PZC Bush naar Noord-Ierland om vredesproces impuls te geven Menigte valt kantoor waarnemers Atjeh aan Janssens heeft nieuw bestuur Antwerpen rond 7 Zes nieuwe manen planeet Jupiter ontdekt Radicale imam verliest Britse nationaliteit Overgangsregering moet einde maken aan burgeroorlog Werk zit er weer op Bosnische Kroaat gearresteerd maandag 7 april 2003 Verkiezingen Dode in Kashmir Vermiste toerist niet gevonden Doden bij bootramp in Bangladesh Graven ontdekt in Tsjetsjenië India ontwikkelt nieuwe raket Stromboli tot uitbarsting gekomen Programma Kinderlijkje is waarschijnlijk vermiste Sonja wan nnze redactie buitenland HONOLULU - Onderzoekers van de universiteit van Hawaii en het Britse Cambridge heb ben nog eens zes manen ont dekt rond Jupiter. Het totale aantal manen rond de grootste planeet van ons zonnestelsel is daarmee op 58 gekomen. De nieuw ontdekte manen zijn vermoedelijk niet groter dan anderhalve kilometer in door snee. Ze bevinden zich op en kele tientallen miljoenen kilo meters van Jupiter. De onder zoekers ontdekten de mini- manen met behulp van twee grote digitale sterrenkijkers bovenop een berg in Hawaii. De manen draaien ten opzichte van de planeet in tegengestelde richting. Dat duidt er volgens de onderzoekers op dat ze ver moedelijk niet lang na het ont staan van Jupiter zelf zijn ge vormd en toen in de gravitatie- sfeer van de planeet werden ge trokken. Jupiter heeft de meeste manen van alle planeten. De grootste vier werden al in 1610 ontdekt door Galileo Galilei. Volgens David Jewitt, een van de betrokken onderzoekers, zijn nog heel veel manen van Jupi ter niet ontdekt. „Als we zo door blijven zoeken met deze camera's en telescopen, dan komen we tot rond de hon derd." AP Kabila tekent grondwet Congo van onze redactie buitenland KINSHASA - President Joseph Kabila van Congo heeft zijn handtekening gezet onder een grondwet die als basis moet die nen voor een overgangsregering die na 4,5 jaar burgeroorlog vre de in Congo moet terugbrengen. Dat maakte een woordvoerder zaterdag bekend. Kabila kwam niet zelf opdagen bij de ondertekening van het vredesakkoord dat zijn regering met de rebellengroepen sloot en dat bekend staat als de Final Act (definitieve wet). In zijn plaats stuurde hij een afgevaar digde naar Sun City in Zuid- Afrika, waar de onderhandelin gen vorige week werden ge voerd. Wel heeft Kabila het stuk inmiddels ondertekend. Opgrond van de in Zuid-Afrika gemaakte afspraken komt Ka bila aan het hoofd van de over gangsregering en krijgt hij vier vice-prcsidenten onder zich; een voor de huidige regering, een eik voor de twee belangrijk ste rebellengroepen en een voor de politieke oppositie in Kins hasa. Een van de beoogde vice-presi- denten, rebellenleider Jean- Pierre Bemba, zou al aan het hooggerechtshof hebben ge waagd wanneer hij de eed van trouw aan de grondwet kan ko men afleggen. Het is de bedoeling dat de over gangsregering tweeëneenhalf jaar aanblijft. Daarna moeten democratische verkiezingen worden gehouden, voor het eerst sinds Congo in 1960 onaf hankelijk werd van België. SR1NAGAR - Indiase troepen hebben gisteren in Kashmir de plaatselijke leider dood geschoten van een moslimre bellengroep die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de ontvoering van westerse toe risten en een vliegtuigkaping. Ahmad Khan werd na een vuur gevecht gedood door paramili tairen die zijn schuilplaats overvielen in het dorp Ahara- bal. AP In Congo gaan de gevechten vooralsnog gewoon door. De missie van de Verenigde Naties in Congo heeft laten weten dat donderdag in het noord-oosten bijna duizend mensen zijn ver moord. De slachtoffers behoren tot de Hema-gemeenschap, al dus een Oegandese legerofficier. Militairen uit Oeganda die het in het gebied voor het zeggen hebben, vonden de lichamen in de plaatsen Drodro en Largo. Vermoed wordt dat leden van de Lendu-gemeenschap verant woordelijk zijn voor de slach ting. De meeste slachtoffers wa ren vermoord met machetes. Sommigen hadden ook kogel- wonden. AP/ANP LA CEIBA - De Hondurese politie houdt gedetineerden in de gevangenis van de havenstad La Ceiba onder schot. Zaterdag zijn bij rellen zestig gedetineerden om gekomen, aldus de onderdirecteur van gevangenis El Porvenir. Volgens lokale media vielen er zelfs 86 doden. Een groot aantal gevangenen raakte gewond. De auto riteiten denken dat het aantal doden nog verder zal op lopen. De slachtoffers verbrandden levend of liepen een rookvergiftiging op, doordat matrassen en meubels in brand waren gestoken. Sommigen doodden met zelfge maakte wapens hun mede-gedetineerden. De precieze oorzaak van de rellen is nog onduidelijk. Volgens som mige bronnen ging het om een mislukte uitbraakpo- ging, anderen menen dat het het gevolg is van rivaliteit tussen twee jeugdbendes in de gevangenis. foto AP door Harm Harkema LONDEN - Voor de zoveelste keer sinds in 1998 een vredesak koord werd gesloten, is in Noord-Ierland een 'uur van de waarheid' aanstaande. De Amerikaanse president Bush komt vandaag naar Belfast om het in het slop geraakte vredes proces nieuw leven in te blazen, °ok al zal zijn tijd vooral in be slag worden genomen door overleg met de Britse premier «lair over Irak. hat Bush zich vandaag even om de tafel schaart met de ruziënde unionisten en Republikeinen heeft inhoudelijk dan ook niet heel veel te betekenen. Maar al leen al de aanwezigheid van de Amerikaanse president - en in diens kielzog de wereldpers - verhoogt de druk op de Noord- Ieren om hun geschillen te over bruggen. De huidige impasse in het vre desproces dateert van oktober vorig jaar, toen de gematigde Unionistische UUP van eerste minister Trimble niet langer be reid bleek samen te regeren met het Republikeinse Sinn Fein, de politieke tak van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA). De Britse regering zag zich zodoende gedwongen het LONDEN - De radicale isla mitische geestelijke Abu Hamza al Masri, die eerder werd ontslagen als imam in een Londense moskee, is zijn britse staatsburgerschap Minister van Binnenlandse aken David Blunkett zei zaterdag dat hij het paspoort van Al Masri heeft ingetrok- ken op grond van een wet die el de autoriteiten toestaat pensen die de belangen van Croot-Brittannië ernstig schaden de Britse nationali st af te nemen. De wet trad jjjgelopen dinsdag in wer- Volgens Blunkett heeft Al asri, die in Afghanistan in e oorlog tegen het sovjetle- s1-1 beide handen en een oog °or> anderen aangemoe digd geweld te gebruiken te gen Groot-Brittannië. Afge lopen februari kreeg Al Mas ri al te horen dat hij niet meer mocht voorgaan in de mos kee in het Noord-Londense Finsbury Park. De extreme en politieke preken van de imam zijn strijdig met de ideële doelstelling van de moskee, vond het bestuur. Nu hij zijn Britse nationali teit kwijt is, kan Al-Masri aan Jemen worden uitgele verd. In dat land is hij aange klaagd op verdenking van terrorisme. De advocaat van de geestelijke kondigde aan zich uit alle macht te verzet ten tegen de intrekking van het paspoort en de dreigende uitlevering. Volgens hem is uitlevering aan 'een land dat mensen executeert en mar telt' in strijd met de wet. AP regionale zelfbestuur te schor sen. Voor de vierde keer sinds in 1998 het Ierse parlement werd opgetuigd, werd de 'direct rule' vanuit Londen hersteld. Steevast was het probleem ge brek aan vertrouwen tussen Re publikeinen en Unionisten. Zo ergerden de Unionisten zich groen en geel aan het feit dat het IRA/Sinn Fein zich niet ondub belzinnig afkeerde van de ge wapende strijd, tot ver in de ja ren negentig het Republikeinse handelsmerk. Twee IRA-ontwapeningsrondes maakten op de Unionisten geen indruk, omdat ze niet spontaan, maar onder grote druk tot stand kwamen. Tevens stapelden de aanwijzingen zich op dat het IRA duistere activiteiten bleef ontplooien. Toen in oktober vo rig jaar bekend werd dat een Sinn Fein-medewerker be schikte over gestolen geheime politieke en militaire informa tie, was dat voor Trimble de druppel die de emmer deed overlopen en liet hij zijn rege ring ontploffen. Sindsdien zijn vrijwel continu onderhandelingen gaande om het vredesproces weer op de rails te krijgen. Volgens waar nemers lijkt het er op dat het IRA bereid is in een of ander vorm garanties te geven voor ontwapening. Vraag is vervol gens wel of de wantrouwende Unionisten geen nieuwe blok kades gaan opwerpen. Boven dien heeft Sinn Fein/IRA nim mer uitgeblonken in goedertie renheid: 'voor wat hoort wat' is het adagium van de Republikei nen. In grote lijnen komt het erop neer dat de Republikeinen te rugtrekking van de Britse troe pen uit Noord-Ierland eisen en medezeggenschap over politie en justitie. Unionisten eisen op hun beurt onder meer dat Sinn Fein uit welk bestuur dan ook wordt geknikkerd, zo gauw het zich (via het IRA) weer van zijn ondemocratische kant laat zien. Zo liggen er op ieders bord en kele zeer hete aardappelen die dezer weken doorgeslikt dienen te worden. GPD van onze redactie buitenland LAN GS A - Een menigte van on geveer tweehonderd mensen heeft gisteren in Atjeh een kantoor in brand gestoken van internationale waarnemers die toezicht houden op een vre desovereenkomst tussen de au toriteiten en separatistische re bellen. Niemand raakte ge wond. De aanval op het kantoor in Langsa, in Oost-Atjeh, was al de tweede op vertegenwoordigers van het Henri Dunant Centrum voor Humanitaire Dialoog, de Geneefse organisatie die als be middelaar optreedt in het vre desproces. De brandstichting is een duidelijk teken dat het op 9 december getekende vredesak koord niet langer hout snijdt, zei woordvoerder Steve Daly. „Het lijkt erop dat er mensen zijn die ongestraft opereren en die de vrede willen ondermij nen", zei Daly. Wie hij op het oog had, wilde hij niet zeggen. Volgens politiewoordvoerder Sayed Husaini waren de de monstranten bij het kantoor sa mengekomen om te protesteren tegen beweerde ontvoeringen door de rebellen. Zij koelden hun woede op de waarnemers, omdat die niet zouden hebben gereageerd op hun klachten. De politie kon niets doen, zei Hu saini, omdat de demonstranten veruit in de meerderheid waren. Een woordvoerder van de rebel len ontkende voor de radio dat zij mensen zouden hebben ont voerd en suggereerde dat de aanval op het kantoor het werk was geweest van een door het Indonesische leger gefinancier de militie. Vorige maand wisselden de twee TANAH RATA - Een zoekactie naar de vermiste Nederlandse toerist Carel-Jan van Wezel (46) in de omgeving van Tanah Rata in de Maleisische provincie Pahang heeft niets opgele verd. De reddingshondenwerkgroep Westervoort zoekt sinds dinsdag op verzoek van familie en het tv-programma Tros Vermist. Zij keert vanochtend terug in Nederland. De werk groep heeft dat gisteren meegedeeld. Het zoekteam zocht alle mogelijke gebieden af waar de ver miste zou kunnen worden gevonden. Een deel van het terrein was zeer zwaar (jungle, ravijnen en hoogteverschillen) en de luchtvochtigheid was hoog. Rugzaktoerist Van Wezel vertrok in de ochtend van 17 februa ri uit zijn hotel in Pahang voor. een wandeling. Zijn bagage bleef achter. Sindsdien is hij verdwenen. ANP CHHATAK - Zeker zestig mensen zijn in Bangladesh ver dronken toen hun boot kapseisde. Dat maakten de autoritei ten zaterdag bekend. Een aantal mensen wordt nog vermist. De rest van de ongeveer 150 opvarenden wist zich in veilig heid te brengen. De boot voer op de rivier Surma in het noord oosten van het land, toen het in aanvaring kwam met een vrachtboot en ten onder ging. AFP ROSTOV-AAN-DE-DON - Politieagenten hebben dit week einde in Tsjetsjenië vier graven ontdekt. Drie graven werden gevonden in het noordelijke district Nadterechni, waar rela tief weinig is gevochten. Hoeveel lichamen er begraven lig gen, moet nog worden vastgesteld. De armen en hoofden zijn van de lichamen afgehakt, meldde het Tsjetsjeense ministerie van Noodsituaties gisteren. Het vierde graf werd vlak buiten de hoofdstad Grozny gevon den. Daarin liggen twee mannen begraven. Beiden kwamen vermoedelijk door verwurging om het leven gekomen. Of in de graven separatistische rebellen of Russische soldaten begra ven liggen, wordt nog onderzocht. AP NEW DELHI - India werkt aan de ontwikkeling van de Agni III. De nieuwe raket moet een groter bereik krijgen dan de Ag ni II, momenteel de meest geavanceerde Indiase raket die van een kernkop kan worden voorzien. De Indiase minister van Defensie George Fernandes heeft dat gisteren gezegd. Vol gens de minister zal de Agni III later dit jaar voor het eerst worden getest. De ontwikkeling van de langeafstandsraket past in de Indiase afschrikkingspolitiek, zei Fernandes. India is al decennia lang in een ruzie met het buurland Pakistan verwikkeld over de gedeelde regio Kashmir. De Agni I en II zijn beide reeds in zetbaar. De eerste versie van de Agni (hindoe voor 'vuur') heeft een bereik van 700 kilometer, de verbeterde tweede ver sie heeft een bereik van 2200 kilometer. AP ROME - De vulkaan op het Italiaanse eiland Stromboli is za terdag tot uitbarsting gekomen. De vulkaan, die sinds eind vorig jaar niet meer actief was, spoog rook en as uit. Twee hui zen raakten licht beschadigd, maar niemand raakte gewond. De autoriteiten hebben nog niet besloten of Stromboli wordt ontruimd. Er wonen zo'n tweehonderd mensen op het eiland, dat zestig kilometer ten noorden van Sicilië ligt. AP BANGKOK - Twee aapjes zitten achterop een vrachtwagen in de Thaise provincie Chumporn. De dieren zijn op weg naar huis, nadat ze zaterdag de hele dag op een plantage kokosnoten hebben geraapt voor hun baas. foto Apichart Weerawong/AP partijen soortgelijke beschuldi gingen uit, nadat een ander kan toor van de vredeswaarnemers door demonstranten in brand was gestoken. Kort daarna moest de politie drie waarne mers ontzetten, toen een de monstratie bij weer een ander kantoor uit de hand dreigde te lopen. Volgens het vredesakkoord moeten de rebellen hun wapens neerleggen en de militairen zich terugtrekken, maar met geen van beide is een begin gemaakt en de onderhandelingen lijken te zijn vastgelopen. AP door Heieen Paalvast ANTWERPEN - Aanstaand burgemeester Patrick Janssens van Antwerpen heeft zijn ploeg van wethouders ('schepenen') rond. Van de elf collegeleden die ruim drie weken geleden op stapten na een schandaal over privé-uitgaven met een credit kaart van de stad, keren er acht terug. De Vlaamse socialistische partij SP-A wees Janssens vrijdag aan als kandidaat-burgemeester en opvolger van Leona Detiège. Van harte ging het niet. Jans sens, die in eigen kringen tegen menige scheen schopte met zijn campagne tegen fraude en cor ruptie, kreeg 69 stemmen voor en 49 tegen. Detiège, mateloos ZAGREB - De Kroatische auto riteiten hebben de door het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag gezochte Bosnische Kro aat Ivica Rajic gearresteerd. Dat meldde zijn advocaat giste ren aan het Kroatische persbu reau HINA. Agenten arresteer den Rajic in Zagreb. De aanklagers van het tribunaal hebben Rajic grove schendin gen van de Geneefse Conventies en oorlogsmisdaden ten laste gelegd. Militairen onder het commando van de beklaagde zouden in oktober 1993 onge oorloofde acties hebben onder nomen tegen het dorp Stupni Do. Door de aanval kwamen ze ker zestien inwoners van het dorp om en bleef er nagenoeg niets over van het plaatsje. De overlevenden zagen zich ge dwongen te vluchten. In het onderzoek naar de moord op de Servische premier Djind- jic werd zaterdag eveneens een arrestatie verricht. Het gaat om Borislav Mikelic, die korte tijd premier was van de Republika Srpska. Hij heeft volgens de po litie de moordenaars en andere Servische hardliners met elkaar in contact gebracht. ANP/AFP populair in de partij, werd door de congresgangers onthaald op een luid applaus. Zij besloot ook op te stappen, hoewel ze zelf niet schuldig was aan dubieuze praktijken. Partijgenoot Robert Voorham- me maakt verder zijn intrede in het stadsbestuur. De derde nieuwkomer is zwaargewicht Ludo Van Campenhout van de liberale VLD, die ook vrijdag het licht op groen zette. Al eer der hadden de christen-demo craten en de groenen besloten hun wethouders te handhaven. Eind april moet het nieuwe col lege officieel aantreden. Er zit nog maar een vrouw in, tegen vier in de aftredende 'regen boogcoalitie'. De onderhandelaars van de vier 'meerderheidspartijen' bereik ten woensdag al een akkoord over een nieuw programma. 'Operatie schone handen' staat centraal. Daarvoor komen er een financiële inspectie en een bureau integriteit, dat moet toe zien op naleving van een ge dragscode voor onkreukbare ambtenaren en politici. Boven dien moet een externe topmana ger de stedelijke administratie hervormen .ANP/AP AKEN- In een bos bij Blanken- heim in de Eifel (westen van Duitsland) is gisteren het lijk van een meisje gevonden. Het is volgens officier van justi tie Robert Deller in Aken nog niet duidelijk of het gaat om het negenjarige meisje Sonja, dat sinds een week wordt vermist. Het lijk van haar elfjarige broer Tom was vorige week zondag ook in de Eifel gevonden. De kinderen uit Eschweiler in de buurt van Aken waren vorige week zondag niet teruggekeerd van het spelen. Het jongetje werd gewurgd met een plastic zak over zijn hoofd gevonden. Ondanks uitvoerige zoekacties, waarbij ook de politie Zuid- Limburg werd ingeschakeld, werd het meisje niet terugge vonden. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7