PZC Kijken, ruiken en proeven in kas Rioolrecht Tholen blijft fors stijgen Geef! 0 RmnEViBBi—IBI de Zonnebloem Giro 145 Breda Epilepsie: soms ben je er even niet bij PERSONEEL GE VRAAG! VAKANTIE MEDEWERKERS Uitbreiding Oranjeplaat J r ii maandag 7 april 2003 Eerste keer Drainage Info-avond borstvoeding in Zierikzee (0 PAUL WORDT ABRAHAM Nationaal Epilepsie Fonds Word donateur giro 222111 voor diverse afdelingen Plan hotel stuit op bezwaren door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - De jachtha ven Oranjeplaat en het bestuur van het bungalowpark Oranje- plaete in Arnemuiden hebben bezwaar aangetekend tegen het uitbreidingsplan van restau rant Oranjeplaat. De eigenaar wil op het restaurant hotelka mers en appartementen bou wen. De bezwaarmakers vinden dat niet passen in het gebied en zeggen dat er geen behoefte is aan een hotel op die locatie. Eigenaar L. Nijman van restau rant Oranjeplaat aan de Mui- denweg in Arnemuiden wil twee verdiepingen op zijn restaurant bouwen. Daarin komen elf ap partementen waarvan een ge deelte in de verkoop gaat. Ook komen er twaalf hotelkamers of zes hotelkamers met drie studio's. Het complex wordt in totaal ongeveer tien meter hoog. De watersportwereld heeft geen behoefte aan een verblijfsac- commodatie, zeggen de Coöpe ratieve Jachthaven Oranjeplaat en het bestuur van het bunga lowpark. „Wel is er een duidelij ke behoefte aan een restaurant bij de haven met een aanbod van producten en diensten die pas sen bij de watersporters en eventueel campinggasten. In die behoefte wordt nauwelijks voorzien." Voordat er gebouwd kan wor den, moet het bestemmingsplan worden aangepast. Het gebied ten noorden van het restaurant heeft momenteel de bestem ming jachtwerf met winterber- ging. De jachtwerf zegt in haar bezwaar dat ze al enige tijd tot een overeenstemming probeert te komen met de eigenaar om dit terrein te gebruiken. „Dit zou ruimte bieden aan noodzakelij ke voorzieningen voor de water sport welke deels door de over heid worden geëist", zeggen de besturen van de jachthaven en het bungalowpark. „Aan uit breiding van deze voorzienin gen is wel grote behoefte bij de watersporters van de jachtha ven, het bungalowpark en de camping De Witte Raaf. Als de huidige bestemming verdwijnt, heeft dat een zeer negatieve op de noodzakelijke ontwikkeling van een goede en schone water sportomgeving en de ontwikke ling van de jachthaven." Ook met het bouwplan zelf, zijn de bezwaarmakers het niet eens. „Het is naar onze mening te hoog en te groot. Bovendien verwachten zij ver velende windeffecten als er twee verdiepingen op het pand komen. „Hierdoor kunnen lasti ge of gevaarlijke situaties ont staan. Vergeet niet dat het op sommige momenten druk is met scheepvaartverkeer van en naar de haven." Verder denken de jachthaven en het bungalow park dat de privacy wordt aan getast van de mensen die op hun boot in de haven vertoeven. Zij vinden dat het complex te groot wordt omdat een deel van de twee verdiepingen op het res taurant boven het water han gen. Volgens de bezwaarmakers is dat gevaarlijk omdat het uit stekende gedeelte boven de vaargeul komt. Ze zijn tevens bang voor klachten over ge luidsoverlast zodra er vaste of tijdelijke bewoners komen. „In en rond een jachthaven zijn al tijd geluiden te horen van sche pen, vooral bij harde wind." Aardbeienkwekerij Van de Schelde in Loperskapelle bij Scharendijke trok veel bezoekers tijdens de open dag Kom in de Kas. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Hoe wordt een aardbei bestoven? Hoe zwaar is een gemiddelde witlof? Komen gele en rode paprika's uit één plant? Hoeveel keer bloeit een cymbidiumplant? De mensen die zaterdag gebruikt maakten van de open dag bij de glastuinbouw, oftewel Kom in de Kas, wisten aan het einde van de dag de antwoorden op dit soort vragen. Dat waren er ve len, want Kom in de Kas trok zo wel op Schouwen-Duiveland als Tholen behoorlijk veel pu bliek. In de overige Zeeuwse re gio's werd niet meegedaan. Coördinator C. van de Velde re gistreerde ruim drieduizend be zoekers op Schouwen-Duive land. De meesten maakten een compleet rondje langs alle vijf bedrijven die hier verspreid over Sirjansland, Scharendijke en Dreischor deelnamen. „Dat is ruim vijfhonderd meer dan vorig jaar en dat valt me echt al les mee", zegt Van de Velde. Nor maliter wordt de open dag om de twee jaar gehouden, maar als gevolg van de mkz-crisis kwam er inbreuk op het schema. Door Kom in de Kas nu twee jaar ach ter elkaar te houden, verloopt alles weer volgens planning. Van de Velde schrijft het succes onder meer toe aan het feit, dat er vaak wisseling is in het aan bod. Niet elke keer doen dezelf de bedrijven mee. Er is dus voor de bezoekers steeds weer wat nieuws te kijken, ruiken en proeven in de kas. Evenals Van de Velde, consta teert coördinator M. Roggeband op Tholen dat de bezoekers niet alleen uit de eigen gemeente maar vanuit verre omstreken op de open dag afkwamen. Op Tho len namen een komkommer kwekerij en een melkveehoude rij deel aan het project. Melkveehouderij Vissers heeft geen kassen, maar vindt het aar dig om belangstellende bezoe kers te ontvangen en zodoende hebben de mensen de mogelijk heid ook de kans om meer dan een kassenbedrijf te bezoeken op Tholen. Hier werden circa vijfhonderd bezoekers geteld. „Ze stonden om kwart voor tien al op de stoep", zegt M. van de Schelde-den Boer van de aard beikwekerij aan de Nieuwe Kerkstraat bij Scharendijke. Haar bedrijf doet voor de eerste keer mee. Omgaan met mensen vindt zij één van de leukste as pecten van haar beroep. Haar man heeft een baan buitenshuis, zij begon twaalf jaar geleden puur uit hobby met een zogehe- ten tunnelkas voor de aardbei- enkweek. Die liefhebberij is inmiddels uitgegroeid tot een respectabel bedrijf. In totaal be schikt het bedrijf nu over 3200 vierkante meter glastuinbouw. De aardbeienkweekster oogst tegenwoordig drie keer per jaar. Vroeger beperkte zij dat tot april en november, maar de vraag van toeristen en de res taurants is zo groot, dat er nu ook zomerpluk is ingevoerd. Een bezoek aan de kas leert dat er hier sprake is van hangcul- tuur. De rijpe aardbeien kunnen met een schaartje op ooghoogte geoogst worden. Dat gebeurt veelal door huisvrouwen en scholieren, laat Van de Schelde weten. Tussentijds legt ze uit wat 'kwarretjes' zijn. Die naam wordt gegeven aan misvormde vruchten, oftewel aardbeien uit bloemetjes die niet bevrucht zijn door hommel of bij door Rolf Bosboom SINT-MAARTENSDIJK - Het rioolrecht in de gemeente Tho len blijft de komende jaren flink stijgen. Sinds 2000 ging het ta rief al met ruim zestig euro om hoog naar gemiddeld 187 euro nu. De komende jaren stijgt het bedrag naar 260 euro in 2009. Dat komt neer op een verdubbe ling in een tijdsbestek van negen jaar. Tholen heeft, net als elke andere gemeente, te maken met kostba re investeringen in het rioolstel sel. Enkele jaren geleden is bo vendien de afspraak gemaakt dat de kosten volledig moeten worden gedekt door het heffen van het rioolrecht. Het gevolg was dat het tarief jaarlijks flink werd verhoogd, de laatste j aren zelfs met gemid deld 25 euro. Inmiddels heeft de gemeente een nieuw rioleringsplan gereed voor de periode 2003-2009. Daarin zijn verschillende sce nario's opgenomen. Het Thoolse college van burgemeester en wethouders wil daarvan het meest vergaande kiezen. Dat houdt in dat ernaar wordt ge streefd twintig procent van het regenwater niet langer in het vuilwaterriool te laten lopen, maar langs andere wegen af te voeren. Dat doel moet in 2028 zijn bereikt. De strategie heeft verschillende voordelen. Zo wordt het riool stelsel minder belast, zodat er minder kans is op overstorten, waardoor de kwaliteit van het oppervlaktewater verbetert. Ook neemt het rendement van de rioolwaterzuiveringen toe, omdat die minder regenwater hoeven te verwerken. Verder kan de aanleg van aparte regen waterriolen, in combinatie met drainage, een oplossing beteke nen voor de grondwateroverlast waarmee sommige gebieden te kampen hebben. De maatregelen betekenen een verdere stijging van het riool recht. Het tarief is nu gemiddeld 187 euro. Volgens het huidige rioleringsplan zou dat volgend jaarmoeten stijgen naar 213 eu ro. De jaren erna is een verkJ ging van gemiddeld 4,5 proJ nodig, zodat het bedrag in 21);; uitkomt op gemiddeld 260® per huishouden. Het gemeentebestuur beseft Tholen daarmee wel erg uit pas loopt in vergelijkingmefei dere gemeenten. Toch dringti college er bij de gemeenten op aan zich daardoor niette!; ten beïnvloeden. Tholenzouirl mers een beter beeld hebbent? de huidige staat van de riolen; dan anderen. Bovendien betalen de mees gemeenten de rioleringskost grotendeels of helemaal uit; onroerendezaakbelasting. der zouden veel collega's, gens gemeente Tholen onrechte, de kosten van de te vanging van de riolering opis ge termijn niet doorbereken in hun tarieven. Met ande woorden: het Thoolse rioolrec geeft een beter beeld van werkelijke kosten. De voorstellen 'worden mae dag 14 april besproken in raadscommissie gemeentelij ontwikkeling. Deze openk bijeenkomst wordt gehouden: het gemeentehuis in Sint-Mat tensdijk en begint om 19.30is De gemeenteraad neemtvem gens donderdag 24 april eenii slissing. ZIERIKZEE - Borstvoedin; organisatie LLL houdt woti dag weer een informatiebijs- komst in het MFC in Zierikzs Het voorkomen en oplossen; problemen variërend vantep kloven tot het weigeren van; borst staan centraal op de avond. Daarnaast is er ruimte ome gedachten te wisselen, vrager stellen, twijfels en onzeker! den uiten. De bijeenkomst biedt demof lijkheid tot ontmoeting tns? ervaren en onervaren moede De bijeenkomst begint om21 uur. "Wat heb ik het naar m'n zin gehad vandaag. Eerst uitgebreid ontbeten en daarna de natuur in. Heerlijk buiten geluncht. Broodje tonijnsalade met een lekker glas witte wijn. Vanmiddag hebben we gezwommen, ter rasje gepikt en zojuist dus die geweldige barbecue. En nu ben ik dood op. Welke reisorganisatie dat was? De Zonnebloem!" Ruim 6600 zieken en gehandicapten beleven dit jaar de vakantie van hun leven. Dankzij de Zonnebloem en dankzij de hulp van 6900 vrijwilli gers. Door de extra voorzieningen en aanpassingen die nodig zijn, kos ten deze vakanties veel geld. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten toch betaalbaar te houden. Postbus 2100 4800 CC Breda Tel. (076) 564 63 62 E-mail: info@zonnebloem.nl www.zonnebloem.nl Kirsten, 9 jaar Kirsten is ziek. Leukemie. Daar is niets leuks aan. Of het moet de kans op genezing zijn. In de wereld van kinderen hoort geen kanker. Help ons daarom mee in onze strijd en maak uw bijdrage over op Giro 26000. www.kankerbestrijding.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA FONDS fi: Rubriek voor gelukwens ter gelegenheid van geboorte, verloving, huwelijk, jubileum, examen, enz. Ook voor mededelingen over huisdieren.1 Alleen voor particulieren. De teksten en eventueel beeldmateriaal dienen twee dagen vóór plaatsing (zaterdag vóór woensdag) uiterlijk 16.00 uur in het bezit te zijn van de advertentie-afdeling te Vlissingen. Tarief: prijs per millimeter over I kolom: 0.54 Een regel met een grote letter is verplicht. Foto of tekening: maximaal 40 mm hoog, over I of 2 kolom. Gefeliciteerd Pa. M, M, B& R De Macht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 0,10 per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl VLOEREN NATUUR(STEEN) IN HUIS MARMER, GRANIET, LEISTEEN, ETC. WIJ HELPEN U TIMMERMAN NATUURSTEEN NIEUWERKERK: ROTTERDAM: WALENBURGERWEG 83, 010 NWE. CROOSWIJKSEWEG 66 WWW.TIMMERMAN-NATUURSTEEN.NL Boeken Tijdschriften Luxe artikelen Parfumerie Lederwaren Speelgoed Huishoud Schoenen Sport Bedden/matrassen Vloerbedekking Laminaat/parket Deuren Verf Hengelsport Kampeerart. Meubelen Tuinmeubelen Doe-het-zeif Woninginrichting Delta Warenhuis met de bekende winkelformule- ToplToys, Sport 2000, Hubo, Decorette en Novy^ houd vraagt: Voor de weekenden en vakantieperioden. - min. leeftijd 15 jaar - met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden Heb je belangstelling informeer dan voor een afspraak telefoon: 461343 RENESSE, Hopprnnm 194 - 200. Tel. 01 "il.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32