Buitensport bij Grevelingenmeer PZC PZC Plan Oosterscheldemuseum en Arcus komt behoorlijk overeen Nieuwe regels om maaimachine ruimte te geven bij sloten 13 Plan behelst vijf eilandjes voor liefhebbers avontuur en natuur Verzamelgebouw voor bedrijven stap naar één loket werk en inkomen Ondergoed gestolen in Zierikzee Stuk metaal beschadigt auto's Drankrijder lapt regels aan laars Stremming Kanaalweg Middelburg Baggeren in Westkappelse kreek Kruising Hogelandseweg afgesloten Dorpskrant De Sirene van ondergang gered Vier masten hulpverlening met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl vrijdag 4 april 2003 doorFamke van Loon SCHARENDIJKE - Met pare lende zweetdruppels over het mountainbikepad ploeteren. Genieten van de zon op een kampeervlot. Of kruipend door een tunnel onder de duinen de natuur van een 'heel stil' poeltje ontdekken. P. de Haas van Or ganisatie in Beweging ziet het helemaal voor zich: het buiten sportcentrum op de Kabbe- laarsbank aan het Grevelingen meer moet een unieke attractie worden voor iedereen. De huidige plannen voor het buitensportcentrum staan in schril contrast met de eerste aanvraag: De Haas vroeg aan het Grevelingenschap toestem ming de klimtoren, die hij van het Bruse vakantiepark Aqua- delta kocht, te mogen opbou wen op de Kabbelaarsbank. Maar het schap had weinig zin grootscheepse planologische procedures te voeren voor één simpele toren. Inmiddels ligt er een plan om op de oever van de Grevelingen vijf eilandjes met kreken aan te leggen, waar bui tensporters en natuurliefheb bers hun hart kunnen ophalen. Scharendijke Het buitensportcentrum is voor De Haas niet uit de lucht komen vallen. De Serooskerkse onder- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is druk bezig met het verder uitbouwen van één loket voor werk en inko men. Volgende week wordt in het voormalige arbeidsbureau aan de Oude Haven in Zierikzee, waar ook het Centrum voor Werk en inkomen (CWI) is ge vestigd, een Bedrijfsverzamel gebouw (BVG) geopend. Uitgangspunt voor het openen van een BVG is de dienstverle ning aan de klant. Achterlig gende gedachte is dat er één lo ket moet zijn waar bedrijven zichzelf kunnen presenteren én zowel werkzoekenden als men sen die aanspraak willen maken op een sociale uitkering terecht kunnen. Een bedrijfsverzamelgebouw biedt mogelijkheden voor het laatste. In het BVG aan de Oude Haven is naast de gemeente Schouwen-Duiveland en het CWI ruimte gevonden voor de Uitvoeringsinstelling Werk nemersverzekeringen (UWV), nemer, die onder meer ook Klimcentrum De Pijler op Neel- tje Jans heeft, loopt al jaren met plannen hiervoor rond. In 1995 heeft hij bij de gemeente Schou wen-Duiveland een plan inge diend om buitensportfacilitei ten te maken op de zogeheten compensatielocatie aan de Rampweg bij Scharendijke. Maar dat is nog altijd 'geen steek verder'. Bij het Grevelingenschap, dat meer met de oevers en voor de recreatie wil gaan doen, gaat dat aanmerkelijk sneller. Twee dagen nadat De Haas het plan ingediend heeft kreeg hij te ho ren: 'met dit plan gaan we ver der'. „Mijn deel in het plan in Scharendijke is daarmee terug getrokken." Op de Kabbelaars bank kan De Haas immers reali seren wat hem voor ogen staat: een buitensportcentrum waar ook natuurbeleving is. Het ge bied, dat nu nog bestempeld is als hondenuitlaatplaats, moet hiervoor flink op de schop. Door het terrein worden verschillen de kreken gegraven. Het zand dat hierbij verzet wordt, zal die nen voor de ophoging van de vijf eilandjes en de aanleg van duin gebied. Op die manier ontstaat er een mooie aansluiting met het nabijgelegen krekengebied. Met één verschil: het nieuwe terrein is (vrij) toegankelijk voor iedereen Want met 'actieve' onderdelen als een mountainbikepad en klimtoren én rustige attracties als uitkijkposten en kampeer- vlotten moet het centrum voor veel groepen aantrekkelijk wor den: voor bewoners van Schou wen-Duiveland en Goeree- Overflakkee en toeristen, voor recreatieve buitensporters en natuurliefhebbers. Ook wil De Haas trainingen, die hij nu al geeft in opdracht van de Raad voor de Kinderbescherming, en teambuilding-activiteiten voor bedrijven op het nieuwe buiten- sportcentrum centraliseren. Actief buiten zijn staat daarbij voorop. Wandelaars zullen, wanneer ze het pad over de verschillende ei landjes willen volgen, het water ondermeer via stapstenen moe ten overbruggen. 'Kaplaarzen mee', verzekert De Haas. Juist dat soort onderdelen maken het buitensportcentrum volgens hem uniek. Enthousiast De Haas hoopt het buitensport- centrum, dat in totaal ongeveer 490 duizend euro zal kosten, binnen vier tot vijf jaar te reali seren. Wat betreft de medewer king ziet het er goed uit: het Gre velingenschap is akkoord en de 'naaste buren' Surfcentrum Brouwersdam en Port Zélande zijn enthousiast. De Haas heeft er dan ook alle vertrouwen in: „Het is meer dan een speel weitje openen, maar ik slaap hierover niet met angstzweet." uitzendbureau Vedior, reïnte- gratiebedrijf Kliq, combibe- drijf De Zuidhoek, de Kamer van Koophandel en Egberts Consulting. Een CWI is een combinatie van een bureau Arbeidsvoorziening en de afdeling Werk, Inkomen en Zorg (WIZ). Een CWI bemid delt bij scholing, het zoeken naar een baan en het verkrijgen van een uitkering. Mensen die bij het nieuwe loket aankloppen worden begeleid door een 'klantmanager'. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft er vier in dienst waarvan twee per manent gestationeerd op het CWI. Banenwinkel Als het aan wethouder sociale zaken van de gemeente Schou wen-Duiveland A. van der Wou den ligt, hoeft het daar niet bij te blijven, „In mijn visie hoort daar eigenlijk ook een Regio naal Opleidingen Centrum (ROC) en mogelijkheden voor kinderopvang bij. Ik zou er het liefst echt een banenwinkel van willen maken." P. de Haas wil met buitensportvoorzieningen en natuurontwikkeling een uniek buitensportcentrum aan de Grevelingen bouwen. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Een onbekend gebleven persoon heeft gister middag ondergoed gestolen uit een winkel op de Dam in Zie rikzee. De dader heeft uit de winkel zestien bh's en eenen twintig slipjes weggenomen. KRUININGEN - Op de noordelijke baan van de A58 bij Krui- ningen zijn woensdagavond enkele auto's beschadigd omdat ze op een onbekend metalen voorwerp reden. Het voorwerp was even daarvoor verloren door een tot nu toe ook nog onbe kend voertuig. Een 45-jarige automobilist uit Stampersgat reed over het voorwerp en verloor de macht over het stuur. Zijn auto sloeg over de kop waarna hij in de middenberm te gen de vangrail tot stilstand kwam. Vervolgens reden nog twee automobilisten tegen het voorwerp op, hierbij verloren zij waarschijnlijk enkele onderdelen van hun auto's Een 44- jange bestuurder reed hier weer tegenaan en beschadigde zijn bedrijfswagen. Bij het ongeval zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. KLOETINGE - Een negentienjarige automobilist uit de ge meente Goes heeft in de nacht van woensdag op donderdag een boete van 190 euro gekregen voor het rijden onder in vloed Verder kreeg hij nog twee bekeuringen van 28 euro voor het rijden met een defect achterlicht en omdat de man zich niet hield aan de aangegeven rijrichting. MIDDELBURG - Eén rijbaan van de Kanaalweg, tussen de Schroeburg en de Stationsbrug in Middelburg, is van maan dag tot en met vrijdag 18 april afgesloten. Op die dagen wor den de kabels voor het nieuwe brugbedieningshuisje onder het Kanaal door Walcheren geboord. Het stuk Kanaalweg is gedurende de werkzaamheden eenrichtingsverkeer. De boor gaat naast de Kanaalweg de grond in en komt er bij de Blau- wedijk weer uit. De tijdelijke afsluiting is nodig om ruimte te bieden aan de apparatuur. WESTKAPELLE - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint maandag met het baggeren van de Westkappelse kreek. De kreek krijgt natuurvriendelijke oevers en een speciale wand voor de zwaluwen. Tijdens de werkzaamheden wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de dieren die in en rond de kreek leven. Aannemer Kok Lexmond uit Lexmond gaat het werk uitvoeren. De kosten worden geraamd op 360.000 euro. De Westkapelse kreek is ontstaan nadat de geallieerden in 1944 de dijk bij Westkapelle bombardeerden BIGGEKERKE - De kruising van de Hogelandsweg en het Krabbeneiland is van maandag tot vrijdag 11 april afgeslo ten. In opdracht van het waterschap Zeeuwse Eilanden wordt het kruispunt geasfalteerd. Borden geven omleidingsroutes aan. De werkzaamheden zijn naar verwachting op vrijdag klaar. Het waterschap is eind januari begonnen met het gra ven van nieuwe sloten voor de aanleg van het fietspad langs de Hogelandseweg. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wijzigt zijn regels voor beplanting en bebouwing langs sloten. Deze moeten waarbor gen dat het waterschap de wa terlopen goed kan onderhou den, door de kanten te maaien en het water te baggeren. Zeeuwse Eilanden kent sinds 1996 daarvoor al een pakket re geltjes, die aangeven waar en hoeveel ruimte langs de water kant moeten worden vrijgelaten om het waterschap de mogelijk heid te geven zijn werk te doen. De regels zijn inmiddels enigs zins verouderd door allerlei ont wikkelingen. Zo zijn er machi nes gekomen met een groter bereik, zodat meer sloten vanaf één kant kunnen worden ge maaid. Verder hebben fruittelers langs de oevers 'emissieschermen' moeten zetten, om te voorko men dat de bestrijdingsmidde- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl len die zij spuiten in het water terechtkomen. Deze hinderen het onderhoud. Door de nieuwe generatie ma chines kunnen waterlopen met een breedte tot acht meter vanaf één kant worden gemaaid. Voorheen was dat tot zes meter. Boven de acht meter en tot veer tien meter moet er van twee kanten worden gewerkt. In bei de gevallen kan het waterschap, afhankelijk van de situatie, ont heffing verlenen van de afstan den die bij beplanting en bebou wing in acht moeten worden genomen. Bij een breedte boven de veertien meter zijn geen ont heffingen mogelijk. Ontheffing Een nieuw element is dat een specifiek beleid voor de fruit teelt is opgezet. De eigenaren van de percelen kunnen onthef fing krijgen voor het neerzetten van emissieschermen. Als het niet mogelijk is vanaf de andere oever onderhoud te plegen, dan geldt een serie afzonderlijke re gels voor deze schermen. Zo moeten ze één meter vanaf het begin van de waterkant staan en dient er een werkruimte van minimaal drie meter tussen het scherm en de fruitbomen te zijn. Het gaat om in totaal 130 kilo meter aan waterlopen. Doordat er over de schermen heen moe ten worden gewerkt, valt het onderhoud veel duurder uit. Normaal kan 130 kilometer worden onderhouden voor 32.500 euro per jaar; als er schermen staan, stijgt dat naar 115.000 euro per jaar. Kosten Het waterschap heeft ervoor ge kozen het onderhoud niet door de fruitteler te laten doen, maar zelf te blijven uitvoeren en de meerkosten later te verrekenen met de eigenaar. Het voordeel daarvan is dat het kwaliteit van het werk is gegarandeerd, dat niet hoeft te worden gecontro leerd of het onderhoud goed wordt uitgevoerd en dat de ex tra kosten niet voor rekening komen van het waterschap. Nadeel is wel dat de verreke ning administratieve romp slomp en kosten met zich meebrengt. Ook moet het wa terschap controleren of de teler het scherm op tijd en voldoende kortwiekt. Het museumbestuur wil het voormalige gemeentehuis, waar het museum gehuisvest is, voor een euro kopen en voor een goede prijs verkopen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt YERSEKE - De plannen van het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal, om dorpshuis De Zaete in Yerseke te verko pen aan een projectontwikkelaar, rijden het Oosterscheldemuseum - het vroegere schaal- en schelpdierenmuseum - wel licht minder in de wielen, dan je zou den ken. Het Oosterscheldemuseum wil weliswaar in het bestaande gebouw trekken om een veel bredere presentatie te kunnen ma ken, maar heeft ook het plan geopperd om naast De Zaete appartementen te bou wen. Projectontwikkelaar Arcus wil De Zaete nu juist kopen om er zorgwoningen te bouwen, in samenwerking met zorg centrum Vredelust. De gemeente heeft Ar cus vervolgens weer opdracht gegeven om met het museumbestuur te gaan praten over een combinatie van de plannen. In de begroting die het museumbestuur inmiddels heeft aangeboden aan de ge meenteraad van Reimerswaal, worden verschillende opties uiteengezet om van het Oosterscheldemuseum een volwaar dig museum en milieueducatiecentrum te maken. Aan een aantal randvoorwaarden is al voldaan. Zo zijn de buren van de Zae te; de onderzoeksinstituten NIOO en RI- VO, graag bereid om te helpen bij de pre sentaties van het Oosterscheldemuseum. Waardevolle bijdragen kunnen het aqua rium en laboratoriumopstellingen zijn Het museumbestuur heeft doorgerekend wat het gaat kosten om nieuw te bouwen bij de Oesterputten, een eindje naar het noorden, en om De Zaete geschikt te ma ken, samen met een appartementencom plex. Nieuwbouw bij de Oesterputten is bijna niet haalbaar gebleken. Voor de Zaete ziet het bestuur wel mogelijkheden. De exploitatielast zou voor een museum in De Zaete, door de samenwerking met de instituten en door de combinatie met appartementen, maar de helft bedragen van vestiging in een nieuw te bouwen pand. Het museumbestuur heeft er bij alle plan nenmakerij wel op gerekend het huidige onderkomen, het voormalige gemeente huis van Yerseke, voor het symbolische bedrag van een euro van de gemeente te kunnen kopen. Om een aanzienlijk deel van de stichtingskosten te kunnen op hoesten, zou het museum het gebouw voor de hoogste prijs op de markt kunnen ver kopen. Hoe nieuwbouw op de plek van De Zaete binnen de plannen van Arcus, zich in fi nanciële zin verhoudt tot de ideeën van het Oosterscheldemuseum, is nog niet be rekend. De ruimtelijke invulling van de plannen komt echter behoorlijk overeen. Arcus wil het terrein aan de noordkant van De Zaete er graag bij kopen en het museum zou op die plek een doorloop willen maken naar de Oesterputten om ook buiten een presentatie te kunnen maken. Het toeval wil dat beide zaken: de Arcus- plannen en die van het museumaan de or de komen in dezelfde vergadering, die van de commissie Welzijn op dinsdag 8 april. De openbare vergadering begint om 20.00 uur in het gemeenthuis in Kruiningen. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Dorpskrant De Sirene, een twee maal per jaar verschijnende uitgave spe ciaal bedoeld voor de inwoners van Sirjansland, is gered. Kort geleden zag het er nog naar uit dat de dorpskrant krap een jaar na oprichting alweer het loodje zou leggen, maar inmiddels hebben zich nieuwe enthousias telingen gemeld voor de pro ductie van het periodiek. Vorig jaar werd De Sirene ge lanceerd als platform voor de dorpsbewoners. Literair aange legde dorpelingen leverden ge dichten, andere schreven over meer aardse zaken als de aanleg van een vijver en de dorpsraad deed verslag van haar activitei ten. Vereniging Sirjansland vooruit maakte gebruik van het nieuwe medium om haar evene mentenkalender wereldkundig te maken. Vol enthousiasme werd de ru briek 'Wist-u-dat' gevuld met allerlei wetenwaardigheden en De Sirene ging snel na de ge boorte ook al de digitale snel weg op. Door tijdgebrek van de driekoppige redactie leek de dorpskrant echter een vroege dood te sterven. Aanleiding voor de Dorpsraad Sirjansland om het voortbestaan van de dorpskrant op de agenda van de laatstgehouden dorpsraadsver gadering te zetten Randje „Want de krant stond echt op de rand van de afgrond en wij wil den haar toch wel graag hou den", zegt dorpsraadsvoorzitter B. de Graaf. Dorpsbewoonster J Fluijt had inmiddels laten we ten dat zij zich best voor de krant in wilde zetten, maar dat niet zonder hulp kon. Tijdens de vergadering meldden zich - na enige aandrang van de zijde van de dorpsraad - twee nieuwe vrijwilligers aan. Wanneer hun inspanningen resulteren in een nieuw nummer van De Sirene is nog niet bekend. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt vier C2000-antennemastcn op haar grondgebied. De masten variëren in hoogte van 45 tot ruim 60 meter. Ze zijn nodig voor het digitale communica tienetwerk C2000, dat hulpver leners gebruiken. Langs de Rampweg bij Scharendijke is de eerste mast opgericht. De andere drie C2000 masten komen bij sportpark Den Hogen Blok aan de Lange Blokweg bij Zierikzee, de Krammersluizen bij Bruinisse en het parkeerter rein bij De Rotonde bij Wester- schouwen. De masten worden gebouwd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken en worden tussen nu en het einde van dit jaar geplaatst. Voor het oprichten van de an tennes hoeft geen bouwvergun ning meer te worden aange vraagd. De gemeente mag en kan plaatsing van een C2000- antenne niet weigeren, en kan hooguit invloed uitoefenen op de plaats waar de antenne wordt neergezet. Advertentie Tom CippendIJk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen te). 0115-697455 www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35