PZC Duvekot weer de beste tapper PvdA pleit voor betere bescherming historische hoeves 13 Chance to Dance wint Zeeuwse Integratieprijs Glastuinbouw in Rilland, Kapelle, Koegorspolder, Sirjansland en Sint Annaland Verrassend...C&h woensdag 9 april 2003 Tentoonstelling over leesboekjes in Oostburg Nieuwdorp Kamervragen traumahelikopter Vastbesloten drankrijdster Jeugdbrandweer succesvol Tractor tegen gevel woning Maand voorwaardelijk voor fraude Obstakels Kamer steunt komst kapiteins van buiten EU Blouse HnnrClaudia Sondervan VLISSINGEN - A Chance to dance is de winnaar van de Zeeuwse Integratieprijs 2003. Het dansproject van de Vlis- sings/Britse choreografe Char lotte Lomas en Scoop-consu- lente Anita Bekers brengt valide en gehandicapte dan- sers samen op een manier die uniek is in Nederland, vindt de jury die voor patiëntenplat form Het Klaverblad de win naar koos. De jury noemde het project dinsdag bij de uitreiking in Vlissingen een voortreffelijk voorbeeld van integratie, waarbij podiumkunst het uit gangspunt is in plaats van rol- stoeldans. De twintig dansers, waarvan er elf een bewegings beperking hebben, geven zaterdag hun premièrevoor stelling in De Stenge in Hein- kenszand. Juryvoorzitter Leo Hendrikse roemde de voor beeldwerking van het dans project, dat in Zeeland moet leiden tot minimaal één vaste gemengde dansgroep. Het pro ject heeft een handboek en voorlichtingsfilm opgeleverd waarmee dansgroepen elders van start kunnen. De overige twee genomineer den voor de prijs waren de Stichting Revalidatie Genees kunde Zeeland in Goes met een project dat revalidatiepatiën- ten begeleidt naar reguliere sportbeoefening na hun be handeling, en het project Har lekijn aan de Hogeweg in Vlis singen, waar twaalf jonge mensen weer zelfstandig wo nen en hun eigen bezigheden en verzorging bepalen na geruime tijd in een verpleeghuis te heb ben geleefd. pagina 23: iedereen heeft handicaps Provincie wijst locaties kassen aan HnnrRinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil het Streekplan Zeeland aanpassen om vestiging van kassen in de Kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren mogelijk te maken. Tegelij kertijd wordt Nieuwdorp ge schrapt als mogelijke plaats voor glastuinbouw. In de toekomst moeten kassen worden gebundeld op drie plaatsen: bij Rilland (netto 100 hectare) en Kapelle (50 hectare) op Zuid-Beveland en in de Zeeuws-Vlaamse Koegorspol der. In beperkte mate is er ruim te voor glastuinbouw bij Sir jansland (40 hectare) en Sint Annaland (20 hectare). In de Koegorspolder is voor- hands een oppervlakte van 80 hectare gereserveerd voor nieu we kassen. Dat sluit aan op plannen die worden ontwikkeld door de gemeente Terneuzen en het bedrijf Hydro Agri (dat zo- OOSTBURG - De bibliotheek in Oostburg houdt tot en met het eind van de maand een tentoon stelling van negentiende en twintigste eeuwse les- en lees boekjes voor kinderen. De boekjes komen uit de privé- verzameling van A. Catsburg uitOostburg. Tentoongesteld worden onder meer'Buurkinderen' en 'Pim en Mien'(1908) van Jan Ligthart en H. Scheepstra, met illustraties van C. Jetses en diverse andere leesboekjes die werden gebruikt op rooms-katholieke scholen, ontessori-scholen, openbare holen en scholen met den Bij- el. ok is er aandacht voor reken- oekjes (uit 1873 en uit de perio- e 1922-194 7), zangboekjes met hoolliedjes (uit 1889 en 1923) i boekjes met de zogenaamde oogeveense leesmethode, e tentoonstelling is te bezoe- en tijdens de openinguren van e bibliotheek. wel restwarmte als stikstof voor de kassen levert). Het dagelijks provinciebestuur sluit een gro tere oppervlakte in de toekomst niet uit, maar wil daar in de streekplan-aanpassing nog niet op vooruitlopen. Eerst moet blijken of de locatie in de Kanaalzone inderdaad voldoende aantrekkelijk is voor de glastuinbouwsector. Is dat het geval, dan is de provincie be reid te bekijken waar nieuwe ruimte voor doorgroei beschik baar is. Daar zal dan wel gede gen onderzoek naar uitgevoerd moeten worden, aldus het dage lijks provinciebestuur. In de streekplan-herziening wijzen Gedeputeerde Staten er op dat het 'bestuurlijk draag vlak' voor aanleg van een groot kassencomplex bij Nieuwdorp (500 tot 700 hectare) ontbreekt, nadat bleek dat zo'n project uit financieel-technisch en maat schappelijk oogpunt teveel risi co's zou opleveren. De gemeente Terneuzen ziet echter wel mogelijkheden in de Koegorspolder. Het dagelijks provinciebestuur wil hieraan meewerkenInscha keling van Hydro Agri levert milieuvoordeel op. Bovendien kunnen de kassen goed in het landschap worden ingepast en is sprake van goede ontsluitingsmogelijkheden. Ook zal uitvoering van het plan een gunstige invloed hebben op de regionale werkgelegenheid. Eerdere 'drempels' voor glas tuinbouw in Zeeuws-Vlaande- ren - zoals de grote afstand tot veilingen en de barrière van de Westerschelde - zijn minder of niet meer aan de orde. De af stand tot de veiling is niet echt belangrijk meer en de Wester- scheldetunnel zorgt voor een betere verbinding. Het ontwerp voor de streek plan-aanpassing wordt van 6 mei tot 3 juni ter inzage gelegd. Burgers kunnen dan reacties in dienen. De commissie Ruimte, Milieu en Water van Provinciale Staten houdt daarna een hoor zitting ('gedachten wisseling' genaamd). Daarna moet de aan passing door de Staten worden vastgesteld. door Ron Mapnée MIDDELBURG - Barman Jaco Duvekot van Dijkpa- viljoen De Westkaap in Westkapelle heeft gisteren de provinciale voorrondes van de Nationale Biertap wedstrijden gewonnen. Zelfs een klein schoonheids foutje - een trillend handje bij het afschuimen - stond prolongatie van zijn titel niet in de weg. Café Brooklyn in Middelburg was gisteren het toneel van de jaarlijkse tap wedstrijden. De lat bleek hoog te liggen. Alleen de barmensen die probleemloos een egaal biert j e met een twee vingers dikke schuimkraag kunnen presenteren, namen achter de tapkraan plaats. Oudgediende Jaco Duvekot van De Westkaap in Westkapelle ging met de hoogste eer naar huis. On danks wat zenuwen bij het afschuimen, kreeg hij toch de meeste punten. En dat is niet voor het eerst. Vorig jaar wist hij ook al de titel in de wacht te slepen. Het jaar daarvoor eindigde hij tweede. De tap wedstrijden zijn dit jaar anders opgezet dan voorafgaande jaren. Zo is het onderdeel waarbij met teams wordt gewerkt, afgeschaft. Hierbij was één verantwoordelijk voor het tappen van het biertje en presenteerde de ander het. Ook zijn er onderdelen toegevoegd. Zo moeten de barkeepers laten zien dat ze ook een flesje bier gepast kunnen inschenken. En bij het onderdeel theorie moeten ze laten zien wat ze van de kunst van het tappen afweten. Een hoge score bij dit onderdeel bezorgde Duvekot uiteindelijk de overwinning. Een onderlinge weddenschap met de barman van de Hooizolder levert Duvekot nog een extra toegift op. Barkeeper Marcel Hoogesteger van de Hooizolder moest namelijk genoegen nemen met een tweede plaats. De inzet van de weddenschap, een fust bier, verwisselt dan ook binnenkort van eigenaar. Een der de plaats was er voor tapper Fred Kramer van eetcafé De Banjaard in Zierikzee. Alle drie de tappers gaan door naar de nationale finale aan het eind van dit jaar. Winnaar Jaco Duvekot schenkt zorgvuldig een flesje bier. foto Lex de Meester DEN HAAG - De Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA)J. Ge luk (WD) en L. Blom (PvdA) willen van minister De Geus van Volksgezondheid weten hoe hij de medische traumahulp bij zware ongelukken in Zeeland denkt te garanderen. Zij heb ben daarover schriftelijke vragen gesteld, omdat in de avond uren en 's nachts vanuit Rotterdam geen traumahelikopter vliegt. Volgens De Geus is die helikopter niet uitgerust voor nachtvluchten en is de bemanning niet 24 uur per dag paraat, heeft hij onlangs burgemeester C. van Liere van Noord-Be veland laten weten. Dat heeft de Kamerleden verbaasd. Zij vragen zich af of gespecialiseerde mobiele medische teams 's avonds en 's nachts per auto wel op tij d uit Rotterdam ergens in Zeeland kunnen zijn, gezien de afstanden. Naar aanleiding van een ongeval in de ochtenduren bij Zierikzee juni 2000, dus bijna drie jaar geleden, zijn al eens dezelfde vragen gesteld door WD'er Geluk. De 24-uurs inzet van traumahelikopters bleek toen vooral vast te zitten op de extra kosten. MIDDELBURG - Haar broer had een band van haar auto lek- gestoken om de 26-jarige vrouw uit Bergen op Zoom ervan te weerhouden om dronken achter het stuur te kruipen en te gaan rijden. De actie haalde niets uit, want ze nam het onge mak van een lekke band op de koop toe en reed weg. Op 11 au gustus vorig jaar werd ze in Terhole betrapt met een alcohol percentage van 675 microgram. De Brabantse bestuurde de auto op de Rijksweg N60 ook nog eens zonder rijbewijs. De Middelburgse politierechter veroordeelde gisteren de vrouw tot 950 euro boete en zes maanden rijontzegging. BURGH-HAAMSTEDE - De jeugdbrandweer Westerschou- wen heeft tijdens de provinciale wedstrijden in Heemskerk beslag weten te leggen op de eerste en tweede plaats. Door dit resultaat hebben ze zich geplaatst voor de gewestelijke wed strijden in Ede op 14 juni. Het zilver was voor het net nieuw geformeerde tweede juniorenteam van de jonge spuitgasten uit Burg-Haamstede en Renesse. In de individuele klasse haalde de bevelvoerder van het eerste team het hoogste aantal punten. Van het tweede waren de waterploeg en de pompbe diende de besten van hun wedstrijdcategorie. De aspirant- ploeg van de groep Westerschouwen had een mindere dag en moest genoegen nemen met een achtste plek. KUITAART - Een tractor heeft gisterochtend de voorgevel van een woning aan het Dreefken geramd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Wel bleef in de voorgevel van de woning een gat van ongeveer zestig centimeter doorsnee achter en raakte de muur ontzet. MIDDELBURG - Een asielzoeker uit Almere is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte had 28 januari dit jaar getracht met een vals paspoort bij de Belastingdienst in Middelburg een sofi-nummer te krijgen. Toen hij zich moest legitimeren, zag men dat de pasfoto niet strookte met de gegevens van het reisdocument. Officier van justitie A. Flikweert tilde zwaar aan de fraude en eiste een maand cel. De politierechter vond het treurig dat mensen misbruik maken van asielzoekers door ze tegen betaling een paspoort te verschaffen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van de PvdA wil dat het dagelijks provinciebestuur snel werk maakt van een betere be scherming van historische Zeeuwse boerderijen. De Sta tenleden M. Ie Roy en M. de Kos ter zijn verbaasd en ontsteld over de 'besluitloosheid en bu reaucratie' die een goed boerde- rijenbeleid frustreren. Volgens het tweetal hebben Pro vinciale Staten in de vorige zit tingsperiode herhaaldelijk aan gedrongen op snelheid en vooral daadwerkelijke uitvoering van een provinciaal beleid, om te voorkomen dat de historische boerderijen verder verpaupe ren. Ze eisen dat het dagelijks provinciebestuur hierover van af nu regelmatig aan de Staten rapporteert, 'opdat er geen nieuwe vertragingen of opont houden ontstaan.' Le Roy en De Koster reageren naar aanleiding van kritiek die bij de opening van het Zeeuwse Jaar van de Boerderij is geuit op de moeizame gang van zaken bij het redden van oude hoeves. Zo wel voorzitter G. Smallegange van de Zeeuwse Boerderijen stichting als medewerker P. van Cruyningen van de Stichting Historisch Boerderijen-Onder zoek hekelden de wijze waarop overheden, met name ook de provincie, omgaan met behoud van cultureel erfgoed, in het bij zonder de boerderijen. De twee Statenleden leggen het dagelijks provinciebestuur (waarin PvdA-gedeputeerde G. de Kok verantwoordelijk is voor het cultureel erfgoed) een reeks vragen voor. Ze willen on der meer weten of het klopt dat van de twee jaar geleden toege zegde inventarisatie van Zeeuwse boerderijen nog niets is terechtgekomen. Ook vragen ze welke bureaucratische regels een actieve uitvoering in de weg staan en hoe de provincie die ob stakels te lijf gaat. Ruim één jaar geleden is beslo ten een voorbeeldproject uit te voeren, met een te restaureren oude hofstede. „Hoe is de stand van zaken en welke concrete maatregelen en/of plannen zijn ontwikkeld om die restauratie daadwerkelijk ter hand te ne men?" informeren Le Roy en De Kostet Ze zijn 'ook benieuwd hoe het overleg is met de ge meenten en andere partners over de instandhouding van Zeeuws cultureel erfgoed. „Hebt u een kritisch tijdschema geformuleerd wanneer welk proefproject gerealiseerd moet zijn voor het behoud van Zeeuws cultureel erfgoed en gaat dit gepaard met voldoende financiële middelen?", aldus de statenleden. Ze zijn ook be nieuwd welke pogingen het da gelijks provinciebestuur heeft ondernomen om andere part ners/fondsen/sponsoren te wer ven voor het behoud van de Zeeuwse boerderijen. Tenslotte willen Le Roy en De Koster weten hoeveel sloopver gunningen er de afgelopen drie jaar voor oude boerderijen zijn afgegeven en hoeveel er mo menteel nog in behandeling zijn. DEN HAAG - De Tweede Ka mer steunt een wetswijziging om de komst van buitenlandse kapiteins op Nederlandse zee schepen mogelijk te maken. Volgens een meerderheid zijn er voldoende voorwaarden in de wetswijziging ingebouwd om verdringing van Nederlandse kapiteins door buitenlanders te voorkomen. Vakbond FWZ en redersvereniging KNVR hebben daar echter nog geen akkoord over gesloten. Het overleg zit vast op de beloning van buiten landse kapitein. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat benadrukte dat het beleid erop gericht blijft 'zoveel mogelijk Nederlandse kapiteins op Nederlandse zeeschepen te houden en te krijgen'. Zo wordt er een campagne ge voerd om meer jongeren voor een zeevaartopleiding te inte resseren en komt er een speciale opfriscursus voor oud-zeeva renden. Voor het aanstellen van kapi teins van buiten de Europese Unie is straks een aparte ver gunning van de scheepvaartin spectie nodig Advertentie 100% katoen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13