COURAN Vogelpest bereikt Noord-Brabant PZC VS winnen slag om luchthaven Bagdad Bizar ongeval op Brouwersdam KNVB begint met dopingcontroles amateurvoetbal dMS» Virus over Maas naar provincie met dertig miljoen kippen Hogere uitkering voor WAO'ers Afgewezen asielzoekers onder dak in Dishoek Sportkanaal is losse flodder Seksuele vorming op basisschool 15 Rabo's rijden Voskamp naar huis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 11° is nw 3 Zonnig begin Vanochtend zonnig. Vanmiddag meer bewolking en kans op een spat regen. Matige noordwestelijke wind bij 11 graden. 246e jaargang no. 80 i/rijdag 4 april 2003 los nummer €1,10 NIEUW AAN DE KUST Golden Tulip wfSTOUIN KOUOfKEftKt'VLfSSINGIN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vhssingen) E :westduin@zeelandnet.nl 'v. -J I :www.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 per 1/12/03 F (0031 )-(0)-118-552776 WÊBÊmmatmmmma rioorRudi Buis DEN HAAG - De vogel pest is hoogstwaarschijn lijk overgeslagen naar Noord-Brabant, de pro vincie met het meeste pluimvee. Gisteren is een leghennenbedrijf in Teef- felen, nabij Oss, geruimd wegens een ernstige ver denking. Het toezichtsgebied rondom de Gelderse Vallei en het Rivieren gebied is inmiddels verder uit gebreid. Daar gelden zeer stren ge vervoersbeperkingen. De nieuwe verdenking is een klap in het gezicht voor de pluimveesector. Het virus is nu vermoedelijk ook de laatste ri vier in zuidelijke richting over gestoken, de Maas. De afgelo pen week is al het pluimvee in de Betuwe en het land van Maas en Waal geruimd, juist om te voor komen dat het zeer besmettelij ke virus zou overspringen naar Noord-Brabant. Deze provincie telt circa dertig miljoen kippen, vooral geconcentreerd in het oostelijke deel. Limburg heeft bijna zestien miljoen kippen, waarmee de beide provincies samen goed zijn voor ruim 40 procent van de kippen in Neder land. Buffergebied De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) hoopt dat er in de omgeving van het verdachte bedrijf zo snel mogelijk wordt geruimd. „Niet GOES - Er komt mogelijk cen trale huisvesting voor uitgepro cedeerde asielzoekers in de regio. Het idee is een aantal va kantiewoningen in Dishoek voor dat doel te gebruiken. Daar kunnen 58 vluchtelingen tijde lijk worden opgevangen. [Asielzoekers die vergeefs de toelatingsprocedure hebben doorlopen, moeten zo snel mo gelijk terugkeren naar het land Van herkomst. Omdat zij daar niet altijd toe in staat zijn, bij voorbeeld doordat ze niet over de vereiste papieren beschik ken, dreigen ze vaak op straat te belanden. Stichting Inlia ont fermt zich over hen en probeert, met steun van de gemeenten, onderdak voor hen te vinden in afwachting van een oplossing. Het vinden van zulke huisves ting is vaak lastig, vooral door dat er nauwelijks woningen be schikbaar zijn Omdat veel gemeenten zich het lot van uit geprocedeerde asielzoekers aantrekken, wordt al enige tijd overlegd over een gezamenlijke jpplossing voor het probleem. Die lijkt nu binnen handbereik. De betrokken wethouders ko men dinsdag bijeen om te praten ©ver een voorstel waarbij Inlia de mogelijkheid wordt geboden 'Jpecreatiehuisjes bij Dishoek te jhuren. Daar kunnen maximaal 58 mensen worden onderge bracht. Daarmee zou tevens de druk op de reguliere woning markt worden verminderd. Bij het plan zijn de gemeenten tVlissingen. Middelburg, Veere en Goes betrokken, waar het .©vergrote deel van de vluchte lingen in de regio verblijft. Het jVoorstel kan volgende week in :elk geval rekenen op steun van ,net Goese gemeentebestuur. i»Het lijkt ons een heel goede op lossing voor de betrokken men- Sen', zegt wethouder D van Dwijk Een bijkomend voordeel .is dat de kosten voor de gemeen ten per persoon lager uitvallen fdannu. ,.Dat is niet onze insteek .geweest, maar wel mooi meege komen." .•Directeur G. Burger zegt al ge ruime tijd in gesprek te zijn met de gemeenten over mogelijke .centrale huisvesting in Dishoek. Hij wil echter nog niet verder Reageren voordat de betrokken gemeenten zich definitief ach ter het plan hebben geschaard. alleen binnen een straal van een paar kilometer, maar breder. Er moet een nieuw buffergebied komen", zegt J. Wolleswinkel van de NOP Dat het vogelpest virus opnieuw een rivier over springt, geeft aan hoe agressief het is, stelt hij. Het ministerie van Landbouw maakte gisteravond bekend dat er inderdaad een buffergebied wordt ingesteld rond Raven- stein, Oss en Lith. Alle pluim- veebedrijven en de hobbydieren in deze zone worden geruimd. Het gaat om circa vijftien be drijven. Triest De Tweede Kamer reageert ge schokt op de nieuwe verden king. „Dit is heel erg triest", zegt WD-kamerlid Oplaat. Zijn partij pleitte samen met de LPF en later ook de PvdA vanaf het begin van de crisis al voor ruime bufferzones. „Ik zeg niet dat het virus zich anders niet had ver spreid, maar ik zeg wel dat we te voorzichtig zijn geweest." Op gemengde bedrijven waar klassieke vogelpest is geconsta teerd, moeten ook varkens op het virus worden getest, zo maakte het ministerie gisteren bekend. Minister Veerman wil weten of varkens het virus kun nen verspreiden. Boeren van twaalf bedrijven in het toe zichtsgebied moeten meewer ken aan de onderzoeken. Bij varkensboeren die kippen hou den als hobby wordt geen on derzoek gedaan. Het aantal verdenkingen staat op dertig bedrijven. Van 172 be drijven staat vast dat ze zijn be smet. Ruim zeshonderd bedrij ven met meer dan tien miljoen stuks pluimvee zijn inmiddels geruimd. De sector vreest dat in het ge troffen gebied een kwart van de pluimveehouders failliet zal gaan. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De internationale luchthaven van Bagdad is in ge allieerde handen. Dat berichtte een journalist van de Ameri kaanse zender ABC gister avond. Vanaf Saddam Interna tional Airport meldde hij dat Amerikaanse militairen het vliegveld hebben 'veiliggesteld' met tanks en gepantserde voer tuigen. Van noemenswaardige tegen stand van de Iraakse strijd krachten zou geen sprake zijn geweest. Het bericht van ABC is niet bevestigd door de legerlei ding. Amerikaanse troepen zet ten gisteravond de aanval in op de luchthaven, die op slechts ze ventien kilometer van de Iraak se hoofdstad ligt. Intussen gingen de bombarde menten op de stad onvermin derd door. Daarbij zouden veel doden en gewonden zijn geval len, ook onder de burgerbevol king. Gisteravond viel voor het eerst tijdens deze oorlog alle stroom in Bagdad uit en zat de stad in het donker. Volgens de VS zijn echter geen elektrici teitscentrales gebombardeerd. Tijdens de Amerikaanse opmars richting hoofdstad vielen bij he vige gevechten honderden do den onder Iraakse soldaten. Soldaten van de coalitie meld- Politie zoekt onbekende die man en vrouw heeft doodgereden door Marcel Modde SCHARENDIJKE - De politie is op zoek naar de bestuurder van een auto of vrachtwagen die gisterochtend even voor zes uur op de Brouwersdam twee mensen heeft doodgere den. De man en vrouw kwa men om het leven toen ze langs de hoofdrijbaan liepen. Ver moed wordt dat ze eerder aan de Noordzeekant met een be stelbusje in het water zijn ge raakt, waarna ze hulp zijn gaan zoeken. De slachtoffers zijn een 40-ja- rige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland en een 31-jarige Groningse. Mogelijk zijn ze aan de zeekant even voor de zuidelijke damaanzet bij Scharendijke van de weg geraakt en over de kop gesla gen. Via de basaltblokken is het busje op het laatste puntje strand in het water terechtge komen. De politie houdt er ook rekening mee dat de wagen daar geparkeerd stond en van de handrem is geraakt. Verondersteld wordt verder dat de slachtoffers vervolgens naar de hoofdrijbaan aan de binnenzijde van de dam zijn gelopen. Om kwart voor zes kwam erbij de meldkamer een telefoontje binnen van een au tomobilist, die vertelde dat er twee mensen over de weg lie pen en auto's probeerden aan te houden. Enkele minuten la ter, aldus politiewoordvoerder J. van Mourick, kwam er een andere melding binnen dat er op de Brouwersdam een ern stig ongeluk was gebeurd. Toen de politie ter plaatse aan kwam, bleek dat er een auto over een op de rijbaan liggend lichaam was gereden en dat daar vlak naast nog een twee de slachtoffer lag. Volgens Van Mourick heeft het er alle schijn van dat de man en vrouw kort voordien zijn doodgereden door een andere auto, die niet is gestopt. Gezien de aard van hun verwondingen wordt ook niet uitgesloten dat ze zijn ge raakt door een vrachtwagen. De politie vermoedt dat de man en vrouw die gisterochtend op de Brouwersdam werden doodgereden, eerder met een bestelbusje aan de Noordzeekant te water waren geraakt. foto Marijke Folkertsma De onfortuinlijke automobi list die de lichamen heeft ge vonden, heeft verder niets zien gebeuren, aldus Van Mourick. Toedracht De politie heeft een speciaal onderzoeksteam geformeerd om de precieze toedracht van het ongeluk te achterhalen en de dader op te sporen. Ook wordt gezocht naar de mobiele beller die in eerste instantie meldde twee mensen te heb ben zien lopen op de rijbaan van de Brouwersdam. Moge lijke getuigen worden ge vraagd contact op te nemen met het bureau in hun omge ving, In de loop van gisteren hadden zich al twaalf mensen bij de politie gemeld met nade re informatie over de situatie rond het bewuste tijdstip. Te vens wordt gezocht naar een blauwe Mercedes die eerder die nacht op Goeree-Overflak- kee werd gestolen. Of beide za ken verband met elkaar heb ben, wist de politie gisteren nog niet. Eenpolitiehelikopter is een tijd in de lucht geweest om situatiefoto's te nemen van het ongeluk De N57 is tot half negen afgesloten geweest Het verkeer is omgeleid via de se cundaire weg naast de hoofd rijbaan. WAO'ers krijgen een hogere uitkering, als blijkt dat door invoering van de nieuwe wet er minder arbeidsongeschik ten zijn bijgekomen. Dat zijn PvdA en CDA gisteren in de formatiebesprekingen over eengekomen. De partijlei ders Bos (PvdA, foto) en Balkenende (CDA) konden het echter niet eens worden over het migratie beleid voor de ko- mende jaren. O Hans Blanken, voorzitter van de sportkoepel NOCNSF, is voorbarig geweest met zijn aankondiging van een nieuwe sportzender waarvoor de kijker moet betalen. Mediabedrij ven en de sportwereld zinnen wel samen op plannen om meer geld binnen te halen, maar een nieuwe, betaalde sportzender zit er voorlopig niet in. De helft van de Zeeuwse basisscholen geeft nog geen seksuele voorlichting. Dat blijkt uit een onderzoek van de GGD. Omdat de puberteit steeds eerder begint en jongeren steeds vroeger seksueel contact hebben, wil de GGD een speciaal project 'seksualiteit op de basisschool' opzetten. Niet Bart Voskamp maar de Let Raivis Belohvosciks won gisteren de Driedaagse van De Panne. Het leidde tot boze gezichten bij BankGiroLote- rij, dat in de ochtendetappe slachtoffer werd van een Ra- bobank-offensief resulte rend in de ritzege voor Ste ven de Jongh (foto). „Ze pro beren ons kapot te maken", fulmineerde BGL- ploegleider Johan A Q Capiot. I O varia: 2; binnenland: 3, feiten en meningen: 4, irak: 5; buiten land: 7; economie: 8 en 9; radio en televisie: 10; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 21; auto: 23 en 25. den dat tankeenheden soms werden aangevallen door tien tallen Irakezen, die slechts bewapend waren met lichte ge weren. Zij werden door de mitrailleurs van de tanks neer- gemaaid. Langs dc weg naar Bagdad lagen tientallen uitge brande Iraakse tanks en andere voertuigen. In een verklaring, die werd voorgelezen door minister van Informatie Al Sahhaf riep de Iraakse leider Saddam Hoessein zijn volk op om desnoods met de blote hand de strijd aan te bin den met de vijand. Het is nog steeds onduidelijk of Saddam nog leeft. Al Sahhaf bestreed de claims van de Amerikanen. Vol gens de minister 'staan zij nog niet eens op 160 kilometer van Bagdad'. Amerikaanse verslaggevers die met de troepen mee oprukken, meldden gisteren dat de burgers van de hoofdstad met honder den tegelijk de stad ontvluchten en zich aan de Amerikanen overgeven Het zijn er soms zo veel dat de opmars van de troe pen er door wordt gehinderd. Doden Verschillende Amerikaanse sol daten zijn gisteren gedood en gewond. Een Amerikaanse in fanterist werd door een eigen vliegtuig beschoten en overleed. Gistermorgen ging een Black Hawk-helikopter verloren, waarbij zeven doden vielen. Een F-18 Hornet gevechtsvliegtuig werd door de Iraakse luchtaf weer neergehaald. De piloot is mogelijk omgekomen In Al Kut kwamen twee Ameri kaanse mariniers om bij ge vechten met Iraakse eenheden. ANP/GPD pagina 4: protest is hypocriet pagina 5: Belfast-tactiek VN over bestuur Irak Irak haalt jager neer U www.pzc.nl dossier Irak van onze sportredactie ZEIST - Dc KNVB begint met ingang van het seizoen 2003- 2004 dopingcontroles in het amateurvoetbal. De controles zullen worden ge houden bij ploegen in de hoofd klassen zaterdag- en zondag voetbal, vrouwenploegen in de hoofdklasse, teams uit de eredi visie futsal en nationale elftal len die onder verantwoordelijk heid van de sectie amateurvoet bal van de KNVB vallen. Drie Zeeuwse ploegen vallen momenteel in deze categorieën: Hoek, Kloetinge en Terneuzen. De dopingcontroles worden ge houden door mensen van DoCo- Ned (stichting doping controle Nederland) Zestig procent van de controles worden bij trainin gen gedaan, de rest bij wedstrij den. Tussen eind augustus en 31 december 2003 zullen 45 con troles plaatsvinden. De KNVB is met DoCoNed overeengeko men dat per controlebezoek drie spelers of speelsters hun urine moeten inleveren. Voorwaarde is wel dat de sectie amateurvoetbal op haar verga dering van 31 mei akkoord gaat Daarbij wordt er vanuit de KNVB wel op gewezen dat over heidssubsidie aan de bond af hankelijk is gesteld van het in voeren van de dopingcontroles. Uit een PZC-enquête in 2001 onder de vijf hoogst spelende Zeeuwse clubs bleek dat een kwart van de spelers ooit een stimulerend middel had ge bruikt. Eén op de drie spelers vond dat de dopingcontroles in gevoerd moesten worden. GPD (Advertentie) UULMUULWJ voorlettersm/v straatnr postcode plaats telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- 713214 000002 JH3 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. Qper maand met automatische incasso 20.50) «rijper kwartaal met automatische incasso (€55,10). jHgiper jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) mmmm foto Patrick Baz/EPA Een strijder van de Iraakse Republikeinse Garde houdtmet een gapend gat in zijn helm, wacht aan de rand van Bagdad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1