pzc KNVB haalt Twente niet van het veld Real legt United over de knie Blankert vertrekt uit gek wereldje 19 Doelmannen Ajax en AC Milan weinig op de proef gesteld De grootste occasionvoorraad vind je op www.AutoTrack.nl! Dopingrel in India (St) AutoTrack.nl I 'Onderzoek Uefa naar Ferguson lommel speelt mogelijk weer Van Petegem spaart zich Nussel - Peter van Petegem oet vandaag niet mee aan de semi-klassieker gem. Marathon weert Chinese atletes Davis Cup-team geplaatst bij loting Bogarde rekent op afkoopsom Rode kaart Kezman geseponeerd Zege en leiderstrui voor Vicioso Fifa overleeft financiële crisis woensdag 9 april 2003 Heilig Cowboy Sancties Ajax blijft overeind in Arena ■■(jpnrAnriré Hoogeboom ISTERDAM - Van alle •artfinalisten in de Cham- lions League worden de kansen fan Ajax toch het laagst inge schat. Maar het Amsterdamse [verzet is taai. Zo ondervond ook AC Milan gisteravond. De wed strijd was niet hoogstaand, maar daar gaat het allang niet meer om in Amsterdam. Het gaat om overleven en Ajax staat nog altijd overeind, al is de 0-0 ,een wankele basis om door te innen stoten naar de halve fi- van het prestigieuze toer nooi. •Ajax heeft zich onder leiding fvan Ronald Koeman razendsnel de Europese wetgeving eigen gemaakt. De organisatie, het tot ip het bot ontleden van de te genstander, dat is de kracht van ie Amsterdammers. Het win- iien ten koste van alles is niet meer de doelstelling. Eerst de huldande rest. Dat lesje hebben de discipelen van Koeman in- Iriiddels geleerd op hun toernee langs de grote Europese ploe- •gen. Of het voldoende is, dat boet over veertien dagen blij ken, Het aftasten van de tegen stander duurde gisteravond 'lang. Ajax stond verdedigend goed, de organisatie was in orde, zoals vrijwel altijd dit seizoen, Valencia uit daargelaten. Koeman had dit keer gekozen toorYakubu als extra slot op de deur, een schakelstation tussen ierdediging en middenveld. De jonge Nigel de Jong, de held van Highbury, werd nog te licht be tonden voor het zware werk. ïakubu, verdedigend meedo genloos, speelde sober maar ef ficiënt, zoals Koeman dat graag tiet. Bij Milan ontbrak Rivaldo in de basis. Dat hadden de ana listen van Ajax, Tonny Bruins Slot en Ruud Krol al voorzien. In plaats daarvan speelden de 'Italianen met twee diepe spit sen, Inzaghi en Sjevtsjenko, maar die werden zo vaak omsin- gelddoorsoms vier Ajax-verde- digers dat zij nauwelijks ge vaarlijk konden worden. Eén keer, in de beginfase, stel den de spitsen van Milan Lo- tiYON - De Europese voetbal bond Uefa begint een discipli nair onderzoek tegen Alex Fer- |uson. )e manager van Manchester United zei afgelopen weekeinde lat met de loting van de kwart finales van de Champions Lea- pe is gefraudeerd. Ferguson noemde het verdacht dat de drie Spaanse clubs (Barcelona, Real fadrid en Valencia) elkaar ont liepen evenals de drie Italiaanse thbs (Juventus, Internazionale én AC Milan). Volgens de Schot is de loting doorgestoken kaart fweest. GPD jpOMMEL - Lommei SK speelt Aomende zaterdag mogelijk toch tegen Lokeren in de Belgi sche eerste voetbalklasse. [Dit ondanks het feit dat de club jforige week bij gebrek aan spe- [kfs en geld uit de competitie stapte c.q. werd gezet door de Belgische voetbalbond. Mr. H. curator bij Lommei |hK, heeft het speelplan gisteren wend gemaakt. De ploeg zou o°k de tweede halve finale van °e'<er tegen La Louviére als nog spelen. De eerste wedstrijd gespeeld. La Louviére automatisch tot winnaar Fklaard. GPD bont op de proef. Sjevtsjenko schoot op de vuisten van de Roe meense doelman. Ajax schoof nadien langzaam en vooral be hoedzaam op. Met vooral Gala- sek als draaipunt. De meeste ruimte was, zoals altijd in Euro pese wedstrijden, voor Hatem Trabelsi, die aanvankelijk nog het meest geconfronteerd werd met Seedorf. De Nederlander speelt bij Milan aan de linker kant van het middenveld. Van veel waarde kon hij niet zijn in de Arena. Na een charge van Galasek viel Seedorf al in de 26e minuut uit en moest worden vervangen door Serginho. Ajax had inmiddels voorzichtig het initiatief genomen, zonder overigens heel gevaarlijk te worden. Een achterwaartse kopbal van Van der Vaart en de door Ambrosini weggekopte in zet van Maxwell, waren zo on geveer de enige wapenfeiten van de Amsterdamse aanval. De verhoudingen waren vrijwel in evenwicht, met licht Amster dams voordeel, getuige ook het percentage balbezit, 58 voor Ajax, 42 voor Milan. Toch was dit Europese treffen geen replica van de eerdere doodsaaie ontmoeting in de Arena tussen Arsenal en Ajax, waarvan zelfs Koeman vond dat er te voorzichtig werd gespeeld. De nul was heilig, dat wel, maar nu werd de angst voor de repu tatie van een grote tegenstander sneller overwonnen. Ajax miste echter de dynamiek om de Italiaanse verdedigers ernstig te verontrusten. Met na me de inbreng van de geschorste vleugelspits Andy van der Mey- de, de maker van de snelle goal in Rome, werd node gemist. Pas toen Milan aarzelend de stellingen verliet, ontstond er enige ruimte en dat gebeurde na rust incidenteel. Ibrahimovic, die weinig in te brengen had te gen Nesta, kwam in stelling, maar schoot te gehaast. Van der Vaart kon bijna een bal van Pie- naar intikken. Hij stond buiten spel, maar dichter bij een treffer kwamen Ajacieden niet. Milan even later wel. Na het uitvallen van de geblesseerde Galasek, kreeg Ambrosini bijna de moge lijkheid om te scoren, maar hij vond Lobont op zijn weg. Daarna wisselde Koeman, bracht zijn jonge talenten De Jong en Sneijder in, haalde Ibrahimovic naar de kant voor de rentree van Litmanen, die immers tegen Roma thuis, zijn laatste Europese optreden met een fraaie treffer bekroonde. Het duel kreeg iets meer snel heid, waarbij vooral Sneijder opviel. Milan-trainer Carlo An- celotti verving zijn hele voor hoede. Tomasson voor Inzaghi en Rivaldo voor Sjevstjenko. De wissels betekenden geen ver schuiving van het muurvaste evenwicht. Aan beide kanten niet. De 0-0 bleef dreigend in de lucht hangen. Omdat met deze uitslag nog alle opties openble ven voor beide ploegen. Ajax wilde wel winnen, maar was vooral van plan geen tegengoal incasseren. Milan vond 0-0 een uitstekend resultaat. Ajax (Ned) - AC Milan (Ita) 0-0. Scheidsrechter: Hauge (Noo). Toe schouwers: 50.000. Gele kaart: Gat- tuso, Ambrosini (AC Milan). Ajax: Lobont; Trabelsi, Chivu, Pa- sanen (74. De Jong) en O'Brien; Pie- naar, Galasek (67. Sneijder), Yaku- bu en Maxwell; Ibrahimovic (74. Litmanen) en Van der Vaart. AC Milan: Dida, Simic, Nesta, Mal dini en Costacurta; Rui Costa, Gatt- uso, Ambrosini en Seedorf (26. Ser ginho); Sjevtsjenko (79. Rivaldo) en Inzaghi (74. Tomasson). GPD ROTTERDAM - De Chinese atletes Ying-jie Sun en Jin Li doen zondag niet mee aan de Rotterdam Marathon. De orga nisatie heeft besloten om de uitnodiging aan de Aziatische vrouwen uit Bejing in te trekken. Vanwege het sars-virus zou hun aanwezigheid risico's met zich meebrengen en voor ongerustheid kunnen zorgen onder andere deelnemers en vrijwilligers, zo legde directeur Mario Kadiks uit. De twee atletes waren bij de vrouwen favoriet voor de eindzege. GPD LONDEN - De Nederlandse tennissers zijn vandaag zoals verwacht geplaatst bij de loting van de promotie-degradatie- wedstrijden van de Davis Cup. De tegenstander van Oranje komt uit de groep met Oostenrijk, Wit-Rusland, Canada, Ecu ador, India, Marokko, Slowakije en Thailand. Deze landen plaatsten zich via de zone voor de promotiewedstrijd. De wedstrij den worden gespeeld van 19 tot en met 21 september. ANP LONDON - Winston Bogarde rekent er op dat Chelsea zijn contract aan het einde van het seizoen zal afkopen. De 32-ja- rige voetballer stond in de afgelopen drie seizoenen, nadat hij transfervrij van Barcelona naar Londen was gekomen, slechts twee keer in de basisopstelling. Chelsea wil van de uit Rotterdam afkomstige voetballer af om de loonkosten te drukken. Bogarde verdient bijna 60.000 euro. Per week, wel teverstaan. Het contract van de oud-international (20 interlands tussen 1995 en 2000) loopt medio 2004 af. De waarde van de resteren de looptijd van zijn contract bedraagt drie miljoen euro. GPD ZEIST - De rode kaart die PSV'er Mateja Kezman kreeg in de wedstrijd tegen Willem II in Tilburg is geseponeerd. De aan klager van de KNVB oordeelde op grond van televisiebeelden en verklaringen van het arbitraal kwartet bij die wedstrijd, dat onvoldoende is bewezen dat Kezman een slaande bewe ging zou hebben gemaakt tegen Willem Il-speler Jaliens. Scheidsrechter Roelof Luinge bestrafte Kezman na die actie wel met een rode kaart. Gérard de Nooijer is met onmiddellijke ingang voor één wed strijd uitgesloten. De speler van Feyenoord kreeg afgelopen zaterdag rood in de wedstrijd tegen De Graafschap. GPD PLENCIA - De Spanjaard Angel Vicioso heeft de tweede etappe van de Ronde van Baskenland op zijn naam gebracht. De renner van Once was na een rit over 158 kilometer van Le- gazpia en Plencia de snelste in de massasprint. Zijn landgeno ten Igor Astarloa en Alejandro Valverde eindigden als tweede en derde. Met de zege nam Vicioso ook de leiderstrui over van zijn landgenoot Mayo. Michael Boogerd stapte af. De renner van de Rabobank ondervond te veel hinder van een infectie aan de luchtwegen. In de openingsrit van het Circuit de la Sarthe ging de winst naar de Fransman Carlos Da Cruz. In die wedstrijd maakte Jan Ullrich zijn rentree na een afwezigheid van veertien maanden. De Duitser kreeg wegens de financiële problemen van zijn ploeg Team Coast een voorlopige licentie. Hij finishte in het peloton. ANP Ajacied Rafael van der Vaart duelleert met Massimo Ambrosini. Milan-aanvoerder Paolo Maldini (links) houdt een oogje in het zeil. foto Marcel Antonisse/ANP door Gijs Eijsink van onze sportredactie MADRID - Raul (twee keer) en Figo maakten de goal, maar van alle groten was Zidane gister avond in Bernabeu bij Real Ma drid-Manchester United (3-1) de grootste. De Fransman was weergaloos. Van Nistelrooij maakte de tegentreffer, maar voor hem moet worden gevreesd dat de goal slechts statistische waarde heeft. De uitslag geeft, in theorie, nog alle kans op een sensationele re turn, maar feitelijk lijkt Real nu al halve finalist. Real Madrid kwam binnen het kwartier op 1-0, verdubbelde binnen het halfuur de score en speelde in tussen alsof het een demonstra tie betrof. Na rust werd het snel 3-0, door Raul, waarna Van Ni stelrooij in feite het einde van de wedstrijd inluidde, toen hij een door Casillas gepareerd schot van Giggs in de rebound inkop te: 3-1. Real hoefde daarna niet meer, United kon niet meer. Het was een genot naar Real Madrid te kijken, in het bijzon der naar Zidane. De Fransman voetbalde als een jonge god, vol maakt baas over bal, tijd en ruimte, bovendien gezegend met meesterlijke passeer- en schijnbewegingen. De bal ging bij Real zo vlot van voet tot voet, dat Ronaldo me nigmaal een dissonant was in de combinaties. De spits werd nog wel, bij de stand van 1-0, een strafschop onthouden. Man chester United werd, goed be schouwd, technisch vernederd door Real Madrid, dat de combi naties soepel aaneenreeg en geen moment de controle over het duel verloor. United kwam techniek en creativiteit te kort om kansen uit te spelen. Van Ni stelrooij was na rust enkele ke ren gevaarlijk, maar moest zich tevreden stellen met zijn elfde goal in de Champions League. Real Madrid (Spa) - Manchester United (Eng) 3-1 (2-0). 12. Figo 1-0, 28.Raul2-0,49.Raul3-0, 52. VanNi- stelrooij 3-1. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Gele kaart: Gary Neville, Scholes, Keane, Van Nistelrooij (Manchester United). Aantal toe schouwers: 80.000. Real Madrid: Casillas; Salgado, Hierro, Helguera en Roberto Carlos; Figo, Makelele, Conceicao en Zida ne; Raul en Ronaldo (83. Guti). Manchester United: Barthez; Gary Neville (86. Solskjaer), Ferdinand, Brown en Silvestre (58. O'Shea), Beckham, Keane, Scholes en Butt; Van Nistelrooij en Giggs. ANP Gent-Wevel- ■Lt?el^sc'le wielrenner uit de ^tto-formatie wil zich liever 'ïf® vL°°r de klassieker Pa- jL ?fix van komende zon- 6- Afgelopen zondag kwam «ijnogaiseerste over de finish AFP^ van Vlaanderen. door Vincent Ronnes DEN HAAG - Er is rust in de tent, het aanzien van NOCNSF danig opgekrikt, de lijntjes met de politiek staan voortdu rend open. Hans Blankert, die tot veler teleurstelling vertrekt als voorzitter van NOCNSF, heeft een mooi stukje werk af geleverd. Het gespeculeer over een op volger voor deze cruciale functie kan be ginnen. Misschien dat de impact en het belang van de (top-)sport binnen de huidige sa menleving nog wel het best af te meten valt aan het aantal uren dat de gezamen lijke televisiezenders aan sport besteden. „Je wordt er knettergek van", vindt ver trekkende NOCNSF-voorzitter Hans Blankert. Meerdere malen heeft hij zich er tijdens zijn vier jaar durend voorzit terschap over verbaasd hoeveel aan dacht sport en sportmensen krijgen. De oud-werkgeversvoorzitter was ge wend dat in de bestuurskamer zaken in vertrouwen konden worden besproken. Maar in de sportwereld ligt meteen alles op straat. „Een van de sterkste staaltjes die ik heb meegemaakt is dat we in ver trouwen 's avonds om half negen bij el- Hans Blankert kaar kwamen om de definitieve kandi datuur van de chef de mission voor de Olympische Spelen bespreken. De vol gende dag las ik het in de krant." Het is het gevolg ook van het gegeven dat in de sport veelal amateurs aan het roer staan, tegenover de professionals in het be drijfsleven. Hans Blankert is voldoende levenskunstenaar om daar de leuke kan ten van in te zien. De post van NOCNSF-voorzitterschap is er eentje van gewicht geworden. Een on omstreden verdienste van de huidige voorzitter zelf. Hij zet er nu een punt ach ter om de doodeenvoudige reden dat het te veeltijd vergt. Opa (62) wil tijd hebben om met de (binnenkort) vier kleinkinde ren te gaan spelen en zijn handicap op de golfbaan te verlagen. Geruchten willen dat de deels mislukte opzet van het topsportcentrum op Pa pendal, de chronische relletjes, gesode mieter met een nimmer te temmen cow boy als Anton Geesink en bijvoorbeeld de politieke beloften die vaak niet wor den ingelost de werkelijke redenen zou den zijn voor zijn vertrek. Absoluut niets van waar, aldus Blankert en de man heeft zijn hart makkelijk zat op zijn tongriem liggen om het wel te zeggen als het anders zou zijn. De nieuwe voorzitter moet een sporthart hebben, leiderschapskwaliteiten en goe de, jazelfs intieme contacten hebben in het politieke circuit. Gedacht zou kun nen worden aan bestuurders als oud staatssecretaris Vliegenthart, Tweede Kamerlid en NOC*NSF-bestuurslid Terpstra, Tweede Kamerlid en KNWU- voorziter Atsma of een enkel sportmin- ded zakenman. Maar zijn al deze mensen al op een leeftijd of anderszins voorzien van een spaarpot om zo'n onbetaalde en veel tijd vergende functie te aanvaarden? Een erebaantje, zoals het tot de jaren ne gentig was, is het al lang niet meer. In mei zal de algemene vergadering over de opvolging praten. Te hopen valt dat er uiteindelijk één sterke kandidaat uit de hoge hoed komt. Het idee van Anton Geesink om er een verkiezing van te ma ken met een vijftal kandidaten is de beste manier om de Poolse Landdag van wel eer in alle eer en glorie te herstellen. Dan zouden al diezelfde mensen die nu de lof trompet blazen over Blankert een be langrijk deel van zijn erfgoed snel weer om zeep helpen. Dat zou trouwens wel passen in het beeld van die soms knetter gekke wereld zoals Hans Blankert die in de voorbije vier jaar leerde kennen. GPD Advertentie NEW DELHI - India is getrof fen door een ernstig doping- schandaal. Het Indiase olym pisch comité (IOA) maakte gisteren bekend dat 22 atleten zijn betrapt op dopinggebruik bij de nationale spelen in no vember 2002 in Hyderabad. Negen van de 22 sporters test ten positief op de anabole ste- roïde nandrolon. Dertien van de 22 wonnen een medaille op de nationale spelen. Al eerder was het land opgeschrikt door een reeks dopinggevallen, maar niet in deze omvang. De namen van de atleten wor den pas op 23 april vrijgege ven, nadat alle betrokken sportbonden hebben gerea geerd. Dan pas zullen ook de straffen worden uitgespro ken. Alleen de roeibond kwam meteen al naar buiten met naam en sanctie. Ze legde roeier en bronzen medaille winnaar Lakshman Singh, een van de 22 dopingzon- daars, een levenslange schor sing op. RTR/DPA ENSCHEDE - Mocht de rechter FC Twente vandaag failliet ver klaren, dan zal de eredivisionist gewoon doorgaan met voetbal len. „Dat is geen enkel pro bleem", vertelde KNVB-direc- teur Henk Kesler gisteren. „Pas als het faillissement onvermij delijk is, wordt het een ander verhaal." Henk Kesler, oud-bestuurslid van de noodlijdende club, noemt zichzelf nog altijd sup porter. „De situatie in Enschede gaat me aan het hart, als inwo ner èn als oud-bestuurslid", zegt hij. „Het verdriet me zeer, maar ik moet als KNVB-direc- teur mijn Twentse pet even af zetten en zal de affaire zakelijk moeten beoordelenKesler was al langer op de hoogte van de grote problemen tussen FC Twente en de belastingdienst. „De club heeft me keurig inge licht. Voor de KNVB is deze situ atie geen verrassing, want FC Twente is een nette club die de inhoudelijke kant van het pro bleem al veel eerder bij ons ge meld heeft." Allereerst wil Kesler benadruk ken dat de elftallen van de club hun competitieverplichtingen in het lopende seizoen gewoon kunnen nakomen. „Mocht de club failliet worden verklaard, dan zijn er nog mogelijkheden om in beroep te gaan en als dat ook slecht afloopt, kan de club doorgaan tot de Hoge Raad en zoiets kan jaren duren. Het is al lemaal niet zo spectaculair als het lijkt. Ik schrik niet zo gauw als ik het woord faillissement hoor", zegt Kesler die voorheen als advocaat in Enschede tallo ze faillissementen heeft bege leid. Hij wil daar eigenlijk maar mee zeggen dat er voorlopig nog gewoon doorgevoetbald kan worden, mits uiteraard de sala rissen van spelers en personeel wel betaald worden. Om dat op korte termijn te realiseren heb ben de gemeente Enschede en de investeringsmaatschappij Reg- geborgh van bouwbedrijf Wes- sels elk een lening van 500.000 toegezegd. Daar moet dan voor het huidige seizoen nog 500.000 bijkomen. Rest natuurlijk nog de belang rijke vraag of FC Twente in het seizoen 2003-2004 nog van de partij is. Volgens Kesler hoeft de club voorlopig niet bang te zijn voor sancties van de KNVB. Maar of FC Twente voor vol gend seizoen een licentie krijgt, is wel den grote vraag. „We heb ben aangekondigd dat we naar al die aanvragen kritischer gaan kijken, dus ook naar die van Twente", zegt Kesler. „De club heeft inmiddels zoals het hoorde voor 1 maart allerlei stukken in gestuurd. Op basis daarvan be oordeelt de licentiecommissie de aanvraag. Misschien zal men hier en daar nog een toelichting willen hebben, maar uiteinde lijk zal medio april de beslissing vallen in de gebruikelijke mara thonvergadering. Dan wordt bepaald of FC Twente de licen tie voor het volgende seizoen wel of niet krijgt." Er zijn vol gens Kesler meestal drie catego rieën. Een aantal clubs levert prima begrotingen in en krijgt meteen een licentie, een tweede groep heeft de zaken slecht voor elkaar en komt niet in aanmer king voor een licentie en een derde categorie zal nog voor 1 juni aan nadere voorwaarden moeten voldoen. In welke groep Twente valt, is volgens Kesler nog niet in te schatten. „Weheb- ben het definitieve sanerings plan van FC Twente nog niet ontvangen. Daar zal veel van af hangen." GPD ZÜRICH - De wereldvoetbal bond Fifa heeft zich snel her steld van de grote financiële problemen die zich vorig jaar openbaarden. Voorzitter Sepp Blatter kon gisteren in Zürich zelfs een positief saldo over de vierjaarlijkse cyclus van 1999 tot en met 2002 presenteren. De Fifa, een organisatie zonder winstoogmerk, kon een bedrag van 78,5 miljoen euro toevoegen aan het eigen vermogen. Met ook nog een bedrag van 13 0 mil- joen euro in kas als 'speciale re serve' kan de wereldvoetbal bond de komende jaren weer een stootje hebben. Blatter zei vorig jaar voor het wereldkam pioenschap in Azië nog dat het bestuur rekening hield met een tekort van 91,5 miljoen euro op de balans over vier jaar. De ne gatieve voorspellingen waren destijds het gevolg van het ver rassende faillissement van twee belangrijke Fifa-partners, ISL- ISMM (marketing) en de Kirch- groep (televisierechten). ANP S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19