Akkoord over hogere uitkering WAO'ers Nederland niet klaar voor sars-uitbraak Schuldenregistratie moet van kabinet worden uitgebreid Koopwoningen gaan vaker in de verhuur 3 CDA en PvdA ruziën over migratiebeleid Vermoedelijke moordenaar Jessica Richel opgespoord ANWB wil verruiming van wet smartengeld Zuiderzeemuseum maakt zich op voor nieuw seizoen Boompje hangen Belastingtelefoon niet langer gratis Nieuw-Guinea-archieven openbaar Duo bekent moord op poelier Mensensmokkelaars opgepakt SP wil Balkenende op 5 mei weren Ophef over foto's huis Maxima en Alexander vrijdag 4 april 2003 door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - De uitkering voor arbeidsongeschiktheid wordt over drie jaar verhoogd van 70 naar 75 procent van het laatst verdiende loon, als blijkt dat door de nieuwe WAO-wet er aanzienlijk minder arbeidson geschikten zijn bijgekomen. [CDA en PvdA hebben hierover 'gisteren bij de formatie-onder- ihandelingen overeenstemming bereikt. Met welk percentage het aantal nieuwe WAO-aan- meldingen moet zijn gedaald, zal nog worden vastgesteld. Het CDA mikt op een daling van mi nimaal veertig procent PvdA-leider Wouter Bos en CDA-premier Balkenende heb ben besloten dat een nieuw WAO-stelsel zo snel mogelijk moet ingevoerd, bij voorkeur in 2004. In dat nieuwe stelsel heb ben alleen nog werknemers die volledig arbeidsongeschikt zijn recht op een uitkering. Als de nieuwe wet voldoende vruchten afwerpt, wordt de boete voor werkgevers die relatief veel werknemers in de WAO laten te- 'rechtkomen, afgeschaft. Dienstjaren CDA en PvdA nemen in grote lijnen de afspraak over die het huidige centrum-rechtse kabi net al had gemaakt. Belangrijk verschil is, dat beide partijen de omstreden 'referte eis" schrap pen. Volgens deze bepaling zou den alleen werknemers met een minimum aantal dienstjaren in aanmerking komen voor een WAO-uitkering. In het nieuwe stelsel wordt de WAO gereser veerd voor werknemers die vol ledig en langdurig arbeidsonge schikt zijn, ongeacht hun arbeidsverleden. Mensen met een ziekte of gebrek waarbij herstel binnen vijfjaar mogelijk is, blijven gewoon in dienst van de werkgever. Die moet er alles DEN HAAG - Naasten van slachtoffers van verkeersonge lukken, medische fouten of ge weldsmisdrijven moeten meer dan 10.000 euro aan smarten geld kunnen krijgen. Bovendien moeten veel meer mensen voor de regeling in aanmerking ko men en niet slechts partners, ou ders en kinderen. ,De belangenorganisatie rea geert op een wetsvoorstel dat de -Tweede Kamer nog moet be spreken. Een nauwe kring van betrokkenen komt volgens het voorstel in aanmerking voor smartengeld als iemand door andermans schuld overlijdt of Jilijvend ernstig letsel oploopt. In het wetsvoorstel is de hoogte van het smartengeld gekoppeld aan de ernst van het letsel. De ANWB vindt dat niet terecht. Ook vindt de bond dat ook an deren dan zeer naaste familiele- ,den of partners kunnen zijn ge dupeerd. Daarom wil de bond dat de 'de aard van de relatie en de mate van de nadelige invloed van overlijden, letsel, of handi cap bepalend zijn voor de hoog ste van het smartengeld. ANP aan doen om een passende func tie te vinden. Over het migratiebeleid konden PvdA en CDA het gisteren niet eens worden. Het CDA is alleen bereid een paar duizend uitge procedeerde asielzoekers als nog een verblijfsvergunning te geven ('specifiek pardon'), als daar een keihard migratiebeleid tegenover staat. Met name de eisen die Neder land stelt aan het halen van een huwelijkspartner uit het bui tenland moeten fors worden aangescherpt. Dat heeft CDA- onderhandelaar Verhagen gis teren duidelijk gemaakt in een korzelig gesprek met PvdA-lei- der Wouter Bos. Bos herhaalde gisteravond dat het stellen van inkomenseisen bij huwelijksmigratie voor zijn partij principieel onaanvaard baar is. Het CDA eist dat de 'gastpartner' minimaal 130 pro cent van het minimumloon ver dient, om te voorkomen dat steeds meer migranten aan spraak maken op dure regelin gen zoals individuele huursub sidie. De partijen slaagden er ook niet in een akkoord te slui ten over het ziektekostenstelsel Over voorgenomen bezuinigin gen, waarop de vakbonden woe dend hebben gereageerd, praat Bos vanochtend met FNV-voor- zitter De Waal. GPD van onze redactie binnenland BREDA - De politie heeft vorige week een 35-jarige man aange houden als verdachte van de moord op Jessica Richel uit Et- ten-Leur. De DNA-structuur van de oud-inwoner van Etten- Leur komt overeen met sporen- materiaal dat indertijd op het li chaam van Jessica werd aange troffen. Dat heeft het openbaar ministe rie gisteren bevestigd. Jessica Richel is op 12 juni 1991 voor het laatst gezien, toen zij in Etten-Leur de laatste trein naar Breda nam. De volgende mor gen werd de 18-jarige vrouw dood aangetroffen bij de vuil stortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. Ze was gedeeltelijk ontkleed, had een snee in haar hals en twee dichtgebonden plastic zakken over haar hoofd. Uit on derzoek bleek dat het meisje was misbruikt. Enkele sieraden en een deel van haar kleding zijn nooit teruggevonden. Het onderzoek naar de moord is in de loop der jaren herhaalde lijk heropend. De politie hield enkele keren verdachten aan, die steeds weer moesten worden vrijgelaten omdat ze niets met de zaak te maken hadden. On der hen was ook de stiefvader van Jessica. Naar aanleiding van een onder zoek door het Landelijk Team Kindermoorden (LTK) heeft een rechercheteam van de politie in Breda de zaak halverwege vorig jaar opnieuw geopend. ANP ENKHUIZEN - De voorbereidingen voor het komende toeristenseizoen in het Zuiderzeemuseum van Enkhuizen zijn in volle gang. Hier repareert een medewerker net ten. Morgen opent het museum weer de deuren. De directie hoopt dit jaar zo'n 300.000 bezoekers te verwelkomen. foto Koen Suyk/ANP door Ap van den Berg en Dick Hofland DEN HAAG - Nederlandse zie kenhuizen zijn niet klaar voor een massale uitbraak van de longziekte sars. Volgens de In spectie voor de Volksgezond heid is er onvoldoende beade mingsapparatuur om een fors aantal patiënten te behandelen. Wel zijn er genoeg medicijnen en plaatsen voor ongeveer twee duizend patiënten. Tot nu toe is er overigens nog geen Nederlan der met sars besmet De angst voor de besmettelijke ziekte neemt toe. Ziekenhuizen en reisbureaus worden over stelpt met vragen, schoonma kers van vliegtuigen maken zich ernstig zorgen over het grote ge vaar op besmetting en de Hoge school Zeeland en de Hanzeho geschool Groningen hebben voorzorgsmaatregelen geno men omdat enkele honderden studenten uit Zuid-Oost Azië daar lessen volgen. De reis van een aantal studenten uit Shang hai naar Vlissingen is voorlopig uitgesteld en zes Chinese studenten die maandag in Vlis singen arriveerden zitten in middels voor tien dagen in qua rantaine. De Tweede Kamer was gisteren na een overleg met de inspectie allesbehalve gerustgesteld. De Kamer vindt dat er veel meer maatregelen nodig zijn om de epidemie te bestrijden en - voor het geval sars in Nederland toe slaat - patiënten goed op te van gen. PvdA-kamerlid Khadija Arib heeft het gevoel 'dat we sars niet ernstig genoeg nemen'. WD-collega Anouchka van Miltenburg vraagt zich af of alle reizigers uit de grootste besmet tingshaarden China. Hong kong, Singapore, Canada en Vietnam voortaan lichamelijk moeten worden onderzocht. Volgens de inspectie is dat 'om logistieke redenen' niet aan te raden. Van Miltenburg sugge reert dat dan op enig moment wellicht een aantal vliegtuigen niet meer in Nederland zou mo gen landen. Volgende week praat de Kamer met staatsse cretaris Clemence Ross van Volksgezondheid over de sars- epidemie. Over de gehele wereld zijn nu ruim 2300 mensen besmet, v&n wie er ongeveer tachtig zijn overleden. Volgens de Duitse vi- roloog Wolfgang Preiser van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is de epidemie in het Chinese Guangdong mogelijk over zijn hoogtepunt heen Maar dat betekent volgens hem niet dat elders in de wereld dat hoogtepunt ook maar enigszins ^lEA/s' AjfcEA/V PAlM F-EA/ FACF. L-l FT" door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Steeds meermen sen komen in de knel doordat ze te veel schulden hebben. Het ka binet wil daarom de kredietre gistratie uitbreiden om zo lenin gen aan particulieren te kunnen beperken. Onderzocht wordt of ook beta lingsachterstanden in huur en bij energiebedrijven voortaan geregistreerd kunnen worden, opdat de draagkracht beter kan worden getoetst Volgens een onderzoek dat is verricht in opdracht van de mi nisteries van Financiën en Soci ale Zaken, beschikt het Bureau Krediet Registratie (BKR) nu over onvoldoende gegevens. Kredietverstrekkers zoals ban ken kunnen contact opnemen met het BKR om te weten wat de financiële draagkracht van een klant is als die een lening wenst Blijkt uit de BKR-gegevens dat de klant nog veel andere lenin gen heeft lopen, dan krijgt hij geen krediet meer. Gegevens over huurschuld of een schuld bij het elektriciteits bedrijf staan daar nu echter niet vermeld en die kunnen fors zijn. Om de consument verder te be schermen, wordt een krediets verstrekker die misleidende re clame maakt, voortaan bestraft door de Autoriteit Financiële Markten. Deze toezichthouder kan boetes uitdelen Volgens de twee ministeries is een te veel aan kredietverstrek king nooit geheel uit te sluiten. Een consument is echter niet te gen alles te beschermen, vinden zij, hij houdt ook zijn eigen ver antwoordelijkheid. GPD DEN HAAG - Voor de belastingtelefoon moet in de toekomst mogelijk worden betaald door mensen die de vraagbaak met hun mobiele telefoon bellen. Dat is een van de maatregelen die het ministerie van Financiën achter de hand houdt als een volgend kabinet besluit tot nog meer bezuinigingen. De belastingtelefoon is nu voor elke beller gratis. Financiën draait op voor de kosten, die alleen al voor mobiele bellers op lopen tot 'een paar ton in euro's', aldus gisteren een woord voerder van het ministerie Een andere maatregel waar over wordt nagedacht, is het afschaffen van het gratis antwoord nummer van de Belastingdienst. ANP DEN HAAG - De Koninklijke Marine maakt de archieven van de Marine Inlichtingendienst (Marid) over de kwestie Nïeu w- Guinea openbaar. De meeste documenten zijn vanaf volgende week donderdag in te zien bij het Nationaal Archief in Den Haag Volgens het Nationaal Archief is het voor het eerst dat een militaire inlichtingendienst de archieven prijsgeeft. De marine bewaakte Nieuw-Guinea tot 1 mei 1963. het mo ment waarop deze laatst overgebleven Nederlandse kolonie in de Archipel ook, onder internationale druk, aan het nieuw ontstane Indonesië werd overgedragen. ANP ZAANSTAD - Twee mannen uit Amsterdam van 19 en 23 jaar hebben bekend op 19 maart een 63-jarige poelier in Lands meer te hebben gedood. Dit zei de politie gisteren. De verdachten zijn op 25 maart aangehouden, samen met een 22-jarige man uit Amsterdam. Die laatste is vrijgelaten, om dat met is gebleken dat hij iets met de zaak te maken had. De 23-jarige verdachte was een bekende van de poelier, die twee keer eerder het slachtoffer was van een overval. Het slachtoffer werd de avond na de overval in de woning naast zijn winkel gevonden door de politie. Hij was omgekomen door messteken. De buit was een onbekend geldbedrag. ANP ZWOLLE - Een rechercheteam heeft zaterdag in Amsterdam, Almere en Frankfurt drie mannen en een vrouw aangehouden op verdenking van mensenhandel, mensensmokkel en deel name aan een criminele organisatie. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Zwolle gisteren bekendgemaakt. De vier verdachten maken vermoedelijk deel uit van een in ternationale organisatie die zich bezighield met mensenhan del. De gesmokkelden waren hoofdzakelijk jonge meisjes uit Nigeria. Na hun aankomst in Europa werden zij gedwongen om een geldbedrag van 40.000 tot 60.000 euro aan de bende te betalen. De meisjes moesten dat als prostituee in Nederland, België, Frankrijk. Spanje en Duitsland verdienen ANP HAARLEM - Premier Balkenende moet wegblijven bij de na tionale 5 mei-viering dit jaar in Haarlem. Dat vindt de Haar lemse SP. Balkenende opent op uitnodiging van het Comité 4 en 5 mei de nationale viering van de bevrijding. Hij ontsteekt het bevrijdingsvuur en houdt een toespraak. Volgens fractievoorzitter P Eibers van de SP is de komst van Balkenende ongepast, omdat zijn regering de oorlog in Irak steunt. Eibers zegt dat de premier daarom bij grote delen van de Haarlemse bevolking 'omstreden' is. De SP noemt de deel name van Balkenende een 'duidelijke provocatie'. ANP in de buurt is. Zo vreest Japan dat veertien mensen besmet zijn geraakt en moeten in Indonesië alle reizigers die het land willen binnenkomen zich aan een ge zondheidstest onderwerpen. GPD door Alex Boqers AMSTERDAM - Als koopwo ning bedoelde nieuwbouwhui zen worden steeds vaker ver huurd. Voor de woningen zijn geen kopers te vinden, terwijl mensen die in het duurdere seg ment willen huren niets van hun gading aantreffen. Dat stelt Amvest, een van de grootste particuliere verhuur ders van woningen. Het bedrijf heeft in de eerste twee maanden van het jaar tweehonderd koop woningen gekocht van project ontwikkelaars. Dat is evenveel als in heel 2002 en directeur Menno Maas gaat ervan uit dat deze trend doorzet. Volgens Maas is de interesse in koopwoningen op een aantal grote nieuwbouwprojecten da nig afgenomen door de ver slechterde economische om standigheden. Aan duurdere huurwoningen met huurprijzen van boven de 600 euro per maand is volgens Maas een groot gebrek. Uit on derzoek blijkt dat slechts 5 pro cent van de nieuwbouw van wo ningen bestaat uit woningen in dit segment (dat zijn ongeveer 3500 woningen), terwijl er be hoefte zou zijn aan 15 tot 17 pro cent. Potentiële huurders voor Am- vest zijn een- tot tweepersoons huishoudens, 55-plussers, star ters die geen lening kunnen krij - gen en mensen die weten dat er steeds meer goede nieuwe huur woningen op de markt komen en daarom aan huren de voorkeur geven. Het bedrijf heeft de afgelopen maanden negen woningen ge kocht in een soort 'verkoop en huur terug-constructie.' Hierbij verkoopt de eigenaar zijn wo ning aan Amvest en huurt hij deze vervolgens terug Amvest richt zich met deze con structie op 55-plussers. De ver kopers willen niet meer de zorg over hun huis. maar er wel blij ven wonen. Ook kunnen ze de overwaarde contant maken als pensioen- of reispotje Een an dere doelgroep zijn scheidende echtparen. Een van de twee ex-echtelieden kan in het oude huis blijven wo nen terwijl de ander zijn of haar deel van de waarde van het huis krijgt. GPD DEN HAAG - Een leerlinge van het Welland-college rust uit in een boom van het Ockenburgh-park tijdens een open dag van de dienst groenvoorziening van de gemeente Den Haag. Om de bomen te kruinen klimmen de medewerkers van de groenvoorziening met speciale uitrusting in de bomen. De organisatie hield gisteren een demonstratiedag boom verzorging om jong personeel aan te trek ken. De gemiddelde leeftijd van de medewerkers ligt momenteel ver in de veertig. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Willem- Alexander en Maxima zijn 'onaangenaam verrast' door een stiekeme fotoreportage van hun nieuwe woning in Wassenaar. De foto's staan in de Privé van deze week. De Rijksvoorlichtingsdienst on derzoekt de herkomst van de foto's. ..We willen weten hoe dit heeft kunnen gebeuren", zegt Han Tonnon, woordvoerder van de RVD. Met de aanne mers en bouwbedrijven zijn strikte afspraken gemaakt over bescherming van de pri vacy van het kroonprinselijk paar, juist om het maken van stiekeme foto's te voorko men. Die afspraken zijn kennelijk geschonden. Elf pagina's lang toont het weekblad kiekjes uit villa Eikenhorst, van toilet tot keuken, van sauna tot kinderkamer. De villa, voorheen bewoond door prinses Christina, on dergaat op dit moment een grondige opknapbeurt en verbouwing. Rond het land goed, eigendom van prinses Juliana, is een soort tank gracht gegraven en zijn hek ken geplaatst om Willem- Alexander en Méxima te be veiligen Het paar woont nu nog in de woning van Wil- lem-Alexander aan het Noordeinde, pal naast het werkpaleis van koningin Beatrix. Evert Santegoeds, hoofdre dacteur van Privé wil niet zeggen hoe de reportage tot stand is gekomen. Er staat, anders dan gebruikelijk, geen naam van de fotograaf bij de foto's, die mogelijk zijn gemaakt door een bouwvak ker of andere werknemer van een van de bedrijven die in Eikenhorst aan de slag zijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3