fr Oorlog kruipt steden Irak binnen Sars grijpt snel om zich heen Nieuwe tegenvaller in gezondheidszorg Politie onderzoekt handelwijze Zeeuws modellenbureau Beugelbekkies gratis naar Klapperende Kaken Afrikaanse mensapen sterven uit Ziekenhuizen Bagdad kunnen toestroom gewonden niet aan Limburgse eierboeren namen risico Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Congo krijgt overgangsregering Cursus biedt jeugd nuchtere kijk Van Petegem krijgt de Belgen stil 8C Vrij zonnig 246e jaargang no. 82 maandag 7 april 2003 los nummer 1,10 8 713214 000002 Strafbaar Verder omhoog Cruciaal Jl Vanochtend veel zon. Vanmiddag enkele stapelwolkjes, temperatuur rond 8 graden. Noordoostelijke wind, kracht 4. Nadat de eerste geruchten over vogelpest de ronde deden in Limburg, voerden pluimveehouders in en rond Ospel nog snel grote partij en eieren af. Verder zouden ze hun voedersilo's nog hebben laten vullen, mogelijk met kippenvoer uit het besmet te Barneveld. De Limburgse Land- en Tuinbouw- bond heeft de boeren inmiddels op de risico's gewe zen. van onze redactie buitenland PEKING - Medici in ziekenhui zen in de Chinese hoofdstad Pe king hebben negentien gevallen van sars geconstateerd. Dat maakten de autoriteiten van de miljoenenstad gisteren bekend. Maar het Duitse blad Stern meldde gisteren dat de ziekte veel sneller om zich heen grijpt. In Peking zijn volgens het blad al zeker vijftien mensen overle den aan sars. Tientallen mensen zijn ziek. In totaal zouden in China nu ze ker 66 mensen zijn gestorven aan de aandoening. Bij meer dan 1250 mensen in de Volksre publiek is de ziekte geconsta teerd. De drie mensen die in Italië be handeld werden omdat zij ver schijnselen van de longziekte sars vertoonden, zij n weer beter. Dit meldde de Italiaanse televi sie op gisteren. De autoriteiten in Hon'gkong meldden gisteren dat er nog eens 42 nieuwe geval len van sars zijn geregistreerd. Twee mensen zijn dit weekeinde overleden. In totaal zijn in Hongkong 842 gevallen van sars geregistreerd, en zijn er 22 men sen bezweken aan de ziekte. In Groot-Brittannië is gisteren een vijfde verdacht geval van sars geregistreerd, zo hebben de gezondheidsautoriteiten mee gedeeld. Het gaat om een man die enkele dagen geleden vanuit Taiwan naar Groot-Brittannië terugkeerde. Een op 1 april in Canada overleden patiënt is be zweken aan de longziekte sars. Dit hebben de medische autori teiten in Toronto gisteren beves tigd. Het aantal mensen dat in Canada aan de ziekte overleed, komt daarmee officieel op ne gen te staan. AFP/RTR/DPA Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: i handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: (V c Per maand met automatische incasso 20,50). D per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) TILBURG - Een meisje met een beugel bekijkt in het Natuurmuseum Brabant in Tilburg de enorme tanden van een krokodil. De ten toonstelling Klapperende Kaken was gisteren gratis te bezoeken voor kinderen met een beugel of kinderen die hun tanden aan het wisselen zijn. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - Bagdad is in het weekeinde het front geworden. Een tiental mortiergranaten is giste ren in het centrum van de stad neergekomen, terwijl Amerikaanse tanks in het weekeinde tweemaal de stad ingingen om de even tuele verdedigers uit hun tent te lokken. Dat lukte maar matig. Volgens de Amerikanen verschansen de Irakezen zich onder meer in ziekenhuizen en moskeeën. De grondoorlog woedt nu in ste den als Bagdad, Karbala en Basra. De Britten zijn na ruim twee weken van beleg gisteren dezuidelijke stad Basra binnen getrokken. Bij de gevechten werden volgens Defensie in Londen gisteren drie Britse mi litairen gedood. De Iraakse bevolkingscentra werden vooralsnog vanuit de lucht getroffen, maar nu drin gen soldaten met tanks de stra ten van steden binnen en bul dert de artillerie. Aan de rand van Bagdad, vooral ten westen en in het zuidoosten van de me tropool, bieden de Irakezen fel verzet met behulp van tanks en geschut. Een kolonne van twee duizend Amerikaanse voertui genis de Eufraat overgestoken en gaat noordwaarts als verster kingvoor de Amerikaanse bela gers van Bagdad. Bovendien landde gisteren het eerste trans portvliegtuig op het vliegveld van Bagdad. De stad zelf is volgens de Ameri kanen nu omsingeld. De zieken huizen in de grotendeels zonder stroom zittende miljoe nenstad kunnen het niet meer aan, volgens het Rode Kruis. Hulporganisaties spreken over een humanitaire ramp. In de steden werden voornamelijk burgers het slachtoffer van de bombardementen, zoals bij voorbeeld negen kinderen en acht volwassenen zaterdag in Basra. Maar nu worden de zie kenhuizen in Bagdad ook over spoeld met gewonde militairen. Zaterdag trokken de Amerika nen Karbala binnen. Gisteren is de stad volgens de Amerikanen in hun handen gekomen. Vier honderd Irakezen zouden bij de hevige gevechten zijn gedood. In Bagdad zelf is in het weekein de hevig gevochten tussen Ame rikanen en Iraakse militairen in een buitenwijk. Sinds de Ameri kanen de rand van Bagdad bela gen zijn er volgens hen al zeker 2000 Iraakse strijders gedood. Er zijn weinig aanwijzingen dat Irakezen de wapens opnemen tegen de aanvallers. Dat on danks herhaaldelijk aandrin gen van het regime. In het noorden is de oorlog nog niet in de steden gearriveerd. Iraakse troepen trekken zich te rug in met name Mosul en Kir- kuk en houden de stellingen buiten de stad voor gezien. De Amerikanen voeren talrijke bombardementen uit in Noord- Irak. Daarbij troffen ze gisteren bij vergissing ook een konvooi van eigen eenheden, Koerdische bondgenoten, burgers en ver slaggevers van de BBC. Zeker twaalf Koerden en drie Ameri kanen zijn gedood. Een konvooi van Russische di plomaten, onder wie ambassa deur Vladimir Titorenko, werd gisteren vlak buiten Bagdad on der vuur genomen. De Russen waren op weg naar Syrië. Het is nog niet duidelijk wie de aanval heeft uitgevoerd. AFP/DPA pagina 5: garde is geschiedenis zijn de Irakezen blij? Vietnamveteraan Charlie plan oliewinning klaar Een nieuwe regering, die tweeëneenhalf j aar aanblij ft, moet de basis leggen voor vrede in Congo. President Kabila heeft hiertoe zijn handtekening gezet onder een grondwet voor de door burgeroorlog geteisterde, voormalige Belgische kolo nie. Het is de bedoeling dat na het aftreden van de over gangsregering ver kiezingen worden gehouden. Diverse jongeren hebben afgelopen weekeinde weer in de praktijk ondervonden dat alcohol en autorijden niet samen gaan. Het ZCAD liet hen in Nieuwvliet met een flink aantal biertj es achter de kiezen een parcours rij den. Ook al neemt het dronken rijden onder jongeren af, volgens het ZCAD blijft de cursus nodig, omdat er steeds nieuwe be stuurders bij komen. Niet Johan Museeuw, de Vlaamse leeuw, maar Peter van Petegem (r) was giste ren de grote man in de Ron de van Vlaanderen. De Bel gische Lotto-kopman trok zich niets aan van de hy pe rond Museeuw en won de tweede wereldbekerklas- sieker van het seizoen. Hij klopte Frank Van- denbroucke (1) in de sprint. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; buiten land: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16, 17,18,19, 20,21,22, 23, 24. jogrMiriam van den Broek WASSINGEN - Politie en justi- •e stellen een onderzoek in naar modellenbureau My Way Mo ds uit Vrouwenpolder, dat wordt verdacht van oplichting, at heeft de politie gisteren la ren weten. Hot onderzoek wordt ingesteld aar aanleiding van het tele visieprogramma Kassa! Daarin am twee weken achtereen de wijze van het modellenbu- eau ter sprake. Na de uitzen- lngen kwamen ongeveer acht- onderd reacties binnen van ®®sen die honderd euro had- ara'betaald voor foto's die het modellenbureau maakte. Daar- L édelen ze weinig meer van >»reau horen. De eigenaar My Way Models 'liet in een e aan het televisieprogram- Wetfn dat hij mensen wel rpj.W, helpt. Maar volgens de Drna 6 Van ^et consumenten- amtna overkwam dat de modeilen eenmalig en is het *hf]aar Rieden voor het laatst spnc toto's waren overi- van slechte kwaliteit, zei fotograaf M. Busman in het pro gramma. Ook zou de belichting en de make-up slecht zijn. Voor het onderzoek benadert de politie gedupeerden met het verzoek aangifte te doen van oplichting. Daarna wordt met de officier van justitie overlegd of er sprake is van een strafbaar feit en of de handelwijze van het modellenbureau ernstig genoeg is om de eigenaar strafrechtelijk te vervolgen. Volgens woordvoerder A. Don van de politie zitten bij de acht honderd reacties tien meldin gen van mensen die in Zeeland wonen. De politie gaat zich vooral op die mensen richten voor het onderzoek. „Het on derzoek is vooral bedoeld om te kijken of er sprake is van een strafbaar feit. Daarvoor is het handiger om ons eerst op de re gio te richten." In 1998 heeft de politie twee meldingen gekre gen van klanten die zich gedu peerd voelden door het model lenbureau. De politie zag toen geen aanleiding om de eigenaar te vervolgen. AMSTERDAM - In twintig jaar tijd hebben stroperij en het Ebola-virus de apenpopula- tie in Centraal Afrika gehal veerd. De ondoordringbaar gewaande wouden rond de evenaar wor den beschouwd als het laatste bastion van de laaglandgorilla's en de chimpansee's. Een studie die vandaag op de interneteditie van het tijdschrift Nature ver schijnt, is slechts een van de vele waarschuwingen dat apenpo- pulaties in het wild aan het uit sterven zijn. Uniek aan deze studie is echter dat ze zich baseert op groot schalige onderzoeken om de di recte bedreiging aan te tonen. «Dat het einde nadert voor de mensapen is nu gewoon een hard feit geworden", aldus co auteur Peter Walsh van de uni versiteit van Princeton. AP Een Iraakse man groet Britse militairen die Basra verlaten. De tanks denderden afgelopen weekeinde door tot aan het centrum van de stad. foto Christophe Simon/EPA van onze redactie binnenland ATHENE - De uitgaven voor de gezondheidszorg pakken nog hoger uit dan al gedacht. Minis ter Hoogervorst van Financiën meldde zaterdag na Europees overleg in Athene dat er een nieuwe tegenvaller van 'enkele honderden miljoenen euro's' aankomt, bovenop de eerder be kend geworden overschrijdin gen. Dat betekent slecht nieuws voor de onderhandelaars voor het nieuwe kabinet. Volgens demis sionair WD-minister Hooger vorst ontkomt Nederland niet aan harde maatregelen om de kosten van de zorg te beteuge len. „Ik ben ervan overtuigd dat je dat niet kunt oplossen zonder de introductie op brede schaal van eigen bijdragen en eigen ri sico in de zorg", zei hij. Hij wijst op de enorme groei in de vraag: vorig jaar groeide de omvang van de verleende zorg met 10 procent. De onderhandelaars van CDA en PvdA overwegen in 2006 ei gen bijdrages in te voeren. Dat is volgens de WD'er veel te laat. Hij waarschuwt de onderhan delaars verder dat het begro tingstekort omhoog aan het schieten is. De huidige bereke ningen gaan uit van een tekort van 2,5 procent van het BBP volgend jaar, terwijl de Europe se regels een maximum voor schrijven van 3 procent. Een CD A-woordvoerder noemt Hoogervorsts kritiek voorbarig. „We zijn met de PvdA nog in ge sprek over de aanpak van de kostenoverschrijdingen, en dat kan wel eens veel eerder dan 2006 zijn." De onderhandelaars Balkenen de (CDA) en Bos (PvdA) en hun vertrouwelingen hebben het af gelopen weekeinde de doorre keningen ontvangen die het Centraal Planbureau (CPB) heeft gemaakt van hun bezuini gingsplannen voor de komende vier j aar. Naar verluidt vallen de cijfers minder somber uit dan gevreesd werd, maar geen van de betrokkenen wilde gister avond details kwijt. Vanochtend bespreken beide partijen de doorrekeningen in eigen kring, 's Middags schuiven ze aan bij de informateurs Don- ner en Leijnse om hun bevindin gen te bespreken. Het wordt door ingewijden de cruciale bij eenkomst in de formatie ge noemd. CDA en PvdA hebben vorige week een pakket van ruim twin tig miljard euro aan bezuinigin gen en lastenverzwaringen naar het CPB gestuurd. Van dat be drag is 14,5 miljard bestemd om het overheidstekort de komende kabinetsperiode weg te werken (een harde eis van het CD A)ter wijl de rest bedoeld is om te in vesteren in onder meer zorg en onderwijs. Vooral de PvdA vreest dat de be zuinigingen veel schade zullen aanrichten aan economie en werkgelegenheid en voor nade lige inkomenseffecten zullen zorgen. Naar verwachting zal er minstens enkele dagen aan de bezuinigingslij st gesleuteld moeten worden voor alle partij en tevreden zijn. ANP pagina 3: desnoods breken met CDA pagina 4: Europese top houdt moed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1