11 Middelburger reed man en vrouw aan op Brouwersdam Meer lawaai na uitbreiding Smokkelhoek Act Ijs beschermt bloemknop van fruitboom Puinruimen na fataal ongeval Goes Onwetend Gemeentebestuur bezint zich op bezuinigingen Drankrijder heeft 5,5 maal te veel op zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 9 april 2003 Laboratorium Ontheffing Normen Diverse soorten, 8 blikjes a 330 ml Drukke dag Groot gat Noodvoorzieningen Pak 4.76 a 6 rollen Kapelle bekijkt sluiten zwembad door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Een dertig jarige inwoner van Middelburg heeft de aanrijding veroorzaakt waarbij vorige week donderdag op de Brouwersdam twee men sen om het leven kwamen. De man was ook diegene die het on geluk meldde bij de politie. Aanvankelijk werd aangeno men dat de slachtoffers al dood waren toen de Middelburger de lichamen vond en dat de feitelij ke dader was doorgereden. Ge tuigenverklaringen en tech nisch onderzoek tonen echter met 'grote zekerheid' aan dat de aanrijding met de auto van de man uit de provinciehoofdstad moet zijn gebeurd. Dat blijkt onder meer uit de schade aan de wagen en de sectie op de licha men van de veertigjarige P. van de Graaf uit Scharendijke en zijn negen jaar jongere Gro ningse vriendin. De Middelburger heeft tegen over de politie verklaard dat fa tale moment slechts in een flits iets te hebben gezien op de hoofdrijbaan van de Brouwers dam. Direct daarop voelde de man dat hij ergens overheen reed. Toen de bestuurder was uitgestapt en terugliep, zag hij de twee lichamen op de weg lig gen. Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick staat vast dat de slachtoffers 'niet rechtop ston den', waardoor de naderende automobilist ze over het hoofd kan hebben gezien in het donker van die vroege donderdagoch tend. Dat zou ook verklaren waarom hij in eerste instantie alleen dacht over iets te hebben heengereden wat er al lag, aldus Van Mourick. De aangetroffen sporen worden voor nader onderzoek in het ge rechtelijk forensisch laborato rium met elkaar vergeleken. Die uitkomst zal doorslaggevend zijn en de basis vormen waarop de officier van Justitie bepaalt wat de dertigjarige automobi list ten laste wordt gelegd. De politie ziet vooralsnog geen aanleiding om de Middelburger in hechtenis te nemen. Van Mourick: „De enige vraag die open blijft staan, is hoe ze aan de andere kant van de Brou wersdam met hun busje in het water zijn geraakt. Dat is iets wat waarschijnlijk alleen de slachtoffers zelf zouden kunnen vertellen en we dus vermoede lijk nooit te weten zullen ko men." De politie gaat er vanuit dat de man en vrouw na hun eerste on geluk hulp hebben gezocht op de drukker bereden hoofdrij baan van de N57. MIDDELBURG - Een 60-jarige man uit Yerseke bagatelliseert zijn alcoholprobleem. Dat leid de officier van justitie A. Flik- weert gisteren in Middelburg af uit het buitensporig alcoholge bruik dat bij de Yersekenaar op 8 augustus vorig jaar werd ge constateerd. Een bloedproef wees uit dat de man vijfenhalf keer zoveel alco hol had gedronken als toege staan. „Een normaal mens gaat er aan dood. "De recordscore werd niet in verwerkt in een langdurige rijontzegging, omdat het rijbe wijs van de verdachte ongeldig is verklaard. De officier zag meer heil in een werkstraf van 9 0 uur en vier we ken voorwaardelijke gevange nisstraf. Politierechter R. Reinarz vond dat de man ervan doordrongen moet worden dat hij met zoveel drank op niet meer in zijn auto moet kruipen. Zij nam de eis van de officier over. door Rolf Bosboom BIEZELINGE - Uitbreiding van bedrijventerrein Smokkel hoek bij Biezelinge leidt tot ex tra geluidshinder voor de omge ving. Bij enkele woningen zal het lawaai de normen over schrijden. De gemeente Kapelle wil voor die gevallen het provin ciebestuur vragen de normen op te rekken. De gemeente Kapelle wil de Smokkelhoek op termijn uit breiden met ongeveer twintig hectare. Dat gebeurt voorname lijk in oostelijke richting. Ook worden open delen op het huidige terrein ingevuld, vooral door uitbreiding van bestaande bedrijven. Diverse grote ondernemingen hebben daarvoor plannen. Cor- oos Conserven is momenteel bij voorbeeld bezig met een nieuw kantoorgedeelte. De plannen betekenen ook dat opnieuw moet worden gekeken naar de hinder voor de omge ving, die vooral wordt veroor zaakt door Coroos. De huidige 'geluidszone' voor de Smokkel hoek dateert van 1990. Destijds bleken 41 omliggende huizen boven de grenswaarde van 50 decibel te zitten. Toen zijn er maatregelen aan de woningen getroffen, zoals extra isolatie, om ervoor te zorgen dat de hin der in huis binnen de perken blijft. Inmiddels is een nieuw akoes tisch onderzoek gehouden. Daaruit blijkt dat zeven wonin gen in de omgeving, gelegen aan de Abdijstraat, de Vroonlandse- weg en de Hoekseweg, te maken krijgen met lawaai boven de grenswaarde van 50 decibel. De verwachte waarden lopen op tot 56 decibel Voor dergelijke gevallen kan een gemeente een beroep doen op de provincie, die voor situa ties tot 60 decibel ontheffing mag verlenen. Kapelle is van plan een dergelijk verzoek in te dienen. Voordat dat gebeurt, liggen de plannen eerst tot 6 mei bij de gemeente ter inzage, in clusief de herzieningen van de bestemmingsplannen Kom Bie zelinge en Buitengebied die voor de nieuwe geluidszone no dig zijn. In de plannen wordt aangege ven dat wordt geprobeerd het lawaai zo veel mogelijk te be perken. Dat betekent dat goed wordt gekeken naar de normen die onder meer in de milieuver gunning voor de bedrijven wor den opgenomen. Indien nodig worden voor de be trokken huizen maatregelen ge nomen om ervoor te zorgen dat de geluidsnormen voor binnen niet worden overschreden. Aan de kant van de Oude Rijksweg komt, over een lengte van 180 meter, een bebouwing van mini maal tien meter hoog. Deze moet voorkomen dat drie hui zen aan de Molenweg te veel la waai ondervinden. Over het onderwerp wordt woensdag 16 april een hoor- en informatieavond gehouden in het gemeentehuis in Kapelle. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Op het sloopterrein van de kazerne in Middelburg deed de archeologische dienst on derzoek. Dat gebeurde uiter aard overdag. Op een avond laat liepen twee ongure types rond op het terrein. Buurtbewoners spraken de mannen aan met de vraag wat ze aan het doen waren. De mannen ant woordden dat ze van de arge loze dienst waren. Van argeloosheid bij de buurtbe woners was geen sprake en ze belden snel de politie. e door Steffan ter Maat GOES - De oorzaak van het on geluk met de hoogwerker afge lopen maandag aan de Jenny Weijermanweg in Goes is nog niet bekend. Bij het ongeluk vie len twee doden. De hoogwerker dnnr Rolf Bosboom KAPELLE - De toekomst van het buitenzwembad in Kapelle staat ter discussie. De gemeente laat onderzoeken in hoeverre het haalbaar is het bad nog langer open te houden. Een mo gelijk alternatief is dat een par ticuliere ondernemer de exploi tatie overneemt. Reden om eens goed naar het zwembad te kijken, zijn de fi nanciële zorgen van de gemeen te. De verwachting is dat de geldzorgen binnen enkele jaren echt nijpend worden. Daarom wordt nu al bekeken op welke punten er kan worden bezui nigd. Tijdens de behandeling van de lopende gemeentebegro ting, in november vorig jaar, is door de politieke partijen onder meer het Kapelse buitenbad als suggestie geopperd. Over die mogelijkheid heeft het college van burgemeester en wethouders inmiddels 'verken nende gesprekken' gevoerd met Marktplan Adviesgroep in Bus- sum, B en W besloten gisteren het ad viesbureau de opdracht te geven tot een nader onderzoek, dat antwoord moet geven op de waag of het buitenbad nog wel kan worden opengehouden. Het bureau dient zich onder meer te verdiepen in de exploi tatie van sportcentrum Groene Woud, waar het buitenbad deel van uitmaakt. Een probleem is dat de cijfers van het buitenbad zijn opgenomen in de totale ex ploitatie. „We hebben bijvoor beeldgeen inzicht in het combi- bezoek, mensen die van meerde re voorzieningen in het centrum gebruik maken", zegt wethou der J.Herselman. „Datsoort za ken laten we netjes uitzoeken." Herselman kan om dezelfde re den ook niet vertellen hoeveel de gemeente jaarlijks moet toe leggen op het buitenbad. Het aantal bezoekers in elk geval beperkt, weet hij. „Op een echt Kessen neemt afscheid van gemeente Hulst HULST - Burgemeester A. Kes sen neemt woensdag 28 mei af scheid van zijn gemeente Hulst. In een bijzondere raadsverga dering staat het gemeentebe stuur stil bij de ruim twaalf jaar dat Kessen het ambt bekleedde. Tijdens de daaropvolgende re ceptie, eveneens in het stadhuis, kunnen alle inwoners Kessen de hand schudden. Op 4 januari 1991 werd Kessen geïnstalleerd in Hulst. Daar voor was hij vier j aar eerste bur ger van de voormalige buurge meente Hontenisse.. Sinds de gemeentelijke herindeling met Hontenisse, per 1 januari dit laar> was Kessen waarnemend burgemeester. Hij besloot niet mee te dingen naar het ambt van kroonbenoemde burgemeester van de nieuwe gemeente Hulst. Hij zegt toe te zijn aan een aieuwe uitdaging. Afgelopen donderdag besloot de Hulster raad unaniem J. Mulder, oud- Jurgemeester van Axel, voor te dragen als eerste kandidaat voor het burgemeesterschap drukke dag, als het stralend weer is, heb je misschien twee honderd mensen. Dat is heel marginaal, terwijl we weten dat de kosten gigantisch zijn om het bad in stand te houden." Het zwembad is gedateerd. „Er zijn weinig toeters en bellen", zoals de wethouder het omschrijft. „Een bad, een duik- plank en dat is het wel zo'n beet je. De mensen willen tegen woordig wat meer kunnen beleven. Je ziet ook dat het strandje bij Wemeldinge steeds populairder is geworden." Zelf zou Herselman het betreu ren als moet worden besloten tot sluiting. „Een buitenbad geeft toch een plus aan het voorzie ningenniveau van de gemeente. Daarom zou ik het persoonlijk graag behouden, desnoods door het in handen te geven van een particuliere exploitant. Dat be tekent waarschijnlijk wel dat de prijs van het toegangskaartje flink wordt verhoogd." De gemeente Kapelle hoopt de eerste resultaten van het onder zoek binnen twee maanden te ontvangen van het onderzoeks bureau. De gemeenteraad kan er dan in zijn vergadering van dinsdag 8 juli over praten. Fruitteler Slabbekoorn in Kapelle heeft een laagje water over de bloesem van de perenbomen ge sproeid, om de knoppen 's nachts te beschermen tegen de vrieskou. foto's Mechteld Jansen. door Rinus Antonisse KAPELLE - Zo'n vijftien pro cent van de Zeeuwse fruittelers beschikt over moge lijkheden voor nachtvorstbe- strijding. De afgelopen nach ten hebben zij daar volop profijt van gehad. Door middel van beregening konden de prille bloemknoppen be schermd worden met een dun laagje bevroren water. Ook als het de komende nach ten opnieuw vriest - en de kans daarop is aanwezig tot en met de ijsheiligen, half mei - hoe ven de telers die kunnen bere genen niet in angst en beven af te wachten wat er met hun 'nieuwe oogst' gaat gebeuren. Met name op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen be vinden zich de meeste berege- ningsinstallaties. Die moeten in actie komen als de temperatuur onder de nul graden Celsius zakt. Als er dan water over de tere bloemen wordt verneveld, worden de knoppen omgeven door een laagje ijs. Daaronder is de bloemknop beschermd tegen bevriezing. In hoeverre er nu al sprake is van vorstschade in de niet-be- schermde boomgaarden, is nog niet duidelijk, zegt Ad Slabbe koorn, voorzitter van de Ne derlandse Fruittelersorgani satie, kring Zeeland/Brabant. Dat blijkt pas over enkele we ken. De ervaring leert dat de periode tussen 20 en 25 april de meest gevoelige is voor nacht vorst. Dat er nog maar weinig fruit telers voorzieningen hebben getroffen, heeft onder meer te maken met het beschikbaar zijn van zoet water en uiter aard met de kosten. Volgens Slabbekoorn is met de aanleg van een zoetwaterbassin en een beregeningsinstallatie een fikse investering gemoeid. Lang niet alle telers kunnen zich die veroorloven. Ook speelt mee dat de bescherming tegen nachtvorst lang niet elk jaar nodig is. „Ik vind het wel zinvol jezelf zoveel mogelijk in te dekken en de risico's te be perken", stelt de kringvoorzit ter. Sommige fruittelers nemen het risico, ook al omdat vorstscha de lang niet elk jaar optreedt. In 1991 en 1997 bevroren veel jonge bloemknoppen aan de fruitbomen. Dat was aanlei ding voor het oprichten van de Coöperatie Zoetwatervoorzie ning Zeeland, die met name het zoetwaterprobleem ging aan pakken, met subsidiesteun van verschillende overheidsin stanties. Eén fruitteler bij Kapelle bere gende gisteren niet, maar zette een helikopter boven zijn boomgaard aan het werk. Door de bewegingen van de wentel wiek werden de koudere lucht lagen boven de grond gemengd met de wat warmere, hogere lagen. is naar een bergingsbedrijf overgebracht en wordt hier on derzocht. De herstel- en op- ruimwerkzaamheden waren gisteren nog druk gaande. De arm van de hoogwerker is met een snijbrander doorge brand en werd zo deel voor deel geborgen. Gisterochtend om zes uur werd de gekantelde hoog werker weer op de wielen gezet. De arbeidsinspectie, de techni sche recherche en de technische verkeersdienst waren hierbij aanwezig. Bij het bergingsbe drijf wordt de hoogwerker ver der onderzocht. De arbeidsin spectie komt uiteindelijk met een rapport. Hoe lang dit nog duurt, is nog niet bekend. Gistermiddag werd de commu- nicatiemast van energiebedrijf Delta, die in de val van de hoog werker werd meegetrokken, ook weggehaald. De mast die op het dak van supermarktgroot handel Sligro terechtkwam, is met behulp van twee hijskranen van het dak gelicht. De schade bij de Sligro is enorm. De mast heeft een groot gat in het dak geslagen. Wonder boven wonder raakte er niemand ge wond. De constructie van het dak was dusdanig beschadigd dat er instortingsgevaar be stond. Gisterochtend werd dit gevaar weggenomen door in de dragende constructiebalken nieuwe verbindingsbouten te monteren. We moeten nu gaan bekijken of de constructie met het lichten van de mast niet toch nog verder is beschadigd. Experts moeten beoordelen of de constructie veilig is en dan kunnen we pas verder", vertelt Simon op 't Hof, vestigingsdirecteur van de Sligro in Bergen op Zoom. „De vestiging is uiteraard gesloten. Het personeel dat tijdens het ongeluk binnen was, is naar de locatie in Vlissingen. Hier pra ten ze met slachtofferhulp om dat alles wel de nodige impact heeft gehad." Als blijkt dat de dakconstructie van de Sligro in orde is, dan wordt zo snel mogelijk het dak met nieuwe platen dichtge maakt en wordt ook de verdere schade binnen hersteld. Op 't Hof hoopt in dat geval dat de vestiging begin volgende week misschien weer open kan. De voorzieningen van de mast worden grotendeels vervangen door noodvoorzieningen. De mast zorgde onder andere voor de het doorzenden van een aan tal televisie- en radiosignalen naar het dichtbij gelegen ont vangststation van Delta. Deze functie is nu overgenomen door een mast in Oost-Souburg. Van de drie providers van mo biele telefonie die van de mast gebruik maakten, waren er gis teren twee nog druk bezig met noodvoorzieningen. Orange werkte gisternacht door en had gisteren overdag middels een noodmast op het terrein van de geknakte mast het netwerk weer hersteld. T-Mobile heeft bij Delta het verzoek ingediend om bij het ontvangststation een noodvoorziening te mogen plaatsen en dit verzoek is ook gehonoreerd. Mobirail - onder deel van Siemens en verstrekker van de onderhoudsopdracht waarbij het ongeluk gebeurde - wacht voorlopig de uitkomst naar de toedracht van het onge luk af voordat er verder iets wordt ondernomen. Het zogenaamde zakelijk distri- butie centrum, het gebouw dat als knooppunt voor verschillen de glasvezeldiensten dient en door de arm van de hoogwerker is beschadigd, functioneert nor maal en heeft al een eerste tijde lijke reparatie ondergaan. Het dak, dat wordt gestut, is dusda nig beschadigd dat het groten deels moet worden vervangen. Delta heeft laten weten dat de mast niet meer te repareren is en naar de schroothoop kan. Op termijn zal wordt een nieuwe mast geplaatst. Wanneer dit zal zijn, is nog niet bekend. Ravage in de Sligro. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie Aanbiedingen geldig n"7^ '3 april

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29