Alles in belang van de partij Dol op rasters en patronen Met veel energie op het doek gezet PZC v. Bedevaarten Aardenburg beginnen weer Thema-avond over veiligheid kunst cultuur Jan Schout lezers schrijven Democratisch Levenslang Coeliakie houd contactmiddag hl J SCIENTIFIC CD-ROMS COMPUTEl vrijdag 4 april 2003 AARDENBURG - De oude be devaartplaats Aardenburg gaat de komende maanden weer offi ciële bedevaarten ontvangen. De eerste bedevaart is afkom stig uit de parochie van de HH Petrus en Paulus in het West- Vlaamse Oostende. Die parochie houdt dinsdag 6 mei een ziekendag-bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Aardenburg. Er is die dag om 15.30 uur een eucharistievie ring in de Aardenburgse paro chiekerk. Op woensdag na Pinksteren, 11 juni aanstaande, houden de afdelingen van De Zonnebloem in West-Zeeuws-Vlaanderen voor de achtste keer een regio nale bedevaart naar Aarden burg. Pastor Frans van Geyt zal er om 14.00 uur voorgaan tij dens een plechtigheid m de pa rochiekerk en na afloop van de dienst is er zoals gebruikelijk gelegenheid tot ontmoeting voor de deelnemers. De stad Aardenburg stond van af het jaar 1273 in West-Europa bekend als één van de belang rijkste bedevaartplaats ter ere van Maria en bleef dat tot 1604, toen Aardenburg door de troe pen van prins Maurits werd in genomen en de katholieken naar Vlaanderen vluchtten. Bij de heroprichting van de paro chie op 15 augustus 1804 werd de draad weer opgenomen en het is vooral de Vlaamse pries ter-dichter Guido Gezelle ge weest, die in zijn publicaties de aandacht op Aardenburg als be devaartplaats vestigde. MIDDELBURG - Het Onderne mers Collectief Middelburg houdt vandaag een thema avond over Veiligheid in Stad en Bedrijf in samenwerking met MKB-Nederland. Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg en korpsbe heerder van de politie Zeeland zal aangeven waar onderne mers en politie elkaar in samen werking kunnen vinden De bij eenkomst begint om 20 uur in de Sociëteit aan de Gortstraat 30 in Middelburg. door Maurits Sep Jan Schout gaat weg als voorzitter van de kamercentrale Zeeland van de VVD. Wat hem buitengewoon is op gevallen, en uiteindelijk ook buitenge woon is tegengevallen, is dat het eigen belang in de politiek altijd boven het partijbelang gaat. ,,Ik heb geprobeerd dat op mijn eigen wijze, en dat was mis schien wel eigenwijs, aan de kaak te stellen. Ik weet dat dat me niet in dank is afgenomen." Eigen wijze, eigenwijs, direct, te direct. Schout kent zichzelf voldoende om te weten dat hij in zijn achtjarig voorzit terschap - en misschien in de tien jaar daarvoor ook wel, als pr-man in het be stuur - weerstanden heeft opgeroepen. „Sommigen zullen mij arrogant vin den." Maar, tekent hij daarbij aan, dat voorzitterschap van de VVD-kamer- centrale is ook 'een rotvak'. ,,Je moet ingrijpen als je dingen ziet gebeuren die niet goed zijn. Mensen kunnen heel slecht tegen kritiek. Dus je wordt een keer afgerekend." Dat is nu gebeurd. Schout (57) ambieer de al lange tijd een actieve politieke carrière. Eerst in de gemeente Borsele, later in Goes en onlangs in Provinciale Staten. De kandidaatstellingscommis sie onder leiding van WD-kopstuk Leendert Ginjaar uit Burgh-Haamste- de zette hem op plaats vier voor de Sta tenfractie. Enkele afdelingen pasten volgens een boze Zeeuws-Vlaamse af delingsvoorzitter 'een uitgekiende amenderingstactiek' toe om kandida ten uit te schakelen en anderen naar vo ren te schuiven. Schout wist wat hem te wachten stond en hield de eer aan zichzelf. Ginjaar reageerde ontdaan. Hij verweet de af delingen dat zij Schouts kandidatuur niet hadden beoordeeld op diens poli tieke kwaliteiten. ,,Je wordt een keer afgerekend. Zo voelde het toen wel", Jan Schout: „Je wordt een keer afgerekend. Zo voelde het wel." foto Willem Mieras geeft Schout toe. „Ik had de strijd kun nen aangaan, maar het belang van de WD staat ver boven dat van mi jIk trek mijn conclusies en aanvaard de conse quenties." Lering Dat zouden meer politici moeten doen, vindt hij ..Als je partij zo op haar don der krijgt zoals wij hebben gekregen, dan moet je daar lering uit trekken. Toen ik begon als voorzitter, hadden we zeven zetels in de Zeeuwse Staten. En nu ik vertrek zijn het er weer zeven. Maar tussentijds hebben we er wel twaalf gehad en daarna tien. We waren tot maart de grootste partij in het pro vinciebestuur, nu zijn we de derde.Het komt hem als te gemakkelijk voor het verlies toe te schrijven aan de landelij ke ontwikkelingen, zoals door anderen in zijn partij is gedaan. Maar over wat er dan in Zeeland in zijn ogen is misge gaan, houdt hij zich op de vlakte. „Dan gaat het over mensen en dat doe ik niet. Daar is de partij niet mee gediend." In algemene termen signaleert Schout dat 'onvoldoende de daadkracht van het campagnevoeren is benut' Hij is er een groot voorstander van dat politici meer onder de mensen komen. Dat is naar zijn zin te weinig gebeurd. ..Het ouderwets^ canvassen, folders uitdelen vanuit een' canvas tasje, wordt veraf schuwd. Het is mij een raadsel waarom. Ga naar de wedstrijd Hoek-Kloetinge. Laat je zien." Zo simpel is het, stelt Schout. Hij ver wijst in één adem naar Pim Fortuyn, Jan Marijnissen en Wouter Bos. Die doen het precies zo. Of wat ze vertellen ook werkelijk doordringt, hij weet het niet. „Ze geven in ieder geval smoel aan een partij." Voor hem staat vast dat het door de Zeeuwse liberalen te weinig is geprobeerd - al maakt hij een uitzonde ring voor de aftredende gedeputeerden Gert van Zwieten en Jaap Hennekeij. Met het liberalisme zelf is niks mis, be nadrukt Schout. De boodschap moet hoogstens scherper geformuleerd wor den, om de vervlakking van de inhoud tegen te gaan. „Geef antwoord op vra gen van de kiezer. Niet met academisch geneuzel. Eenvoudig. De kiezer wil ge woon weten: wat doet die partij voor mij." Zijn gelijk haalt hij bij 'andere plaatsen in het land waar de WD wél heeft gewonnen'. „Waarom? Omdat ze hebben gedaan wat ik zojuist heb ge zegd." Dat is trouwens niet alleen een les voor de WD, maar voor alle partijen, waar schuwt hij. „Neem je verantwoorde lijkheid. Als je schreeuwt maar niks doet, moet je niet vreemd opkijken als de kiezer uiteindelijk zegt: ik ga van daag maar eens vissen in plaats van naar de stembus." Opvolger De WD kan maar geen opvolger vin den voor Jan Schout. Niemand blijkt bereid de voorzittershamer ter hand te nemen. Ook de partijgenoten niet die hem - openlijk dan wel heimelijk - heb ben bekritiseerd. Zo is het vaker ge gaan. De partij vroeg hem na zijn twee de termijn van drie jaar aan te blijven; er was geen opvolger. Schout gaf gehoor aan de oproep. „Om dat ik negentig procent van het werk met ontzettend veel plezier doe. In we zen is dit een functie die je behalve met veel enthousiasme ook met eelt op je huid, of eigenlijk eelt op je ziel, moet uitoefenen. Anders ga je eraan onder door." Nu is zijn terugtreden definitief. Hij kan niet op het aambeeld blijven hame ren, vindt hij. Dan gebeuren er onge lukken. Dan wordt hij een karikatuur van zichzelf. Daarom zal hij aanstaan de maandag, als de WD hem op een avond in Heinkenszand uitzwaait, af sluiten met een verwijzing naar de titel van een verzamelbundel van de Dom- burgse dichter J. C. vanSchagen: „Ik ga maar en ben." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC ver nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w< niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.! dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0y, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van 2 april fulmineert dijkgraaf Gosselaar tegen het verstikkende woud aan - proce dure - regeltjes waardoor ge wenste en noodzakelijke activi teiten maar niet van de grond komen. Een en ander vindt zijn oorzaak in de veel te ver doorge schoten inspraakmogelijkhe den, ook wel een democratisch recht genoemd. Als democra tisch (door ons allen) gekozen overheden als gemeente en pro vincie democratische besluiten nemen is ons dat nog niet demo cratisch genoeg. Individuen kunnen deze democratische gang van zaken jarenlang trai neren. Enkelingen kunnen een democratische rechtsgang doodleuk blokkeren. Dat lijkt toch meer op dictatuur dan op democratie zou je zeggen. Uit eigenbelang of tot nut van 't al gemeen? Honderden miljoenen aan economische activiteiten (werkgelegenheid!) blijven ja renlang op de plank of in de ijs kast liggen. Men is voorstander van windenergie: protest tegen windmolens. Men wil mobiel bellen, protest tegen een GSM- mast. Procedure ellende uit de regio: Britannia, Badpaviljoen, Alhambra, Zeeduin, De Kaas boer zijn slechts enkele voor beelden. Kost miljoenen aan vertraging en dat mag uiteinde lijk de gebruiker-belastingbe taler toch weer betalen. Als de democratisch gekozen overheid heeft beslist wees dan sportief, neem je verlies en stop die ter reur. E. J. P. Izeboud Westduin 1 Koudekerke Heeft officier van Justitie Plooy nu werkelijk een onafhankelij ke eis neergelegd tegen Volkert van der G.? Of heeft hij zich la ten intimideren door de overtui gend aanwezige aanhangers en nabestaanden van Pim F.? Heeft hij de mogelijkheid dat hij niet helemaal serieus gene wordt over het hoofd ge door te veel aandacht te sc ken aan de persoon var. slachtoffer, iets wat in deri spraak uit den boze is? I standaard worden straffe: nogal aan de lage kant lij gerechtvaardigd met 'en niet gekeken naar de pej van het slachtoffer'. De me gen over wie de democi heeft aangetast, lopen sterk een. Een hard schreeuw minderheid zegt te vinder Van der G. dit heeft ged Maar wie zich vóór deze schrikkelijke daad zeer j zorgen maakte over het vo bestaan van de democrat! rechtsorde, kan dit nu nieti hardop zeggen. Of je bento hand van Van der G... Hoe straft de rechter nu nog meervoudig lustmoorde die bijvoorbeeld kinderen kracht, martelt, verminktd ger? Met het eisen van deze- toont officier van Justitie? zich, zonder het echt te zeg voorstander van een noghq straf voor een ernstiger ven dan de moord op een politi Dat is dus de doodstraf ene mee plaatst Plooy zich bui;? Nederlandse juridische re: orde. Want de hoogste i heeft hij al geëist. Voor nu met voorbedachten rade, pleegd door een verda zonder strafblad en zoi schijnheilige spijtbetuig Een brevet van onvermogen een foutje in het proces? E. den Ht Ritthemsestmt Oost-Sou GOES - De Nederlandse Ck kie Vereniging houdt zaler 19 april een contactmiddag: mensen met coeliakie of eer.: ten vrij dieet in wijkgebou* Pit in Goes. Aanvang 14.00: door Anita Tournois TERNEUZEN - Voor het werk van Charlotte Coone uit Zuid- dorpe vormen rasters en patro nen het uitgangspunt. Haar schilderijen in deze techniek re fereren min of meer aan de pop art periode. Ze zijn gemaakt met acryl op doek, katoen of linnen, en tot vier mei te bezichtigen bij Echo-Audio. Coone heeft gestudeerd aan de Academie voor Schone Kunsten in Sint Niklaas. In Tilburg volg de ze de docentenopleiding /au tonome richting aan de Acade mie voor Beeldende Vorming. Voor haar afstudeerproject dook Coone in de wereld van be hang en patronen. „In mijn werk zijn rasters en patronen het uitgangspunt. Het raster, dat bij het uitvergroten van een afbeelding tevoorschijn komt, vormde de aanleiding voor mijn werk. Door deze techniek - bij voorbeeld het sterk uitvergro ten van een foto met de compu ter - is het mogelijk een beeld te vervol-men van figuratief naar abstract. Mede door de punten van het raster ontstaat een wis selwerking tussen het herken bare en het onherkenbare." De nadruk in haar werk ligt dan ook op de sfeer, die gevormd wordt door kleur, vorm en ge laagdheid, waarbij contrasten zorgen voor kracht en beweging in het werk. De afbeelding op zich wordt dus minder belang rijk, maar het uiteindelijke ef fect is bepalend voor de uitstra ling van het werk. Pinguïn en Zwart-wit zijn mooie voorbeel den. Contouren van de pinguïn zijn vervaagd, waardoor een ge stileerde vorm ontstaat, die bo vendien versterkt wordt door de kleurkeuze - geel en grijs - van de achtergrond In het werk met zwart-wit lijn- raster waarbij de rechte belij ning overdwars regelmatig wordt onderbroken, herkennen we hetzelfde beeld van een pin guïn. Andere succesvolle voor beelden zijn Vader, een portret van een vader en twee kinderen; Print, een tijger waarbij de ach tergrond sterker is uitvergroot dan het roofdier en Thuis, waar een man in smoking en een diva geplaatst zijn voor een lege ka mer met openstaande deur. Voor een serie van een tiental kleine portretten van beroemde mensen, bijvoorbeeld Marilyn Monroe en James Dean, ge bruikt Coone de wereld van de glamour als inspiratiebron. De foto's van filmsterren en zan gers werden met thinner op het acryl aangebracht. Coone werkt ook met fotoprints op acryl, te zien in Ballerina Rose en Balle rina groen, beelden van een mannelijke en vrouwelijke dan ser, waarbij de contouren van linker of rechterhelft dik met groen of roze zijn aangegeven. De achtergrond is glanzend wit en lijkt net parelmoer. Vrouwenhoofd Art Nouveau 1, 2 en 3 zijn ab stracte werken van flink for maat, waarbij vormpatronen zijn afgezet met gouden of bron zen biezen. Elk schilderij heeft een accent, een vorm in een felle contrasterende kleur zoals lichtgevend rood, de achterlig gende vormen zijn meestal don kerder van tint. Speciaal is het werk met silhouet van een vrou wenhoofd, zwart geschilderd binnen een wit ovaal op een grij ze ondergrond, dat op zijn beurt omkaderd wordt door een zwar te geornamenteerde lijst, die in het midden op het werk ligt. Hierbuiten bestaat het werk uit geschilderde vierkantjes in grijstinten. Sterke composities, waarbij de rasters zorgen voor de originele factor, kenmerken de geëxpo seerde werken. Tentoonstelling t/m 3 met in Echo- -Audio, de Jongestraat 1 in Terneu- zen. Openingstijdendi. t/m vr. 13.00 18.00 uur, vr. 19.00 21.00 uur, za. 10.0017.00 uur ~r'. J® 'V v "2* H. de Rave-Baauw: „Als ik aan het schilderen ben, moet niemand komen kijken." foto Willem Mieras Advertentie - Een tijger in het werk Print, acryl op doek van Charlotte Coone. foto Peter Nicolai STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert PWG BEDRIJFSVEILIGE KLEDING met het nieuwe bedrijfspand aan de Scottweg op De Poel II AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 door Marianne van de Polder GOES - Het was altijd een droom van haar: naar de kunstacademie. „Maar dat vonden ze thuis maar onzin", zegt H. de Rave-Baauw (78) uit Goes. Ze liet zich niet uit het veld slaan en maakte van schilderen haar hobby. Haar schilderijen zijn tot en met 3 mei te zien in 't Kunstuus in Heinkes- zand onder de titel 'Kijk op Zeeland'. Water en lucht, of is het één uitgestrekt water vlak? De twee elementen gaan in elkaar over alsof ze niet van elkaar verschillen. Soms lijkt het wel of er een waterval in de zee verscholen zit. Baau w spreidt veel water in haar werken tentoon maar waarom? Ze weet het niet. „Ik heb op zich niet zoveel met water, maar ik kan er wel uren naar kijken. Misschien komt het omdat ik vroeger als klein meisje ervan droomde met de boot naar Amerika te gaan. Daar ben ik later wel heen ge gaan, maar niet met de boot. Ik houd er in ieder ge val van natuur te schilderen, al komt er in mijn schilderijen weinig groen voor." Dat de kunstenares een dagje ouder wordt, heeft geen remmend effect op haar werk, integendeel, de productie is met de jaren alleen maar groter ge worden, hoewel ze op dit moment even niet schil dert. Baauw: „Ik ga niet schilderen vanuit nega tieve gevoelens. Niet dat ik nu negatief ben, het heeft vooral met energie te maken Mijn inspiratie komt voort uit energie. Daar moet ik veel van heb ben, en dan begin ik ineens en kan ik best tekeer gaan. Op het doek, want zin om bijvoorbeeld de ramen te gaan zemen heb ik dan niet. Ik moet dan schilderen, vanuit een krachtig gevoel. Ik werk op zolder en als ik bezig ben, moet niemand komen kijken. Ik moet die hele zolder voor mezelf heb ben." Ze heeft gaandeweg haar eigen stijl ontwikkeld. „Hoe ik die zou omschrijven? Ik vind het eigenlijk een beetje agressief soms. Als ik mezelf zie wer ken, vind ik het ook agressief, enthousiast, vrij. Ik begin meestal met een vaag plan en dan laat ik het schilderij ontstaan. Dat gaat heel intuïtief. Wordt de verf een beetje brokkelig, dan ga ik daar verder op door. Een draaikolk of zo ontstaat op die ma nier vanzelf." Veelzijdig Haar werk heeft in de loop der jaren een hele ont wikkeling doorgemaakt. Kenmerkend aan haar oeuvre is dat het zo ontzettend veelzijdig is. Opvallend zijn haar figuratieve doeken, die een schril contrast vormen met de schilderijen van 'Kijk op Zeeland'. „In het begin kon je goed zien wie mijn leraar was. Maar nu heb ik dat allemaal losgelaten." De tentoonstelling 'Kijk op Zeeland' in 't Kunstuus is te bezoeken op woensdag en donderdag van 13.OOtot 18.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur WHY PAY MOK JM* DIT MAG U NIET MISSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30