PZC Op schoolreis naar Vlaanderen Advocaat moet Kluivert laten vallen Olympische ambities breken Heister op Michael Boogerd voelt zich zo opgewonden als een klein kind 19 Cristijan Albers opnieuw in DTM Bondscoach Cyprus stapt op Verzwikte enkel Michaela Krajicek Sibon wijst voorstel af Jong en oud in World Team Tennis Wielerlegende Bartali was verzetsheld Kassa voor Romario vrijdag 4 april 2003 Michael Boogerd kan niet wachten tot zondag: de dag van de Ronde van Vlaanderen. foto Cor Vos/GPD UTRECHT - Cristijan Albers doet dit seizoen voor Mercedes- Benz opnieuw mee aan het Duitse Toerwagenkampioenschap DTM. Het wordt voor de 23-jarige autocoureur zijn derde jaar in deze klasse. Zijn beste klassering vong jaar was een vierde plaats op het circuit in het Britse Donington Park. „Ik ben erg blij dat ik nog een seizoen de kans krijg in de DTM", aldus Al bers, die zich voorbereidt op de komende jaargang. Op 21 sep tember staat de de Nederlandse DTM-race in Zandvoort op het programma. Het seizoen begint op 27 april op Hocken- heim. ANP NICOSIA - De bondscoach van Cyprus Momcilo Vukotic heeft na de 4-1-nederlaag in het EK-kwalificatieduel met Slovenië zijn ontslag ingediend. Door het verlies staan de Cy prioten met vierpunten voorlaatste in groep 1. ..Ikhad andere dingen verwacht", reageerde Vukotic. „Ik leg de schuld niet bij de spelers, maar waar ik in geloofde, gebeurde niet. Mijn beslissing is definitief." De Montenegrijn Vukotic had de nationale ploeg sinds een jaar onder zijn hoede. RTR PRAAG - Michaela Krajicek heeft bij de training in Praag haar enkel zwaar verzwikt. Het gewricht van het veertienja rige halfzusje van Richard Krajicek moet een week in het gips De verwachting is dat ze binnen twee weken de training kan hervatten- Haar deelname aan haar eerste WTA-toernooi in juni in Rosmalen, waarvoor ze een wildcard kreeg, komt niet in gevaar. Krajicek verstapte zich tijdens een training met de Tsjechi sche speelster Kleinova. „Het was even schrikken", aldus va der Krajicek.,,We vreesden aanvankelijk dat de enkelbanden waren afgescheurd. Gelukkig bleek het na het maken van de foto's mee te vallen De enkel zit in het gips zodat hij beter tot rust kan komen. Over twee weken hoop ik dat ze weer kan trainen en ze hoeft dan alleen een toernooi in Italië te missen." ANP HEERENVEEN - Gerald Sibon heeft het schikkingsvoorstel van de aanklager van de voetbalbond KNVB afgewezen. De aanvaller van Heerenveen kreeg naar aanleiding van de elle boogstoot die hij in het duel met Feyenoord uitdeelde aan Gé- rard de Nooijer, een schorsing van vier wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk. De tuchtcommissie van de KNVB zal zich nu over de zaak bui gen. ANP NEW YORK - Boris Becker debuteert volgende week in het World Team Tennis, een Amerikaanse profleague met tien ploegen met oude en nieuwe vedetten. De drievoudige Wim- bledonkampioen gaat spelen voor de New York Buzz. Hij komt in dit circuit onder anderen John McEnroe (New York Sporttimes) en Martina Navratilova (Philadelphia Freedoms) tegen. Er staat overigens niet alleen vergane glorie op de baanAndy Roddick (St. Louis Aces), James Blake (Hartford Force) en Anna Koernikova (Kansas City Explorers) zijn eveneens ge contracteerd. De voorronden worden afgewerkt in de periode 7 tot 27 april. De finale is op 23 augustus. AFP/SID Het individuele EK-toernooi was voor Danny Heister gisteren na één dag alweer voorbij. foto Ed Oudenaarden Hoor Ad Pertijs GENT - Tien jaar lang meed Mi chael Boogerd (30) de voor- jaarskoersen in de Vlaamse Ar dennen. „Het kwam er nooit van." Dit jaar staat hij er echter. Zo opgewonden als een 'klein kind dat op schoolreis mag'. Hij kan niet wachten tot zondag: de dag van de Ronde van Vlaande ren. In de bar van het Holiday Inn in Gent laat hij zich een Leffe Tri ple inschenken. Het is zaterdag avond. De E3-Prijs is gereden, de benen zijn gemasseerd, het eten wacht. Morgen wint hij de Brabantse Pijl Michael Boo gerd straalt gelukzaligheid uit. „Ik had superbenen." Zijn op treden in de E3-Pnjs, zijn (bijna eerste Vlaamse klassieker ooit, is uitgedraaid op een groot suc cesnummer. Dominant op de bergjes, verbluffend sterk op de kasseien, en op het einde zag hij zijn vriend Steven de Jongh de wedstrijd winnen De vraag die die zaterdag op ve ler lippen brandt: waarom zo lang gewacht met zijn debuut in de Vlaamse Ardennen? „Dat vraag ik mezelf ook wel eens af zegt Boogerd. Het antwoord ligt in de Waalse Ardennen, niet in de Vlaamse. „Ik ging altijd voor een ander programma: de Waal se Pijl, Luik-Bastenaken-Luik, Amstel Gold Race Daarbij hoort een voorbereiding, die niet te combineren was met de klassiekers in de Vlaamse Ar dennen. Althans niet om die wedstrijden te kunnen winnen. Een keer meerijden om het mee rijden, had best een keer eerder gekund, maar zo zit ik niet in el kaar. Ik wil niet de plaats inne men van een jongen, die op zo'n moment van groter belang is voor de ploeg dan ik." Twee jaar geleden zag hij Erik Dekker tweede worden in de Ronde van Vlaanderen. „Toen kreeg ik het er best moeilijk mee dat ik de Ronde van Vlaanderen moest overslaan. Ik had dat jaar de Brabantse Pijl gewonnen, een etappe in Tirreno-Adriatico en vier dagen aan de leiding ge reden in de Catalaanse Week. ROME - De Italiaanse wielerle gende Gino Bartali blijkt ook een verzetsheld te zijn geweest. De befaamde renner hielp tij dens de Tweede Wereldoorlog de deportatie van ongeveer achthonderd joden voorkomen. Dat opmerkelijke nieuws, ge staafd door fotomateriaal, is vijftig jaar na dato bij toeval be kend geworden dankzij een on derzoek naar het leven van Giorgio Nissim. Deze leidde vanuit Pisa een verzetsgroep die alles in het werk stelde Italiaan se joden uit handen van de fas cisten te houden. Bij die studie dook ook de naam op van Gino Bartali, tweevoudig Tour-win naar en drie keer de beste in de Giro. De eeuwige rivaal van Fausto Coppi hielp in de jaren 1943 en 1944 actief mee aan deze red dingsoperaties. Zelf heeft Bar tali zich daarop nooit laten voorstaan. „Mijn vader was een geëngageerde katholiek. Hij heeft er nooit met zoveel woor den over gesproken wat hij in de oorlog heeft gedaan. Alleen dat er dingen in het leven zijn, waarbij je gewoon iets moet doen", zei zijn zoon Andrea in een interview met de Corriere della Serra. Bartali overleed in 2000 op bij na 86-jarige leeftijd. Het Vati- caan betitelde hem na zijn dood als een 'altijd consequente christen'. SID RIO DE JANEIRO - Romario is door een gerechtshof in Rio de Janeiro in het gelijk gesteld in zijn geschil met zijn oude werk gever Flamengo. De oud- PS Ver klaagde in 1998 Flamen - go aan, omdat de club de por tretrechten schond. De Braziliaanse club zette een reclamecampagne op met Ro mario. Hij had daar geen toe stemming voor gegeven. Roma no verliet daarop de club en schakelde de rechter in voor zijn eis tot schadevergoeding. Na vijf jaar viel het vonnis positief uit voor de 37-jarige spits. Fla mengo moet hem vier miljoen euro betalen. Inmiddels speelt de goaltjes- dief in Qatar. Daar verdient hij 1.5 miljoen euro in drie maan den. SID Kortomde vorm was ermaar i k deed niet mee aan één van de mooiste wereldbekerwedstrij den. Jarenlang had ik die wed strijd amper kunnen volgen. We waren steeds op weg naar de Ronde van Baskenland. Die zondag voelde ik spijt en zei te gen mezelf: 'nu moet ik hem rij den'. Vorig j aar k wa m het er niet van omdat de vorm niet goed was. Dus moet het dit jaar ge beuren." „Ik voel me als een klein kind dat voor het eerst op schoolreis gaat. Na tien jaar hetzelfde pro gramma te hebben gereden, is door Henri van der Steen ZEIST - In een tijdsbestek van twee dagen viel eind november 2001 het doek voor twee top- voetbalcoaches: op vrijdag stapte Louis van Gaal op ais bondscoach, een dag eerder kreeg Co Adriaanse ontslag. Anderhalf jaar verder is Van Gaal nog eens ontslagen maar krijgt Adriaanse langzaam het respect terug dat hij verdient. Het is de dag van Moldavië - Ne derland, half zeven, dus tijd voor een visje en een glaasje wit. Adriaanse ziet er prima uit. Ca sual gekleed, gezonde kop, hel dere oogjes. Hij heeft de schrij vende pers gemeden na zijn ontslag bij Ajax Hij was al wel enkele keren kort op televisie. Maandag langer, een uur. bij Voetbal Insite op RTL5. In drukwekkende proeve van reto riek. Slechts twee foutjes maak- te hij. Adriaanse is benieuwd naar die foutjes. Het eerste foutje betrof zijn verkeerde pak: glimmende stropdas, krijtstreep colbert. Bevestiging van het beeld van de strenge meneer. Adriaanse. „Daar zit wat in. En dat tweede foutje?" Taaifoutje: 'de media heeft.' Zoals Van Gaal dat altijd zegt. Adriaanse is verbijsterd. „Dat heb ik nota bene Louis duizend keer gezegd: het medi um heeft, de media hebben. Tjee!" Was het een foutje voor AZ te kiezen? Adriaanse: „Er is in elf maanden geen enkele andere Nederlandse club geweest. Ik kon wel bondscoach worden van Kazachstan. Die meldden zich direct per fax En Ethiopië stond op mijn voicemail. Ik bel de terug. Moeilijk gesprek, ge broken Engels. Ik dacht dat het om Egypte ging, begon over Mi- do. Had de man nog nooit van gehoord. Bleek het dus om Ethi opië te gaan. En dan was er Chi na. Die kwamen met een heel plan, met een lange termijnvi sie. Ze hadden zich zeer goed voorbereid en wisten wat ze wil den. Ik heb twee keer met hen gesproken in Amsterdam, ja bij de Chinees. Ze wilden 500.000 dollar betalen, ik vond dat te weinig." „Oostenrijk wilde me als bonds coach, dat was minder dan een maand nadat ik bij Ajax was ontslagen. Heb ik meteen afge wimpeld. Ik heb dat ontslag nu nog niet helemaal verwerkt, toen zeker nietIk heb met de se- het alsof je in een andere wereld terecht bent gekomen. Dat op zich is al leuk. In het voorjaar werken we bij Rabobank met twee aparte ploegen. Die van de Vlaamse klassiekers kwam ik steeds één keer tegen: in Tirre- no-Adriatico. Dat weekje met de Vlaanderen-ploeg vond ik al tijd al geweldig. Bij hen voel ik me als een vis in het water." Die Vlaamse ploeg bivakkeert zowat het gehele voorjaar in het Holiday Inn. „Zelfs dit hotel is nieuw voor mij. Geweldig, ik maak eindelijk kennis met de rijstepap waarover iedereen het cretaris van de bond gesproken, die man was wel vasthoudend, belde nog twee keer terug. Op het laatst vroeg hij beleefd of hij me in de toekomst nog eens mocht benaderen. Even later had ik overigens wel spijt, maar toen de loting voor het EK be kend werd, weer niet. Neder land in de groep! Dan zit je so wieso twee keer als lijdend voorwerp op het bankje." Verder waren er clubs uit het Midden-Oosten die hem wilden contracteren. Uit de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit, Saoedi-Arabië. Geen zin Het werd dus AZ. Rare club, met een voorzitter die nog meer dan 30 miljoen gulden tegoed heeft. Adriaanse: „Veertig! En op het eind van dit seizoen vijftig. Ja, dat is ongezond. Ik heb het Dirk ook op de man af gevraagd: wat gebeurt er als jij morgen tegen een boom rijdt? 'Dan is het met jou ook gedaan', zei hij. Aan de andere kant had AZ niet meer bestaan zonder Scheringa." Communist Maar dan: Dirk Scheringa is stinkend rijk geworden met de weinig sympathieke handel in geldleningen. Zou Co Adriaan se sr. daar geen moeite mee heb- heeft." Hij stelt vast dat hij toe was aan de verandering in het programma. „Andersom zou ik ook helemaal gek geworden zijn als ik tien jaar achter elkaar de Omloop Het Volk, de E3-prijs, de Driedaagse De Panne en de Ronde van Vlaanderen had moeten rijden. Allemaal over diezelfde wegen ook nog eens." Frisheid Nu straalt de frisheid er van alle kanten af. „Ik heb ooit als der dejaars prof in 1996 een keer Kuurne-Brussel-Kuurne gere den en herinner me dat ik met ben gehad? „Je kunt zeggen dat de mensen zelf beslissen. Mijn vader is altijd een overtuigd communist geweest, die denkt daar zeker anders over. Hij is bijna 85 nu, zweeft intussen tus sen PvdA en SP. Ik heb de laatste keer SP gestemd, Jan Manjnis- sen is mijn man, ook al omdat hij tegen de oorlog is. Ik deel zijn zorgen over de maatschappij. Men is tegenwoordig zo snel be- invloed, men loopt zo snel ach ter iets of iemand aan. Melkert werd afgemaakt, Fortuyn had in no time de grootste partij. Ik ben trouwens ook tegen levens lang voor Volkert van der G. Het is een enkelvoudige moord, per soon en motief zijn onbelang rijk, wat wel telt is of het met voorbedachte rade is gedaan. Hij ziet gevaar in hypes. „Dat de PvdA met Bos ineens van 22 naar 42 zetels gaat. En dat men sen naar Big Brother kijken. En naar Idols. De mensen denken niet meer na, laten zich van alles aanpraten. Dat zie je ook met trainers: drie keer verliezen, witte zakdoekjes, wegwezen. In de eredivisie zijn al vijf trainers vertrokken of ontslagen. Als het aan de pers had gelegen was Foppe de Haan al een halfjaar geleden bedankt, als het be steven de Jongh (toen neo-prof bij TVM) op de Oude Kware- mont met Ballerini en Tsjmil ben meegesprongen Kicken was dat, maar uiteraard moes ten we er later af. Meer ervaring met de kasseien en de Vlaamse bergjes had ik echter niet tot dit seizoen." Vorige week trainde Boogerd met de ploeg twee dagen op het parkoers van de Ronde van Vlaanderen. „Ik kreeg er ge woon kippenvel van." Met dat zelfde euforische gevoel reed hij de E3-Pnjs. „Dat wordt toch de kleine Ronde van Vlaanderen stuur van De Graafschap had doorgezet was Peter Bosz op straat gezet en als er geld was geweest, zat Boeve niet meer bij Zwolle In bijna de helft van de gevallen ligt het aan de coach, zogenaamd. Dat maakt het wer ken voor trainers bijna onmoge lijk." Hij leeft mee met collega Louis van Gaal. „Die is door iedereen neergeknuppeld. Zo onrecht vaardig. Louis is een fijn mens, een topcoach, een uitstekende manager, iemand met een hele boel energie, die verdient veel meer respect. Ik heb een zekere band met hem. Ik heb hem na zijn ontslag een lange e-mail ge stuurd Als steunbetuiging, maar ook met een hele kritische analyse. Die krijgt-ie niet zo veel en het is goed als je kriti sche opmerkingen krijgt van mensen die je respecteert In de top heb je de neiging jezelf ge weldig te vinden. Ik ben blij dat Edward Metgod mij bij AZ te gengas geeft. Dat houd je scherp." Asymmetrisch Vanuit zijn woonkamer in Zeist heeft hij een schitterend uit zicht op landerijen en het rivier tje De Grift. We zijn te laat voor genoemd." Hij speelde mee met de specialisten alsof hij al tien jaar niets anders gewend is ,Het parkoers van de Ronde van Vlaanderen is qua hellingen een beetje te vergelijken met de Am- stel Gold Race (die hij won in 1999). Ik zag alleen op tegen de kasseien. Na twee dagen trai ning had ik er vandaag geen moeite mee. Misschien heb ik er wel aanleg voor. Een geheim is er volgens mij niet Het enige verschil is dat je op de kasseien niet uit het zadel omhoog kunt rijden. Je moet blijven zitten. Je zag ook in 2001 dat Erik Dekker minder problemen had met de asfaltklimmetjes dan met de kassei-bergjes De kenners riepen na de E3- Prijs in koor: dit wisten we wel. Boogerd is gemaakt voor derge lijke parkoersen. Een nerveuze renner in een dergelijk decor, kan dat? Boogerd: „Ik hou al leen niet van een nerveuze koers. Ik heb liever een gecon troleerde wedstrijd. Maar een gecontroleerde koers op een nerveus parkoers, vind ik pri ma. Het parkoers op zich ligt me Wat wel grappig is, is de aanloop naar een klimmetje. Met 65 in het uur rijden ze op die brede banen naar de hellingen toe. Iedereen wil van voor zit ten. Als je dan van die brede baan het smalle weggetje in draait, valt de snelheid plots te rug naar nul. Ze zitten op hun plaats, maar ze hebben ook alle maal schrik voor de beklimming die komen gaat Eigenlijk baalde hij zaterdag maar van een ding: „Na van daag houdt iedereen zondag re kening met me." Niet dat het de pret drukt. „Ik heb zin in de Ronde van Vlaanderen." Al is het alleen maar als wielerlief- hebber. In de Catalaanse Week is de beleving heel anders dan in het steeds wielrengekker wor dende Vlaanderen. „Natuurlijk, is dat ook een reden om de Ron de te rijden. Maar ik wil hem niet zomaar meerijden. Als ik start, is dat om mee te doen voor de overwinning. Alleen Parijs- Roubaix wil ik over twee jaar een keer rijden om hét een keer meegemaakt te hebben." GPD de aftrap, maar op tijd voor de 1-0. Adriaanse heeft de partij snel gezien „Nederland speelt asymmetrisch, met die open lin kerkant. Er wordt te ruim ge dekt, daarom komt Moldavië er makkelijk uit, combinerend nog wel, ze hoeven de bal niet eens weg te peren. Hun vaardigheid is trouwens goed." In de zestigste minuut zegt hij: „Die goal valt wel." Tien minu ten later: „Nu ga je 'mals coach knijpen." De goal valt Zijn oor deel over Oranje heeft hij eerder op de avond al gegeven: „Het Nederlands elftal wordt over schat. Wij vergeten dat andere landen ook goed zijn en vaak meer beleving hebben. Hiddink is er al terecht over begonnen toen hij bondscoach werd: pas sie." Rond de wedstrijd is hij niet echt onder de indruk van SBS- analyticus Leo Beenhakker. Hijzelf heeft wel een helder, goed gemotiveerd voorstel: Kluivert op de bankAdriaanse: „Als een coach twee hele goeie keepers heeft, wordt hij ge dwongen te kiezen. Als hij twee hele goeie spitsen heeft n ietDat is het dilemma van Advocaat. Maar hij moet een van de spitsen laten vallen, Kluivert in dit ge val. Ik denk dat dat de oplossing is. Daar wordt het team beter van. Ik kies voor Van Nistel- rooij. Die is stabieler, scoort meer, is ook penaltynemer, schakelt sneller over. Kluivert heeft altijd een rouwmoment bij balverlies. En ik denk dat Van Nistelrooij meer bereid is zich op te offeren voor het elftal." Voetbal is en blijft zijn grootste liefde. Ooit leek bij voorbe stemd bondscoach te worden, nog een goeie periode bij Ajax en het was gepiept. Het kwam er niet van. Je zou denken dat Adriaanse, eenmaal gerehabili teerd, straks opnieuw een voor treffelijke kandidaat is. Maar die gedachte heeft KNVB-di- recteur Henk Kesler deze week in VI opgeknoopt. Adriaanse „Kesler zegt dat er straks een mooie rij kandidaten is: de broers Koeman, Gullit, Nees- kens en Van Basten Hij maakt drie blunders tegelijk. Op de eerste plaats heeft hij de techni sche knowhow niet om dat te bepalen. Ten tweede praat hij in de toekomst. En ten derde noemt hij Van Basten die nog niet eens begonnen is als coach Terwijl hij die blunder (met Rijkaard) al eens heeft ge maakt!" GPD door Tim Senden COURMAYEUR - Met het vizier gericht op Athene 2004 struikelde Danny Heister gis teren over de eerste drempel op de Europese kampioenschap pen. De 31-jarige tafeltennisser reist al maandenlang de wereld rond om punten te verzamelen zodat hij eind mei verzekerd is van een ticket naar Griekenland. Die krachtenverslindende toer brak hem in Courmayeur op. Een ver moeide Heister ging in de eerste ronde onderuit tegen Wang Jianfeng uit Noorwegen. Na de vroege uitschakeling voelde Heister zich machteloos. Letterlijk en figuurlijk. „Ik ben leeg", sprak hij. „De drang om het gevecht aan te gaan is weg. Ik probeerde 't wel, maar het lukte niet." Olympische spaarpot Voor de international begon in juni 2002 de route naar Athene. Hij trok van competitiewed strijd naar Top-12, van Neder lands kampioenschap naar Pro Tour-finale Elke deelname had slechts één doel: het vergaren van punten voor de wereldrang lijst. Als Heister op 1 juni 2003 op de 'geschoonde' mondiale ladder (elk land mag slechts twee spelers naar 'Athene' af vaardigen) bij de eerste twintig staat, is hij verzekerd van een startbewijs voor de Olympische Spelen. In die twaalf maanden wordt elk puntje in de olympi sche spaarpot gedaan Voor een veelvraat is pieken geen optie. De emotionele tafel tennisser veranderde plots in een koele, calculerende sporter die evenement na evenement af struint. „Echt teleurgesteld ben ik nu ook niet", zei Heister daar om. „Natuurlijk had ik graag een medaille gehaald, maar op deze EK zijn evenveel punten te behalen als op een Pro Tour evenement." Ondanks zijn verlies in de ope ningsronde van de EK hoeft Heister zich nog geen zorgen te maken over kwali f catie voor de Spelen Een aantal concurren ten liet in Courmayeur ook al een steekje vallen en zijn voor sprong blijft redelijk geruststel lend. Alleen een nieuwe, vroeg tijdige uitschakeling op de WK (eind mei in Parijs) lijkt een di recte plaatsing voor Athene in gevaarte brengen. Heister kan zich op de EK nu volledig richten op het dubbel. Hij zag dat zijn maatje Trinko Keen wel voortvarend van start ging. De geboren Randwijker, ook in het landentoernooi goed op dreef, versloeg in de eerste ronde de Sloveen Ignjatovic (4- 0) en was in de tweede doorgang met 4-2 te sterk voor de Portu gees Mendes. Daarmee schaar de Keen zich bij de beste 32 spe lers van Europa De andere deelnemers (Barry Wijers, Daan Sliepen en Linda Creemers) verloren hun wed strijd in het enkeltoernooi en kunnen thuis bijkomen van hun inspanningen. Iets waar Danny Heister eigenlijk ook naar snakt. ANP Co Adriaanse vindt Oranje een overschat elftal Co Adriaanse: „Ik heb Dirk Scheringa op de man af gevraagd: wat gebeurt er als jij morgen tegen een boom rijdt? 'Dan is het met jou ook gedaan', zei hij." foto Toussaint Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19