Britse troepen nemen Basra in Informateurs pogen formatie te redden Twee doden bij ongeval met hoogwerker Politie VS schiet op vredesbetogers Amerikaanse militairen veroveren drie paleizen van Saddam Zolang de voorraad strekt VS willen eigen Irak-tribunaal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- HBHnHBBHHIH Schapen wandelen weer in de Zak China te traag over sars My Way Models ontkent Litmanen terug in Ajax-selectie 8° I 0° e- NO 4 Koud 246e jaargang no. 83 dinsdag 8 april 2003 Makkelijk Ali Chemicali 71 3214 000002 los nummer 1,10 Veel zon en droog. Veel te koud voor de tijd van het jaar: vanmiddag hooguit een araadof 8. >Cw* ^•[ikaanse troepen in hart Bagdad Geallieerde ^opmars F Vïï ^Luchtaanvallen AV 0 Paleis V ifGrondgevechten Éll Situatie 7 april 18.00 uur Saddam City gebouwen gaallieerden. Station Vliegveld Muihénna Noordelijk Pres%Fitle ialeiSKg? Militair vliegveld Pasheed AIDawrah- raffinaderlj van onze redactie buitenland BAGDAD - De Ameri kaanse strijdkrachten hebben gisteren hun over macht laten zien door met tanks en pantservoertui gen dwars door het hart van Bagdad te rijden. Ter wijl de Iraakse minister van Informatie hartgron dig ontkende dat de Ame rikanen in de Iraakse hoofdstad zijn, namen mi litairen van de coalitie drie van Saddams palei zen in. Het Amerikaanse legercom- mando in de golfstaat Qatar zei dat deze invallen nog steeds niet het begin zijn van de langver wachte 'slag om Bagdad'. Vol gens een woordvoerder bepalen commandanten ter plekke ech- terwel of zij in delen van de mil joenenstad willen blijven. Bij eerdere invallen op zaterdag en zondag, trokken de Amerikanen zich steeds weer terug. De Amerikanen bereikten het centrum van de stad gisteroch- tendrelatief gemakkelijk. Bij de inval met 65 tanks en veertig Bradley-pantservoertuigen kwamen twee mariniers om en raakten er drie gewond, volgens strijdmakkers door een incident met'vriendelijk vüür'. Ten zui denvan de stad werden twee mi litairen en twee j ournalisten ge dood toen Iraakse strijders een Amerikaanse positie met raket ten beschoten. In de stad wisten Iraakse mili tairen twee bruggen op te bla zen, maar dat kon de opmars niet stuiten. Volgens correspon denten ter plaatse boden Iraak se militairen naarmate de dag vorderde wel steeds meer weer stand. Sluipschutters en artille rie beschoten de Amerikaanse posities in het hart van de stad. Terwijl Amerikanen en Iraakse militairen en militieleden in de hoofdstad slag leverden, ging het dagelijks leven er bizar ge noeg gewoon door. Een corres pondent van de Britse omroep BBC beschreef hoe inwoners van de stad 'een huizenblok van de frontlinie' in de rij stonden voor brood, op straat thee dron ken en kebab aten. Elders waren buiten alleen ambulances en volgepakte vrachtwagens met vluchtende burgers te zien. Hulporganisaties waarschuw den gisteren voor een humani taire ramp in de stad. Volgens het Rode Kruis kunnen de zie kenhuizen in Bagdad het aantal gewonden niet meer aan. De hoofdstad zit nog steeds vrijwel geheel zonder stroom en ander half miljoen Irakezen kunnen niet meer aan schoon water ko men. ANP/RTR/DPA/AFP pagina 4: Amerika loopt risico bij handhaven vrede vluchtelingen in Syrië pagina 5: inname paleizen klap ongekende zege voor VS intocht wekt ontzetting Al Sahhaf Show populair U www.pzc.nl dossier Irak van onze redactie buitenland BASRA - Britse militairen heb ben gisteren het grootste deel van de zuidelijke stad Basra in genomen. Volgens de Britse mi nister van Defensie Hoon kre gen zij 'een warm welkom van een grote menigte bewoners'. Iraakse militairen zouden al leen in het oude deel van de stad nog verzet bieden. Journalisten zagen hoe honder den Britse militairen te voet het centrum van de stad binnengin gen. Nu de strijd om de tweede stad van Irak grotendeels ge streden lijkt, staan de Britten voor de zware taak om er voor te ®rgen dat de rust terugkeert in Basra. Inwoners van de stad maken op grote schaal misbruik van het machtsvacuüm en heb ben de verlaten gebouwen van deBa'ath-partij en zelfs zieken huizen leeggeplunderd. Britse militairen hebben gister ochtend gezegd dat ze het li chaamvan Ali Hassan al Majid, bijgenaamd Ali Chemicali, in Basra hebben gevonden. De j|ed van Saddam Hoessein ®eeg die bijnaam, omdat hij in 1988 verantwoordelijk was 'oor het inzetten van gifgassen ■ogen de Koerden. Journalisten meldden op gezag 'un de Britse majoor Jackson «at het lijk van Ali Chemicali Was gevonden, samen met dat van de baas van de Iraakse in lichtingendienst in Basra. De Britse militaire woordvoerder kapitein Lockwood zei dat het nog wachten is op een officiële bevestiging dat Ali Chemicali dood is. Het Russische konvooi met am bassadepersoneel dat zondag waarschijnlijk door vliegtuigen van de coalitie onder vuur werd genomen, is gisteren in Syrië aangekomen. De Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Rice heeft de Russische premier Poetin in Moskou verzekerd dat de aanval een ongeluk was. Vol gens een anonieme bron bij het Amerikaanse leger hebben de Irakezen de groep Russische di plomaten bewust omgeleid, waardoor de piloten het kon vooi niet herkenden. De Amerikaanse president Bush arriveerde gisteravond in de Noord-Ierse hoofdstad Bel fast voor besprekingen met de Britse premier Blair. Daarin staat de toekomst van Irak op het programma. Blair toonde zich de afgelopen maanden de trouwste bondgenoot van de Amerikanen, maar verschilt met Bush van mening over de vraag wie Irak in de nabije toe komst moet leiden. Groot-Brittannië wil de wester se troepen zo snel mogelijk te rugtrekken, terwijl Bush her haaldelijk liet doorschemeren dat de Verenigde Staten het land in eerste instantie zelf wil lei den. ANP/RTR/DPA/AFP WASHINGTON - De Verenigde Staten werken aan plannen voor de mogelijke berechting van Saddam Hoessein en leden van zijn regime voor Ameri kaanse rechters. Washington voelt niets voor de oprichting van een internatio naal tribunaal, zoals dat bestaat voor ex-Joegoslavië. Ook voor het Internationaal Strafhof in Den Haag zien de Amerikanen geen rol wegge legd. De Verenigde Staten zijn zoals bekend fel gekant tegen dit hof. Het wil voorkomen dat Amerikaanse militairen ooit voor dit hof moeten verschijnen. AFP/ANP door Ans Bouwmans OAKLAND - Oakland heeft de primeur. De politie van de Calif ornische stad heeft met rub berkogels geschoten op vredesdemonstranten. Minstens zes actievoerders raakten gewond. Ook zes havenwerkers kwamen in de vuurlinie terecht en liepen verwondingen op. Honderden demonstranten hadden in de haven van Oakland de toegang tot rederij American President Lines afgesloten, omdat die zou pro fiteren van de oorlog tegen Irak. Het was voorzover bekend de eerste keer sinds de start van de oorlog in Irak dat een politie macht in de VS gebruik maakte van 'niet-do- delijke' projectielen om een demonstratie uit een te drijven. Betogers klaagden over kneu zingen en bulten, nadat ze door de oproerpoli tie waren beschoten. Er werden zeker 24 men sen opgepakt. Volgens een woordvoerster van de politie in Oakland blokkeerden de betogers terrein van de havenautoriteiten en waren ze ruim van te voren gewaarschuwd. Er werden niet alleen rubberkogels maar ook houten drevels afge vuurd en 'sting balls', een soort hagel van rub ber in een wolkje van traangas. Havenwerkers waren woedend over het geweld. Ook Answer, de drijvende kracht achter de an ti-oorlogsbeweging in de VS, sprak over een 'afschuwelijke overreactie'. Er is volgens C. Kaufman van Answer eerder sprake geweest van agressief politieoptreden, onder meer in New York waar de politie rijkelijk gebruik maakte van pepperspray. GPD Coalitie valt hart Bagdad binnen (Advertentie) voorletters: straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I 1 I I I 1 I noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). ■JD per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) van onze redactie binnelartd DEN HAAG - Om de formatie van een CDA-PvdA-kabinet te redden, hebben de informateurs Donner en Leijnse gisteren een compromis op tafel gelegd. Volgens het compromis moet het CDA in 2007 een begrotingste kort slikken van 0,2 procent. De partij wil in dat jaar een begro tingsevenwicht hebben. De PvdA moet 1 miljard aan inves teringen opgeven. Het CDA zou met dit voorstel kunnen leven, de PvdA heeft er veel moeite mee. De formatie staat onder druk nu het Centraal Planbu reau (CPB) berekende dat het eerder gesloten akkoord van circa 20 miljard slecht is voor de economische groei, de werkge legenheid en de koopkracht. Balkenende (CDA), Bos (PvdA) en de informateurs voerden gis teren urenlange besprekingen. Daarin stelden de informateurs voor om de lastenverzwaringen die waren begroot op 6 miljard euro, met 2 miljard euro te ver lagen. Beide partijen leveren daarvoor 1 miljard in. Volgerls het CPB is de eerder voorgestelde lastenverzwaring funest voor de économie. Zo willen CDA en PvdA de accijn zen op benzine en tabak verho gen en de onroerendezaakbelas- ting niet schrappen, zoals het huidige kabinet wil. PvdA-leider Bos liet voor aan vang van het beraad weten dat hij de effecten van het bezuini gingspakket 'onaanvaardbaar' vond. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat het CDA daar wel mee kon leven. CD A-leider Balkenende was evenmin ge lukkig met de bevindingen van het CPB maar meent dat met aanpassingen in het akkoord er betere resultaten uit moeten ko men. Het CDA wil liever de las tenverzwaringen verminderen en meer bezuinigen. GPD 1. Paleis H«5£,de Roepubll0k KSTe' SaBth Panii 6. Festival- en paradeterrein 7. Ministerie van Informatie 8. Al-Rashidhotel 9. Palestine Hotel 10. 11. Al-Azamiyahpaleis 12. Vredespaleis Al-Salam 13. Shaab-stadion 14. Ministerie van Transport/Communicatie 15. Universiteit van i: afp krt ?i 'I V... Ze zijn er weer, de scha pen op de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beve land. In Buitengebied schaapherder Stefan Poel: „Niet elke automo bilist remt af voor een kudde." Verder vanaf vandaag in Buitengebied: de nieuwe rubrieken Het tuintje van, Na- tuurlijk Zeeland en De Rusthoeve. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; econo mie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,20,21 en 22 De gele hoogwerker nam in zijn val de communicatiemast mee. De mast viel op het dak van Sligro. fotoAerolinPhoto De Wereldgezondheidsorganisatie en de Europese Commissie vinden dat China de internationale gemeenschap veel te laat heeft gewezen op de uitbraak van de dodelijke long aandoening sars. De verspreiding van de ziekte is nog allerminst tot staan gebracht. Directeur R. Bader ontkent dat zijn Zeeuwse modellenbureau My Way Models mensen geld aftroggelt. Het tv-programma Kassa! maakt melding van meer dan duizend gedu peerden, maar Bader denkt dat deze mensen alleen uit winstbejag op de oproep in Kassa! reageerden. De selectie van Ajax telt vanavond een verrassen de naam: Jari Litmanen. De Finse spelverdeler was maandenlang gebles seerd, maar werd gisteren fit genoeg bevonden om plaats te nemen op de bank in de Arena. De Am sterdammers spelen van avond de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de Champions Lea- gue tegen AC Mi lan. door Steffan ter Maat GOES - Een ongeluk met een hoogwerker in Goes heeft gis terochtend aan twee mannen het leven gekost. Een 46-jarige man uit het Belgische Mol over leed direct na de val; een 27-ja- rige man uit Papendrecht raak te zwaar gewond en overleed 's middags in het academisch zie kenhuis in Gent. De kraan aan de Jenny Weijermanweg kantel de rond tien uur door nog onbe kende oorzaak. De man uit Papendrecht was monteur bij elektrotechnisch bedrijf Cegelec uit Moerdijk. Hij werkte vanuit de bak van de hoogwerker aan de communi catiemast van energiebedrijf Delta. De Belg was van het kraanbedrijf dat de hoogwerker verhuurde en bediende deze vanuit de bak. In de val van de hoogwerker werd de 65 meter hoge commu nicatiemast meegenomen. De mast viel op het dak van super marktgroothandel Sligro. De ziekenhuis in Gent gebracht. Hier overleed hij 's middags aan zijn verwondingen. De mast wordt gebruikt voor het ontvangen en doorstralen van signalen voor radio en tele visie. Ook maken enkele provi ders van mobiele telefonie ge bruik van de mast. De monteur was bezig met onderhoudswerk aan een van de telefonie-onder- delen. De kraan stond aan de kant van de weg opgesteld voor het werk. De poten die er bij de werkzaamheden voor moeten zorgen dat de hoogwerker niet kan omvallen, drukten bij het kantelen volledig in de berm. Nadat het Belgische slachtoffer 's middags was geborgen, kon ook het materiaal worden ge borgen en is door twee techni sche diensten en de arbeidsin spectie een onderzoek gestart naar de oorzaak van het onge val. Door het omvallen van de mast waren mobiele telefoon netwerken uit de lucht en kon den radio- en televisiesignalen niet worden doorgegeven. pagina 9: fikse schade en schrik arm van de kraan knikte en be landde voor een deel ook op het dak van de supermarkt. Het uit einde van de arm kwam terecht op het dak van het transforma torhuis dat bij de mast hoort. De kraanbediende raakte be klemd tussen de arm met de bak en het dak van het transforma torhuis; hij overleefde de klap niet. De monteur viel uit de bak en raakte zwaargewond. Een traumahelikopter uit Brugge heeft het slachtoffer naar het Een van de slachtoffers wordt van het dak gehaald. foto Willem Mieras t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1