PZC EK-held Samsonov op eenzame hoogte hanjin Oxford watervlug Van den Hoogenband sneller na hoogtestage Russische tennisploeg kansloos zonder Safin 23 Formule 1-race gestaakt, Raikkönen uitgeroepen tot winnaar Hattrick Rossi in Grote Prijs van Japan maandag 7 april 2003 i Emoties Nachtkaars Turnsters zesde op oud materiaal Weer dopingzaak in Griekenland Olympische marathon 's avonds Omniworld en Capelle op koers Ierse squashtitel naar Atkinson Debutant wint Grand National Code rood op botsbaan Brazilië =31-3 Es« jlf: ini jnnr.André Hoogeboom SAO PAULO - De Grand Prix van Brazilië verliep gisteren op bet circuit van Interlagos zo krankzinnig dat het zelfs enkele minuten duurde voordat de winnaar bekend kon worden ge maakt. Dat was uiteindelijk de Fin Kimi Raikkönen, maar pas nadat eerst Jordan uitbundig feest had gevierd in de veron derstelling dat Giancarlo Fisi- chella de winnaar was. Het paste allemaal in het beeld van een chaotische wedstrijd die werd getekend door de re gen, het bizarre wedstrijdver- loop en een opeenvolgende serie crashes, waarbij het een wonder was dat er geen doden vielen. Fernando Alonso, de talentvolle Renault-coureur, fungeerde on- 1 gewild als druppel die de Brazi liaanse emmer deed overlopen. Na 52.3 ronden, precies op 75 procent van de wedstrijd, reed de Spanjaard op volle snelheid ju op een losgeslagen wiel van de net eerder gecrashte Jaguar van Mark Webber. Van Alonso's auto was niets meer over, alleen de cockpit. Alonso kon uitstappen, maar was totaal van de kaart en moest minutenlang tegen de vangrail zitten om op adem te komen. Hij had een ernstige verwonding aan het been en werd ter contro le overgebracht naat het zieken huis. Alonso zal wellicht de vol gende Grand Prix, de eerste Europese in Imola, moeten mis sen. Een andere coureur die nauwe lijks op adem kon komen, was Giancarlo Fisichella. In de tweehonderdste race van zijn team Jordan zag het er minuten lang naar uit dat hij had gewon nen. Dat was niet zo, omdat vol gens de reglementen de één na laatste ronde als officiële uit slag geldt. Op dat moment leid de Raikkönen. De Italiaan wor stelde met zijn emoties. Hij wist nietof hij moest lachen of huilen op het podium. Zoalsvreugde en verdriet voort durend dicht bij elkaar lagen in SUZUKA - Valentino Rossi heeft op het circuit van Suzuka zijn hattrick voltooid. De 24-ja rige Italiaanse motorcoureur stuurde zijn Honda voor het derde opeenvolgende jaar naar deoverwinning in de MotoGP in deGrote Prijs van Japan, de eer ste WK-race van het seizoen. Voor Rossi betekende het zijn 51e overwinning in 109 GP's. De triomf van de wereldkampi oen werd overschaduwd door een huiveringwekkende val van Daijiro Katoh. „Onze gedach- tenzijnbijKatoh we bidden dat hij de val overleeft", verklaarde sen somber kijkende Rossi na zijn overtuigende zege. De Itali aan nam in de vijfde van de 21 tonden de leiding en stond die niet meer af. Achter hem stre den zijn landgenoten Biaggi en Capirossi om de tweede plaats. Capirossi had een bliksemstart snsprong van de vijftiende naar de eerste plaats, maar moest door twee kleine stuurfoutjes twee plaatsen toegeven. Daar door maakte Biaggi er voor Honda een dubbelslag van. Ca- pirossi's derde plek betekende J'oorDucati, dat 20 miljoen dol lar en 30.000 arbeidsuren stak '0 de ontwikkeling van de nieu we V4-Desmocedici, de eerste podiumplaats in 31 jaar. hl de 250cc reed oud-wereld- ™mpioen 125cc Manuel Poggi- ah bij zijn debuut naar de winst. Weiverdediger Melandri ont mak door zijn val op vrijdag. Achter de Aprilia-coureur uit an Marino werden Aoyama en 'akahashi tweede en derde. De Nederlander Henk van de Lage- ®aat eindigde als negentiende 1 de 125cc kwam de Italiaan ucio Cecchinello als eerste °ver de streep, maar hij eindig- e door een tijdstraf van dertig seconden als achtste. Bij het aniemmen voor de laatste chi- ane schoot de Italiaan met zijn P'dia rechtdoor, waardoor hij e bocht afsneed. Door de straf ae zege naar zijn landge- °°t Stefano Perugini op een Pnha, die landgenoot Gian- u i met banddikte versloeg. 0 met hun nieuwe bakkenis- 'en maken Daniël Willemsen en "OLet Kristers Sergis de dienst m het WK zijspancross, dat l iinï1 Van start ging in sPan" Pa Wlllemsen won met de Let chrr Stupiles de eerste man- o Van Grote Prijs van BeloT' S,8rgis greeP met de dot Verbrugge de winst in ev„„W e manche en daarmee - eens de dagzege. ANP/RTR Fernando Alonso kruipt uit zijn Renault, waar na een enorme crash alleen de romp van is gespaard. Sao Paulo. Het was de Formule 1-sport op zijn allerbest. Omdat de omstandigheden weer eens extreem Waren. De baan, nota bene net voorzien van nieuwe drainage, stond blank. Het was daarom een verstandi ge beslissing van de wedstrijd leiding om achter de pace-car te starten. Rubens Barrichello mocht op zijn thuisbaan vanaf pole posi tion vertrekken, maar omdat bandenleverancier Bridgestone geen regenbanden had meege stuurd, was zijn start zo matig dat de Braziliaan al gelijk zijn koppositie moest afstaan aan McLaren-coureur David Coul- thard. Vanaf dat moment was het pandemonium al compleet. Barrichello startte zo beroerd dat hij door vrijwel alle concur renten voorbij werd gereden, eerst door Coulthard, daarna door Raikkönen en vervolgens door Montoya. Het begin van deze wedstrijd was opnieuw het bewijs dat de Formule 1 door de nieuwe reglementen is opge- foto Orlando Kissner/AFP bloeid, al heeft Brazilië vrijwel altijd zijn eigen wetten. Ondertussen speelde Michael Schumacher, de onaantastbaar gewaande wereldkampioen, al geen rol van betekenis meer. De Duitser maakt voor het eerst sinds vele jaren een teleurstel lende seizoenstart door. Zo ein digde ook hij de wedstrijd in de beruchte bocht 3. Terwijl de wa gens van Panis en Pizzonia door een takelwagen werden verwij derd, toonde Schumacher aan dat ook hij een mens van vlees en bloed is. De Ferrari spinde en keerde niet meer terug. Jos Ver stappen overkwam dat later ook in zijn Minardi en de Limburger stak de hand in eigen boezem: „Je rijdt een keer of dertig door die bocht heen, dan moet je het ondertussen wel weten." De safetycar had inmiddels de race al ettelijke keren moeten onderbreken. Dat was al eerder gebeurd toen de voorwielop hanging van Ralf Firmans Jor dan het begaf. Ook toen vlogen de brokstukken over de baan en werd Olivier Panis het slachtof fer van de als een ongeleid pro jectiel verder glijdende Jordan. Het leek wel kermis in Sao Pau lo, met Interlagos als baan voor de botauto's. Na elke onderbre king schoof het veld weer in el kaar, waarna nieuwe inhaalac ties volgden. Ook Barrichello had zich her steld van zijn mislukte start en kon weer aansluiting krijgen bij de McLarens. De Braziliaan zet te de leider van dat moment Da vid Coulthard, onder druk. De Schot verremde zich, waardoor 'Rubinho' de leiding overnam. Maar opnieuw, net als vorig jaar, sloeg het noodlot voor hem toe. De Ferrari ging door me chanisch pech als een nacht kaars uit. Opnieuw was Barrichello de schlemiel van de Formule 1, want slechts enkele ronden later was het gebeurd met de wedstrijd. De crash van Webber luidde de climax in, de dreun van Alonso fungeerde als f inish- vlag. De race kreeg code rood en was ten einde. Slechts acht coureurs hadden de eindstreep gehaald. Op het podium ston den er maar twee. En een fles champagne voor de winnaar van het brons. Dat was Fernan do Alonso, maar die lag op dat moment in het ziekenhuis. Een treffender symboliek na een idi ote race was nauwelijks denk baar. GPD rW £V'. LONDEN - Het universiteitsteam van Oxford (links) heeft de traditionele Boatrace in Engeland gewonnen. In de 149e uitvoering van de roeiwedstrijd op de Theems in Londen versloegen de acht roeiers van Oxford in een spannen de race de studenten van Cambridge. Het verschil was gisteren met het blote oog nauwelijks waarneembaar. Na 6700 meter was de voorsprong van de winnende boot amper dertig centime ter. Voor Oxford was het de 71e zege. Cam bridge won 77 keer. Eenmaal eindigden de ploegen precies gelijk. Dat was in 1877. foto Chris Young/AP doorTim Senden COURMAYEUR - Wat de con currentie op het Europees kam pioenschap tafeltennis ook pro beerde, op Vladimir Samsonov stond geen maat. De Wit-Russi- sche speler vernederde zaterdag in de halve finale de nummer één van de wereld Timo Boll met 4-0 en kroonde zich een dag la ter tot kampioen. In de eind strijd was de Duitser Torben Wosik geen partij voor Samson ov: 4-0. De finale tussen Samsonov en Wosik was zeer eenzijdig. De lange man uit Minsk domineer de het duel volledig en gaf zijn Duitse opponent nooit het ge voel dat hij winstkansen had. „Ik ben te moe om te beseffen dat ik Europees kampioen ben", stamelde Samsonov na afloop. „Het hele toernooi heb ik goed gespeeld. Mijn voorbereiding heb ik gedaan in Oostenrijk, op 1800 meter hoogte. Misschien verklaart dat mijn sterke optre den in Courmayeur." Het Italiaanse skidorp ligt 1224 meter boven de zeespiegel. Op die hoogte is de luchtweerstand minder en vliegen de celluloid- ballen sneller door de lucht. Terwijl veel spelers daarover klaagden - een korte service produceren was zeer lastig - leg de Samsonov zijn beste tafel tennis op tafel. Wosik werd ra zendsnel weggespeeld. „Ik ben heel blij met de tweede plaats", sprak de als veertiende ge plaatste Duitser, die 's nachts vanwege de zenuwen niet in slaap kon vallen. Trinko Keen kan zich goed voorstellen hoe Wosik zich ge voeld moet hebben. De Neder lander stond in de achtste fina les tegenover Samsonov en speelde een goede wedstrijd. Toch kon hij nooit het niveau van zijn tegenstander benade ren. „Als hij zo speelt, wint nie mand van hem", voorspelde Keen toen. „Deze man tafelten nist op eenzame hoogte." Wosik had niets te verliezen in de finale, maar kon Samsonov nooit bedreigen. Toch zal Wosik het toernooi met een goed ge voel afsluiten. Het was een grote verrassing dat hij tot de eind strijd reikte. Hij had het geluk dat in zijn helft van het speelschema verschillende top pers vroegtijdig werden uitge schakeld. Daarom kon de 2 9-j a- rige Wosik, die nog nooit op een EK in het enkelspel acteerde, dankzij degelijke overwinnin gen op de Franse ex-wereld kampioen Gatien en landgenoot Rosskopf de finale halen. In die wedstrijd beëindigde Samson ov op hardhandige wijze het Duitse sprookje. Bij de vrouwen ging de Europe- KIEV - De Nederlandse turnsters zijn gisteren zesde gewor den in de Stella Zaharova Cup, een internationaal toernooi in Kiev. Oekraïne won voor Rusland en ChinaNederlands beste turnster was Laura van Leeuwen. Zij kwam na vier toestellen tot een totaalscore van 34.642. Daarmee werd ze dertiende in het individuele klassement. Bondscoach Frank Louter foe terde over de organisatie in Kiev. „Er kon niet worden inge- turnd, het materiaal was sterk verouderd en van slechte kwa liteit. Ik sprak een oud-turnster die vertelde dat de toestellen er in de j aren zeventig ook al stonden.ANP ATHENE - De dopingzaken in de Griekse topsport volgen el kaar in hoog tempo op. Bij de atlete Maria Tsirba zijn na het WK indoor in Birmingham sporen aangetroffen van efedrine. Op de 3000 meter eindigde ze als achtste in een Griekse re cordtijd. Bij een andere atlete, Angeliki Makri, werd het ge bruik van cafeïne vastgesteld. Zij reageerde positief op een test na nationale wedstrij den. Eind vorige maand werden drie Griekse voetballers uit de hoogste divisie geschorst wegens het gebruik van verboden middelen. AFP/ANP D AKAR - Het Internationaal Olympisch Comité heeft zijn ve to uitgesproken over de aanvangsuren van de olympische ma rathon voor vrouwen en mannen bij de Spelen van 2 0 04Beide klassiekers zullen in Athene 's avonds om zes uur van start gaan. De Griekse organisatie had de start om zeven uur in de ochtend gepland. De vrouwen lopen op 28 augustus, de man nen op de slotdag, 29 augustus. DPA ALMERE - De volleyballers van VC Omniworld en Alcom Ca pelle hebben een 3-2-voorsprong genomen in de halve finales van de play-offs om het landskampioenschap. Omniworld won het vijfde duel met 3-0 (25-18 25-17 25-23) van Ortec Nesselande. Capelle versloeg Dynamo in een spannende par tij met 3-2 (9-25 22-25 25-20 28-26 15-13). Morgen staat de zesde wedstrijd op het programma. Titelverdediger Omni world en Capelle kunnen zich hierin verzekeren van een plaats in de finale. ANP DUBLIN - Squashster Vanessa Atkinson heeft gisteren de Open Ierse titel veroverd. In de finale, die 58 minuten duurde, versloeg de Nederlandse gisteren de Engelse kampioene Cas- sie Jackman in vijf games. In de beslissende game maakte Atkinson een achterstand van 3-7 goed. Met zes punten op rij veroverde ze de titel. ANP LIVERPOOL - De Grand National, de klassieke steeplechase in Aintree bij Liverpool, is zaterdag gewonnen door het debu terende paard Monty's Pass van de Ierse eigenaar Jimmy Mangan. De Ierse jockey Barry Gerahty reed Monty's Pass in de beroemdste paardenrace over 7,2 kilometer met twaalf lengten voorsprong naar de winst. Supreme Glory werd twee de, Amberleigh House derde. Monty Pass is de ster uit mijn stal", juichte eigenaar Mangan. „Hij was als een kat", sprak jockey Geraghty vol bewondering over zijn paard. RTR door Gerrit Hendriksen EINDHOVEN - Pieter van den Hoogenband heeft na de 100 meter vrije slag ook vormbe houd getoond op de 200 meter vrije slag. In de finale van het Grand Prix-circuit legde hij de afstand gisteren voor eigen pu bliek af in 1.48,10. Hinkelien Schreuder won de 100 meter rugslag in 1.02,98, een persoonlijke record. Ze stel de daarmee de afvaardiging van een wisselslagestafette naar het WK zeker. Daarvoor was een tijd van 1.03,02 noodzakelijk. Madeion Baans, opnieuw een klasse apart op de 100 meter schoolslag, Chantal Groot (vlin derslag) en Marleen Veldhuis (vrije slag) hadden het voorwerk al geleverd. Een van hun beiden zal eventueel plaats moeten ma ken voor Inge de Bruijn. De uitschieters in Eindhoven waren deels te danken aan de hoogtestage die de meeste Ne derlandse toppers onlangs in Flagstaff (Arizona) afwerkten. Na een instabiele periode, die individueel sterk varieert, wor den de gevolgen zo langzamer hand duidelijk. „Het lijkt erop dat er effect is", stelde coach Jacco Verhaeren vast. Van den Hoogenband was in het verleden geen groot liefhebber van trainen op hoogte. Inmid dels heeft hij zich onder Verhae ren opengesteld voor allerlei nieuwe experimenten, omdat nu nóg sneller worden van de kleinste details kan afhangen. Verhaeren: „Daarom doen we zo'n hoogtestage ook nu, in een voor-olympisch jaar. Dan kun je volgend jaar heel gefundeerd kiezen of bijsturen, mocht het mislopen. In 2004 staan er twee gepland. Maar je moet het feno meen hoogtestage niet over schatten. Er zijn geen wonderen van te verwachten. Het is een andere prikkel." ANP se titel naar de Roemeense Oti- lia Badescu. De 32-jarige speel ster was in de eindstrijd met 4-3 te sterk voor Wenling Tan-Mon- fardini uit Italië. Badescu is al jaren een vaste waarde in de subtop van het vrouwentafel- tennis en behoorde vooral hal verwege de jaren negentig tot de Europese top. De Roemeense veroverde echter nooit een aan sprekende titel. Haar belang rijkste zege boekte ze in 1995 bij de Europese Top-12. Al in 1988 won ze zilver op het EK, in 1986 en 1990 reikte ze op datzelfde toernooi tot de halve finales. In Courmayeur won Badescu ein delijk een belangrijke finale. ANP door Cilya van der Kooy BUENOS AIRES - De Davis Cup komt dit jaar in andere handen. De Argentijnse tennis sers schakelden in de kwartfi nales van de landenwedstrijd in Buenos Aires titelverdediger Rusland uit. De Zuid-Amerika nen namen zaterdag al een be slissende 3-0-voorsprong. Argentinië moet het in de halve finales opnemen tegen Spanje, dat overtuigend met 5-0 van Kroatië won. De andere halve eindstrijd gaat tussen Australië en Zwitserland. De Australiërs ontdeden zich in Malmö een voudig van Zweden. Roger Federer leidde de Zwitsers in Toulouse langs Frankrijk, ver liezend finalist van vorig jaar. Argentinië profiteerde in een hectische atmosfeer in de Club Atletico River Plate optimaal van de afwezigheid van de Rus sische kopman Marat Safin. De nummer acht van de wereld moest zich met een enkelblessu re terugtrekken. Na de overwin ningen van David Nalbandian en Gaston Gaudio op Nikolai Davidenko en Jevgeni Kafelni kov in de enkelpartijen van vrij dag, konden Nalbandian en Lu cas Arnold het duel zaterdag in het dubbel al beslissen. Op het gravel in Valencia waren de Spanjaarden oppermachtig tegen Kroatië. De vrienden Alex Corretja en Albert Costa haal den zaterdag tegen Ivan Lju- bicic en Lovro Zovko het derde en beslissende punt binnen. In het duel tussen Frankrijk en Zwitserland was er opnieuw een hoofdrol weggelegd voor Roger Federer. Die blonk zaterdag aan de zijde van playing captain Mare Rosset uit in het dubbel. De twee brachten tegen Escudé en Santoro de stand op 2-1 in Zwitsers voordeel. „Het was geen risico om mezelf op te stel len", vond Rosset, die nog maar sporadisch in wedstrijden in ac tie komt. „We hadden geen an dere keus. Bovendien wist ik dat ik een geweldigde dubbelaar naast me zou hebben." Met een afgetekende zege op Santoro sloeg Federer Zwitser land in zijn derde partij van het weekeinde naar de halve finale. Zwitserland wacht in septem ber een interessante confronta tie met Australië. Lleyton He witt, de nummer één van de wereld, en zijn landgenoten de klasseerden in Malmö Zweden met 5-0. Todd Woodbridge en Wayne Arthurs ontnamen de Scandinaviërs alle illusies door Jonas Bjorkman en Thomas En- qvist te verslaan. ANP UsalrT •Www.renaultfl .com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23