I v. Pech bij orkestproject - Ik ben zo trots op deze meisjes Heineken Night wordt uitgesteld 27 Solodebuut Crowes-zanger Veel vorm, weinig inhoud Plattèl doet het allemaal zelf Aparte kijk op de zaken woensdag 9 april 2003 GHRISROBinSGO Jamai - Step Right Up (1 Gareth Gates - Anyone Of Us (Stu pid Mistake) (2) Will Young - You And I (3) 50 Cent - In Da Club (5) Intwine-Happy? <A) Simply Red - Sunrise (7) Coldplay - Clocks <28) j Lopez Ft. LI Cool J - All I Have 16 Room 5 Ft. Oliver Cheatha - Make U/W16) Scooter - Weekend! (12) Blue Ft. Elton John - Sorry Seems T/B The Hardest Word (8) R. Kelly - /gn/t/on fl 8) Daniel Bedingfield - If You're Not The One (22) H3-De 3 Biggetjes <30) B2k Ft. P. Diddy - Bump Bump Bump 19 Shania Twain - Ka-Ching! f13) Do- Heaven 111) Eminem - Sing For The Moment <-) Kane - My Best Wasn't Good En ough DO) Christina Aquilera - Beautiful 115) Sugababes - Shape <32 Pink - Family Portrait 117) Stuart - Free <Let It Bel 126) Bad Candy - Spin Around 133) Kelvin - Alive And Kickin'<-> Girls Aloud - Sound Of The Under ground (23) Snoop Dogg - Beautiful 146) Linkin Park - Somewhere I Belong (14) Avril Lavigne - I'm With You 119) B. Ragas T. Breugem - Alles: U/D Musical 3 Musketiers 120) Big Brovaz - Nu Flow 121 Gebroeders Ko - Ik Heb 'N Toeter Op M'n Waterscooter 124) Ja Rule Ft. Ashanti - Mesmerize (50) Eminem - Lose Yourself 125) Mariah Carey - Boy I Need You) (39) Celine Dion -1 Drove All Night (36) Shakira - The One 131 Xander De Buisonje - Ik Zie/ Helden 144) Dj Galaga - It's On You 143) Aaliyah - Miss You (21) Blue - U Make Me Wanna 1-) Robbie Williams - Feel 134) 1, Atomic Kitten - Be With You 141 Nelly Ft. J. Timberlake - Work It Mounting Crows - Big Yellow Taxi I ,42> 46.Robbie Williams - Come Undone r H 47. Nas- Can 171) 48.DjBoozywoozy Ft. Joyz - I Wanna fly 147) 46, Esther Hart - One More Night 135) 50.Busta Rhymes - Make It Clap <37) Norah Jones - Come Away With Me 11) 2. Simply Red - Home 14) Celine Dion - One Heart 13) Linkin Park - Meteora 12) Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (5) Robbie Williams - Escapology 18) Trijntje Oosterhuis - Trijntje Oos terhuis 16) 1.50 Cent- Get Rich Or Die Trying (7) 9. Kane - So Glad You Made It 113) 10. Pink - Missundaztood (9) '1. Gareth Gates - What My Heart Wants To Say 15) Bee Gees - Their Greatest Hits - The Record 110) 13. Christina Aguilera - Stripped 111 H.Rowwen Heze - Dageraad (-) 15 JoshGroban- Josh Groban 112) '6. Bief - Blauwe Ruis 116) 1'. Shania Twain - Up/128) 18. Eminem - The Eminem Show 122) 19 Robbie Williams - Swing When You're Winning 121) '0. Blue-One Love 120) '1 Aida - De /Wus/ca/ (31 '2. Avril Lavigne Lef Go 114) 23. Shakira - Laundry Service 125) 24. Placebo - Sleeping With Ghosts (19) 25. Sugababes - Angels With Dirty Fa tes (34) 'Acda En De Munnik - Groeten Uit Maaiveld 124) 2'. Roxette - The Ballad Hits 117) 28.8 Mile - Original Soundtrack 123) 29 Counting Crows - Hard Candy 135) 28- Elton John - Greatest Hits '970-2002118) 21' Paul Mc Cartney - Back In The World 130) 22- Ibrahim Ferrer - Buenos Herma- nosl42) 23. Tenacious D - Tenacious D<41 4 Atomic Kitten - Feel So Good 126) Jennifer Lopez-This Is Me... Then 133) 38 Amelie - Original Soundtrack 147) De 3 Biggetjes - De Musical <-) Tom Jones - Greatest Hits 146) f Aaliyah -I Care 4 U127) Phil Collins - Testify 137) l"'ever Verliefd - De Originele filmmuziek)49) Golden Earring - Millbrook U.S.A. (29) 44 p E*R*D - /rj Searc/z Of 139) Cristina Branco Sensus 136) 45-Mariza - Fado Curvo <-) 47 Th"""* ocolate Factory 143) w Sound Of Music - De Musical 48 Bed Hot Chili Peppers - By The Way (40) 49 Rod Stewart - It Had To Be You 50 J°e Jackson Band l/o/ume 4138) Porcupine Tree laat rock en dance versmelten. foto John Blackford/GPD Eindelijk erkenning voor Porcupine Tree Porcupine Tree, was dat niet? Nee, eigenlijk kent niemand deze Engelse groep „We bestaan al duizend jaar en nu noemt MTV ons 'the best new bandJadag Het is om cynisch van te wor den, knikt Steve Wilson (35 jaar), „ik zou me oud en cynisch kunnen voelen, maar ik ben ge- Tiecht aan mijn goede humeur. Het is de liefde voor muziek die me altij d heeft voortgedreven en dat zal blijven doen. Of er nu ja renlang alleen fans in de zaal stonden, meestal zo maximaal vijftig, of dat we nu opeens hip gevonden worden - het zal wel. Je verwacht elk moment dat hij de Big Brother Ruud-uitspraak 'Ik laat me niet gek maken' zal citeren, maar Steve Wilson heeft het geluk dat hij uit Enge land komt. Toch geeft die kreet precies weer hoe Wilson over de muziekindustrie en faam denkt. Hij begon 'duizend jaar' gele den, dat wil zeggen in 1987, mu ziek te maken onder de naam Porcupine Tree. Vreemde mu ziek voor die post-punk tijd, Wilson zal zelf de eerste zijn om dat toe te geven. Het leek of Pink Floyd weer in zwang was. Lan ge, uitgesponnen, vaak instru mentale stukken muziek waren op de eerste PT-platen te vin den. Zweverig vaak, symfo in feite, al dan niet op een dance- achtige beat. ,Ik putte inspiratie uit wat ik de rijkste traditie van de popmu ziek vind. Dat is de periode tus sen Sgt. Pepper en de doorbraak van punk, tussen 1967 en 1977 dus. Voor mij is dat de gouden era, toen popmuziek echt grote kunst werd en naar de sterren reikte." Hij noemt Pink Floyd, Genesis, Supertramp. Led Zep pelin ook. „Dat ik inspiratie uit die muziek putte en put, wil niet zeggen dat ik dit soort groepen slaafs kopi eerde. Ik maakte altijd alleen die muziek die ik wilde maken. Ik was nooit in de mode geïnte resseerd. Ik koos mijn eigen pad. Ik hoefde geen ster te worden, ik hoefde niet rijk te worden. Het leven is te kort om muziek te maken om de verkeerde reden, om geld en roem. Ik maakte al leen muziek om mezelf een ple zier te doen." De cd's verschenen op kleine la bels, zoals Delirium. Geen geld voor promotie, en dus bleef een meesterwerk als Up The Downs tair in 1993 volledig onopge merkt. Maar het tij is gekeerd, Wilsons tijd is gekomen, zo lijkt het. De nieuwe cd In Absentia verschijnt zowaar bij een major. Hij kijkt fronsend, moet het al lemaal nog zien. „Muzikaal heb ik in ieder geval geen concessies gedaan. Die hoeft niemand van mij te verwachten. Ik heb me al die jaren goed gered. Misschien kunnen we nu meer mensen be reiken." De nieuwe plaat is harder dan eerdere. Prominentere gitaren. „Zo veel heavier zelfs dat ik niet uit kan sluiten dat we fans gaan verliezen. Maar Porcupine Tree staat voor 'verrassing' en niet voor 'herhaling'.En opeens telt Porcupine Tree mee. Waar de band rond Wilson, als er al over geschreven werd, omschreven werd als vage symfo-gasten, geldt de groep nu als wegberei der bij de versmelting van rock en dance. Wilson hecht meer waarde aan zijn herinneringen aan het eerste PT-concert buiten Engeland.In Nederland, in Uden. Een mooie avond. Ik heb er nog een videoband van.Nu komt de groep met grof geschut andermaal naar Nederland. Twee videoschermen voor clips en films, en inzet van multime dia. „Natuurlijke groei en ont wikkeling", noemt Wilson dat. „Toen we voor een heruitgave Up The Downstair gingen re- masteren had ik een dubbel ge voel bij de plaat. Vijftig procent trots, vijftig procent schaamte. Ik kon bij die slechte helft niet begrijpen dat ik toen zo was. Ik was een ander mens. Zo vond ik in 'The Sky Moves Sideways' (uit 1994, opgedragen aan Nick Drake - red.) te veel van mijzelf terug. Ooit deed ik solo-projec ten, maar nadat ik één keer live met een band had gespeeld kon en wilde ik niet meer terug." Theo Hakkert Porcupine Tree: optredens on der meer op 16 april in 013 Til burg en 17 april in de Melkweg Amsterdam. Het zit er niet in. De twee Zeeuwse fluitisten Herma Overbeeke en Marianne van de Velde die vorige week in Jong stonden, zijn niet geselecteerd voor deelname aan het orkest project van het Groot Entrée Orkest in Amsterdam. Afgelo pen zaterdag speelden de mei den een voordrachtstuk op een selectiedag voor amateur-musi ci onder het toeziend oog van R. de Reede van het Koninklijk Concertgebouworkest. „Het was vooral een leuke en leerza me dag", zeggen ze allebei. „Maar helaas waren we net niet goed genoeg om mee te musice ren tijdens het eindconcert in mei." Volgens Marianne ging het er fanatiek aan toe. „Zelfs in de pauze speelden we door!Ze klinkt niet teleurgesteld. „Het scheelt me weer een aantal vrije weekenden die ik anders kwijt zou zijn aan repetities. Volgend jaar waag ik gewoon weer een poging!" Ik benBregjevan de Ven, 26 jaar oud en ik kom uit Zeeland. Nu woon en werk ik in de provincie Tamil Nadu in Zuid-India. Ik geef Engels en dansles op de Jeugdtheaterschool in Kanchi- puram. Ik woon in het schoolge bouw met achttien jongens en drie meiden van acht tot twaalf jaar oud, twee families en een kok. De school is opgericht door Rajagopal en zijn vrouw Hanne de Bruin, ook een Zeeuwse. India Jf Het was je misschien al opge vallen dat er wat weinig meisjes bij ons op school zitten. Ze worden in aantal flink over troffen door de jongens. Geluk kig vinden zij het zelf niet erg. Tenminste tot nu toe nog niet. Het is nog maar de vraag of ze het volhouden als ze straks ou der zijn. Als ze zelf de moed niet opgeven is de kans groot dat hun ouders hen van school halen. Stel je voor dat ze een knappe jongen tegenkomen en verliefd worden! Dat zou veel proble men geven, want 'love marria ges' worden hier niet geaccep teerd. De meeste meisjes uit de dorpen, zoals onze meiden, wor den zodra ze ongesteld worden van school gehaald. De eerste keer ongesteld worden gaat hier gepaard met een groot feest, dat een nieuwe levensfase inluidt. Daarna is het de bedoeling dat je gaat trouwen. Je ouders zoe ken een passende echtgenoot en geven je als het ware weg aan zijn familie. En daar moet je het dan maar mee doen. Naar je ei gen mening wordt niet ge vraagd. Da's nog eens wat anders dan de liefdesperikelen waar de ge middelde puber in Nederland zijn hoofd en hart over breekt. Het lijkt mij persoonlijk heel vervelend, zo'n gearrangeerd huwelijk. Toch zeggen de mees te vrouwen hier het niet erg te vinden. Volgens hen wordt je door liefde blind gemaakt. Je kunt zelf niet meer rationeel be denken of 'hijwel een goede echtgenoot zal zijn. Nou ja, voorlopig hoeven onze dames zich daar nog geen zorgen over te maken. Voorlopig hebben ze het veel te druk met teksten uit het hoofd leren en danspassen onder de knie krijgen om over liefde na te denken. Kattaikkuttu wordt bijna altijd door mannen alleen gespeeld. Een vrouw op het toneel is hier heel kwetsbaar. Ze voelt zich bekeken en bespot. Dat gevoel klopt hoogstwaarschijnlijk ook wel. Vrouwen worden geacht zich niet aan andere mannen dan haar echtgenoot te openbaren. Op het toneel is zoiets moeilijk. Daar ben je per definitie bloot gesteld aan publiek, waaronder ook heel veel mannen. Wat die meiden bij mij op school doen is dus heel dapper. En ze zijn nog zo kleinSoms ben ik zo trots op ze. Je moet als Indiaas klein meisje behoorlijk sterk in je schoenen staan om je ouders over te halen om jou naar een Kattaikuttu-school te laten gaan. En zingen dat ze doen joh De jongens zijn er stil van. Bregje van de Ven Zanger Chris Robinson van The Black Crowes denkt dat een hereniging van zijn band nog 'zeker enkele jaren' op zich laat wachten. Om deze tijd te overbruggen, bouwt Robinson langzaam maar gestaag aan een solocarrière. Op zijn debuut New Earth Mud hebben de luide gitaren groten deels plaatsgemaakt voor akoestische instrumenten. De muziek is f olkier en ingetogener dan het werk van The Black Crowes, maar we praten hier nog steeds over rock-'n-roll. Na de geslaagde opener 'Safe In The Arms Of Love', met een dui delijke Tom Petty-feel, zakt de plaat aanvankelijk een beetje in, totdat halverwege het bijna briljante 'Sunday Sound' voor bijkomt. De licht-psychedelische uit smijter 'She's On Her Way', die nog het meeste afwijkt van het vertrouwde Black Crowes-ge- luid, versterkt het gevoel dat Chris Robinson toe was aan de ze stap vooruit in zijn carrière. Goed gedaan. Martin Groenewold Chris Robinson: New Earth Mud (Redline Entertainment/ Bang!), speelduur 59.52 min. In eigen land wist de Belg Tom van Laere met zijn titelloze debuut-cd de eerste plaats te halen. Dat kunstje zie ik de win naar van Humo's Rock Rally (de Grote Prijs van onze zuiderbu ren) in Nederland niet flikken. Daarvoor bevaart zijn geestes kind en alter ego Admiral Free- bee toch te veel alternatieve scheepvaartroutes. Van Laere laat zich wel kennen als een be genadigd songwriter met een trefzekere stem. Hij durft in tiem en klein te blijven, maar ook zonder schroom te rocken. Daarbij wordt het theatrale ge baar niet geschuwd en op die momenten balanceert de admi raal op het randje. Het is de geest van Neil Young die rond waart en het is dus niet zo raar dat de feedbackende gitaar op het sterke 'Ever Present' be speeld wordt door - woordgrap je - Lazy Horse. Echt diep raken doet Admiral Freebee echter niet, daarvoor is het toch te veel vorm en te weinig inhoud, een manco waarvan wel meer Belgi sche bands last hebben. Peter van der Heide Admiral Freebee: Admiral Freebee (Polydor/Universal), speelduur: 48.31 min. Sfeervolle, melodieuze, smoothbeat popmuziek met invloeden uit de pop, triphop en jazzdance. De in Rotterdam woonachtige zangeres Plattèl maakte met Journey Of Life een meer dan voortreffelijk album. Een werkstuk dat veel energie gekost zal hebben, als je be denkt dat ze de tien nummers op de cd zelf schreef, arrangeerde, uitvoerde, produceerde en mix te. Het koortje in 'Closing Time' bouwde ze op met 32 keer haar eigen stem. Dat Journey Of Life in eigen beheer is uitgebracht, zegt veel over de stand van za ken in de muziekindustrie. Plat tèl maakt inderdaad geen aan- deelhoudersmuziek, en succes is dus niet bij voorbaat verzekerd, maar dat geen enkel gerenom meerd platenlabel zich durft te wagen aan een cd van deze kwa liteit is absoluut schrikbarend. Plattèl is beter dan alle one-hit- wonders van het laatste jaar bij elkaar. Martin Groenewold Plattèl: Journey Of Life (Plattèl Music), speelduur: 45.01 min. Vroeger noemde Bill Calla han zich gewoon Smog, te genwoordig staan er haakjes om zijn artiestennaam. Geen idee waarom, maar wat maakt het uit. De Amerikaan is altijd al een buitenbeentje geweest en ook op Supper geeft hij blijkvan een aparte kijk op de zaken. 'What would my wife say if I was married?', vraagt Callahan zich met zijn lage stem af in 'Morali ty'. En uit een poëtische titel als 'Butterflies Drowned In Wine' spreekt pure romantiek. Tekstueel is deze singer-song writer soms weer onnavolgbaar en droogkomisch. Tien jaar geleden nog lo-fi, maar sindsdien heeft Callahan een rijk gekleurd oeuvre opge bouwd. Gelukkig zonder ook maar iets van zijn oorspronke lijkheid te verliezen. Op Supper - goed geteld zijn elf de - domineert een voortkabbe lend en onthaastend tempo. Het neigt - met de pedal steel - naar country, maar Callahan geeft een unieke draai aan deze tradi tionele muziek: alternatieve Americana, voor de fijnproe vers. Peter van der Heide (Smog): 'Supper' (Domino/Mu nich), speelduur: 43.34 min. Heineken Night Live Steam, het muziekspektakel met in de hoofdrollen Erykah Badu, Jay-Z, Postmen, DJ Grandmas ter Flash en DMC, zal vrijdag en zaterdag niet in Ahoy' plaats vinden. Organisator Van Hoorn Company heeft tot uitstel moe ten besluiten, omdat de geboek te Amerikaanse artiesten heb ben aangegeven in verband met de oorlog in Irak niet naar Ne derland te willen reizen voor optredens. Bekeken wordt thans of het mo gelijk is om de twee concerten te verplaatsen naar een latere da tum. Reeds gekochte kaarten blijven daarom vooralsnog ge woon geldig. Mohana, een pittige tante, in de Kattaikuttu-les foto Hanne de Bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27