PZC In actie voor allochtone vrienden Gemeente biedt pomphouder zes ton vertrekgeld Lift bij Middelburgs station hapert weer 15 Buren willen garanties over herrie appelschiller Drie maanden celstraf voor mislukte inbraak Bunkers en Speelstad blijven behouden bij riader inzien Postzegels agenda w woensdag 9 april 2003 Speelstad Vergadering Bossenburgh Concert Ouderenbond Fancy fair Toekomst Vrijwilligers bundelen krachten Schietvereniging niet naar kelder Boete voor dronken rijden Gevangenisstraf voor oplichtster Werkstraf voor Goesenaar J Vlissingen begint aan nieuwe wijk doorEdith_Ramakers VLISSINGEN - Op het bunker terrein en omgeving in Vlissin gen worden de eerste voorbe reidingen getroffen voor het bouwplan Baskensburg m. De bunkers worden opgenomen in het bouwplan. De jaarlijkse kinderweek Speelstad hoeft niet te wijken voor de nieuw bouw. „Het wordt een wijk met veel groen", merkt J. Schroe- vers van de gemeente Vlissingen Donderdag 17 april wordt een inloopavond (van 19.30 tot 21,00 uur) gehouden in de kanti ne van de CSW aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen. Vol gens de organisator wordt die avond inzicht gegeven over de verschillende onderdelen van het bouwplan. Direct na de bouwvakvakantie begint de bouw van het complex op de hoek bij de Bossenburghweg. Daar zal onder meer McDo nald's een onderkomen vinden. Op de hoek is verder nog ruimte voor winkels die door hun om vang en aanbod niet in de bin nenstad passen. Ook aan kanto ren en bedrijven wordt gedacht. In augustus worden de flats aan de Meindert Hobbemalaan ge sloopt. Daarna volgt de sloop van het gebouw van het ROC Zeeland. De Hondenvereniging Walcheren (Howa) is inmiddels verhuisd. „De Howa heeft een nieuwe locatie gevonden. Ze hebben zich gevestigd in de buurt van sporthal Baskenburg. Voor de andere hondenclub, de Kringgroep, moeten we nog wel een nieuwe plek vinden. We hebben iets op het oog, maar er moet nog meer onderzoek naar verricht worden", zegt Schroe- vers. Lang werd verwacht dat Speel stad de dupe zou worden van de nieuwbouw. Jarenlang speelden en knutselden één week in de zo mervakantie op het bunkerter rein zo'n vijfhonderd kinderen. „Speelstad kan gewoon op het bunkerterrein worden gehou den. Ook volgend jaar nog", merkt Schroevers op. Het dierenasiel zit ook in het te ontwikkelen gebied. Over een nieuwe plek wordt al lange tijd gepraat. De drie Walcherse ge meenten willen samen een asiel gaan runnen. Zowel Middel burg als Vlissingen is hard toe aan een asiel dat voldoet aan de Het toekomstige Baskensburg III is nu nog een grotendeels braakliggend terrein, foto Lex de Meester eisen van deze tijd. Waarschijn lijk komt het Walcherse asiel aan de Visodeweg in Vlissingen. Architect Guus van Bebber heeft het schetsontwerp uitge werkt. De gemeenten spreken nog over de verdeling van de fi nanciën. In Baskensburg III is ook een woontoren van onge veer vijftig meter hoogte ingete kend, waarin vijftig apparte menten worden ondergebracht. De toren komt aan de Bossen burghweg, schuin tegenover de Govert Flincklaan. Op de plaats van de Hercules Segherslaan komen 21 eengezinswoningen, aan de watergang is ruimte voor 33 appartementen. Op het bun kerterrein zelf komen 36 appar tementen. VLISSINGEN - In Wijkcen trum Het Bolwerk aan de Lin- deyerlaan in Vlissingen wordt morgen vanaf 19.30 uur, een openbare vergadering gehou den van het buurtcomité Bos senburgh. Op de agenda staan onder meer hetwoongedrag en woongenot. OOST-SOUBURG - In het ka dervan de actie 'Souburg zoekt God' geeft het jongerenkoor Crossings uit Dordrecht 12 april vanaf 19.3 0 uur een p aasc oncert indeRehobothstraat 9 OOST-SOUBURG - De Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt dinsdag de voorjaarsvergadering in het dienstencentrum De Kwik- staartin Oost-Souburg. De ver gadering begint om 14.30 uur. Inliet artikel van donderdag 3 april over het nieuwe stadsgewestelijke zwembad staat dat de Middelburgse zwemvereni gingen in het sportfondsenbad nu de helft minder huur betalen dan de Vlis- singse. Dat is onjuist. De tarieven zijn vergelijkbaar. Het artikel was gebaseerd opverkeerde informatie van de gemeen- teMiddelburg. De subsidieregeling van vijfjaar om de verenigingen aan de ho gere tarieven te laten wennen, is niet no- GRIJPSKERKE - De Bergpad- school in Grijpskerke houdt dinsdag een fancy fair. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van een 'Ontdek- Techniek-Kasteel'. De fancy fair heeft behalve kramen met kinderspeelgoed en kinderboe ken, ook een knutselkraam en een verloting. De schoolkinde ren hebben zelf ook diverse din gen gemaakt die te koop worden aangeboden. De fancy fair wordt gehouden van 15.30 tot 17.30 uur. l'LISSINGEN - De Vlissingse filatelisten Vereniging houdt donderdag 17 april haar maan delijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum aan deBrouwenaarstraat in Vlissin gen. De zaal is open om 19 uur. redactie walcheren Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 Email: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie uostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 t-nriail: redactie@pzc.nl internet jfww.pzc.nl E"mail: web@PzC.n| Christina Acda en Valeria Lamper zijn vastbesloten zich te verzetten tegen de dreigende uitzetting van hun vrienden Armine en Hasmik. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Christina Acda en Valeria Lamper, twee idealisti sche middelbare scholieren uit Vlissin gen, beiden zestien jaar, zijn niet van plan zich neer te leggen bij de onrecht vaardigheid die zij op hun weg vinden. „Dit mag gewoon niet gebeuren in een democratisch land, dat mensen die heel belangrijk zijn voor de toekomst de dood in worden gestuurd", zeggen ze zonder omwegen. Ze zijn gisteren een actie begonnen. Het gaat hen om de toekomst van hun vrienden Armine en Hasmik. Dat zijn twee jonge mensen uit Armenië die al bijna vier jaar met hun familie in het asielzoekerscentrum (azc) in Burgh- Haamstede wonen. Armine heeft ruim een week geleden te horen gekregen dat zij en haar familie niet in Nederland mogen blijven en terug moeten naar hun land. Zij zullen binnen nu en enkele weken uit het azc worden gezet. Dat zelfde lot hangt Hasmik en zijn familie boven het hoofd. „Wij kunnen dit niet accepteren. Als je vrede wilt in de wereld, ga je geen men sen terugsturen naar een land waar dictatuur heerst", zegt Christina bevlo gen. Zij volgt evenals Armine de havo/vwo-opleiding aan de CSW in Middelburg. Haar vriendin Valeria zit bij Hasmik op het Scheldemondcollege in Vlissingen. De meiden hebben besloten uiting te geven aan hun onvrede over de wijze waarop hun allochtone vrienden wor den behandeld. Zij begonnen gister middag in Vlissingen met het uitdelen van flyers om zoveel mogelijk mensen aan het denken te zetten over het vreemdelingenbeleid. „Heeft u er wei eens over nagedacht hoe u het zou vin den als u na vier jaar in Nederland inge burgerd en wel een telefoontje krijgt met de mededeling dat u het land wordt uitgezet?", luidt de vraag op de flyer. Verder willen ze in drie dagen tijd zo veel mogelijk handtekeningen verza melen van mensen die er net zo over denken als zijzelf. „Armine en Hasmik met hun families zijn mensen van de toekomst. Zij zijn goed voor de maat schappij. In hun eigen land worden ze vervolgd en gemarteld. Die mensen ga je toch niet de dood insturen?", bena drukt Christina. Zij is vast van plan een gesprek aan te gaan met het bestuur van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA) en de handtekeningen daar te overhandi gen. De meiden willen het COA met hun vragen confronteren. „Ze zullen dan een goed weerwoord moeten hebben, anders stappen we naar de rechter", zegt Christina. Zij voelt zich gesterkt door wat ze net in haar boek Maatschappijleer heeft gele zen. Volgens haar staat daar duidelijk in dat je mensen niet zomaar weg mag sturen naar een gevaarlijk land als ze hier vol ledig ingeburgerd zijn en in al die jaren niet met politie of justitie in aanraking zijn geweest. door Adri Klinkenberg MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is bereid Autoservi- ce Leo van Liere bv 600.000 euro te betalen als het bedrijf garan deert dat het uiterlijk op 1 juli 2004 is vertrokken van de Ka- naalweg. Dit bleek gisteren na een rechts zitting bij de Raad van State in Den Haag. Van Liere voerde daar zijn zoveelste procedure tegen de gemeente Middelburg over de verplaatsing van zijn tankstation uit het stationsge bied naar de Mortiere. De huidi ge locatie van Van Liere is be stemd voor kantoorgebouwen. De 600.000 euro komen niet ge heel bij Van Liere terecht. De ge meente en de garagehouder hebben een overeenkomst opge steld waarin bepaald is dat on geveer de helft van het bedrag bestemd is voor de sanering van de vervuilde grond onder het tankstation. In de praktijk komt het erop neer dat de garagehouder 300.000 euro ontvangt als hij op tijd is vertrokken. De gemeente, inmiddels eigenaar van het ter rein, gaat dan onmiddellijk over tot het slopen van de opstallen en het opruimen van de oliever vuiling. De gemeente hoopt dat Van Liere de overeenkomst te kent. Van Liere's raadsman J. Osse- waarde hield gisteren een slag om de arm. Zij cliënt wil name lijk zekerheid hebben dat hij medio 2005 terecht kan in de tweede fase van het nieuwe be drijventerrein de Mortiere. Ge meentewoordvoerder P. Mon- deel zei dat de gemeente daar geen invloed op heeft, omdat de Mortiere wordt ontwikkeld door een particulier consorti um. Bestuursrechter Th. Drupsteen vroeg zich af of het al zes jaar slepende financiële menings verschil tussen gemeente en Van Liere niet te wijten is aan de pomphouder. Drupsteen constateerde op de zitting dat de aanvankelijke claim van Van Liere enkele ke ren hoger ligt dan het bedrag dat uiteindelijk in de nog niet gete kende overeenkomst met de ge meente is terechtgekomen. „Je overvraagt natuurlijk, maar het verschil tussen de aanvankelij ke claim en het uiteindelijke be drag is hier wel erg grootzei de rechter tot Van Liere's raads man Ossewaarde. De eigenlijke rechtszaak die gisteren diende, ging over een dwangsom van 5000 euro per week die de gemeente aan Van Liere heeft opgelegd, omdat het tankstation nog steeds niet is voorzien van een vloeistofdich te vloer. De Raad van State zal zich bin nen enkele weken uitspreken over de dwangsom. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De brand weer heeft gistermorgen rond kwart voor twaalf twee mensen bevrijd uit de lift bij het station in Middelburg. De twee hadden drie kwartier vastgezeten. Het is niet de eerste keer dat de brandweer mensen moet bevrij den. Sinds de lift er is, rukte de brandweer drie keer uit. De lift is half december vorig jaar in gebruik genomen. Vol gens Railinfrabeheer in Eind- hoven zijn er sinds die tijd 'wat aanloopproblemen'. De lift komt soms niet helemaal goed voor de vloer te hangen, zodat de deuren niet open kunnen. De brandweer heeft inmiddels toe gang tot een sleutelkluis op het station. Zo kunnen ze er zelf voor zorgen dat de lift weer op de goede hoogte komt. De brandweer is meestal na een paar minuten ter plaatse, maar het duurt wat langer voordat de mensen die vast zitten ook op het idee komen de brandweer te bellen. „Voordat men aan ons denkt, zitten ze vaak al een half uur opgesloten", zegt D. te Pas- ke van de stadsgewestelijke brandweer. „In dit geval belde de spoorwegpolitie ons." Het is nog steeds niet bekend of er een tweede lift bij het station komt. Nu kunnen mensen aan de kant van het station wel naar bene den, maar bij het andere perron niet omhoog. Of er nog een lift bij komt, hangt af van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Dat moet geld beschik baar stellen. Behalve een eenmalige investering, kost een lift duizenden euro's per jaar aan onderhoud. VLISSINGEN - De vrijwilligersorganisaties die actief zijn in het Vlissingse Middengebied willen hun krachten bundelen. Het is de bedoeling dat de nieuwe organisatievorm de stem van de bewoners naar voren brengt. Dat zegt een van de initi atiefnemers T. de Jong. De nieuwe club wil zich inzetten voor een leefbare wijk. In het Middengebied worden spoedig de eerste huizen gesloopt voor de herstructurering waarbij circa 1500 woningen zijn betrokken. Op dinsdag 22 april overleg gen afgevaardigden van de vrijwilligersorganisaties over de aanpak. Uitgenodigd zijn onder andere de Stichting Platform Inspraak Allochtonen (SPIA), de stichting Allijn, het in- en uitloophuis, de Klussendienst, enkele particulieren, vereni gingen van eigenaren en de Bezwaargroep Middengebied. MIDDELBURG - Schietvereniging de Kloveniers verhuist niet naar de voormalige atoomschuilkelder in de Geeregarage in Middelburg. De kelder is bij nader inzien niet geschikt voor de vereniging. De Kloveniers schieten nu nog op de zolder van de Kloveniersdoelen. De gemeente wil graag dat de vereni ging verhuist. De andere huurder van de Kloveniersdoelen, Nieuwe Muziek vertrekt ook uit het gebouw. De Roosevelt Academy wil het gebouw gebruiken als restaurant voor stu denten. Of dat ook doorgaat, is nog niet bekend. Begin dit jaar besloot de gemeente om te onderzoeken of het mogelijk was om de vereniging in de schuilkelder onder te brengen. Die wordt al jaren niet meer gebruikt. Hij bood indertijd plaats aan vijf- tot tienduizend Middelburgers. Het is nog niet dui delijk naar welke locatie de schietvereniging verhuist. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Hulst voor dronken rijden en een aanrijding veroordeeld tot 700 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De man woonde 5 mei vorig jaar nog in Vlissingen, toen hij de auto pakte om naar zijn vriendin te rijden. Toen hij in de Paul Krugerstraat niet goed oplette, reed hij tegen een voorligger. De politie constateerde dat verdachte ruim twee keer teveel had gedronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 50-jarige vrouw uit Deventer voor oplich ting twee maanden gevangenisstraf opgelegd. De verdachte had misbruik maakt van mensen in een kwetsbare positie. Zo had ze 22 juli vorig jaar in het Vlissingse opvanghuis met een pinpas van een medebewoonster voor 600 euro gepind. In die periode had de vrouw ook nog eens 1000 euro achteroverge drukt van hetzelfde slachtoffer, terwijl ze beloofd had het geld terug te betalen. De vrouw verscheen gisteren niet op de zitting. Zij trekt van het ene naar het andere opvanghuis. „Het is een lafhartige manier van haar door bij medebewo ners van opvanghuizen geld af te troggelen. Daarom past hier een gevangenisstraf", aldus de politierechter. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 29-jarige inwoner van Goes veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De Goesenaar reed op 28 januari in zijn auto, ter wijl hem een rijontzegging was opgelegd. De verdachte heeft al een aanzienlijk strafblad met verkeersdelicten opge bouwd. Daarmee werd in de uitspraak rekening gehouden. door Jan van Ommen GRIJPSKERKE - Buren van appelschil- en verwerkingsbe drijf C. Pattenier in Grijpskerke willen keiharde garanties van de gemeente Veere dat de uit breiding van het bedrijf niet tot meer herrie zal leiden. Dat zei omwonende M. Daenen gisteren bij de Raad van State. Daenen, die drie buren aan de Garijp vertegenwoordigt, hoopt dat Staatsraad W. Konijnenbelt de nieuwe aan Pattenier ver leende milieuvergunning blok keert. Daenen wil zo voorkomen dat Pattenier al met de uitbrei ding begint en een nieuwe inrit aanlegt. De nieuwe inrit gaat om het bedrijf aan de Ravestein- weg heen en loopt ook op enige afstand langs de achterzijde van de huizen aan de Garijp. Tijdens de spoedprocedure moest de gemeentewoordvoer ster erkennen dat er tal van 'schoonheids- en typefoutjes' in Pattëniers vergunning waren geslopen. „Maar inhoudelijk staat Veere achter de vergun ning", haastte de gemeente woordvoerster zich te zeggen. Toch zette Staatsraad Konij nenbelt enkele vraagtekens bij de vergunning. De vraag is of de gemeente de geluidsoverlast van de aan- en afrijdende vrachtwagens wel goed heeft ingeschat. Mocht de Staatsraad de milieuvergunning opschor ten, dan kan Pattenier niet be ginnen met de uitbreiding en de inrit. Immers, de bouwvergun ning kan pas worden verleend als de milieuvergunning is goedgekeurd. Uitspraak volgt over enkele we ken. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 26-jarige man uit Luik (B) wegens poging tot een be- drijfsinbraak, een autodiefstal en het weigeren van de blaas- proef drie maanden cel opge legd. Zijn 27-jarige stadsgenoot werd voor zijn aandeel in de be- drijfsinbraak veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De jongste verdachte was op 2 februari dit j aar naar Vlissingen gegaan om clandestien de over tocht naar Engeland te maken. Daarvoor had hij afspraken ge maakt met iemand uit Albanië, die hij in een koffieshop zou ont moeten. De man was al betaald voor de reis, maar kwam niet opdagen. De verdachte, een voormalige Joegoslaaf die in middels elf jaar in België woont, vertelde zwaar teleurgesteld te zijn over de mislukte reis. „Ik had ook geen geld meer. Daarom heb ik de bedrijfsauto gestolen en wilde ik een inbraak plegen." Samen met zijn oudere vriend heeft hij geprobeerd met een knipschaar het rolluik van een fotozaak in Vlissingen door te knippen. Omwonenden waar schuwden de politie. De jongste dader werd aangehouden in de gestolen bedrijfsauto. Hij had veel gedronken en weigerde de blaastest. Aan de hand van voetsporen in de sneeuw kon het bewijs van de inbraakpoging worden geleverd. Ook de 27-ja rige Luikenaar was de klos. Officier van Justitie A. Flik- weert eiste respectievelijk vijf en drie maanden gevangenis straf. Raadsman E. Smit meen de dat de actie niet gepland was. Er was volgens hem eerder spra ke van een knullige manier van inbreken. Hij pleitte voor een werkstraf. Dat vond de politie rechter geen recht doen aan de feiten. Wel kwam ze uit op lage re celstraffen dan de officier: drie en twee maanden. STREEK A CTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG Trefunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 9.00 - 11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15