Getuige tegen Milosevic telde 48 doden Dissidenten Cuba krijgen lange gevangenisstraffen Malafide quizkandidaat loopt miljoenen mis 7 Duits paar verdacht van moord op vijf ouderen Schoolbrand in Siberië eist 22 levens Servië heft noodtoestand eind van de maand op Negenjarige Duitse Sonja net als broer Tom gewurgd Internationale gemeenschap is veel te laat geïnformeerd over sars Schilderijen in Pompeii vernield Indonesiërs van aanslag verdacht Mossad-leden dreigen met vertrek Zeer oude mummie gevonden Mannen eiland Pitcairn vervolgd Zindelijkheid komt met de tijd Doden bij bomaanslag Tsjetsjenië dinsdag 8 april 2003 Reisadviezen jgnfHarrri Harkema LONDEN - Drie Britten zijn gisteren door een rechtbankjury i„ Londen schuldig bevonden aan bedrog in de populaire tele- visiequiz Who Wants to Be a Millionaire (in Nederland be kend onder de naam Weekend Miljonairs). Majoor Charles In gram. zijn vrouw Diana (beiden 39) en de 54-jarige economiele- raar Tecwen Whittock zijn ver oordeeld tot tienduizenden eu ro's boete en voorwaardelijke gevangenisstraffen. De jury acht bewezen dat de in het publiek gezeten Whittock Ingram aan juiste antwoorden hielp door op strategische mo menten te kuchen. Whittock kende Ingrams vrouw en had te lefonisch contact met haar op de dag van de uitzending. Alle drie waren televisiequizfa- naten en hadden financiële schulden. Het drietal ontkent, maar vol gens de officier van justitie was afgesproken dat Ingram bij vra gen die hij niet wist alle mogelij ke antwoorden luidop zou door nemen. Bij het juiste antwoord zou Whittock kuchen als hij het antwoord wist. Hij deed dit enkele malen zo op vallend dat enkele mensen uit het publiek alsmede een ge luidstechnicus argwaan kregen. Ingrim had alle antwoorden goed, en dacht een miljoen pond (1,5 miljoen euro) te hebben ge wonnen. De organisatie van de quiz weigerde echter te betalen en schakelde justitie in. De be treffende opname is niet uitge zonden. Tijdens het proces dat meer dan vier weken duurde zijn kuch- en geluidsdeskundigen gehoord. Tot vermaak van de media schorste de rechter vorige week de zittingen voor een dag, toen getuigen onverstaanbaar waren door het gekuch van drie ver kouden juryleden. GPD WHO en EU lezen China de les «innnze redactie buitenland pff DELHI - De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) en je Europese Commissie vinden jat China de internationale ge meenschap veel te laat heeft ge wezen op de uitbraak van de do delijke longaandoening sars. WHO-hoofd Harlem Brundt- land zei gisteren in New Delhi dat Peking veel eerder mede werkers van de WHO had moe ten toelaten in de provincie Guangdong. Dat is de vermeen de haard van sars (Severe Acute Respiratory Syndrome). De verspreiding van de ziekte is jog allerminst tot staan ge bracht. Het officiële aantal be smettingen beloopt volgens de WHO 2600. Het aantal doden heeft volgens berichten van bui tenlandse media de honderd overstegen. De afgelopen dagen stierven in China, Hongkong en Singapore mensen aan sars. In Canada (Ontario) is gisteren de dode geteld. De WHO het gisteravond op haar .website op 98 doden. De Europese Commissie wil nu sterkere bevoegdheden om bij massale uitbraak van besmette lijke ziektes als sars lidstaten maatregelen te laten nemen. Zo zou de Commissie eventueel de bevoegdheid moeten krijgen reisadviezen te geven aan Euro pese burgers. Europees Com missaris Byrne van Volksge zondheid pleitte dgar gisteren voorinhet Europees Parlement. Byrne vreest dat Europa niet goed is voorbereid op epide mieën. Daarom moet er ook een STUTTGART - Een Duits echt paar dat werkte in de ouderen- zorg, wordt verdacht van de moord op vijf bejaarden in Stuttgart. De 47-jarige vrouw tn haar tien jaar jongere man zouden het hebben gemunt op onder meer de erfenissen van liuislachtoffers. Het stel is al in februari aangehouden, deelde Je politie gisteren mee. Op drie van de stoffelijke resten Ivan onder verdachte omstan- igheden overleden bejaarden Is gisteren lijkschouwing ver- 1 hcht om de doodsoorzaak vast itestellen. Drie vrouwen en twee mannen van 66 tot 83 jaar oud, bij wie het echtpaar thuis hulp verleende, zijn tussen februari 1998 en december 2002 onder nog niet opgehelderde omstan- digheden overleden. Eén van de vijf stierf toen hij met het twee tal op vakantie was. Volgens de politie was het echt paar sinds 1997 actief in de ou derenzorg. Beiden probeerden ket vertrouwen van hun cliën ten te winnen en stelden dan worde financiële zaken te rege len. Zo zouden zij in staat zijn geweest zich meester te maken van bijna een miljoen euro aan onroerend goed en geld. De zaak kwam aan het rollen nadat een achterdochtige bank employé de politie meldde dat mj het niet vertrouwde dat de 47-jarige vrouw twee keer een ors bedrag van de rekening van een derde naar haar eigen reke ning liet overschrijven. AFP POMPEII - Onbekenden heb- en m de nacht van zaterdag op zondag wandschilderijen in de n 'eke Italiaanse stad Pompeii ernield. Dat heeft de Italiaanse meld* ^'att'no gisteren ge- jfet archeologische park van inpeii, de stad die in het jaar j Ve™ween onder de lava van dao Vesuvius, was vrij- 8a™nd opengegaan voor 'jnaieidingen. De daders kon- ^aarschijnlijk ongezien de jiven en beschadigden ven van de Villa van de Minnaars. Op de schilde- s zijn twee volledig geklede aars te zien. ANP/DPA Europees centrum voor de pre ventie en controle van ziektes komen, naar het model van de Amerikaanse gezondheidsau toriteit CDC in Atlanta. Een woordvoerder in Brussel be zwoer echter dat het niet de be doeling is het werk van de WHO in Genève 'over te doen'. Het Europese 'CDC' zou meer een coördinerende taak krijgen tus sen nationale gezondheidsorga nisaties. Byrne's woordvoerder zei giste ren dat het aantal slachtoffers van de besmettelijke longziekte in Europa nog redelijk stabiel is. Brussel telde gisteren 27 ver dachte en negentien waar schijnlijke gevallen. De situatie in delen van China is zo ernstig dat de WHO vorige week af raadde te reizen naar Hongkong en de aangrenzende provincie Guangdong. Op zijn vroegst eind mei zal Byrne een voorstel presenteren voor een Europees preventiecentrum, dat dan in 2005 van start moet gaan. De Nederlandse ambassade in Vietnam en drie consulaten (Hongkong, Guangdong en Sin gapore) moeten ziek personeel extra in de gaten houden in ver band met sars. De ambassade en de consulaten hebben een brief gekregen met het advies om vaker dan tot nog toe gebruikelijk is contact op te nemen met personeel dat ziek thuis zit. Daarmee moet worden voorkomen dat mogelijke be smettingen met sars onopge merkt blijven. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft nog geen meldin gen gekregen van besmettingen onder diplomaten of Nederlan ders in de landen waar de ziekte heerst. ANP/DPA/AFP/RTR Inwoners van Hongkong dragen mondkapjes tegen het sars-virus. foto Vi ncent Y u/AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Bij de Servische aanval op de Bosnische stad Bijeljina op 31 maart 1992 zijn zeker 48 niet-Serviërs gedood, mannen, vrouwen en kinderen. Dit getuigde een voor zijn eigen bescherming als B-1003 aange duide politieman uit Bijeljina gisteren tijdens het Milosevic- proces voor het Joegoslavië-Tri- bunaal. De Servische overname van Bijeljina was een van de eerste gewapende conflicten van de oorlog in Bosnië (1992-1995). Volgens de VN-aanklagers werd de aanval uitgevoerd door para- SIDIBAL - Een brand in een middelbare school in Siberië heeft gisteren aan 21 leerlingen en een leraar het leven gekost. Tien gewonden zijn in het zie kenhuis opgenomen. De brand, die woedde in een houten schoolgebouw in het dorp Sidibal in de republiek Ja- koetië, brak kort na het begin van de lessen uitToen de brand weer, die van 20 kilometer ver derop moest komen, arriveerde was de school al in de as gelegd. De gewonden hebben brand wonden, maar ook botbreuken, die ze opliepen toen ze van de eerste verdieping naar beneden sprongen om aan de vlammen te ontsnappen. De school werd ge bouwd omstreeks 1927. De Russische president Poetin heeft zijn kabinet opdracht ge geven de autoriteiten in Jakoe- tië en de nabestaanden van de slachtoffers hulp te verschaffen. In dorpen op het Russische plat teland zijn de meeste gebouwen van hout. Om die te verwarmen moet er flink worden gestookt, waarbij vaak de hand wordt ge licht met de veiligheidsvoor schriften. AP militairen die gecontroleerd werden door de beruchte mili tieleider Arkan. Hun wapens hadden zij volgens de aankla gers van het Joegoslavische Volksleger (JNA), dat de toen malige Servische president Milosevic onder zijn controle had gebracht, aldus de visie van de aanklagers. B-1003 beschreef hoe Bijeljina na de aanval bezaaid was met lijken, allemaal ongewapend, in burgerkleding, in leeftijd varië rend van tien tot zeventig jaar. De 48 lijken waarvan hij zeker weet, waren volgens B-1003 de lijken die in het ziekenhuis zijn geteld; veel families zouden echter hun doden zonder tus senkomst van het mortuarium van het ziekenhuis hebben be graven. Bij de aanval hadden de Ser viërs mortieren en kanonnen ge bruikt, zo getuigde B-1003, waarschijnlijk een Bosnische moslim, die zei dat zijn chef - vrijwel zeker een Serviër - re gelmatig naar Belgrado reisde voor overleg met het federale ministerie van Binnenlandse Zaken. Met dit soort getuigenis sen proberen de aanklagers het verband aan te tonen tussen de oorlogsmisdaden in Bosnië en de verdachte Milosevic. Tijdens het kruisverhoor spreidde Milosevic een andere visie tentoon over wie de strijd in Bijeljina was begonnen: dat waren de moslims met hun weg versperringen en hun sluip schutters. Ook noemde hij an dere 'officiële' dodentallen: 38, van wie 22 moslims, vijftien Serviërs en een Kroaat. De aan wezigheid van Arkans mannen was een 'privé-overeenkomst' tussen de militieleider en de plaatselijke Servische leider waar hij geheel buiten stond, al dus Milosevic. Zoals zo vaak in het Milosevic- proces, gaven verdachte en ge tuige a charge verschillende versies van de feiten, zonder dat de discrepanties uiteindelijk worden opgehelderd. Het mam moetproces, dat op 12 februari 2002 begon en eerst gewijd was aan misdaden in Kosovo, gaat nu geleidelijk over van de Kroa- tië-fase in de Bosnië-fase. ANP van onze redactie buitenland HAVANA - Een Cubaanse rechtbank heeft gisteren twee tegenstanders van de regering tot lange gevangenisstraffen veroordeeld, de dissident Hec tor Palacios kreeg 25 jaar cel en de journalist, schrijver en dich ter Raül Rivero twintig jaar. Dat heeft de familie van de twee be kendgemaakt. De rechtbank heeft de twee schuldig ver klaard aan verraad en onder mijning van de regering. Palacios en Rivero zijn vorige maand met 7 6 andere dissiden ten opgepakt. Dat gebeurde tij dens een van de hardste acties van de regering tegen de opposi tie. De staatstelevisie meldde dat de arrestanten werden vast gehouden wegens 'provocaties' en 'subversieve activiteiten'. Sinds vorige week donderdag worden er rechtszaken achter gesloten deuren gehouden. Bo vendien zijn er geen advocaten aanwezig. De voorzitter van de verboden Cubaanse mensen rechtenbeweging Ccdhrn, Eli- zardo Sanchez Santa Cruz, zei gisteren dat 71 van de verdach ten al zijn veroordeeld. De eisen liepen uiteen van tien jaar cel tot levenslang. Of er in al die za ken al uitspraken zijn geweest, is niet bekend. Volgens de Ne derlandse organisatie Pax Christi, die banden onderhoudt met de Cubaanse Movimiento Cristiano de Liberación (MCL) is tegen zeker één lid van de MANILA - Filipijnse autoriteiten verdenken vijf Indonesi sche moslimfundamentalisten van de aanslag in de haven van Davao vorige week woensdag. Dit maakte de politie gisteren bekend, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Door de aanslag kwamen zeker vijftien personen om het le ven. De politie verdenkt de Indonesiërs ervan lid te zijn van een islamitisch militantennetwerk dat banden zou hebben met de terroristische organisatie Al Qaeda van Osama bin La den. Volgens de politie houden de verdachten zich schuil in de buitenwijken van Davao. ANP JERUZALEM - Agenten van de Israëlische geheime dienst Mossad hebben gedreigd op staande voet ontslag te zullen ne men wanneer geplande bezuinigingen op hun pensioenen doorgaan. Dat heeft het dagblad Yediot Ahronot gisteren be richt. Volgens Yediot Ahronot zijn er verscheidene leidinggevenden onder de 155 agenten die met opstappen hebben gedreigd en maken Israëlische functionarissen zich zorgen over het ope rationele vermogen van de geheime dienst als het dreigement wordt uitgevoerd. De Israëlische regering heeft zich door de hoge kosten van het conflict met de Palestijnen genoodzaakt gezien haar uitgaven met ruim twee miljard euro terug te brengen. AP CAIRO - Een graf dat is gevonden bij een opgraving ten zui den van de Egyptische hoofdstad Cairo blijkt het tot nu toe vroegste voorbeeld van mummificatie te bevatten. Bij opruimwerkzaamheden in Sakkara, een vijfduizend jaar oude dodenstad die in de jaren tachtig is opgegraven, stuitten archeologen op enkele nissen die tot nu toe over het hoofd wa ren gezien. Deze bleken in goede staat verkerende houten doodskisten te bevatten. Een van de skeletten die in de kisten lagen was gedeeltelijk in linnen lappen gewikkeld. Volgens het hoofd van de Egyptische oudheidkundige dienst, Zahi Hawass, gaat het om de vroegste vorm van mummificatie. AP WELLINGTON - Negen mannen van het eiland Pitcairn wor den vervolgd wegens seksuele misdrijven. Het eiland, een Brits protectoraat in de Stille Oceaan, telt 45 bewoners. De vervolging van de mannen is het resultaat van een onder zoek dat de politie uit het Engelse graafschap Kent vorig jaar instelde, nadat zo'n twintig (oud-)bewoonsters van Pitcairn hadden gezegd dat ze jarenlang seksueel waren misbruikt door mannen op het eiland. Dat zou zijn gebeurd toen ze nog heel jong waren. De verdachten moeten morgen voor het eerst voor de rechter verschijnen. AP LONDEN - Het zindelijk maken van peuters onder de 27 maanden kan wel eens zonde van de tijd zijn. De training duurt dan veel langer. Dat bleek gisteren uit een Amerikaanse onderzoek onder honderden families. Kindjes die ermee beginnen als ze ouder zijn dan 27 maanden doen er gemiddeld tussen de vijf en 9,5 maanden over. Begin nen ouders er vroeger mee, dan duurt het vaak tussen de 10 en 14,5 maand voordat het kind zindelijk is, aldus de Britse om roep BBC gisteren. Bij jongens duurt het gemiddeld 2,5 maand langer dan bij meisjes. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De noodtoestand in Servië, uitgeroepen na de moord op premier Zoran Djind- jic op 12 maart, wordt voor het orthodoxe paasfeest op 27 april opgeheven. Dat heeft de nieuwe premier, Zivkovic, gisteren in Belgrado gezegd. Zondag maakte minister Mi- hajlovic van Binnenlandse Za ken bekend dat de moord op Dj- indjic is opgelost, al is één van de verdachten, Milorad Luko- vic, nog voortvluchtig. De mees te betrokkenen zijn opgepakt. De afgelopen weken zijn dui zenden mensen verhoord. Meer dan tweeduizend mensen zijn voor dertig dagen vastgezet. Onder hen zijn een aantal voor aanstaande vertegenwoordi gers van het bewind van Milose vic. Ook tegen diens vrouw, Markovic, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Zij zou zich in Rusland schuilhouden. Het grootscheepse onderzoek toonde Banden aan' tussen de ge organiseerde misdaad, het ge rechtelijk apparaat, de politie, politici en paramilitaire troe pen die tijdens de Balkanoorlog opereerden. De nog voortvluch tige hoofdverdachte voerde een speciale politie-eenheid (JSO) aan, die destijds de steun kreeg van Milosevic. Tijdens het moordonderzoek stuitte de Ser vische politie ook op het lijk van oud-president Stambolic, die in augustus 2000 spoorloos ver dween. De JSO zou hem hebben ontvoerd en gedood. DPA/ANP Echtgenotes van terechtstaande Cubaanse dissidenten wachten buiten bij de rechtbank in Havana op nieuws. foto Jose Goitia/AP MCL de doodstraf geëist. De Cubaanse aanklager had tegen Palacios en elf anderen levens lang geëist. Palacios is een van de leiders ■van het Project Va- rela, een beweging voor demo cratische hervormingen die wordt gezien als één van de ge- durfdste dissidente onderne mingen in decennia. Het project eiste vorig jaar een referendum over vrijheid van meningsui ting, van vergadering en van on derneming, amnestie voor poli tieke gevangenen, een nieuwe kieswet en verkiezingen binnen een jaar. Het initiatief leverde elfduizend handtekeningen op. Het project is onlangs door het Europees Parlement onder scheiden met de Sacharovprijs. DPA/RTR/AFP/EFE burgers de politie tot nu toe ga ven, bevindt zich volgens de of ficier nog geen gouden tip die rechtstreeks naar de dader(s) van de dubbele moord kan lei den. Het politieteam dat de zaak onderzoekt, is uitgebreid tot tachtig rechercheurs. Daarbij is onder meer versterking aange trokken van de afdeling moord zaken van de politie in Bonn. De kinderen verdwenen zondag een week geleden toen zij gingen spelen bij het ouderlijk huis in Eschweiler. Het lichaam van Tom werd een dag later vijftien kilometer verderop gevonden op een parkeerplaats langs de doorgaande weg tussen de ge huchten Z weif all en Mularshiit- te. Sonja is zondag bijna tachtig kilometer zuidelijker van deze plek in een bos gevonden. GPD van onze redactie buitenland AKEN - De negenjarige Sonja Spreeberg uit het Duitse Eschweiler blijkt net als haar twee jaar oudere broertje Tom te zijn gewurgd. Hoofdofficier van justitie R. Delier heeft dat gis termiddag in Aken bekendge maakt. De identiteit van het meisje kwam vast te staan, nadat gis terochtend lijkschouwing was verricht op haar lichaam dat zondag door wandelaars was gevonden in een bos aan de Al bij Blankenheim in de Eifel. Op het lichaam van het meisje zijn geen zichtbare sporen van seksueel misbruik gevonden, verklaarde Deller. Onder de ze venhonderd aanwijzingen die MOSKOU - Bij een bomaanslag in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn gisteren vijf veilig heidsagenten en drie burgers om het leven gekomen. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass gemeld. Een wagen met vijf veiligheids functionarissen reed nabij het Tsjetsjeense ministerie voor Perszaken over een mijn die ver stopt was onder het wegdek en van afstand tot ontploffing werd gebracht. Alle inzittenden van de auto en drie burgers die zich in de buurt bevonden kwa men bij de explosie om. De ver antwoordelijkheid voor de aan slag is nog niet opgeëist. Eerder op de dag was dichtbij het mi nisterie ook al een bom ontploft. De aanslag valt samen met een bezoek van een delegatie van de EU aan Tsjetsjenië om de men senrechtensituatie in een aantal vluchtelingenkampen te onder zoeken. Bij gevechten tussen Tsjetsjeense rebellen en het Russische leger zijn de afgelo pen twee dagen vijf militairen en een agent omgekomen. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7