PZC Amerika loopt risico vrede in Irak niet te kunnen bewaren Iraakse vluchtelingen wachten bij grens van Syrië op einde oorlog Paasontbijt zonder ei moet leerontbijt zijn Verwende dertigers maken voor het eerst kennis met werkloosheid te gast 8 april 1953 dinsdag 8 april 2003 Oor Behoefte Vervreemden Afghanistan Academici staan langs de zijlijn Ze hebben vooral voorspoed gekend, de jonge werkloze academici en hbo'ers die nu als gevolg van reorganisaties en bedrijfssluitingen langs de zijlijn staan. Schoolverlaters, dertigers, veertigers en vijf tigers hebben allemaal hun specifieke handicap om (weer) aan het werk te komen. door Ronald Massaut Eén probleem kennen ze alle maal. Door de slechte eco nomische situatie komen er aan de bovenkant van de arbeids markt nauwelijks banen bij. Het arsenaal werkzoekenden neemt daardoor toe. Met als ge volg steeds heviger concurren tie om steeds minder banen. Het is weer ouderwets vechten om een aanstelling. Annette Koorn, vestigingsma nager van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) district Noord-Holland, waakt voor pessimisme en doemdenken. „De situatie is niet hopeloos. El ke dag vinden mensen een baan. Nog steeds." Voor dertigers is het de omge keerde wereld. Zij zijn de ar beidsmarkt opgekomen in de hoogtijdagen van de economie. Sollicitatiegesprekken werden zelfs in de showroom bij de au todealer gehouden. Konden de nieuwe werknemers meteen een leasebakje uitzoeken. Die auto staat weer op het terrein van de leasemaatschappij en veel van de vroegere berijders zitten nu werkloos thuis. Extra handicap is dat zij geen ervaring hebben met werkloos heid. Dit in tegenstelling tot de veertig- tot vijfenveertigjari gen, die wel eerder zwakke eco nomische tijden hebben meege maakt. Begin jaren tachtig hadden zij grote moeite om als 'schoolverlater' aan het werk te komen en ook later maakten zij korte periodes van economische teruggang mee. Hun handicap? Ze zijn een relatief hoog salaris gewend. Ook een baan onder hun opleidings- of ervaringsni veau is niet vanzelfsprekend. Veel werkgevers deinzen er dan ook voof terug een wijze, dure 'oudere' in dienst te nemen. Beide groepen ontmoeten el kaar nu bij het Centrum voor Werk en Inkomen, de opvolger van het klassieke Arbeidsbu reau. Behalve de naamswijzi ging is ook de ruimte voor persoonlijke begeleiding veran derd. „De tijd dat er geld was voor persoonsgebonden cursus sen en meerjarige scholing is voorbij", zegt de Alkmaar- se vestigingsmanager Annette Koorn. „Waar wij kunnen, doen wij ook in arbeidsbemiddeling, maar ook wij voelen de druk van de toenemende werkloosheid. Het aanbod van vacatures stag neert en de toeloop van hoger opgeleiden groeit. Werklozen zijn daarom in toenemende ma te op zichzelf aangewezen. Cli ënten moeten erop vertrouwen dat ze weer aan het werk komen. Dat is meestal ook zo. Het aan tal mensen dat langer dan een jaar werkloos thuis zit, daalt - ondanks de slechte economi sche situatie - nog steeds. Het is dan wel moeilijker om een baan op niveau te krijgen, maar niet onmogelijk." Sinds vorig jaar stijgt het aantal ingeschreven mensen met hbo of een universitaire opleiding. Vacatures zijn er wel, maar ko men vooral voor aan de onder kant van de arbeidsmarkt. Dat dit niet zo is in de hogere functies, komt vooral door de scheefgroei in vraag en aanbod. Koorn: „In de eerste maanden hebben wij 16 procent meer werkzoekenden ingeschreven. Daar staat een afname in de vraag naar personeel tegenover. Dat kun je niet overbruggen." „Ook in personele zin loop je te gen grenzen aan. Bijna alle aan dacht gaat uit naar het inschrij ven van werkzoekenden. Dat is een primaire taak. Je kunt niet tegen mensen die zich moeten inschrijven zeggen: kom vol gende maand maar terug. Die extra inspanning gaat alleen wel ten koste van andere activi teiten, zoals het werven van va catures en arbeidsbemidde ling", oordeelt Koorn. De weg naar een nieuwe baan door Arthur Blok c-r, Op een half uur rijden van de Syrische hoofdstad Da mascus ligt Sit Zaynab. Vroeger zomaar een dorpje, tot er in 1991, na de eerste Golfoorlog, een paar duizend Iraakse vluch telingen kwamen wonen. Ge vlucht uit angst voor wraakac ties van Saddam Hoessein. Het gros van de mannen hier vocht samen met de toenmalige coalitie tegen het regime in Bag dad. Toen die coalitietroepen in 1991, na de bevrijding van Koe weit, hun belofte braken en zon der hulp te bieden huiswaarts keerden, zat er voor velen niets anders op dan te vluchten. Nu, een kleine twaalf jaar later, komt er een nieuwe stroom vluchtelingen op gang. In de af gelopen vier maanden is de hoe veelheid Irakezen hier opgelo pen tot zo'n achtduizend. Net als vele andere plaatsen in Syrië bestaat Sit Zaynab uit niet veel meer dan een slecht ge asfalteerde hoofdweg. Vlak naast de dorpsmoskee spelen wat jongens op blote voeten een potje voetbal. Het veld ligt vol met glas en andere rotzooi. Een kleine honderd man verzamelt zich voor de moskee. Wie kan aantonen dat hij officieel als vluchteling geregistreerd staat, heeft recht op 500 Syrische pond per week, omgerekend zo'n tien euro. Nauwelijks ge noeg om van te eten. Het kwik is opgelopen tot 31 graden en de stemming is ge spannen. Overal staan kleine te levisies en men kijkt ongerust naar de Arabische nieuwszen der Al Jazeera. Zeker twintig oranjewitte Iraakse taxi's, die normaal tussen Bagdad en Da mascus rijden, wachten in een rij. De meeste chauffeurs staan hier al sinds het begin van de Britse en Amerikaanse invasie. Teruggaan is te gevaarlijk. Chauffeur Naser Hoessein vocht tot 1991 in Saddams leger. Hij wacht nu al twee weken hier in 'het kamp' en is bang om te rug te gaan. Zijn vrouw en twee kinderen zijn in Bagdad achter gebleven. „Zodra ik de grens overga word ik direct het leger in geschopt, of door een Ameri kaanse bom geraakt." Net als vele anderen in Sit Zay nab zit er voor Naser niets an ders op dan afwachten. „Nie mand weet wat er de komende weken gaat gebeuren. Veel slechter dan de afgelopen tien jaar kan haast niet. Ik ken fami lies die al hun bezittingen heb ben verkocht om te kunnen vluchten." Iets verderop worden in een houtskooloven ronde broden gebakken. Een vrouw met twee^ kinderen waagt om een aal moes. Ze zwerft hier al meer dan twee maanden rond. Haar man werd uit huis gehaald en vecht nu ergens in het leger. Ze hoopt dat hij zich inmiddels aan de co alitietroepen heeft overgege ven. Ze is bang om haar naam te noemen. „De afgelopen twintig jaar hebben we alleen maar el lende gehad", zegt ze. „Na de oorlog met Iran kwamen de bommen van Amerika. Vervol gens werden we gestraft met sancties." Twee jongens van midden twin tig voegen zich erbijBeiden zijn de afgelopen maand gevlucht. Bij een van hen is een stuk van het oor afgesneden en zijn ar men zitten onder de littekens. „Dat gebeurt er als je niet vóór Saddam bent", legt hij uit. Na dat hij weken zat ondergedo ken, werd hij gearresteerd. „Ik ben dagen gemarteld. Gelukkig had ik wat geld en heb ik iemand kunnen omkopen." Ook hij is bang om zijn naam te geven. De jongen groeide op in Basra, in Zuid-Irak. Contact met zijn fa milie is sinds het begin van de invasie haast onmogelijk. Inmiddels hebben zich meer dan twintig mannen aangeslo ten bij de groep. „De afgelopen tien jaar hebben we in Irak al leen maar staatstelevisie kun nen kijken. Niemand wist wat er echt in de wereld gebeurde. Op eens moesten we ons opmaken voor nog een oorlog", brult ie mand. Een vrouw gilt: „Mijn zoon is uit huis gehaald, hij was toen pas tien jaar. Zes maanden later kreeg ik hem terug en het enige wat hij kon zeggen was: ik wil sterven voor Saddam." De vraag of ze blij zijn met de grote aantallen Arabische vrij willigers die zich aanmelden om tegen de coalitie van Britten en Amerikanen te vechten, wordt weggewuifd. Niemand begrijpt er iets van. De enige reden die zij kunnen bedenken, is de grote som geld die via Saddam bij de familie van de vrijwilligers te rechtkomt. GPD loopt via het pad van de dagbla den, vacaturepagina's op inter net en (open) sollicitaties. Maar ook via detacheringsbedrijven en uitzendbureaus. „Wij raden mensen aan geen mogelijkheid onbenut te laten om werk te vin den. Dat kan ook betekenen: inschrijven bij een uitzendbu reau. Het is nu eenmaal makke lijker te solliciteren vanuit een baan, dan vanuit de 'luie stoel'." Waar moeten werkzoekenden naar solliciteren als zij werkloos zijn? Een baan op hun bestaan de niveau of moeten zij al bij voorbaat een stapje terugdoen? „Dat is een hele persoonlijke vraag. Die kunnen wij niet be antwoorden. Wettelijk gezien staan de uitkeringsinstanties toe, dat een werkzoekende ge durende een jaar probeert een baan op zijn of haar eigen ni veau te zoeken. Daarna wordt iemand geacht ook open te staan voor een baan op een iets lager niveau. Een schoolverlater heeft die voorkeursrechten niet. Dat is in de wet geregeld. Zij moeten be schikbaar zijn voor elke baan. „Meestal is dat niet zo'n pro bleem. Jongeren zijn redelijk flexibel. Zij vinden het meestal niet zo erg om een tijdje iets an ders te gaan doen." Een handicap voor alle nieuwe werklozen is, volgens Koorn, dat zij geen ervaring hebben met werkloosheid. „Een sollici tatiebrief schrijven kan voor mensen een enorme opgave zijn, omdat ze daar geen ervaring mee hebben. Dat geldt ook voor sollicitatiegesprekken. Vooral veel dertigers hebben alleen maar tij den van voorspoed mee gemaakt. Nu moeten ze zichzelf ineens gaan verkopen en dat is wennen. De economische ommekeer is goed merkbaar bij uitzendbu reaus en detacheringsbedrij ven. Uitzendbureaus schrijven ook niet meer lukraak iedereen in, die zich aan de balie meldt als werkzoekende. Bij detache ringsbedrijven ligt dat anders. „Iedere brief die binnenkomt wordt beantwoord. Positief of negatief", zegt directeur Dick Koopman van Yacht, de groot ste detacheerder van Neder land. „De vraag van bedrijven is weliswaar teruggelopen en ook Yacht moet daarom verbinte nissen met medewerkers ver breken, maar er blijft altijd behoefte aan goede mensen. Vooral onder financieel specia listen. Ondanks het gestegen aantal werkzoekenden, blijft talent schaars." GPD De kritiek op Rummy's (minis ter Rumsfeld van Defensie) oorlogsplan is weer verstomd in de VS. Het beeld is nu dat de invasie militair gezien op rol letjes loopt. Maar dat optimis me geldt niet voor 'de vrede'. door Ans Bouwmans In een poging het Ameri kaanse publiek uit te leggen waarom de vrijheid die de VS brengen zo gemelijk wordt be groet in Irak, schrijft journa list Ethan Bronner in de New York Times: „Irak is een natie vol Elizabeth Smarts." Angst voor Saddam Hoessein, luidt de verklaring uit het Wit te Huis. Dit bevredigt Bronner onvoldoende. Liever trekt hij de vergelijking met de vijftien jarige Elizabeth Smart uit Salt Lake City die werd gekidnapt door een godsdienstfanaat, maar later ondanks publieke uitjes bij haar ontvoerders bleef. De vorige week in Irak overle den journalist Michael Kelly geloofde in de lokzang van vrijheid. „Zelfs als de bevrij der een grote, uit zijn krachten gegroeide, bazige en zelfzuch tige pummel is. Of zou je, voor jezelf, kiezen voor onderdruk king", schreef hij in februari in een column in de Washington Post. Hij vertolkte het gevoel van vele voorstanders van de oorlog in Irak. Maar dat idea listische beeld begint na twee- enhalve week 24-uurs tv vanaf het slagveld, bij te draaien. Saddam Hoessein mag een wrede dictator zijn met een re gime gebaseerd op terreur, hij is ook degene die het land bij een houdt en de inwoners een soort houvast geeft, stelt Bron ner. Politieke vrijheid is een onbekend begrip in Irak. Er is vrees voor een herhaling van de etnische conflicten uit het verleden en wantrouwen over de bedoelingen van de wester se 'veroveraars'. Het maakt de uitgangspositie voor een sta biel, zelfstandig en vredig Irak aanzienlijk bleker dan het aanstekelijke beeld dat het Witte Huis zo graag schildert. Na de bevrijding van de Ame rikaanse soldate Jessica Lynch, de vrij moeiteloze doortocht naar Bagdad en de Een soldaat van het Amerikaanse leger zwaait naar jongens bui ten een school in Umm Qasr in het zuiden van Irak. Volgens de journalist Ethan Bronner is er vrees voor een herhaling van de et nische conflicten uit het verleden en wantrouwen over de bedoe lingen van de westerse 'veroveraars'. foto Roberto Schmidt/AP invallen in de Iraakse hoofd stad dit weekeinde, is de kritiek op het militaire plan van Defensieminister Donald Rumsfeld verstomd. Natuur lijk, niemand weet hoe moei lijk en afschuwelijk het ver drijven of vernietigen van het Iraakse regime uit Bagdad nog kan worden. Maar zeker is dat de negatieve teneur over de uitvoering van de oorlog in de VS is weggesijpeld. Er wordt nu gesproken over een 'opmer kelijke' militaire prestatie. De kritiek is inmiddels ver vangen door zorg over de situ atie na de oorlog. Het risico is niet dat Amerika de oorlog verliest, maar dat het er niet in slaagt echt vrede te bereiken, luiden nu sommige commen taren in Washington. Er is zorg over de bloedige gevolgen van de strijd, de hardhandige di plomatie van de VS en de slag schaduw van het nieuwe pre ventieve buitenlandbeleid. De reacties in Irak tot nu toe en het gekrakeel over het bestuur van Irak na de oorlog worden gezien als tekenen aan de wand. Zal de Amerikaanse regering erin slagen het Iraakse volk niet - nog verder - van zich te vervreemden tijdens de ko mende gevechten en de chaoti sche naoorlogse periode? Het is een vraag waarover de Brit se premier Blair zich erg veel zorgen maakt, en de reden voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Bush gisteren in Noord-Ierland. De lijst problemen lijkt eindeloos. Hoe zorg je voor een over- gangsbestuur en een nieuwe Iraakse regering die geaccep teerd worden door het volk? Hoe voorkom je dat het volk zich keert tegen de bezetter die vrijheid zegt te brengen? En hoe voorkom je het oplaaien van etnische en religieuze con flicten? Binnen de Amerikaanse rege ring is een discussie ontbrand over de vraag welke Irakezen de leiding moeten krijgen over het politieke proces in Irak: ballingen die in de gunst staan van het Pentagon of een door Powells departement gewen ste brede 'conferentie', waarin ook leiders zitten die nu nog in Irak zijn. Ook de prominente rol van het Pentagon bij de ci viele en politieke wederop bouw is slecht gevallen bij het Amerikaanse Congres en mi nisterie van Buitenlandse Za ken. En dan is er nog het conflict over de rol van de Verenigde Naties. Irak is geen Afghanis tan - waar de VN toezicht hou den op de overgang - heeft Bush' adviseur Condoleezza Rice gezegd. Toch raadden dit weekeinde twee Amerikaanse senatoren de regering Bush aan te werken aan een VN-re- solutie die zijn zegen geeft aan de wederopbouw en beveili ging van het naoorlogse Irak. De beste manier om legitimi teit te verwerven is om er geen Amerikaans-Britse operatie van te maken, stelden de Democraat Joseph Biden en Republikein Chuck Hagel dit weekeinde in de Washington Post. Ze willen niet alleen an dere landen 'mede verant woordelijk' maken voor het welslagen van de vrede. Hoe meer betrokkenheid van ande re landen, hoe minder kans op wrok en terrorisme in de rich ting van de Amerikaanse en Britse 'bezetters'. GPD door Marianne Thieme De kans is groot dat we de paasdagen door zullen moeten brengen zonder paaseitjes. Dat wil zeggen, zonder eitjes die door kippen gelegd zijn, de chocolade-ei tjes kunnen zonder proble men gedistribueerd worden. Nu de vogelpest is doorge drongen tot Noord-Brabant en Limburg, waar tal van kippenfokkerijen en eier- pakstations gevestigd zijn, is er een totaal vervoersverbod afgekondigd voor kippro ducten. De tien miljoen kippen die al geruimd zijn zullen nog maar het topje van de ijsberg blij ken, wanneer ook het pluim vee uit Zuid-Nederland 'ge ruimd' wordt. Ondanks het feit dat kippen wezens met gevoelens van pijn en angst zijn, lijkt de publieke veront waardiging over de ruiming van tientallen miljoenen die ren vooralsnog beperkt. Is het omdat kippen minder aaibaar zijn dan koeien, var- kens en geiten? Of heeft het te maken met het feit dat we collectieve schuld voelen omdat iedereen die drum sticks, eieren of producten waarin ei verwerkt is weet dat de massale pluimveefok kerij een collectieve verant woordelijkheid is waarover we liever niet nadenken. Zou het niet een goed idee zijn op dat niet-nadenken eens een collectieve uitzon dering te maken, bijvoor beeld tijdens dat ei-loze paasontbijt. We zouden ons kunnen afvragen waarom we het normaal vinden dat een ei niet meer kost dan vlak na de oorlog, waardoor de kip al leen onder erbarmelijke om standigheden kan produce ren. Waarom een vleeskip al in zes weken moet worden opgefokt van een donzig kui kentje tot een homp vlees van 2,5 kilo, die spontaan zon doodgroeien als we 'mi slachtten. Waarom we accepteren kippen met botbreuken kneuzingen aankomen in hei slachthuis, waarom een leg. kip niet ouder wordt dan jaar, terwijl tien jaar nor maal is, en waarom we toe staan dat er elk jaar veertig milj oen haantj es in de hakse- laar verdwijnen om levend tot kippenvoer vermalen te worden. Hoe lang staan toe dat 'deskundigen' als professor Ab Osterhaus ei invloedrijke kippenboeret als WD-Kamerlid Oplaatde schuld van de vogelpest br scharrelkippen met vrijeuit- loop leggen, zonder spoor van bewijs? Kennelijk willen ze de ramp aangrijpen om kippen hele maal van de buitenwereld al te zonderen. Ligt het niel meer voor de hand om eens onderzoek te doen naar dj weerstand tegen ziekte enerzijds de stumpers die in de legbatterij en de kuiken- mesterij opeengepakt zittel en anderzijds de kippen die een relatief gezond en na tuurlijk leven hebben mei vrije uitloop en daglicht? Nooit eerder in de geschiede nis gingen we zo onbarmhar tig om met zoveel dierente- gelijk. Vijfhonderdvijftig miljoen dieren per jaar, meei dan hondertwintig per gezin - sterven voor onze lekkere trek. Hebben we dan geenei- kele schaamte meer, is onze verantwoordelijkheid voor onze medeschepselen volle dig weggezakt? Hoeveel pla gen zijn er nog nodig omoi gezond verstand weer de overhand te laten krijgen? Laten we er eens een keertje niet zozeer een vrolijke Pa sen, als wel een leerzame Pa sen van maken. Laten weons vooral realiseren dat het pro bleem van honderden miljoe nen dieren in Nederland let terlijk op ons bordje ligt. Marianne Thieme is woord voerster van de Partij voorde Dieren GAT GEDICHT - Op het uiter ste puntje van Zuid-Beveland is de strijd voor behoud van Bath en de Reigersbergsepol- der bijna gestreden. Het laatste gat in de zeedijk van ongeveer veertig meter zal binnen een paar dagen waar schijnlijk gedicht worden door een binnenschip te laten afzin ken. VERWOESTEND SCHOT - Tijdens een voetbalwedstrijd in het Franse Nimes is een spe ler levenloos van het veld ge dragen nadat een hard schot hem in de borst had geraakt. Medisch onderzoek wees uit dat er sprake was van een ge scheurd hartzakje. STOLPE-BOERDERIJ - Het Rijksmuseum voor Volkstal de heeft verzocht om met. werking bij de aankoop t: overbrenging van de laats: Schouwen-Duivelandse sto! pe-boerderij ten behoeve ra het OpenluchtmuseuminAm hem. Stad en Lande verze zich hiertegen en wil zich it- zetten om de unieke boerder voor het eiland te bewaren. STRAALVLIEGTUIG Ei: Brits straalvliegtuig heeft vlucht van Londen naarlbt binnen 25 uur en 24 minute volbracht. Er stond voorffi dergelijke afstand 36 uur ge pland. Er waren 36 aan boord. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AAVIissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanto®»' zondag: van 16.00tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 (U.| Rubrieksadvertenties (kleinll» Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeven] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern De aan ons verstrekte gegevens hebben wi) opgenomen in een bestand dat wordt geDfu TT. A (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dien?j??TL ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener of door ons zorgvuldig gesj*® - I Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi) PZC ai" l. 4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4