PZC Mensen met hoge ziektekosten zakken snel onder minimum In actie voor allochtone vrienden Oud-militair De Rijke krijgt oorlogskruis II Haken en ogen aan herbouw Mondragon Zeelands GROOTSTE Occasion Spektaké VAN DE GEZAMENLIJKE G0ESE AUTODEALERS 10 11 12 A P I L ïrvruïf 1 BSO,- - bov en JkISIWB kc ï&ÊSËijst zeelandhallen goes NOBELWEG 6 TE GOES (industrieterrein poeu 'donderdag vrijdag zaterdag Goes en Walcherse gemeenten maken afspraken over woningen in Dishoek Herdenking militairen Oost-Indië 14.00 tot 21.00 uur 14.00 tot 21.00 uur 10.00 tot 17.00 Dansuitvoering in Oostburg Keuze uit meer dan 400 auto's van alle merken Zonder inruil hoge kortingen Auto's vanaf 4500,- Diverse Company Cars met bijzonder voordeel Verzekerings- en financieringsspecialisten aanwezig bil woensdag 9 april 2003 Brandveiligheid Rechter Zware last Voorkeur Noodopvang asielzoekers nabij door Melita Lantinq VLISSINGEN - Noodopvang voor uitgeprocedeerde asielzoe kers in Dishoek is een forse stap dichterbij. Vlissingen, Veere, Middelburg en Goes hebben gis teren afspraken gemaakt over de verdeling van de kosten voor de noodopvang. Het voorstel moet nog wel goedgekeurd wor den door de colleges van B en W en de gemeenteraden. Stichting Inlia Zeeland gaat de noodop vang coördineren. Stichting Inlia wil voor de noodopvang 15 vakantiewonin gen huren in Dishoek. Directeur G. Burger van Inlia reageert 'voorzichtig positief'. „Ik heb nog geen officieel bericht gekre gen van de gemeenten maar het is wel een mooi bericht. Ik hoop dat de gemeenten zo snel moge lijk beslissen want ik word da gelijks geconfronteerd met mensen die op straat staan." Zo dra Inlia groen licht heeft gekre gen van de gemeenten gaat de vluchtelingenorganisatie met de verhuurder om tafel om defi nitieve afspraken te maken. In de woningen kunnen maximaal 58 tot 60 personen tegelijk op gevangen worden. „Het valt niet te zeggen of er ook altijd zo veel mensen wonen." zegt wet houder W. van Tatenhove van de gemeente Veere. „We gaan uit TERNEUZEN - De stichting Oost-Indiëmonument Zeeuws- Vlaanderen houdt zaterdag 19 april een korte herdenking ter nagedachtenis aan de 35 ge sneuvelde Zeeuws-Vlaamse militairen in Nederlands Oost- Indië en Nederlands Nieuw Guinea in de periode 1945- 1962. Bij het monument aan de Terneuzense Koninginnelaan worden om 10.45 uur bloemen gelegd. van een reële verwachting maar of dat in de praktijk ook zo uit pakt is onbekend." Hij benadrukt dat het om een tijdelijke regeling gaat. „Het ministerie heeft toegezegd om uiterlijk 31-12-2003 zelf de op vang van uitgeprocedeerde asielzoekers te regelen." Direc teur Burger van Inlia hoopt dat Van Tatenhove gelijk krijgt. „Ik denk dat de verwachting van de wethouder optimistisch is. Ik moet nog zien dat het Rijk zich aan de toezegging houdt. Maar laat ik het zo zeggenik hoop dat ik snel geen werk meer heb." De gemeente Veere heeft vol gens wethouder Van Tatenhove verder geen enkele bemoeienis met de noodopvang. „Het be stemmingsplan is duidelijk. Het appartementencomplex mag permanent bewoond worden en dan houdt onze bemoeienis op. Wij controleren alleen de brandveiligheid maar verder is het een zaak tussen Inlia en de verhuurder." De overige gemeenten op Zuid- Beveland en de gemeente Noord-Beveland hebben nog geen afspraken met Inlia over noodopvang van uitgeproce deerde asielzoekers. Armine, Christina, Valeria en Hasmik (vlnr) geven een passante uitleg over de actie. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Christina Acda en Valeria Lamper, twee idealistische middelbare scholieren uit Vlissingen, beiden zestien jaar, zijn niet van plan zich neer te leggen bij de onrechtvaardigheid die zij op hun weg vinden. „Dit mag gewoon niet gebeuren in een de mocratisch land, dat mensen die heel belangrijk zijn voor de toekomst de dood in worden gestuurd", zeggen ze zonder omwegen. Ze zijn gisteren een actie begon nen. Het gaat hen om de toekomst van hun vrienden Armine en Hasmik. Dat zijn twee jonge mensen uit Armenië die al bijna vier jaar met hun familie in het asielzoekerscen trum (azc) in Burgh-Haamstede wonen. Armine heeft ruim een week geleden te horen gekregen dat zij en haar familie niet in Nederland mogen blijven en terug moe-' ten naar hun land. Zij zullen binnen nu en enkele weken uit het azc worden gezet. Datzelfde lot hangt Hasmik en zijn familie boven het hoofd. „Wij kunnen dit niet accepteren. Als je vrede wilt in de wereld, ga je geen mensen terugsturen naar een land waar dictatuur heerst", zegt Christina bevlogen. Zij volgt evenals Armine de havo/vwo-opleiding aan de CSW in Middelburg. Haar vriendin Valeria zit bij Has mik op het Scheldemondcollege in Vlissingen. De mei den hebben besloten uiting te geven aan hun onvrede over de wijze waarop hun allochtone vrienden worden behandeld. Zij begonnen gistermiddag in Vlissingen met het uitdelen van flyers om zoveel mogelijk mensen aan het denken te zetten over het vreemdelingenbeleid. „Heeft u er weieens over nagedacht hoe u het zou vinden als u na vier jaar in Nederland ingeburgerd en wel een telefoontje krijgt met de mededeling dat u het land wordt uitgezet?", luidt de vraag op de flyer. Verder willen ze in drie dagen tij d zoveel mogelij k hand tekeningen verzamelen van mensen die er net zo over denken als zijzelf. „Armine en Hasmik met hun families zijn mensen van de toekomst. Zij zijn goed voor de maatschappij. In hun eigen land worden ze vervolgd en gemarteld. Die mensen ga je toch niet de dood instu ren?", benadrukt Christina. Zij is vast van plan een gesprek aan te gaan met het be stuur van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) en de handtekeningen daar te overhandigen. De meiden willen het COA met hun vragen confronteren. „Ze zullen dan een goed weerwoord moeten hebben, an ders stappen we naar de rechter", zegt Christina. Zij voelt zich gesterkt door wat ze net in haar boek Maat schappijleer heeft gelezen. Volgens haar staat daar dui delijk in dat je mensen niet zomaar weg mag sturen naar een gevaarlijk land als ze hier volledig ingeburgerd zijn en in al die jaren niet met politie of justitie in aanraking zijn geweest. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Mensen met hoge ziektekosten zakken door de vele eigen bijdragen te snel onder het minimum inkomen. Gehandicapten, chronisch zie ken, wao'ers en ouderen houden door zich opstapelende extra uitgaven nauwelijks voldoende inkomen over om van te leven. Gemeenten moeten hun bijzon dere bijstandstaken aanwenden om deze mensen te ondersteu- Dat was de opinie die de over hand had op het symposium 'Wie betaalt de rekening' waar mee patiëntenplatform Het Klaverblad gisteren in Vlissin gen het Europees Jaar van de Gehandicapten in Zeeland opende. Aandacht voor de inko menspositie van gehandicapten en chronisch zieken is nodig omdat de modernisering van de AWBZ mensen op nog meer kos ten kan jagen, stelde directeur H. Notenboom van Het Klaver blad. Gemeenten en uitkeringsin stanties moeten mensen ten minste wijzen op mogelijkhe den als kwijtschelding en alternatieve vergoedingen en zich niet enkel bezighouden met hun portie van de uitgebreide regelgeving die de verstrekkin gen, voorzieningen en vergoe dingen omgeeft, pleitte P. de Smit van de Chronisch Zieken en Gehandicaptenraad (CG- raad). Hij waarschuwde voor de plannen rond een nieuwe Bij standswet waarin gemeenten beperkt worden in hun bij standsmogelijkheden, terwijl de overheid de gemeenten tot actief zorgbeleid verplicht. P. Brakman, directeur van de So ciaal Pedagogische Dienst riep op tot een lobby om leefvoorzie- ningen tot bijzondere fiscale af trekpost ingevoerd te krijgen. Zo'n maatregel past volgens hem bij het overheidsbeleid dat mensen hun zorgbehoefte in ei gen hand wil laten nemen. C. van Faasse van het Bredaas Centrum Gehandicaptenbeleid presenteerde een onderzoek naar de financiële situatie van chronisch zieken en gehanc capten in Breda. ZeventigpB cent van hen bleek op of oni het bestaansminimum te leve Beleidsmedewerker Welzijn Zanting van de provincie Z< land zei zo'n onderzoek Zeeuwse schaal interessant vinden. Zelfs voor mensen met eenrie inkomen vormen de meerkol en eigen bijdragen een zwj last voor hun uitgavemogelij heden, schetste Van Faasse.B feit dat eigen bijdragen thuishulp en verstrekking; van zorghulpmiddelen all uitgaan van het netto-inkoi® zonder acht te slaan op het taal aan eigen bijdragen meerkosten, zorgt ervoor i mensen met twee keer modi geen financiële ruimte overhouden voor zaken alsv kanties en kleding, rekende: haar eigen situatie voor. Omd zieken en gehandicapten eigen aanvragen moeten i len, zijn ze daar bijna een wei week mee bezig, meldden sc posiumbezoekers. Veel meiis missen het overzicht en het zicht over de regelingen. Det gankelijkheid van formulier en formuleringen kan evenee veel beter, vond het publiek.D kritiek trok A. Bras van Zot kantoor Zeeland zich aan. Z zegde daarvoor haar inzette. OOSTBURG - De Stichti Welzijn West-Zeeuws-Vlaani- ren houdt zaterdag en zont dansvoorstellingen in het deltheater in Oostburg. De voorstellingen wordenge ven door leerlingen van dansafdeling van de sea Kunstzinnige Vorming. Zee tusen de 4 en 25 jaar en breng diverse dansstijlen: van kind; dans tot klassiek ballet en jar dans. Het thema is poëzie.l voorstellingen beginnen 15.00 uur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hoewel hij aanvankelijk weinig zin hdd in een medaille, draagt Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede het Mobilisatie-Oorlogskruis met trots. Gisteren kreeg hij in de Vlissingse Marinekazerne de onderscheiding opgespeld tij dens een bijeenkomst van de kring Zeeland van de Bond van Oud Stoot-Troepers (BOSS). De Rijke maakte deel uit van het regiment 3-14 RI. Bij het uitbre ken van de oorlog was hij gele gerd in de Peel-Raamstelling ten zuiden van Grave. In de vroege morgen van 10 mei 1940 begonnen de Duitsers daar hun hoofdaanval. Hij was een van de eersten die het bevel kregen om te vuren op de vijand. Om 6.45 uur lieten de Nederlan ders de brug bij Grave in de lucht springen, maar verderop wisten Duitsers, gekleed in Ne derlandse uniformen, de brug bij Gennep in bezit te nemen. „De Nederlandse wachten had den het te laat in de gaten. Ze werden overrompeld. Een gepantserde trein met Duitse soldaten kon achter de Neder landse linies komen om zo de Nederlandse soldaten in de rug aan te vallen", bracht BOSS- voorzitter A. van der Weele in herinnering. Het regiment moest zich terug trekken achter de Zuid-Wil lemsvaart en werd later verspreid over de provincies Brabant en Zeeland. De Rijke moest de keukenwagen in vei ligheid brengen. Bij Tilburg en later bij Breda kreeg hij te ma- Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede krijgt een dikke kus van zijn vrouw nadat hem het Mobilisa tie-Oorlogskruis is overhandigd tijdens een bijeenkomst in de Vlissingse Marinekazerne. foto Lex de Meester ken met een hevig bombarde ment. „Ik en een dienstmaat za ten bedolven onder de klei. We hebben ons er vanonder getrok ken en ons uitgeschud als een hond en zijn verder gegaan." Via de Sloedam en Serooskerke kwam De Rijke uiteindelijk te recht in Oostkapelle waar hij strijd leverde met Duitse para chutisten. De militairen moes ten zich uiteindelijk terugtrek ken naar Vlissingen, waar zij overstaken naar Zeeuws- Vlaanderen. In Duinkerke be landde hij op een van de schepen die het Engelse leger hielp te ontsnappen. Helaas werd het schip door bommen zo beschadigd dat het naar een Franse haven moest en De Rijke alsnog in krijgsgevan genschap kwam. „De vliegtui gen vlogen eerst overdwars. Al le bommen vielen naast. Maar toen ze langszij kwamen, was het raak." Driehonderd van de veertien honderd manschappen over leefden de aanval. De Rijke zat ongeveer twee we ken vast in Saint Quentin. Na zijn vrijlating reisde hij met een colonne Nederlanders terug naar Zeeland. Het echtpaar De Rijke woont sinds twaalf jaar in Burgh-Haamstede, na eerder gewoond te hebben in Renesse, Rijswijk, Burgh-Haamstede, Scharendijke en Soesterberg. De Rijke is geboren in Capelle bij Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moet nog veel water door de Oude Haven vloeien voordat er een panklaar voorstel voor de herbouw van Theater Mondragon in Zierik zee op tafel ligt. Op dit moment wordt intensief gestudeerd op de vraag of de uitvoering van het plan wel of niet geheel uit handen moet worden gegeven aan de projectontwikkelaars. En zo ja onder welke voorwaar den dat dan dient te gebeuren. Het dagelijks gemeentebestuur geeft in een brief aan de ge meenteraad toelichting op de ontwikkelingen in de afgelopen maanden sinds het plan Mond ragon eind januari werd gepre senteerd. Zo is het plan inmid dels tegen het licht gehouden door een gemeentelijke project groep waarin tevens een extern ambtelijk financieel adviseur zitting heeft genomen. De projectontwikkelaars vader Arie en zoon Jelte van Dijk, die op eigen initiatief een haalbaar heidsstudie naar een tweede le ven voor het stedelijk theater uitvoerden, geven de voorkeur aan een zogeheten turn key- constructie. Dit houdt in dat zij als projectontwikkelaars de volledige bouw van een nieuw Mondragon met alle bijkomen de zaken zelf gaan uitvoeren en als opdrachtgevers optreden. De gemeentelijke projectgroep is daar geen voorstander van omdat er in het haalbaarheids onderzoek nog veel zaken niet zijn ingevuld wat betreft finan ciën, juridische en organisatori sche consequenties. Het college van burgemeester en wethouders denkt daar iets anders over. Ook B en W vinden dat er nog veel zaken geregeld moeten worden, maar ziet daar in geen aanleiding op voorhand die turn key-constructie af te wijzen. Het college toont voorkeur de uitvoering van het plan wel vol ledig in handen van die ene par tij te leggen. Wel erkennen B en W dat er dan glasheldere voor waarden op tafel moeten liggen waarin de speelruimte voor de projectontwikkelaar wordt be paald. Die voorwaarden betref fen onder meer het bouwproces, de organisatie van beheer en de communicatie. Om die duidelijke voorwaarden te kunnen stellen, is echter eerst nog onderzoek nodig naar de verkeerssituatie omdat het the ater een aantrekkende werking zal hebben, naar zaken als ge luidsoverlast, mogelijkheden voor laden en lossen, juridische aspecten betreffende contract vorming en aanbesteding. De uitkomst van dit vooronderzoek en de voorwaarden die op grond daarvan aan de uitvoering wor den gesteld zijn belangrijk voor de gemeenteraad. Op basis daarvan zal de politiek een besluit moeten nemen over de uiteindelijke projectaanpak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32