Fietsbond boos op provincie Plan voor centrale bediening sluizen Anderhalf jaar cel geëist tegen beroepsoplichter Wethouder belooft veilig fietspad Uwteke Mg Teleurstelling over uitblijven initiatieven stichting Vitaal Sas zeeuwse almanak Koper Breder School Adoptie Plan tegen criminaliteit bepleit Slechte regeling tunnel De nieuwe Hero van het Jaar Abrikoos Passievrucht j«r door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Oud-bur gemeester P. van den Baar van Sas van Gent en verschil lende leden van het bestuur van de stichting Vitaal Sas zijn teleurgesteld in het da gelijks bestuur van de nieu we gemeente Terneuzen. De Sassenaren zijn van mening dat het nieuwe bestuur het project Vitaal Sas te veel op zijn beloop laat. De be stuursleden hebben er dan ook bij het Temeuzense col lege op aangedrongen het project opnieuw, en met geestdrift, op te pakken. „We zijn nu ruim een kwar taal verder en er is aan Vitaal Sas niets gedaan. Ik vind dat zo snel mogelijk een project leider moet worden aange steld en dat de zaken die lie pen weer moeten worden op gepakt. Nu niets doen, levert straks alleen maar proble men op", zegt Van den Baar. Van den Baar doelt dan bij voorbeeld op de voorgeno men verkoop van het oude stadskantoor in Sas van Gent en de sporthal. ..De eigenaar van de Vlaanderenhal heeft eind vorig jaar het toenmali ge bestuur van Sas van Gent laten weten dat hij interesse had in een aankoop. Voor ons kwam dat prima uit. omdat wij de middelen die voort zouden vloeien uit de ver koop van die gebouwen weer zouden kunnen inzetten voor de financiering van het mul tifunctioneel centrum dat we in Sas wilden realiseren. Ga je nu niet met die eigenaar in de slag, dan is de kans aan wezig dat die verkoop op los se schroeven komt te staan, dat zou spijtig zijn", als de oud-burgemeester. De bouw van een brede school aan de Canadalaan is door het nieuwe college on derschreven. Dat deelproject van Vitaal Sas is niet in het geding, maar over de uitein delijke invulling van dat nieuwe complex bestaan bij het nieuwe Temeuzense col lege andere ideeën dan die de Sasse raad een half jaar gele den nog had. Zo wil de Temeuzense wethouder J. van Schalk de Sasse bi bliotheekvoorziening, nu nog ondergebracht in cultu reel centrum De Speye, on derbrengen in de brede school. De Speye zou dan de belangrijkste huurder verlie zen en daarmee zou - vanwe ge de mindere inkomsten - de exploitatie van een nog te bouwen multifunctioneel centrum weer in het geding komen. Als de Sasse sporthal verkocht zou worden aan de uitbater van het Vlaanderen- complex zou bij de brede school geen grote hal moeten verrijzen, maar zou volstaan kunnen worden met de bouw van een opgetuigde gymzaal. Toezeggingen Volgens de gangmakers van Vitaal Sas en Van den Baar zal het Temeuzense bestuur op zeer korte termijn met uit gewerkte plannen moeten komen. Ook al, omdat het provinciebestuur daar begin dit jaar op heeft aangedron gen. Daarover heeft het vroe gere Sasse college zich uiter mate verbaasd. „We zijn eind vorig jaar naar de provincie gegaan met de plannen in het kader van Vitaal Sas Die hebben we toen voorgelegd aan de gedeputeerden Bruin- ooge en Van Zwieten. Er zijn toen door GS toezeggingen gedaan, ook financiële. We waren dan ook buitenge woon verbaasd dat GS daar amper twee maanden later weer op terugkwam Het geeft overigens alleen maar aan dat hernieuwde aan dacht voor Vitaal Sas nood zakelijk is en snel", aldus Van den Baar. De bel gaat. Bij het open draaien van de deur duwt de bloemist de geheel verbou wereerde Zierikzeese een geurig boeket onder de neus. „Alstublieft mevrouw En ook nog gefeliciteerd." Nog verbaasder neemt ze de ge mengde bos vergeet-me-niet- jes en champagnekleurige rozen in ontvangst. Haar echtgenoot reageert al net zo Hij weet evenmin van iets „Echt waar niet!" Ze ontdek ken een kaartjehandge schreven door die vriendin uit Veenendaal. Aangeko men bij de 12,5 jaar gaan er een paar huwelijksbellen rin kelen en wordt fluks een re kensom gemaakt. Verroest ze heeft gelijk, gefeliciteerd!" ZEEUWS-VLAANDEREN door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - De samen werking tussen de politie en een aantal basisscholen in de voor malige gemeente Sas van Gent om de jeugdcriminaliteit terug te dringen, moet worden uitge breid naar andere scholen. Daarvoor pleit het Directiebe- raad Kanaalzone-Zuid in een brief aan de Temeuzense ge meenteraad. In dit overlegor gaan zijn alle schooldirecteuren uit de voormalige gemeente Sas vertegenwoordigd. In Sas van Gent werd enige jaren geleden een begin gemaakt met het School Adoptie Plan. Dat om vat samenwerking tussen de po litie en de basisscholen, met als doel het terugdringen van onder andere de jeugdcriminaliteit in en rond de scholen Het project begon met de drie basisscholen in de kern Sas van Gent en zou uitgebreid worden met de ande re scholen in de gemeente Zodoende kon vorig jaar ook de basisschool in Westdorpe mee doen. „Met de recente plannen binnen de gemeente Terneuzen lijkt de uitbreiding naar andere kernen echter niet verder gerea liseerd te worden, hetgeen wij ten zeerste betreuren", schrijft het Directieberaad. Volgens het orgaan zal deelna me door alle basisscholen de leefbaarheid in de wijken waar in de diverse scholen gevestigd zijn ten goede komen. „Wij hebben begrepen dat de gemeente het project voor dit jaar niet verder wil uitbreiden en ook dat de politie onvoldoen de menskracht heeft", zegt se cretaris A. van Opdorp. „Maar wij hebben als scholen hele po sitieve ervaringen met het pro ject. We hebben het idee dat het echt vruchten afwerpt. We zou den het ontzettend jammer vin den als het nu bevroren wordt of, erger nog, zou worden afge blazen. Kinderen en leerkrach ten waarderen het. In het kader van normen en waarden, waar de politiek het zo vaak over heeft, levert dit zeker ook een bijdrage Daarom hebben wij gemeend dit signaal aan de poli tiek te moeten afgeven." doorWout Bareman TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Fietsersbond is niet te spreken over de 'fietsre- geling' voor de Westerschelde- tunnel. In de overeenkomst tussen de provincie en vervoers onderneming Connexxion is onvoldoende rekening gehou den met de wensen van de fiet sers. De aanvankelijke tevredenheid over het feit dat Connexxion voorzieningen zou treffen om zowel individuele fietsers als groepen per bus door de tunnel te vervoeren, sloeg om in grote teleurstelling toen de tunnel eenmaal in gebruik was geno men. Vooral in het weekeinde zijn de vervoersmogelijkheden beperkt. Ook de beslissing dat niet alleen groepen, maar ook individuele fietsers zich minstens een uur van tevoren bij Connexxion moeten melden, trof de fietsers pijnlijk. Want wie de regeling met kent, wordt opgezadeld met onverwacht oponthoud. Minimumeisen In De Zeeuwse Deurtrapper, het nieuwsblad van de afdeling, wijst bestuurslid F. Nieuwen- huize met de beschuldigende vinger richting provincie. „Uit informatie van de betrokken ambtenaar van de provincie blijkt dat in de concessie die aan Connexxion is verleend, slechts minimumeisen zijn opgenomen met betrekking tot de tijdstip pen waarop de fiets meegeno men moet kunnen worden in de tunnelbus." De vervoersmaat schappij houdt zich - op een kleine afwijking na - minutieus aan de afspraken en treft dus geen blaam. Nieuwenhuize: „Helaas moeten we constateren dat de provincie, nadat ze eerst een uitgekleed fiets-voetveer in de vaart heeft gebracht, nu ook een gebrekkige fietsbusverbin- ding tot stand heeft gebracht." De huidige regeling voldoet niet en moet zo snel mogelijk worden aangepast. Om dat te bewerk stelligen klopt het afdelingsbe stuur binnenkort aan bij pro vincie en vervoerder. De Zeeuwse Fietsersbond blijft ook ijveren voor een fiets-voet- veer tussen Kruiningen en Perk- polder. Ook die zaak wordt op korte termijn aangekaart bij de provincie. Sluiskil De fietsers willen dat bij de ver dere uitwerking van de plannen voor de aanleg van een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen bij Sluiskil ook terdege re kening wordt gehouden met het langzaam verkeer. Uitgangs punt van de plannenmakers is dat de tunnel alleen bestemd is voor het autoverkeer. De brug, die voorlopig toch blijft liggen voor de kanaalkruising van goe derentreinen, zou ook dienst moeten blijven doen voor het langzaam verkeer. Omdat in de toekomst rekening wordt ge houden met langere wachttij den voor de brug, pleit de Fiet sersbond met klem voor extra voorzieningen in de tunnel. vrijdag 4 april 2003 Speciaal ontwikkeld voor mannen: Rexona for Men deodorant. Rexona for Men zorgt voor écht frisse en droge oksels, zelfs tegen het einde van de dag. Kortom: de juiste bescherming tegen nare geurtjes en zweetplekken. Rexona for Men is verkrijgbaar in spray, roll-on, stick en in dne frisse geuren: Mineral, Cobalt en Ionic. Daar kun je op vertrouwen Het bedieningsgebouw van de Temeuzense zeesluis staat te dicht bij de sluis. foto Peter Nicolai doorWout Bareman TERNEUZEN - Rijkswater staat gaat de mogelijkheid on derzoeken om de sluizen van Terneuzen in de toekomst cen traal te bedienen. De huidige bedieningsgebouwtjes op de zeesluis en binnenvaartsluis voldoen na 35 jaar nauwelijks nog aan de eisen. De werkruim te schiet tekort en ook de ap paratuur is aan vervanging toe. Waterstaat neemt tegelijkertijd de veiligheid van het bedie ningspersoneel onder de loep. Vooral bij de sluispassage van grote zeeschepen ontstaan soms onwenselijke situaties. Enkele jaren geleden schampte een schip bij een verkeerde manoeu vre bijvoorbeeld de railing op de ombouw van het bedieningsge bouwtje op de zeesluis. De plannen verkeren nog in een pril stadium. De studie moet nog beginnen. Maar, zegt een woordvoerder van waterstaat, „als je al die factoren op een rij zet, is het niet onlogisch te be kijken of je in plaats van ver vangende nieuwbouw op de verschillende sluizen niet beter af bent met één centraal bedie ningsgebouw" Dat zou bijvoor beeld een plaats kunnen krijgen in de directe omgeving van het huidige sluisleidingcentrum aan de Middensluis. Arbo-eisen Het sluispersoneel klaagt al ja ren over de moeilijke omstan digheden waaronder dag en nacht in de bedieningsgebouw tjes moet worden gewerkt. De bewegingsvrijheid is, door de opgestouwde apparatuur, mini maal en ook de temperatuur is nauwelijks acceptabel. De ar beidsomstandigheden voldoen niet aan de Arbo-eisen. Halverwege de jaren negentig besloot Rijkswaterstaat al de bedieningsgebouwen op de ka- naalbruggen bij Sas van Gent en Sluiskil te vervangen. Ook dat gebeurde mede uit veiligheids overwegingen nadat een bulk carrierbij een aanvaring met de brug het bemande gebouwtje op een haar na had gemist. Water staat zag toen, na uitgebreid on derzoek, af van de invoering van centrale brugbediening vanuit Terneuzen. Dat stuitte op pro testen van de brugwachters, die niets voelden voor 'onpersoon lijk werk' achter een rij beeld schermen. Voor het einde van het jaar zou de studie naar de manier waarop de sluizen voortaan moeten worden be diend, afgerond moeten zijn. Advertentie De Hulster wethouder P. Weemaes neemt de 30C handtekeningen voor een veilig voet- en fietspad tussen de Molenstraat en de Bernardus- school in Clinge in ontvangst. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst stelt alles in het werk om volgend jaar een veilig voet- en fietspad aan te leggen tussen de Molen straat en de Bernardusschool in Clinge. Wethouder P. Weemaes beloofde dat giste ren aan een aantal ouders en kinderen uit Clinge. Zij overhandigden de wethouder op het Hulster stadskantoor driehonderd handte keningen om de noodzaak van dit pad te onderstrepen. De ouders vinden de ver keerssituaties voor de leerlingen van de ba sisschool momenteel gevaarlijk. „De 's- Gravenstraat is weliswaar opgeknapt, maar de verkeersintensiteit is niet afgeno men", aldus Ellen Verstraten namens de ou ders en de kinderen. „Ons verzoek past ook in de lijn van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland. Het ROVZ ijvert voor veilige fiets- en voetpaden." Ook de kinderen zeiden gisteren tegen Wee maes dat ze een veilig fiets- en voetpad wil len tussen de school en de Molenstraat. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. „Vier jaar geleden is de discussie geweest waar de nieuwe school in Clinge gebouwd moest worden. Gekozen is voor het einde van de Julianastraat: de veiligste plaats. We wilden toen ook een fiets- en voetpad vanaf de Mo lenstraat aanleggen. De eigenaar van de grond was echter niet bereid het deel te ver kopen dat we nodig hadden We gaan echter de eigenaren opnieuw benaderen Onze in steek is het fiets- en voetpad volgend jaar aan te leggen We streven immers één doel na: veiligheid voor de kinderen en veilig naar school gaan", aldus Weemaes. Ook op dat punt had Weemaes goed nieuws. „We zijn momenteel bezig met het ruilen van een stukje grond op de kop van het Ster- re-terrein. Als de ruil doorgaat kunnen daar een paar speeltoestellen worden geplaatst." door Aector Dooms MIDDELBURG - Anderhalf jaar cel. Dat was de eis van offi cier van justitie R. Jeuken giste ren bij de rechtbank in Middel- buig tegen een 55-jarige man uit Amersfoort. Hij stond terecht voor oplichting. De verdachte woonde in Kloosterzande toen hij tussen 1996 en 1999 in Zeeuws-Vlaanderen en Bel gië slachtoffers benadeelde voor ruim een half miljoen euro. In werkelijkheid heeft hij voor veel meergeld opgelicht dan het half miljoen waarvoor hij te rechtstond. Uit de aangiftes bleek dat de beroepsoplichter mensen voor tientallen miljoe nen euro's had getild met uit eenlopende zaken, als het verkopen van gefingeerde be drijven en woningen, borstpro- theses, pensioenen, auto's, ho tels en financieringen. Omdat niet alle zaken in de dagvaardig konden worden opgenomen, had justitie er vier uit het com plexe dossier gelicht. De oplichter, die niet op de zit ting verscheen, schiep alle voor waarden om te voldoen aan het profiel van de geslaagde zaken man. Zo maakte hij misbruik van de goede naam van oud-mi- nister Tj Westerterp en de Zeeuwse senator H Eversdijk, door hen als referentie te noe men Hij haalde vier personen over zich in te kopen in een gefin geerd bedrijf, dat in Zeeuws- Vlaanderen een licentie zou krijgen voor de verkoop van wijn en sigaretten. De verdachte had een duur pand in Terneu zen, reed in dure auto's, scherm de met indrukwekkende visite kaartjes, brieven en beschikte vooral over een vlotte babbel. Daarmee wist hij bij de vier ge dupeerden de juiste snaar te ra ken. Twee van hen werden ook op een ander vlak getild. Een man deed ook een aanbetaling op de oprichting van een handel in auto's en banden. Een vrouw ging ook in op het voorstel van de verdachte om zijn handel in jeans en lingerie in Hulst over te nemen. Daarvoor moest ze al vast een voorschot van ruim 55.000 euro betalen. De oplichter liet de vier gedu peerden een kantoorpand in Hulst te zien, waarvoor slechts twee maanden huur werden be taald. De gemeente Hulst schoot er 20.000 euro bij in. Brussel Eind 1997 bood de verdachte het Neutraal Syndicaat der Zelfstandigen in Brussel, die ondernemers adviseert op juri disch sociaal en fiscaal gebied, zogenaamd te koop aan. Een ko per toonde interesse. Hij betaal de een kwart ton euro als voor schot op de financiering, die de verdachte zou regelen. Het geld heeft hij nooit teruggezien. De verdachte stond bovendien terecht wegens wapenbezit. Ook had hij met een smoes een inbeslaggenomen auto en motor weer in zijn bezit gekregen. Twee gedupeerden dienden een schadeclaim in van totaal 78.000 euro. De rechter doet uitspraak 16 april. De verrassende smaak van Koken met Honig wordt nu nog leuker! Want vanaf 28 maart kun je bij Honig sparen voor een uniek schort Op dit schort kun je jouw naam laten drukken, maar ook bijvoor beeld die van een vriend, vriendin, familielid of collega. Door 5 streepjescodes van elk willekeurig Honig product in te zenden en 2,99 bij te betalen, krijg je binnen 6 weken het schort toegestuurd. Kijk voor meer informatie op de actieverpakkingen in de winkei of op internet www.honig.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39