VS stevenen af op historisch ongekende zege ar n&|dj||a Minister Al Sahhaf E steelt de show llil Intocht Amerikanen in Bagdad wekt ontzetting Inbouwen en wegwezen. Witte kruisen voor Amerikaans consulaat Gebouwen van Saddam symbool voor zijn absolute macht 423& dinsdag 8 april 2003 Bin Laden houdt zich sinds begin van oorlog al stil Blind en doof Gekke dingen Londen biedt generaal asiel aan Noodfonds voor TU-studenten Scherpe mosterd uit Groningen Trauma door oorlogsbeelden Tribunaal moet elite berechten Terreur Prijs KPN Mobile business center Rijklaarpakket Nokia 63101 €3391- Nu vanaf €299/ CUROSinds de oorlog in Irak bijna drie weken geleden uit brak, heeft leider Osama bin Laden van het terreurnetwerk Al Qaeda niets van zich laten boren. Verscheidene politieke analisten vermoeden dat Bin Laden zijn tijd afwacht, terwijl anderen niet uitsluiten dat hij bet contact met de achterban beeft verloren. Half februari riep een man die vermoedelijk Bin Laden was, alle moslims in de wereld op ach achter het Iraakse volk te scharen in de strijd tegen de Amerikanen. Hij moedigde de moslims aan zelfmoordacties te plegen 'op de vijand'. De Arabische nieuwszender Al Jazeera zond het bandje met de boodschap van Bin Laden uit. Voor de Amerikaanse regering vasdeuitzending een nieuw be wijs dat Saddam Hoessein ban den onderhoudt met Al Qaeda. Sinds het begin van de oorlog tegen Irak is Bin Laden echter nog niet in de bres gesprongen voor zijn vermeende bondge noot in Bagdad. De uit Algerije afkomstige Franse politieke analist Hasni Abidi veronder stelt dat Bin Laden niet langer instaat is zijn verklaringen op band of video wereldkundig te maken, omdat hij sinds de ar restatie in maart van zijn rech terhand Khalid Sjeik Moham med geen contact meer heeft met de Arabische media. Een andere politieke waarne mer, de in Libanon geboren An- toineBasbous, sluit niet uit dat BinLadenzijn tijd afwacht. Hij stelt dat de terroristenleider ga ren spint bij de oorlog tussen de doorhem verafschuwde Ameri kanen en Saddam Hoessein, op wieBin Laden altijd veel kritiek keft gehad. Basbous meent dat Bin Ladens pleidooi voor een wereldwijde moslimmaat- schappij meer weerklank krijgt als het nationalistische regime van Saddam is ingestort. Jin Laden zal de ontwikkelin gen volgen", aldus Basbous. „Die kunnen hem niet onver schillig laten, want als de aan slagen van 11 september niet hadden plaatsgehad, zou het Amerikaanse leger nu niet voor de poorten van Bagdad staan. Misschien bereidt hij grote aan vallen in de rug van de Ameri kanen voor." ANP/AFP/RTR Inname paleizen zware klap van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikaanse bezetting van drie presidentiële paleizen van Saddam Hoessein in Bagdad betekent een zware slag voor het moreel van de Iraakse troepen. „Het psycholo gische effect is enorm groot", al dus Faisal Nasser van het Iraaks Platform. „De strijd zal binnen enkele dagen gestreden zijn", verwacht Amir Jebbr, een naar Nederland gevluchte Iraakse politicoloog. Saddam Hoessein bezit totaal acht paleizen, die symbool staan voor de absolute macht van de Iraakse leider. Drie staan in Bagdad. Het Republikeinse paleis op de westoever van de Tigris is het belangrijkste. Het bevat een bunker die een explo sie met de kracht van een atoombom kan doorstaan. In de hoofdstad zijn ook het Radwa- niya paleis en het Sojud paleis. De andere vijf gebouwen staan in Basra, Mosul, Thar Thar en Tikrit, Saddams geboortedorp. De immense complexen, die sa men 31,5 vierkante kilometer beslaan, tellen ongeveer dui zend gebouwen. Een wapenin spectieteam van de Verenigde Naties bezocht de paleizen in 1998 en trof luxe bungalows, gastenverblijven, kantoren, op slagplaatsen en garages aan. Hoewel het regime spreekt van de 'paleizen van het volk', zijn ze voor de burgers verboden ter rein. Alleen mensen van de lei dende Baath-partij hebben toe gang. „Anderen worden op een afstand van minstens 500 meter gehouden. Geen mens weet wat er binnen de gebouwen gebeurt. Rond de paleizen hangt een sfeer van angst, heiligheid en onaantastbaarheid", zegt Nas ser. De Iraakse oppositie associeert de gebouwen met onderdruk king. De VN vermoeden dat Saddam ze gebruikt om massa vernietigingswapens te verber gen, maar hebben bij inspecties geen bewijs gevonden. „Boven al zijn ze symbool van Saddam zelf. Hij is sinds 1968 de mach tigste man in Irak. Dan kun je vanonze redactie buitenland DEN HAAG - De Amerika nen en Britten stevenen af op een 'historisch ongekende' overwinning, zegt luitenant kolonel Frans Osinga, mili tairstrateeg van het instituut Clingendael. „Zij kunnen al les doen wat ze willen." Volgens Osinga hebben de geallieerden al tachtig pro cent van hun doelstellingen bereikt. Dat is heel snel tot stand gekomen met relatief weinig slachtoffers aan eigen kant. Hij somt op: 'Regime chan ge', de val van de dictatuur 'an Saddam Hoessein, komt steeds dichter bij. Verder kebben de Amerikanen en kun bondgenoten weten te voorkomen dat Irak massa vernietigingswapens zou in zetten, dat Israël werd aan gevallen, dat er een grote stroom vluchtelingen op §ang zou komen en dat de oliebronnen in brand zouden worden gestoken. Van de Republikeinse Garde gaat geen militaire dreiging ■Meruit. Het verzet is licht en ongecoördineerd: burger voertuigen tegenover Ameri kaanse tanks. „Ze hebben geen schijn van kans." Door dat de Amerikanen vanaf het kegin stelselmatig alle com- jnunicatiecentra en hoofd kwartieren van het Iraakse eger hebben gebombar deerd, zijn de troepen van Saddam 'blind en doof'. De kritiek begin afgelopen vveek, alsof het campagne- plan van generaal Franks ■"et zou deugen, is al weer verstomd. De overmacht aan vuurkracht is ontzettend §root. Met precieze informa- le kunnen tanks worden ge- aliseerd, die vervolgens vanuit de lucht worden uit geschakeld. Osinga wijst er verder op dat i„e, e anen tactisch het ■Datief hebben gehouden. jre openingszet, het bombar- ement op Saddams hoofd- kwarti ■er in Bagdad, was ver- rassend- Verder hébben dg geallieerden in hun opmars naar Bagdad de steden in eerste instantie links laten liggen. Ze hebben bovendien niet gewacht op de komst van de 4de divisie, ook een ele ment van tactische verras sing. De bevolking durft steeds meer. Iraakse burgers heb ben de afgelopen dagen schoorvoetend hun gezicht laten zien. Zij merken dat het regime het land niet meer ef fectief bestuurt en dat zij niet meer bang voor represailles hoeven te zijn. Dat levert de geallieerden informatie op die nodig is als ze in Bagdad willen zijn. De Amerikanen hopen dat in de bevolking een proces op gang komt in de zin van: als er een schaap over de dam gaat, volgen er meer. De tocht van de kolonne Amerikaanse tanks door de straten van Bagdad op zater dag was volgens Osinga ook bedoeld om de reactie van de lokale bevolking te taxeren. Van dergelijk machtsvertoon gaat verder een signaalwer king uit. In andere delen van Irak zijn die beelden ook te zien. De Irakezen zien dat er wordt geknaagd aan de res terende pilaren van het regi me. Osinga verwacht dat de Ver enigde Staten in Bagdad geen haast zullen maken. Ze willen zoveel mogelijk ver mijden dat er burgerslacht offers vallen. „Waarom haasten als het re gime toch afbrokkelt?" De zekerheid dat het regime valt, hebben de Amerikanen, aldus Osinga. Uiteraard is het land nog niet veilig. De oprukkende Ame rikaanse troepen worden nog steeds beschoten. Maar de verzetshaarden zijn redelijk snel uitgeschakeld. „Ik sluit niet uit dat er nog gekke din gen gebeuren", zegt Osinga, die het voor een aanval met chemische wapens te laat vindt. Dat heeft weinig mili tair effect. ,Maar duidelijk is dat Saddam Hoessein geen kant meer op kan." ANP Amerikaanse militairen doorzoeken één van Saddams paleizen in Bagdad. nagaan wat het verlies van een paleis betekent", aldus Nasser. Volgens Nasser zal de snelheid waarmee Amerikaanse mari niers drie van de gebouwen heb ben ingenomen het verzet van de Irakezen breken. „Ik zag op televisie soldaten in hun onder broek vluchten. Een teken dat de moed afneemt." Nasser denkt dat Saddam Hoes sein de Amerikanen expres Bag dad in heeft gelokt. „Hij hoopt dat de media afschuwelijke beelden van gevechten uitzen den, waardoor de internationa le gemeenschap op een staakt- het-vuren zal aandringen. Dan blijft hij mogelijk in het zadel." Politicoloog Jebbr voorziet een opstand onder de circa drie mil- LONDEN - De Britse regering heeft één van Iraaks hoogste officieren amnestie en asiel aangeboden in ruil voor de infor matie die hij heeft verstrekt over het regime van Saddam Hoessein. Dat heeft de Britse krant The Times gisteren gemeld op basis van anonieme militaire bronnen. Een Britse functionaris noemde de krijgsgevangen gemaakte generaal, die heeft gestudeerd aan de Engelse militaire aca demie in Sandhurst en goed Engels spreekt, 'een gouden vangst'. ANP DELFT - Iraakse studenten aan de Technische Universiteit (TU) in Delft kunnen aanspraak maken op een financiële te gemoetkoming uit een noodfonds. Dit is een standaardrege ling bedoeld voor studenten die studievertraging oplopen door bijvoorbeeld ziekte of familieomstandigheden. Dat heeft een woordvoerster van de TU gisteren gezegd. Het bedrag dat wordt uitgekeerd, is gelijk aan de studiebeurs van de student en er is geen maximum aan verbonden, aldus de woordvoerster. Naar schatting studeren enkele tientallen jongeren met een Iraakse achtergrond aan de TU. ANP GRONINGEN - De Britse troepen in Irak brengen hun eten op smaak met mosterd van Nederlandse bodem. De Groninger mosterdfabrikant Marne Mosterd heeft een order gekregen van het Britse leger om de manschappen in het oorlogsgebied te voorzien van een extra scherpe mosterdsoort. Deze week heeft het bedrijf 400 kilogram echte Engelse mos terd in emmers geleverd. Wat Marne-directeur Peter Kaiser betreft blijft het daar niet bij. „Wat dat betreft vind ik, als je het los ziet van al het leed dat er in Irak plaatsvindt, de oorlog zo slecht nog niet", grapte Kaiser gisteren. ANP DOORN - De oorlogsbeelden in Irak maken veel los bij Neder landse militairen die ooit zijn uitgezonden. Van oud-Indone- siëgangers tot ex-Bosniëgangers; na iedere uitzending pak ken mensen de telefoon voor psychische hulp. Dat zegt Alies Vink, coördinatrice bij de Bond Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO). Per dag bellen gemiddeld vijf militairen of oud-militairen die hun hart willen luchten. „De beelden maken bij sommigen veel los. We hebben iemand aan de lijn gehad die nu zijn huis let terlijk heeft gebarricadeerd." ANP TILBURG - Een tribunaal in Irak moet de elite rond Saddam Hoessein en het liefst de Iraakse leider zelf berechten. In dat tribunaal moeten zowel Iraakse als internationale rechters zitting nemen. Dat zei hoogleraar Internationaal Recht W. van Genugten gisteren. Hij is verbonden aan de Universiteit van Tilburg. Van Genugten zou graag zien dat de politieke elite in Irak wordt vervolgd voor het inzetten van gifgas tegen de Koerden in 1988, waardoor tienduizenden mensen om het leven zou den zijn gekomen. De hoogleraar vindt berechting in Irak door een volledig Ira kese rechtbank onwenselijk. „Je loopt dan het risico dat er overwinnaarsrecht plaatsvindt." ANP foto John Moore/AP joen sjiieten in Bagdad. „Ze staan neutraal tegenover de oorlog, maar zullen mogelijk een intifada tegen Saddam be ginnen. Zijn bewind zal niet lang meer standhouden. ANP/RTR AMSTERDAM - Op het grasveld voor het actievoerders wil hiermee protesteren tegen Amsterdam ziet vooralsnog geen reden ze Amerikaanse consulaat in Amsterdam zijn de oorlog in Irak. Het initiatief komt van een weg te laten halen. Volgens de gemeente ge- gisteren 1400 witte kartonnen kruisen van groep van dertig vrienden en kunstenaars beurt dit alleen als de openbare orde in ge- zestig centimeter hoog geplaatst. Een groep uit Amsterdam. Burgemeester Cohen van vaar is. foto Phil Nijhuis/GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse minister van Informatie Mohammed Sa- eed Al Sahhaf praat elke dag de internationale pers bij over de oorlogssituatie in zijn land. Het Egyptische publiek noemt het al de Al Sahhaf Show. In Arabische landen is hij een ware mediaheld. Niet door de gedegen informatie die de mi nister geeft, maar omdat Al Sahhaf een sport lijkt te maken van het verzinnen van belache lijke scheldwoorden voor de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair. Hij ge bruikt een dergelijk groot arse naal aan scheldwoorden, dat menig Arabische kijker in zijn woordenboek moet zoeken naar de betekenis van de schampere opmerkingen die de minister plaatst. Ook onder internationale jour nalisten baart de minister op zien. Met de zwarte rook van in brand gestoken oliegreppels en het geluid van bombardemen ten op de achtergrond verkon digt de'minister nog steeds glas hard en met een grote glimlach dat de Amerikanen niet eens in de buurt zijn en dat de stad nog veilig en rustig is. De 63-jarige minister was am bassadeur in India, Italië en bij de VN. Daarna was hij bijna tien jaar de Iraakse minister van Buitenlandse Zaken. Zo goed als Al Sahhaf met president Saddam Hoessein kon opschie ten, zo slecht ging dat met diens zoon Uday. Saddam ontsloeg hem in 2001 als minister van Buitenlandse Zaken toen een krant van Uday hem bekriti seerde en gaf Al Sahhaf de lei ding over het ministerie van In formatie. Als nieuwe minister van Informatie verbood hij de krant een paar weken. ANP Advertentie van onze redactie buitenland RIYAD - Met ontzetting en on geloof zagen Arabieren gisteren de televisiebeelden van Ameri kaanse tanks in het hart van Bagdad. Sommigen deden het nieuws af als Amerikaanse pro paganda, anderen meldden zich aan voor dejihad. De meeste Arabieren hadden van Bagdad toch wel feller ver zet tegen de geallieerde aanval verwacht, zeker nadat de Brit ten twee weken nodig hadden om de zuidelijke stad Basra on der controle te krijgen. Had Saddam niet beloofd dat de Amerikanen aan de poorten van Bagdad zouden worden afge slacht? Aan de ontbijttafel in een café in Riyad zegt de dertigjarige Hait- ham al Bawardi dat hij de beel den uit Bagdad maar niet kan geloven. „Hoe weten we dat dit echt is en geen coalitiepropa- ganda?", vraagt hij. „Maar als het waar is, is dat erg frustre rend. Wij hadden gehoopt dat Saddam de indringers zo zwaar mogelijke verliezen zou toe brengen om hun een lesje te le ren en zich wel twee keer te be denken voordat ze een ander Arabisch land aanvallen." In de Egyptische hoofdstad Cai ro maakte het nieuws sommigen nog meer vastbesloten om naar Irak te gaan en zich aan te slui ten bij de heilige oorlog. „Als Arabieren kunnen wij niet lijd zaam toezien", zei een ongeveer dertigjarige man, die zijn naam niet wilde geven, in een rekrute ringskantoor voor vrijwilligers. „Wij verkopen onszelf voor een hogere prijs, voor Allah, niet voor Saddam." Een andere vrijwilliger, de 41- jarige Abdelfattah, doet de be richten over Amerikanen in Bagdad af als leugens. „Het is psychologische oorlogvoering. Als het waar is, dan is het een militaire strategie om de Ameri kaanse troepen in de val te lok ken." Het verzet in Bagdad mag gering zijn geweest, „Saddam zelf zal tot het einde doorvech ten. Hij zal overeind blijven tot dat hij sterft, vechtend voor Irak." Amjad Mohammed, een 23-jari- ge kapper in Syrië, is bedroefd. „De Amerikanen kunnen nooit in Bagdad blijven. Bagdad is edele Arabische grond." Ali Oqla Orsan, voorzitter van de Arabische Schrijversbond, ziet in de Amerikaanse actie een 'propagandaparade' en hoopt dat de geallieerden een 'totale nederlaag' tegemoet gaan. „Ze plegen terreur tegen een soeve rein land", zegt Orsan, een Syri ër. „Als de geallieerden Irak be zetten, betekent dat het begin van een bevrijdingsoorlog tegen de kolonialisten. In Musqat in Oman volgen tien tallen mannen het nieuws uit Bagdad met nauwelijks inge houden woede. „Waar is je leger, Saddam?" Een ander gelooft de televisiebeelden niet. „Die Amerikanen vertrouwen op val se propaganda." Radio Teheran in Iran repte over 'het begin van het einde van Saddams bewind'. Sona Mara- lani (28) was blij. „De Irakezen betalen nu de prijs voor de inval in Iran in 1980. De Iraniërs zul len nooit vergeten hoe de Irake zen toen onze kinderen ver moordden en chemische wapens gebruikten tegen onze troepen en mensen." Mohammed Abdolghani, een Afghaan die in Iran werkt, was helemaal niet blij. „De Ameri kanen hebben na het ten val brengen van de Taliban in ons land helemaal niets goeds ge daan. Ik denk dat ze nu ook niets goeds doen voor het Iraakse volk. Amerikanen zijn arrogant. Ik hoop dat ze zware verliezen lijden zodat ze geen andere lan den meer binnenvallen." In Libanon volgden veel mensen het nieuws op tv op de voet. Ve len geloofden niet het Ameri kaanse nieuws, maar de versie van de Iraakse minister van In formatie, Mohammed Saeed al Sahhaf. „Al Sahhaf zei dat ze helemaal nog niet in Bagdad waren, heb je hem niet gehoord?" zei Hisham Moniyyeh, een 27-jarige geld wisselaar in Sidon. „De Ameri kanen liegen vanaf het begin van deze campagne en daarom geloof ik hen niet." Merhej Shamma, een 39-jarige Libanese architect, was ge schokt hoe eenvoudig de Ameri kanen Bagdad konden binnen gaan. „Ik dacht dat het felst gevochten zou worden om Bag dad. Waar is de Republikeinse Garde?" Shamma hoopt dat de Irakezen nog 'enkele verrassin gen uit hun mouw schudden'. Twee Saoedische studenten voelen hetzelfde. „Het Iraakse volk zal in verzet komen en Bag dad voor de Amerikanen veran deren in een tweede Vietnam, een val waar ze niet levend uit komen", aldus de twintigjarige Saleh al Nuaim. Zijn even oude vriend, Husam al Baghdadi, knikt. „Iedere Ara bier en moslim is kwaad over wat hij op televisie ziet. Maar, als God het wil, zal Bagdad het einde van de Amerikanen wor den." AP Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam-of dakantenne, dashmount en professionele inbouw door het KPN Mobile Business Center. (oxcl. BTW/incl. BTW C 355,81) Nu ook Rijklaarpakket met de Nokia 6610 €j&59T- Nu vanaf 479,-* (excl. BTW/incl. BTW 570,01) Prijswijzigingen, spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt t/m 30-05-03. Kijk voor het dichtstbijzijnde KPN Mobile Business Center op www.kpn.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5