9 G3 Beertje Sammy voorkomt achterstand in taal maand, na maand na maand... Broodjescheque voor bijna-thuis-huis schade en schrik Oude bekende Studenten ondervragen inwoners Schouw en-Duiv eland Ongeval hoogwerker hoekma;*^ Taxatiedag zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 8 april 2003 (OffflÜfCO -rt Opvattingen Bij Orange kun je het beltegoed dat je over hebt onbeperkt meenemen naar de volgende maand. En naar de maanden daarna en daarna...Want je beltegoed is gewoon van jou. the future's bright, the future's Orange Prentenboeken www.orange.nl Instortingsgevaar Geluiden Berensporen Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport Peiling over Nationaal Landschap rinnr Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoe denken in woners van Schouwen-Duive- land, en vooral de toeristische en agrarische ondernemers, over het beleidsvoornemen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning ook deze gemeente op te nemen in een nationaal land schap? Op die vraag hopen veer- (ig tweedejaars studenten Sociale Geografie van de Uni versiteit van Amsterdam (UvA) in de komende drie dagen een antwoord te krijgen. Gedeputeerde G. van Zwieten ontving deze studenten gister ochtend op het Provinciehuis in Middelburg. Hij verzocht hen bij hun onderzoek niet als rand stedeling naar Zeeland te kijken maar stevig met de eigen voeten op de Zeeuwse bodem te staan met begrip voor de specifieke ruimtelijke problemen in een gebied als Schouwen-Duive- land. Vandaag beginnen de veertig studenten met een grootscheeps onderzoek waarbij vijfhonderd bewoners en tweehonderd on dernemers worden gevraagd naar hun opvattingen over ruimtelijke beleid in het kader vaneen nationaal landschap op Schouwen-Duiveland. Tevens worden in het onderzoek vragen betreffende het provinciale beeldkwaliteitsplan verweven. Zo worden meningen gevraagd over windmolenconcentraties, teeltondersteunende voorzie ningen zoals tunnelkassen en bedrijventerreinen bij kleine kernen. Advertentie 3 R L O CLASS SEATING l&Ê Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Nooidzandslraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Het onderzoek geldt als studie project van de UvA en is opgezet met medewerking van de pro vincie Zeeland, de Stichting Scoop en de gemeente Schou wen-Duiveland. „Wij steunen dit project facilitair, omdat we dit soort studieprojecten be langrijk achten", zegt provinci aal beleidsambtenaar A. Drij- gers. Samen met D. van der Wouw van Scoop gaf hij ter voorbereiding op dit onderzoek twee gastcolleges aan de UvA. De studenten leggen de deelne mers aan het onderzoek een vrij uitgebreide lijst met vragen voor. De mensen die onder vraagd worden, zijn aan de hand van een adressenbestand van de gemeente geselecteerd en hebben vooraf bericht gekregen dat ze ondervraagd zullen wor den. De studenten hopen zoveel mogelijk verschillende stand punten in hun onderzoek te be trekken. Zo zijn er inwoners met een sterke en een minder sterke economische binding met het eiland, maar ook met een verschillende mate van betrok kenheid met natuur en land schap. In het onderzoek wordt ook systematisch onderscheid gemaakt tussen de bewoners van Zierikzee, de bewoners van de dorpen met een belangrijke woon- en recreatiefunctie op de Kop van Schouwen en de overi ge dorpen die relatief minder te maken hebben met ontwikke lingen van toeristische en recre atieve aard. Er zal vooral onderzocht wor den in hoeverre bewoners met uiteenlopende dagelijkse routi nes en levensgeschiedenissen, verschillende opvattingen heb ben over ruimtelijk beleid. De onderzoeksweek wordt vrij dagochtend 11 april afgesloten met een bijeenkomst in de bur gerzaal van het Zierikzeese ge meentehuis. Daar zullen enkele studenten presentaties houden over de eerste resultaten van het onderzoek. Bij deze bijeen komst zullen de leden van de be geleidingscommissie van deze veldstudieweek en wethouder A. van der Wouden van Welzijn en Volkshuisvesting aanwezig zijn. ZIERIKZEE - Belangstel lenden kunnen zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur in het Stadhuismuseum in deMeelstraat in Zierikzee hun kunst en antiek laten taxeren. Voor deze taxatiedag is Jeroen de Kuyper (26) uit genodigd. Hij is de jongste registertaxateur van kunst en antiek in Neder land. Voorbeelden van goederen die men kan la ten taxeren zijn: schilde rijen, porselein, antieke boeken en prenten, klok ken, zilveren en gouden voorwerpen, meubelen, art-deco objecten, beel den en oud speelgoed. Grotere objecten kan men aan de hand foto's laten beoordelen. Deze taxatie dag is een initiatief van het Stadhuismuseum Zie rikzee in samenwerking met het Zeeuws Veiling huis in Middelburg. Vakantiedorpen midden in het agrarisch platteland - ofwel 'witte schimmel' - ook dat komt aan de orde in het onderzoek naar meningen over ruimtelijk beleid. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Ze vergeet een kusje te geven. Als ze dat niet doet gaat Sammy niet slapen", roept een pientere peuter dwars door het voorleesverhaal van bibliotheekmedewerkster W. de Vrieze-Beye. Een groep kinderen van peuter speelzaal Kwibus in Zierikzee is maandagochtend op bezoek bij bibliotheek De Stolpe in Zierik zee. Sommigen komen hier va ker met hun vader of moeder, anderen zijn hier nog nooit ge weest en kijken wat verbaasd naar al die kasten met boeken. Het verhaal over beertje Sammy dat door zijn moeder naar bed wordt gebracht, kennen ze wel. Dat heeft de peuterjuf ook al een paar keer voorgelezen. Die voorkennis is goed te merken aan de spontane reacties die de Advertentie kleintjes geven tijdens het voor lezen in De Stolpe. De uitnodiging voor dit peuter- bezoek komt van de biblio theek. „We willen eens zien hoe het gaat en als het goed bevalt, breiden we het wellicht volgend jaar uit naar meer peuterspeel zalen. We betrekken er dan ook de vestigingen in Burgh-Haam- stede en Bruinisse bij", zegt di rectrice J. Wagenvoort van De Stolpe. De bibliotheek wil met dit initiatief een bijdrage leve ren aan taaistimulering op zeer jonge leeftijd. De ervaring heeft geleerd dat achterstand in de onderwijsontwikkeling op iets latere leeftijd vaak toe te schrij ven is aan onvoldoende taal vaardigheid. Projecten als voor- en vroeg- schoolse educatie voor peuter speelzalen en basisonderwijs zijn er op gericht kinderen zo vroeg mogelijk met taalbegrip pen te laten kennismaken. Veel vuldig voorlezen, het zelf laten bekijken van prentenboeken en het benoemen van de onderwer pen op de plaatjes zijn middelen daartoe. Ruim 75 kleintjes van peuter speelzaal Kwibus bezoeken in twee dagen, verdeeld over vier groepen, de bibliotheek. Eén van de oudera of de oppasoma of -opa dient daarbij aanwezig te zijn, vindt de leiding van Kwi bus. Wagenvoort is blij met die voorwaarde. Zo bereikt ze pre cies die doelgroep van peuters met ouders die normaliter nooit in de bibliotheek komen. Zo'n speciaal bezoekje kan die men sen letterlijk over de drempel helpen, hoopt de directrice. Volgens peuterleidster H. den Boer van Kwibus is nauwelijks aan te geven hoe lang een peuter geconcentreerd naar een ver haal kan luisteren. „Dat hangt van het kind af, maar ook van de voorlezer en van het verhaal zelf door Steffan ter Maat GOES - Het ongeluk met de hoogwerker in Goes waarbij een 46-jarige man uit het Belgische Mol en een 27-jari ge man uit Papendrecht om het leven kwamen, zorgde voor schade en schrik in de directe omgeving. De brand weer was urenlang bezig met opruimen en er was ook de nodige slachtofferhulp. Nadat de hulpverlenings diensten snel ter plekke wa ren, werd het slachtoffer uit Papendrecht per traumahe likopter afgevoerd naar het academisch ziekenhuis in Gent. Het Belgische slacht offer, dat ter plekke overleed kon pas 's middags worden geborgen omdat het gevaar bestond dat het transforma torhuis waarop hij was be land, zou instorten. De brandweer moest eerst van binnenuit het dak stut ten. Daarna werd met behulp van een andere hoogwerker de arm van de gekantelde hoog werker gelicht en kon het slachtoffer van het dak wor den gehaald. Vervolgens werd de hoog werker in zijn geheel gebor gen en de mast van energie bedrijf Delta, die door de kraanarm was meegetrok ken, van het dak van super marktgroothandel Sligro ge haald. Het dak van de Sligro raakte zwaar beschadigd bij het on geluk. Omdat ook de dakcon structie schade opliep, was er kans op instortingsgevaar. Daarom werd het bedrijf ge sloten voor publiek. Een van de werknemers bevond zich op het moment van het onge luk op de bovenverdieping van het bedrijf: „We waren gelukkig maar met twee mensen boven en we stonden niet precies onder de plek waar het insloeg. Het gaf een enorme knal en de schade is ook erg groot. We zijn ontzet tend geschrokken, maar we hebben wel geluk gehad, want er raakte hier niemand gewond." De groothandelmedewer kers en ook de geschrokken bezoekers konden bij slacht offerhulp terecht. De werk nemers van Sligro en andere omliggende bedrijven waar schuwden na het ongeval di rect de alarmdiensten. Ook vanaf de Prinses Bea- trixschool werd het alarm nummer gebeld. De kinderen van groep 7 en 8 hadden speelkwartier en een groot aantal zag het ongeluk voor hun ogen gebeuren. „Sommige kinderen hadden nog de tegenwoordigheid van geest om mijn kamertje binnen te stormen en te roe pen dat ik 112 moest bellen.", zegt schooldirecteur P. van 't Sant. 's Middags kwam er van ver schillende instanties slacht offerhulp voor de kinderen. Van 't Sant: „Het heeft enorm veel impact gehad op de kinderen. Ze zagen het voor hun ogen gebeuren, maar ook de geluiden waren vreselijk. Ze hebben de man horen schreeuwen die uit de bak viel en ook het kraken van die grote kraan was heel erg. Ik was blij met de dien sten van slachtofferhulp; die mensen hebben heel goed werk gedaan." Bij het kantelen van de hoog werker gingen twee onder steuningspoten van de kraan recht de grond in en werd een waterleiding kapot gestoten. Daardoor kwam onder meer de Prinses Beatrixschool enige tij d zonder water te zit ten. Het nutsbedrijf zorgde voor een noodwatervoorzie- ning. ■M natuurlijk. Wij lezen niet dage lijks voor maar wel met een ze kere regelmaat", zegt Den Boer. Medewerkster De Vrieze heeft inmiddels het boekje 'En nu lek ker slapen, Sam' van Amy Hest met illustraties van Anita Jeram voorgelezen aan de kinderen op het grote kleed in het midden met de ouders daar in een halve cirkel omheen. Omdat er een verhaal over een beertje wordt verteld, hebben ze bijna alle maal ook hun eigen knuffel- beertje meegebracht. Na de li monade met een spekkie wordt de groep in twee delen gesplitst en mogen de peuters in optocht de 'berensporen' in bibliotheek volgen. Het ene traject brengt hen bij een grote knutseltafel waar Sammy al uitnodigend zit te wachten. De andere sporen lopen naar een ledikantje. Daar wordt het verhaal uit het zojuist voorgelezen boekje nagespeeld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Dat kleine broodjes tot een grote opbrengst kunnen leiden, bewijst de actie van de Soroptimistenclub Schouwen-Duiveland voor het op te richten bijna-thuis-huis op Schouwen-Duiveland. De verkoopactie heeft 13.499 euro opgebracht. In totaal werden er negendui zend broodjes verkocht. De Stichting Hospice krijgt het geld in de vorm van een cheque maandag 14 april overhandigd. Volgens de leden van de Sorop timistenclub hebben de bewo ners vrijwel unaniem hun steun uitgesproken voor het hospice door massaal het broodje te ko pen. De initiatiefneemsters hadden vooraf niet durven ho pen dat de bevolking zo positief zou reaigeren. In de eerste plaats kregen de Soroptcimisten ve'el steun van de bakkers die een maand lang belangeloos de vele Plattes heb ben gebakken. De Koninklijke Zeelandia, Molen de Hoop en Drukkerij de Graaf droegen door sponsoring bij aan de hoge opbrengst. Ook het enthousias me van de schoolkinderen heeft een positief effect gehad op de afname. De Soroptimistenclub overhandigt de cheque op 14 april om 20.00 uur in eetcafé De Melkmarkt in Zierikzee aan het bestuur van de Stichting Hospi ce Schouwen-Duiveland. Advertentie EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 21 en 28 maart zijn er twee lege containers bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze containers vertrekken nu op woensdag 9 april per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 De peuters brengen met grote toewijding beertje Sammy naar zijn bedje in bibliotheek De Stolpe. foto Marijke Folkertsma „Hee, die ken ik", dacht die Terneuzense toen ze in de su permarkt een jongeman wat luidruchtig zijn dagelijks brood in een karretje zag la den. Het joch was een stuk ouder geworden en ook wat afgeslankt. Maar verder zag hij er nog precies zo uit als toen hij een paar jaar geleden een tijdje verkering had met haar dochter. Een groet lag op haar lippen, maar op het laatste moment bedacht ze zich. De knul was haar wat al te nadrukkelijk aanwezig. Wat te veel praatjes gekre gen", dacht ze bij zichzelf. Toen ze de boodschappen wilde afrekenen, vond ze het vrouwelijk kassapersoneel in katzwijm. Danny de Munck loopt hier te shop pen", gilden de dames in koor. De Terneuzense verliet de winkel, dankbaar dat ze haar 'Ken je me nog?' voor zich had gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27