Provincies werken aan slim goederenvervoer Kanonschoten als herdenking vrijheid Camper kampt vaak met overgewicht Hartje Hulst alleen voor voetgangers 11 Cursus tegen rijden onder invloed blijft volgens hard nodig Lan Xperience nationaal Carnaval in Kieldrecht Sponsorloop voor vastenactie Elfjarige gewond bij aanrijding Tweede tunnelracer rijbewijs kwijt Kitesurfer gewond bij ongeval Aanhouding in zaak wietkwekerij Inhaalmanoeuvre loopt verkeerd af Politie pakt jonge brandstichters Boete voor baldadigheid swb maandag 7 april 2003 Scooter EHBO-ploeg Koewacht kampioen Grenzen In onderhandeling Kinderopvang Praktij k ontnuchtert j onger en HnnrRené Hoonhorst NIEUWVLIET - De negentien jarige Mike uit IJzendijke mocht hem dan flink om heb ben, zijn betoog was glashelder en nuchter. „Het is levensge vaarlijk om met een flinke slok op nog achter het stuur van een auto te kruipen." Mike probeerde het zaterdag zelf uit op de toeristenparkeer plaats aan de Zeedijk in Nieuw- vliet. Volgens hem was de ted dybeer die onverhoeds de weg overstak - dat wil zeggen op het parkoers werd gegooid - 'hart stikke dood'. „Je moet er toch niet aan denken dat het een klein meisje zou zijn geweest." Preventiemedewerker Wini Ta- nis-Goedegebure glimlachte te vreden. Het door drankzucht verkregen inzicht dat alcohol en autorijden niet samengaan is juist het doel waarnaar het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs streeft. Mike constateerde zelf dat hij 'bar en bar slecht reed' na de consumptie van acht biertjes in dik een uur. Hoewel hij geen echt grote fouten maakte (de beer werd achter de auto ge gooid) merkte hij zelf dat hij 'veel en veel te snel' reed. Ook de reactietest ging na het bier drin ken een stuk minder dan voor bet hijsen. Het ZCAD hield voor de derde keer in ruim een jaar een praktijkproef voor jongeren dienoggeen twee jaar hun rijbe wijshebben. De bedoeling is om jongeren die regelmatig stappen AXEL - Computerfanaten kun nen hun hart ophalen tijdens The Lan Xperience. Delanparty begint 26 april om 20.00 en duurt tot en met 15.00 op 28 april en wordt in Jeugd centrum Axel aan de Walstraat 39 gehouden. Via een netwerk kunnen deelnemers spellen te gen elkaar uitspelen en bestan den uitwisselen. Bel voor meer informatie 0115-614479 of 06- 1977604 8 aan den lijve te laten ondervin den dat ook zij met een glaasje op niet meer de stoere, zekere chauffeurs zijn, waarvoor ze zichzelf houden. Ook afgelopen weekeinde in Nieuwvliet was overigens niet elke deelnemer er zelf van door drongen dat het nuttigen van al cohol invloed had op hun rij— prestaties. Voor zover ze niet door de testresultaten en mede cursisten werden overtuigd van hun roekeloze drankrijdersge drag zal de videoband van hun rijproeven de meesten een toon tje lager laten zingen, verzeker de Tanis. Ze hamerde erop dat projecten als 'Alcoholvrij op weg' nodig blijven. Jongeren drinken, ge middeld genomen, iets minder dan enkele jaren geleden en het aantal verkeersslachtoffers in Zeeuws-Vlaanderen neemt af. „Maar er komt telkens een nieu we generatie autorijders. We zijn nog niet zover dat die nieu we rijders van tevoren al zeker weten dat ze nooit met een slok op achter het stuur gaan zitten. Daarom blijven we niet alleen aandacht vragen voor handha ving, maar richten we ons ook op voorlichting en educatie." Het project Alcoholvrij op weg draait tot nu toe alleen regelma tig in Goes en West-Zeeuws- Vlaanderen. Het ZCAD hoopt ook in de andere Zeeuwse re gio's sponsors en rijschoolhou ders te vinden die jonge auto mobilisten helpen hun eigen grens te leren kennen zonder daarvoor in 'het echt' een onge luk te veroorzaken. Dat de geva ren van alcoholgebruik nog steeds niet volledig worden on derkend, bewees Mike zaterdag. Hoewel hij eerst ruiterlijk toe gaf dat zijn rijgedrag ook voor hem zelf onvoorspelbaar werd door een behoorlijke hoeveel heid bier, vond hij dat alleen voor autorijders een gevaar. „Op mijn scooter kan ik natuur lijk altijd ladderzat naar huis rijden." Tanis zuchtte wat mee warig: „Ik moet straks als hij een beetje ontnuchterd is toch nog maar even met hem praten door Ben Jansen MIDDELBURG - Een met Van Gend Loos te vergelijken be steldienst te water, afvalver- voer per binnenvaartschip en een systeem om onnodig gesleep met lege containers te voorko men. Deze en andere studies voeren de provincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg uit om het goede renvervoer te verbeteren. Medio dit jaar maken ze een tussenba lans op. Verwacht wordt dat het goede renvervoer de komende twintig jaar een verdubbeling te zien zal geven. Daarbij ontstaat een te kort aan bedrijventerreinen en moet worden gewaakt voor aan tasting van het landschap. Dat rijn redenen om na te gaan of goederen doelmatiger kunnen worden vervoerd. Daarvoor is aet project Incodelta in het le vengeroepen, waarin de provin cies samen met het Rijk en het bedrijfsleven onder het motto Komen tot slimme stromen' op- ossingen proberen te beden ken. OLDENZAAL - Bij EHBO- j strijden in Oldenzaal heeft »c vereniging St. Ludwina uit "wacht afgelopen zaterdag e nationale titel veroverd bij de senioren. De tweede Zeeuwse deelnemer J de senioren, het team uit Phi- Ppine, werd vierde. Het win- «de team van St. Ludwina be- u't commandant Johan n der Ha, eerste helper Fré u r en tweede helper Inge- vanderZwan. Bij de indi viduele Rol wt ker ook Nederlands competitie werd Fré kampi- teams moesten zes onge- i 1J drauatiesen twee theorieop- J,® uitvoeren tijdens de „J ri]d die eenmaal per jaar ^gehouden. EtTRo ieuSd deden er twee mee Hteams uk Koewacht het r! team werd vierde en nw u tweede. Eerste hel- b t!uXlme de merk was de s'rijd "^ividuele wed- Met muziek en kanonschoten herdacht Vlissingen zaterdag dat de stad zich in 1572 van de Spanjaarden bevrijdde. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Met kanon schoten en optredens van het Vlissingse muziekkorps Vlijt en Volharding is zaterdag op het Rondeel in Vlissingen her dacht dat de Vlissingers zich zelf op 6 april 1572 bevrijd hebben van de Spanjaarden. Nederland was door een erfe nis in handen gekomen van de Spanjaarden. Ook Vlissingen moest het Spaanse leger huis vesten en betalen. Na vier jaar waren de Vlissingers het zat. Toen een Spaans schip nader de, vuurden de Vlissingers er kanonskogels op af. Het schip keerde om en daarmee werd de revolutie ingezet. Uiteindelijk leidde dit tot de onafhanke lijkheid van Nederland en tot grote veranderingen in de eco nomische, wetenschappelijke en democratische ontwikke lingvan Europa. Elk jaar besteedt de Stichting Vesting Vlissingen aandacht aan deze historische gebeurte nis. De ene keer gebeurt dat uitgebreid, de andere keer meer ingetogen. Deze keer werden de activiteiten klein schalig gehouden omdat 6 april op zondag viel en de vie ring vanwege de zondag een dag naar voren is geschoven. Het carillon van de Sint Ja- cobskerk bracht zaterdag liedjes uit de periode van de bevrijding ten gehore en bo venop de toren prijkte de hele dag de grote Geuzenvlag. Hoogtepunt van de dag was het afschieten van de kanon nen op het Rondeel. Schiet vereniging De Fles zorgde er met behulp van buskruit voor dat de kanonnen daver den. Gedeputeerde J. Hennekeij ver tegenwoordigt Zeeland in het het Zuid-Nederlandse samen werkingsverband. „Niet alles wat binnen Incodelta wordt be dacht, is direct in de Zeeuwse si tuatie toepasbaar", zegt hij. „Er zijn bijvoorbeeld projecten die zijn toegesneden op het vervoer over de kanalen in Noord-Bra bant en Limburg. Veel ideeën bieden toch wel aanknopings punten voor Zeeland." Het is volgens Hennekeij goed bij het zoeken naar oplossingen voor knelpunten in het goede renvervoer over de provincie grenzen heen te kijken. Dat geldt niet alleen voor de grenzen met andere Nederlandse pro vincies, maar ook voor die met Vlaanderen. Zo kan bijvoor beeld aan beide zijden van de landsgrens worden geprofiteerd van een vervoerssysteem voor lege containers. „Dat werkt na tuurlijk het best als je daar een flink aantal havens en vervoers knooppunten bij kunt betrek ken." De winst van slimme goederen stromen is naar het oordeel van Hennekeij duidelijk: „Zo kun je proberen de onvermijdelijke groei van het goederenvervoer te beperken. Dat betekent dat wegen minder snel dichtslibben en dat de kostprijs laag blijft. Bovendien is het goed voor het milieu." Het project Incodelta Zuid-Ne derland duurt tot en met vol gend jaar. Deze zomer wordt na gegaan wat het tot dusver heeft opgeleverd. Op basis daarvan wordt besloten of er na 2004 mee wordt doorgegaan. KIELDRECHT - De plaatselij ke carnvalsstichting het Gilde der Bevers viert in het weekein de van zaterdag 12 en zondag 13 april carnaval. Zaterdag begint om 14.11 uur in cafe de Nachtegaal een limona debal voor de kinderen. Dj Eric zorgt voor de leutmuziek. Zon dag trekt vanaf 14.30 uur een caranavalsstoet met diverse praalwagens door de straten. Traditioneel zijn ook wagens oost Zeeuws-Vlaanderen van de partij. Na de stoet barst in cafe the Corner een carnavalsbal los. Tevens worden hier de prijzen van de optocht uitgereikt. ffll :F Een van de onderdelen van het camperweekeinde was de rijproef. door Rolf Bosboom KAMPERLAND - De bestuur der van de kampeerwagen kijkt even verbaasd als bedenkelijk. „Dus als ik morgen een collega van u tegenkom, ben ik de pi neut?", vraagt hij de politie man. Die controleert andermaal het gewicht van de camper en knikt bevestigend. „Het pro bleem is: we slepen veel te veel mee." Kamperland was afgelopen da gen even Camperland. Zo'n 185 kampeerwagens kwamen een lang weekeinde bijeen bij cam ping De Roompot. Het 'Camper- treffen' is bedoeld als gezellig samenzijn, maar dient ook om ervaringen uit te wisselen en voorlichting te geven over de nieuwste ontwikkelingen. Deze keer verleende het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) eveneens medewerking. Cam pereigenaren konden laten con troleren of hun mobiele trots te zwaar is. Het maximum, met een klein rijbewijs, is 3500 kilogram. Daarbovenop wordt een marge in acht genomen, maar het KLPD moest geregeld vaststel len dat niet alle campers binnen de normen blijven. De eigenaren lopen daarmee het risico van een bekeuring, maar ook de vei ligheid komt in het geding, om dat bijvoorbeeld de banden het gewicht niet aankunnen. Bij aankoop zit een kampeer wagen doorgaans enkele honderden kilo's onder het maximumgewicht. Door het in bouwen van allerlei appara tuur, het volladen met te veel spullen en extra zaken zoals een zwaar fietsrek, kan het gewicht echter onverwacht fors oplo pen. .Mensen willen zo veel mo gelijk meenemen, waardoor het maximale gewicht wordt over schreden", zegt A. ten Berge van het KLPD. „Dat komt heel veel voor. Vandaar dat we er ook re gelmatig op controleren." Het Campertreffen is een initiatief van M. Slingenberg uit Wemel- dinge. De voorgaande twee edi ties zette hij zelf op. Dit jaar ge beurde dat onder de vlag van de Camper Club Nederland (CCN), die ernaar streeft Nederland campervriendelijker te krijgen. Daarvoor is nog een lange weg te gaan, maar links en rechts be ginnen verbeteringen zichtbaar te worden, aldus Slingenberg, voorzitter van CCN. Het probleem is dat kampeer wagens in Nederland, in tegen stelling tot omringende landen, niet op een parkeerplaats mo- St.JANSTEEN - Leerlingen uit de groepen 6 tot en met 8 van ba sisschool Inghelosenberghe houden woensdag een sponsor loop ten bate van de vastenac tie. Het thema is dit jaar 'duurzame opvang van weeskinderen in Ethiopië'. Door honger, oorlog en ziekte hebben veel kinderen in dit land hun ouders verloren. De weeskinderen worden opge vangen door families die het zelf ook niet breed hebben. Om de leefomstandigheden te verbete ren moeten er waterputten wor den aangelegd en huizen terug worden opgebouwd. In de scho len is een gebrek aan stoelen, ta fels en schoolboeken. De vastenactie wil de kinderen steunen met studiematerialen, schoolinventaris en adviezen. De sponsorloop begint om 14.00 uur vanaf de basisschool. De wandeling is vijf kilometer. HEINKENSZ AND - Een elf j arige jongen werd zaterdag rond het middaguur op zijn fiets aangereden door een auto op de kruising van de Drieweg en de Sint Pietersaijk in Heinkens- zand. Dat gebeurde doordat hij geen voorrang gaf aan de auto, die van rechts kwam. De jongen werd met onbekende verwondin gen overgebracht naar het ziekenhuis. HOEK - Anderhalve dag na de eerste bekeuring vanwege te hard rijden in de Westerscheldetunnel raakte een tweede au tomobilist zaterdagmorgen vroeg zijn rijbewij s kwijtEen 2 2- jarige autobestuurder uit Bergen op Zoom werd vlak voor vij - ven op de Herbert H. Dowweg aangehouden, omdat hij met 138 kilometer per uur door de tunnel was 'gevlogen', even hard als een inwoner van Borsele donderdagavond reed. Ook de Bergenaar moest direct zijn rijbewijs inleveren, ook al om dat hij iets meer had gedronken als is toegestaan. BRUINISSE - Een 23-jarige kitesurfer uit het Belgische Et terbeek is gistermiddag rond half vijf gewond geraakt bij een ongeval op de Grevelingendam. De man was samen met een vriend aan het kitesurfen. De vriend, een 24-jarige man, ver loor de controle over zijn kite waardoor het touwwerk van de twee vliegers in elkaar verstrikt raakte. De 24-jarige man ontdeed zich van zijn vlieger, waardoor de ander door de twee kites, over de stenen en de afzettingspaaltjes heen, de kant op werd getrokken en tegen een geparkeerde auto tot stilstand kwam. Hij werd door personeel van de ambulance en de trau mahelikopter behandeld en met botbreuken in been en schou der overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam. VEERE - Een 42-jarige man uit de gemeente Veere is zater dagochtend in zijn woning aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de grote professionele wiet kwekerij die vrijdag in een pand aan de Kuipersweg op het industrieterrein Arnestein werd opgerold door de politie. Daarbij werden meer dan tweeduizend jonge wietplanten aangetroffen. OUD -VOSSEMEER - Bij een ongeval op de Mareweg in Oud- Vossemeer zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee man nen uit de gemeente Tholen gewond geraakt. Een negentien jarige automobilist kwam bij het inhalen van een andere wa gen in de berm terecht, verloor de macht over het stuur, reed de dijk af en sloeg over de kop. De bestuurder en een achttien jarige inzittende werden met onbekend letsel naar het zieken huis in Bergen op Zoom gebracht. GOES - De politie heeft zaterdagavond in de Noordhoeklaan in Goes drie jongens tussen de elf en veertien jaar aangehou den. De drie hadden een vuurtje gestookt op een speelweide in de straat. Hierdoor liepen een speeltoestel en kunstgras schade opDe daders moeten een alternatieve straf verrichten via het bureau Halt. foto Willem Mieras gen staan. Zij zijn dus aangewe zen op campings, die niet echt zitten te wachten op campers, onder meer omdat ze in nattere perioden het gras vernielen. De aanleg van verharde stand plaatsen wordt niet als rendabel gezien, omdat die plaatsen dan niet meer aan 'gewone' kam peerders kunnen worden ver huurd. Twee jaar geleden was het Cam pertreffen ook bij de Roompot. Dat heeft geleid tot een aantal verbeteringen, aldus Slingen berg. „Er zijn nu enkele plaat sen voor ons buiten het hek be schikbaar. Op het terrein zelf worden momenteel een stuk of acht verharde plaatsen aange legd." Ook elders in het land trekt CCN volop aan de bel. „We zijn met heel veel gemeenten in onderhandeling." Bij het Cam pertreffen was ook de Stichting On Wheels aanwezig. Deze zet zich in voor kinderen die lijden aan de spierziekte Duchenne. De stichting beschikt over twee aangepaste campers en pro beert nu geld bij elkaar te krij gen voor een chalet in Zeeland. De deelnemers aan het Camper- treffen brachten bijna 2000 euro bij elkaar voor On Wheels. door René Hoonhorst HULST - De winkelstraten in de Hulster binnenstad waren gistermiddag voor de eerste keer twee uur lang exclusief het domein van de voetgangers. De bezoekers die in het centrum rondliepen, juichten de afslui ting voor snelverkeer toe. Degenen die wat later met de auto via de zuidkant de binnen stad wilden binnenrijden, foe terden nogal eens omdat ze er pas achter kwamen dat de Sta tionsweg en de Gentse Poort waren afgesloten nadat ze een tijd in de file hadden gestaan. Politiek en middenstand deli bereren al jaren over verkeers maatregelen om de binnenstad op de drukke zondagen beter toegankelijk te maken. Uitein delijk hakte het nieuwe college van de gemeente Hulst de knoop door: van april tot oktober is de binnenstad op zondagmidda gen tussen half drie en half vijf afgesloten. Omwonenden en winkeliers reageerden in eerste instantie positief. Enkele weken later probeerde een deel van de neringdoenden het gemeente bestuur alsnog van gedachten te doen veranderen. Burgemeester en wethouders gingen daar niet op in, ook al niet omdat er geen eensgezindheid heerst onder de middenstanders. Wethouder P. Weemaes wees er gisteren bij de 'opening van de afsluiting' nog maar eens op dat de maatre gel in de eerste plaats bedoeld is voor het winkelende publiek dat op zijn gemak door de win kelstraten moet kunnen kuie ren. Bestuurslid T. Mattheeuws van Hulst Reynaertstad bevestigde nog eens dat de leden van de on dernemersvereniging sterk ver deeld zijn. „De mensen zijn heel erg enthousiast of mordicus te gen. Een gematigd oordeel is er haast niet." Met de tegenstan ders van het experiment wordt enigszins rekening gehouden. Het college zegde toe dat na en kele weken al bekeken wordt of de maatregel werkt dan wel of er aanpassingen nodig zijn. De raad heeft bovendien geld uit getrokken voor kinderopvang voor kooptoeristen. Mensen die zonder kinderen de stad in willen, kunnen hun kroost twee uur gratis 'stallen' bij opvangcentrum Crea Stangi. Als ze langer wegblijven beta len ze een schappelijke uurprijs voor de opvang. „Een mooie ex tra trekker voor mensen met kinderen", vindt ook Mat theeuws. De supermarkthouder denkt dat Hülst garen kan spinnen bij de opening van de Westerschel- detunriel. Hij zag gistermiddag al mensen uit Vlissingen en denkt dat de Hulster midden stand op zondagen meer mensen uit Walcheren en West-Brabant kan lokken. De terugloop aan Belgische bezoekers zou met die nieuwe bezoekersbron opge vangen kunnen worden, hoopt Mattheeuws. De Axelaars C. van Daasdonk (73) en H. Stouthamer (76) ko men al sinds mensenheugenis regelmatig op zondagmiddagen naar Hulst. Zij zien het tijdelij ke voetgangersparcours als een uitstekende maatregel. „Het is toch voor mensen met kinderen niet te doen om door die smalle straatjes te lopen, terwijl de au to's je al bijna van de stoep druk ken." Het echtpaar Wiercx uit Terneuzen onderschrijft de woorden van de bezorgde oude ren. Pa en ma lopen toch wat meer op hun gemak, nu ze niet de hele tijd hoeven te kijken of Jurgen (bijna 5) en Erik (9) nog wel op het trottoir lopen. De noodzaak voor het snel aan leggen van een goed parkeer- verwijssysteem, waar Hulster bestuurders al jaren naar stre ven, werd gisteren direct aange toond. Veel zuiderburen bleken niet op de hoogte van de nieuwe verkeersmaatregel en probeer den via de Zoetevaart naar de binnenstad te rijden. Daar ston den ze echter een kwartier tot een half uur in de file om er op de Van der Maelstedeweg achter te komen dat ze om moesten rijden om Hulst aan de noord- of noordoostkant binnen te rijden. De afsluiting zorgde er namelijk ook voor dat ze de parkeerter reinen aan het Havenfort en het Stationsplein niet via Zoete vaart konden bereiken. KRABBENDIJKE - Een 19-ja- rige man uit Krabbendijke is za terdagavond aangehouden bij het NS-station in Krabbendijke wegens baldadigheid. De man duwde een gesloten overwegboom van het perron omhoog, op het moment dat een trein passeerde. Hij kreeg daar voor een bekeuring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31