Protest tegen oorlog is hypocriet PZC PZC Zuid-Afrikaans kabinet staat met rug tegen muur door aids Levenslang zitten maakt mensen gek Israël kent beelden Operatie Vrijheid Zaaien van haat is gemeengoed in Arabische en islamitische landen 4 april 1953 vrijdag 4 april 2003 Gezien de massale en we reldwijde protesten tegen de oorlog in Irak, lijkt de hele wereld de schuld voor de oorlog in de schoenen te schuiven van de Ver enigde Staten. Luisterend naar de protesten is hun politiek arrogant, hypo criet, opportunistisch, im perialistisch en vooral an ti-islamitisch. Harald Doornbos vindt het op merkelijk dat bijna nie mand het heeft over de voormalige vrienden van Amerika - islamitische en Arabische landen - die net zo goed een vriend hebben ingeruild voor een vijand. door Harald Doornbos Onlangs had ik in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel een ontmoeting met de onder minister voor Vrouwenzaken. Ze kende een meneer die sinds 11 september 2001 nogal wordt gezocht door de Amerikanen. „Toen ik Osama bin Laden ont moette, zat hij zwijgend in een kring van mannen, ik was de enige vrouw. Er werd gesproken over de tactiek van de inoedja- hedien tegen de Russen. Ik ken de zijn naam niet, maar iedereen noemde hem 'De man van de Amerikanen'. Na de aanslagen van 11 september zag ik z'n ge zicht op televisie: hé, daar heb ik nog mee in een grot gezeten, dacht ik toen." Hoe anders is het nu. Ruim een decennium na het einde van de Koude Oorlog zijn oude vijan den vrienden en oude vrienden vijanden geworden. Op dit mo ment vechten Amerikaanse grondtroepen in Afghanistan tegen Bin Ladens Al Qaeda- strijders en in Irak tegen de troepen van Saddam Hoessein, ook al weer zo'n oude bondge noot van de VS. Gezien de massale en wereld wijde protesten tegen de oorlog in Irak, lijkt de hele wereld de schuld in de schoenen te schui ven van AmerikaIs het niet toe vallig, zo beweren velen, dat na de ineenstorting van het Sovjet communisme (1988-1991), de Amerikanen binnen een paar maanden alweer een nieuwe vij and tevoorschijn hadden geto verd? Bijna niemand lijkt het echter te hebben over de voor malige vrienden van Amerika: de islamitische en Arabische landen. Niet alleen Amerika, maar ook radicale moslims had den na de val van het commu nisme een nieuwe vijand nodig. Jarenlang werkten figuren als Osama bin Laden met de VS sa men in wat Amerika en moslim fundamentalisten beschouw den als de speerpunt van hun gezamenlijke strijd: het verdrij ven van de goddeloze Russen uit Afghanistan. Aan het einde van de jaren tachtig stortte het com munisme ineen en trokken de Russen zich terug uit Afghanis tan. De Amerikaanse geld stroom naar de strijders in Af ghanistan droogde bijna onmiddellijk op. Daar zaten Os ama en z'n manschappen dan in hun grotten in Afghanistan met hun zo gekoesterde Heilige Oor log, hun Jihad. Gelukkig voor Osama (en de Amerikanen), was daar Sad dam Hoessein. Diens invasie in Koeweit leidde ertoe dat de Amerikanen hun leger stuurden naar Saoedi-Arabië. Het 'bezet te' de Heilige Plaatsen. Osama's nieuwe Jihad had inmiddels vorm gekregen. De Amerikanen waren nu ongelovige honden die de islamitische wereld wilden bezetten. Die hele islamitische wereld, en Europa, lijkt onder tussen mee te gaan in een golf van anti-Amerikanisme. Libanon De invasie van Irak? Een schan de! Merkwaardig dat niemand het heeft over de Syrische inva sie van Libanon in 1976 en dat die Syrische troepen daar tot op de dag van vandaag nog altijd zitten Herinnert u zich een de monstratie hiertegen? Dan de bombardementen op Irak - een misdaad tegen de menselijk heid, vinden velen. Tikkeltje merkwaardig, maar er waren geen demonstraties of rellen toen de Koerden werden vergast door Saddam. Tevens waren de straten in het Midden-Oosten en Europa leeg toen er tijdens de Iran-Irak-oorlog een half mil joen doden vielen. Veel is er de afgelopen weken gesproken over de Amerikaanse politiek van Shock and Awe, in het Nederlands het best te ver talen met Schok en Vrees. Zelfs al zou het door de Iraakse rege ring genoemde cijfer van 350 burgerdoden kloppen, dan nog is dat geen Shock and Awe Schok en Vrees zijn tapijtbom bardementen op steden. Schok en Vrees was Hama 1982. De meesten zullen zich afvra gen: wat is Hama 1982? Logisch, want in het Midden-Oosten, noch in Europa, is er ooit ie mand de straat opgegaan toen het Syrische leger in februari van dat jaar een einde maakte aan een opstand van radicale moslims in de stad Hama. Er vielen in 27 dagen 35.000 doden onder de bevolking van Hama Kijk, dat is Schok en Vrees. Daarbij komt dat veel Arabi sche en moslimregimes, die af gezien van Iran allemaal onde mocratisch zijn, het idee van een 'buitenlandse vijand' actief sti muleren in een poging de aan dacht van de bevolking af te lei den van hun eigen chaotische en corrupte beleid. Zolang die er is, heeft tenminste niemand het over lastige zaken als democra tie, armoedebestrijding, positie van de vrouw of minderheden. In ieder Arabisch of moslimland is het normaal om te zeggen dat alle joden moeten worden ver gast. Irak geeft de familie van iedere Palestijnse zelfmoorde naar een beloning van een paar duizend dollar. Je mag Saoedi- Arabië alleen maar binnen na het tekenen van een niet-jood verklaring. Maar niet alleen Israël en de jo den zijn 'de vijand'. Iran stimu leert anti-Iraakse gevoelens bij de bevolking. In Pakistan krijg je op iedere straathoek te horen dat die 'vuile hindoes in India dood moeten'. Dit zorgt ervoor dat deze samenleving verziekt wordt door een constante sti mulering van haat en geweld. Oorlog wordt beschouwd als een volledig geaccepteerd mid del om je doel te bereiken. Dat Amerika hypocriet bezig is, lijdt geen twijfel. Maar het doen voorkomen alsof Amerika daar het alleenrecht op heeft, is - op z'n zachtst gezegd - nogal hypo criet. GPD door Ad Bloemendaal Wegversperringen, slachtoffers onder bur gers, straatgevechten, gewa pende militanten vermomd als burgers en zelfmoordaan slagen. Welkom in het Mid den-Oosten. Naarmate de strijd in Irak langer duurt krijgen Israëliërs steeds meer het gevoel te kijken naar een 21 jaar oude film. De set was Libanon en de ti tel luidde 'Operatie Vrede voor Galilea'. Verder berust het scenario van 'Operation Iraqi Freedom' bijna op pla giaat. Net als nu de geallieer den in Irak trok het Israëli sche leger in 1982 Libanon binnen om de machtsverhou dingen in de regio drastisch te wijzigen, zonder dat aan het begin duidelij k te zeggen Het officiële doel van Vrede voor Galilea was Libanon te zuiveren van de Palestijnse milities, die een staat-in-de- staat vormden en regelmatig Israël introkken voor ter reuracties. Sneller dan ver wacht stonden de Israëliërs aan de poorten van Beiroet en stapten Arafat en de zij nen op de boot naar Tunis. Minister Sharon van Defen sie koesterde veel grootsere plannen: een pro-Israëlische regering in Libanon. Maar de gebeurtenissen namen een voor het Midden-Oosten na tuurlijke en voor Israël on gunstige keer. De verkozen en door Israël gesteunde pre sident Gemayel werd ver moord, nog voor hij het ambt kon aanvaarden. In het zui den richtten de sjiieten, die de Israëlische troepen had den ingehaald als bevrijders, zich tegen de bezetters en stichtten de Hezbollah. Moeras De achttien jaren daarna handhaafden de Israëliërs zich met wegversperringen en in gefortificeerde leger kampen tegen milities en zelfmoordcommando's. Hoe wel het officiële doel (PLO verjagen) was bereikt, en het eigenlijke doel (het aan o macht helpen van een Isra- goed gezind bewind) onhaa baar was gebleken, ging hf: leger niet naar huis. Hetg wapende verzet van de Lib;; nezen verschafte de regeriq in Jeruzalem een nieuw dot' tonen dat Israël 'niet zwic: onder druk van chaos en te reur'. Geen premier durf; het gezichtsverlies aan, la Ehud Barak in 2000 het leg terugtrok. Een half jaar late begonnen de Palestijnen q de Westelijke Jordaanoe\-= en in de Gazastrook huniir. fada, waarbij de strijd vano Hezbollah in Libanon h voorbeeld was. Tiran Saddam Hoessein is; de afgelopen dertig jaar: geslaagd Irak als eenheid) besturen. Vergeleken metó tijd daarvoor, toen er orao paar maanden een nieu? machthebber zat, was fc land een toonbeeld van su biliteit. Onder de oppervlai te is Irak echter bijna net: verdeeld als Libanon. Het: de vraag of een nieuw, do;i de Amerikanen aangemot digd bestuur, de sluimerend religieuze en etnische teger. stellingen kan beteugelen. Net als in 1982 Israël, zegge de Amerikanen nu dat fl troepen 'geen dag langer d; nodig is' zullen blijven. Mas hoe lang is dat? Wat gebeic er als president Bush er nu in slaagt zijn eigenlijke da te bereiken, namelijkhetve tigen van een pro-westerse tegelijk stabiel en milita krachtig bestuur? Laat I Irak dan aan zijn lot over?( blijven de legers, om dew reld te laten zien dat ze 'mi zwichten onder de druk va chaos en terreur'? Zal h thuisfront zich daar bij nee leggen? En hoe zal de Arab sche wereld reageren op v, Irak nu al omschrijft als 'b nieuwe kolonialisme'? Optimisten schetsen es beeld waarin Irak zich on vormt tot geleide democn tie, a la Egypte of Jordani Helaas krijgen optimisten: dit deel van de wereld zelde gelijk. GPD door Henk van Gelder en Paul Bolwerk Tot aan je dood achter de tra lies zitten. Het is gekma kend, deprimerend en leidt soms tot gedachten aan zelfmoord. „Voor levenslang ge straften is het leven uitzicht loos", zegt advocaat Wim An ker. „Een leven zonder zin, zonder een venster op de toe komst." Met het opvangen en begeleiden van levenslang gestraften in Nederland is het volgens Anker matig gesteld. „Het is een on derontwikkeld terrein." De Friese strafpleiter mist een een duidig en goed doordacht rijks beleid voor deze volgens hem 'groeiende populatie onder de gedetineerden'. Het ministerie van Justitie weerspreekt het ge brek aan kennis en begeleiding op dit terrein. Zelf heeft Anker een vijftigtal veroordeelden met vijftien jaar en langere gevangenisstraffen onder zijn hoede. Onder hen be vinden zich drie mensen met 'le venslang'. Anker staat dergelijke cliënten niet alleen bij in de rechtszaal. Ook na de veroordelingen bege leidt de advocaat, die samen met zijn broer Hans een bloeien de praktijk heeft, deze mensen nog jarenlang. Vaak is dat tot het einde van hun gevangenisstraf, zoals Ferdi E., ontvoerder en moordenaar van Gerrit Jan Heijn, die na dertien jaar en drie maanden gevange nis vorig jaar weer vri jkwam In voorkomende gevallen reikt de begeleiding van de gebroe ders Anker tot aan het graf. In het geval van de Utrechtse se riemoordenaar Hans van Z. re gelde Anker bijvoorbeeld de uitvaart van zijn cliënt, Uitgewoond Mocht Volkert van der G. voor het plegen van de moord op Pim Fortuyn van de Amsterdamse rechtbank levenslang krijgen, dan wacht hem een bijzonder eenzaam bestaan. Anker: „Ik bezocht eens op één. dag zes mensen zonder horizon: drie levenslang gestraften en drie langgestraften met tbs. Na afloop vroeg mijn chauffeur aan mij 'Wat is er met jou gebeurd7' Ik zag er totaal uitgewoond uit. Ontmoetingen met deze mensen zijn zó vermoeiend. Er is geen ruimte voor een kwinkslag, een mop of blijdschap. Elke gesprek staat in het teken van de leegte van het bestaan, de somberte en het pijnlijke verleden. Voor de toekomst is geen plaats." Levenslange gevangenisstraf wordt steeds vaker opgelegd. De afgelopen vijf jaar kregen zeventien verdachten deze zwaarste sanctie die ons land kent opgelegd, waarvan vijf vo rig jaar. Tussen 1960 en 1997 be trof het zes mensen. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar zijn twee mensen, onder wie een Haagse ex-verpleeg kundige als enige vrouw, we gens levensdelicten tot levens lang veroordeeld. El f mensen zitten op dit moment in Nederland een onherroepe lijk levenslange gevangenis straf uit. Bovendien wachten tien tot levenslang veroordeel den nog op behandeling van hun hoger beroep. Fabeltje Er zijn nog steeds veel mensen die denken dat levenslang in de praktijk 'slechts' neerkomt op twintig tot vijfentwintig jaar, maar dat is echt een fabeltje. Levenslang is letterlijk levens lang, tenzij je (na een verzoek daartoe) gratie krijgt. Slechts twee keer na de Tweede Wereldoorlog werd gratie aan een levenslang gestrafte ver leend: in de jaren negentig aan meervoudig moordenaar Hans van Z. en in de jaren vijftig aan dokter O., een arts die zijn vrouw en een medegevangene vergifigde. Hondje Puur juridisch gezien is volgens Anker levenslang inderdaad een 'bijna doodverklaring' (poena proxima morti). Voor hen geen doodstraf, maar een le venseinde in de gevangenis. „Omringd door mensen die streepjes op de celdeur zetten en zo de dagen naar hun vrijheid aftellen. Dat is voor levenslang gestraften een gekmakende, deprimerende en soms suïcidale gedachte", aldus advocaat Anker. De dag doorkomen is veelal een groot probleem. „Opstaan heeft ook eigenlijk geen zin." Meestal zie je ook dat het aantal bezoe kers in zulke gevallen steeds kleiner wordt totdat soms zelfs de laatste afhaakt. Anker: „Een cliënt van mij is dolblij dat hij af en toe een hondje op bezoek krijgt. Ook naar mijn komst kijkt hij uit." GPD De strijd rond aidsremmers in Zuid-Afri ka escaleert. De regering van het land met de meeste géinfecteerden blijft weigeren de medicijnen beschikbaar te stellen en wordt nu aangeklaagd wegens zeshon derd moorden per dag. Vijf miljoen men sen lijden aan de ziekte, ofwel één op de negen inwoners. door Eelco van der Linden Surrealisme regeert in Zuid-Afrika en aidsactivist Zackie Achmat heeft er genoeg van. Het spijt de leider van de suc cesvolle Treatment Action Campaign (TAC) de ANC-regering hard aan te moe ten vallen, omdat hij zelf ook stamt uit de organisatie die streed tegen Apartheid. Maar nood breekt wet. „In Zuid-Afrika sterven elke dag zeshonderd tot duizend mensen aan aids. Het gebeurt onder de ogen van een regering die weigert dit als noodsituatie te bestempelen en in te grij pen", zegt Achmat. De TAC-leider (41) is gehuld in een T-shirt met de slogan van de nieuwe campagne: 'Stervend van Verlangen Behandeld te WordenHet zal er hard aan toegaan en de grenzen van de wet zullen met de nieuwe acties licht overschreden worden. Dat is niet kenmerkend voor TAC, want tot nu toe kozen de Zuid-Afrikaanse aidsacti- visten voor overleg en onderhandelen met de regering. En via rechtszaken wisten zij belangrijke overwinningen te boeken. Maar de maat is vol voor Achmat. „We hebben 4,5 jaar gepraat, zonder ooit een oprecht woord uit hun mond te horen. Ter wijl de mensen om je heen doodgaan, heb ben ze niets anders gedaan dan de zaak traineren." De seropositieve Achmat vertelt dat zijn toestand ernstig is. Hij slikt geen aidsrem mers, uit solidariteit met de 500.000 Zuid- Afrikanen die medicijnen nodig hebben maar ze niet krijgen. Achmats verslechte rende toestand leidde tot een vaderlijk be zoek van Nelson Mandela. De oud-presi dent legde na afloop van die ontmoeting de belangrijke verklaring af dat Zuid- Afrika de zogenoemde generieke medicij nen - goedkope kopieën van dure, gepa tenteerde medicijnen - zou moeten impor teren uit landen als India en Brazilië. Te duur De regering aan wie het advies was ge richt ondernam echter geen stappen. Wel verdedigt het bewind van Thabo Mbeki zich dezer dagen paginagroot in de kran ten tegen de TAC-campagne en legt ze uit hoe het nu precies zit met de aidsremmers. De medicijnen worden niet geassocieerd met voodoo, zoals de minister van Finan ciën onlangs deed, maar worden bestem peld als nuttig maar nog steeds te duur. Het maakt mensen als Achmat hels. Wil- Leden van het Treatment Action Campain (TAC) protesteren in Johannesburg tegen het weigeren van de Zuid-Afrikaanse regering aidsremmers ter beschikking te stellen. foto Themda Hadebe/GPD bert Bannenberg, een Nederlandse arts die al lang in Afrika werkt en de ANC-re- gering adviseerde over het opstellen van een medicijnbeleid, is iets milder. „Ze zijn een eind in de goede richting opgescho ven, maar de hele waarheid vertellen ze nog niet. Er is bijvoorbeeld genoeg geld en de medicijnen zijn niet meer te duur." De regering, zegt Bannenberg, kan con form de gewone patentwet kiezen voor 'dwanglicenties'. Daarbij kunnen gene rieke medicijnen geïmporteerd worden als de prijzen voor de gepatenteerde me dicijnen te hoog zijn en de nood in een land te groot. In 1996 kostte de 'cocktail' van aidsremmers 10.000 dollar per jaar per patiënt, vijf jaar later was dat 1100 dollar. Nog steeds te duur, maar de goedkope va riant ging naar 3 50 dollar en dat bleek wel haalbaar. Bannenberg: „Het punt is dat de regering nooit de weg van de dwanglicenties heeft willen bewandelen. Zelfs niet nadat de farmaceutische industrie twee jaar terug het juridisch verzet opgaf tegen een wet van de Zuid-Afrikaanse regering uit 1997, die goedkopere medicijnen moge lijk maakte." Uitgaande van de 500.000 aidspatiënten die medicijnen hard nodig hebben, zouden de kosten van het eerste jaar 175 miljoen dollar bedragen. Dit be drag loopt op tot 700 miljoen in 2008 en 2 miljard dollar in het piekjaar 2015. Ban nenberg: „Dat is een erg conservatieve be rekening die geen rekening houdt met alle indirecte besparingen. Voor Zuid-Afrika zijn deze kosten met hulp van internatio nale donoren en organisaties zeker op te brengen." De regering stelt dat ze haar omstreden ideeën over aids (dat er geen link zou zijn met hiv) en aidsremmers (giftig) heeft af gezworen Waarom er vervolgens niets ge beurd, is ook Bannenberg een raadsel. Men steunt nu wel het idee van de zoge naamde vrijwillige licenties, waarmee Zuid-Afrikaanse farmaceutische bedrij ven de medicijnen hier zouden kunnen produceren. Ze kosten dan iets meer dan de generieke medicijnen, maar Zuid- Afrika en 's lands industrie zouden er veel baat bij hebben, een idee dat de econoom Mbeki moet aanspreken, vindt ook Ban- nenburg. Rekening Maar ondertussen tikt de klok door en sterven er steeds meer mensen aan aids. Allerlei organisaties en nieuwe bedrijfjes zijn daarom bezig om via mazen in de wet generieke medicijnen zelf te importeren. Bannenberg voorspelt binnen enkele maanden eclatante ontwikkelingen. „Die medicijnen zijn erstraks. De farmaceuten zullen uit pr-oogpunt niet durven te pro cederen en de regering krijgt de rekening in de vorm van een pr-debacle omdat ze zijn blijven wachten." GPD STRANDJUTTEN - Een land arbeider uit Nieuwvliet is ver oordeeld tot tien gulden boete. De man had op het strand drie planken gevonden en mee naar huis genomen, in plaats van ze aan te geVen bij de strandvon der. Een andere landarbeider kreeg zestig gulden boete om dat hij een flinke partij balken, planken en brandhout had ge jut zonder deze aan te geven. KOLEN - Op Oudejaarsavond in de kou zitten, daar had een landarbeider uit Oostburg geen zin in. Hij stal daarom die nacht twintig kilo eierkolen uit het kolenhok van zijn buurman, die op reis was. Dat kwam hem op twintig gulden boete te staan plus één wi hechtenis, met een proeft van twee jaar. VOEDERBIETEN - In de! ven van Ellewoutsdijk twee schepen met voedert ten gearriveerd voor de gei peerde veehouders van S woutsdijk en Driewegen., zijn geschonken door Noordhollandse gemeenta Waterland. PONTON - Rijkswaters heeft afgezien van het plani een Phoenix-ponton van 23 ton in het Schephoekgóf. plaatsen. In plaats daan wordt een steenbestort aangebracht. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-maiï redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-maiï redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar: €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voer het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: €1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BB Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewez Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kan zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 Rubrieksadvertenties (klei Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114) 372770 Fax (0114)372771 lnternet:www.pzc nl/adverteren Auteursrechten voo'behouden Uitgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern O aan ons verstrekte gegevens hebben wi| oogenomen in een bestand dat wordt gr" - (abonnemeritenladrmnvstrat» en om u te (laten) informeren over voor u relevante ducten van de titels en de werkmaalschappi[en van Wegener o' door ons zorgvuldig gr derden Als u op deze mlormatie geen pri|S stelt dan kunt u dft schriftelijk melden bij P lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot ujegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4