Kanker grijpt om zich heen PZC VN-gezant waarschuwt voor mogelijke oorlog Noord-Korea Premier Vietnam ontmoet dissidente boeddhistenleider Stakingen ontregelen verkeer in Frankrijk Meer ouderen, meer rokers Zoektocht naar 21 toeristen in de Sahara Gezin vermoord in Kashmir Dorp wil olifanten niet in de buurt Dokter trekt mes: twee doden Russen tegen Tsjetsjenië-tribunaal Blok bergt bokshandschoen op Nederlands toestel crasht in Spanje Balkan vraagt EU geld voor misdaadbestrijding Aparte club EU-landen Doden bij voor buitenlands beleid invallen Taliban gedood bij beschietingen in bergkloof bezette gebieden Een reiziger wacht op een trein op het metrostation van Parijs. De dienstverlening van de ondergrondse en de spoorwegen kwam gis teren door stakingen voor een groot deel stil te liggen. foto Frangois Mori/AP van onze redactie buitenland PARIJS - Stakingen bij het openbaar vervoer en in de luchtvaartsector in Frankrijk hebben gistermorgen tot veel overlast en vertraging in het verkeer en op de vliegvelden geleid. De dienstverlening van de on dergrondse en de spoorwe gen kwam voor een belangrijk deel stil te liggen. Honderden binnenlandse en internatio nale vluchten werden ge schrapt. Vakbonden die werknemers uit de publieke sector verte genwoordigen, hadden de sta king uitgeroepen om druk uit te oefenen op de regering van premier Jean-Pierre Raffarin. Die wil het pensioenstelsel hervormen om het betaalbaar te houden. Daarvoor moeten volgens de regering de werk nemers in de publieke sector hun bevoorrechte positie op geven. Die hoeven bijvoor beeld voor een volledig pensi oen minder jaren te werken dan in de particuliere sector. Luchthavens Ongeveer 70 procent van de vluchten van en naar de Parij- se luchthavens Charles de Gaulle en Orly werden ge schrapt. In de regio Parijs was het vervoer per trein, bus en metro ontregeld. Verscheidene lijnen vielen volledig uit. Op de landelij ke en internationale trajecten deden zich nauwe lijks problemen voor. De Tha- lys - Parijs-Amsterdam/Keu len - reed min of meer volgens de dienstregeling. In Griekenland vielen gisteren ruim tweehonderd binnen landse en internationale vluchten uit. De Griekse ver keersleiders legden het werk neer uit protest tegen de oorlog in Irak AFP/DPA/RTR door Harm Harkema LONDEN - Het aantal gevallen van kanker dreigt de komende twintig jaar wereldwijd met vijftig procent te stijgen tot zo'n vijftien miljoen nieuwe gevallen in 2020. Dit stelt de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) in een gisteren gepresenteerd rap port, de meest uitgebreide in ventarisatie van de ziekte tot nog toe. Een deel van de verwachte toe name heeft overigens een op zich positieve oorzaak: omdat de gemiddelde leeftijd van de mensen stijgt, neemt ook de Kans op kanker toe. Maar ook het toenemend aantal rokers in ontwikkelingslanden en een on- ALGIERS - De Algerijnse auto riteiten zijn gisteren met een grootschalige zoekactie begon nen naar 21 toeristen - een Ne derlander, zestien Duitsers en vier Zwitsers - die sinds eind fe bruari zijn verdwenen in de Sa hara in het zuidoosten van het land. Het gaat om vijf afzonderlijke groepen die op eigen gelegen heid met jeeps en motoren door de woestijn trokken. Er is geen enkele aanwijzing of de toeristen zijn ontvoerd of vermoord. De Nederlandse toe rist raakte op 21 februari samen met zes Duitsers en vier Zwit sers vermist tussen Ouargla en Djanet, middenin de Algerijnse Sahara. AP gezonde leefwijze spelen een belangrijke rol, aldus de WHO. Zo waren tabak en een slecht di eet in 2000 verantwoordelijk voor 2,7 miljoen dodelijke slachtoffers van kanker, dat is 43 procent van alle kankerdo- den. Door wereldwijd actie te ondernemen tegen roken en vóór een gezonde leefwijze, en door meer aandacht te besteden aan preventieve controle op met name baarmoederhals- en borstkanker, kan het aantal ge vallen met een derde worden te rug gedrongen, meent de WHO. Stoppen met roken Stoppen met roken is nog altijd de beste manier om de kans op kanker drastisch te verlagen. Roken is niet alleen verant woordelijk voor ongeveer 90 procent van alle longkankerge vallen, maar vergroot ook de kans op dertien andere kan kersoorten. Het eten van een pond fruit en groente per dag vermindert de kans op kanker in een van de stofwisselingsorga nen met een kwart. Wereldwijd is longkanker de meest voorkomende kan kersoort, met 1,2 miljoen nieu we gevallen per jaar en een zeer hoog overlijdenspercentage. Op de tweede plaats staat borst kanker (1 miljoen), daarna vol gen darmkanker (940.000) en maagkanker (870.000). Door vroegtijdige screening en betere behandelmethoden daalt in het Westen het aantal slacht offers van borstkanker. Maag kanker is in rijke landen enorm gedaald sinds de komst van de koel- en vrieskast. Vlees en vis worden nu niet meer gezouten. Overmatig zoutgebruik is een belangrijke oorzaak van maag kanker. GPD vrijdag 4 april 2003 BRUSSEL - Het Vlaams Blok wil in de aanloop tot de Belgi sche verkiezingen op 18 mei een softer imago krijgen. De ex treemrechtse partij neemt daarom afscheid van de affiches met een bokshandschoen en kiest voor een aanplakbiljet met een blonde vrouw die het V-teken geeft, zo melden Vlaamse media gisteren. De partij hunkert al jaren naar acceptatie door de bestaande politieke partijen. Die handhaven vooralsnog het 'cordon sa nitaire', de afspraak om op geen enkele wijze samen te werken met het Blok. Eerder nam de omstreden partij afstand van een plan om vreemdelingen te laten terugkeren naar hun landen van herkomst. ANP DOLIPORA - Gewapende mannen hebben gisteren een echt paar en hun dochtertje doodgeschoten in een dorp in Indiaas Kashmir. Het ging vermoedelijk om een afrekening van isla mitische extremisten. Dat heeft de politie bekendgemaakt. De daders drongen de woning van Mohammad Yusuf Sheikh in het dorp Dolipora binnen en begonnen te schieten. Sheikh is vroeger lid geweest van een guerrilla-organisatie die vocht voor onafhankelijkheid van Kashmir van India. Islamitische extremisten plegen vaak aanslagen op voormalige medestrij ders, omdat zij hen verdenken van spionage voor India. AP JAKARTA - De inwoners van een dorp op het Indonesische ei land Sumatra willen niet dat een kudde wilde olifanten naar hun omgeving wordt verhuisd. Zij hebben met geweld bos wachters tegengehouden die de olifanten naar hun nieuwe leefgebied wilden brengen. De olifanten zijn op een andere plek gevangen. Het Sungai Pakis bos, waarin het dorp ligt, leek de autoriteiten een goede plek voor de kudde. De dorpelingen vrezen te worden ge stoord Door ontbossing in het noorden van Sumatra wordt het leefgebied van de olifanten steeds kleiner. DPA MADRID - Een vrouwelijke arts heeft gisteren in een zieken huis in Madrid een collega en een patiënt doodgestoken en zes anderen verwond. De acht slachtoffers stonden op een gang van het ziekenhuis te praten toen de 31-jarige arts hen met een mes van vijftien centimeter lang te lijf ging. Uiteindelijk werd de vrouw door de beveiliging van het ziekenhuis overmeesterd en naar de psychiatrische afdeling gebracht. De arts was net weer aan het werk gegaan na ziekteverlof wegens een depressie. Een van de zes gewonden is er ernstig aan toe. AP MOSKOU - De Russische regering heeft gisteren afwijzend gereageerd op het voorstel van de Raad van Europa om een in ternationaal tribunaal op te richten voor de berechting van oorlogsmisdaden in Tsjetsjenië Adviseur Jastrzjembski van het Kremlin bestempelde het voorstel als 'schadelijk'. Een meerderheid van de Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa stemde woensdag voor de instelling van een tribunaal. Volgens dit orgaan, dat uit afgevaardigden van 44 nationale parlementen bestaat, blijven zowel Russische mili tairen als Tsjetsjeense strijders oorlogsmisdaden tegen de be volking plegen, omdat zij er gemakkelijk mee weg komen. De Russische afgevaardigden stemden tegen. AFP/ANP PAMPLONA - Een Ne derlands sportvliegtuig is gisteren neergestort in Noord-Spanje. De twee inzittenden, de piloot en een passagier, kwamen daardoor om. Hun identiteit is nog niet bekend. Het toestel, een Cessna 210, stortte vol gens de politie neer in een weiland bij het plaatsje Orokieta. De ooi-zaak is niet bekend. De slachtof fers, een man en een vrouw, waren onderweg van Malaga naar San Se bastian. AFP/ANP van onze redactie buitenland HANOI - De Vietnamese pre mier Phan Van Kai heeft woens dag voor het eerst een ontmoe ting gehad met de leider van de verboden Verenigde Boeddhis tische Kerk (VBK), Thich Huyen Quang. Dat meldden staatsme dia gisteren. Het gesprek zou kunnen wijzen op een verandering in de harde lijn die Vietnam steeds ten op zichte van de dissidente boed dhisten heeft gevolgd. Quang staat sinds 1982 onder huisarrest. Vorige maand stond het communistische regime voor het eerst toe dat buiten landse waarnemers hem be zochten. Vietnam, dat zegt de vrijheid van godsdienst te respecteren, erkent alleen de of ficiële organisaties van zes reli gies. Vaderlandsfront De officiële boeddhistische kerk is in 1981 gevormd en valt onder de communistische massaorga nisatie Vaderlandsfront. Onge veer 70 procent van de Vietna- mezen is boeddhist. Volgens de Vietnamese televisie heeft de premier Quang er aan herinnerd dat de staat niet zal accepteren 'dat individuen mis bruik maken van de religie om verdeeldheid te zaaien in de na tie'. Fouten Een woordvoerster van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken ontkende gisteren dat Khai tegen Quang heeft gezegd dat de regering veel fouten had ge maakt en die geleidelijk zal her stellen. Die woorden had de in Parijs gevestigde steungroep voor de verboden boeddhisti sche kerk aan de premier toege schreven. Khai heeft volgens de steun groep ook gesuggereerd dat het huisarrest van de tweede man van de VBK, Thich Quang Do, berust op een 'irrationele beslis sing op lokaal niveau die niet strookt met het beleid van de staat'. Ook dat citaat is niet officieel bevestigd. RTR/AFP van onze redactie buitenland VOULIAGMENI - Leiders van Balkanlanden hebben gisteren op een bijeenkomst in Vouliag- meni bij de Griekse hoofdstad Athene om hulp van de landen van de Europese Unie gevraagd om de georganiseerde misdaad te bestrijden, die volgens hen het grootste gevaar vormt dat de Balkan bedreigt. „Investeren in veilige grenzen en bestrijding van de georgani seerde misdaad is de beste in vestering", zei de nieuwe Servi sche premier Zoran Zivkovic. „Een euro die in de Balkan wordt besteed, bespaart hon derd euro in Berlijn en andere steden." Duister eiland Volgens Zivkovic was de geor ganiseerde misdaad verant woordelijk voor de moord op zijn voorganger Zoran Djindjic. „Zij wilden terug naar de don kere tijd van het bewind van ($e vroegere Joegoslavische presi dent) Milosevic." Zivkovic' Ma cedonische ambtgenoot Branko Crvenkovski zei dat de georga niseerde misdaad van de Balkan 'een duister eiland ver van Eu ropa' wil maken. Balkanleiders Op de bijeenkomst waren ver der aanwezig de premier van Albanië, de vice-president van Montenegro en vertegenwoor digers van Bulgarije en Kroatië. Zij bereidden een topconferen tie van Balkanleiders voor die 9 april in Belgrado zal worden ge houden. Deelnemers aan de bij eenkomst in Vouliagmeni rie pen de Europese Unie op een duidelijk tijdschema te geven voor hun toetreding tot de ge meenschap. „Wij hebben aan onze verplichtingen voldaan. De internationale gemeenschap niet", zei Zivkovic. AP van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse minister van Buitenlandse zaken Josch- ka Fischer vindt dat een ge meenschappelijk buitenlands- en veiligheidsbeleid van de Eu ropese Unie desnoods door een kleine groep lidstaten moet worden begonnen. De Duitse minister gaf als voor beeld het Schengen-akkoord KANDAHAR - Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in Afghanistan een bergkloof bij de Pakistaanse grens gebombardeerd, waar on geveer zestig Taliban-strijders zich schuilhielden na een dag eerder bij gevechten een grens dorp te zijn ontvlucht. Bij de grens werd een door gangskamp van de Taliban ont dekt. In het kamp werden wa pens aangetroffen In de kloof werden de lichamen van twee Taliban gevonden, zei de commissaris van politie in Spinboldak, een stad in het ge bied. Volgens de commissaris, Fazluddin Agha, heeft een deel van de strijders waarschijnlijk geprobeerd te ontkomen naar Pakistan. Agha zei dat jacht werd gemaakt op de vermoede lijke commandant van de Tali ban-strijders, Hafiz Abdul Rah man. Volgens de Amerikanen zijn er steeds meer bewijzen dat de Taliban in het zuiden van Af ghanistan bezig zijn zich te her groeperen en een bondgenoot hebben gevonden in rebellenlei der Gulbuddin Hekmatyar, op wie het Amerikaanse leger ook jacht maakt. Een woordvoerder van de gou verneur van Kandahar, Khalid Pashtoon, beschuldigde Pakis tan ervan de Taliban te helpen en hun leiders onderdak te bie den. Een bestuurder van Spin boldak, Khalid Khan, zei dat Taliban-leiders zitten onderge doken 'in honderden huizen in (de Pakistaanse stad, red.) Quetta'. Volgens hem zijn het radicale Pakistaanse moslim groepen die de Taliban steunen. Zonder hulp van de regering zouden deze groepen echter niets kunnen uitrichten, zei Pashtoon. AP dat door vijf lidstaten is begon nen en waarbij Groot-Brittan- nië en Ierland zich niet hebben aangesloten. De Europeanen moeten volgens Fischer streven naar meer overeenstemming binnen de EU-verdragen, maar 'als dat niet gaat, dan moet net als bij het Schengen-akkoord desnoods een groep landen het voortouw nemen buiten de ver dragen'. „Er is een oude grondregel in de EU: Niemand moet willen, maar degenen die willen moeten ook mogen." Frankrijk, Duitsland en België, allen tegenstanders van de oor log in Irak, kondigden onlangs aan dat zij het Europese defen sie- en veiligheidsbeleid een nieuwe impuls willen geven om de invloed van EU in de wereld te vergroten. In het Duitse parlement zei bondskanselier Schroder giste ren dat Duitsland en Frankrijk nog steeds de motor van de Eu ropese integratie zijn. Ook hij wees erop dat de EU goed naar het gemeenschappelijke defen siebeleid moet kijken. „De mate van samenwerking tussen onze twee landen is in de huidige situatie een van de wei nige welkome ontwikkelingen", zei Schroder. „Maar het is ook duidelijk dat we zonder nauwe samenwerking met Groot-Brit- tannië en de andere lidstaten niet in staat zullen zijn om de in ternationale verantwoordelijk heid te dragen die terecht van ons wordt verwacht." AP NABLOES - Palestijnse strij ders houden de baby van de Hamas-militant Khaled Rayyan boven zijn vaders opge baarde lichaam. Israëlische troepen doodden de 28-jarige man, die gezocht werd we gens vermeend Hamas-lid- maatschap, bij een vuurgevecht nabij zijn woning. Ook bij een Israëlische inval in Rafah in het zuiden van de Ga- zastrook zijn in de nacht van woensdag op donderdag vier Palestijnen om het leven geko men. Acht Palestijnen raakten gewond. Een Israëlische ge vechtshelikopter en tanks vuur den op het vluchtelingenkamp in de stad nabij de grens met Egypte. Bij de inval zijn ongeveer veer tig tanks door Israël ingezet. Bulldozers vernietigden eerder op de dag een huis in het kamp. Bij de operatie raakten ook vier Israëlische militairen lichtge wond. Hun pantservoertuig sloeg over de kop toen een bom afging. Ook op de Westelijke Jordaan- oever kwamen Palestijnen om bij Israëlische actie's. In Qalqi- lya verloor een veertienjarige jongen het leven bij een inval van het Israëlische leger. foto Abed Omar Qusini/RTR van onze redactie buitenland PYONGYANG - De crisis rond het Noord- Koreaanse nucleaire programma kan 'in potentie' uitmonden in een gewapend tref fen. Daarvoor waarschuwde de speciale VN-gezant voor Noord-Korea gisteren in Londen. Volgens de diplomaat Maurice Strong is een oorlog 'onnodig, maar nog al tijd mogelijk'. De uitspraak van Strong kwam op de dag dat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-U voor het eerst in vijftig dagen weer in het publiek verscheen. De 'Geliefde Leider' van het stalinistische land bezocht een militair opleidingscentrum Kim was kortgeleden niet aanwezig bij de jaarlijkse bijeenkomst van het parlement. De reden voor de langdurige absentie is niet bekend. De crisis rond Noord-Korea zal volgende week weer volop in de schijn werpers staan als de VN-Veiligheidsraad zich voor het eerst over de kwestie buigt. Rusland en China hadden de vergadering steeds tegengehouden, tot onvrede van de VS. Het Internationaal Atoomenergie Agent schap IAEA had de raad al in februari ge vraagd een oordeel te vellen over Noord- Korea, nu dat land onder meer uit het ver drag is gestapt dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. Pyongyang heeft ook een kernreactor weer in werking gesteld en VN-inspecteurs de deur gewezen Noord-Korea wil de crisis alleen oplossen in directe besprekingen met de Amerikanen. Die voelen daar nog helemaal niets voor. Het Witte Huis hamert er steeds op dat het een regionaal probleem betreft waarin ook China. Zuid-Korea, Japan en Rusland een rol hebben te spelen. China, traditioneel bondgenoot van Pyongyang, zou Noord- Korea intussen pressen de eis te laten vallen dat er alleen met de Amerikanen wordt ge sproken. Sancties De Veiligheidsraad zou kunnen besluiten tot economische sancties tegen Noord- Korea. Pyongyang zal dat opvatten als een 'oorlogsverklaring', aldus het regime eerder dit jaar. Tijdens de bijeenkomst op 9 april zullen er naar verwachting nog geen be sluiten worden genomen, aldus de Ameri kaanse VN-ambassadeur Negroponte. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7