Het j aar rond op boerderij Plantlust 21 dinsdag 8 april 2003 Bouwplan aj(?' jC't v p a* üMBP mt-TI Boerderij Plantlust bij Oostkapelle in 1991: het gezin Maljaars met alle werktuigen die in de loop van het jaar worden gebruikt. fotografie Wim Helm/Zeeuws Documentatiecentrum Kunstmest strooien, 18 maart 1991. Mevrouw Maljaars helpt bij het aardappels planten, 23 maart 1991. Bram Maljaars tijdens het ringrijden, 21 mei 1991. Bieten uitdunnen en onkruid wieden, 28 mei 1991. Laden van balen tarwestro, 21 augustus 1991. Controle tuinbonen, 29 augustus 1991. Bemesting met schuimaarde, 30 augustus 1991. Hoekje suikerbieten rooien met de hand, 20 september 1991 Gerooide bieten, 31 oktober 1991. Eggen en aardappels planten, 23 maart 1991. In een plattelandsprovincie als Zeeland, met nog altijd veel agrarische activiteiten, is een Jaar van de Boerderij op zijn plaats. Extra aandacht voor het boerenbedrijf en vooral voor de daarbij horende gebouwen. Dat is niks te vroeg, want Zeeland geldt als 'rampgebied' wanneer het om de instandhouding van oude boerderijen gaat. Veel zijn er al gesloopt of staan op het punt te verdwijnen. Ka rakteristieke Zeeuwse schuren - zwart met witte randen - wor den allang niet meer gebouwd. Ze zijn duur in onderhoud en niet praktisch voor de moderne werktuigen. Beplate staalcon structies, zonder eigen ziel, ko men er voor in de plaats. De boeren echter, ploegen voort. Ook al zijn de omstandigheden op het gemiddelde bedrijf wei nig rooskleurig. Met de op brengst van de producten is niks mis, wel met de prijzen. Heren boeren die arbeiders het werk laten doen, behoren tot het ver leden. De boer en zijn gezin moeten zelf voluit aan de slag. Het hele jaar door, met in de wintertijd een rustiger periode. Die wordt benut om gebouwen, machines en erf te onderhou den. Het aantal boeren daalt ge staag. Zonen zien er geen brood meer in het bedrijf van hun va ders over te nemen. Er moet te veel geld op tafel komen en de garantie dat het kan worden te rugverdiend ontbreekt. Bovendien zijn er steeds meer regels die de boer moet naleven. De bureaucratie slaat ook hier toe. Tot op de laatste korrel en druppel moet gebruik van kunstmest en bestrijdingsmid delen worden bijgehouden. Het werken met machines is aan strikte voorwaarden gebonden. Hoe begrijpelijk ook uit oog punt van milieu en arbeidsom standigheden - ze maken het boer zijn er niet leuker op. Toch zijn er nog altijd mensen die heel bewust boer willen zijn. Het zit ze in de genen: de ver knochtheid aan de grond, leven en werken in de buitenlucht, meegaan met de seizoenen, met de eeuwige cyclus van ploegen, zaaien, oogsten en alles wat daarbij komt kijken. Die boeren klagen weliswaar - dat is nu eenmaal traditie, ze doen het ook als het goed gaat. Het zijn echter ook stugge doorzetters. Fotograaf Wim Helm, verbon den aan het Zeeuws Documen tatiecentrum (ZDC) in Middel burg legde ruim een j aar lang de activiteiten van een boer in hart en nieren vast in honderden zwart-wit foto's. Hij fotogra feerde op boerderij Plantlust van Bram Maljaars en zijn ge zin, onder de rook van Oostka pelle. Een naar tegenwoordige begrippen klein akkerbouwbe drijf, met een gangbaar bouw plan, dus tarwe, suikerbieten en aardappelen. Daarnaast ook (op contract geteeld) erwten en bonen. In opdracht van het ZDC, waar zijn activiteiten nauwkeurig bij. Bijvoorbeeld de teelt van aard appelen, ras bintje, op contract voor de firma McCain. Het werk begint in maart met kunstmest strooien, het land bewerken en de aardappels poten. In april wordt de akker gefreesd en in mei is voor het eerst gewasbe scherming nodig, gevolgd in ju ni door een bestrijding tegen schimmels. In juli en augustus moet er veel tegen de beruchte phytophthora gespoten wor den. Half september wordt het loof doodgespoten en begin ok tober worden de aardappelen gerooid. Ruim één week later kan het land met de cultivator bewerkt worden en half novem ber wordt het geploegd, meteen gevolgd door inzaaien met (win tertarwe. De cyclus is rond. Het hele proces - ook van andere ge wassen - legde Wim Helm vast. Wat vindt Bram Maljaars zelf van het openbaren van zijn werkzaamheden? ,,Het was niet hinderlijk. Ik heb geen gehei men, ze mogen al m'n werk zien. Toen we begonnen heb ik ge zegd: dan doen we het ook van A tot Z. Ik heb Wim Helm een paar keer 's morgens vroeg uit zijn bed gebeld. Het is wel jammer dat dit dertig jaar eerder ook niet is gedaan." Hoewel de foto's ruim tien jaar geleden zijn ge maakt, is er in de bedrijfsvoe ring als zodanig niet veel veran derd. Maljaars: ,,In 1991 waren we nog een middenbedrijf, nu zijn we eigenlijk te klein." Voor hem nadert het moment van afscheid nemen (morgen wordt hij 64 jaar). „Het is een pachtbedrijf en ik heb de pacht per 1 maart 2005 opgezegd. Ik heb nu alles voor het nieuwe seizoen inge zaaid. Volgend jaar wil ik nog één keer zaaien en oogsten." Zijn twee zoons willen niet voor bedrijfsopvolging in aanmer king komen. „Na vijf generaties gaan de Maljaars' er op Plant lust vandoor. In 1880 is de fami lie er begonnen." Dat is voor Bram en zijn echtge note Jo wel even slikken. „Ik heb het werk altijd met plezier gedaan. Maar de laatste tijd ging de lol er wel een beetje af. Het brengt te weinig op, je kos ten stijgen almaar en je vrijheid wordt minder door steeds meer regeltjes." Rinus Antonisse De familie Maljaars uit Oost kapelle. Foto's van Wim Helm. Zeeuwse Bibliotheek, Middel burg (tweede verdieping, Zeeuws Documentatiecen trum). Kapitale hofsteden, Zeeuwse boerderijen door de eeuwen heen. Foto's, tekeningen en ar cheologisch materiaal van oude boerderijen. Zeeuwse Biblio theek (begane grond). Beide exposities lopen tot en met 3 mei. Openingstijden: maandag 17.30-21.00 uur, dins dag tot en met vrijdag 10.00- 21.00 uur, zaterdag 10.00-13.00 uur. Ploegen op wintervoor, 4 de cember 1991. renbedrijf, onder meer de schaalvergroting, brachten hem op het idee om een jaar lang een boer en zijn gezin te volgen. „Bram Maljaars zag het wel zit ten en wilde meewerken. Dat is fijn, want er loopt toch regelma tig een vreemde kerel om je heen te springen. Ik ben een stads mens en kende het boerenleven niet zo. Je ziet wel eens een boer op een tractor rij den .Daterzo- veel bij komt kijken - dat was al lemaal nieuw. Als er wat was, belde Maljaars altijd. Dan zei hij: je moet maar eens komen, want morgen ga ik bonen zaai en. Ik ben er minstens veertig keer geweest." Voor één foto is het machine park van het bedrijf uitgestald voor de schuur. Helm moest er voor op het dak van het woon huis klimmen, om alles op de plaat te krijgen. Er staat ook een sjeesje bij, want Maljaars is een enthousiast ringrijder. Ook daarvan zijn trouwens opna men gemaakt. Bij de foto's ho ren aantekeningen over wat er te zien is. Zelf hield Maljaars Helm audio-visueel medewer ker is, maakte hij eerder docu mentaire reportages, over car naval in 's-Heerenhoek, het dorpsleven op Baarland, Mo- lukkers in Souburg en de instel ling voor verstandelijk gehan dicapten Den Berg in Goes. Daaraan is nu de 600 foto's om vattende reportage over het rei len en zeilen op Plantlust aan toegevoegd. Opdat latere gene raties kunnen zien hoe mensen aan het eind van de twintigste eeuw leefden en werkten. Helm maakte zijn foto's al in 1991 en 1992. Tot nu toe zaten ze in het archief van het ZDC. Ter gelegenheid van het Jaar van de Boerderij wordt een selectie tentoongesteld (tot 4 mei in de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg). „Ik heb, zoals ik altijd met mijn reportages doe, niet la ten poseren of dingen in scène gezet", vertelt Wim Helm. „Liefst ben ik zo onzichtbaar mogelijk als fotograaf. Ik heb daar verder weinig diepe filoso fieën over. Ik kom en ik fotogra feer." De veranderingen op het boe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21