[Politie blijft snelheid in tunnel op oude manier controleren Verdachte schietpartij voelt zich slachtoffer Zeeuwse molens in tekst en beeld Directeur My Way Models ontkent aanklacht in Kassa! 13 Grootste Les Ooit tegen analfabetisme Aanpassingen in regels na uitspraak Raad van State Zakkenrollers slaan hun slag dinsdag 8 april 2003 Uitzondering Politie zwijgt over onderzoek Mandos in voor hoge post CDA Kinderen vinden dode man Celstraf voor stroomstootwapen Kloetinger beboet voor belediging Gewonden bij frontale botsing Hotels ^HeniPostma VLISSINGEN - Duizenden scholen, verspreid over de hele wereld, geven hun leerlingen morgen op hetzelfde tijdstip de zelfde les. De kinderenleren dan dat 862 miljoen volwassenen noggeen letter kunnen lezen of schrijven, en dat het overgrote deel van hen vrouw is. Nooit eerder kregen zoveel kin- deren gelijktijdig dezelfde les. Dus wordt er een wereldrecord mee gebroken. De Vlissingse ba sisschool Ravenstein helpt ook mee. Naar verwachting volgen duizend Nederlandse scholen dat voorbeeld, waaronder enke le tientallen in Zeeland. Met de actie willen de scholen de wereldleiders herinneren aan hun belofte dat ze het analfabe tisme snel de wereld uit zullen helpen. De afspraak is dat over twee jaar evenveel meisjes als jongens naar school gaan, en dat over twaalf jaar alle kinderen op school zitten. Het is de be doeling dat de actie als De Grootste Les Ooit in het Guin ness Book of Records komt. De directeur van de Vlissingse basisschool, Yvonne van Dijk, besloot meteen aan de actie mee te doen. De Novib, die de actie in Nederland coördineert, ver wacht dat veel meer Zeeuwse scholen meedoen. Uit een steek proef is gebleken dat ruim twaalf procent van de basis scholen van plan is woensdag ochtend de les te geven. De kin deren leren dat onderwijs een fundamenteel mensenrecht. „We willen het belang van on derwijs nog eens goed onder strepen", zegt directeur Yvonne van Dijk van de Vlissingse school. Op haar school zitten veel kinderen van ouders die zijn gevlucht uit landen waar onderwijs niet vanzelfsprekend is. De les, die om tien uur begint, is bedoeld voor de groepen zeven en acht. Maar op de Vlissingse school worden ook de groepen drie tot en met zes erbij betrok ken. Minicamping kan jaar vooruit tWirHarmen van der Werf VLISSINGEN - De kou is dit seizoen uit de lucht voor Zeeuw se minicampinghouders. De re creatiegemeenten Sluis, Noord- Beveland en Veere handhaven u__ oude beleid. Schouwen- Duiveland trekt de touwtjes slechts een beetje aan. Onder minicampinghouders ontstond eind vorig jaar onrust. De Raad van State stelde een in woner van Scharendijke in het gelijk. De gemeente Schouwen- Duiveland liet te veel dagen in het jaar vijftien kampeermidde len op minicampings toe en ook de telling van kampeermidde len was te ruim, vonniste het rechtscollege in Den Belangenorganisatie Vebako trok aan de bel bij de Tweede Kamer en bij gemeenten in Zee land. De campagne heeft succes gehad. Veere, Sluis en Noord- Beveland handhaven de oude regels: minicampinghouders in die gemeenten mogen 'gewoon' vijftien in plaats van tien kam peermiddelen op hun terrein toelaten gedurende negentig dagen. De Raad van State oordeelde dat negentig dagen te lang is GOES - Zowel in Goes en Mid delburg zijn mensen slachtoffer geworden van zakkenrollers. Telkens werden portemonnees gestolen met enkele tientallen euro's, volgens de huidige Wet op de Openluchtrecreatie. De periode met vijftien kampeermiddelen moet 'kort' zijn. Zeventig dagen ligt daarom meer voor de hand, aldus het Haagse rechtscollege. „Maar wij hanteren al geen aan eengesloten vrijstellingsperio de van negentig dagen", legt de Veerse gemeente-ambtenaar M. Dekker uit. „Wij werken met vijf periodes, waarvan de lang ste 62 dagen telt. Wij zitten daarom goed." Naar aanleiding van het vonnis van de Raad van State moest het gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland wel iets doen. In overleg met belangenorgani satie Vekabo is besloten tot een overgangsregeling voor dit jaar. De officiële vrijstellingsperiode wordt teruggebracht tot zeven tig dagen plus vijftien dagen ex tra. Volgend jaar wordt zeventig da gen het maximum. Zeeuws Ve- kabo-voorzitter J. Dees meldt dat de Schouwse afdeling 'on der protest' met de tussenoplos sing heeft ingestemd, in de we tenschap dat wordt gewerkt aan een wijziging van de Wet op de Openluchtrecreatie. Als die wetswijziging erdoor is, mogen de mini-campinghouders het hele kampeerseizoen (van 15 maart tot en met 31 oktober) vijftien kampeermiddelen 'huisvesten'. Opgeschrikt door de onrust over de uitspraak van de Raad van State hebben Kamerleden toe gezegd de wetsverandering snel te willen behandelen. Dees is er desondanks niet helemaal ge rust op, want 'een wetswijziging moet altijd een hele lange gang maken'. door Ben Jansen WRSSELE - De politie blijft de naleving van de maximumsnel heid in de Westerscheldetunnel en op de toeleidende wegen voorlopig tijdens de gewone surveillance controleren. De tunnel lijkt geschikt voor "trajectcontrole, waarbij de ge middelde snelheid tussen twee meetpunten wordt berekend. Dit systeem wordt dit jaar op de Zeelandbrug ingevoerd. Voor de tunnel zijn nog geen plannen. De afgelopen dagen zijn twee keer forse overschrijdingen van de maximumsnelheid in de tun nel geconstateerd. Vorige week donderdagavond werd een au tomobilist staande gehouden die 140 kilometer per uur reed zaterdagmorgen werd ie mandmet 138 kilometer per uur gesnapt. Beide bestuurders moesten hun rijbewijs inleve ren. De eerste snelheidsovertre ding werd geconstateerd door een politieman op een motor; de tweede door de inzittenden van TO surveillanceauto. In de tun- De' geldt een maximum van tachtig. Het is de bedoeling dat vanaf 1 mei honderd per uur mag worden gereden. Politievoorlichter H. van Op- dorp erkent dat de twee kort na elkaar geconstateerde overtre dingen de veronderstelling wet tigen dat meer automobilisten met hoge snelheden door de tun nel rijden. „We zullen er scherp op blijven letten. Niet alleen met als zodanig herkenbare po litieauto's en -motoren, maar ook met onopvallende surveil lancewagens." De voertuigen zijn voorzien van geijkte snel heidsmeters, zodat het een kwestie is van dezelfde afstand handhaven om vast te stellen met welke vaart een andere auto of motorfiets rijdt. Gebruik van gewone camera's voor snelheidscontroles wordt niet overwogen voor de Wester scheldetunnel in verband met de flits waarmee zo'n foto ge paard gaat. Bij de NV Westerscheldetunnel, is met enige zorg kennisgeno men van de forse overschrijdin gen van de maximumsnelheid in de tunnel. De kwestie zal aan de orde komen in het overleg dat de tunnelexploitant op gezette tij den met de politie heeft. %£rankde Klerk EN HAAG - De 38-jarige Bra- ander die wordt verdacht van een schietpartij in een caravan ?ta.n de President Wilsonlaan in idüelburg, betwistte gisteren n hoger beroep dat hij een ^handelaar en rover is. z'jn advocaat S. van Berge-He- egouwen eiste dat het Haagse gerechtshof de informanten die ^e"over de politie deze zeer stlge beschuldigingen heb- geuit, als getuigen hoort.' e gerechtshof ging niet in op l ,verz°ek van de advocaat en s oot de behandeling van de ratzaak uit te stellen tot 20 ju- l ^'ezelfde dag dient tevens u °g.er beroep van het Open- r Ministerie tegen een 43-ja- bureme!r rdachte uit Middel- J; "'e is ontslagen van riri„ s,verv°lging. Het schietin- '«ent °p 13 september 2000, Waart»J de Brabander vii: Anita Hilderink, molenaar in opleiding, is bezig zeilen op de wieken te monteren. foto Mechteld Jansen is geraakt, had plaats in de cara van van de Middelburger. De Brabander tekende hoger beroep aan tegen zijn veroorde ling tot een celstraf van twintig maanden. De man zei dat hij zelf slachtoffer was en dat hij on schuldig is veroordeeld. „Ik heb geweld willen voorkomen door een pistool af te nemen", zei de man, „maar ik heb vijf kogels in mijn lijf gekregen." De verdach te zit nog een gevangenisstraf van vi jf j aar uit voor een opium delict. De man wekte tijdens de hoger-beroepszaak de indruk nog steeds veel pijn te lijden door de opgelopen verwondin gen tijdens de schietpartij in Middelburg. Hij is in het hoofd geraakt en heeft zenuwletsel. Volgens de Middelburgse recht bank heeft de Brabander in sep tember 2000 samen met enkele anderen de confrontatie ge zocht door naar de caravan in Middelburg te rijden. Wie heeft t is onduidelijk. door Rinus Antonisse GOES - Op het hoogtepunt, eind negentien de eeuw, telde Zeeland 185 molens. Daar van zijn er nog 78 over gebleven, met inbegrip van een aantal beschermde molen restanten. Vooral na de Tweede Wereldoor log gaat het professionele gebruik van de windmolens snel achteruit, al houden vijf molenaars het in de beste ambachtelijke traditie nu nog altijd vol. De meeste molens draaien dankzij vrijwilligers. Zij zijn voor het instandhouden van dit bijzondere indu strieel erfgoed onmisbaar. Hoe waardevol deze opvallende bakens in het landschap zijn - net zo beeldbepalend als de kerktorens - en hoeveel er in de loop der jaren verloren is gegaan, heeft Frans Weemaes vastgelegd in het boek Molens in Zeeland, dat is gemaakt ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de vereniging De Zeeuwse Molen (dat overigens al in 2000 viel). De molens zijn gefotografeerd en per regio beschreven. Het kloeke boek (424 pa gina's) overkoepelt de eerder verschenen molenboeken: met recht een standaard werk. De oudste echte Zeeuwse molens zijn de hand- en rosmolens. Weemaes stelt dat er daarvan zeer veel geweest moeten zijn. „Denk alleen maar eens aan het grote aantal meestoven dat onze provincie telde." In een meestoof worden met een rosmolen (aange dreven door paarden) meekrapwortels tot verfstof vermalen. Alleen van de rosmolen bij Overslag blijft een restant bewaard, dat dertig jaar geleden grotendeels gesloopt is. De oudste Zeeuwse getijmolen is volgens Weemaes die in Zierikzee (1220). De ge tijmolens krijgen geduchte concurrentie van de windmolens, waarvan de eerste uit 1221 bekend is: de molen van het verdron ken Willemskerke bij Hoek. De windmolens zijn onder te verdelen in diverse types. De standerdmolen met geheel draaibare kast is in de Middeleeuwen algemeen (meestal als korenmolen). Verder zijn er de wipmolen (vooral voor het opvoeren van water), de paltrokmolen (om hout te zagen), de stenen en houten bovenkruier, waarvan alleen de kap draaibaar is. In Zeeland ontwikkelt zich een geheel eigen type achtkantige molen, meestal uitgevoerd als grondzeiler (waarbij de wieken boven de grond draaien). De fundering bestaat steeds uit acht stenen teerlingen. De huidige molen in Sint Philipsland is hier een zuiver voorbeeld van. Het molenrecht is vaak eigendom van de plaatselijke am bachtsheer. Er is sprake van molendwang (een banrecht): boeren zijn verplicht op de plaatselijke molen te laten malen. Door be schermende wetgeving is het aantal molens aan een maximum gebonden. Met de komst van de Bataafse Republiek (1795) worden ambachtsrechten afgeschaft en wordt het makkelijker nieuwe molens te bouwen. In de negentiende eeuw neemt het aantal korenmolens, vooral in Zeeuws- Vlaanderen, flink toe. Meerdere in Gent door mechanisatie overbodig geworden standerdmolens, beginnen in Zeeland een nieuw leven. De afschaffing van de belas ting op het gemaal, in 1855, draagt bij aan de toename. Uitzondering is Walcheren, waar het aantal industriemolens (houtzagerijen) terug loopt. Ook de komst van een meelfabriek in Middelburg is nadelig voor de korenmolens. Er zijn in de twintigste eeuw nog wel nieuwe molens gebouwd, ter vervanging van een af gebrande voorganger (Veere in 1909, Elle- woutsdijk in 1933). De goede tijd voor de korenmolens is in de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog op de meeste plaatsen voorbijDe oorlogsjaren brengen nog een opleving voor het windbe- ZIERIKZEE - De politie wil geen mededelingen doen over de toedracht van het bizarre ongeval dat vorige week donder dagochtend vroeg is gebeurd op de Brouwersdam bij Scha rendijke en waarbij een 31-jarige vrouw uit Groningen en de 40-jarig Peter van de Graaf uit Scharendijke om het leven kwamen. Inmiddels is sectie verricht op beide lichamen. Over de uitkomsten daarvan wil de politie ook geen mededelingen doen. In het geruchtencircuit wordt inmiddels veelvuldig het vermoeden geuit dat er bij dit ongeval sprake zou zijn van een liquidatie. Van de Graaf speelde vorige zomer een prominente rol in de televisie-docuserie 'Paal 23' van SBS6. Het slachtof fer wordt vandaag vanuit strandpaviljoen 'Perry's Beach- club' Scharendijke begraven. DEN HAAG - J. Mandos uit Heinkenszand is kandidaat voor het vice-voorzitterschap van het landelijk partijbestuur van het CDA. Mandos (54) is sinds ruim een jaar voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland. Voordien was hij burgemeester van Borsele. Mandos was bovendien ge meenteraadslid en wethouder in Delft. In zijn Delftse periode was hij tevens bestuurslid van de kamerkring Dordrecht van het CDA. Mandos heeft voor de post van vice-voorzitter één concurrent: L. Frissen, burgemeester van de Limburgse ge meente Horst aan de Maas. Frissen (52) was ook burgemeester van de gemeente Arcen en Velden, Tweede-Kamerlid en di recteur van het CDA-bureau Limburg. Als voorzitter van de provinciale afdeling Limburg zat hij tot vorig jaar april ook al in het landelijk partijbestuur. Tijdens de partijraad van het CDA, die op 24 mei bijeenkomt in Utrecht, wordt bekendge maakt wie vice-voorzitter wordt. Voorzitter is M. van Bijster- veldt-Vliegenthart. ZOUTELANDE - Spelende kinderen hebben zondagmiddag het lichaam van een dode man gevonden in Zoutelande. De man was op natuurlijke wijze overleden. Het lichaam van de 71-jarige Vlissinger werd rond vier uur aangetroffen op het sportcomplex van de voetbalvereniging in Zoutelande. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes vonniste gisteren een 31-jarige inwoner van Vlissingen voor wapenbezit conform de eis tot drie weken cel. Bij de man werd 28 oktober vorig jaar in zijn woning een stroomstootwapen aangetroffen, nadat hij een dag eerder voor een geweldsdelict nog was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Bij de strafbepaling werd rekening gehouden met het feit dat de man eerder met justitie in aanraking is gekomen. De Vlissin ger heeft inmiddels een strafblad van vijftien pagina's opge bouwd. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Kloetinge voor het beledigen van een treinsurveillant conform de eis veroor deeld tot 200 euro boete door de Middelburgse politierechter G. Nomes. De man had 10 oktober vorig jaar in Arnemuiden in de trein van Middelburg naar Goes een treinsurveillant uit gescholden voor 'kutmarokkaan' en 'kutturk'. „Ik was heel erg gefrusteerd. Ik mocht niet met mijn kortingskaartje rei zen, omdat het nog geen negen uur was. Het was namelijk twee minuten voor negen", verklaarde de man. drijf en ook in de periode van wederopbouw voorzien Zeeuwse molenaars in meel, zo lang de fabrieken niet herbouwd zijn. Als die weer op volle toeren draaien, gaat het snel bergafwaarts met de molens. Veel molenaars weten het nog uit te zingen tot het moment van sanering of de AOW. Als er weinig inkomsten zijn, gaat dit ook ten kos te van het onderhoud, merkt Weemaes op. In de jaren 60 en 70 raken steeds meer molens in verval. De opleving in de tarwemaalderij doordat mensen brood van ambachtelijk gemalen meel willen, biedt weinig soelaas. Toch is er ruim twintig jaar geleden nog een nieuwe molen gebouwd: in Arnemuiden, ter ver vanging van de in 1977 afgebrande molen Nooit Gedacht. In 1923 wordt de vereniging De Holland- sche Molen opgericht, die zich inzet voor in standhouding van het industrieel erfgoed. In januari 1975 komt er een eigen Zeeuwse vereniging, die inmiddels twee zwaar ver vallen molens van de ondergang heeft ge red. Het is niet alleen uit kostenoogpunt moeilijk de molens in stand te houden, ook het inbouwen van de molens, waardoor de windvang vermindert, is tegenwoordig een probleem. In Molens in Zeeland, royaal voorzien van zwart-wit foto's, beschrijft Weemaes alle nog aanwezige molens. Hij besteedt echter ook uitvoerig aandacht aan verdwenen mo lens. De auteur beperkt zich niet tot techni sche details, maar voegt er veel anekdoti sche informatie aan toe, waardoor ook de mensen achter de molens tot leven komen. Molens in Zeeland. Gefotografeerd en per regio beschreven. Samenstelling en teksten Frans Wee maes. Donkere-kamerwerk John Verpaalen. Ju bileumboek vereniging De Zeeuwse Molen. Uit geverij De Koperen Tuin, Goes. Prijs 25 euro. Wordt vrijdag 11 april gepresenteerd. pagina 22: wieken kruien is soms zwaar door Ron Magnée VROUWENPOLDER - Direc teur R. Bader van het Zeeuwse modellenbureau My Way Mo dels ontkent de aantijgingen die in het consumentenprogramma Kassa! zijn gedaan. Volgens hem kregen de modellen-in-spe waar voor hun geld. Aanleiding is een tweetal uit zendingen van het televisiepro gramma Kassa! waarin het mo dellenbureau aan bod kwam. Het bedrijf wordt ervan ver dacht mensen te hebben opge licht. Na de uitzendingen kwa men veel reacties binnen van mensen die voor honderd euro foto's hebben laten maken. De foto's zijn van slechte kwaliteit, oordeelde een deskundige in het consumentenprogramma. Bo vendien kregen de modellen nauwelijks werk of hoorden na de eerste kennismaking niets meer van het bureau. Gedupeerden werden opgeroe pen zich te melden bij de Stich ting De Ombudsman. Hier wordt bekeken of er sprake is van oplichting. Inmiddels heb ben zich meer dan duizend ge dupeerden gemeld. Volgens ju riste A. van Heeringen van de stichting stromen de reacties nog steeds binnen. Aan de hand TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval op de Schelde- boulevard in Terneuzen zijn gisterochtend een 21-jarige au tomobilist uit de gemeente Sluis en een 48-jarige automobiliste uit Terneuzen gewond geraakt. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeval vond kort na acht uur plaats in de bocht van de Scheldeboulevard. De automo bilist uit Sluis reed in de rich ting van de Willem de Zwijger laan. Voor de bocht naar rechts week hij uit om een voertuig links in te halen en overschreed de doorgetrokken streep op de weg. Op dat moment was de hem tegemoetkomende Terneuzense zo dicht genaderd dat een aan rijding niet meer te voorkomen was. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. van dé inzendingen bekijkt Van Heeringen of het bedrijf voor oplichting wordt aangeklaagd. Directeur Bader reageert gela ten op de aantijgingen. „Ik heb modellen nooit een garantie ge geven voor werk." Hij liet aan de gegadigden over of ze gefoto grafeerd wilden worden. „Ik huurde een studio, een visagiste en een kapster in en maakte een fotoreportage. Maar daar was niemand toe verplicht." Bader erkent dat er voor de foto's hon derd euro moest worden be taald. Daarmee dekte hij naar eigen zeggen de onkosten voor de foto's. Bovendien zijn de beelden rechtenvrij, stelt hij. „We zijn het enige bureau dat de negatieven meegeeft. Daarmee kunnen modellen zelfs naar een ander bureau gaan om zich daar in te schrijven." My Way Models wierf gegadig den met krantenadvertenties. Hierin werd iedereen opgeroe pen te reageren, jong of oud, dik of dun. De intakegesprekken vonden plaats in hotels. Bader benadrukt: „Dure hotels die me ook veel geld kostten." My Way Models heeft inmiddels een be stand van duizenden modellen. Bader denkt dat mensen uit winstbejag massaal op de op roep in Kassa! reageren. „Die denken: 'Kan ik mijn geld terugkrijgen? Laten we ook rea geren!'." Volgens de directeur klopt er niets van de beschuldi ging dat de foto's van slechte kwaliteit zijn. „Haarstyling, vi- sagie, alles is goed gedaan. De foto's zijn zelfs zo scherp dat je de wenkbrauwharen kan tel len." Volgens juriste A. van Heerin gen van Stichting De Ombuds man zijn veel inzendingen eens luidend. „Steeds weer hoor je dat er sprake is van snelle ont vangst en slechte visagie. Ver volgens is binnen tien minuten de foto gemaakt." Het bedrijf stelt uitdrukkelijk in het con tract dat er geen werk kan wor den gegarandeerd. Toch zijn er mogelijkheden het bedrijf aan te klagen, denkt Van Heeringen. „Er is ook zoiets al redelijkheid en billijkheid." Ondertussen onderzoekt de Zeeuwse politie of het bedrijf strafrechtelijkkan worden vervolgd. Binnenkort wordt de zaak voorgelegd aan de officier van justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13