Peiling over Nationaal Landschap Tholen tevreden over totstandkomen van toekomstvisie sinBcn 11 Politierechter beboet Bevelandse drankrijders Onderzoek naar uitbreiding op zelfde plaats Al een mensenleven samen Middelburg wil warm overkomen agenda Boete voor huisvredebreuk Straf voor slaan zwerver Winkeldief aangehouden Familiedag bij Emergis dinsdag 8 april 2003 Zwemmiddag voor de jeugd Optreden Financiering Broodjesgeld voor hospice Woningen Opvattingen VERGADERINGEN COMMISSIES Hoop gloort voor Trekkermuseum Hnnr Rolf Bosboom NISSE - Het Trekkermuseum in Nisse en de gemeente Borsele bekijken opnieuw of het moge lijk is het museum uit te breiden op de huidige locatie. Eenvou dig zal dat niet worden, onder meer doordat de gemeente op het standpunt staat dat het mu seum de kosten van de uitbrei ding in principe zelf moet dra- Het Trekkermuseum zet zich in voor het behoud van historische landbouwwerktuigen. Het is gevestigd in een pand van de ge meente aan de Palmboomseweg in Nisse. Doordat de collectie in de loop der jaren flink is ge- GOES - De wijkverenigingen uitGoes-Zuid, Goes-Oost en de Goese Polder houden woensdag 16 april een zwemmiddag voor de jeugd in Sportpunt Zeeland. Het doel van deze middag is kin deren waarvan de ouders het niet zo breed hebben ook eens de kans te geven om te gaan zwem men. De entree bedraagt op de be wuste dag slechts één euro. De zwemmiddag wordt mede geor ganiseerd door het Jeugdwerk Kloetinge en SMWO-Welzijn. Leerlingen van het CIOS ver zorgendespelletjes. De zwemmiddag is bedoeld voor kinderen uit de gemeente Goes in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar. Het evenement duurt van 13.30 tot 16.30 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolt Bosboom 'ogrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardeka m Steffan ter Maat CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVLISSIINGEN Tel: (0118) 484000 fex: (0118)470102 t-niail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl mail: web@pzc.nl groeid, is het onderkomen in middels te klein geworden. Het gemeentebestuur zou het liefst het museum elders onder brengen. Er is vergeefs gepro beerd een locatie te vinden in Hoedekenskerke, zodat het kon aansluiten bij de stoomtreinat tracties. Ook een loods in 's- Gravenpolder bleek uiteinde lijk geen uitkomst te bieden. Het bestuur van het Trekkermu seum heeft daarom een plan in gediend bij de gemeente om de nog niet overdekte vloer bij het huidige pand te overkappen. Daarmee zou een uitbreiding van negentien meter worden ge realiseerd. B en W van Borsele staan daar niet afwijzend te genover, al vinden zij de opzet wel wat te massaal. De kosten van de uitbreiding zouden hoe dan ook voor rekening van het museum moeten komen. Wethouder A. van Opdorp zegt dat er nog niets besloten is. Er wordt nog met het museumbe stuur verder gepraat over de mogelijkheden en onmogelijk heden. Een knelpunt is het be stemmingsplan, dat slechts een beperkte uitbreiding toestaat. Ook moet rekening worden ge houden met de belangen van de omgeving. Verder dient de financiering te worden opgelost. Uitbreiding van het pand kan bijvoorbeeld worden verrekend via hogere huur. Die moet het museum dan wel kunnen opbrengen. Een probleem is dat het geen officië le organisatie is, zodat er ook geen subsidies kunnen worden aangevraagd. Van Opdorp acht het denkbaar dat landbouwor ganisatie ZLTO een bijdrage le vert. Dan zou ook de gemeente wellicht 'een duit in het zakje' kunnen doen, aldus de wethou der. Het bestuur van het museum be spreekt volgende week de situa tie, zegt voorzitter A. de Jonge. „Ik wil niet op de zaken vooruit lopen, maar als we geen hulp krijgen wordt het een moeilijke zaak. "De extra ruimte is onont beerlijk, zegt De Jonge, en ook financieel gezien zit het muse um klem. „We draaien puur op vrijwilligerswerk. We kunnen onszelf net bedruipen." door Patrick de Block COLIJNSPLAAT - Het feest voor hun diamanten bruiloft geven ze zaterdag pas, maar gisteren was de dag dat het echtpaar Zwemer uit Colijnsplaat zestig jaar was getrouwd. A. Zwemer (87) en T. Zwemer-Clement (85) kennen elkaar al van jongs af aan. Toen ik veertien was speelde ik vaak met vriendinnetjes op de dijk. Toen al liep hij achter mij aan", zegt mevrouw Zwemer. Haar man bevestigt dit met een lachend gezicht. Elf jaar later, op 7 april 1943 trouwden ze. De echtelieden zijn beide in Kamperland geboren en hebben daar hun hele leven ge woond. Daarnaast werkten ze beide bij dezelfde werkgever, een boer in Kamper land. Hij, samen met zijn vader, 26 jaar als landarbeider. Zij 28 jaar als hulp in de huishouding. De jubilarissen kregen twee kinderen. Inmiddels hebben ze ook vijf kleinkinderen. De twee zijn vier maanden geleden ver huisd naar verzorgingstehuis Cleijen- borch in Colijnsplaat. Daarvoor woonden ze in zorgcentrum Vredestein in Wissen- kerke. Echt hobby's heeft het paar niet meer. Vroeger wel, toen ging Zwemer, die tegen woordig niet meer zo mobiel is, dagelijks een uur fietsen. Zijn vrouw hield van op ruimen. Tegenwoordig doet ze dat nog steeds. „Ik heb altijd geleerd dat je rom mel op moest ruimen en als ik eenmaal be zig ben kan ik niet meer ophouden", zegt ze. Gisteren was het voor het echtpaar een drukke dag, want naast de vele felicitaties die ze in ontvangst moesten nemen van bewoners van het verzorgingstehuis kre gen ze ook bezoek van burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. Het diamanten paar A. Zwemer (87) en T. Zwemer-Cle ment (85). foto Dirk-Jan Gjeltema YERSEKE - The Malford Milli- gan Band treedt zaterdag 19 april op in Partycentrum de Zaete in Yerseke. De avond be- gintom21.00 uur. ZIERIKZEE - Dat kleine broodjes tot een grote opbrengst kunnen leiden, bewijst de actie van de Soroptimistenclub Schouwen-Duiveland voor het op te richten bijna-thuis-huis op Schouwen-Duiveland. De verkoopactie van het broodje Platte van Schouwen heeft in enkele weken tijd 13.499 euro opgebracht. In totaal werden er negendui zend broodjes verkocht. De Stichting Hospice krijgt het geld in de vorm van een cheque maandag 14 april overhandigd. Volgens de leden van de Sorop timistenclub hebben de bewo ners vrijwel unaniem hun steun uitgesproken voor het hospice door massaal het broodie te ko pen. De initiatiefneemsters hadden vooraf niet durven hopen dat de bevolking zo positief zou reage ren. In de eerste plaats kregen de Soroptomisten veel steun van de bakkers die een maand lang belangeloos de vele Plattes heb ben gebakken. De Koninklijke Zeelandia, Molen de Hoop en Drukkerij de Graaf droegen door sponsoring bij aan de hoge (opbrengst. Vakantiedorpen midden in het agrarisch platteland ofwel 'witte schimmel', ook dat komt aan de orde in het onderzoek naar meningen over het ruimtelijk beleid. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoe denken inwoners van Schouwen-Duiveland, en vooral de toe ristische en agrarische ondernemers, over het beleidsvoornemen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening ook deze ge meente op te nemen in een nationaal landschap? Op die vraag hopen veertig tweedejaars studenten Sociale Geogra fie van de Universiteit van Amsterdam (UvA) in de komende drie dagen een ant woord te krijgen. Gedeputeerde G. van Zwieten ontving deze studenten gisterochtend op het Pro vinciehuis in Middelburg. Hij verzocht hen bij hun onderzoek niet als randste deling naar Zeeland te kijken maar ste vig met de eigen voeten op de Zeeuwse bodem te staan met begrip voor de speci fieke ruimtelijke problemen in een ge bied als Schouwen-Duiveland. Vandaag beginnen de veertig studenten met een grootscheeps onderzoek waarbij vijf honderd bewoners en tweehonderd on dernemers worden gevraagd naar hun opvattingen over ruimtelijke beleid in het kader van een nationaal landschap op Schouwen-Duiveland. Tevens wor den in het onderzoek vragen betreffende het provinciale beeldkwaliteitsplan ver weven. Zo worden meningen gevraagd over windmolenconcentraties, teelton- dersteunende voorzieningen zoals tun- nelkassen en bedrijventerreinen bij klei ne kernen. Het onderzoek geldt als studieproject van de UvA en is opgezet met medewer king van de provincie Zeeland, de Stich ting Scoop en de gemeente Schouwen- Duiveland. „Wij steunen dit project faci litairomdat we dit soort studieprojecten belangrijk achten", zegt provinciaal be leidsambtenaar A. Drijgers. Samen met D. van der Wouw van Scoop gaf hij ter voorbereiding op dit onderzoek twee gastcolleges aan de UvA. De studenten leggen de deelnemers aan het onderzoek een vrij uitgebreide lijst met vragen voor. De mensen die onder vraagd worden, zijn aan de hand van een adressenbestand van de gemeente gese lecteerd en hebben vooraf bericht gekre gen dat ze ondervraagd zullen worden. De studenten hopen zoveel mogelijk ver schillende standpunten in hun onder zoek te betrekken. Zo zijn er inwoners met een sterke en een minder sterke eco nomische binding met het eiland, maar ook met een verschillende mate van be trokkenheid met natuur en landschap. In het onderzoek wordt ook systematisch onderscheid gemaakt tussen de bewo ners van Zierikzee, de bewoners van de dorpen met een belangrijke woon- en re- STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Grote kerk, 13.30 uur: Caril lonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur: vrouwenclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Southern Riders; YERSEKE - Gymzaal Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50plus bij Omni-sport Reimerswaal. door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - De wijze waarop de toekomstvisie van de gemeente Tholen tot stand is gekomen, stemt tevre den. Het enige minpuntje is dat de procedure meer tijd in beslag heeft genomen dan verwacht, stelt het college van burgemees ter en wethouders in een korte evaluatie vast. Onder de naam Bestemming Tholen heeft het college zich twee jaar lang intensief gebogen over de vraag hoe het op lange termijn moet zijn gesteld met het leven, wonen en werken in de gemeente. Het resultaat is nu officieel aangeboden aan de ge meenteraad, die het later deze maand moet goedkeuren. B en W vinden dat de doelstel lingen zijn gehaald. Bestem ming Tholen is een abstracte, maar brede visie geworden waarin alle thema's (leven, wo nen en werken) voldoende aan bod komen. De visie is, volgens afspraak, in nauw overleg met de Thoolse bevolking tot stand gekomen. Er zijn vijf debatten geweest, er is een aparte website opgezet, er zijn interviewbij eenkomsten en een werkconfe rentie gehouden en er zijn huis aan huis informatiekranten verspreid. De eerste resultaten waren, zo als afgesproken, voor de ge meenteraadsverkiezingen van maart vorig jaar gereed. De uit werking liet wat langer op zich wachten, door de voorbereidin gen en nasleep van de verkiezin gen. Aanvankelijk had de visie medio 2002 gereed moeten zijn; het is enkele maanden later ge worden. De eindversie van Bestemming Tholen wordt donderdag 17 april besproken in de raadscom missie algemeen bestuur. Deze bijeenkomst, die begint om 19.30 uur, wordt voor de gele genheid niet in het gemeente huis gehouden, maar in sport en gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen-stad. Een week later moet de gemeente raad de toekomstvisie bekrach tigen. Bij de aanbieding van de visie aan de gemeenteraad gaat het college nog even in op opmer kingen die vorig jaar november tijdens het slotdebat zijn ge- MIDDELBURG - Middelburg moet bezoekers verleiden om vaker in de stad terug te komen. Een adviesbureau heeft de af gelopen maanden gesleuteld aan een thema om dat te berei ken. Er is gekozen voor 'warmte ervaren'. In dat thema wordt de ervaring die de stad moet bieden gekoppeld aan het gevoel dat bezoekers moeten krijgen. Mensen die ooit in Middelburg zijn geweest, zijn positiever over de stad dan mensen die er nog nooit geweest zijn. Ook mensen die de stad niet kennen, moeten worden verleid tot een bezoek. Die bezoekers moeten vaste bezoekers worden en als het even kan moeten ze zelfs permanent naar de stad worden gelokt. „Er is genoeg", zegt R. Jimenez van de afdeling communicatie. „Maar je moet het even weten." Het onderzoeksbureau PMI heeft voor het thema 'warmte er varen' gekozen. „Als mensen aan Zeeland denken, denken ze aan de drie andere elementen: water, lucht en aarde", aldus Jimenez. „Het vierde, vuur, past bij de Zeeuwse hoofdstad." Warmte staat volgens haar voor gastvrijheid, kleinschalig heid, energie en beweging. Het is de bedoeling dat bewoners, bedrijven en culturele instanties bij het thema aanhaken. Als de gemeenteraad instemt met het gekozen thema wordt in de komende maanden een promotieplan opgesteld. Eén idee is er al: verschillende bestaande activiteiten zullen dit voorjaar worden gebundeld in 'de feesten van beleving'. Het is de be doeling dat er voor die evenementen gezamenlijk reclame wordt gemaakt. MIDDELBURG - Een 53-jarige inwoner van Heinkenszandis gisteren in Middelburg wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 135 euro boete voorwaardelijk. De man wilde 28 oktober vorig jaar een ruzie tussen kinderen beslechten door verhaal te halen bij de ouders. Daarbij ging hij net een stapje te ver door in hun woning binnen te dringen.,Ik moest mijn emoties kwijt", zei hijDe politierechter vond het niet de juiste manier om dergelijke problemen op te lossen. De verdachte meende dat toch wel iets had bereikt. „De kinderen groeten mij nu vriendelijk." MIDDELBURG - Een 29-jarige man uit Goes is gisteren in Middelburg voor mishandeling van een zwerver veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 165 euro. Politierechter G. Nomes hield er in zijn uitspraak rekening mee dat het slacht offer de verdachte al verschillende keren had lastiggevallen. „Ik heb hem nog wel eens geholpen door hem geld te geven." Die avond, 29 juni vorig jaar, had de Goesenaar na een avond je stappen de zwerver in de hal van zijn woning aangetroffen. Toen bleek dat er kleding van de waslij n was gehaald sprak hij het slachtoffer hierop aan. De situatie escaleerde, waarbij er aan weerszijden klappen vielen. Volgens de verdachte had hij de eerste klap geïncasseerd en alleen gereageerd. Officier van j ustitie J. Groen achtte mishandeling bewezen en eiste 16 5 eu ro boete. „Er was sprake van irritatie, maar u moet bij uzelf te rade gaan wat wel of niet kan." Ook de politierechter stelde vast dat de Goesenaar zich had moeten beheersen. „Aanspre ken mag, maar niet slaan. Hoe hinderlijk het slachtoffer ook is." Hij legde de boete voorwaardelijk op. BURGH-HAAMSTEDE - Een 29-jarige man is gistermiddag aangehouden wegens winkeldiefstal. Rond 13.30 uur betrap te een beveiligingsbeambte hem toen hij alarmwavers van goederen aan het verwijderen was. creatiefunctie op de Kop van Schouwen en de overige dorpen die relatief minder te maken hebben met ontwikkelingen van toeristische en recreatieve aard. Er zal vooral onderzocht worden in hoe verre bewoners met uiteenlopende dage lijkse routines en levensgeschiedenissen, verschillende opvattingen hebben over ruimtelijk beleid. De onderzoeksweek wordt vrijdagoch tend 11 april afgesloten met een bijeen komst in de burgerzaal van het Zierik- zeese gemeentehuis. Daar zullen enkele studenten presentaties houden over de eerste resultaten van het onderzoek. Bij deze bijeenkomst zullen de leden van de begeleidingscommissie van deze veld- studieweek en wethouder A. van der Wouden van Welzijn en Volkshuisvesting aanwezig zijn. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 21 -jarige in woner van Driewegen voor dronken rijden conform de eis tot 750 euro boete en acht maan den voorwaardelijke rijontzeg ging. De verdachte was op 10 november vorig jaar in Goes achterop een auto gereden. Nadat hij was aangehouden, werd hem een blaastest afgeno men die resulteerde in 620 mi crogram, bijna drie keer zoveel als toegestaan. De man zei net van baan te zijn veranderd, waarvoor hij zijn rijbewijs niet kon missen. De politierechter toonde enige clementie, omdat het de eerste keer was dat de verdachte in contact met justi tie kwam. Een 22-jarige man uit Kruinin- gen kreeg voor het rijden onder invloed, ook op 10 november, zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 385 euro boete. De Kruininger werd die dag in zijn woonplaats aangehouden met een alcoholpercentage van 310 microgram, niet ver boven de limiet. In de strafmaat werd meegewogen dat de man vorig jaar en in 2001 ook al was ver oordeeld voor dronken rijden, hetzij niet met forse overschrij dingen van de alcoholgrens. Of ficier van Justitie J. Groen merkte op dat verdachte al drie keer in de fout was gegaan en dat was gezien zijn jonge leef tijd opvallend. „Het dringt ken nelijk niet tot u door dat u uw auto ijnoet laten staan als u heeft gedronken. Op deze manier gaat het de verkeerde kant op." De officier eiste 385 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De politierechter matigde de boete, omdat de Kruininger forse schulden moet aflossen. KLOETINGE - Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg Emergis in Kloetinge houdt woensdag 16 april een the mamiddag over contact tussen familie van cliënten en hulpver leners. Emergis-medewerkers ontmoe ten de families van cliënten. Familie van mensen die bij Emergis opgenomen zijn kan de afdelingen bezichtigen. Familie van cliënten die buiten de in stelling wonen, kan recreatie ruimte De Inloop zien. Voor de bijeenkomst, die om 13.15 uur in de Theaterzaal van Emergis be gint, is aanmelding nodig bij de sector Langdurige Zorg en Wo- maakt. Zo blijft het van mening dat niet overal in gelijke mate woningen moeten worden ge bouwd. B en W zetten in op het overwe gend bouwen in de 'ontwikke lingskernen' Sint-Annaland, Sint-Maartensdij k/Scherpe- nisse, Sint Philipsland en Tho len. Tholen-stad wordt het 'ste delijk zwaartepunt' van de ge meente. Stavenisse, Poortvliet, Oud-Vossemeer en Anna Jaco- bapolder worden 'woonkernen', waar alleen wordt gebouwd om de natuurlijke aanwas op te vangen. In het slotdebat is ook aandacht gevraagd voor de 'dreigende verpaupering' van Sint-Maar tensdijk, zeker nu de gemeente de nadruk op Tholen-stad legt, onder meer door er het nieuwe gemeentehuis te vestigen. Het college stelt dat in Bestemming Tholen 'nadrukkelijk aandacht' wordt besteed aan Sint-Maar tensdijk, met als doel 'de sterke kanten van deze kern in de toe komst te gaan ontwikkelen'. Advertentie Commissie Samenleving dinsdag 8 april 2003 (19.30 uur) Stad huisplein 20. Te behandelen punten: 1Raadsvoorstel Breedtesportaanvraag VWS. 2. Raadsvoorstel vervroegde aanschaf gebouwen beheerplan. 3. Raadsvoorstel Overeenkomsten Stadsgewestelijik Zwembad Vastgoed B.V. 4. Beantwoording raadsvragen inzake behoeftepeiling sportaccom modaties. Commissie Grondgebied woensdag 9 april 2003 (19.30 uur). Theo van Doesburgcentrum, Brouwenaarstraat 2. Te behandelen punt: Raadsvoorstel planschadeverzoeken bestemmingsplan Lammeren- burg (WKK).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25