Zieke werknemer bijt zich stuk op formaliteiten Poortwachter Proces tegen spotters is nog niet beëindigd VOORDEEL 0.49 5.99 1.20 cn Nu een vollere tas voor minder geld Verzet tegen meermanscellen feller Handelaren verwachten lege eierschappen FNV-spandoeken bij rijkswegen Zeven man vast voor zedendelict Nominaties Libris Literatuur Prijs Monsters per post verzonden Rutgershuis meldt nep-enquêteur SP-raadsleden Oss bedreigd Taakstraf jongens na bommelding CDA pleit voor alternatieven embryonaal stamcelonderzoek Agent opgepakt dinsdag 8 april 2003 0MI meet met nieuw net Minder leerlingen in basisonderwijs Melk Regels 01 Witlof 500 gram Ch Shoarmavlees kilo, JS¥ Ch Ardenner boterhamworst verpakt 200 gram, 18% DEBILT - Het KNMI neemt vol gende week maandag een nieuw meetnet in gebruik. Het weerin- stituut heeft door toepassing van nieuwe technologieën de waarnemingen volledig geauto matiseerd. Het meetnet draagt daarmee bij aan betrouwbaar der informatie over het weer. Alle KNMI-waarneemstations, inclusief de vliegvelden Lely stad, De Kooij en Valkenburg, zijn in november naar het nieu we systeem overgezet. In febru ari waren de vliegvelden Schip hol, Rotterdam, Groningen en Maastricht aan de beurt, ge volgd door de stations Deelen en Giize-Rijen van de Koninklijke Luchtmacht. Tot slot zijn de me teorologische sensoren van de nieuwe vijfde baan van Schip- holingebruik genomen. Buitenlandse weerinstituten hebben al hun interesse getoond voor het systeem. ANP VOORBURG - Voor het eerst in tien jaar is het aantal leerlingen op basisscholen afgenomen. In dit schooljaar zijn er 2500 kin deren minder dan in het vorige, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Op de basisscholen zitten in to taal ruim 1,5 miljoen kinderen. Onder de leerlingen zijn steeds minder kinderen met een ach terstand. In 2002/2003 behoort 26 procent tot de achterstands leerlingen, tegen 37 procent in het schooljaar 1996/1997. legen de trend in zijn wel iets meer kinderen ingeschreven bij het speciaal basisonderwijs. Er zijn 52.00 0 kinderen die extra hulp bij de opvoeding en het le ren nodig hebben.Het aandeel allochtone kinderen op basis scholen stijgt volgens het CBS van één op de vij f in 2 0 0 3 to t bi j - réén op de drie in 2020. Het aantal autochtone kinderen van der tot elf jaar daalt tussen 2003en2020 met 135.000 tot 1,1 miljoen. Hun leéftijdsgenootjes buitenlandse afkomst ne men in aantal toe van 300.000 .tot 430.000. In het voortgezet onderwijs re kent het CBS met enige vertra - gingop eenzelfde ontwikkeling. Pluimveesector blijft op slot van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boerderijen met pluimvee mogen nog steeds geen vogels, eieren of andere producten afvoeren. Het minis terie van Landbouw handhaaft voorlopig de strenge landelijke vervoersbeperkingen wegens de besmettingen met klassieke vo gelpest in drie provincies. Van ochtend bekijkt het ministerie of de deur weer op een kier kan voor afvoer van producten. Het departement kondigde de landelijke vervoersbeperkingen vrijdag af, nadat voor het eerst ernstige vermoedens rezen dat het vogelpestvirus op een be drijf in Limburg had toegesla gen. Het ministerie telt die pluimveehouderij in Ospel in middels voor twee, omdat de ei genaar officieel op twee locaties boerde. In het naburige Nederweert is zaterdag een derde besmetting ontdekt en in de nacht van zon dag op maandag een vierde. Daarbij was eerst sprake van een lichte verdenking, maar gis teren bleek dat ook hier vermoe delijk vogelpest heerste. De Limburgse pluimveebond sprak gisteravond van 'een zwa re tegenvaller'. Tot dusver zijn er 194 besmet tingen en 21 zware verdenkin gen vastgesteld van vogelpest in Nederland. Er zijn 750 bedrij ven geruimd. Het epicentrum van het virus, rond Barneveld in de Gelderse Vallei, is inmiddels zo goed als 'kipvrij'. Alleen wat hobbyboeren moeten hun kip pen nog laten doden. In de rui- mingsgebieden in Gelderland, Noord-Brabant en Limburg hebben zich inmiddels meer dan 2600 mensen gemeld die kippen voor de lol houden. Omdat de zware vervoersregels voor alle agrarische bedrijven met pluimvee gelden, mochten honderden zuivelboeren die ook kippen houden hun melk de af gelopen dagen niet meer afvoe ren. Sommige veehouders moesten hun melk al in de gierputten laten lopen. Het mi nisterie besloot daarom gister avond dat de gedupeerden on der voorwaarden hun melk weer mogen afvoeren. Nationaal Park De Groote Peel blijft zeker tot morgenmiddag dicht. Staatsbosbeheer sloot vrijdag het natuurgebied en het bezoekerscentrum, vlakbij Os- pel, om te voorkomen dat er uit heel het land mensen naartoe komen. Zij zouden het vogelpe stvirus kunnen verspreiden. De gevolgen van het vervoers- verbod voor de eierverkoop in de supermarkten zijn onduide lijk. Volgens de Nederlandse or ganisatie van eierhandelaren (Anevei) zijn de voorraden op en loopt de bevoorrading daarom spaak. Voorzitter T. van Dijk voorspelde zelfs dat gisteren de eerste lege schappen te zien zou den zijn. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) ziet het niet zo somber in. „Nederlandse eieren zullen de komende dagen wel opraken, maar wij verwach ten geen lege schappen", meld de een woordvoerder. Volgens het CBL lukt het best om eieren uit het buitenland in te voeren. Handelaren van Anevei denken echter dat er in buitenland nau welijks aanbod vrij is. ANP Spandoek op een viaduct langs de AIO in Amsterdam ter ondersteuning van de actie. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vakbond FNV Bondge noten heeft gisterochtend 42 grote spandoe ken opgehangen bij rijkswegen. De doeken droegen teksten als 'Zonder Transport- CAO staat alles stil', doelend op het gestok te CAO-overleg voor truckers. De doeken hingen bij onder meer Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Venlo. Na de ochtendspits, om tien uur, werden ze ver wijderd. „We vinden het niet verantwoord als mensen worden afgeleid als ze met 120 kilometer per uur voorbij rijden", aldus J. Heilig, onderhandelaar van FNV Bondge noten. Het CAO-overleg voor de 125.000 beroeps- goederenchauffeurs ligt al enige tijd stil. De bonden zijn er vooral boos over dat de werk gevers niet willen meewerken aan de con trole op een betere naleving van de CAO. Verder is de vakbeweging er ontevreden over dat de werkgevers 1,7 procent meer sa laris bieden voor een periode van een jaar. Vrij dag spoot de bond met zeventig truckers al schuim rond het hoofdkantoor van werk geversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) in Zoetermeer. De komen de actie is morgen. Dan bezoekt een groep vakbondsleden havenbedrijven in Rotter dam, evenals fabrieken in Groningen en Venlo. ANP DEN HAAG - Abdelkader Benali, Marek van der Jagt, Oek de Jong, Rob van der Linden, Doeschka Meijsing en Allard Schroder zijn de zes kanshebbers op de Libris Literatuurprijs van dit jaar. Dat hebben de organisatoren gisteren meege deeld. De winnaar wordt 7 mei bekend. De gelukkige ontvangt een bedrag van 50.000 euro. Benali dingt mee met De Langver wachte, Van der Jagt met Gstaad 95-98, De Jong met Hokwer- da's kind. Van der Linden maakt kans met De hand, de kaars de motMeijsing met 100 chemie en Schroder met zij n al va ker bekroonde De HydrograafDe prijs wordt dit jaar voor de tiende keer toegekend. ANP DEN HAAG - Monsters die ziekenhuizen gebruiken om dia gnoses te stellen, worden vaak met de post verstuurd. Dat is verboden in Nederland, hoewel het in sommige omringende landen wel mag. De verpakkingen van de monsters en van zie- kenhuisafval zijn vaak niet sterk genoeg en het benodigde ab- sorptiemateriaal ontbreekt nogal eens. Dat concludeert de Inspectie van Verkeer en Waterstaat uit een steekproef die eind vorig jaar gehouden is bij zestig zie kenhuizen en instellingen die infectieus afval vervoeren. Jaarlijks vervoeren ziekenhuizen 6,5 miljoen kilo afval en da gelijks zes- tot tienduizend diagnostische monsters. ANP ROTTERDAM - Het Rutgershuis Rotterdam waarschuwt voor een man die mensen opbelt en vragen stelt over seksuali teitsbeleving. De man is al bijna twee maanden actief in Rot terdam en Capelle aan den IJssel. „Hij maakt misbruik van onze goede naam", zegt een woord voerster van het Rutgershuis. Ze kreeg de afgelopen weken twintig telefoontjes van mensen die waren benaderd en de zaak niet vertrouwden. „Het gesprek begint algemeen, maar de man stelt behoorlijk intieme vragen. Het Rutgershuis in terviewt nooit telefonisch, aldus de zegsvrouw. ANP OSS - Enkele gemeenteraadsleden van de Socialistische Par tij in Oss zijn de afgelopen dagen telefonisch bedreigd door zich supporters van Top/Oss noemende onbekenden. In een geval is daarvan aangifte gedaan bij de politie. Die heeft de zaak in onderzoek. De voetbalclub Top/Oss verkeert al geruime tijd in financiële moeilijkheden. De gemeenteraad heeft nog geen standpunt ingenomen over eventuele financiële steun. Burgemeester H. Klitsie heeft de bedreigingen in een persver klaring nadrukkelijk veroordeeld. ANP ARNHEM - De kinderrechter in Arnhem heeft twee jongens van dertien en vijftien jaar uit Tiel gisteren een taakstraf van dertig uur opgelegd wegens een valse bommelding. De jongens belden in april 2002 naar Washington met de me dedeling dat bij een nationale bank een bom zou afgaan. Een aantal banken sloot daarop uit voorzorg hun deuren. Duizen den Amerikanen ondervonden daarvan hinder. Amerikaans onderzoek leidde naar de twee jongens uit Tiel. De Amerikaanse justitie liet de zaak verder over aan justitie in Nederland. De jongens bekenden gisteren voor de kinder rechter hun schuld. ANP door Guus Mater DEN HAAG - Het verbod op therapeutisch kloneren moet worden gehandhaafd. Op heffing van dat verbod dient zo lang mogelijk te worden uitgesteld. Voor het verrich ten van stamcelonderzoek mogen pas in laatste instan tie embryo's worden ge bruikt. Dat is de strekking van een gisteren verschenen rapport van het wetenschappelij k in stituut voor het CDA over humane biotechnologie. Het Tweede-Kamerlid Ormel zei er voor te zullen pleiten de handhaving van het verbod op therapeutisch klonen op te nemen in een komend re geerakkoord. De vorig jaar aangenomen Embryowet maakt het moge lijk onder stenge voorwaar den medische-wetenschap- pelijk onderzoek te doen met embyro's die overblijven na reageerbuisbevruchting. Het CDA was en is daar tegen. Het speciaal kweken van em bryo's voor onderzoek blijft voorlopig verboden, maar dat verbod kan volgens de wet na vijf jaar bij Konink lijk Besluit worden opgehe ven. In het rapport mikt het CDA op alternatieven om het pril le leven van een embryo te beschermen. Het stamcelonderzoek moet als het enigszins mogelijk is worden verricht op een ma nier die 'embryobesparend' is. Dat kan door foetaal weefsel te gebruiken dat overblijft na een abortus of te werken met reeds bestaande stamcellij- nen, waarvoor in de Verenig de Staten is gekozen. Verder keert het CDA-rap- port zich tegen het advies van de Gezondheidsraad om zwangere vrouwen massaal te laten controleren op het Downsyndroom ('mongool tje'). Het CDA is niet tegen een vrijwillige test, maar voelt niets voor een 'bevol kingsonderzoek'. ANP L. Veldhuis (m) van de AbvaKabo laat rook spuiten tijdens een bijeenkomst in Doetinchem. Links M. Wempe (AbvaKabo) en rechts A. Koster (OR van de gevangenis). foto Vincent Jannink/ANP van onze redactie binnenland DOETINCHEM - De vakbondsacties tegen meer manscellen verharden zich na deze week. Dat is gisteren gezegd tijdens een rustig verlopen bij eenkomst van AbvaKabo FNV in een zalencen trum naast de gevangenis in Doetinchem. Tot dusver staakten gevangenisbewaarders al leen in de middagpauzes. In Doetinchem maakten enkele tientallen cipiers met een rookgordijn hun motto duidelijk: 'Onze veiligheid gaat in rook op'. Hoe de hardere acties eruitzien, maakte de Abva Kabo in Doetinchem niet bekend. De cipiers heb ben grote bezwaren tegen de plannen om meerde re gevangenen per cel op te sluiten. Ze vinden de veiligheidsmaatregelen onvoldoende. Overleg hierover tussen de vakbonden en het ministerie van Justitie is vastgelopen. Morgen worden actiebijeenkomsten gehouden bij de gevangenissen in Utrecht en Vught, donderdag in Rotterdam. ANP LEEUWARDEN - De politie heeft zondagavond in Leeuwar den zeven mannen aangehou den op verdenking van een zedendelict met twee minderja rige meisjes op zaterdagavond. De meisjes deden zondagoch tend aangifte. Onder leiding van de rechter-commissaris zijn twee huizen doorzocht. Dit meldde gisteren het Openbaar Ministerie in Leeuwarden. Officier van Justitie O. Brouwer wil niet ingaan op de ernst van het incident: „We moeten nog in beeld krijgen wat er precies is gebeurd. Maar het is duidelijk dat het niet om potloodventen gaat, anders zouden we geen toestemming krijgen voor huis zoekingen." Brouwer wil ook niet zeggen of de meisjes en de verdachten elkaar tijdens het uitgaan hebben ontmoet. „We willen nog getuigen horen. Morgen wordt bepaald of de mannen, in de leeftijd van 18 tot 25 jaar, aan de rechter-commis saris worden voorgeleid. ANP TILBURG - Een 35-jarige agent van het korps Midden- en West Brabant is gisterochtend aange houden op verdenking van het meerdere malen bedreigen van zijn levenspartner en een kennis van deze partner. ANP D'É- TUIW WoWJT NOG &EN? JE Pool), KMNVA van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Er is meer maatwerk nodig bij de uitvoe ring van de Wet Verbetering Poortwachter. Dat zei demissio nair minister Hoogervorst van Financiën gisteren bij de ope ning van de Meldweek Poort wachter van de vakcentrale FNV en het Breed Platform Ver zekerden en Werk (BPV). Vol gens hem zijn zieke werknemers en hun werkgevers te veel ge bonden aan allerlei formalitei ten. De FNV en het BPV hebben gis teren een telefonische meldlijn opengesteld om de praktijker varingen met de Wet Verbete ring Poortwachter in beeld te brengen. Hoogervorst heeft de wet vorig jaar april ingevoerd, toen nog als staatssecretaris van Sociale Zaken. Hij benadrukte dat de wet wel een groter succes is dan hij had verwacht; vooral omdat het aantal aanvragen voor een WAO-uitkering sterk is gedaald. Hoogervorst behandelde bij de opening van de Meldweek een telefoontje van een zieke werk neemster die een conflict heeft met de Arbodienst van haar werkgever over de uitvoering van de Wet Verbetering Poort wachter. Tegen haar verklaarde hij: „Ik realiseer me nu goed dat elke zieke werknemer een indi vidueel geval is en mensen al gauw verstrikt raken in de for maliteiten." Daar moet volgens de bewinds man wat aan veranderen: „Want het was juist de bedoe ling om de mensen met maat werk aan het werk te houden of te krijgen." Hoe de bureaucratie vermin derd kan worden, zei Hooger vorst nog niet te weten. In de eerste twee uur waren bij de meldlijn 52 telefoontjes bin nen van zieke werknemers met vragen over de wet. Volgens FNV-bestuurster A. Jongerius blijkt dat aan de mensen eigen lijk nooit goed is uitgelegd wat Poortwachter inhoudt. „Veel werknemers weten wel dat er iets is veranderd, maar ze ken nen hun rechten en plichten niet meer." Vooral de werknemers die lan ger dan zes weken ziek zijn, heb ben sinds vorig jaar te maken met allerlei nieuwe regels en verplichtingen. Jongerius: „De wet heeft wel als positief effect dat werkgevers en zieke werknemers gedwon gen worden met elkaar in ge sprek te blijven. Voorheen kwam het geregeld voor dat een zieke arbeidskracht gerust een jaar lang niks van zijn baas hoorde en vervolgens in de WAO belandde, zonder dat zich dus ook maar iemand had gepro beerd dat te voorkomen." ANP door Fleur Best EINDHOVEN - De twee Neder landse vliegtuigspotters die sa men met twaalf Britten eind vo rig jaar in Griekenland werden vrijgesproken van spionage, moeten wellicht opnieuw voor de Griekse rechtbank verschij nen. De vrijspraak van Patrick Dirksen, Frank Mink en de Brit ten blijkt nog steeds niet offici eel bekrachtigd te zijn door de rechters. Zolang dat niet is ge beurd, kan de openbare aankla ger in hoger beroep gaan. Dat hebben de Griekse advo caat van de groep en het minis terie van Buitenlandse Zaken gisteren bevestigd. Advocaat Zacharias zegt eind mei uit sluitsel te verwachten. Tot die tijd zitten de spotters opnieuw in onzekerheid. Het is volgens Zacharias echter onwaar schijnlijk dat de aanklager in beroep gaat. Dirksen heeft ech ter weinig vertrouwen in zijn woorden. „Het zal niet de eerste keer zijn dat de advocaat ons te leurstelt. We wisten tot voor kort niet eens dat het proces nog niet is afgesloten." Een woordvoerder van Buiten landse Zaken bevestigt de gang van zaken. „In theorie kan de openbare aanklager na het te kenen van het vonnis nog in ho ger beroep. Wehebbenbegrepen dat dit vrijwel nooit voorkomt, maar er is geen zekerheid." De lange termijn is volgens de advocaat normaal in Grieken land. Hij zegt dat door de (poli tieke) gevoeligheid van de zaak extra aqndacht aan de formule ring wordt besteed.,Ik heb daar begrip voor. Daarom oefen ik geen extra druk uit." Doordat het vonnis nog niet is getekend, is ook de borg die de veertien hebben moeten betalen na hun gevangenschap nog niet teruggegeven. De Britse spot ters hebben dat geld - vijftien duizend euro per persoon - zelf betaald en komen volgens Za charias nu in de problemen. De Nederlandse regering heeft het bedrag destijds - bij wijze van uitzondering - voor Dirksen en Mink betaald. „De twee fami lies hoeven zich daar geen zor gen over te maken", verzekerde de woordvoerder van het minis terie gisteren. De spotters werden in oktober 2001 aangehouden toen ze vliegshows in Griekenland be zocht. Ze werden verdacht van spionage. Na vijf weken cel werd de groep op borgtocht vrij gelaten. In april 2002 werden Dirksen en Mink tot drie j aar cel veroordeeld. Ze mochten het hoger beroep in Nederland af wachten. Het beroep dat in no vember vorig jaar diende, lever de vrijspraak op. GPD Advertentie VERS EN MARKTPRIJS 25% KORTING kilo 0.98 kilo 6.00 De Van/vood-aanbiedingen zijn alleen geldig met Ctl BonH.vkaart tot en met 13 april 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3