PZC Van Kuij er winnen is bijna onmogelijk Eerst even vol GEBOER op de pens slaan lis Nieuwe krant voor kinderen woensdag 9 april 2003 Alsof je zweeft in het water Michael Vermaat is gek van duiken en spaart alles wat ermee te maken heeft. foto Marijke Folkertsma Michael Vermaat uit Zie- rikzee is 15 jaar oud en heeft alles op het gebied van duiken. De blauwe vitrine in zijn kamer puilt uit. Er staat van alles in. Van Mickey Mouse-poppetjes met duik brillen tot postzegels en een in het roze gestoken snorkel- barbie. Het meest trots is hij op een bronskleurig beeld van een duiker. Zijn nieuw ste aanwinst is een 'action man-duikpop' die hij voor zijn rapport kreeg van zijn ouders. Het liefst zou hij zijn collectie nog uitbreiden met een groot duikersbeeld van Kuifje. „Ik moet zo snel mo gelijk een grotere vitrine op de kop zien te tikken, want het loopt een beetje uit de hand." Michael vertelt vol enthousi asme over zijn hobby. De liefde voor de duiksport heeft hij van zijn vader. De dive master, zoals pa Vermaat zich zelf noemt, kwam enkele jaren geleden terug van een vakantie in Curacao. Hij vertelde zoon lief over zijn duikervaringen en liet een videoband zien. Michael was meteen verkocht. De verza melwoede begon en vader en zoon struinen sinds die tijd ge regeld speelgoedbeurzen af op zoek naar 'duikspul'. Op een van deze zoektochten kwam Michael in contact met een andere duikfanaat met wie hij nu e-mailt. Deze man vertel de dat hij de enige hobbyist in Nederland is die op grote schaal duikspullen verzamelt. „Hij vindt het grappig dat ik dezelf de interesse heb en stuurt me geregeld iets toe of geeft me tips." Sinds september 2002 heeft Mi chael zelf de zwemvliezen aan getrokken en is hij op duikles gegaan bij de Schouwse Onder watersport Vereniging Scaldis. Natuurlijk had hij al veel eerder op duikles willen gaan. „Maar", vertelt Michael, „omdat er nog al wat risico's verbonden zijn aan de duiksport, is er een leef tijdsgrens van 15 jaar." Voor zijn eerste duikles had Mi chael zich al goed ingelezen. „De theorie wist ik al. En de praktijk? Dat is echt kicken! Hij verheugt zich nu al op de maand mei. Dan gaan alle duik- cursisten 'naar buiten'. „Ik ben heel benieuwd hoe het Zeeuwse onderwaterlandschap eruit ziet. Ik heb gehoord dat het bij zonder mooi is, als je maar geen troebel water hebt." Trots toont hij zijn duikuitrusting, inclusief de zware zuurstofflessen. „In het water zijn die gewichtloos, dus je merkt niets van die zware lading op je rug." Zijn vader staat op afstand toe te kijken. „Weet je wat de kunst is? Om je gewicht zo goed moge lijk te verdelen, zodat het lijkt alsof je zweeft. Het is net zoiets als vliegen, maar dan onder wa ter." In juni hoopt de jonge duikfa naat zijn eerste brevet te halen. Met dit brevet kun je volgens Michael heel leuke duiken ma ken. „Ik mag zelfs onder bege leiding in het buitenland dui ken Dat zijn vader en zoon deze zomer dan ook zeker van plan. „Als ik geslaagd ben voor mijn schoolexamen, ga ik samen met mijn pa naar Spanje. Daar kreeg ik tijdens een eerdere va kantie al de bijnaam 'water rat'." En gaat zijn moeder ook mee? „Die moet er niks van hebben. Ze vindt het veel te gevaarlijk." Zachtjes zegt hij: „Het liefst ga ik nog een keer naar Egypte. Daar heb je echt de mooiste ko raalriffen. En als ik haaien te genkom? Nou, dan blijf ik ge woon heel stil zitten totdat ze weer wegzwemmen." Maar eerst wil hij nog verder gaan met zijn duikopleiding. „Ik wil alle brevetten halen en dan word ik beroepsduiker. Maar met een baan in een groot dierentuin aquarium neem ik ook genoe gen." Margritta van den Berge illustratie Alice Hoogstad, uit Ik ben Polleke hoor! Een vechtmachine? Zittend op de bank, de benen losjes onder zich gevouwen en met een lichte make-up oogt Shemara Salawane (13) als een doorsnee tiener. Lachende ogen kijken je onderzoekend aan. Agressief? Integendeel. Een stevige knok partij? Zeker, die gaat ze niet uit de weg. Maar dan wel op de mat in de sportschool van Peter Smid. Dan gaat het jiu-jitsupak aan en staat er een andere She mara voor je. Dan gaat ze er vol in. Fanatiek zelfs. „Ik moet en zal winnen", lacht ze. Verwurgingen, beenklemmen, worpen in soorten en maten, Shemara heeft een ruime sorte ring in voorraad. Tactiek? „Eerst 'kijken' naar de buik spieren van je tegenstander", legt ze uit. Kijken? „Nou ja, met je handen dan. Even vol op de pens slaan en kijken hoe de reactie is. De buik is altijd kwetsbaar, weet je. Een partij bestaat uit drie fasen: je begint met slaan, stoten en schoppen. In de tweede fase gebruik je de werptechnieken en in de der de fase pas je bijvoorbeeld de houdgreep toe. Een gevecht duurt twee minuten. Dan gooit de scheidsrechter een zakje op de mat om een korte pauze te houden. Wat er in dat zakje zit? Geen idee. Zand of rijst? Zal ik toch eens navragen. Als de partij nog niet is beslist volgt een verlenging van twee minu ten." Dat Shemara inmiddels een te genstander is om rekening mee te houden bleek vorige maand tijdens de Zuid-Nederlandse kampioenschappen in Gilze. In de klasse tot vijftig kilo veegde Shemara met alle concurrenten de vloer aan. Stuk voor stuk kre gen ze full ippon aan de broek. De 'strijd' met de weegschaal staat bij haar op een laag pitje. „Ik let wel op m'n gewicht, maar een patat j e-met laat ik heus niet staan." Is De gevleugelde kat van Isa bel Hoving het mooiste boek van vorig jaar? Of is Wolfsroedel van Floortje Zwigtman dat? Ik ben Polleke hoor! van Guus Kuijer dan? Nog een ander boek misschien? De Gouden Zoen 2003 voor het mooiste jeugdboek voor jonge ren van 12 tot 16 j aar werd vori ge week in Rotterdam uitgereikt aan Isabel Hoving voor haar boek De gevleugelde kat. De jury vond haar opmerkelijke de buut een meesterwerk en zei er onder meer over dat ook geves tigde auteurs met een groot aan tal boeken op hun naam er trots op mochten zijn als zij dit fan tastische avonturenverhaal hadden geschreven: '(het) heeft de allure van een epos, dat niet zou misstaan als hoogtepunt in een groot oeuvre, een magnum opus'. Zo, dat staat; en ook dat de schrijfster- volgens de jury een geboren ver teller - erin ge slaagd is een ge loofwaardige fantasiewereld op te roepen waarin van be gin tot eind alles klopt en die de lezer voortdu rend nieuwsgierig houdt. Het juryrapport besluit met 'Ren boek dat een groot publidk ver dient'. y,. Het grote publiek had trouwens zelf kort na verschijnen al De gevleugelde kat ontdekt, want de eerste druk van 4000 exem plaren was in geen tijd de deur uit. Niet niks voor een debuut van 510 pagina's. Het werd me teen herdrukt en beleefde in hetzelfde jaar nog een derde druk. Ongewoon was ook dat uitgevers in Amerika, Duits land en Engeland veel geld be taalden om het te mogen verta len. Je zou haast denken dat de Gou den Zoenjury (vijf volwassenen) een makkie had - mooi niet dus. Tot op het allerlaatste moment was het een nek-aan-nekrace tussen Isabel Hovings boek en Wolfsroedel van Floortje Zwigt man, dat pas na een lange dis cussie bekroond werd met de Zilveren Zoen, wel een met een gouden randje. Floortje Zwigtman had enkele weken eerder in Gent voor Wolfsroedel al de Gouden Uil 2003 in ontvangst mogen ne men. De vijf juryleden van de Vlaamse prijs voor het beste Ne derlandstalige jeugdboek von den het tweede boek van de Middelburgse schrijfster 'veel zijdig en veelomvattend Émet een rijkdom aan verwijzin- gen naar li teratuur NNI en geschiedenis'. Iets dergelijks schreef ook de jury van de Wou tertje Pieterse Prijs 2003. De vier juryleden beoordeelden 127 kinder- en jeugdboeken op taal, inhoud, illustraties en vormge ving en noemden Floortje Zwigtman een geëngageerd schrijfster en haar boek het spannendste van wat ze in het voorbije jaar gelezen hadden. Waarom Wolfsroedel dan niet in Amsterdam won? Het antwoord is simpel: Ik ben polleke hoor! van Guus Kuijer deed ook mee. Het Kinderboekenweekge schenk van 2 0 01 werd vorig j aar opnieuw uitgebracht, maar nu als een 'echt' boek. En winnen van een schrijver met drie Gou den en vijf Zilveren Griffels op zijn naam die bovendien de Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur won, twee keer de Deutsche Jugendliteratur- preis kreeg en een Jonge Gouden Uil is bijna on mogelijk. Het juiyrapport loog er niet om: 'Vele jongens- en meisjesfiguren die hun stem in een boek lieten horen, zullen ons bijblijven. Maar wie er met kop en schou ders bovenuit stak, was een mensenkind op de moeilijke grens tussen werkelijkheid en idealisme. Het is een meisje dat we al jarenlang kennen. Ze is kritisch, maar niet eenzaam - even lief als onafhankelijk. Dankzij de eenvoud en helder heid van de taal van de schrij ver, dankzij zijn volledige over gave aan de overwegingen van zijn personage, dankzij zijn voortreffelijke balans tussen actuele problemen en die van haarzelf, hebben wij deze win nares unaniem in het hart geslo ten.' Zijn de kaarten nu geschud, alle prijzen verdeeld? Nee, half juni pas is het literaire jaar 2002 de finitief voorbijEerst wordt op 2 juni bekend gemaakt welk boek de Gouden Griffel 2003 krijgt en welk het Gouden Penseel. En kele weken later volgt dan nog in Zaanstad de uitreiking van de Prijs van de Nederlandse Kin derjury aan de twee auteurs die volgens de tienduizenden leden van die jury de mooiste boeken van 2002 schreven. En mis schien zijn dat wel écht de mooi ste boeken. Wil je meedoen? Het kan tot en met 31 mei. Je moet wel ouder zijn dan 6 maar jon ger dan 13 jaar. Jan Smeekens Isabel Hoving: De gevleugelde kat. Querido; 17,95. Floortje Zwigtman: Wolfsroe del. De Fontein; 24,95. Guus Kuijer: Ik ben Polleke hoor! Querido; 11,50. De volledige juryrapporten van de Gouden Zoen en de Woutertje Pieterse Prijs staan op respec tievelijk www.cpnb.nl en www.woutertjepieterseprijs.nl. Informatie over de Nederlandse Kinderjury vind je in de boek handel, bibliotheek, op school en op www.kinderjury.nl. ~.y-y Vanaf zaterdag 19 april ligt- ie in de winkel: Kidsweek, een nieuwe krant voor kinderen. Kidsweek brengt wekelijks voor kinderen tussen de elf en veertien jaar nieuws en achter gronden. Uitgever is Ronald Pelle: „Je hebt natuurlijk het Jeugdjournaal, maar zoiets is er niet in gedrukte vorm voor kin deren." Kinderen kunnen een abonnement nemen 56,-per jaar) of een los exemplaar kopen 1,35). Eerder waren initiatieven voor serieuze kinderkranten nooit erg succesvol. Momenteel ver schijnt wel twaalf keer per jaar de Nationale Kinderkrant die op scholen wordt verspreid. Het grote verschil met de nieuwe Kidsweek is volgens de uitgever dat zijn krant kinderen wil aan zetten tot nadenken, de Kinder krant zou zich meer richten op amusement. Winnen, daar gaat ze voor. Het betekent niet, dat Shemara nooit eens tikken krijgt. „Tuur- lijk, je tegenstander probeert je ook te raken. Voor de veiligheid draag je hand- en beenbescher mers. Maar toch. Een Belgisch meisje raakte tijdens een ge vecht m'n mondbeugel, zodat-ie vastsloeg aan m'n wang. Best pijnlijk, maar ook dat gaat weer over." Naast j iu-j itsu beoefent Shema ra ook het tangsoo doo, een vechtsport, waarbij je je tegen stander probeert door een bles sure uit te schakelen. „Puur training, gevechten doe ik niet." Met streetdance houdt ze haar spieren soepel en lenig. „Ook leuk, lekker bewegen op mu ziek. Zonder bewegen kan ik niet. Het is voor mij een versla ving. Ik heb zoveel energie. Die moet er gewoon uit. Zelfs m'n pa moet er dan aan geloven. Een goeie sparringpartner, want hij staat ook z'n mannetje met jiu jitsu en tangsoo doo. Als de sportschool dicht is? Nou, dan ga ik een paar uurtjes skaten. Als ik m'n energie maar kwijt kan, snap je?" Hans Segboer Shemara Salawane (r) in jiu-jitsu-gevecht met haar trainer Remi Lobbezoo. foto Ruben Oreel illustratie Sytse van der Zee, uit De gevleugelde kat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26