15 Crashes en verkeerde winnaar in Formule 1 Luinge heeft de bokkenpruik op T erneuzen maakt bekerblunder goed 23 24 Peter van Vossen Belg maakt zwakke seizoenstart goed met winst in Vlaanderen Motorcoureur Katoh ernstig gewond na val ititk RBC helpt Ajax een handje Kloetinge gaat op recordjacht Hoek blameert zich in Werkendam maandag 7 april 2003 SSV richt zich op derde plaats Mytilus op weg naar derde divisie Samsonov foutloos op EK tafeltennis Van Pelt is man van de Braakman Mirakels Belachelijk E)I I©@QJ[i[f3 F j I I I I I Getergde Van Petegem blinkt uit rioorFrits Bakker MEERBEKE - Zijn ze nou hele maal van de wereld, daar in Bel gië? Je kon geen krant meer openslaan of Johan Museeuw hing weer een verhaal op over zijn slepende ziekte en zijn pijn lijke knie. „Ik ben zwaar geha vend, maar ik ga toch meerij- I' den", zwelgde de Vlaamse leeuw in de dagen voor de Ronde van Vlaanderen in zelfmedelij den. „En ik dan", reageerde Pe- 1 ter van Petegem verbitterd. Was hij dan niet ziek geweest in het voorjaar? Moest hij zich niet afmelden op de avond voor Mi- laan-Sanremo, omdat hij was geveld door een hardnekkige griep? Het vroege voorjaar lag aan diggelen, maar dat was ze ker allemaal voorbijgegaan aan de Vlamingen, die zo weglopen met Museeuw, die honderden spandoeken ophingen op de hel lingen van de Ronde van Vlaan deren en zich zo op het karakter en de klasse van Van Petegem verkeken. „Tja, hoe is het met mij", vroeg de Brakelse renner gisteren in de vroege uren voor de start van deRonde met een spottend lach je. Hij keek vanaf een podium in demenigte die zich op de Brugse markt had verzameld en kreun- dein de microfoon: „Ik ben ziek, zwak, maar ik ga toch mee doen." Zes uur en achttien mi nuten later won hij de Ronde van Vlaanderen in een sprint met twee. En toen klonk er weer zo'n vleugje spot door in zijn verhaal. „Voor een ziek mens heeft die Museeuw vandaag niet slecht gereden..." Dat wilde hij wel even kwijt, de uitblinker van de koers. Want hoe sterk was hij niet geweest, de vroegere TVM-renner, toen het erop aankwam om de schif ting door te voeren in de heu vels. Toegegeven: het was zo'n beetje een half mirakel dat Frank Vandenbroucke tot de fi nish mee op kop reed, zo schets te zijn manager de comeback van het wonderkind dat door wilde dopingverhalen en dron kenschap de weg helemaal kwijt is geweest. En het was een klein wonder dat Michael Boo- gerd (ziek, gevallen en geha vend) uiteindelijk in een groepje achter de twee koplopers nog in de toptien kon eindigen. Maar het minste van alle mirakels was toch de overwinning van Peter van Petegem, die in de eind sprint een straatlengte voor sprong had op Frank Vanden broucke. De beste van alle Belgen domi neerde de finale met twee vinni ge demarrages. Hij brak met zijn versnellingen de weerstand van alles wat nog meereed in het kopgroep je, dat op weg was naar de altijd weer gevreesde Muur. Dario Pieri, de Italiaanse reus, had zijn kruit verschoten in een zinloze vlucht. Johan Mu seeuw greep nog naar een laat ste stuiptrekking en viel daarna ver weg uit de spits. Om alle misverstanden te voor komen zei Van Petegem later: „Ik wilde net aanzetten, niet om Museeuw te counteren, maar om zelf te springen." Twee keer trapte hij op zijn adem, op Tenbosse en op de Muur, waar de breuk definitief werd. Alleen Frank Vandenbroucke kon op de voorlaatste klim nog volgen. „Ik kon in de sprint nooit win nen, daarom wilde ik op de Bos berg nog wegspringen", beken de Vandenbroucke later. Het was een dappere, maar onbe zonnen demarrage. Patrick Lefevere, zijn manager, ver klaarde achteraf: „Het was be ter geweest dat Frank niet had meegewerkt, maar dan was heel België weer op zijn kop ge sprongen." Met twee ging het naar de eind streep, de sprint was een onge lijk gevecht. Peter van Petegem, die in dienst van Cees Priem in 1999 ook al won, kon zijn geluk niet op. „We hebben in het voor jaar zo van alle kanten kritiek gekregen, we zijn afgemaakt, omdat we niet wonnen met Lot to, maar dit maakt alles goed", ratelde hij met zijn rappe Vlaamse tong. De Belgen konden er mee leven, omdat het er lang naar uitzag dat de eigen kopstukken de slag hadden gemist. Twee Duitsers, een Nederlander (Vincent van der Kooij) en een Fransman (Jacky Durand) reden in het voorspel een kwartier weg van het peloton en midden in de heu velzone kwamen plotseling ne gen Italianen aan kop. De leeuw zelf gaf de aanzet voor de tegen aanval. Michael Boogerd, die in een tweede groep op twintig tellen van de winnaar eindigde, zag zijn kansen eigenlijk al weg smelten op de top van de Kop penberg. „Ik werd van de weg gemaaid door een supporter die Museeuw omhoog wilde du wen", vertelde hij. De kopman van Rabo liep bloederige ver wondingen op aan de linker knie en de elleboog. „En don derdag ben ik ook nog ziek ge worden, dus zo goed voelde ik me niet." Zijn ploegleider Theo de Rooij gaf toe: „We hebben niet de hoofdrol kunnen spelen die we na vorige week voor ogen had den. Ik had meer verwacht van Freire, maar die was vandaag niet best. Michael wel, ondanks zijn ziekte, maar na die val is het licht uitgegaan." 4 3D! ef-s US van onze sportredactie SAO PAULO - Grotere chaos dan gisteren was niet mogelijk. De Grand Prix van Brazilië was kletsnat, stond stijf van de on gelukken en eindigde voortijdig met het uitroepen van de ver keerde winnaar. Niet Giancarlo Fisichella, maar Kimi Raikkö- oen mocht met de zilveren schaal zwaaien na afloop van de zevenhonderdste Formule 1-ra- ce sinds 1950. De jonge coureur van McLaren- Mercedes verstevigde zijn lei dende positie in de strijd om de wereldtitel. Fisichella verkeer de slechts enkele minuten in eu forische stemming. Hij moest genoegen nemen met de tweede plek. De derde plaats op het po dium bleef leeg. Fernando Alonso was op het wrak van Mark Webber ingereden en daarna per helikopter naar het ziekenhuis vervoerd voor on derzoek. Voor vijfvoudig wereldkampi oen Michael Schumacher is dit seizoen tot dusver een drama. DeDuitser schoof in de 26e ron devan de baan en knalde stuur loos in de vanghekken. Twee ronden later ging Jos Verstap pen op dezelfde plaats in de wv' Hij rook punten voor het N moest de Minardi-bolide forceren en raakte kansloos in een grote plas water op de glib berigste plek van het circuit. De lokale held Rubens Barri- chello nam in de 45e ronde de leiding, tot hij twee ronden ver der zelf van het circuit spinde. Zeven ronden later vlagde de wedstrijdleiding de derde WK- wedstrijd af na de crashes van Webber en Alonso. ANP pagina 23: code rood op botsbaan Brazilië Peter van Petegem gaat als winnaar over de streep in Meerbeke. Frank Vandenbroucke is geklopt. foto Yves Logghe/AP Sl'ZUKA - De Japanse motor coureur Daijiro Katoh is in kri- roke toestand opgenomen op de intensive care van een zieken- uis in Yokkaichi. De 26-jarige npanner kwam met zijn Honda n de derde ronde van de Mo- 0 P-race op het circuit van «uzuka zwaar ten val. ^wereldkampioen 250cc van hep ernstige verwondin- ,n°P aan het hoofd en de We§en- In bewusteloze and WerH hij per helikopter v ar Yokkaichi overgebracht, «a onderzoek verklaarde dok- 1 0s^a hij de overlevings- sen j"'an de coureur niet ho- Ra/lf^an vijftien procent. N"°h kwam ten val in dezelfde ]i« Jana waar de Italiaan Marco ni a? r'vrijdag tijdens de trai- PnH51[een crash zijn neus en p 8 "rak. Wereldkampioen ov 1 noerride gisteren na zijn 'ïïinS he chicane veel te gevaarlijk. ANP door Frank van den Heuvel TILBURG - Het citaat van de middag kwam gisteren van Mark Wotte. De trainer van Willem II legde na afloop van het duel met PSV (1-1) de vinger op de zere plek. „Je weet dat je geen ruzie met Luinge moet maken, want dan zet- ie de bokkenpruik op. En dat werkt te gen je." Roelof Luinge. Zijn naam zong na de honderdste derby tussen Willem II en PSV nog lang rond in Tilburg. De com motie rond het optreden van de arbiter drong PSV's eerste puntenverlies sinds de thuiswedstrijd tegen Feyenoord op 17 november volledig naar de achter grond. Luinge riep negentig minuten lang ergernis op bij de koploper. „Ik weet niet wat onze Roelof bezielde", bitste Guus Hiddink, de PSV-trainer die verder sprak van een 'perfecte uit voering van de Roelof Luinge-show'. Cruciaal waren twee momenten: de strafschop die Mateja Kezman had moeten krijgen toen hij onderuit werd gekegeld door Willem Il-doelman Christophe Martin en even later de rode kaart voor Kezman, na een 'achter waartse, slaande beweging' naar Ja- liens. In de ogen van Luinge althans, verder zagen weinigen het zo. Het slachtoffer, Kezman, vond dat er sprake was van een 'belachelijke' uit sluiting en een 'tweehonderd procent penalty'. Verder besloot hij wijselijk even zijn mond te houden, de adrenali ne te laten zakken en het woord aan de KNVB te gunnen. „Het is beter om nu even niet te praten. Bij PSV gaat iedereen ervan uit dat de topscorer er vrijdag in de uitwedstrijd tegen Roda JC gewoon bij is. Als het al tot een straf zou komen, dan zal de club zeker in beroep gaan. Hiddink wond er na afloop geen doekjes om. „Bij die overtreding van Martin leg je de bal dubbel en dwars op de stip, dunkt me. En bij die rode kaart hield Kezman zijn armen bijna verticaal en deed er niets mee. We zullen daar zeker werk van maken." Luinge 'drukte een heel zwaar stempel op het resultaat', vond Hiddink. „Me neer Luinge was aan het provoceren in het beoordelen van situaties. Dat is jammer, want we hadden hier twee ploegen die er een goede wedstrijd van wilden maken. Als scheidsrechter moet je er dan tussendoor lopen en geen ver keerde agressie opwekken." Luinge heeft natuurlijk een bepaald stempel, dat ook bij de spelers bekend is. „Zijn provocerende manier van flui ten is bekend. Maar als we dat dan we ten, moet hij in de slotfase van de com petitie alleen maar wedstrijden fluiten die er niet meer toe doen." De frustratie over Luinge was niet al leen terug te voeren op de roerige twee de helft. Mark van Bommel had het bij na negentig minuten lang met hem aan de stok. Volgens Luinge omdat „Van Bommel telkens om uitleg vraagt en vervolgens commentaar heeft op de lei ding. Dat accepteer ik niet." Jan Vennegoor of Hesselink kreeg vrij wel geen enkele keer een vrije trap mee, Van Bommel werd bijna bij elk fysiek contact afgefloten. De aanvoerder hield zich na de gele kaart, die hem voor vrijdag een schorsing oplevert, bewust een beetje in, 'want dit is zo'n wedstrijd waarin je gemakkelijk over de schreef kunt gaan'. „Dit vergt veel van je men tale weerbaarheid. Je moet bestand zijn tegen onrecht dat je aangedaan wordt. Je moet een grote ploeg zijn, wil je hier ongeschonden doorheen komen." De spelers waren overigens wel zo eer lijk om te benadrukken dat PSV zeker niet goed voor de dag kwam in Tilburg. Van Bommel: „Het zijn van die wed strijden die wij af en toe spelen. Dan kom je overal een stapje te laat." Hij legde een parallel met de interland van afgelopen woensdag, toen het de be doeling was Moldavië 'op te vreten', maar daar niets van terechtkwam. En Roelof Luinge? De scheidsrechter werd na afloop natuurlijk geconfron teerd met de veelbesproken momenten. Hij bleef achter zijn beslissingen staan, maar had de televisiebeelden nog niet gezien. En als blijkt dat hij het verkeerd heeft gezien? „Dan spijt het me." GPD Mateja Kezman heft in wanhoop de handen ten hemel. Ik had het zo net nog niet ge weten zaterdagavond. Als Peter van Vossen gewoon met De Graafschap tegen ons had meegedaan, waren ze in Doetinchem drie punten rij ker geweest. Met elf tegen ne gen man de winst nog uit handen geven, dat was met Peter van Vossen nooit ge beurd. Die heeft zoveel routi ne en ervaring, die had zijn ploeg op sleeptouw genomen en er doorheen gesleept. Maar ja, Van Vossen speelt sinds vorige week niet meer bij De Graafschap. Onbegrij pelijk dat hij zomaar zijn contract heeft ingele verd. Hij was teleurgesteld in de club. Hij vond het on fatsoenlijk dat ze hem per brief heb ben laten we ten dat ze volgend seizoen niet meer met hem doorgaan. Hij had liever gehad dat ze hem dat mondeling hadden verteld. Ik heb begrepen dat hij niet bereikbaar was, dus het be stuur van De Graafschap kon niet anders. Trouwens, vol gens mij is de club verplicht om je ontslag per brief ken baar te maken. Ik heb respect voor de voet baller Peter van Vossen. Hij heeft het maximale uit zijn carrière gehaald. Hij heeft een enorme staat van dienst. Als je bij Anderlecht, Ajax, Glasgow Rangers en Feye noord hebt gespeeld, heb je het niet slecht gedaan. En dan heeft-ie ook nog eens 31 interlands achter zijn naam staan, dat is heel knap. Hij kon meer dan alleen maar hardlopen, zoals een voor aanstaand man van de KNVB in Zeeland wel eens heeft opgemerkt. Hij is één van de beste spelers die onze '®A O provincie heeft voortge bracht. Na Blind en Poort vliet komt Van Vossen. De ge drevenheid straalde er altijd vanaf. Juist daarom kan ik de beslis sing die hij nu genomen heeft niet begrijpen. Ik vind het een beetje een laffe daad. Als je aanvoerder bent enjeploeg in degradatienood verkeert, laat je je ploeggenoten negen wedstrijden voor het einde niet in de steek. Dan moetje je juist met ziel en zaligheid inzetten voor je cluppie. Wat dat betreft mag-ie een voor beeld nemen aan Richard Roelofsen van Zwolle. Die moet er volgend jaar ook uit, maar nam dit weekend even revan che. Hij scoorde ge woon drie keer. Zo kan het ook. Van Vossen had ook moeten be seffen dat het op 34-jarige leeftijd een keer afgelopen kan zijn. Daar moet je niet moeilijk over doen. Zo werkt het nu eenmaal, dan komen er jongere en betere spelers bovendrijven. Dit is toch een smetje op zijn carrière. De mensen herinne ren vaak alleen maar de din gen die in de laatste periode zijn gebeurd. Ik heb begrepen dat hij nog verder wil, maar ik weet niet of er nog clubs in trappen. Dit kan dodelijk zijn. Ik was zaterdag met Feyenoord in Doetinchem en het was het gesprek van de avond. De mens en zijn enorm teleurgesteld in hem. In hun ogen is hij niet langer meer een Superboer, maar gewoon weer een boertje uit Zeeland. Hij had zich meer sportman m.oeten tonen. Gérard de Nooijer foto Olaf Kraak/ANP door Roeland van Vliet TERNEUZEN - Met één vinni ge, enigszins ironische opmer king zette Paul Telussa gisteren zijn elftal op scherp. „Toen ik vanochtend binnenkwam en de jongens aan de soep zag zitten, vroeg ik: wie is er vandaag ziek, zwak en misselijk? Toen begon nen ze te lachen, maar ik was bloedserieus. Ik wil namelijk al leen voetballers die hard kun nen werken." De opmerking van de trainer had effect, num mer laatst Terneuzen versloeg titelkandidaat Gemert met 3-1. Telussa verwees met zijn op merking naar de bekerwed strijd van vorige week dinsdag tegen tweedeklasser Internos. Hoofdklasser Terneuzen bla meerde zich met een 1-O-neder laag. Als hoofdreden gaven de spelers aan dat ze moeilijk om konden gaan met de slechte weersomstandigheden. „Het re gende, waaide en het was koud", zei middenvelder Stefan Saey gisteren. „Nou heeft de tegen stander daar ook last van, maar die konden er misschien beter mee omgaan. Bovendien voelde ik me al de hele week niet lek ker. En zo was er nog een aantal spelers dat zich dinsdag niet honderd procent voelde. Van daar dat Telussa voorafgaand aan de wedstrijd tegen Gemert zich afvroeg of zijn mannen nu wel scherp waren. Hoe scherp Terneuzen gisteren was, werd al snel duidelijk. De ploeg keek de eerste tien minu ten de kat uit de boom, maar walste daarna over de nummer drie van de hoofdklasse B heen. Achterin ontdekten met name Roel Alberti, Geert de Poorter en Stefan Saey dat de spelers van Gemert niet zo balvast wa ren. Constant verstoorden zij de aanvalsopbouw van de Braban ders. En vervolgens kon Terneu zen druk ontwikkelen. Belangrijk was ook dat reserve doelman Frans van der Veen ge lijk goed in de wedstrijd zat. Hij hoorde pas vijf minuten voor het begin van de wedstrijd dat hij speelde. Erik de Koeijer was na melijk bij het inschieten gebles seerd geraakt aan zijn schouder. Hij keek vanaf de kant toe met een verrekte spier in zijn linker schouder. De eerste kans van Terneuzen was na een kwartier voor Geert Bosschaart. Hij schoot de bal vanaf de rand van het straf schopgebied op de paal. Twee minuten later zag Stefan Saey hoe een vrije trap van hem onder de lat werd weggekopt. Vervol gens was Benoit Moukoko in de 33e minuut wel trefzeker. Andy Vereertbrugghen legde de bal over de verdediging van Gemert heen in de voeten van Johan van Rumst. Die schoot de bal van dichtbij tegen de Brabantse goalie, Moukoko benutte ver volgens de rebound voortreffe lijk: 1-0. Nog voor rust maakte de spits ook zijn tweede. Dit keer gaf Van Rumst een hoge voorzet vanaf de linkerkant, Moukoko controleerde de bal op zijn borst en schoot de 2-0 bin nen. Het lukte Terneuzen niet het frisse spel van voor rust in de tweede helft vast te houden. „Dat heeft Terneuzen vaker", zei Telussa. „Als er een rustpunt valt in de wedstrijd, gaan de spelers nadenken. Soms pakt dat goed uit, maar meestal niet. Nu stonden we met 2-0 voor te gen een titelkandidaat en dan worden de spelers toch een beet je angstig: als we dit maar niet weggeven. Dat zit dus tussen de oren, daar doe je als trainer niets aan. Gelukkig werden ze na de 2-1 van Gemert weer wakker." Terneuzen was dan wel wakker, maar zo geslepen als voor rust werd het niet meer. Ook aanval ler Ronald van Sliedregt, die er inkwam voor de geblesseerde Benoit Moukoko, maakte wei nig klaar. Hij had slechts één sterk moment, maar dat leverde wel de veilige 3-1 op. Eerst schoot Van Rumst een vrije trap op de lat en daarna volleyde Van Sliedregt de terugketsende bal achter doelman Rob Fleuren. Terneuzen profiteerde met de overwinning van het 1-0-verlies van IVS bij Schijndel. Na giste ren staan de Zeeuws-Vlamin gen niet meer helemaal alleen onderaan. Zowel IVS als Ter neuzen staat op achttien pun ten, alleen heeft het elftal uit Urmond één wedstrijd minder gespeeld. Terneuzen - Gemert 3-1 (2-0). 33. Benoit Moukoko 1-0, 45. Benoit Moukoko 2-0, 60. Luuk Verkuylen 2-1, 88. Ronald van Sliedregt 3-1. Scheidsrechter: F. Franssen (Bruns- sum). Gele kaart: Johan van Rumst, Danny Magito, Mike But (Terneu zen), Glen van Schijndel (Gemert). Aantal toeschouwers: 450. Terneuzen: Frans van der Veen; Geert Bosschaart, Danny Magito, Andy Vereertbrugghen, Roel Alber ti; Philip Piedfort, Geert de Poorter, Stefan Saey (87. Remco van Leeu wen); Benoit Moukoko (63. Ronald van Sliedregt), Johan van Rumst, Mike But (90. Dominique Verlinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15