Toekomst vismijn blijft onzeker Plannen rond Zaete lopen ineen Fracties Borsele zij'n het urenlang met elkaar eens li Thoolse cliëntenraad peilt meningen over dienst Sociale Zaken Fazanten beschadigen auto's in Tholen Aanvoer afslag Colijnsplaat daalt sterker dan verwacht Vecht 24 uur lang tegen zweet! Rexona Drankrijder lapt regels aan laars Stuk metaal beschadigt auto's op A58 zeeuwse almanak Koper De nieuwe Hero van het Jaar Abrikoos Passievrucht m BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 4 april 2003 Unnr Patrick de Block THOLEN - Op het parkeerter rein van Ainorim Benelux B.V. in Tholen heerst een fazanten- plaag De fazanten zorgen voor - veel overlast en brengen schade !i toe aan auto's. 1 Amorim, dat op het industrie- u terrein van Tholen is gevestigd, I heeft de gemeente gevraagd om het probleem op te lossen. De gemeente op haar beurt heeft de wildbeheereenheid Tholen/Sint Philipsland gevraagd om te kij ken wat er aan het probleem kan worden gedaan. Han van Vossen is jachtopzichter bij de eenheid. Iedere morgen brengt hij samen met zijn hond, een Engelse springer spaniël, een bezoekje aan het bedrijventerrein. „Vori ge week vrijdag ben ik begon nen met het verjagen van de fa zanten. Ze vliegen dan de dijk over en gaan het schor bij het Schelde-Rijnkanaal op", zegt Van Vossen. Daar kunnen de fa zanten niet lang blijven omdat daar nog andere groepen met fa zanten zitten. „De hanen bake nen altijd hun eigen gebied af. Omdat op het schor ook al ver schillende hanen zitten, kunnen ze daar niet lang blijven en ke ren ze terug naar het industrie terrein", legt de wildbeheerder uit. Het probleem is dat een van de hanen het parkeerterrein van Amorim als zijn territorium ziet. Volgens de jachtopzichter is er maar een manier om echt van de plaag af te komen. „Ei genlijk moet ik gewoon een haan afschieten, dan is het hele probleem uit de wereld. Over het hele industrieterrein lopen zo'n tien a twaalf hanen plus een veelvoud hiervan aan hennen. Hanen worden altijd gevolgd door de hennen die in de buurt zijn. Als ik de haan afschiet gaan de hennen wel naar een an dere haan toe en dan is het par keerterrein verlost van fazan ten", verklaart Van Vossen. De schade die de beesten aan richten is aanzienlijk Met hun snavels en poten bekrassen ze de auto's waardoor de schade soms oploopt totzo'n 800 euro. Verder laten ze hun uitwerpselen op de voertuigen vallen, wat kan lei den tot lakschade. i Hnnr Rolf Bosboom COLIJNSPLAAT - De toekomst van de vismijn in Colijnsplaat blijft onzeker. De jongste ont- t wikkelingen, waarbij de vis aanvoer nog sterker daalt dan al werd gevreesd, stemmen de be trokkenen zeker niet optimisti scher. J. van Nieuwenhuijzen schetste I gisteravond voor de gemeente- raad van Noord-Beveland de I positie waarin de vismijn I verkeert. Hij is directeur van United Fish Auctions (Ufa), a waartoe de visafslagen van Co lijnsplaat, Stellendam en Sche- i veningen sinds 1999 behoren. 1 Van Nieuwenhuijzen is vorig jaar september aangetreden om schoon schip te maken en van Ufa een goed draaiende onder neming te maken. Dat betekent vooral: bezuinigen waar het - kan, snijden waar het moet. Alle Nederlandse vismijnen hebben sinds vorig jaar te ma ken met een forse daling van de aanvoer gemiddeld zo'n zestien procent. De afslagen van Ufa wijken daar niet van af. De da lende omzet betekent dat er ook fors moet worden bezuinigd. Voor dit jaar hield Ufa rekening met een aanvoerdaling van nog eens tien procent. De eerste drie maanden van 2003 waren echter dramatisch, aldus Van Nieu wenhuijzen. „We zijn in decem ber nog veel te optimistisch ge weest." Hij verwacht dat de aanvoer dit jaar zestien tot twintig procent afneemt. Ande re bedreigingen die hij voor Co lijnsplaat ziet, zijn de investe ringen die in koeling en vloer moeten worden gedaan om aan de toekomstige hygiëne-eisen te voldoen. Ook zorgt de trend dat vissers vaker hun quota deels in België kopen en daar dus ook moeten aanvoeren, voor minder aanbod. Verder wordt de terug gang in de garnalensector als een gevaar gezien. Internet De Ufa-directeur zei ook sterke kanten te zien aan de afslag in Colijnsplaat. Hij noemde onder meer de veiling via internet, de relatief hoge prijzen die worden betaald, de kwaliteit van het product en de donderdag als aanvoerdag, als enige vismijn in Nederland. Ook wees hij op de 'exclusivi teit' van het gebodene en ver wees daarbij naar het begin van het kreeftenseizoen, dat giste ren in Colijnsplaat werd inge luid. Ook zijn er innovaties, zoals sinds kort een tongsor- teermachine die niet zoals ge bruikelijk op grootte maar op gewicht sorteert, waarmee meer wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de internationale markt. Gisteravond bleek andermaal dat de zorgen over de toekomst van de vismijn in Colijnsplaat groot zijn, zeker gezien de dra matische terugval in aanvoer. Herhaaldelijk werden pogingen gedaan om Van Nieuwenhuij- Advertentie Speciaal ontwikkeld voor mannen: Rexona for Men deodorant. Rexona for Men zorgt voor écht frisse en droge oksels, zelfs tegen het einde van de dag. Kortom: de juiste bescherming tegen nare geurtjes en zweetplekken. Rexona for Men is verkrijgbaar in spray, roll-on, stick en in dne frisse geuren: Mineral. Cobalt en lome. Daar kun je op vertrouwen De vis wordt gesorteerd in Colijnsplaat; directeur J. van Nieuwenhuijzen van United Fish Auctions durfde gisteravond geen uitspraak te doen over hoe lang de visafslag het nog kan volhouden. foto Willem Mieras zen stellige uitspraken te laten doen over hoe lang de afslag het nog vol kan houden. De directeur gaf slechts aan dat het onmogelijk is ver vooruit te kijken. De huidige gang van za ken heeft al niemand kunnen voorspellen, zo zei hij. Het is zijn taak om te proberen kosten en opbrengst in balans te krijgen en op die manier te proberen 'Colijnsplaat in de running te Mb— houden'. „De kostprijs móet verder zakken." Op de vraag in hoeverre de gemeente kan bij dragen aan het behoud van de vismijn, antwoordde Van Nieu wenhuijzen dat het dringend gewenst is de infrastructuur van het afslagterrein beter en veiliger te maken. Daarnaast kan Noord-Beveland wellicht meebetalen aan de hygiëne-in- vesteringen. Het museumbestuur wil het voormalige gemeentehuis, waar het museum gehuisvest is, voor een euro kopen en voor een goede prijs verkopen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt YERSEKE - De plannen van het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal om dorpshuis De Zaete in Yerseke te verko pen aan een projectontwikkelaar, rijden het Oosterscheldemuseum - het vroegere schaal- en schelpdierenmuseum - wel licht minder in de wielen dan je zou den ken. Het Oosterscheldemuseum wil weliswaar in het bestaande gebouw trekken om een veel bredere presentatie te kunnen ma ken, maar heeft ook het plan geopperd om naast De Zaete appartementen te laten bouwen. Projectontwikkelaar Arcus wil De Zaete nu juist kopen om er zorgwonin- gen te bouwen, in samenwerking met zorgcentrum Vredelust. De gemeente heeft Arcus vervolgens weer opdracht ge geven om met het museumbestuur te gaan praten over een combinatie van de plan nen. In de begroting die het museumbestuur inmiddels heeft aangeboden aan de ge meenteraad van Reimerswaal, worden verschillende opties uiteengezet om van het Oosterscheldemuseum een volwaar dig museum en milieueducatiecentrum te maken Aan een aantal randvoorwaarden is al voldaan. Zo zijn de buren van de Zae te; de onderzoeksinstituten NIOO en RI- VO, graag bereid om te helpen bij de pre sentaties van het Oosterscheldemuseum. Waardevolle bijdragen kunnen het aqua rium en laboratoriumopstellingen zijn. Het museumbestuur heeft doorgerekend wat het gaat kosten om nieuw te bouwen bij de Oesterputten, een eindje naar het noorden, en om De Zaete geschikt te ma ken, samen met een appartementencom plex. Nieuwbouw bij de Oesterputten is bijna onhaalbaar gebleken. Voor De Zae te ziet het bestuur wel mogelijkheden. De exploitatielast zou voor een museum in De Zaete, door de samenwerking met de instituten en door de combinatie met ap partementen, slechts de helft bedragen van vestiging in een nieuw te bouwen pand Het museumbestuur heeft er bij alle plan nenmakerij wel op gerekend het huidige onderkomen, het voormalige gemeente huis van Yerseke, voor het symbolische bedrag van een euro van de gemeente te kunnen kopen Om een aanzienlijk deel van de stichtingskosten te kunnen op hoesten, zou het museum het gebouw voor de hoogste prijs op de markt kunnen ver kopen. Hoe nieuwbouw op de plek van De Zaete binnen de plannen van Arcus zich in fi nanciële zin verhoudt tot de ideeën van het Oosterscheldemuseum is nog niet be rekend. De ruimtelijke invulling van de plannen komt echter behoorlijk overeen. Arcus wil het terrein aan de noordkant van De Zaete er graag bij kopen en het museum zou op die plek een doorloop wil len maken naar de Oesterputten om ook buiten een presentatie te kunnen maken. Het toeval wil dat beide zaken: de Arcus- plannen en die van het museum, aan de or de komen in dezelfde vergadering, die van de commissie Welzijn op dinsdag 8 april. De openbare vergadering begint om 20.00 uur in het gemeenthuis in Kruiningen door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De weg naar het dualisme is geplaveid met leermomenten. De gemeen teraad van Borsele betrad er donderdagavond zo eentje. Over het raadsprogramma 2004-2007 moest het gaan en in de agenda werden algemene be schouwingen aangekondigd, gevolgd door een reactieronde van maximaal vijf minuten per fractie en afgesloten met een rondje amendementen en mo ties. Dat laatste rondje mocht hoog uit anderhalf uur duren. Het werd, op z'n zachtst gezegd, nogal chaotisch. Het valt name lijk helemaal niet mee om alge mene beschouwingen te houden over een stuk waarover je het in grote lijnen roerend eens bent. Het raadspresidium, bestaande uit alle fractievoorzitters en de burgemeester, bijgestaan door de griffier, had het programma voorbereid Daarbij waren ze uitgegaan van een doelstellin genlijstje wat de CDA-fractie bij wijze van startschot had sa mengesteld. Ook over dat lijstje van dingen die de raad wil doen, was eigen lijk iedereen het al eens. Het werd getoetst aan eerdere uit gangspunten en aan het college programma en de griffier zette alle nieuwe doelen en richtin gen nog eens netjes op een rij Volgens P. Vollaard (PvdA) zat de raad over vier stukken te ver gaderen, terwijl er maar één op tafel lag. Begraafrechten Veel wisten de fracties niet meer naar voren te brengen, behalve dat begraafrechten niet kosten dekkend hoeven zijn omdat een deel van het geld wel uit de pot groenvoorzieningen kan ko men. De SGP-fractie wilde ook het uitgangspunt van 2,5 pro cent inflatiecijfer naar beneden bijstellen met een slag om de arm voor als het meer mocht blijken. Zo kwam er toch nog een amendement in stemming, maar wel eentje waarmee ieder een het eens was Een enkel ballonnetje werd het luchtruim ingezonden. C. Traas van GroenLinks vond dat er zo onderhand wel eens paardenbe lasting mag worden ingevoerd, analoog aan de hondenbelas ting E Weug (LPB) wilde die laatste belasting juist afschaf fen en R. Boekholt nuanceerde een eerdere roep van zijn fractie (VVD) om meer ruiterpaden. Die wens werd wel erg duidelijk gehonoreerd in het raadspro gramma. Boekholt wilde toch even kwijt dat veilige fietspa den veel belangrijker zijn. De raad leerde de les snel ge noeg P. van den Dries, die wat amendementen klaar had lig gen, diende ze helemaal niet in omdat hij consensus proefde in de raad Belangrijke zaken, zo sprak de raad af, zullen afzon derlijk tijdens daartoe geschik te vergaderingen, worden be handeld. KLOETINGE - Een ne gentienjarige automobi list uit de gemeente Goes heeft in de nacht van woensdag op donderdag een boete van 190 euro ge kregen voor het rijden on der invloed. Verder kreeg de automo bilist nog twee bekeurin gen van 28 euro voor het rijden met een defect ach terlicht en omdat de man zich niet hield aan de aan gegeven rijrichting. door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De cliëntenraad van de gemeente Tholen laat een tevredenheids- onderzoek uitvoeren onder de klanten van de afdeling van Sociale Zaken. Alle klanten krijgen volgende week een en quêteformulier thuis gestuurd waarop ze kunnen aangeven of ze tevreden zijn over dienst So ciale Zaken. De cliëntenraad wil het onder zoek uitvoeren om beter inzicht te krijgen in wat er bij de klan ten leeft, welke behoeftes er zijn en hoe de dienstverlening wordt ervaren. De raad wil de verkre gen informatie gebruiken in het advies en overleg dat ze met de afdeling Sociale Zaken heeft. Voor de enquête is een speciaal onderzoeksbureau ingehuurd. Het onderzoek is anoniem en de ingevulde formulieren kunnen worden teruggestuurd naar het bureau. Sociale Zaken krijgt geen inzicht in de ingevulde for mulieren. De afdeling wordt wel op de hoogte gebracht van de eindresultaten van het onder zoek. De resultaten worden waarschijnlijk rond juli be kendgemaakt. Om de deelname aan het onderzoek te stimuleren is er zelfs een prijsverloting ver bonden aan het terugsturen van de ingevulde enquêteformulie ren. Advies De cliëntenraad is ingesteld om de belangen van alle klanten van de sociale dienst te beharti gen. Het geeft gevraagd en ongevraagd advies over ont wikkelingen op - met name - be leidsmatig niveau van de Alge mene Bijstandswet. Verder functioneert de raad onafhan kelijk, hij is samengesteld uit cliënten van de afdeling Sociale Zaken en vertegenwoordigers uit organisaties zoals FNV, An- bo en Ango. De raad is sinds 1 juli 2002 actief binnen de ge meente Tholen. Voor deze perio de was er een zogenoemd cliën tenpanel. KRUININGEN - Op de noorde lijke baan van de A58 bij Krui ningen zijn gisteravond enkele auto's beschadigd omdat ze op een onbekend metalen voor werp reden. Het voorwerp was even daar voor verloren door een tot nu toe nog onbekend voertuig. Een 45- jarige automobilist uit Stam persgat reed over het voorwerp en verloor de macht over het stuur. Zijn auto sloeg over de kop waarna hij in de midden berm tegen de vangrail tot stil stand kwam. Vervolgens reden nog twee automobilisten tegen het voorwerp op, hierbij verlo ren zij waarschijnlijk enkele on derdelen van hun auto's. Een 44- jarige bestuurder reed hier weer tegenaan en beschadigde zijn bedrijfswagen. Bij het ongeval zijn voor zover bekend geen ge wonden gevallen. I De bel gaat. Bij het open- I draaien van de deur duwt de bloemist de geheel verbou- j wereerde Zienkzeese een geurig boeket onder de neus Alstublieft mevrouw. En ook nog gefeliciteerd Nog I verbaasder neemt ze de ge mengde bos vergeet-me-niet- I jes en champagnekleurige rozen in ontvangst. Haar echtgenoot reageert al net zo Hij weet evenmin van J iets. „Echt waar niet!" Ze ontdekken een kaartje, handgeschreven door die vriendin uit Veenendaal. f Aangekomen bij de 12,5 jaar gaan er een paar huwelijks bellen rinkelen en wordt fluks een rekensommetje ge maakt. „Verroest, ze heeft gelijk! Ge- feliciteerd!" De verrassende smaak van Koken met Honig wordt nu nog leuker! Want vanaf 28 maart kun je bij Honig sparen voor een uniek schort Op dit schort kun je jouw naam laten drukken, maar ook bijvoor beeld die van een vriend, vriendin, familielid of collega. Door 5 streepjescodes van elk willekeurig Honig product in te zenden en 2,99 bij te betalen, krijg je binnen 6 weken het schort toegestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29