PZC Jong en oud toont zich in Braakman Als ik Feyenoord-Ajax maar niet mis Opvallen zonder te presteren -,n Klasbak Jurgen van Pelt wint klassieke editie Omloop van de Braakman (C rasp Lr I Frank Rijkaard op de bres voor G-voetballertjes RUGNUMMER maandag 7 april 2003 Superseizoen Debuut Belg wint Hel Ereburger H' as Taxirijles Sosa op 500 Charisma Eenling haalt kracht uit zwakte doorSven Remijnsen PHILIPPINE - De 34e Omloop van de Braakman verliep zater dag volgens de ongeschreven re gels van de klassieker. De wind had vrij spel, er ontstonden overal waaiers en de winnaar was een klasbak: Jurgen van Pelt. De 29-jarige wielrenner uit Nuenen rekende na een wed strijd over 145 kilometer in de eindsprint af met zijn mede vluchters Roy Curvers en Cas Graaf mans. Van Pelt ging daar mee op herhaling, want in 1999 had hij de Zeeuws-Vlaamse waaierkoers al eens gewonnen. Het jaar daarvoor was hij twee de geworden achter Frangois Franse, de Zeeuw die ook dit maal lang standhield, maar de laatste slag miste en strandde op de vijfde plaats. „Hij zit altijd van voren, hij heeft altijd wat over en hij kan het afmaken in de sprint, als-ie al niet alleen wegrij dt"zei Den nis Raadtgever, zelf zeventien de, na afloop bewonderend over Jurgen van Pelt. Ook Frangois Franse vond dat de overwinning in de juiste handen was terecht gekomen. „Geen branie, geen bluf; Van Pelt is een sympathie ke renner. En snel!" Twee weken geleden was Van Pelt ook al goed geweest voor winst in de eerste wedstrijd van de clubcompetitie, de Omloop van de Haarlemmermeer. De overmacht op amateurniveau riep herinneringen op aan zijn superseizoen 2001. Toen werd hij tweede op het NK en won hij 32 koersen, waaron der de Wim Hendriks Trofee, die hij ook in 1999 al eens had ge wonnen. Tijdens dat seizoen toonde de tweede profploeg van het land, Bankgiroloterij, interesse in de Brabantse postbode. „De con tacten waren vergevorderd, ik had bij mijn baas al onbetaald verlof aangevraagd", vertelde Van Pelt na de huldiging in Phi lippine. „Het bedrag dat op tafel kwam, was schrikbarend laag. Ik zou zelfs minder krijgen dan ik bij de post verdiende. Daar had ik geen zin in. Ik heb toch een gezin te onderhouden." Lang hield de gemiste kans hem niet bezig, want prof worden was nooit zijn hoogste streven. „Ik heb nooit gezegd: het moet. Anders had ik het gewoon ge daan." Zelfs de dure amateurploegen liet hij links liggen. Jurgen van Pelt rijdt sinds jaar en dag voor Trap Met Lust, dat in de club competitie samenwerkt met De Dommelstreek. Hoewel hij in de Braakman lange tijd werd ge steund door zijn ploeggenoot Chris Kerkdijk, die als negende finishte, staat Van Pelt er vaak alleen voor tegen de machts blokken van Groenewoud, De Jonge Renner en Willebrord Wil Vooruit. „Misschien is het juist wel een voordeel dat ik altijd alleen ben", filosofeerde hij hardop. „Ik kan misbruik maken van mijn positie. Ik hoef niet zo no dig over te nemen in een kop groep, ik mag best eens een beurt overslaan. Dat is link, maar ik voel geen verantwoor delijkheid." Dat betekent niet dat hij zijn overwinningen steelt; integen deel. Van Pelt is een attractieve renner, heeft een feilloos koers- inzicht en valt graag aan. De Omloop van de Braakman is op zijn lijf geschreven. „Ik vind het mooi, rijden op de kant en in een waaier. Hier vallen de zwakkere broeders af en komen ze niet nog eens honderd keer terug, zoals in andere koersen. De sterksten blijven over." De straffe wind blies zaterdag al in de openingskilometers het merendeel van de deelnemers naar huis. Na breuken bij Isa- bellasluis, op de kasseien van de Timmermansweg en de maca dam van de Maagd van Gent kwam het peloton in vier stuk ken terug in Philippine voor de eerste doorkomst. Dat was na nog geen twintig kilometer koers. Vooraan had zich een achttien man sterke kopgroep gevormd met onder anderen de latere topdrie, Dennis Raadtgever, Jurgen van Pelt (voorgrond rechts) leidt de kopgroep over de kasseien van de Boekhouteweg. oud-winnaar Marc van Grins- ven en Louis de Koning. Van de grote ploegen ontbrak alleen Willebrord Wil Vooruit, dat tot een lange achtervolging werd gedwongen. Pas bij de volgende doortocht op de Maagd van Gent, dertig kilometer verder, werd die voltooid. Rob Koole moest zijn inspanningen al snel bekopen, waardoor dertig ren ners overbleven. Onder hen de Zeeuwse renners Frangois Franse, John den En gelsman, Dennis Raadtgever, Wilco Jonker en Mare Blok, die na zestig kilometer slachtoffer werd van het machtsvertoon van Groenewoud op de Lange- weg. De formatie uit Nijmegen was met vijf coureurs vertegen woordigd; de zesde, Aldo Klomp, was toen na een valpar tij al onderweg naar het zieken huis, waar een ernstige hand blessure werd geconstateerd. Groenewoud zette de groep op de kant en die brak spontaan. Alles en iedereen was onder de indruk, behalve Jurgen van Pelt. „Groenewoud rijdt dan wel sterk als blok, maar als een lingen zijn de renners stukken minder. Ze vallen op het laatst vaak door de mand." Na de hergroepering volgde een lange status quo, die pas werd verstoord toen de eerste koplo pers uit de voorste rijen waai den: Van Grinsven en Ribbers van Groenewoud, Den Engels man, Raadtgever; tien in totaal. Negentien kanshebbers gingen zo de finale in, die op dertig kilo meter voor het einde losbarstte. Groenewoud (Curvers en Olij ve) en De Jonge Renner (Graafmans en Klijnhout) trokken ten strij de en kregen gezelschap van de eenlingen Van Pelt, Franse, Ne- derlof en Verstraten. De laatste en beslissende slag werd uitgevochten op de kassei en van de Boekhouteweg. Met foto Peter Nicolai nog enkele kilometers te gaan, resulteerde het af en aan demar reren van de twee favoriete teams in een ontsnapping van Curvers en Graafmans. Franse zag het gevaar, maar miste de kracht die Van Pelt wél had om aan te sluiten. De winnaar was toen naar eigen zeggen 'niet al te super meer'. Van Pelt: „Ik ben er meter voor meter naartoe ge kropen." In het zicht van de finish pareer de hij wanhoopsaanvallen van zijn beide medevluchters. Van Pelt nam niet meer over op kop en wachtte vol vertrouwen op de sprint, die hij simpel won. door Sven Remijnsen PHILIPPINE - Drie generaties Zeeuwse wielrenners bepaal den zaterdag mede het gezicht van de Omloop van de Braak man. Frangois Franse (38) capi tuleerde pas in de slotkilome- ters, Dennis Raadtgever (28) reed tot de finale een attente koers en Wilco Jonker (19) was dolgelukkig dat hij kon aan klampen. Franse, winnaar in 1992 en 1998, tweede in 1997 en derdein 1994, zag zijn vijfde podium plaats uit het zicht verdwijnen bij de beslissende aanval van Roy Curvers (Groenewoud) en Cas Graafmans (De Jonge Ren ner). De kopgroep van acht spatte uiteen. „Jurgen van Pelt kon nog net meespringen, ik moest passen", vertelde Franse na de finish in Philippine. „Ze demarreerden om beurten, zelf had ik het ook een paar keer ge probeerd. Op een gegeven mo ment houdt het op." De coureur uit Kwadendamme, in dienst van Willebrord Wil Vooruit, zette met Jean-Pierre Verstraten nog een tegenaanval op. „We gingen kop over kop, maar er was geen beginnen aan." Franse reed een bekeken wed strijd, hoewel hij en zijn ploeg genoten in de beginfase even de slag leken te hebben gemist. „Ik reed niet super en moest er zelfs nog even af toen Groenewoud de boel op de kant zette. Naar hoe ik me voelde, ben ik tevreden met het resultaat. Ik ben blij dat ik erbij zat." Ook Dennis Raadtgever uit Goes hield het lang vooraan vol. Dertig kilometer voor de finish moest hij de omvangrijke kop groep laten gaan. „Ik probeerde zo lang mogelijk bij te blijven, maar het beste was er toen af." Een week eerder had Raadtge ver, rijdend voor Breda-Knoop- punt, nog indruk gemaakt met een zesde plek in de Omloop van de Houtse Linies. „Toen had ik veel meer macht. Ik voelde al snel dat ik zulke goede benen vandaag niet had." In de aanloop naar de Braak man kon Raadtgever door om standigheden maar één keer trainen. „Dat is in je nadeel er een hoop wind staat, ai hier. Achik kan in elk gevalt zeggen dat ik overtraind aat start stond." Een aangename verrassing! de manier waarop Wilco Jon! zich manifesteerde. Vrijwel; ruisloos sloop de jonge reit uit Burgh-Haamstede meet het merendeel van de ontsna pingen, waardoor hij tot vet de finale standhield. De nege tiende plaats was het resulta „Mijn eerste punten in decli competitie", zei Jonker trots, Zijn debuut in de Braak was hem goed bevallen. „Jen rondjes, dus na verloop vait leer je het terrein vanzelf fe nen." Sommige vluchtgensi kende hij evenmin. „Maar kan aan een renner wel zien hij goed is of niet." Jonker, onderdeel van de jet dige ploeg van Theo Midi kamp, kwam via de trimmen aanraking met de wielerspr Via recreanten en cyclospoit ven belandde hij bij de junior en, vorig jaar, bij de amatei Het eerste seizoen viel 1 zwaar. „Het duurde tien koen voor ik er één uitreed. Dat is geen probleem meer." Dankzij hem verzamelde M delkamp de eerste punten i deze competitie: twaalf, combiploeg van Zeeuws-Vla. deren heeft er met dank aan Hoekse Renners vier mr Groenewoud leidt met een taal van 150. Willebrord' Vooruit is tweede (116), Bra Knooppunt zevende (75). EIJSDEN - De Hel van hetM gelland heeft zaterdag eenB gische winnaar gekregen. Wim Vanhuffel (23) ontsnapt de slotfase uit een kopgroep: vier man en behield op de sta in Eijsden na 191 kilometer kleine voorsprong op land- ploeggenoot Nico Sijmens1 Vlaanderen T-Interim. Bs Nederlander in de 1.5-ko was Jos Lucassen (Axa),die negende eindigde. ANP door Jan Dagevos Gérard de Nooijer haalde zaterdag het einde van het duel met De Graafschap niet. De verdediger van Feyenoord kreeg in de zestigste minuut de rode kaart van scheidsrechter Bossen. Even daarvoor had Thomas Buffel de gang naar de kleedka mer al moeten maken, nadat hij in een po ging een strafschop te versieren zich iets te opzichtig liet vallen. Met negen tegen elf leek Feyenoord het onderspit te moeten delven, maar Kalou en Van Hooijdonk stel den de zege toch nog veilig. De hoeveelste rode kaart was dat uitjouw carrière? De Nooijer: „Ik zou het niet precies weten. Mijn derde of vierde, denk ik. Ik heb er nog niet zoveel gehad hoor, terwijl ik toch al ruim 350 wedstrijden in het betaalde voet bal heb gespeeld." Was de rode kaart van zaterdagavond te recht? De Nooijer: „Dat denk ik wel. Het ging om een doorgebroken speler. Ik had eigenlijk voor buitenspel moeten stappen, dan was er niks aan de hand geweest. Ik had het ge voel dat ook Zafarin aan mijn shirtje trok, maar ja dat telt niet. Ik pakte hem beet en hij ging gretig naar de grond. Ik wilde eerst nog protesteren, maar ik had op tijd in de gaten dat dat geen zin had. De scheidsrech ter komt toch nooit terug op z'n beslis sing." Het was wel schrikken, want even daar voor was Buffel ook al het veld uit ge stuurd? De Nooijer: „Ik zat net in de kleedkamer, toen ik een vreselijk gejuich hoorde. Nou, dan weet je het wel. Toen ik vanonder de douche kwam, hoorde ik weer gejuich en stond het plots 3-2 voor De Graafschap. Ik heb vervolgens op de gang, met de mensen van Canal Plus, naar de rest van de wed strijd zitten kijken. Ik heb 'm best zitten knijpen. Er gaat van alles door je heen. Weg kans op Champions League-voetbal, dacht ik nog? De opluchting moet groot zijn geweest toen Kalou en Van Hooijdonk nog de 3-3 en 4-3 maakten? De Nooijer: „Wat dacht je? Nu ging ik toch En nu maar hopen dat de tuchtcommissie met een wat ander gevoel de bus in, al blijft je niet al te zwaar straft. zo'n rode kaart vervelend. Je blijft je toch De Nooijer: „Als ik Feyenoord-Ajax van een beetje schuldig voelen.volgende week maar niet ga missen. Het Mario Cipollini wordt vandaag be noemd tot ereburger van het Belgi sche Zolder. De Italiaanse wielrenner veroverde daar vorig jaar oktober de we reldtitel op de weg. De festiviteiten hebben plaats tussen de Ronde van Vlaanderen en Gent-Wevelgem in. Cipollini won de semi-klassieker Gent- Wevelgem verschillende keren, altijd in zijn specialiteit de massasprint. AFP PARIJS - Fans van topsportwedstrijden weten soms van gekkig heid niet wat ze moeten doen om op te vallen. Bij tijd en wijle is dat ook het geval met deelnemers. De ambities van deze twee deelne mers aan de 27e marathon van Parijs zaterdag reikten waar schijnlijk niet veel verder dan een goede persoonlijke prestatie, TJ was natuurlijk geen zware overtreding. Ik hoop dat het bij één wedstrijd blijft, dan mis ik alleen de competitiewedstrijd tegen Vitesse van komende zaterdag." maar het als koe uitgedoste duo liet desondanks een onuitwisbare indruk achter op een aantal bezoekers aan het atletiekevenement. De marathon in de Franse hoofdstad werd overigens gewonnen door de Keniaan Mike Rotich. Zijn tijd: 2 uur, 6 minuten en 31 se conden. foto Frangois Mori/AP n V-"N CJJ m Aantal keren dat Hoek op het hoogste niveau tegen Kozakken Boys speelde. Geen enkele ploeg was vaker tegenstander van Hoek in twaalf seizoenen topvoetbal. De ba lans is na zaterdag (1-0-winst Kozak ken Boys) bijna in evenwicht. Hoek won acht keer, Kozakken Boys zeven keer, drie keer eindigde het duel in een gelijkspel (doelsaldo 24-29). Kloetinge speelde op het hoogste ni veau het vaakst tegen Hoek. In zeven seizoenen trof het de Zeeuws-Vla mingen elk seizoen. De teller staat nu op dertien duels, de veertiende derby wordt op 3 mei 2003 gespeeld. Het organisatiecomité van de Olympi sche Spelen in Athene wil dat taxi chauffeurs een speciale opleiding volgen. Alleen als ze hiervoor slagen, mogen ze vol gend jaar tijdens het olympische toernooi in de Griekse hoofdstad hun werk blijven doen. Van de 30.000 taxis die in de stad rondrij den, zullen er tijdens de OS slechts 1500 overblijven. De uitverkorenen zullen per dag zeker 130 euro verdienen voor het ver voeren van de olympische officials en vips. In totaal zeshonderd andere chauffeurs krijgen toestemming om ritten te maken op de belangrijkste wegen in de stad. Deze chauffeurs zullen volgens de plannen van het ATHOC een speciaal uniform dra gen, mogen niet roken en zullen in het spe ciale seminar een intensieve Engelse cur sus krijgen. Ook worden de manieren en de kennis van de Griekse geschiedenis en de Olympische Spelen bijgeschaafd. DPA door Hans van Echtelt Frank Rijkaard is in zijn element. Tij dens de promotiedag voor jonge G- voetballers loopt de oud-bondscoach drif tig van veld naar veld om instructies t( geven. Alsof het om de coaching van hel Nederlands elftal gaat. Op het KNVB- Sportcentrum doet hij zelfs bij de partijtjes gemotiveerd mee. Deelt complimentjesnit na een doelpunt en neemt na afloop nog even de tactiek door. „Jongens, we hebben de tegenstander mooi te grazen genomen Tussen de bedrijven door maakt Rijkaard in de Zeister bossen duidelijk wat hem be zielt tijdens de landelijke G-jeugddag. „Eigenlijk is het een bijrol die ik vandaag vervul. Ik zou niet graag zien dat te veelna- druk op mijn persoon komt te liggen. Het gaat om jonge G-spelertjes die via deze dag uit hun isolement worden gehaald. Ook met een lichamelijke of geestelijke beper king hoor je er volop bij, dat moeten ze gaan ervaren. Op deze manier kunnen we dat aanmoedigen." Het 'optreden' van Rijkaard is een onder deel van een KNVB-programma waarbij het G-voetbal voor de jongste leeftijds groep centraal staat. Landelijk coördina tor Rein van de Berg: „Rijkaard heeft cha risma, dat willen we graag benutten, k merkt het vanmiddag: de spelertjes lopen meteen op hem af, er is geen drempel- Hit deelt handtekeningen uit en geeft de spe lertjes het gevoel dat ze serieus genome» worden. Daar is het ons vooral om 1 Honkballer Sammy Sosa is toegetreden tot de exclusieve groep van 500De 34- jarige hardhitter van Chicago Cubs sloeg in de uitwedstrijd tegen Cincinnati Reds (10-9) zijn vijfhonderdste homerun in de Major League. Daarmee is hij de achttien de slagman die deze magische grens heeft bereikt. Topscorer is nog steeds Hank Aaron met 755 homeruns, gevolgd door Babe Ruth (714) en Willie Mays (660). Op de lijst van actieve spelers neemt Sosa de tweede plaats in, achter Barry Bonds van San Francisco Giants met 615 homeruns. RTR/ANP In de leeftijdsgroep van acht tot zestien jaar is er landelijk en regionaal voor G- voetballers nog weinig te beleven. Daaro® is deze categorie de nieuwe doelgroep va» de voetbalbond. Niet dat er al een compel'- tie op touw wordt gezet voor deze catego rie, maar er wordt wél gelegenheid gebo den voor demonstratiewedstrijdjes 0 trainingsvormen. In het weekeinde van 26 en 27 april zul» vrijwel alle clubs in het betaald voetbal met uitzondering van Feyenoord, Heer®' veen enVW, het G-voetbal ook in de stadi ons gaan propageren. Zoals dat in veertig Europese landen zal gebeuren. Rein van® Berg: „Juist vanwege de voorbeeldfune® van profs zal er een wervende invloedu' gaan van deze evenementen. G-voetballe mogen in de stadions een voorwedstnj spelen in het kader van de Special Oly®' pics Football Week die in die periode ot stapel staat." Dan kunnen ze zich naar hartelust uit'e ven. Zoals gisteren gebeurde, op de promo tiedag met Frank Rijkaard. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24