PZC De tijd dringt voor Jari Litmanen Ze loeren op elkanders wielen Drie landen op 2-0 in kwartfinale Davis Cup Delta NV sponsort biljarters Ockenburgli Ex-profvoetballer noemt technisch manager Marco Boogers een dictator Boogers: dit is typerend voor Romeo 2; zaterdag 5 april 2003 Didulica naar Austria Wien Trinko Keen uitgeschakeld in enkel- en dubbelspel Doodschop Vuile leugenaar Rentree UCI wil dragen helm verplichten Boot nieuwe coach MPC-Donar Nieuwe operatie Kevin Hofland Museeuw start in Vlaanderen Jaap Stam maand uitgeschakeld Schumacher snelste in training Tamminga over WK-limiet Van Aerde walgt van Dordrecht vej door Barry van der Hooft 's-GRAVENPOLDER - De trai ner vindt hij niet meer dan een jojo en voor technisch manager Marco Boogers heeft hij maar één woord over: „Hij is een dic tator". Romeo van Aerde (35) uit 's-GravenpoIder ging als één van de weinige spelers bij eer- stedivisionist FC Dordrecht te gen de stroom in en eind decem ber kwam het tot een definitieve breuk. Van Aerde, die ook nog trainer is van Tholense Boys, zit sindsdien thuis. De problemen tussen Romeo van Aerde en FC Dordrecht be gonnen al in juni van het afgelo- DORDRECHT - Technisch ma nager Marco Boogers reageerde in eerste instantie enigszins ge reserveerd op de uitspraken van Romeo van Aerde. „Want er is al genoeg over gezegd." Even later ging hij er echter toch op in. „Het is typerend voor Romeo van Aerde dat hij nu interviews geeft. Hij is hier vier maanden geleden weggegaan en heeft af gelopen maandag al zijn geld gehad. Dan is het toch opval lend, dat hij daarna ineens over de situatie wil praten." Volgens Boogers gaat dit in te gen de gemaakte afspraken. „We hebben met de VVCS afge sproken dat de hele zaak intern zou blijven en dat hij zijn geld mee zou krijgen. Het is jammer dat van Aerde zich niet aan die afspraak houdt. Als hij zo graag een interview wil geven, dan had hij dat meteen moeten doen. Dit zegt al genoeg over hem en hieruit blijkt dat hij lak heeft aan FC Dordrecht. Verder wens ik hem alle succes in zijn trai nerscarrière en ik vind het heel jammer dat het zo is gelopen. Meer wil ik er niet over zeggen. WENEN - Doelman Joey Didu lica verruilt Ajax voor Austria Wien. De 25-jarige Australiër heeft bij de Oostenrijkse top club een contract voor drie jaar getekend. Hij kon het eerder dit seizoen in Amsterdam niet eens worden-over een verlenging van zijn aflopende contract. ANP COURMAYEUR - Trinko Keen is gisteren op de Eu ropese kampioenschap pen tafeltennis in de acht ste finales uitgeschakeld. De Nederlander verloor in vijf games van de Wit-Rus Vladimir Samsonov: 10- 12 8-117-11 13-115-11. Toen de als derde ge plaatste Samsonov snel een 2-0-voorsprong had genomen, moest de 31-ja- rige Nederlander voor een andere strijdwijze kiezen. In die opzet slaagde hij niet. Samsonov had op el ke aanval een oplossing en' stuurde hem in vijf games naar huis. Eerder op de dag was Keen er samen met Danny Heister niet in geslaagd de kwartfinale van het dub- beltoernooi te bereiken. De Nederlanders gingen in de achtste finales on deruit tegen de Russische combinatie Smirnov/Ma- zoenov: 0-3. ANP pen jaar. Van Aerde was bena derd door tweedeklasser Tholense Boys om trainer te worden, maar volgens technisch manager én medespeler Marco Boogers mocht dat niet. „In mijn contract stond dat ik geen nevenactiviteiten mocht heb ben", vertelt Van Aerde. „Maar ik was op dat moment 34 jaar en mijn toekomst lag niet bij Dor drecht, maar in het trainersvak. Boogers wilde liever dat ik trai ner werd van de jeugd bij Dor drecht, maar daar had ik in eer ste instantie geen zin in, omdat hij altij d alle touwt j es in handen wil hebben. Ik heb nog wel een gesprek gehad met Olav Nieuwerkerk, de algemeen ma nager. Hij zou me terugbellen, maar dat duurde me te lang. Toen heb ik zelf naar de voorzit ter (Frans Derks) gebeld. Hij vond het leuk voor me en besefte ook dat mijn toekomst daar lag. Dus werd ik trainer van Tholen se Boys." Vanaf de eerste training in juli begon Marco Boogers Van Aer de tegen te werken. Van Aerde: „Boogers denkt dat hij alles kan maken. Hij denkt dat Dordrecht er voor hem is, maar volgens mij moet het andersom zijn. Als je tegengas geeft, werkt hij je er uit. Mijn vertrek is voor tachtig procent zijn werk. Trainer Jos van Eek heeft niets te vertellen, dat heb ik als aanvoerder zelf meegemaakt. Ik droeg sugges ties aan voor de speelwijze, maar Boogers zei: we moeten zo en zo spelen. En dat gebeurde ook. Na het duel met Go Ahead Eag les leverde Van Aerde zijn aan voerdersband in, nadat hij in de rust was gewisseld. Drie weken later had de middenvelder in een interview met de PZC kri tiek op trainer Jos van Eek en voorzitter Frans Derks en ver telde hij dat een nederlaag met Tholense Boys hem meer deed dan verliezen met Dordrecht. Hij kreeg daarvoor een boete van vijftig euro. Daarbij bleef het niet. „De volgende dag kwam ik aan en riep Van Eek me weer binnen. Hij vond het beter dat ik een paar dagen vrij nam. Ik werd dus gewoon op non-ac- FC Dordrecht is voor Romeo van Aerde een gesloten boek. „Ik ben inmiddels met twee amateurclubs in gesprek om op zondag te gaan voetballen. Ik voel me nog superfit." foto Willem Mieras tief gezet. En weet je waarom? Omdat ik aan mijn medespelers had uitgelegd waarom ik een boete kreeg. Ze dachten dat ik de boel aan het opjutten was. We hebben een labiele groep, zei Van Eek, en ze waren bang dat ze allemaal mijn kant zouden kiezen." Na vier gedwongen vakantieda gen keerde Romeo van Aerde te rug in Dordrecht, en had op nieuw een gesprek met Jos van Eek. „Toen gaf hij tegenover mij toe dat hij veel fijner zou werken zonder Boogers. Dan maak je dat binnenskamers toch duide lijk, zei ik tegen hem. Maar dat gebeurde dus niet, omdat bij Dordrecht de mensen uit Boo gers z'n hand eten." De gespannen situatie escaleer de definitief aan het eind van de maand december. Dordrecht speelde op de laatste training voor het duel met Sparta vier- tegen-vier en het ging er pittig aan toe. „Er werd heerlijk ge traind, lekker fel met af en toe wat duw- en trekwerk. Maar op een gegeven moment kreeg een speler bij mij in de ploeg een doodschop en daar kreeg ik een woordenwisseling over met Boogers. Hij kreeg namelijk nooit een schop, omdat de spe lers dat niet durfden. Want weet je wat hij dan tegen zo'n jongen zei? 'Jouw contract loopt aan het einde van het seizoen af, dus ik zou maar oppassen'. Dat is toch niet normaal. Tijdens onze discussie kwam Van Eek ertus sen, maar hij keek alleen maar naar mij. Tegen Boogers durfde hij niets te zeggen en dat was voor mij de druppel. Sinds die dag ben ik niet meer op het veld in Dordrecht geweest." Begin januari had Van Aerde sa men met zijn zaakwaarnemer een gesprek over de ontbinding van zijn contract, dat nog zes a door Peter van Duyl AMSTERDAM - Jari Litmanen kwam naar Ajax om de geneug ten van het voetbal te heront dekken, maar inmiddels loert de deceptie genadeloos op zijn kans. Ook dit seizoen sputterde het lichaam heftig tegen bij de poging eindelijk weer eens een lange reeks van wedstrijden neer te zetten. Litmanen is bijna terug van wéér een blessure, maar de tijd dringt. Zelfs volwassen mannen pink ten een traantje weg toen Jari Litmanen zich op 10 september vorig jaar meldde voor zijn eer ste training bij de club, die hij ook tussen 1992 en 1999 diende. Met zijn spel, zijn goals en zijn sympathieke uitstraling ver wierf de Fin zich in die periode een ongekende populariteit. Zijn status staat nog kaarsrecht overeind, maar de effectieve in breng van Litmanen bij Ajax is te verwaarlozen. Hij maakte zijn rentree op 14 september in de thuiswedstrijd tegen FC Zwolle. Sindsdien speelden de Amsterdammers 38 officiële duels voor competitie, Cham pions League en beker. In die pe riode stond de Fin slechts 13 keer op het wedstrijdformulier. De laatste keer dat Litmanen voor Ajax in actie kwam was op 15 december van het vorig jaar, in de verloren thuiswedstrijd te gen PSV (2-4). Daarna werd hij getroffen door een achillespees blessure. Na de winterstop werd er zelfs wekenlang taal noch te ken van Litmanen vernomen, hij werkte in de catacomben van de Arena aan zijn herstel. Nu is Trainer Ronald Koeman (rechts) heeft aangegeven dat de inbreng van Litmanen hem tegenvalt. hij dicht bij een nieuwe rentree. Litmanen heeft gekozen voor de luwte, uitgebreide interviews geeft hij op dit moment niet, zijn herstel gaat voor alles. Het is verleidelijk om te mikken op de return tegen Milan, op 23 april in San Siro. Maar plannen doet de Fin niet meer. Litmanen: „Ik kan voluit gaan, last heb ik niet meer. Maar met een achilles pees-blessure weet je het nooit, daarom blijf ik voorzichtig. Het is afwachten hoe het morgen is. De tijd dringt voor Litmanen. Het seizoen duurt tot en met he melvaartsdag (29 mei), veel tijd om zijn stempel te drukken heeft hij niet meer. Nog deze maand beslist Ajax al over een langer verblijf van de publieks lieveling. Eind april kruipt technisch directeur Leo Been hakker met de speler en diens zaakwaarnemer om de tafel. „Dat evaluatiemoment hebben we gekozen, toen we met elkaar in zee gingen", zegt Beenhak ker." Trainer Ronald Koeman gaf al eerder aan, dat de inbreng van Litmanen hem tegenvalt. De Fin werd mede aangetrokken om zijn ervaring, om de jeugdige Ajax-spelers de weg te wijzen op de wegenkaart van het inter- De Ronde van Vlaanderen, die mor gen zijn 87e editie beleeft, lijkt met het jaar heiliger te worden. De eerste zondag van april is, meer nog dan de nationale feestdag, de dag waarop de Vlaming fier is Vlaming te zijn. Jaarlijks worden pogingen onderno men om de schoonheid van de wieler klassieker in woorden te vangen. Als de meest poëtische onder de sporten heeft wielrennen, domein van stoere kerels, eenzame fietsers en gevallen helden, altijd een magische aantrekkings kracht uitge oefend op dichters in het Nederlandse taalgebied. Grappig genoeg is het beste wielerge- dicht niet voortgekomen uit Vlaande- rens mooiste, maar uit VI anderens saaiste: Gent-Wevelgem, een woens dagse waaierkoers die de mythische uitstraling van de grotere broer ont beert. Gent-Wevelgem na de Ronde van Vlaanderen is als de eerste werkdag na een lang weekend, de ochtend na een feestje; je probeert er maar het beste van te maken, in de wetenschap dat het hoogtepunt voorbij is. Je moet van goeden huize komen om daar ook maar een sprankje poëzie in te ontwaren. Tom Lanoye nam de uitda ging aan, schreef 'Gent-Wevelgem' en werd uit vrijwel kansloze positie als nog de kampioen onder de wielerdich- ters. Miserie is zijn inspiratie: „Dan, nog/ maar pas vertrokken, springt die klotegroep/ al weg, ik zit kapot en god verlaten op de/ rechte baan als op het slappe koord. Geen/ supporter wordt gehoord, geen achterkant/ van renners nog gezien. Een paar keer/ vallen bo vendien." De gedachte aan een 'schitterende zege' houdt hem op de been, dus 'riempjes dicht en trappen maar'. Met de finish in zicht wordt zelfs de hulp van de Grote Wielergod ingeroepen: „Neem van zijn hand bezit en/ leid zijn fiets: hij is op weg naar/ Wevelgem, hij is op weg naar niets." Lanoye maakt geen geheim van zijn bijbedoelingen. „Ik zou mijn hele le ven/ willen trainen, net iets slechter dan de/ ander, dan zit ik altijd achter aan,/ genietend van de erotiek." Ook de Zeeuwse dichter Hans Warren keek om die reden graag naar voorbijsuizende coureurs. Uit 'De wielrenner': „Ik fiets te; een prachtige, ranke/ donkere wiel renner suisde me voorbij./ Glimp van vooroverhangend krulhaar,/ de geur die daar bij hoort,/ ruige, gebronsde benen." Het huwelijk tussen wielrennen en poëzie is al meer dan een eeuw oud. In 'Mei', gepubliceerd in 1889 en nog al tijd een van de meest aansprekende ge dichten uit de Nederlandse letterkun de, laat Herman Gorter een eindsprint herleven. „Zooals twee wielrijders: die doen hun stalen/ raderen wieleren dat licht rondspat,/ de cirkels draaien en het witte pad/ glijdt weg: ze loeren op elkanders wielen/ en trappen vastbe raden, in hun zielen/ is nijd en haat, voor 't doel de ééne wint,/ maar de an- maanden doorliep. „Volgens de voorzitter was er een onwerk bare situatie ontstaan. En wat Boogers zei, vond ik eigenlijk welmooi. Een aantal spelerszou te veel met mij bezig zijn ge weest. Ze zagen mij als een ver trouwenspersoon en dat was volgens hem niet goed voor de club. Van Eek zei eerst helemaal niets. Maar toen begon hij plot seling te liegen over de bewuste training. Mijn zaakwaarnemer Ad Dieben van de WCS moest me tegenhouden, want m'n bloed was aan het koken. Ik heb hem voor vuile leugenaar uitge maakt en Boogers hield wijse lijk zijn mond. Hij wist wel dat Van Eek loog over die training. De afhandeling van zijn con tract verliep vervolgens niet zo soepel. „Ik wilde nog zes maan den salaris, maar zij hadden een lager bedrag in hun hoofd. Nou, dan meld ik me maandag toch weer op de training, zei ik ver volgens. Als jij komt trainen heb je een probleem, antwoordde Van Eek. Want de aanvangstij den gingen veranderen. Ik zou daardoor in de problemen ko men bij Tholense Boys. Daar had ik geen zin in en dus hebben we een regeling getroffen. Maar die trainingstijden zijn nooit veranderd." De afkoopsom had uiterlijk 28 februari overgemaakt moeten worden, maar het werd eind maart. „Ze konden me niet be talen", weet Van Aerde. „Via de WCS heeft de KNVB druk uit gevoerd op Dordrecht en twee dagen later was het geld bin nen." Van Aerde is achteraf ge zien blij dat hij vroegtijds kon vertrekken. FC Dordrecht is voor hem inmiddels een geslo ten boek. Zijn profcarrière heeft hij niet afgesloten zoals hij graag had gewild, maar het voetbal begint na drie maanden inactiviteit toch weer te kriebe len. „Ik ben inmiddels met twee amateurclubs in gesprek om op zondag te gaan voetballen. Ik voel me nog superfit, al betekent het wel dat ik dan zes dagen in de week van huisben.Maarmijn vrouw staat erachter, dus ik denk dat ik wel weer ga voetbal len." AIGLE - De Internationale Wielren Unie UCI wil het plicht dragen van een valhelm door beroepsrenners zo si mogelijk invoeren. De overkoepelende instantie sprak o-, langs met een delegatie van de rennersorganisatie CPA; vertegenwoordigers van acht toplanden. De discussie over een verplichte valhelm laaide onlangs^ op door de dood van Andrei Kivilev. Hij kwam in de Frarv rittenkoers Parijs-Nice ernstig ten val. De Kazak, die ga helm droeg, raakte in coma en overleed in een ziekenhuis! Saint-Etienne. ANP GRONINGEN - Basketbalclub MPC-Donar heeft voordekt mende twee seizoenen Ton Boot aangesteld als coach. Deels presenteerde de 62-jarige vakman gisteren in Groningen.iii Boot als coach wil MPC-Donar weer een toppositie in hetlÜ derlandse basketbal bereiken. ANP EINDHOVEN - Kevin Hofland van PSV ondergaat opnieu een operatie aan de rechterenkel. Daarbij wordt gekeken! groot de schade aan het kraakbeen precies is. De voetbal ternational staat met de blessure al sinds september langsi kant. Eerder al werd een stukje kraakbeen uit het gewritt van Hofland verwijderd. Vervolgens was het de bedoeling! de blessure met rust verder zou genezen. Voorlopig echter» het er niet naar uit dat dit voldoende is. ANP BRUSSEL - Johan Museeuw staat morgen aan de start vanè Ronde van Vlaanderen. Museeuw kampte in de aanloopfa de tweede wereldbekerwedstrijd met een flinke infectie ar de luchtwegen. De kopman van Quick Step startte woensdi niet meer in de tweede etappe van de Driedaagse van DePa: ne. Gisteren trainde hij met ploeggenoten Bettini en Paol op een gedeelte van het parkoers van de Ronde van Vlaani ren. Museeuw is nog niet honderd procent, vooral bij het Hit men had hij nog last van zijn luchtwegen. ANP ROME - Jaap Stam is bij Lazio Roma een maand uitgesck keld. De verdediger van Oranje ondervindt veel last van zij linkerdijbeen. Hij viel afgelopen woensdag tijdens de El kwalificatiewedstrijd in en tegen Moldavië (1-2) na eenuc geblesseerd uit. Stam mist naast vier competitiewedstrijd! ook de twee duels in de halve finales van het Uefa Cup-toe- nooi tegen FC Porto. Ook moet hij toekijken bij de returnte- gen stadgenoot AS Roma in de halve finales van de Italiaans beker. AFP/ANP SAO PAULO - Wereldkampioen Michael Schumacher w; vrijdag de snelste coureur in de eerste vrije training voord Grand Prix van Brazilië voor Formule-1-wagens. De Duits flitste in de Ferrari het circuit van Interlagos in Sao Pai rond in 1 minuut en 29,060 seconden. Met een achterstandvi 0,128 seconden eindigde de Schot David Coulthard (McLi ren-Mercedes) als tweede. Jos Verstappen liet de 13e tijdai drukken met 1.37,225. De Limburger reed in de Minaii slechts drie ronden. ANP foto Toussaint Kluiters/ANP nationale topvoetbal. „Als je niet kunt voetballen én niet kunt trainen, komt het aan op wat er buiten het veld gebeurt", aldus Koeman. „Maar als Jari geblesseerd is, is hij alleen maar met zichzelf bezig. Daar doet hij alles voor, hij traint hard, daar is niks op aan te merken. Maar we hadden gehoopt dat hij iets meer invloed op de groep zou hebben." GPD door Leo van de Ruit RIJSWIJK - Na de eerste dag van de kwartfinales Daviscup in de wereldgroep hebben drie landen een voorsprong van 2-0 genomen. Australië deed dat in Malmö bij Zweden, Spanje in Valencia tegen Kroatië en Ar gentinië in Buenos Aires tegen bekerhouder Rusland. Australië was subliem in het uitduel met Zweden. Mark Phi- lippoussis liet Jonas Björkman geen enkele kans met 6-4 6-3 6-3. Lleyton Hewitt verspeelde één set tegen Thomas Enqvist: 6-4 6-2 5-7 6-4. In Valencia deden Juan Carlos Ferrero en Carlos Moya wat het Spaanse publiek verwachtte. Ferrero pakte Mario Ancic in drie sets (6-4 6-2 7-6) en Moya brak het verweer van Ivan Lju- bicic: 6-7 6-1 6-4 6-4. Het moet heel gek lopen wil Rusland nog kans op een nieuwe titel houden. Het ontbreken van de nog niet geheel fitte Marat Safin brak de bekerhouder gis teren in Buenos Aires zwaar op. Safin zal alleen dubbelen en moet dan winnen. In de eerste partijen hadden invaller Niko lai Davidenko en veteraan Jev- geni Kafelnikov geen verweer tegen de Zuid-Amerikaanse op ponenten. Wimbledonfinal David Nalbandian versloegD; videnko in een door regen oi derbroken wedstrijd: 6-2 M 7-5. Gaston Gaudio vaagdeKi- felnikov weg 6-4 6-0 6-2. De stand van 1-1 bij Frankrijk- Zwitserland werd door iederee verwacht. George Bastl geen partij zijn tegen Sebastiü Grosjean en dat was hij dan ooi niet: 6-3 6-4 3-6 6-3 voor' Fransman. Roger Federerwï favoriet tegen Nicolas Escudé De Zwitser gaf de Frans® geen gelegenheid zijn vechtliü te tonen: 6-4 7-5 6-2. ANP PRETORIA - Polsstokhoo? springer Christian Tamminj heeft gisteren in Zuid-Afrik voldaan aan de limiet voor 4 wereldkampioenschappen oil door, eind augustus in Parijs. De atleet uit Den Haag sprongn Pretoria over 5,70 meter. Tan- minga stond dertien maande buitenspel door een enkelbfe sure. In Zuid-Afrika maakte!; deze week zijn rentree. Gistere had hij direct succes met 5,71 tevens de limiet voor de WK: de buitenlucht. ANP der haalt weer in en rijdt verblind/ van wanhoop hem voorbij. De laatste trap/ slaakt los menschengejuich en handge klap." De tragische kant van de sport heeft door de jaren heen vaak de boventoon gevoerd. Coppi, Simpson, Casartelli, allen worden in dichtvorm herinnerd. Juist die dramatiek maakt wielrennen tot een geschikte grabbelton voor woordkunstenaars. Lévi Weemoedt had in zijn 'Tour de France, een nabe schouwing' ooit aan vier regels genoeg om de essentie te raken. „De één klimt sneller dan de ander;/ de snelste krijgt een kwieke trui./ En wie het allersnelst kan dalen,/ die krijgt een kist en klok gelui." Sven Remijnsen door Joop van den Oudenhoven GOES - Het nutsbedrijf Delta NV wordt vanaf seizoen 2003- 2004 de nieuwe hoofdsponsor van het driebandenteam van Ockenburgh. De nieuwe naam waaronder het team gaat spelen wordt Delta/Ockenburgh. Zon dag, voor aanvang van de ont moeting met BC Princesse, zal David Luteijn, president direc teur van Delta, de samenwer king officieel bekendmaken en toelichten. Met de sponsorbijdrage aan Oc kenburgh slaat Delta NV zijn vleugels in de Zeeuwse sportwe reld nog verder uitNa de onder steuning van voetbal (Delta Zeeland Cup-toernooi in Vlis- singen) en wielrennen (Delta Profronde) volgt nu biljarten. Volgens Delta-voorlichter Mir jam van Zuilen was voor Delta van essentieel belang dat Jean Paul de Bruijn uit Hulst voor Ockenburgh zou komen spel „Nu dat beklonken is, sW niets een samenwerking in weg. Voor ons is het een logis® aanvulling op onze activiteit in de sport. Het past perfect; het rijtje van de Delta Cup en) Delta Profronde. Het is un» voor Zeeland dat een biljtf team op het allerhoogste niv& in Nederland acteert. Wij wille dat graag steunen." Overt hoogte van het sponsorbedfl wilde Delta geen mededeling doen. De overeenkomst isvoa twee jaar aangegaan met S optie voor nog eens twee jaar Ockenburgh heeft inmid® ook een reservespeler vast? legd voor volgend seizoen veertigjarige Jack Wijnen Dongen. Hij speelt nu nög Hultermans uit Dongen Vaart) de eerste divisie, komt wekelij in de Belgische compel^" actie als kopman voor Bw vrienden en is dit seizoen res ve bij Ockenburghs tegensta) der van zondag, BC Princesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22