11 Toch afdekking munitiestort bepleit Ijs beschermt bloemknop fruitboom - 1 fen ^llllllllllllll Kinderziekten bij centrale huisartsenpost Veel haken en ogen aan herbouw Theater Mondragon Middelburger reed vrouw en man op weg Brouwersdam aan Woonzorgcomplex Brouwershaven breidt diensten uit Klaaglijn openbaar vervoer zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 9 april 2003 Risico Euvel FNV houdt jaarvergadering Flits Drankrijder scoort record Onwetend Diverse soorten, 8 blikjes a 330 ml xm Pak a 6 rollen 4.76 Poortershof gaat wijkzorg bieden BROUWERSHAVEN - Woon- „rgcomplex Poortershof in Brouwershaven staat aan de vooravond van drastische ver anderingen in de bedrijfsvoe- Vormde het centrum bijna twaalf jaar lang een gemeen schap op zich, nu wordt de tijd rijp geacht dat Poortershof een jredere uitstraling naar de ge hele woonomgeving krijgt. Dat houdt in dat vanuit de Poorters- hof wijkzorg geboden gaat worden in de vorm van een igverzorgingsproj eeteen slaapwacht en de mogelijkheid tot gezamenlijk maaltijdge- bruik. Gedeputeerde Staten brachten gisteren een positief advies uit aan het College bouw zieken huisvoorzieningen over uitbrei dingvan de zogeheten extramu rale zorg en het realiseren van dagverzorging met tien plaat sen in het woonzorgcomplex. De provincie acht het van groot belang dat Poortershof zich ook gaat richten op andere zorgbe- hoevenden in Brouwershaven. De provincie benadrukt in haar advies dat zorg vanuit dit cen trum eraan bijdraagt dat oude ren zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Arcus Zorgcentra, waaronder Poortershof ressorteert, doet een beroep op de Wet zieken huisvoorzieningen voor de fi nanciering van deze zorguit- breiding. Het Bouwcollege moet over deze aanvraag advies uit brengen aan de minister van volksgezondheid. Poortershof werd in 1991 ge opend als eerste woonzorgcen trum in Nederland. Het liep als het ware voor de muziek uit met het beleid ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. Wie zorg nodig heeft, kan het krijgen, maar wonen en zorg zijn wel gescheiden in Poorters hof. De bewoners beschikken over driekamerflats met alles erop en eraan en mogen desgewenst hun eigen huisdieren hebben. Er zijn clubs, maar niemand is ver plicht daar lid van te zijn. Betut teling of opgedrongen zorg is uit den boze. Het concept van het woonzorgcomplex heeft inmid dels op grote schaal navolging gekregen. Op Schouwen-Dui- veland staan plannen op stapel zen-Middelburg worden lage- vloerbussen ingezet voor men sen in rolstoelen en met loop hulpmiddelen. De buslijnen zijn sneldiensten met een beperkt aantal haltes. Het Klaverblad wil weten hoe goed dat werkt. Dat geldt ook voor de inzet van PSD-schepen als fiets-voetver- en. Bovendien wordt naar de aansluitingen op andere open baar-vervoerslijnen gekeken. Het Klaverblad wil naar gelang de uitkomsten van de meidcam pagne de provincie Zeeland en exploitanten Connexxion en BBA aanspreken op mogelijke verbeteringen. De bellijn staat open op werkdagen tussen 9.30 en 12.00 uur. GOES - Het Klaverblad houdt een zesweekse meidcampagne over het openbaar vervoer in Zeeland. Het patiëntenplatform vergaart van woensdag 23 april tot en met dinsdag 27 mei ervaringen met de nieuwe buslijnen door de ffesterscheldetunnel en het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens. Daarbij wordt vooral ge keken naar de toegankelijkheid van het openbaar vervoer voor mensen met een handicap. Voor reacties: 0113 - 249490 of e- mail: ikg@klaverbladzeeland- ,nl, Opdetwee nieuwe bustrajecten Goes-Sas van Gent en Terneu- door Marcel Modde ZIERIKZEE - De provincie Zeeland, de gemeente Schou- wen-Duiveland en het Natio- Park Oosterschelde drin gen bij minister Kamp van Defensie 'met klem' aan op af dekking van het munitiedepot even buiten het havenkanaal vanZierikzee. In de gezamenlijke brief bena drukken ze afdekking van het ongeveer vijftig jaar oude schiettuig onder de huidige om standigheden als enige passen de en uitvoerbare maatregel te beschouwen om milieurisico's te beperken: „Tevens zou afdek ten maatschappelijke onrust kunnen wegnemen en een min der intensieve monitoring gedu rende de komende honderden jaren nodig maken." De instanties erkennen dat de in 1999 en 2001 gemeten concen traties schadelijke stoffen in het water gering en daarom niet verontrustend zijn. Daar staat voor onder meer een centrum in Renesse en een zorgzone in Scharendijke. Maar ook voor Poortershof zelf wordt het nu tijd de luiken meer open te zetten naar de samenle ving toe en de zorgverlening uit te breiden. Een enquête onder de bewoners van het centrum wijst uit dat er met het oog op de toekomst behoefte is aan uit breiding van de zorgverlening. Negentig procent van de men sen wil hier namelijk blijven wonen ook als hun zorgbehoefte toeneemt. Eén van de wensen in dit verband betreft een slaap wacht, oftewel 24-uurs zorg. Die voorziening zou Arcus ech ter alleen kunnen bemensen als er ook ouderen met de behoefte aan verpleeghuiszorg in Poor tershof komen wonen. Voorzieningen als een huiska merproject, een open tafel project (gezamenlijk maaltijd- gebruik) en professionele ver zorging van het alarmeringssys7 teem zijn zaken die alleen voor een bredere doelgroep dan uit sluitend de bewoners van Poor tershof financieel te realiseren zijn. In dit verband zijn ook de bewoners van het wooncomplex De Muralt aan de Haven ZZ in Brouwershaven gevraagd naar hun te verwachten zorgbehoef ten. De gemiddelde leeftijd van de bewoners van De Muralt is 68 jaar. Een open-tafelproject scoort laag onder deze bewo ners. De meerderheid toont wel belangstelling voor een huiska merproject in Poortershof en voor slaapwacht, evenals voor geheugentrainingen, bak- en kookactiviteiten, een praat groep en muziekactiviteiten. tegenover dat tussen beide me tingen door onderzoeksinsti tuut TNO slechts een korte pe riode zat - wat een vertekenend beeld kan geven - en dat tot dus ver de invloed van de verschil lende jaargetijden buiten be schouwing is gelaten. Het Rijk heeft nog steeds geen standpunt ingenomen over het al dan niet afdekken van het depot. Cruci aal bij die besluitvorming is welk van de vier betrokken de partementen opdraait voor de kosten. Augustus vorig jaar werd dui- delijk dat er tussen 1945 en 1967 zeker dertigduizend ton muni tie voor de kust bij Zierikzee is gedumpt, waaronder vijftigdui zend fosforgranaten. TNO en het water kundig instituut RIKZ hebben hun bevindingen over de milieuschade en de techni sche mogelijkheid van afdek ken vorige maand voorgelegd aan een interdepartementale werkgroep.De resultaten wor den eind mei aan de Tweede Ka mer gerapporteerd. door Rinus Antonisse KAPELLE - Zo'n vijftien pro cent van de Zeeuwse fruitte lers beschikt over mogelijkhe den voor nachtvorstbestrij- ding. De afgelopen nachten hebben zij daar volop profijt van gehad. Door middel van beregening konden de prille bloemknoppen beschermd worden met een dun laagje be vroren water. Ook als het de komende nach ten opnieuw vriest - en de kans daarop is aanwezig tot en met de ijsheiligen, half mei - hoe ven de telers die kunnen bere genen niet in angst en beven af te wachten wat er met hun 'nieuwe oogst' gaat gebeuren. Met name op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen be vinden zich de meeste berege- ningsinstallaties. Die moeten in actie komen als de temperatuur onder de nul graden Celsius zakt. Als er dan water over de tere bloemen wordt verneveld, worden de knoppen omgeven door een laagje ijs. Daaronder is de bloemknop beschermd tegen bevriezing. In hoeverre er nu al sprake is van vorstschade in de niet-be- schermde boomgaarden, is nog niet duidelijk, zegt Ad Slabbekoorn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelersor ganisatie, kring Zeeland/Bra bant. Dat blijkt pas over enkele we ken. De ervaring leert dat de periode tussen 20 en 25 april de meest gevoelige is voor nachtvorst. Dat er nog maar weinig fruit telers voorzieningen hebben getroffen, heeft onder meer te maken met het beschikbaar zijn van zoet water en uiter aard met de kosten. Ook speelt mee dat de bescherming tegen nachtvorst lang niet elk jaar nodig is. „Ik vind het wel zin vol jezelf zoveel mogelijk in te dekken en de risico's te beper ken", stelt de kringvoorzitter. Sommige fruittelers nemen het risico, ook al omdat vorst schade lang niet elk jaar op treedt. In 1991 en 1997 bevro ren veel jonge bloemknoppen aan de fruitbomen. Dat was aanleiding voor het oprichten van de Coöperatie Zoetwater voorziening Zeeland, die met name het zoetwaterprobleem ;V^'i-- VAA-JA?; :;A-7/A\ AJ^CAS A -A'.;-"-;- QAAb' ':7;:ava>''A wi; x v Fruitteler Slabbekoorn in Kapelle heeft een laagje water over de bloesem van de perenbomen ge sproeid, om de knoppen 's nachts te beschermen tegen de vrieskou. foto's Mechteld Jansen ging aanpakken, met subsi- regende gisteren niet, maar wentelwiek werden de koude- diesteun van verschillende zette een helikopter boven zijn re luchtlagen boven de grond overheidsinstanties. boomgaard aan het werk. gemengd met de wat warmere, Eén fruitteler bij Kapelle be- Door de bewegingen van de hogere lagen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Na de Bevelan- den en Walcheren is gisteren ook op Schouwen-Duiveland de centrale huisartsenpost in ge bruik genomen. De gezamenlij ke avond-, nacht- en weekein- depraktijk van de negentien doktoren op het eiland is onder gebracht pal naast de polikli niekingang van het ziekenhuis in Zierikzee. Huisarts J. Roth uit Brouwers haven was om zes uur 's avonds de eerste arts die met de nieuwe dienstenstructuur aan de slag ging. Hij weet zich daarbij on dersteund door twee assistentes en een chauffeur die hem, desge vraagd, snel naar patiënten thuis brengt. Ook 's nachts blijft het huisartsenteam op z'n post in het ziekenhuis. In de week einden wordt de bezetting uit gebreid tot twee artsen en vier assistentes. Tijdens de drukke zomerperiode geldt een piekbe- zetting met drie doktoren en zes assistentes. De centrale post is nog niet hele maal ingericht. De telefooncen trale vertoont enige gebreken. Patiënten die het nummer in Zierikzee bellen (0900-1585), worden voorlopig doorgescha keld naar de post in Goes. Daar vandaan kunnen ze altijd wor den verbonden met Zierikzee, aldus Roth. De verwachting is dat het euvel uiterlijk vrijdag is verholpen. Ook het interieur van de Schouwen-Duivelandse post blijft in de aanloop behel pen. De bestelde bureaus en lampen waren gisteren nog niet binnen. Roth realiseert zich dat een aan tal mensen problemen zullen ondervinden met de bereik baarheid van het 0900 nummer. Omdat ook sekslijnen met dat getal beginnen, hebben diverse abonnees van KPN Telecom de toegang tot al die nummers la ten blokkeren. „Wat dat betreft zit er voor die groep maar één ding op: ze zullen de boel moe ten laten deblokkeren", zegt de huisarts. „De keuze voor dat nummer is weloverwogen ge maakt, omdat het in hoge mate bedrijfszeker is. Indien alle lij nen naar de post Zierikzee bezet zijn, wordt de beller automa tisch doorgeschakeld naar Goes. Die zekerheid is, vinden wij, toch heel belangrijk." De opening van de centrale post betekent voor de Schouwen- Duivelandse huisartsen slechts gedeeltelijk een verlichting van de werkdruk. Het aantal 'over uren' wordt weliswaar gehal veerd naar zo'n achttien per door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moet nog veel water door de Oude Haven vloeien voordat er een panklaar voorstel voor de herbouw van Theater Mondragon in Zierik zee op tafel ligt. Op dit moment wordt intensief gestudeerd op de vraag of de uitvoering van het plan wel of niet geheel uit handen moet worden gegeven aan de projectontwikkelaars. En zo ja onder welke voorwaar den dat dan dient te gebeuren. Het dagelijks gemeentebestuur geeft in een brief aan de ge meenteraad toelichting op de ontwikkelingen in de afgelopen maanden sinds het plan Mond ragon eind januari werd gepre senteerd. Zo is het plan inmid dels tegen het licht gehouden door een gemeentelijke project groep waarin tevens een extern ambtelijk financieel adviseur zitting heeft genomen. De projectontwikkelaars vader Arie en zoon Jelte van Dijk, die op eigen initiatief een haalbaar heidsstudie naar een tweede le ven voor het stedelijk theater uitvoerden, geven de voorkeur aan een zogeheten turn key- constructie. Dit houdt in dat zij als projectontwikkelaars de volledige bouw van een nieuw Mondragon met alle bijkomen de zaken zelf gaan uitvoeren en als opdrachtgevers optreden. De gemeentelijke projectgroep is daar geen voorstander van omdat er in het haalbaarheids onderzoek nog veel zaken niet zijn ingevuld wat betreft finan ciën, juridische en organisatori sche consequenties. Het college van burgemeester en wethou ders denkt daar iets anders over. Ook B en W vinden dat er nog veel zaken geregeld moeten worden, maar ziet daarin geen aanleiding op voorhand die turn key-constructie af te wijzen. Het college toont voorkeur de uitvoering van het plan wel vol ledig in handen van die ene par tij te leggen. Wel erkennen B en W dat er dan glasheldere voor waarden op tafel moeten liggen waarin de speelruimte voor de projectontwikkelaar wordt be paald. Die voorwaarden betref fen onder meer het bouwproces, de organisatie van beheer en de communicatie. Om die duidelijke voorwaarden te kunnen stellen, is echter eerst nog onderzoek nodig naar de verkeerssituatie omdat het the ater een aantrekkende werking zal hebben, naar zaken als ge luidsoverlast, mogelijkheden voor laden en lossen, juridische aspecten betreffende contract vorming en aanbesteding. De uitkomst van dit vooronderzoek en de voorwaarden die op grond daarvan aan de uitvoering wor den gesteld zijn belangrijk voor de gemeenteraad. Op basis daarvan zal de politiek een be sluit moeten nemen over de uit eindelijke projectaanpak. ZIERIKZEE - FNV Bondgeno ten afdeling Schouwen-Duive land houdt dinsdag de jaarvergadering in het eigen Le denservicepunt aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee. Na het huishoudelijk gedeelte wordt aandacht besteed aan het thema 'belastingen'. Aan de or de komt wat de vakbond op het gebied van belastingen voor zij n leden kan betekenen. Inleider B. Berghs zal nader ingaan op dit onderwerp. Daarbij komen on der meer onderwerpen aan de orde als ouderenaftrek, oude- rentoeslag, aftrek ziektenkos- ten, ziekenfondspremie en huisapotheek, buitengewone uitgaven, eigen huis vrij of wel hypotheek. De bijeenkomst begint om 19.30 uur met ontvangst met koffie en thee, de vergadering gaat om 20.00 uur van start. 'yv -v MÊÊÊÊÊÊUM week, in vergelijking met de col- lega's op de Bevelanden en Wal cheren komen ze er nog bekaaid vanaf. Daar wordt de arts die om 18.00 uur de avonddienst in gaat, om 23.00 uur afgelost. Op de post in Zierikzee loopt die dienst gewoon door tot de vol gende ochtend acht uur. De aan het ministerie van Volksge zondheid gevraagde uitbrei ding met vier huisartsen is daar om onontbeerlijk, aldus Roth. Ook zou hij een snelle verhui zing van de ambulancepost naar het ziekenhuis toejuichen. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Een dertig jarige inwoner van Middelburg heeft de aanrijding veroorzaakt waarbij vorige week donderdag op de Brouwersdam twee men sen om het leven kwamen. De man was ook diegene die het on geluk meldde bij de politie. Aanvankelijk werd aangeno men dat de slachtoffers al dood waren toen de Middelburger de lichamen vond en dat de feitelij - ke dader was doorgereden. Ge tuigenverklaringen en tech nisch onderzoek tonen echter met 'grote zekerheid' aan dat de aanrijding met de auto van de man uit de provinciehoofdstad moet zijn gebeurd. Dat blijkt onder meer uit de schade aan de wagen en de sectie op de licha men van de veertigjarige P. van de Graaf uit Scharendijke en zijn negen jaar jongere Gro ningse vriendin. De Middelburger heeft tegen over de politie verklaard dat fa tale moment slechts in een flits iets te hebben gezien op de hoofdrijbaan van de Brouwers dam. Direct daarop voelde de man dat hij ergens overheen reed. Toen de bestuurder was uitgestapt en terugliep, zag hij de twee lichamen op de weg lig gen. Volgens politiewoordvoer der J. van Mourick staat vast dat de slachtoffers 'niet rechtop stonden', waardoor de naderen de automobilist ze over het hoofd kan hebben gezien in het donker van die vroege donder dagochtend. Dat zou ook ver klaren waarom hij in eerste in stantie alleen dacht over iets te hebben heengereden wat er al lag, aldus Van Mourick. De aangetroffen sporen worden voor nader onderzoek in het ge rechtelijk forensisch laborato rium met elkaar vergeleken. Die uitkorhst zal doorslaggevend zijn en de basis vormen waarop de officier van Justitie bepaalt wat de dertigjarige automobi list ten laste wordt gelegd. De politie ziet vooralsnog geen aanleiding om de Middelburger in hechtenis te nemen. Van Mourick: „De enige vraag die open blijft staan, is hoe ze aan de andere kant van de Brou wersdam met hun busje in het water zijn geraakt. Dat is iets wat waarschijnlijk alleen de slachtoffers zelf zouden kunnen vertellen en we dus vermoede lijk nooit te weten zullen ko men." De politie gaat er vanuit dat de man en vrouw na hun eer ste ongeluk hulp hebben ge zocht op de drukker bereden hoofdrijbaan van de N57 MIDDELBURG - Politierechter R. Reinarz veroordeelde giste ren een 60-jarige man uit Yerse- ke conform de eis tot 90 uur werkstraf en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf. Officier van justitie A. Flik- weert memoreerde gisteren in Middelburg het buitensporig alcoholgebruik dat bij de Yerse- kenaar op 8 augustus vorig jaar werd geconstateerd. De uit komst van een bloedproef was 2,72 milligram alcohol per mil liliter bloed: vijfenhalf keer zo veel als toegestaan. „Een nor maal mens gaat eraan dood." De recordscore werd niet in ver werkt in een langdurige rijont zegging, omdat het rijbewijs van de verdachte ongeldig is verklaard. Doktersassistentes Marika Polak (1) en Mariëlla Koster en huisarts J. Roth in de nieuwe huisartsenpost. foto Marijke Folkertsma Op het sloopterrein van de kazerne in Middelburg deed de archeologische dienst on derzoek. Dat gebeurde uiter aard overdag. Op een avond laat liepen twee ongure types rond op het terrein. Buurtbewoners spraken de mannen aan met de vraag wat ze aan het doen waren. De mannen ant woordden dat ze van de arge loze dienst waren. Van arge loosheid bij de buurtbewo ners was geen sprake en ze belden snel de politie. Advertentie Aanbiedingen geldig 13 april

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35