PZC Mayo houdt voorsprong vast Aantal sportclubs in Nederland daalt fors Real Madrid flirt met Engelse prins Mi Iff Verkeersregelaar is weer vlagger Arbiters krijgen financiële injectie Bakker schuift een plaatsje op en wint Verrassende rentree Jan hitmanen in de Arena Ajax richt zich op Wapenaar programma Blankert verlaat NOCNSF Olympische nominatie Blom Vijfde coach voor Catania Marsman weg bij Graafschap Keepersprobleem bij Sparta Van Lottum stunt in Estoril dinsdag 8 april 2003 Ajax ligt niet wakker van Milan door Peter van Duyl AMSTERDAM - Sommigen hadden hem al afgeschreven, maar volkomen onverwacht keert Jari Litmanen terug in de Arena. De Fin maakt deel uit van de Ajax-selectie, die het vanavond in de kwartfinale van de Champions League opneemt tegen AC Milan. Slechts twee keer trainde Lit manen met de selectie. Dat was voldoende om trainer Ronald Koeman te overtuigen. Als de nood aan de man komt, kan Lit manen de laatste 25 minuten meedoen. Het is voor het eerst sinds 15 de cember (PSV thuis) dat hij in de selectie van de Amsterdammers is opgenomen. De Fin kampt al maanden met een achillespees blessure, die hem na de winter- AMSTERDAM - Ronald Koe man wil Harald Wapenaar vol gend jaar aan de selectie van Ajax toevoegen. De oefenmees- ter heeft inmiddels gesproken met de doelman, die aan het ein de van het seizoen weg mag bij FC Utrecht. Technisch directeur Leo Been hakker onderhandelt binnen kort met de zaakwaarnemer van Wapenaar. Koeman pleitte al eerder voor de komst van een nieuwe doelman. Ajax neemt aan het einde van het seizoen af scheid van de keepers Joey Di- dulica (Austria Wien) en Henk Timmer (AZ). Ajax heeft nog wel de beschikking over Bogdan Lobont en Maarten Stekelen burg. ANP Champions League Dinsdag: Ajax - AC Milan, Real Madrid - Manchester United. Woensdag: Juventus - Barcelo na, Internazionale - Valencia. stop het voetballen belette. Zondag pas beleefde hij zijn eerste volledige groepstraining en gisteren testte Litmanen zichzelf in een stevig partijspel. Na afloop van de oefensessie volgde kort overleg tussen Koe man en Litmanen. Meteen werd de knoop doorgehakt: Litma nen zit vanavond op de bank. De verrassende rentree gaat ten koste van Jamal Akachar, die zaterdag debuteerde tegen RBC. „Ik heb Jari gevraagd of hij fit genoeg was om twintig minuten in te vallen en hij gaf aan dat hij dat was", verklaarde Koeman gisteren. „Normaal volg je een bepaalde lijn. Het is beter eerst wat meer te trainen, wat wedstrijden te spelen. Maar iedere speler is anders en voor 25 minuten heb je niet veel trai ning nodig." Bij zijn keuze liet Koeman zich wellicht leiden door de gebeur tenissen rond het thuisduel met AS Roma in december. Ook toen begon Litmanen op de bank, maar als invaller maakte hij de beslissende tweede Ajax-tref- fer: 2-1-winst. De terugkeer van Jari Litmanen is opnieuw een steuntje in de rug van een ploeg die een vlekkeloze voorbereiding kent. Behalve de bekende blessuregevallen heeft Ajax nauwelijks problemen. De licht geblesseerde Zlatan Ibra- himovic onderging gisteren een laatste test. De Zweed is fit ge noeg om te spelen. Alleen Andy van der Meyde ontbreekt, hij is geschorst. Als de schijn niet be driegt, krijgt Abubakari Yaku- bu tegen Milan de voorkeur bo ven Nigel de Jong en Wesley Sneijder. De Amsterdammers zijn de gro te verrassing bij de laatste acht van het galapartijtje van de Uefa, wat nog eens wordt on derstreept door het gegeven dat Ajax van alle kwartfinalisten het minst aan de Champions League heeft verdiend. Maar hoewel ze in de Arena onder kennen dat AC Milan een gewel dige spelersgroep heeft, is er de laatste dagen toch een voorzich tig optimisme ontstaan over de goede afloop. De landskampi oen is er gaandeweg het Europe se seizoen van overtuigd ge raakt dat met de juiste tactische benadering elke tegenstander te kloppen is. Bovendien is Milan na een overtuigende seizoen start behoorlijk weggezakt. „Wij kennen geen onzekerhe den", getuigde Koeman van het gegroeide Amsterdamse zelfbe wustzijn. „Het maakt ons niet zo veel uit wie er bi j Milan zullen spelen. Of dat nou Rivaldo is of Sjevtsjenko, het is een fantasti sche speler. Maar wij liggen er niet wakker van. Hun speelwij ze is duidelijk, wij kunnen niet verrast worden." Helemaal in de traditie van dit Champions League-seizoen zal Ajax ook tegen Milan niet en thousiast op avontuur gaan. Een goal voorkomen is priori teit nummer één, er één maken vooral erg meegenomen. Een al te agressieve aanpak kunnen de Amsterdammers zich niet ver oorloven. Maarliefst zes spelers missen de return in Milaan op 23 april als ze vanavond tegen een gele kaart oplopen. Doelman Bogdan Lobont, Cristian Chivu, Nigel de Jong, Steven Pienaar, Rafael van der Vaart en Zlatan Ibrahimovic moeten extra op hun tellen passen. Vermoedelijke opstellingen. Ajax: Lobont; Trabelsi, Chivu, Pa- sanen, O'Brien; Pienaar, Galasek, Yakubu, Maxwell; Van der Vaart, Ibrahimovic. AC Milan: Dida; Simic, Maldini, Nesta, Costacurta; Rui Costa, Pirlo, Gattuso, Seedorf; Svetsjenko, In- zaghi. GPD Iban Mayo heeft nog geen tijd om te juichen als hij als eerste de finish in Legazpia passeert. van onze sportredactie DEN HAAG - Het aantal sport verenigingen in Nedefland daalt. In 1990 telde ons land-nog 31.500 sportverenigingen. In 2001 was dat aantal gezakt tot 29.600. Dat blijkt uit cijfers van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP), dat gisteren in Den Haag het onderzoeksrap port Sport 2003 presenteerde. Ook het aantal Nederlanders dat lid is van een sportvereni ging vermindert: 57 procent in 1979, 52 procent in 1999. Ook neemt men minder deel aan wedstrijden en trainingen: 50 procent in 1983, 38 procent in 1999. De helft van alle sport clubs kampt met problemen bij het vinden van vrijwilligers. Nederlanders zijn wel meer aan sport gaan doen: tussen 1979 en 1999 steeg het aantal sporters van 53 naar 65 procent. De grootste stijgingen deden zich voor bij ouderen (van 8 naar 35 procent) en bij vrouwen (van 50 naar 65 procent). Ondanks de groeiende deelna me aan sport, beweegt 55 pro cent van de Nederlanders van uit gezondheidsoogpunt nog altijd onvoldoende, concludeert het SCR Het aantal sportbles sures ligt rond 2,5 miljoen. Dat getal neemt wel af. Voor 38 pro cent van de blessures is medi sche zorg nodig. De populairste sport in Neder land is zwemmen (32 procent), gevolgd door toerfietsen (15), fitness (13), skeeleren en wan delen (11). De grootste team sport, veldvoetbal, is de zesde sport van het land (10). Golf is de grootste stijger bij de georga niseerde sporten. Het rapport signaleert een 'ver- vluchting in de vrij e tij d'Er valt meer te kiezen en er is minder tijd. In vergelijking tot bijvoor beeld televisiekijken en het on derhouden van sociale contac ten, vormt sport en bewegen een kleine vrijetijdsbesteding. In 2000 werd er gemiddeld 1,8 uur per week gesport, gefietst of ge wandeld, terwijl er twaalf uur tv werd gekeken. ANP LEGAZPIA - De Spanjaard Iban Mayo heeft de eerste etappe van de Ronde van Baskenland gewonnen. De Euskaltel-ren- ner nam gisteren in de laatste honderden meters een kleine voorsprong op de kop groep van 36 man en hield die vast. Zijn langenoot Vicioso werd tweede, de Amerikaan Hamilton derde. De rit met start en finish in Legazpia ging over 129 kilome ter. Michael Boogerd voelde in het Baskenland de y/eerslag van de Ronde van Vlaanderen. Hij liep ruim anderhalve minuut achter stand op. Van de Rabo-ploeg behoorde al leen de Deen Rasmussen tot de kopgroep. Erik Dekker gaf ruim negen minuten prijs en finishte als 137e en laatste. Jan Ullrich mag weer meedoen aan officiële wielerwedstrijden. De Duitser heeft van de internationale wielrenunie UCI zijn start bewijs teruggekregen. Hij start vandaag al in het Circuit de la Sarthe. Het met financië le problemen kampende Team Coast heeft foto Pablo Sanchez/Reuters voor het verkrijgen van Ullrichs licentie bij de UCI een bankgarantie van drie maanden salaris moeten overleggen. De voormalig Tourwinnaar was tot 23 maart geschorst wegens het gebruik van amfetaminen. Hij rijdt in Frankrijk zijn eerste wedstrijd in veertien maanden. De Zwitser Oscar Camenzind moet drie we ken rust houden. De 31-jarige coureur kwam zondag tijdens de Ronde van Vlaan deren ten val. De wereldkampioen van 1998 liep daarbij een beschadigde ruggenwervel op. AFP/SID door Leon ten Voorde MADRID - Als het om David Beckham gaat, kun je alles verwachten. Beckham naar Real Madrid? Ach, waarom ook niet. Vanavond is hij al te zien in Estadio Bernabeu. Als speler van Manchester United, wel te verstaan. Paradeert er bij Real Madrid al niet ene Figo op de rechterflank? Ja, nou en? Daar doet de Spaanse pers niet zo moeilijk over. Wat nou balans in het elftal? Voor een superster als Beckham is altijd plaats, in welke ploeg dan ook, zo specu leren ze er in de aanloop naar de Cham pions League-kraker Real tegen Man chester United lustig op los. Het Gerucht: heel voetbalminnend Spanje en Engeland is er al weken mee bezig. De sterrenparade van de Konink lijke krijgt er een 'prins uit Engeland' bij - Beckham gaat naar Real! De Spaanse sportkrant AS ging vorige week zelfs zo ver dat het Beckham al in de elftalfoto van Real monteerde. Het was een mooi plaatje: 'Becks' temidden van Zidane, Ronaldo, Raul, Roberto Carlos en Figo. „Wij hebben al veel grote spelers, maar David is één van de weinigen die nog wat kan toevoegen aan Real", meldde zijn vriend Roberto Carlos. Volgens de Engel- Andere kranten meldden weer dat Uni- se krant The Sun zou Real zelfs al zestig ted en Real bezig zouden zijn met een ruil miljoen euro hebben geboden voor de tussen Beckham en Figo. middenvelder metde'fabuleuzerechter'. Allemaal prachtige verhalen, maar wat 88b 'Becks' rekt en strekt tijdens de training in Madrid. foto Ian Hodgson/Reuters is waar? Beckham zelf zegt uiteraard van niets te weten. „Maar ik vind het wel een eer als de voorzitter van Real roept dat hij mij een goede voetballer vindt en van mij houdt." Die voorzitter is Florentino Perez en de beste man heeft bij zijn ver kiezing beloofd dat hij elk seizoen een nieuwe superster naar de Spaanse hoofdstad haalt. Tot dusver heeft hij keurig woord gehouden. Met Beckham kan de slimme zakenman op het com merciële vlak fantastische zaken doen. De komst van Ronaldo had ook geen prioriteit, maar de Braziliaan loopt on dertussen wel mooi te ballen in de spits bij Real. Jorge Valdano, technisch directeur van Real, heeft de geruchten omtrent de komst van Beckham al officieel ont kracht. Net als United-manager Alex Ferguson overigens, die de verkoop van Beckham absoluut onbespreekbaar noemt. „De kans dat Beckham hier ooit zal spelen is miniem", zegt Valdano. „En de mogelijkheid dat Figo Real verlaat is niet miniem, maar onmogelijk. We be schouwen Luis als één van de belangrijk ste spelers in de ploeg." Vanavond is Beckham hoe dan ook te zien in Bernabeu. Zijn directe tegenstan der? Zijn vriend, Roberto Carlos. GPD doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Het was een vreemd gezicht in de Omloop van de Braakman. De vlaggers die het parkoers van de wieler klassieker zaterdag beveilig den, droegen hun oranje hesjes binnenstebuiten. Het opschrift 'verkeersregelaar' was daar mee onzichtbaar gemaakt. De actie was een gevolg van een brief die de nationale wielren unie (KNWU) heeft verstuurd aan alle organisaties van wed strijden in Nederland. Daarin wordt opgeroepen voorlopig geen verkeersregelaars meer in te zetten, omdat die als zodanig niet kunnen worden verzekerd. Een vrijwilliger die de route beveiligt, gaat voortaan weer door het leven als 'signaleur'. In tegenstelling tot een signa- leur, 'vlagger' in de volksmond, valt een verkeersregelaar on der het bevoegd gezag. Negeert bijvoorbeeld een automobilist zijn stopteken, dan kan hij het kenteken doorgeven aan de po litie, waarop tegen de overtre der proces-verbaal wordt op gemaakt. Maar wat gebeurt er als diezelfde automobilist het stopteken van een signaleur negeert? „Dan is er een pro bleem", erkent Jan van Haneg- hem, consul van het wielerdis- trict Zuid-West. „Hij kan niet bekeurd worden. Het enige dat de politie kan doen, is hem dwingen zijn auto aan de kant van de weg te zetten." In crite riums, waarbij het parkoers met hekken is beveiligd, gelden andere regels. Van Haneghem is allerminst gelukkig met de gewijzigde si tuatie. „Wij zijn juist altijd be zig geweest met het promoten van de opleiding tot verkeers regelaar." Een dergelijke cur sus is verplicht. De KNWU kwam tot het advies na uitvoe rig overleg met betrokken in stanties, zoals de ministeries van Binnenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat, de Raad van Hoofdcommissarissen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Daaruit bleek dat de huidige verzekeringsvorm van de verkeersregelaars niet aan de wettelijke eisen voldoet. In Zeeland zetten honderden mensen zich jaarlijks belange loos in voor het in goede banen leiden van wielerkoersen. Poli tieagent Ludwig Kouijzer leid de de afgelopen jaren alleen al zo'n vijfhonderd mensen op in Zeeuws-Vlaanderen. „Met verkeersregelaars voor trimlo- pen en andere atletiekwed strijden meegerekend, zijn het er zelfs meer dan duizend." Kouijzer is een van de organi satoren van de Wim Hendriks Trofee, de wielerwedstrijd die op zondag 27 april wordt ge houden. „De nieuwe regeling is ingegaan op 1 mei 2001. Ik heb onze verkeersregelaars sinds dien altijd voorgehouden dat ze keurig waren verzekerd. Dat blijkt dus helemaal niet het ge val te zijn geweest." Hij benadrukt dat de negentig vrijwilligers bij de Wim Hen driks Trofee 'hoe dan ook' ver zekerd zullen zijn. Kouijzer onderzoekt twee mogelijkhe den: zelf een aparte verzeke ring afsluiten, zoals de organi satie van de Omloop van de Braakman heeft gedaan bij de Rabobank in Sas van Gent, of een beroep doen op de Stich ting Verkeersbrigadiers van verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO. Zo'n verzekering kost anderhalve euro per persoon. „Maar we willen geen enkel ri sico nemen met onze mensen, dus geld speelt geen rol." ARNHEM - Hans Blankert heeft gisteravond zijn afschei voorzitter van sportkoepel NOCNSF aangekondigd. HL; vaardt in november geen tweede termijn. Als hoofd® noemt hij dat de functie heel veel tijd in beslag neemt.B: kert (62) volgde eind 1999 Joop van der Rei j den op alsvor ter. Van der Reij den overbrugde het gat tussen Wouteb bregtsen en Blankert, die eerder de werkgeversorgan® VN O/N CW leidde. Huibregtsen moest weg na verkeerds len uitspraken over prins Willem-Alexander. ANP ARNHEM - Polsstokhoogspringer Rens Blom heeft met bronzen medaille op het WK indoor een olympische no®; tie verdiend. Sportkoepel NOCNSF heeft de voordracht- de atletiekunie gehonoreerd. Blom sprong in Birmingb over 5,75 meter. De nominatie wordt niet automatisch oir zet in kwalificatie voor de Spelen vn Athene. Blom mos; komende tijd nog wel een keer vormbehoud tonen. ANP ROME - Het trainerschap bij de Italiaanse voetbalclubs nia uit de Serie B is dit seizoen niet bepaald een vaste ba Vincenzo Guerini werd gisteren aangesteld als de nier hoofdcoach van de degradatiekandidaat. Hij is aide® trainer in deze competitie bij de Siciliaanse club. Zorj kreeg Edoardo Reja zijn ontslag na de nederlaag tegenAs (1-2). Eerder moesten Osvaldo Iaconi, Maurizio Pellegrini John Toshack vertrekken wegens de slechte resultaten.® DOETINCHEM - Manager voetbalzaken Gerard Marsi verlaat De Graafschap. Officieel legt hij per 1 juni zijn fun; neer bij de hekkensluiter in de eredivisie. De teleurgeste: Marsman vertrekt echter per direct uit Doetinchem. Volg; een verklaring van het bestuur is een verschil van inzicht» het gevoerde en nog te voeren beleid op technisch gebiei reden voor het vertrek van Marsman. „De slechte result#, van het eerste elftal zijn uiteraard van invloed geweesto] besluit", liet directeur Jacco Swart weten. Marsman sinds december 1999 werkzaam bij De Graafschap alsmai ger voetbalzaken. ANP ROTTERDAM - Sparta moet de rest van het seizoen ven zonder eerste doelman Brian Vandenbussche. De 21-jai Belg heeft zondag in het duel met Haarlem (4-1) zijn hand vrijwel zeker ook zijn enkel gebroken. Vandenbusschespe de de wedstrijd geblesseerd uit, maar bleef daarna klag over pijn. Trainer Dekker gaat nu verder met Victor Krosl! die onlangs hoorde dat hij na dit seizoen het Kasteel moets laten. Kros was vorige week nog disciplinair gestraft. Al] ESTORIL - Tennisser John van Lottum heeft op hetgravt Estoril voor een stunt gezorgd. Hij versloeg gisteren eerste geplaatste Tsjech Jiri Novak, negende op deweiï ranglijst, in drie sets: 6-7 (5) 6-4 7-5. Van Lottum, denum 105 van de wereld, sloeg het duel na ruim tweeënhalf uui op het tweede matchpunt. Op 6-5 sloeg Van Lottum eersth breakpunten weg voordat hij de partij naar zich toetrok.! van onze sportredactie ZEIST - De KNVB trekt ko mend voetbalseizoen 1,2 mil joen euro uit om het oplopende tekort aan scheidsrechters bij amateurwedstrijden aan te pakken. Het aantal arbiters moet met 25 procent per seizoen toenemen. De KNVB organiseert per week einde 30.000 voetbalduels. Op papier zijn er bijna 8000 officië le scheidsrechters. Feitelijk fluiten er nog geen 7000. Dat aantal zal de komende jaren door vergrijzing met zeker 1000 dalen. De investeringen zullen in de seizoenen 2004-2005 en 2005-2006 worden voortgezet. De KNVB wil dat het fluiten van een wedstrijd weer leuk wordt. Daar wil men samen met de clubs in gaan investeren. Tege lijk moet voorkomen worden dat scheidsrechters ermee stop pen. Daarom moet de begelei ding verbeteren. Talentvt arbiters moeten meer krijgen om door te stromen#; de top van het amateur- taalde voetbal. Het moet® mogelijk worden dat een art; van net dertig jaar topwedst den fluit, ook internationaal De opleiding van scheids® ters wordt verbeterd. D: ook voor scouting en t ding. Het beoordelingssyste van scheidsrechters, waarop: veel kritiek is, wordt vs nieuwd. Er komen persoonlij! opleidingsplannen. Een ffl terclass van acht talenten# de weg naar de top voor hen® gemakkelijken. Van de investeringen wordt® kwart betaald door het au teurvoetbal. Het betaalde vtë bal neemt een gelijk deel v« zijn rekening. De Uefa 1® ook 25 procent van de benoffij de gelden. De rest komt uit: KNVB-begroting en het jeuf voetbal. GPD door Henk de Winter ASSEN - John Bakker is het motorsportseizoen goed begon nen. De Terneuzense coureur won op het circuit van Assen de race in de Superstock-klasse, hoewel hij als tweede over de fi nish kwam. Bakker, die de derde trainings- tijd had neergezet, pakte vanaf de start de kop op zijn Suzuki GSXR. „Ik heb daarna niemand meer gezien." Door de harde wind was het hard werken op de motor voor Bakker, die last kreeg van zijn armen en daar door in de laatste ronde ge dwongen werd het tempo te laten zakken. Dat kostte hem bijna de zege. Zijn teamgenoot Koen Vleugels schoot hem met een voorsprong van eentiende van een seconde op de streep voorbijNummer drie Wim The- unissen kwam eentiende achter Bakker over de streep. „Dat was schrikken, want ik dacht dat ik meer voorsprong had." De Ter- neuzenaar kreeg toch de over winning toegewezen, omdat de motor van Vleugels bij de tech nische nakeuring niet in orde werd bevonden. Voor Arno Slabbekoorn i Heer-Abtskerke duurde de» perstock-race slechts eenb ronde. Toen begaf zijn P nieuwe Yamaha R1 het. klein beetje het gas erop®® achterwiel brak weg. ft niets anders doen dan ricn® grindbak sturen en de plat te leggen, anders was» gen de boarding gevlogen Een sterke windvlaag z® in de ochtendtraining het w wiel onder de racemotorvan- han Fredriks weg. De n* coureur uit 's-Heerenhoeb- kwam daardoor flink ten Per ambulance hij naar!®- disch centrum gebracht, geen ernstige verwon® werden geconstateerd. dags zat hij alweer op z')_c- middels gerepareerde b'. motorfiets. „Johanwasne- zig aan een snelle ronde tuigde zijn vader Ruud driks. „We schatten de sne waarmee hij viel op®®" 180 kilometer per uur.' Ondanks pijn aan zijn h® been, dat hij niet meergoe - buigen, kwalificeerde rtf"-: zich later op de dag als en b karakter reed hij naar tiende plaats in de eiw duits!':

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18