PZC Financiële top van Europa probeert de moed er in te houden Voor anti-semitisme heb je helemaal geen joden nodig ■Bil Met ingang van mei een half jaar garantie op goudvis Oorlog Irak en internationale strijd tegen terrorisme vermengen zich r ii 7 april 1953 maandag april 2UU3 Geen klachten Stagnatie Bliepjes Integratie Nederland Doelwit Voorlichting Afgunst Kamp speelt alles door aan VS Hij bestiert twee ministeries tegelijk. De ochtenden en avon den spendeert Henk Kamp aan Defensie, de middag is voor het ministerie van Volkshuisvesting. En hij heeft er ook nog een oorlog bij gekregen. Hoewel Nederland militair niet mee doet, heeft Kamp er geen problemen mee om Amerikanen ge voelige informatie te verstrekken. „We gaan geen brokjes in formatiefilteren. Zo werkt dat niet." door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes Enthousiast laat Henk Kamp het aparte trapje voor de minister van Defensie zien, ach ter zijn werkkamer. Gebouwd voor Van Limburg Stirum, een van zijn vroege voorgangers. ,,Die had een houten poot en wilde niet dat zijn personeel zag hoe hij elke dag moeizaam de trappen beklom." WD'er Kamp vindt zijn duo- baan geweldig. Hij heeft er dui delijk lol in, al werkt hij bijna dag en nacht. „Als minister kun je niet in een hoekje in je neus zitten peuteren. Iedereen praat tegen jou. Jij moet besluiten ne men." Dus neemt hij 's avonds twee volle tassen mee naar huis met stukken die hij moet le zen. Hij kreeg Defensie er 3,5 maand geleden bij, toen minister Kort hals opstapte vanwege de bouwfraude. Omdat het kabi net demissionair was, werd geen nieuwe minister aangesteld. „Och", probeert Kamp zijn werklast te bagatelliseren, „de druk is eraf. We sturen geen nieuwe voorstellen naar de Ka mer." Dat is iets voor het volgen de kabinet. Had er vanwege de oorlog tegen Irak toch geen voltijds minister van Defensie moeten komen? „Het kabinet had dat kunnen doen. Maar dan zou het een sig naal zijn dat ik mijn werk niet naar behoren doe." Tot op he den heeft hij geen klachten ge had. De oorlog zorgt wel voor een nog vollere agenda. Juist omdat een ander kabinet in de maak is, heeft de regering haar stand punt zeer omzichtig geformu leerd. Nederland staat politiek achter de VS, maar vecht niet mee. Waar de huidige regerings partijen CDA, WD en LPF ver der hadden willen gaan, werd met deze formule ook de PvdA binnenboord gehouden. Die partij onderhandelt immers met het CDA over een toekom stig kabinet. Kamps eigen WD noemde het standpunt 'hypo criet' en niet uit te leggen aan de VS. De minister ziet dat anders. „De Amerikanen vinden ons he lemaal niet raar", bezweert hij. „Zij weten dat onze militairen in Bosnië zitten, in Kirgizië, in Afghanistan. Onze patriots be schermen de Turken. De Ameri kanen hebben geen enkel pro bleem met ons." Of Kamp zelf vindt dat we meer hadden moeten doen, wil hij niet zeggen. „Ik heb geen inge wikkelde persoonlijke opvat tingen. Ik maak onderdeel uit van het kabinet." Politieke en militaire steun zijn in de praktijk niet makkelijk te scheiden. Zo doet Nederland mee aan de operatie Enduring Freedom tegen het terrorisme. Daarvoor levert de marine on der meer een fregat dat schepen beschermt in de Golfregio. Of dat nu een koopvaardijschip is, een Amerikaans schip met hulpgoederen of militair mate rieel voor de oorlog in Irak. „We beschermen alle schepen die doelwit kunnen zijn van terro risten. Daarin maken we geen onderscheid", aldus Kamp. Dat Nederland daarmee actief betrokken is bij de oorlog in Irak, ontkent hij keihard. „Ik heb me dan ook geërgerd aan vragen van Kamerleden over onze onderzeeër die hals overkop richting Irak zou zijn vertrokken. Enkele media sug gereerden dat we achter de schermen dus wel militaire door Hans Gertsen Het gaat niet geweldig, maar het had nog veel slechter gekund. En met een beetje geluk krijgt de Europese economie de wind in 2004 weer in de zeilen. Dat was de boodschap die de Europese ministers van Econo mische Zaken en Financiën af gelopen weekeinde naar buiten wilden brengen tijdens een in formele top in Athene. Voor de verzamelde pers pro beerden de bewindslieden de moed er in te houden. Maar in de wandelgangen klonken heel wat somberder geluiden door. De Europese Commissie gaat er vanuit dat de economie van de twaalf eurolanden dit jaar slechts een procent zal groeien, en dan moet alles nog meezitten ook. Daarmee is de verwachting voor de derde keer naar beneden bijgesteld. Begin vorig jaar ging Brussel nog uit van 2,9 procent groei; vorig najaar was dat 1,8 procent en in maart werd nog gesproken van 1,4 procent. De voorspelling van een procent is gebaseerd op een aantal tame lijk onzekere aannames. Zo moet de oorlog in Irak snel voor bij zijn, mogen de olieprijzen niet stijgen en moeten de aande lenmarkten zich op het huidige niveau stabiliseren. Verder moeten de lidstaten ook ernst maken met het terugdringen van hun begrotingstekorten. Als dat allemaal gebeurt, kan de Europese economie na een bij zonder matig 2003 in 2004 weer met ongeveer 2,25 procent groeien. Dat zijn wel erg veel mitsen en maren. Vandaar dat de Commis sie later deze week ook een zogeheten worst case-scenario bekend zal maken. Eurocom missaris Solbes lichtte daarvan alvast een tipje van de sluier. Als de spanning rond Irak ook in de tweede helft van dit jaar nog niet is afgenomen, zal dat nega tief zijn voor het vertrouwen van consumenten en producen ten, voor de aandelenmarkten, de internationale handel en het toerisme. „Als dat scenario wer kelijkheid wordt, kan een stag natie of recessie niet worden uitgesloten", aldus Solbes. De ministers van Financiën hebben nog meer zorgen. Duits land en Frankrijk worstelen na- Minister van Defensie en Volkshuisvesting Kamp op de schoorsteenmantel van zijn Haagse werkkamer. steun verlenen. Simpelweg niet waar. Die Walrus was al maan den geleden beloofd voor End uring Freedom. En het duurt nog wel even voordat die er is." De Walrus gaat informatie ver zamelen voor de Nederlandse en Amerikaanse inlichtingendien sten. „Die plukt van alles uit de lucht ten behoeve van de strijd tegen het internationale terro risme: bliepjes, gesprekken, grote hoeveelheden data. Dat alles gaat in bulk naar de Ame rikanen. Het is niet zo dat we die informatie filteren en hen alleen maar brokjes geven." Daar kunnen dus ook gegevens bij zitten die voor de VS van be lang zijn voor de oorlog in Irak, bevestigt Kamp. „Wij kunnen geen garantie vragen dat ze de inlichtingen uit Enduring Free dom niet ook gebruiken voor Iraqi Freedom." Alle landen die het terrorisme bestrijden, kampen daarmee, zegt hij. „Canada doet met sche pen mee met Enduring Free dom, maar geeft geen steun aan de oorlog. De Duitsers zijn tegen de oorlog, maar stellen perso neel beschikbaar om de Turken te beschermen. Natuurlijk wor stelen alle landen met een ver menging van de strijd tegen het terrorisme en de oorlog. Je moet als land per keer besluiten wat verantwoord is." Alle internationale operaties waaraan Nederland meedoet, eisen veel van de krijgsmacht. Daar komt een bezuiniging van ruim 850 miljoen euro bovenop. Kamp gaat ervan uit dat een CDA/PvdA-kabinet niet meer bezuinigt, al wil de PvdA nog een half miljard euro korten op Defensie. „Het CDA is daar te gen. Ik hoop dat het dat vol houdt." De uitzenddruk van drie missies per j aar is hoog, erkent hijmaar de organisatie kan het wel aan. Ook al piepen de vakbonden dat de militairen te veel voor de kie zen krijgen. Bij elkaar zijn nu bijna 2700 militairen uitgezon den. „Dat is veel op een loonlijst van bijna 70.000 man. Maar het is niet onevenwichtig. Operaties voor crisisbeheersing zijn het bestaansrecht van de krijgs macht. De mensen hebben er foto Phil Nijhuis/GPD zelf belang bij dat we daaraan meedoen. Nee, als ik op werkbe zoek ga, ervaar ik geen ontevre denheid." Zijn tijd als dubbelminister zit er bijna op. Als CDA en PvdA rond zijn met het kabinet, keert hij terug naar de Tweede Kamer. Defensie vindt hij interessant, jawel. Volkshuisvesting ook. „Maar wat is het leukste om te doen? Ik ben politicus en wil graag problemen in de samen leving oplossen. Het grootste probleem in Nederland van dit moment is de immigratie en de tekortschietende integratie. Daar wil ik graag de meeste energie in steken. En dat mag ik ook weer gaan doen." GPD melijk met begrotingstekorten die het maximum van drie pro cent overschrijden. Vooral Frankrijk staat er slecht voor. Vandaar dat de Europese Com missie een procedure tegen Frankrijk is begonnen. Als het ook in 2004 een tekort van meer dan drie procent heeft, kan de Commissie Frankrijk een mil jardenboete opleggen. Een andere bron van zorg is het oplopende dubbele tekort van de Verenigde Staten. Zowel het Amerikaanse begrotingstekort als het financieringstekort schommelen rond de 5 procent. Die tekorten kunnen de globale economie verder ontwrichten. De Amerikaanse tekorten ko men volgende week aan de orde tijdens het voorjaarsoverleg van de G7-landen en het IMF. Over al te scherpe kritiek vanuit Europa hoeven de VS zich geen zorgen te maken. „Het is niet bepaald het moment om de VS hard aan te spreken op hun tekorten", 'aldus een diplo maat. Ook Nederland heeft weinig re den tot juichen. Weliswaar blij ft Nederland nog verwijderd van de grens van drie procent, maar die komt wel degelijk in zicht. De Europese Commissie en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) komen later deze week met een sombere groeivoorspel- ling voor Nederland. De Commissie gaat er van uit dat de groei in Nederland dit jaar niet boven de 0,5 procent uit komt; het IMF mikt op 0,6 procent. Het Centraal Plan Bu reau ging in haar laatste raming nog van 0,75 procent uit. De ver schillen zijn klein, maar de neerwaartse trend is duidelijk. De Nederlandse regering gaat er nog van uit dat het begrotings tekort in 2004 maximaal 2,5 procent zal bedragen, maar mi nister Hoogervorst zette daar grote vraagtekens bij. „Het is best mogelijk dat we in 2004 boven de grens van drie procent uit komen. Er hoeft maar een heel klein beetje mis te gaan en je schiet door die grens heen."Nederland, enkele jaren geleden nog een van de sterkste economieën van Europa, ka- chelt achteraan in het peloton. Dat maakt het volgens Hooger vorst ook moeilijk om Frankrijk te bekritiseren over haar begro tingstekort. GPD 'Joden doden baby's van christenen omdat ze hun bloed nodig hebben voor brood'. Op internet groeit het aantal pagina's waar antisemitische opmer kingen te lezen zijn. Vol gens de Anne Frank Stich ting is het een teken van weer oplaaiende haat te gen joden. Morgen organi seert de stichting over dit thema een internationale conferentie. tr!' v" l %l '1 door Dick Hofland Na de aanslagen van 11 sep tember 2001 op het World Trade Centre verspreidde zich razendsnel het gerucht dat vier duizend joden de volgende dag niet naar hun werk waren ge gaan. Op Marokko.nl, een Ne derlandstalige site, stond on langs te lezen dat de joden de media beheersen en dat ze de moslims tot hun grootste vijand hebben gemaakt. Het zijn verontrustende signa len, vindt de Anne Frank Stich ting. Al lijkt het in Nederland nog mee te vallen, de stichting denkt dat er meer aan de hand is dan opstandige jongeren die op internet schrijven en soms op straat roepen dat alle joden dood moeten. Daarom houdt de stichting morgen een interna tionale conferentie over de oor zaken en gevolgen van het nieu we anti-semitisme. „Er zijn helemaal geen joden nodig voor een nieuwe golf van anti-semitisme", zegt Juliane Wetzel. Ze is onderzoeker en wetenschappelijk medewerker van het centrum voor anti-se- mitisch onderzoek van de uni versiteit van Berlijn en een van de sprekers op de conferentie. Volgens haar zal er altijd joden haat zijn, de ene periode heviger dan de andere. „Want anti-se mitisme is een lichte slaper. Er is weinig voor nodig om het wak ker te krijgen." Met andere woorden, het klas sieke anti-semitisme, geken merkt door stereotypen over jo den, is nooit verdwenen. Na de Tweede Wereldoorlog leek het in West-Europa 'voorbehouden' aan extreem-rechts, nu is er een nieuwe groep bijgekomen die zich vooral manifesteert via in- Palestijnse jongeren vluchten voor Israëlische tanks in de Gaza-strook. Voor sommige moslimjonge ren, die dit op televisie zien, is dat even erg als wat de nazi's deden. foto Adel Hana/AP ternet. Dat is een gevaarlijk ele ment, omdat via dat medium wereldwijd alles verspreid kan worden zonder dat er controle op de feiten is. „Hoe pervers, vergiftigend en gevaarlijk het ook is, alles kan en het wordt niet zelden nog serieus genomen ook." Wetzel constateert dat vooral jonge moslims geen oren meer hebben naar verhalen over de jodenvervolging uit de Tweede Wereldoorlog. Zij zien op televi sie hoe Israëlische soldaten Pa lestijnse gebieden invallen. Voor hen is dat even erg, zo niet erger dan wat de nazi's deden. En voor hen zijn Israël en alle j o- den ter wereld een pot nat. Wet zel meent dat het anti-semitis me vaak verkleed gaat als anti zionisme, maar dat er hoe dan ook sprake is van demonisering van Israël. Ze wijst op de rol van zowel po litici als burgers die zich inzet ten voor de Palestijnse zaak. De standpunten die ze verkondigen maken dat de traditionele reto riek over joden meer geaccep teerd wordt. Zonder Gretta Duisenbergbij naam te noemen, vindt Wetzel het angstig dat te genwoordig juist in intellectue le- en societykringen dit soort vooroordelen openlijk worden uitgesproken. Dat duidt volgens haar op een acceptatie, bewust of onbewust. Gretta Duisenberg zei onlangs dat de bezetting door Israël van Palestijnse ge bieden erger was de bezetting van de nazi's. Later zei ze overi gens spijt te hebben van die uit spraak. Tijdens een grote vredesdemon- tratie in Parijs riep een Franse Arabier naar een groepje even eens demonstrerende Franse jo den: „Zij zijn het doelwit. Zij zijn hier niet welkom om wat ze hebben gedaan met onze Pales tijnse broeders." Wetzel: „Zij? Daarmee bedoelde hij dus jonge Franse joden, die net als hij de monstreerden tegen de oorlog in Irak." Het gebeurde uitgere kend in Frankrijk, waar de grootste joodse- en moslimge meenschap decennia lang vre dig naast en met elkaar hebben geleefd. Dat verdriet Tariq Ramadan, docent filosofie en islamkunde in de Zwitserse steden Genève en Fribourg. „Zowel in Frank rijk als in de VS leek het zo mooi, maar de werkelijkheid toont ons dat de problemen toenemen. De intifada, 11 september, het conflict tussen Israël en de Pa- lestijnen, en de oorlog in Irak hebben tot grotere vijandigheid geleid tegenover joden. Ook al zijn het vaak jonge moslims, het is zeer verontrustend om ze te horen schreeuwen dat alle joden dood moeten." De Anne Frank Stichting kan hetzelfde zeggen over de laatste vredesdemonstratie in Amster dam, waar dergelijke kreten te horen waren uit de monden van enkele aanhangers van de Ara bisch Europese Liga. Juliane Wetzel en Tariq Rama dan menen dat alleen goede voorlichting uitkomst kan bie den. „Vertel om te beginnen de feiten. De holocaust is een feit, de staat Israël is een feit, de be zetting van Palestijnse gebie den is een feit. Maak daarnaast heel duidelijk dat niet alle joden de politiek van Sharon aanhan gen en vertel tot wat voor gru welen anti-semitisme in het ver leden heeft geleid." „Misschien kun je radicale is lam -terroristen daarmee niet overtuigen, maar gewone op standige moslim-pubers waar schijnlijk wel." GPD van onze redactie binnenland Op een bloeiend viooltje krijgt de consument voortaan zes maanden ga rantie. Evenals op een cam- pingbed, mixer of waterpi stool. Vanaf 1 mei is de nieu we Garantiewet van kracht, die de consument meer macht geeft. Op alles komt in principe een garantie van een half jaar, ook op etenswaren, dieren en planten. De wet draait bovendien de gebruikelijke bewijslast om. Was het tot nu toe zo dat de klant moest aantonen dat het verkochte product niet deug de, nu is het de verkoper die moet bewijzen dat het pro duct wél pico bello de deur uitging. En dat is grote winst, stelt de Consumentenbond. En verder geen flauwekul meer: het verkochte product moet gewoon doen waarvoor het is gemaakt. Een auto moet dus kunnen rijden en remmen en een pc moet zon der problemen een tekstver werkingsprogramma kun nen draaien. Het zijn vooral de verkopers van levende have die zich zorgen maken over de nieu we Garantiewet. Want stel dat iemand een goudvis koopt en na enkele maanden verhaal - of eigenlijk gewoon een nieuw visje - komt halen. Toon dan als handelaar maar eens aan dat het diertje bij aankoop kerngezond was. „Dat kan dus niet", stelt R. Bronkhorst, directeur van de brancheorganisatie van dierenspeciaalzaken. „Want hoe kan een winkelier garan deren dat een goudvis kern gezond was? Je kunt zo'n diertje moeilijk eerst door een dierenarts laten onder zoeken. En als de koper vervolgens elke week de vis- sekom met chloor schoon maakt, ligt het overlijden toch heus aan hem." Justitie erkent het probleem waarmee de handelaren in levende have worstelen. „Maar de koper moet wel re- eel zijn", zegt woordvoerder Wiebe Alkema. Kortom, pro ducten die normaal geen lang leven beschoren zijn, vallen buiten de wet. Als de feest ballonnen tijdens het kinder feestje uiteenspatten, is dat gewoon domme pech. Het zelfde geldt voor levende koopwaar. Alkema: „Wie vi ooltjes koopt, hoeft heus niet na enkele maanden zijn be klag te doen dat de plantjes zijn verlept. Daarvan weetje tevoren dat ze niet oud wor den." Anders ligt het bij het kopen van een jonge ras hond. De fokker kan wel be weren dat het dier kernge zond is, maar als na enkele maanden blijkt dat het dier bijvoorbeeld een heupafwij king heeft, kan de koper ver haal gaan halen. De bewijs last ligt dan bij de verkoper. Bij de verkoop van duurdere dieren, zoals rashonden en papegaaien, is het volgens Bronkhorst al gebruikelijk dat de koper een door een dierenarts ondertekend ge zondheidscertificaat Eigenaren van tuincentra vrezen dat er lange lijstenko- men waarop precies staathoe lang bepaalde planten kun nen leven. „Een klant kan een boom wel een dag in de zon laten liggen voordat er geplant wordt", verzuchtte een winkelier onlangs in het vakblad Dier Tuin. Bij consumentenelektronica speelt het probleem minder. Dibevo-directeur Bronk horst: „Dieren en planten hebben geen registratienum mer, zoals elektronica. Als iemand met een kapot scheerapparaat terugkomt, valt feilloos met de kassabon erbij te herleiden of dat ap paraat ook echt in die zaakis gekocht. Bij een goudvis lukt dat niet. Er loert misbruik." GPD IJZERGIETERIJ - Bij Ijzer gieterij Boddaert en Co. aan de Blauwedijk in Middelburg heeft zich een ernstig bedrijfsongeval voorgedaan. Daarbij vielen twee zwaarge wonden. Een groot gietstuk van circa drie ton brak af en trof enkele arbeiders. AMBONEZEN - De groep Ambonezen van het kamp Koudekerke, die na de ramp nacht aan de Vlissingse boulevard hebben gewerkt, hebben het daarvoor ont vangen loon afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Dat loon bedroeg 93,60 gul den. BONDSDAG - In de Gerefor meerde Kerk aan de Westwai in Goes is gisteren de Bonds dag van Gereformeerde jonge ren gehouden. De kerk was tot de laatste plaats bezet.' Ochtends werd in het Beurs gebouw een huishoudelijk vergadering gehouden, waar in werd opgewekt tot activi teit, gedragen door het ge loof. LABORATORIA - Waar schijnlij k komen er vier bacte- riologisch-serologische labo ratoria in Zeeland. Gedacht wordt aan Middelburg, Goes en locaties in Noord- en Zuid- Zeeland. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adiunct) A L. Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail redactle@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoor.1 zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintje Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Deo aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor» (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenenp ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseleciea derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, aio - lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4