Zorg voor stervenden nekt verpleegkundige PZC R s Mamma, ik ben zo alleen Rust is broodnodig bij werk met terminale patiënten het weer puzzel O G L V O A G T Casper Hobbes recept Varkenshaasje met roomsaus en champignons O Heer Bommel en het Losgetrilde Inzicht Toonder Studio's vrijdag 4 april 2003 •Meindert Inderwiscn Al een paar weken nu word ik in mijn slaap bezocht door dromen waaruit ik me naar de oppervlakte moet vechten. Dromen die, ieder op zich, beelden herha len tot ze in mijn zerk gegrift staan. Onzichtbaar in het licht van de dag kermen ze na, gekerfd in wat toegang tot mij heeft, diffuus, maar voortdurend aanwezig als de boom van een gehangene, vermeden door de ooghoeken van zijn weduwe op weg naar de drenkplaats. Ik kan het spoor niet oppikken, laat staan volgen. In de dromen staan twee mensen centraal binnen één thema. De decors wisselen, de scènes wijzigen, de bood schap blijft onveranderd. De twee mensen: mijn moeder en ik. Het thema: ik ben een kind, verdwaald in een vreemde omgeving. Ik heb onherroepelijke misdaden op mijn kleine geweten. Een gebroken vaas, kwijtgeraakt speelgoed. In mijn verbeel ding haal ik mij de woede van de omgeving op de hals. In mijn pogingen mijn vergrijpen te compenseren veroor zaak ik nog meer schade. Toch blijft iedere reactie uit. Tenslotte raak ik zo machteloos en bevreemd dat ik mijn zonden niet meer met rust kan laten. Ik blijf ze maar aan slepen. kijk dan, kijk dan. Ik deug niet, ik heb het ver pest. Maar niemand neemt aanstoot. Ik ben een gedoog de belemmering in de dagelijkse gang van zaken. Men sen wringen zich, zonder klacht, in allerlei bochten om mij heen, teneinde tot hun alledaagse bezigheden te ko men. Het draaien van een was. Het bekijken van een pro gramma op de televisie. Als mijn moeder op de 'set' arriveert, is ze meteen in ge animeerd gesprek met alle omstanders. Ik trek aan haar handen. „Mamma, mamma. Kom, dit is kapot en dat heb ik gedaan. En hel is nog veel erger.Ze lacht mijn zonden iveg. Stuurt me naar de plaats waar kinderen zich horen op te houden. Zo'n plaats bestaat niet. Ik wil bij mijn moeder zijn. Ik wil dat ze ziet wat mij zo kwelt, ook al is hetvan een infantiele orde. Ik wil haar aan de haren mee slepen naar mijn leegte. Kijk dan mamma!" Er is geen plaats voor kinderen. Er is alleen een plaats waar we al lemaal zijn. Ik kan niet achter het behang verdwijnen met mijn futiele frustraties. Ik spreek de taal niet van le ge schuurtjes of opgevouwen overhemden. Mijn moeder kust mijn voorhoofd, bespreekt het gedrag van mannen met een buurvrouw, toont haar nieuwe jurk. Zezietmijn groene ogen, mijn blonde pluimpjes, de gave kinderhuid die zich rond mijn vertwijfeling uit strekt van top tot teen. Als ze me niet kwijt zou raken, zou ze me opeten. Het water loopt haar in de mond bij het ontwaren van mijn verschijning, maar ze luistert niet. Hoe hard moet ik schreeuwen voordat ze me slaat, me opmerkt? Mijn longen zijn er niet voor geschikt. Ik ontwaak uit deze dromen, soms midden op de dag, maar schud ze niet af. Ik loop naar mijn woonkamer, waar mijn kind kijkt naar 'Spirit.: hengst van het woeste westen'. Ik kruip bij haar onder de plaid en ze lacht naar me vanachter haar brilletje. Ik zie clat ze van me houd en God weet hoezeer ik haar liefheb. En ik kan niet ophou den met huilen, heimelijk schreien in het hoofdkussen waar ze me niet kan volgen. Zeeland: Spatje regen door Rudi Buis De zorg voor terminale pati ënten is slopend voor ver pleegkundigen. Jarenlang is er te weinig aandacht geweest voor de begeleiding van verple gend personeel. Artsen, verpleegkundigen en vrijwilligers moeten niet te lang en te vaak bezig zijn met termi nale zorg. Ze hebben rust nodig, stelt Huub Buijssen, klinisch psycholoog en medeauteur van het boek 'Einde goed, allen goed?' Het boek biedt hulpver leners van stervende patiënten handreikingen om goed voor zichzelf te zorgen. Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat het fout gaat. „Verpleegkundigen zijn geen robots", zegt Buijssen. „Je wordt gesloopt wanneer je con tinu aan het bed van een ster vende staat." Uitslag De uitslag deze week van een onderzoek naar de partners van Alzheimerpatiënten verbaast Buijssen niet. De helft van deze partners kampt met lichamelij ke aandoeningen (rugklachten) of psychische klachten (depres sies) als gevolg van de zorg voor hun man of vrouw. De zorg voor verplegend perso neel heeft pas sinds kort de aan dacht. Jonge verpleegkundigen werden amper begeleid en me teen in het diepe gegooid. On voldoende kennis kan tot gevolg hebben dat verpleegkundigen doorslaan, waarschuwen des kundigen. Door de emoties die een sterfgeval met zich mee brengt. kan een hulpverlener bij onvoldoende begeleiding zich ontwikkelen tot een koele kik ker. Dan ontbreekt de band met de patiënt, waardoor het werk minder bevrediging geeft. „Onvoldoende begeleiding kan ook de andere kant op slaan", zegt Buijssen. „Dan raakt een Volgens Huub Buijssen. medeauteur van het boek 'Einde goed, allen goed?', moeten alle gezondheids zorginstellingen beschikken overeen programma 'zorg voor zorgenden'. foto Frank Jansen/GPD verpleegkundige juist te be trokken bij patiënten, zien ze ie dere terminale patiënt als een familielid. Met telkens weer een zeer pijnlijk afscheid." Buijssen geeft in zijn boek een aantal handreikingen om te kunnen 'pendelen tussen af stand en betrokkenheid'. Het is van groot belang dat een verple ger. maar vooral zijn of haar lei dinggevende, erkent dat termi nale zorg psychische wonden kan opleveren. „Dat lijkt een open deur, maar er bestaan nog altijd verpleegkundigen die denken dat er een 'beroepscode' bestaat, namelijk dat je onaan gedaan moet blijven", zegt Buijssen. Het boek, dat woensdag is ver schenen ter gelegenheid van het Europees congres over pallia- tieve zorg in Den Haag, leert hulpverleners onder meer om gaan met stress. Ook is er veel aandacht voor de communicatie tussen de terminale patiënt en de verpleegkundige, waar lange tijd in geen enkel lesboek aan dacht voor bestond. Buijssen: „Zorgenden hebben vaak het gevoel dat ze iets hoogs, iets plechtigs moeten zeggen. Maar er is geen taal van de sterven den. Bovendien verklaar je ie mand al een stukje dood, als ge wone gespreksonderwerpen zoals het weer of een dagje uit niet meer mogen." Nabestaanden van terminale patiënten geven de zorg voor de stervende een dikke voldoende, blijkt deze week uit onderzoek. Gemiddeld een acht, zorgenden in een verpleeghuis krijgen zelfs een negen. Aan het onderzoek, gehouden in opdracht van het vakblad Nursing, hebben 300 nabestaanden meege daan. Buijssen is blij met de onder- zoekscijfers. Alleen zeggen de resultaten weinig over de situa tie van de verpleegkundigen zelf. Elke gezondheidsinstelling zou een programma 'zorg voor zorgenden' op de plank moeten hebben liggen, vindt hij. GPD Huub Buijssen en Rob Bruntink, Einde goed, allen goed?, oog voor zorgenden in de palliatieve zorg. Uitgeverij De Stiel, ISDN 9070415291, 13,90 kinder juffrouw keel bouw- Spaanse uitroep verduis- tering gerei ieder schicht deel van een kachel 4 I 5 CC LU In dit diagram is een woord van 12 letters verstopt. Het is te vinden door, beginnend bij het vakje met de stip, telkens een vakje naar links, rechts, onder, boven of diagonaal te verspringen. Elke letter wordt één keer gebruikt. Hoe luidt het zoekwoord? Horizontaal: 3. Na het zeven de ledikant erop voorbereid (7); 6. De verdediging is opnieuw klaar (6); 8. Wat een dik boek voor zo'n klein ven tje! (4), 10. Zo leuk is het niet om spoedig moeder te wor den! (5); 12. Heilzaam voor de visvangst (5); 13. Op geld voorzien (6). Verticaal: 1. Voor twee van de pelgrims (4); 2. Watergang (5); 4. Ook bij hem op kop (4); 5. De omlijsting is verdwenen via deze route (7); 7. Goed voorbij? Vraag naar de reden! (6); 9. Europeaan in het Franse slot (3); 11. Voeren met kaarten (4). Oplossingen van gisteren: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1 Maan; 4. zoom; 8. Ali; 10. the; 11. fop; 13. ns; 15. Ier, 16. az; 17. aankoop; 20. alge; 21. pope; 22. massage; 24. mi; 25. Spa; 26. la; 28. ein; 29. rag; 32. nee; 34. graf; 35. ruim. Verticaal: 1. Main; 2. al; 3. ai; 5. ot; 6 oh, 7 Metz; 9. koek; 11. finesse; 12. propaan; 14. salmi; 16. appel; 18. aga; 19. oog; 23. spil; 24. merg; 27. adem; 30 ar; 31. ga; 32 nu; 33. ei. Crypto-overlapper: Horizontaal: 5. Weerbaard; 6. kwakkelen; 7. agangster; 8. invalabel. Verticaal: 1. Leswagent; 2. trekenlat; 3. haverslag; 4. broederen. ©JFS.NL Terpen Tijn omklemde het handvat van zijn schilderkist en zette zich in beweging, voortgedreven door de noordoos ter, die hem snerpend om de oren woei. Achter hem wolk ten de rookpluimen van het sten ende vuur uit de ruïne om hoog, maar hij keek niet om. „Dat was dat", sprak hij tot zichzelf. „Gezelligheid is goed voor spekkluivers, maar op mij wacht het meesterwerk, dat ik ga vibreren uit de eh... dinges. Eerst ga ik een herberg zoeken, want ik voel dat mijn smeer een beetje verschraald is." Toen hield hij echter de pas in, en terwijl hij zich schrap zette tegen de stormvlagen greep hij in zijn broekzak. Na lang frutselen bracht hij ten slotte een munt aan het dag licht, die hij fronsend bekeek. „Een stuiver", mompelde hij afkeurend. „Dat is alles, want ik doe niet aan contrapres tatie. Maar wat geeft het? Tenslotte is het de plicht van de grofstoffelijke frietvreters om een onsterfelijke in stand te houden. "Met deze gedachte begon hij opnieuw te lopen; het enige bewegende punt in het verlaten landschap, waar de wind joelend overheen streek, hagel en natte sneeuw met zich voerend. Het gaan was dan ook geen genoegen en het valt te begrijpen dat de hongerige kunstenaar verbit terd begon te raken. Op dat moment kreeg hij echter een bouwwerk in de gaten, dat zwaar en sterk op een heuvel stond, en met nieuwe kracht begon hij te klimmen. „Dat ruikt naar materie", stelde hij vast. „Een heel door voede uitstraling; net wat ik nodig heb. Want herbergen kosten geld, terwijl deze snurker het uit wil geven, wed ik." door Bill Watterson HEB JE VIJF EURO VOOR j/_ ALS JE GELD WILT, MOET JE ER MAAR VOOR WERKEN Ut Hans Belterman Dertig, veertig jaar geleden zou bij het recept van het varkenshaasje worden aangegeven dat je er gebakken nieuwe krielaardappeltjes en jonge voorjaarsgroenten bij kon opdienen. Van daag kun je een dergelijke suggestie niet meer geven omdat de jonge voorjaarsgroenten van destijds nu vrijwel het gehele jaar door verkrijg baar zijn. Ook ten aanzien van nieuwe (kriel jaardappeltjes past een dergelijke opmerking want ook die worden ons vrijwel het gehele jaar door, voorgekookt en wel, aangeboden. Hoofdgerecht voor 2 personen: 1 varkenshaasje, ca. 225 gram, zout, witte peper uit de molen, 40 gram boter, 1 knoflookteentje, ragfijn gehakt, 200 gram kleine champignons of andere paddestoelen, 1112 dl vlees- of gevogel tefond (uit potje), 1 1/2 dl kookroom, 1 l/2theel. fijngesneden bieslook, 1 1/2 theel. fijngehakte (blad)peterselie. Maak het vlees droog met keukenpapier. Wrijf het haasje in met wat zout en peper, Verhit een passende braadpan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim grotendeels is weggetrok ken. Schroei het vlees rondom dicht. Temper de warmtebron en laat het vlees 20 - 25 minuten zachtjes braden. Keer het vlees tijdens het bra den enkele malen en bedruip het met de braad boter. Maak intussen de paddestoelen schoon. Snijd de grotere exemplaren in vieren. Roer na 15 mi nuten de knoflook door de braadboter. Doe er daarna de champignons bij. Laat ze zachtjes meebraden. Schep ze enkele malen om. Na flink wat regen te hebben gehad de afgelopen dagen, wordt de kans op neerslag na vandaag klein. Een sprankelende terugkeer van dj; wordt niet direct verwacht, omdat bewolking blijft overheerse- De temperatuur loopt in Zeeland een enkele keer op tot de normale waarde van 12 graden, maar zal meestentijds iets lag? uitkomen. Vandaag beginnen we de dag zonnig, maartegeni? begin van de middag neemt vanuit het noorden de bewolking; De zon verdwijnt geleidelijk uit het zicht en er valt een spatje regen. Hoe verder het land in, hoe meer. Dit kan tot in de avor; duren, grote regenhoeveelheden worden niet verwacht. Hooguit 1 millimeter alles bij elkaar. De wind waait uit het we?: tot noordwesten en is matig, kracht 3 tot 4. De temperatuurlo:; daarbij op tot 10 graden aan de kust tot 12 in het binnenland. De bewolking en regen van vanmiddag hangen samen mete? zwakke storing die door een hogedrukgebied boven het Verent Koninkrijk naar onze streken wordt "geduwd". In de loop van vannacht trekt deze weg, maar vanuit het noorden weet een nieuwe voor dat hogedrukgebied langs te trekken naar de regio. Neerslag zal daar waarschijnlijk niet uit voortkomen. Wel veel bewolking en daar hebben we in het weekeinde mee te maken. Door gebrek aan zon en een frisse noordelijke wind blijft de temperatuur achter. Het wordt beide dagen niet warmer dan 11 graden. Aan het begin van de nieuwe werkweek lijkt de kans op zon geleidelijk groter te worden als de wind naar noordoost draait en er drogere lucht wordt aangevoerd. Maximumtemperatuur vow *snooog Minimumtemperatuur voor de komende nacbt VtBWACHTINO VOC* Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer max. 10° 11° 10° 9° min. 5° 5° 1° 1° wind N 4 N 4 NO 4 NO 4 Zon vandaac op 7.13 onderZ Maan vandaar op 8.14 onder 2: Nautisch bericht Het zicht is goed en de wind waait matig uit het noordwes kracht 3-4. De kustwatertemperatuur bedraagt net geen 7 gr Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 4 APRIL uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 04.31 234 16.48 227 10.58 211 23.01 Terneuzen 04.51 259 17.07 253 11.23 220 2332 Cadzand 04.05 227 16.26 219 10.35 20 5 2235 Roompot Buiten 04.31 174 16.51 170 1056 154 22.5! Roompot Binnen 05.56 138 18.15 134 12.05 137 Zierikzee 06.10 163 18.25 158 12.15 157 Krammersl. West 06.15 171 18.36 169 12.04 159 Hansweert 05.22 268 17.38 264 11.48 237 23.55 Stavenisse/Yers. 06.10 168 18.30 165 12.10 156 - ZATERDAG Hoog water Laag water 5 APRIL uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 05.01 23? 17.20 220 11.25 203 23.30 Terneuzen 05.21 258 17.37 246 11.52 212 - Cadzand 04.37 225 16.52 213 11.06 197 2305 Roompot Buiten 05.00 173 17.26 163 11.14 148 23.1: Roompot Binnen 06.25 137 18.41 130 00.16 12212.2! Zierikzee 06.40 161 18.55 153 00.15 141 124: Krammersl. West 06.24 171 18.56 165 00.26 144 12.4i Hansweert 05.50 266 18.09 257 12.15 230 -.- Stavenisse/Yers. 06.35 167 18.56 160 00.14 141 12.40 fcchle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw -? lichte regen matige regen zware regen m Europa: rustig weer Neem, na de aangegeven tijd, het vlees uit de pan. Laat het vlees, verpakt in aluminiumfolie, 10 minuten rusten. Voeg vleesfond en kookroom aan de champig nons in de braadpan toe. Laat alles zolang, onder voortdurend roeren zachtjes koken tot een licht gebonden saus is verkregen. Breng de saus op smaak met wat zout en peper. Snijd het vlees in niet al te dunne plakken. Presentatie: leg het vlees in een cirkel dakpans gewijs in het midden op voorverwarmde bor den. Schep de saus met de champignons er rondom. Bestrooi de gerechten met bieslook en peterselie. Geef er gebakken (krielaardappel tjes en gekookte jonge sperzieboontjes of hari cots verts bij. VERWACHTING VOOR VRIJDAGMIDDAG 4 Een uitgestrekt hoog strekt zich uit van Ierland richting de Baltische Staten. Onder invloed hiervan is het weerbeeld rust! met wolkenvelden die afgewisseld worden door zonnige perioden. Alleen in het noorden van Scandinavië vallen fikse buien. Ook in het Alpengebied is het meestentijds zonnig en vrijwel overal droog. Op het Iberische Schiereiland zijn er nauwelijks wolkenvelden. De temperatuur loopt uiteen van 15 graden in het noorden tot lokaal 20+ in het zuiden van Sp« In Zuid Italië en op Sicilië plenst het vandaag flink door en is' met 15 graden koel. Ook op de Griekse Eilanden vallen enkels buitjes. Op het vasteland blijft het zo goed als droog en word rond 18 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2