech ter niet alleen tijdens de Konin ginnenacht overlast veroor zaakt door bromfietsers. Het komt naar verluidt ook regel matig voor dat de jeugd zich op houdt op hangplekken waarbij ze met bromfietsen veel herrie en onrust veroorzaken. Ook zouden jongeren veelvuldig brand stichten. Tegen beide vormen van versto ring van de openbare orde is vol gens Oostflakkees dagelijks ge meentebestuur momenteel geen strafrechtelijk optreden moge lijk. jDe bestaande Algemene Plaatselijke Verordening (APV) biedt i daar geen handvatten voor. Er wordt gewerkt aan een algehele herziening van de verordening, maar het gemeen tebestuur denkt niet die op kor te termijn rond te kunnen krij gen. Omdat de politie snel verbalise rend op wil kunnen treden, wil de gemeente vooruitlopend op de algehele herziening in de APV een verbod op vuurtje sto ken/brand stichten en het brommerrijden zonder uitlaat opnemen. De gemeente hoopt zo de problemen die de Oostflak- keese jongeren veroorzaken, adequaat aan te kunnen pak ken. NOORD GOUWE - De jonge- rentoneelgroep in Noordgouwe onder leiding van Neeltje Meer man geeft woensdag 23 april een voorstelling van het toneel stuk De Natte Vis over een on derzeeboot die op expeditie gaat. De opvoering wordt gege ven in het dorpshuis in Noord- gouwe en begint om 15.15 uur. ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt in Zierikzee houdt za terdag 19 april de jaarlijkse boekenmarkt. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor activiteiten bij de kinderboerderij. Naast boeken worden er ook platen en puzzels verkocht. De markt begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 uur. STREEKACTIVITEITEN NIEUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: Inloopspreekuur Dorpsraad Nieuwer- kerk; NOORDWELLE - Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: In Balans, bijeenkomst valpreventie in samenwerking met Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland; ZIERIKZEE - Verpleeghuis Cornelia, 10.00 - 16.00 uur: Paasmarkt; Zierikzee - CJV-gebouw, 14.00 - 16.00 uur: Mini-In stuif voor kinderen van 4tot en met 6 jaar; MFC, 20.00 uur: Informatieavond borst voeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39