Belfast-tactiek in slag om Bagdad Irak haalt eerste jager neer 20-83%* KORTING PZC VN werken al aan bestuur van Irak MIRAKELS MAFFE MEUBELDAG! Britse militairen zijn dankzij Noord-Ierland vertrouwd met straatgevechten Sjiiet: hinder coalitietroepen niet Russische jihad tegen VS Jessi behandeld in Duitsland Opnieuw raket op markt Bedrijven willen kortere werktijd j Volgens De Hoop Scheffer, die ook kort apart met zijn Ameri kaanse collega Powell sprak, I vinden de VS dat de Verenigde Naties een 'zekere rol' moeten krijgen in 'post-conflict Irak'. „Dit dient ook zo snel mogelijk te gebeuren", aldus de bewinds- j man. „Er zal wel een periode j zijn van militair bestuur door de coalitietroepen, maar ons uit- gangspunt blijft een Irak voor de Irakezen zodra ze verlost zijn i van Saddam Hoessein", zo stel de De Hoop Scheffer verder. Powell ziet echter pas ruimte voor een 'interim-autoriteit' „als de militairen alle chemi- sche wapenswaarvan we weten dat ze goed verborgen zijn. heb- ben opgeruimd". Alle EU-lid- j staten, die ook aanschoven bij j het Navo-overleg in Brussel, dringen aan op een nieuwe VN- I resolutie. Het is nog onduidelijk I wanneer de VN een rol kunnen gaan spelen. „Het klinkt mis- I schien wat laf, maar voor die discussie vind ik het nog te Val alleen steden aan als het niet anders kan vrijdag 4 april 2003 door James McGonigal DEN HAAG - Vier militairen sluipen door een straat. Twee passen, stilstaan, op een knie zakken. Een man kijkt links vooruit, een rechts. Nummer drie ob serveert links en rechts de gevelwan- den en dakgoten. Nummer vier be waakt de achterhoede - hij loopt ook consequent achteruit, met de hand van een van zijn maten aan de broekriem. Met handsignalen (radio's maken te veel herrie) gaat het na enkele tien tallen seconden verder - een klein stuk je. Van elke deur, elk raam wordt bepaald of erop kan worden getikt, of er moet worden geschreeuwd. Dan wel intrap pen en een handgranaat gooien Bij dat laatste is er dan nog keus tussen een fragmentatiegranaat. of een stun gre nade. De eerste zaait dood en verderf, de tweede verdooft vooral door een knal en een lichtflits. Dit is een schets van een brick (baksteen) in actie, de standaardeenheid van vier manschap pen van het Britse leger op patrouille door de stad. Pijnlijk proces Tot het vredesproces in Noord-Ierland de laatste twee jaar aan kracht won, was dit een normaal proces in Belfast en Londonderry, de steden in dit stukje van het Verenigd Koninkrijk. Britse militairen hebben dit aspect van een stadsoorlog in hun genen zitten: zij we ten dat het veroveren en bezet houden van stedelijke gebieden een moeizaam, langdurig en pijnlijk proces is. Maar de Britten weten ook dat het een onderdeel is van het militaire vak, dat je kunt leren beheersen. Zonder slacht offers gaat het nooit, maar de vijand kan maar beter uitkijken voor eenhe den die in staat zijn in de stad te opere ren. Overigens wennen de burgers er ook snel aan: boodschappen doen. naai de huisarts of pub gaan - In Noord-Ier- land raakte men snel vertrouwd met het feit dat zwaar bewapende militai ren in drukke straten zich gedroegen of het oorlog was. Gewoon doorlopen was dan het devies, die jongens doen ook maar hun werk. Zwaarste fase De opmars van de coalitietroepen tot vlak voor Bagdad betekent dat de zwaarste fase van de oorlog is aange broken: het veroveren van de Iraakse hoofdstad, centrum van de macht van Stadsoorlog In Bagdad hopen de geallieerden het nachtmerriescenario van huis-aan-huis-gevechten te vermijden. Waarschijnlijk zullen ze echter wel vijandige stedelijke gebieden moeten binnentrekken, waarbij veel burgerslachtoffers kunnen vallen. De gevaren op een rij: De grachtengordel van Amsterdam op schaal - Riolering dient als schuilplaats of alternatieve route voor guerillastrijders. Tot ca. 150 soldaten zijn nodig voor het doorzoeken van een groot huizenblok. Radioverbindingen gestoord in bebouwde omgeving. Auto's, lichamen of voorwerpen op straat kunnen zijn voorzien van booby-traps. Tanks zijn kwetsbaar in stedelijk gebied en moeten te voet worden begeleid en beschermd tegen hinderlagen. Amerikaanse troepen zijn weliswaar voorzien van nachtkijkers, maar zijn niet bekend met het terrein. Een stadsoorlog levert doorgaans veel doden en gewonden op. Gemiddeld verliezen aanvallende legers een derde van hun troepen. anp - bron: apa krt het regime van Saddam Hoessein. Bag dad is zeer uitgestrekt, met zowel bui tenwijken met laagbouw, als dicht op eengepakte hoogbouw in het centrum. Er wonen ongeveer vijf miljoen men sen; een aantal dat zowel verminderd als vermeerderd is als gevolg van vluchtelingenstromen. De Amerikaanse en Britse strijdkrach ten denken fundamenteel verschillend over de aanpak van zo'n conflict in de stad. De Amerikanen herinneren zich met afschuw confrontaties in Beiroet en Mogadishu - momenten waarop een technologisch superieure oorlogsma chine met eenvoudige middelen tot staan werd gebracht door lokale strij ders. De Britten daarentegen zijn niet alleen gehard door dertig jaar burgeroorlog in het conflict in Noord-Ierland, maar zijn zich bewust van lang vervlogen stadsoorlogen in Aden, Cyprus, India en andere buitenposten van het Britse Rijk. Zij zijn evenmin als hun partner in de huidige strijd belust op gevechten van huis tot huis, of zelfs van kamer tot kamer, la Stalingrad. Maar zij gaan wel met meer ervaring en zelfvertrou wen zo'n conflict aan. Dat is ook logisch. Los van de erfenis van hun 'rijk', is het Britse leger ge wend aan een verplaatsingsschema dat loopt van Engeland (thuisbasis), via Duitsland British Army on the Rhine) naar Ulster (Belfast, Londonderry, Crossmaglen). Opleiding en soms do delijke praktijk gaan in het laatste deel van dit traject hand in hand. Vijandig gebied Het Britse leger arriveerde in Noord- Ierland in operationele zin in 1969. Daarvoor waren er slechts garnizoe nen, die in eigen land met in actie kwa men. Tot de dag van vandaag hebben Britse militairen in Noord-Ierland de plicht zich te gedragen als waren zij in vijandig gebied, waarvan de linies on bekend zijn. Er kan overal een sluip schutter zitten, of een vent met een fles benzine. In elke vuilnisbak of brieven bus langs de weg kan een bom zijn ver stopt. De praktijk van het Amerikaanse leger is heel anders. Daar is force protection (bescherming van eigen troepen) de lei draad, Dat wil zeggen dat bij elk vijan delijk contact in principe een stukje wordt teruggetrokken, waarna lucht- of artilleriesteun het pad moet effenen. Bovendien is de commandostructuur verschillend. Een Britse korporaal, sergeant of luitenant mag beslissingen over leven of dood nemenverantwoor ding geschiedt later. Lagere Ameri kaanse leidinggevenden moeten zo veel als mogelijk vooraf toestemming van hogerhand vragen. Niet bruikbaar Een stadsoorlog zal bloot leggen wat de fundamentele eigenschappen van een leger zijn. De modernste technische hoogstandjes zijn niet bruikbaar, tanks en vliegtuigen kunnen met opereren. Het is zelfs de vraag of heli kopters in straatgevechten bruikbaar zijn. In de westerse militaire wereld staan de Britten bekend als vechtjassen in de eenvoudigste zin van het woord. In Bel fast en Londonderry is gebleken dat dat noodzakelijk is om zowel het doel te bereiken als te overleven. In de straten van Bagdad kan het opnieuw worden bewezen. GPD DOHA - Een prominente sjiitische geestelijke uit Najaf heeft het Iraakse volk gisteren opgeroepen de coalitie geen stro breed inde weg te leggen. Dat heeft een woordvoerder van het Amerikaanse Centrale Commando in Qatar gezegd. ,,In een fatwa heeft ayatollah Ali al Sistani vanochtend de Iraakse bevolking geïnstrueerd kalm te blijven en zich niet in de oorlog te mengen", aldus generaal Brooks. „Volgens ons is dit een belangrij k keerpunt en een nieuw teken dat het Iraak se regime op zijn eind loopt. Al Sistani kreeg in 1991 van het regime huisarrest in Najaf na een door Bagdad bloedig neergeslagen opstand van sjiitische Irakezen. RTR/ANP MOSKOU - Russische moslims hebben een heilige oorlog (ji had) uitgeroepen tegen de Verenigde Staten De Russische op- per-moefti Talgat Tadzjoeddin maakte dat gisteren bekend. De eerste resultaten van de jihad worden volgens hem binnen twee of drie dagen zichtbaar. Russische moslims zouden geld inzamelen voor wapens voor de strijd tegen de VS en voor voedsel voor de bevolking van Irak. De laatste keer dat de Russische moslims een jihad uitriepen was tegen nazi-Duitsland, nadat het in 1941 de Sovjet-Unie was binnengevallen. Ongeveer twintig miljoen van de 147 miljoen inwoners van Rusland zijn moslim. AP RAMSTEIN - De eerder deze week bevrijde Amerikaanse krijgsgevangene Jessica Lynch is in de nacht van woensdag op donderdag aangekomen in Duitsland De zwaargewonde soldate wordt behandeld in het Amerikaanse militaire hospi taal in Landstuhl. Lynch, die schotwonden en meerdere gebroken ledematen heeft, landde op de luchtmachtbasis Ramstein. De 19-jarige Lynch, soldate-eerste klas, kwam op 23 maart met haar konvooi terecht in een Iraakse hinderlaag. Sinds die dag werd ze vermist. Amerikaanse speciale eenheden bevrijd den haar uit het ziekenhuis waarin ze verbleef. AFP/DPA NAHRAWAN - Acht Iraakse burgers zijn gisteren gedood toen een raket insloeg op een groentemarkt in Nahrawan, ten zuidwesten van Bagdad. Vij f mensen raakten bij het bombardement gewond. De coali- tie bombardeerde de omgeving van Bagdad zwaar, omdat daar weerstand werd verwacht van de Iraakse strijdkrachten tegen de oprukkende Amerikaanse troepen Bij de zware bombardementen op Irak zijn tal van burgerdoe len getroffen, zoals eerder een markt in Bagdad. AFP DEN HAAG - Wegens de oorlog in Irak hebben 213 bedrijven het ministerie van Sociale Zaken verzocht hun een aanvraag formulier voor werktijdverkorting toe te sturen. „Inmiddels hebben we 25 aanvragen voor in totaal 1018 werknemers binnen. Het gaat overwegend om reisorganisa ties", zo zei gisteren een woordvoerster van het ministerie. Tot nu toe heeft Sociale Zaken vier aanvragen behandeld. Drie ondernemingen mogen hun 172 werknemers tijdelijk korter laten werken. Daarbij ontvangt het personeel voor de niet-gewerkte uren een WW-uitkering van 70 procent van het loon. ANP doorTon van Lierop BRUSSEL - De Verenigde Na ties werken al aan een nieuwe resolutie over het bestuur van Irak na de oorlog. Dat heeft mi nister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken gisteren J gezegd, na overleg met zijn col- 1 lega's van de Navo-landen in Brussel. vroeg", aldus De Hoop Scheffer. Wel is gisteren afgesproken het militaire bondgenootschap een grotere rol te geven bij de vre deshandhaving in Afghanistan. Nederland heeft daar nu samen met Duitsland het commando over de Isaf-vredesmacht. Di plomaten zien dit ook als teken dat Frankrijk, dat sterk met de VS botst over het conflict in Irak, binnen Navo-verband de relaties met Washington wil herstellen. De sfeer tijdens het overleg in Brussel was volgens de Neder landse minister goed. „Iedereen weet wel dat we met elkaar ver der moeten. We erkennen wel dat er grote verschillen zijn ge weest en misschien nog zijn." Olie Volgens The Washington Post pogen Amerikaanse regerings functionarissen momenteel een juridische basis te formuleren voor een tijdelijke Amerikaanse 'overname' van de Iraakse olie velden. Volgens onder meer de Verenigde Naties hebben de VS helemaal geen recht Iraakse olie te exporteren, ook niet tijdelijk, zonder nadrukkelijke toestem ming van de Veiligheidsraad. Het Witte Huis hamert er steeds op dat de Amerikanen geen geld willen verdienen met de Iraakse olie, maar dat alle opbrengsten ten goede komen aan het Iraak se volk. ANP Advertentie Een F/A-18 Hornet vliegt voorbij een S-3B Viking, na te hebben bijgetankt boven Irak. foto RTR Me .Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en Interpolis. door Martijn Delaere DEN HAAG - Amerikanen en Britten voeren per dag duizend vluchten uit boven Irak. Dui zenden bommen worden afge worpen. Woensdag wierp een B-52 voor het eerst zes precisie- geleide clusterbommen op Iraakse tanks ten zuiden van Bagdad. De vijfhonderd kilogram zware CBU-105 bommen bevatten elk tien anti-pantserbommen B-52's kunnen deze omstreden clusterbommen op meer dan tien kilometer hoogte en op achttien kilometer van de doel witten afwerpen, dus die hoeven niet bang te zijn voor vijandelijke raketten. Andere toestellen vliegen dichter boven het slagveld, bijvoorbeeld om close air support (directe lucht steun) te geven aan de grond troepen. Lager bij de grond vlie gen om doelwitten te kunnen identificeren is nodig om onbe doelde schade te voorkomen, maar is ook gevaarlijk Hoe gevaarlijk, bleek woens dagavond toen een F/A-18C Hornet werd neergehaald nabij Karbala, tachtig kilometer ten zuiden van Bagdad. Veel is nog onduidelijk over de toedracht van het verlies van de F-18, maar het zou wel de eerste keer zijn dat de Verenigde Staten een gevechtsbommenwerper verlie zen bij gevechtshandelingen. In de buurt van Karbala, een stra tegisch gelegen stad waar de Medina Divisie van de Republi keinse Garde de doorgang naar Bagdad moest bewaken, is woensdag ook een UH-60A Blackhawk helikopter neerge haald. Over het lot van de vlie ger van de F-18 is nog niets be kend, van de Blackhawk werd duidelijk dat zeven van de elf in zittenden zijn omgekomen. Dat de toestellen bij Karbala zijn neergehaald, is niet zo ver wonderlijk. Amerikaanse vlieg tuigen hebben de afgelopen dagen voortdurend aanvallen uitgevoerd op de Medina Divi sie om een doorstoot van de Amerikaanse Derde Infanterie Divisie mogelijk te maken Eer der werd een AH-64D Long bow Apache gevechtshelikop ter neergehaald door Irak. Nachtvluchten De F/A (fighter-attack) 18 Hor net was af komstig van het vlieg- dekschip USS Kitty Hawk, dat ergens in de Perzische Golf vaart. Het schip is meer dan veertig jaar oud. Ook de F/A-18 is niet zo jong meer. De eerste vlucht met de F-18 was in 1978. maar sedertdien is het toestel gemoderniseerd. Het C-model van de F-18 is vanaf 1987 gemo derniseerd, waarbij het ge schikt is gemaakt voor nacht vluchten. Aan boord van het vliegdekschip USS Abraham Lincoln staan zogenoemde Su per Hornets, waarvan er eind vorige maand nog vier extra zijn ingevlogen. Dit toestel, dat pas sinds de zomer van het vorige jaar operationeel is, is groter dan de oude Hornet, kan verder vliegen en kan alle soorten mu nitie afschieten. Het Amerikaanse Centrale Commando in Qatar wist slechts te melden dat de F/A-18 Hornet is neergehaald door een 'grond-luchtdoelraket'. Het kan gaan om een vanaf de schouder gelanceerde raket of een mobiele radargeleide raket. De Republikeinse Garde is uit gerust met SA-14 Gremlin schouder gelanceerde hittezoe- kende raketten. Deze Russische pendant van de Amerikaanse Stinger kan tot op drie kilome ter hoogte een vliegtuig raken. Irak heeft op vrachtwagens ge monteerde SA-2 en SA-6 Gain ful raketten in zijn arsenaal voor de verdediging tegen jachtvliegtuigen. De Medina Divisie kan een SA-6 truck ver dekt opstellen tussen de dadel- velden of in een dorp, en volgens de specialisten van het defen sieonderzoeksbureau Globalse- curity.org in vijf minuten klaar hebben voor lancering Zonder radar De voormalige commandant van de Tactische Luchtmacht bij de Koninklijke Luchtmacht, generaal b.d. Berry Macco ver moedt toch dat de Amerikaanse F-18 is neergehaald met een hit- tezoekende raket. „Als de Ira kezen hun SA-6 raketten zou den willen inzetten, zijn ze kwetsbaar. De Amerikanen ja gen erop. Het zou kunnen dat ze de SA-6 hebben ingezet zonder de radar te gebruiken. Dan stu ren ze de raket weg en geven on derweg instructies. Op het laatst zoekt de raket dan zelf zijn doel. Een vanaf de schouder gelanceerde raket heeft welis waar een beperkt bereik en de schutter moet goed zicht heb ben, maar als het vliegtuig op drie kilometer hoogte vliegt kan zo'n raket effectief zijn. Een vlieger kan flares (vuurkogels) afschieten en manoeuvreren om de raket te ontlopen maar kan deze nog niet storen GPD door Richard Pyle NEW YORK - Amerikaanse be velhebbers kunnen zich na de gevechten bij Basra en andere Iraakse steden een voorstelling maken van wat ze te wachten staat wanneer hun troepen aan komen in Bagdad: gewapend verzet van guerrillastrijders, vaak vermomd in burgerkle ding en snelle aanvallen, waar bij soms burgers in de vuurlinie terechtkomen. Stadsgevechten zijn zo oud als oorlog zelf en zijn een nacht merrie voor het aanvallende le ger. De verliezen zijn meestal groot. Volgens deskundigen moet een leger dat strijd voert in de straten van een stad rekenen op het kwijtraken van ongeveer eenderde van de manschappen, of zij nu gedood worden, ge wond of vermist raken. „Val alleen steden aan als er geen alternatief is", waar schuwde Sun Tzu in de vijfde eeuw voor Christus al in zijn werk 'De Kunst van het Oorlog voeren' Afgelopen september presenteerden de stafchefs van het Amerikaanse leger een stu die over stadsgevechten, die zij het moeilijkste en duurste soort operatie noemden dat er be staat. De geschiedenis heeft uit gewezen dat bij stadsgevechten zowel de aanvaller, als de verde diger en de burgers een hoge prijs betalen, zeiden zij. De stafchefs hebben lering ge trokken uit slagen uit het verle den, zoals tijdens de Tweede Wereldoorlog, of de burgeroor log in Beiroet, toen bleek dat het puin dat van gebombardeerde gebouwen overblijft een uitste kende plek vormt voor de verde diging om zich te verschansen. Een van de leerzaamste strijd tonelen voor de Amerikanen was Mogadishu in Somalië, waar in 1992 achttien Ameri kaanse militairen omkwamen toen twee legerhelikopters van af de grond werden neergescho ten. Dat wees uit hoe moeilijk het is om bijvoorbeeld troepen af te zetten in een drukke stad, waar de verdediging makkelijk troepen en vliegtuigen van dichtbij onder vuur kan nemen. Gerichte missies Militair analisten denken dat een van de strategieën die de Verenigde Staten voor ogen hebben, gericht is op het inzet ten van kleine commando-een heden die in Bagdad korte, ge richte missies zullen uitvoeren, zoals het ontmantelen van wa penarsenalen of het direct aan vallen van Iraakse leiders. Het is bekend dat Amerikanen zijn getraind in nagebouwde stadswijken in Koeweit, maai de plannen voor de strijd inBag- dad worden strikt geheim ge houden. Zo blijft het onduide lijk of grondtroepen met tanks en pantservoertuigen worden ingezet voor een klassieke fron tale aanval op de stad. AP Advertentie Alle achtergebleven meubelen op ons oude adres Stenevate 2 Heinkenszand de Jonge Hoek van Dijke 0113 561482 Alléén zaterdag 5 april: hoogste kortingen bij contante betaling 6 eigen vervoer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5