11 Kinderziekten bij huisartsenpost Klaverblad vraagt mening over veer en tunnelbussen Ijs beschermt bloemknop fruitboom Oud-militair De Rijke krijgt oorlogskruis Bouw kantoor in Veldzigt onzeker Middelburger reed vrouw en man op weg Brouwersdam aan Vlissingen, Veere, Middelburg en Goes maken afspraken over kostenverdeling Taakstraf voor huisvredebreuk Rijontzegging voor dronken automobilist zeeuwse almanak Onwetend WALCHEREN woensdag 9 april 2003 Verbeteringen Risico Onzin mk Dishoek dichterbij jnnrJVlelita Lanting GISSINGEN - Noodopvang roor uitgeprocedeerde asielzoe- jers in Dishoek is een forse stap Jichterbij. Vlissingen, Veere, middelburgen Goes hebben gis- [eren afspraken gemaakt over je verdeling van de kosten voor je noodopvang. Het voorstel uoet nog wel goedgekeurd wor- jen door de colleges van B en W inde gemeenteraden. Stichting inlia Zeeland gaat de noodop- jang coördineren. Stichting Inlia wil voor de aoodopvang vijftien vakantie woningen huren in Dishoek. Di recteur G. Burger van Inlia rea- >eert 'voorzichtig positief'. „Ik leb nog geen officieel bericht gekregen van de gemeenten maar het is wel een mooi be richt. Ik hoop dat de gemeenten zo snel mogelijk beslissen want ik word dagelijks geconfron teerd met mensen die op straat staan." Zodra Inlia groen licht heeft ge kregen van de gemeenten gaat de vluchtelingenorganisatie met de verhuurder definitieve afspraken maken. In de wonin gen kunnen maximaal 58 tot 60 personen tegelijk opgevangen worden. ,Het valt niet te zeggen of er ook altijd zoveel mensen wonen." zegt wethouder W. van Tatenho- ve van de gemeente Veere. „We gaan uit van een reële verwach ting maar of dat in de praktijk ook zo uitpakt is onbekend.Hij loorMarcel Modde ÏIERIKZEE - Na de Bevelan- len en Walcheren is gisteren ook ip Schouwen-Duiveland de witrale huisartsenpost in ge- miik genomen. De gezamenlij- te avond-, nacht- en weekein- lepraktijk van de negentien loktoren op het eiland is onder bracht pal naast de polikli- riekingang van het ziekenhuis nZierikzee. ïuisarts J. Roth uit Brouwers- ïaven was om zes uur 's avonds ie eerste arts die met de nieuwe lienstenstructuur aan de slag jing. Hij weet zich daarbij on- lersteund door twee assistentes meen chauffeur die hem, desge vraagd, snel naar patiënten thuis brengtOok 's nachts blijft liet huisartsenteam op z'n post in het ziekenhuis.'In de week einden wordt de bezetting uit gebreid tot twee artsen en vier assistentes. Tijdens de drukke iode geldt een piekbe- 10ES - Het patiëntenplatform let Klaverblad houdt een ïsweekse meldcampagne over iet openbaar vervoer in Zee and. letpatiëntenplatform vergaart 'au woensdag 23 april tot en aet dinsdag 27 mei ervaringen netdenieuwe buslijnen door de feterscheldetunnel en het iets-voetveer Vlissingen- Ireskens. Daarbij wordt vooral lekeken naar de toegankelijk heid van het openbaar vervoer 'oor mensen met een handl ap. leacties kunnen binnenkomen 'ij het telefonisch meldpunt: 113 - 249490 en via -mail: ikg@klaverbladzee- md.nl. )p de twee nieuwe bustrajecten ces-Sas van Gent en Terneu- on-Middelburg worden lage- 'loerbussen ingezet, waarmee Advertentie benadrukt dat het om een tijde lijke regeling gaat. „Het minis terie heeft toegezegd om uiter lijk 31-12-2003 zelf de opvang van uitgeprocedeerde asielzoe kers te regelen." Directeur Bur ger van Inlia hoopt dat Van Ta- tenhove gelijk krijgt. „Ik denk dat de verwachting van de wet houder optimistisch is. Ik moet nog zien dat het Rijk zich aan de toezegging houdt. Maar laat ik het zo zeggen, ik hoop dat ik snel geen werk meer heb. De gemeente Veere heeft vol gens wethouder Van Tatenhove verder geen enkele bemoeienis met de noodopvang. „Het be stemmingsplan is duidelijk. Het appartementencomplex mag permanent bewoond worden en dan houdt onze bemoeienis op. Wij controleren alleen de brandveiligheid maar verder is zetting met drie doktoren en zes assistentes. De centrale post is nog niet hele maal ingericht. De telefooncen trale vertoont enige gebreken. Patiënten die het nummer in Zierikzee bellen (0900-1585), worden voorlopig doorgescha keld naar de post in Goes. Daar vandaan kunnen ze altijd wor den verbonden met Zierikzee, aldus Roth. De verwachting is dat het euvel uiterlijk vrijdag is verholpen. Ook de bestelde bu reaus en lampen waren gisteren nog niet binnen. Roth realiseert zich dat een aan tal mensen problemen zullen ondervinden met de bereik baarheid van het 0900-nummer. Omdat ook sekslijnen met dat getal beginnen, hebben diverse abonnees van KPN Telecom de toegang tot al die nummers la ten blokkeren. „Wat dat betreft zit er voor die groep maar één ding op: ze zullen de boel moe ten laten deblokkeren", zegt de huisarts. de bussen bruikbaar worden voor mensen in rolstoelen en met loophulpmiddelen. De bus lijnen zijn sneldiensten met een beperkt aantal haltes. Het Kla verblad wil weten hoe bruik baar de nieuwe verbindingen zijn. Dat geldt ook de inzet van de PSD-schepen Koningin Beatrix en de Prins Johans Friso als fiets-voetveren. Bovendien wordt naar de aansluitingen op andere openbaar vervoerslijnen gekeken. Het Klaverblad wil naar gelang de uitkomsten van de meidcam pagne de provincie Zeeland en exploitanten Connexxion en BBA aanspreken op mogelijke verbeteringen. De bellijn staat open op werk dagen tussen 9.30 en 12.00 uur. door Rinus Antonisse KAPELLE - Zo'n vijftien pro cent van de Zeeuwse fruitte lers beschikt over mogelijkhe den voor nachtvorstbestrij- ding. De afgelopen nachten hebben zij daar volop profijt van gehad. Door middel van beregening konden de prille bloemknoppen beschermd worden met een dun laagje be vroren water. Ook als het de komende nach ten opnieuw vriest - en de kans daarop is aanwezig tot en met de ijsheiligen, half mei - hoe ven de telers die kunnen bere genen niet in angst en beven af te wachten wat er met hun 'nieuwe oogst' gaat gebeuren. Op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen bevinden zich de meeste beregeningsin- stallaties. Die moeten in actie komen als de temperatuur onder de nul graden Celsius zakt. Als er dan water over de tere bloemen wordt verneveld, worden de knoppen omgeven door een laagje ijs. Daaronder is de bloemknop beschermd tegen bevriezing. In hoeverre er nu al sprake is van vorstschade in de niet-be- schermde boomgaarden, is nog niet duidelijk, zegt Ad Slabbekoorn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelersor ganisatie, kring Zeeland/Bra bant. Dat blijkt pas over enke le weken. De ervaring leert dat de periode tussen 20 en 25 april de meest gevoelige is voor nachtvorst. Dat er nog maar weinig fruit telers voorzieningen hebben getroffen, heeft onder meer te maken met het beschikbaar zijn van zoet water en uiter aard met de kosten. Volgens Slabbekoorn is met de aanleg van een zoetwaterbassin en een beregeningsinstallatie een fikse investering gemoeid. Lang niet alle telers kunnen zich die veroorloven. Ook speelt mee dat de bescherming tegen nachtvorst lang niet elk jaar nodig is. „Ik vind het wel zinvol j ezelf zoveel mogelij k in te dekken en de risico's te be perken", stelt de kringvoorzit- ter. Sommige fruittelers nemen het risico, ook al omdat vorst schade lang niet elk jaar op treedt. In 1991 en 1997 bevro ren veel jonge bloemknoppen aan de fruitbomen. Dat was aanleiding voor het oprichten Fruitteler Slabbekoorn in Kapelle heeft een laagje water over de bloesem van de perenbomen ge sproeid, om de knoppen 's nachts te beschermen tegen de vrieskou. foto Mechteld Jansen van de Coöperatie Zoetwater voorziening Zeeland, die met name het zoetwaterpro bleem ging aanpakken, met subsidiesteun van verschillen de overheidsinstanties. Eén fruitteler bij Kapelle beregen de gisteren niet, maar zette een helikopter boven zijn boom gaard aan het werk. Door de bewegingen van de wentel wiek werden de koudere luchtlagen boven de grond ge mengd met de wat warmere, hogere lagen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hoewel hij aanvankelijk weinig zin had in een medaille, draagt Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede het Mobilisatie-Oorlogskruis met trots. Gisteren kreeg hij in de Vlissingse Marinekazerne de onderscheiding opgespeld tij dens een bijeenkomst van de kring Zeeland van de Bond van Oud Stoot-Troepers (BOSS). De Rijke maakte deel uit van het regiment 3-14 RI. Bij het uitbre ken van de oorlog was hij gele gerd in de Peel-Raamstelling ten zuiden van Grave. In de vroege morgen van 10 mei 1940 begonnen de Duitsers daar hun hoofdaanval. Hij was een van de eersten die het bevel kregen om te vuren op de vijand. Om 6.45 uur lieten de Nederlan ders de brug bij Grave in de lucht springen, maar verderop wisten Duitsers, gekleed in Ne derlandse uniformen, de brug bij Gennep in bezit te nemen. „De Nederlandse wachten had den het te laat in de gaten. Ze werden overrompeld. Een gepantserde trein met Duitse soldaten kon achter de Neder landse linies komen om zo de Nederlandse soldaten in de rug aan te vallen", bracht BOSS- voorzitter A. van der Weele in herinnering. Het regiment moest zich terug trekken achter de Zuid-Wil lemsvaart en werd later verspreid over de provincies Brabant en Zeeland. De Rijke moest de keukenwagen in vei ligheid brengen. Bij Tilburg en later bij Breda kreeg hij te ma ken met een hevig bombarde ment. „Ik en een dienstmaat za ten bedolven onder de klei. We hebben ons er vanonder getrok ken en ons uitgeschud als een hond en zijn verder gegaan. Via de Sloedam en Serooskerke kwam De Rijke uiteindelijk te recht in Oostkapelle waar hij strijd leverde met Duitse para chutisten. De militairen moes ten zich uiteindelijk terugtrek ken naar Vlissingen, waar zij overstaken naar Zeeuws- Vlaanderen. In Duinkerke be landde hij op een van de schepen die het Engelse leger hielp te ontsnappen. Helaas werd het schip door bommen zo bescha digd dat het naar een Franse ha ven moest en De Rijke alsnog in krijgsgevangenschap kwam. „De vliegtuigen vlogen eerst overdwars. Alle bommen vielen naast. Maar toen ze langszij kwamen, was het raak." Drie honderd van de veertienhon derd manschappen overleefden de aanval. De Rijke zat ongeveer twee we ken vast in Saint Quentin. Na zijn vrijlating reisde hij met een colonne Nederlanders terug naar Zeeland. Het echtpaar De Rijke woont sinds twaalf jaar in Burgh-Haamstede, na eerder gewoond te hebben in Renesse, Rijswijk, Burgh-Haamstede, Scharendijke en Soesterberg. De Rijke is geboren in Capelle bij Zierikzee. het een zaak tussen Inlia en de verhuurder." De overige gemeenten op Zuid- Beveland en de gemeente Noord-Beveland hebben nog geen afspraken met Inlia over noodopvang van uitgeproce deerde asielzoekers. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is onzeker of de bouw van het kantoor op het meest noordelijke puntje van kantorenpark Veldzigt doorgaat. Het gebouw over schrijdt de grenzen die zijn aangegeven in het bestem mingsplan. De Middelburgse gemeenteraad wil dat het bouwplan volgens het bestem mingsplan wordt uitgevoerd. De raadscommissie stadsont wikkeling was gisteravond streng: er wordt alleen gebouwd als dat kan volgens de regels van het bestemmingsplan. Het kan toor, dat aan twee kanten een bolle gevel krijgt, staat drieën halve meter buiten de grenzen die in het plan zijn aangegeven. Om de overschrijding juridisch mogelijk te maken, wil het col lege van B en W het bestem mingsplan op dat onderdeel wijzigen. De bewoners van het huis aan de Oude Vlissingse- weg, dat achter het toekomstige kantoor ligt, waren gisteren naar het stadhuis gekomen om in te spreken. Ze hadden weinig overredingskracht nodig. Een meerderheid van de fracties sloot zich bij hen aan. De opstelling van de commissie leidde tot een ontstemde reactie van wethouder P. Bruinooge. Hij wees de leden erop dat er ja ren geleden al afgesproken is dat er op dat plekje een kantoor moest komen. Inmiddels heeft zich een bedrijf gemeld dat het kantoor wil bouwen. De ge meente heeft er financieel be lang bij dat het kantoor er ook daadwerkelijk komt, zei de wet houder. Volgens P. Kraan (Leef baar Middelburg) gaat dat ar gument niet op. De gemeente houdt aan het project Veldzigt ruim voldoende over, vond hij. „Maakt u hier maar een stukje groen van. Plant u er maar een paar bomen, dat is hard nodig in de stad." Bruinooge hield Kraan voor dat juist zijn partij altijd hamert op de financiële risico's bij de uit voering van grote projecten. „Als u nu zegt dat we het per project moeten bekijken, dan haalt u een onderdeel van de financiering van de grote pro jecten weg." Kraan liet zich niet ompraten. „De raad is nog steeds de baas. Het overschot is aanzienlijk. Dus met dat soort onzin moet u niet aanko men." Ook andere fracties vonden dat er binnen de afgesproken gren zen gebouwd moet worden. Al leen de WD en de ChristenUnie zagen weinig kwaad in de kleine overschrijding. Volgens Bruin ooge is het niet mogelijk om een fatsoenlijk kantoor te bouwen op de kavel die ontstaat als de grenzen worden gerespec teerd. „Het enige wat we kun nen doen is een lang smal ge bouw neerzetten." De beoogde eigenaar van het gebouw, ad viesbureau Justion, was juist gecharmeerd van het ontwerp en de locatie. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 42-jarige inwoner van Zierikzee voor huisvredebreuk conform de eis veroordeeld tot dertig uur voorwaardelijke werkstraf. De man luisterde op 29 januari dit jaar in Zierikzee niet toen hij door de bewoonster, zijn ex- vriendin, werd gesommeerd om naar buiten te gaan. De Zierikzeeënaar had zich zor gen gemaakt om hun zoontje, die in zijn ogen verkeerd werd behandeld door zijn moeder. „Mijn zoontje is alles voor mij", zei hij. Toen een ruzie tussen beiden escaleerde, belde een kennis de politie. Zijn ex had tot drie keer toe tevergeefs 'eruit' geroepen. De verdachte had zich namelijk vastgeklampt aan de trapleuning. De politie maakte aan het incident een eind. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Een dertig jarige inwoner van Middelburg heeft de aanrijding veroorzaakt waarbij vorige week donderdag op de Brouwersdam twee men sen om het leven kwamen. De man was ook diegene die het on geluk meldde bij de politie. Aanvankelijk werd aangeno men dat de slachtoffers al dood waren toen de Middelburger de lichamen vond en dat de feitelij - ke dader was doorgereden. Ge tuigenverklaringen en tech nisch onderzoek tonen echter met 'grote zekerheid' aan dat de twee zijn aangereden door de Middelburger. Dat blijkt onder meer uit de schade aan de wagen en de sectie op de lichamen van de veertigjarige P. van de Graaf uit Scharendijke en zijn negen jaar jongere Groningse vrien din. De Middelburger heeft tegen over de politie verklaard dat fa tale moment slechts in een flits iets te hebben gezien op de hoofdrijbaan van de Brouwers dam. Direct daarop voelde de man dat hij ergens overheen reed. Toen de bestuurder was uitgestapt en terugliep, zag hij de twee lichamen op de weg lig gen. Volgens politiewoordvoer der J. van Mourick staat vast dat de slachtoffers 'niet rechtop stonden', waardoor de naderen de automobilist ze over het hoofd kan hebben gezien in het donker van die vroege donder dagochtend. Dat zou ook ver klaren waarom hij in eerste in stantie alleen dacht over iets te hebben heengereden wat er al lag, aldus Van Mourick. De aangetroffen sporen worden voor nader onderzoek in het ge rechtelijk forensisch laborato rium met elkaar vergeleken. Die uitkorpst zal doorslaggevend zijn en de basis vormen waarop de officier van Justitie bepaalt wat de dertigjarige automobi list ten laste wordt gelegd. De politie ziet vooralsnog geen aanleiding om de Middelburger in hechtenis te nemen. Van Mourick: „De enige vraag die open blijft staan, is hoe ze aan de andere kant van de Brou wersdam met hun busje in het water zijn geraakt. Dat is iets wat waarschijnlijk alleen de slachtoffers zelf zouden kunnen vertellen en we dus vermoede lijk nooit te weten zullen ko men." De politie gaat er vanuit dat de man en vrouw na hun eer ste ongeluk hulp hebben ge zocht op de drukker bereden hoofdrijbaan van de N57. MIDDELBURG - Een 47- jarige drankrijder uit Kloetinge is gisteren door de Middelburgse politie rechter veroordeeld tot negen maanden rijont zegging en 400 euro boete. De Kloetinger bestuurde op 24 augustus vorig jaar in zijn woonplaats dron ken zijn auto. Het resul taat van een bloedproef gaf 1,29 milligram aan, ruim boven de limiet. Het rijbewijs is door het CBR (Centraal Bureau voor Rijbewijzen) ongeldig verklaard. Bram de Rijke (84) uit Burgh-Haamstede krijgt een dikke kus van zijn vrouw nadat hem het Mobilisa tie-Oorlogskruis is overhandigd tijdens een bijeenkomst in de Vlissingse Marinekazerne. foto Lex de Meester Op het sloopterrein van de kazerne in Middelburg deed de archeologische dienst on derzoek. Dat gebeurde uiter aard overdag. Op een avond laat liepen twee ongure types rond op het terrein. Buurtbewoners spraken de mannen aan met de vraag wat ze aan het doen waren. De mannen ant woordden dat ze van de arge loze dienst waren. Van arge loosheid bij de buurtbewo ners was geen sprake en ze béiden snel de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11