PZC Muziekschool barst uit voegen ItoW&or»/ Workshops prikkelen fantasie 11 Recona Fietsers balen van regeling tunnel Ecoscope moet groen kenniscentrum worden Fazanten beschadigen auto's in Tholen Koper Brede presentatie ondanks krappe huisvesting in Zierikzee Vecht 21 uur tang tegen zweet! De nieuwe Hero van het Jaar .iW:(>Tiit;!4i itrwu Mobieltje gestolen Klappen Oost-Souburger aangehouden na bedreiging zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 4 april 2003 HnorAli Pankow ZIERIKZEE - I)e huisveslings- problemen bij de Zeeuwse Mu- U ziekschool in Zierikzee hebben HZ nog geen negatieve invloed op de artistieke prestaties. Die conclusie mag getrokken wor den op basis van de jaaruitvoe- 9» ring gisteravond in de Nieuwe !J Kerk. waar honderdveertig leerlingen hun medewerking vii aan verleenden. De Muziekschool puilt letterlij k uit het pand aan de Poststraat, ii maar met veel inventiviteit en inschikkelijkheid lukt het tot nu toe nog steeds alle lessen op ver antwoorde wijze te verzorgen. We zijn wel constant aan het verhuizen van de ene muziekka mer naar de andere en moeten U een soort ploegendiensten p,i' draaien om alles goed te laten nT verlopen", zegt directrice E. Jense van de Muziekschool in Zierikzee. Volgens haar is het K: moeilijk werken met slechts vijf f lesruimten, waarvan drie ka mers werkelijk te klein zijn. „Daar moet dan binnenkort in 6'2 elk leslokaal ook nog een com- puter bij. Ik weet eerlijk gezegd op dit moment nog niet waar we die dan moeten plaatsen", zegt Jense. Haar eigen kantoorruimte functioneert tevens als docen- t tenkamer. Echt geconcentreerd werken is daar niet mogelijk en rustig een telefoongesprek voe- ren, blijkt in de praktijk ook vaak heel moeilijk. Het pand in 1 de Poststraat is al sinds 1964 in gebruik. „We telden toen onge- veer tweehonderd leerlingen. Nu komen hier wekelijks circa Gi 430 mensen over de vloer, maar het pand is nooit uitgebreid", zegt de directrice. Ze is uiter ste aard zeer tevreden over het goed floreren van de Muziekschool, k In alle leeftijdsgroepen en vrij- wel alle lagen van de bevolking er bestaat belangstelling voor mu ziekonderwijs. De jongste leer- de« lingen zijn acht jaar, sommige "a oudsten zijn tachtig plus. „Vooral gepensioneerden be sluiten vaak na hun loopbaan weer les te nemen op een instru ment dat ze vroeger bespeelden, maar sommigen beginnen ook op latere leeftijd nog met mu ziekonderwijs", zegt Jense. Zij ziet het leerlingental in elk ge val steeds toenemen. Verbetering in de huisvesting lijkt er voorlopig nog met in te zitten. Het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool heeft belangstelling voor vestiging op de bovenverdieping van Mond- ragon. Voorlopig is het nog lang niet zeker of de gemeenteraad een positief besluit neemt tot herbouw van dit theater annex horeca-etablissement en zalen complex. „Sinds we onze inte resse hebben getoond, hebben we daarover niks meer verno men", zegt Jense, Zij zegt voor stander te zijn van deze fraaie locatie aan de Oude Haven. Jammer De jaaruitvoering zou dan als het ware in eigen huis gegeven kunnen worden. Na de sluiting van Mondragon hield de Mu ziekschool wegens het ontbre ken van een echt geschikte loca tie één keer geen jaarlijkse uitvoering. Veel leerlingen en docenten vonden dat jammer, want het evenement betekent een extra stimulans en biedt mogelijkheid voor optredens in allerlei unieke ensembles. Daarom wordt de jaaruitvoe ring sinds vorig jaar in de Nieu we Kerk gehouden. Volgens Jense is dat geen optimale situa tie, maar beter dan niks. De kerk is er niet op berekend meer dan honderd optredenden paraat 'achter de coulissen' te hebben. Verder maakt de galm veel in breuk op de verstaanbaarheid. De tweedejaarsleerlingen alge mene muzikale vorming hadden daar gisteravond enigszins mee te kampen bij hun 'Reis door de Sahara'. De inzet en vrolijkheid waarmee ze hun liedjes ten ge hore brachten, maakten echter veel goed. Advertentie TOM? Speciaal ontwikkeld voor mannen: Rexona for Men deodorant. Rexona for Men zorgt voor écht frisse en droge pksels, zelfs tegen het einde van de dag. Kortom: de juiste bescherming tegen nare geurtjes en zweetplekken. Rexona for Men is verkrijgbaar in spray, roll-on, stick en in drie frisse geuren: Mineral, Cobalt en Ionic. Daar kun je op vertrouwen Een jaar vol passie. ^HctfqJ) Koken met Honig wordt nu nog leuker! Want vanaf 28 maart kun |e bij Honig sparen voor een uniek schort Op dit schort kun je jouw naam laten drukken, maar ook bijvoor beeld die van een vriend, vriendin, familielid of collega. Door 5 streepjescodes van elk willekeurig Honig product in te zenden en 2,99 bij te betalen, krijg je binnen 6 weken het schort toegestuurd. door Wout Bareman TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Fietsersbond is niet te spreken over de 'fietsre- geling' voor de Westerschelde- tunnel. Er is in de overeenkomst tussen de provincie en vervoers onderneming Connexxion on voldoende rekening gehouden met de wensen van de fietsers. De aanvankelijke tevredenheid over het feit dat Connexxion voorzieningen zou treffen om zowel individuele fietsers als groepen per bus door de tunnel te vervoeren, sloeg om in grote teleurstelling. Vooral in het weekeinde zijn de vervoersmo gelijkheden beperkt. Ook de be slissing dat niet alleen groepen maar ook individuele fietsers zich minstens een uur van tevo ren bij Connexxion moeten mel den, trof de fietsers pijnlijk. Want wie de regeling niet kent, wordt opgezadeld met onver wacht oponthoud. In De Zeeuwse Deurtrapper, het nieuwblad van de afdeling, wijst bestuurslid F Nieuwen- huize met de beschuldigende vinger richting provincie. „Uit informatie van de betrokken ambtenaar van de provincie blijkt dat in de concessie die aan Connexxion is verleend, slechts minimumeisen zijn opgenomen met betrekking tot de tijdstip pen waarop de fiets meegeno men moet kunnen worden in de tunnelbus." De huidige regeling voldoet niet en moet zo snel mogelijk worden aangepast. Opmerkelijke kapsels en fantasierijke graffitikunst waren te zien tijdens de presentatie op de workshopdag Culturele- en Kunstzin nige Vorming voor vmbo-leerlingen in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hondenpootjes op het randje van de boezem gleuf, bouwwerken met ijzer- draad in het haar, slangen op dij en kuit, maar ook een avondjurk van blauw plastic, flitsende streetdance-acts, aarzelende breakdance, op zwepende percussie, schuren de scratch-klanken en boeien de graffiti-kunstwerken. Het is de oogst van een dag work shops voor de leerlingen van de derde klas vmbo (kader en beroepsgericht) bij Scholen- groep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee. Docente Culturele- en Kunst zinnige Vorming (CKV) Maria Coolen nam het initiatief tot deze workshopdag met body painting, graffiti, streetdance, breakdance, percussie, mode, kapsels maken, scratchen en turntablism. Zij kreeg daar steun bij van de Stichting Scoop die voor elke workshop een geschikte docent vond. Ruim honderd jongeren na men er naar eigen voorkeur in de verschillende groepen aan deel. Dat hield in 's ochtends onder leiding van de creatieve deskundigen aan de slag om 's middags het resultaat van die inspanning tijdens een geza menlijke presentatie in de aula te tonen Airbrush Doel van deze dag voor Coolen is vooral jongeren kennis te la ten maken met zogeheten toe gepaste kunst. „Die jongen die vandaag zelf met zo'n airbrush iets aardigs heeft gemaakt, gaat straks misschien eens naar een tentoonstelling van graffiti", hoopt Coolen. Zij wil kunst voor haar leerlingen op deze manier uit een ongrijpba re sfeer halen en juist heel toe gankelijk maken. „Waar ken nen jullie bodypainting van?" Die vraag van Mireille Heute- naar sluit daar goed op aan. „Van televisie, uit Renesse of van Beachpop", luiden de ant woorden. Deze kunstvorm is bekend binnen de belevings wereld van jongeren. Heute- naar vertelt hen iets over de oorsprong van het elkaar be schilderen en verwijst onder meer naar de oude stammen van de Indianen. Daarna mo gen dertien meiden en één jon gen zelf aan de slag. Om en om beschilderen ze elkaar met te kens en versiersels op armen, benen, halzen en ruggen. „Ja, het kriebelt vreselijk", huivert één van meisjes wier decolleté een zilveren laagje krijgt. Ze ondergaat het lijdzaam. „Dit wordt niks. Er zitten alle maal zakkers in. Hier moet een laag wit over", verzucht een jongen bij de workshop graffi ti. „Welnee, dat kun je toch la ter nog bijwerken. Doe er nu alleen maar een nevelig wit overheen", adviseert docent Leon van den Akker hem. De leerlingen tonen zich onder de indruk van zijn vaardigheden. Dat geldt ook voor Roger Brouwn van de Stichting Swing. Hij toont zich een ware kunstenaar met het compone ren op draaitafels, oftewel turntablism Tijdens de pre sentatie dwingen de leerlingen een korte persoonlijke toegift van hem af. Het is duidelijk dat deze crea tieve mensen veel leerlingen weten te inspireren en te sti muleren zelf hun fantasie ook de vrije loop te geven bij al die verschillende kunstuitingen. door Famke van Loon RENESSE - Ecoscope moet om gebouwd worden tot 'groen kenniscentrum' van Schouwen- Duiveland. Beheerder W. van der Hulle wil hiervoor de ko mende twee jaar met hulp van gemeente, ondernemers en an dere instellingen de eerste stap pen zetten. Omdat de Renesser attractie nu nog volop aan haar toekomst timmert verwacht hij dat Ecoscope niet eerder dan in 2005 uit de rode cijfers zal klim men. Het voormalige educatief mi lieucentrum Ecoscope heeft de afgelopen maanden al groot scheepse veranderingen onder gaan Zo is de uitstraling van de tuin met vlindertuin en speel toestellen voor kinderen aan trekkelijker gemaakt. Ook is er met doe-paden en ontdekhoe ken meer te doen voor verschil lende groepen bezoekers. En dat is ook de bedoeling voor ko mend jaar, zoals die in de be leidsnotitie voor 2003 is opge schreven: Ecoscope omvormen tot natuuractiviteitencentrum, waar zowel toeristen als de be woners van Schouwen-Duive- land terecht kunnen. Gehakketak Die nieuwe toekomst voor het Renesser centrum is hard nodig, zo benadrukken de cijfers over afgelopen jaar eens te meer. Want opnieuw komt Ecoscope geld tekort: 31 duizend euro. Volgens Van der Hulle zijn deze slechte resultaten aan verschil lende zaken te wijten. Van een late seizoensstart in juni tot de gratis openstelling. Daarnaast hebben politiek gehakketak over het centrum en berichtge ving hierover het vertrouwen in Ecoscope geschaad zowel bij bezoekers als bij (mogelijke) subsidiegevers en donateurs Maar Van der Hulle benadrukt bij een presentatie voor de raadsleden en de Stichting Re- nesse, dat Ecoscope wel degelij k toekomst heeft. Daarvoor moe ten wat hem betreft in eerste in stantie de middelen en moge lijkheden, die het centrum nu te bieden heeft, beter benut wor den. De projector moet niet één dia op de muur projecteren, maar doorlopend een film over het Plan Tureluur laten zien. Ook de tuin nodigt nu puur door herinrichting en wat extra acti viteiten meer uit het centrum binnen te stappen. De plannen voor dit jaar noemt de beheerder echter slechts een 'overlevingsnotitie'. Waar Van der Hulle op uit is voor de ko mendejaren is van Ecoscope een 'groen kennis centrum' te ma ken. Bij voorkeur als stichting moet het een plek worden voor toeristen en Schouwen-Duive- landers om iets te leren over na tuur en milieu. Bij dat leren mag wat hem betreft ook lol gemaakt worden: de ballenbak voor jon ge kinderen en een luchtkussen zijn daarvoor aangeschaft. Daarnaast wil Ecoscope de ruimte en kennis die nu be schikbaar is, gebruiken om or ganisaties als het IVN Consu lentschap en de Werkgroep Schoolbiologie te ondersteunen en meer samen te brengen. De komende twee jaar moet aan die toekomst gebouwd worden. Door Ecoscope zelf, die daarbij hulp en steun vraagt van de ge meente, ondernemers en andere betrokken overheden en organi saties. Van der Hulle stelt dat de eerste stapjes, die deze winter gezet zijn, al hun vruchten af werpen De eerste bezoekers van Ecoscope, dat afgelopen weekend voor het eerst open was, reageren op de aanpassin gen en verbeteringen. Vrijwilli gers melden zich spontaan aan. ..Er is sfeer, 't Leeft", aldus de beheerder. Kan deze ingeslagen weg met steun worden voortge zet, dan ziet Van der Hulle de toekomst zonnig in. In 2005 zal groen kenniscentrum Ecoscope kostendekkend zijn. MIDDELBURG - Uit een school in Middelburg is gistermiddag een mobieltje gestolen. De tele foon zat in een tas van een scho liere. De waarde bedraagt een paar honderd euro. door Patrick de Block THOLEN - Op het parkeerter rein van Amorim Benelux B.V. in Tholen heerst een fazanten- plaag. De fazanten zorgen voor veel overlast en brengen schade toe aan auto's. Amorim, dat op het industrie terrein van Tholen is gevestigd, heeft de gemeente Tholen ge vraagd om het probleem op te lossen. De gemeente op haar beurt heeft de wildbeheereen heid Tholen/Sint Philipsland gevraagd om te kijken wat er aan het probleem kan worden gedaan. Han van Vossen is jachtopzichter bij de eenheid. Iedere morgen brengt hij samen met zijn hond, een Engelse springer spaniel, een bezoekje aan het bedrijventerrein. „Vori ge week vrijdag ben ik begon nen met het verjagen van de fa zanten. Ze vliegen dan de dijk over en gaan het schor bij het Schelde-Rijnkanaal op", zegt Van Vossen. Daar kunnen de fa zanten niet lang blijven omdat daar nog andere groepen met fa zanten zitten „De hanen bake nen altijd hun eigen gebied af Omdat op het schor ook al ver schillende hanen zitten, kunnen ze daar niet lang blijven en ke ren ze terug naar het industrie terrein", legt de wildbeheerder uit. Het probleem is dat een van de hanen het parkeerterrein van Amorim als zijn territorium ziet Volgens de jachtopzichter is er maar een manier om echt van de plaag af te komen. „Ei genlijk moet ik gewoon een haan afschieten, dan is het hele probleem uit de wereld. Over het hele industrieterrein lopen zo'n tien twaalf hanen plus een veelvoud hiervan aan hennen. Hanen worden altijd gevolgd door de hennen die in de buurt zijn. Als ik de haan afschiet gaan de hennen wel naar een an dere haan toe en dan is het par keerterrein verlost van fazan ten", verklaart Van Vossen. De schade die de beesten aan richten is aanzienlijk. Met hun snavels en poten bekrassen ze de auto's waardoor de schade soms oploopt tot zo'n 800 euro. Verder laten ze hun uitwerpselen op de voertuigen vallen, wat kan lei den tot lakschade. RILLAND - Een 28-jarige en 32-jarige automobilist zijn woensdagavond rond zeven uur oop de Oude Rijksweg in Ril land met elkaar op de vuist ge gaan omdat ze het niet eens wa ren over beider weggebruik. De twee inwoners van de gemeente Reimerswaal, raakten met el kaar in conflict en er vielen klappen over en weer. MIDDELBURG - Een 23-jarige man is is gistermiddag rond twee uur in een supermarkt op de Pottenbakkerssingel in Mid delburg aangehouden. De inwoner van Oost-Souburg, bedreigde na een woordenwis seling een bezoeker van de su permarkt met een steekwapen. Hij is door dc beveiliging over gedragen aan de politie en mee genomen naar het bureau. De bel gaat. Bij het open draaien van de deur duwt de bloemist de geheel verbou wereerde Zierikzeese een geurig boeket onder de neus. Alstublieft mevrouw. En ook nog gefeliciteerd Nog verbaasder neemt ze de ge mengde bosvergeet-me-niet- jes en champagnekleurige rozen in ontvangst. Haar echtgenoot reageert al net zo Hij weet evenmin van iets. „Echt waar niet!" Ze ontdekken een kaartje, handgeschreven door die vriendin uit Veenendaal. Aangekomen bij de 12,5 jaar gaan er een paar hu welijksbellen rinkelen en wordt fluks een rekensom ge maakt. Verroest, ze heeft gelijk! Ge feliciteerd!" Tweedejaarsleerlingen algemene muzikale vorming zingen en spelen een 'Reis door de Sahara' in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33