Seksuele voorlichting rammelt PZC PZC Tandartshulp gehandicapte dichter bij huis Kritiek benoeming verbaast Eversdijk Bomen blijken niet stormbestendig Consultatiebureaus willen mishandeling sneller opsporen Communicatienet voor hulpdiensten nog later klaar 15 GGD begint project om basisscholen meer aan vorming te laten doen Eis vijftien maanden cel voor transport van softdrugs ANWB-reisplanner kent de tunnel Kapiteins tegen wetsvoorstel Rijndam zinkt op weg naar sloper Onderhoudswerk in tunnel aanon: 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 4 april 2003 door Harmen van der Werf RILLAND - Eerste-Kamerlid H. Eversdijk (CDA) is verbaasd over de kritiek op zijn benoe ming tot voorzitter van de commissie deskundigen vlieg tuiggeluid. Hij vindt dat milieu organisaties de daden van de commissie moeten afwachten. (ïroenLinks in de Tweede Ka mer wil een spoeddebat over de keuze van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor Eversdijk. In navolging van Mi lieudefensie, Platform Leefmi lieu Regio Schiphol en Milieufe deratie Noord-Holland vindt GroenLinks-Kamerlid W. Duy- vendak de benoeming van Eversdijk 'ongeloofwaardig'. Volgens Duyvendak, oud-direc teur van Milieudefensie, is met de komst van Eversdijk als voorzitter 'alle schijn verdwe nen dat de commissie onafhan kelijk een oordeel kan vormen over de nieuwe milieunormen voor Schiphol'. Eversdijk is door staatssecreta ris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat voor de voorzittersfunctie gevraagd vanwege zijn brede bestuurlijke ervaring en niet vanwege kennis over vliegtuiggeluid. Dat is vol gens de senator ook niet nodig. „Ik hoef die deskundigheid niet in te brengen. Dat moeten de deskundigen in de commissie doen. Ik ben onafhankelijk voorzitter. Mijn taak is dat de commissie met een goed eindre sultaat komt, zoals ik dat ook als voorzitter heb gedaan bij on der meer de fusie van water schappen in Zeeland." Dat er sprake zou zijn van een politieke benoeming, beaamt Eversdijk. „Ik kan niet ontken nen dat ik politicus ben, maar dat zegt toch niets over mijn on afhankelijkheid als voorzitter. Wacht op de daden van de com missie, zou ik zeggen." Kamer lid Duyvendak gaat ervan uit dat hij volgende week in de Ka mer met staatssecretaris Schultz van Haegen over Evers- dijks benoeming kan praten. In de Eerste Kamer is Eversdijk lid van de commissie Verkeer en Waterstaat. Hij heeft daar ech ter nooit het woord gevoerd over Schiphol of vliegtuiglawaai. Met de komst van een nieuw ge kozen Eerste Kamer begin juni verlaat Eversdijk de Senaat. door Eugène Verstraeten GOES - Op de helft van de Zeeuwse basisscholen wordt geen gerichte seksuele voorlich ting gegeven. Bovendien heeft een kwart van de leerlingen uit de hoogste klassen ook nog geen seksuele voorlichting vanuit andere bronnen gekregen. Dat is de uitkomst van een en quête die de Gemeenschappel i j - ke Gezondheids Dienst Zeeland (GGD) heeft gehouden onder 26 schooldirecteuren en 887 leer lingen uit de groepen zeven en acht. De resultaten zijn voor de GGD aanleiding om een speciaal project 'seksualiteit op de basisschool' te beginnen In de nieuwsbrief Zeeuwse No tities stelt de GGD dat tijdens gesprekken met bassischolen in het kader van het schoolge- zondheidsbeleid (SGB) regel matig blijkt dat scholen geen structurele seksuele vorming aan leerlingen geven. Daar naast constateerden de betrok ken GGD medewerkers dat de huidige leskist 'seksuele vor ming' verouderd was. Volgens de GGD blijkt uit lan delijk en provinciaal onder zoeksmateriaal dat de puberteit steeds vroeger begint, dat meer jongeren eerder seksueel actief zijn en dat het aantal abortus sen ook in Zeeland stijgt. Om meer inzicht te krijgen in be hoeften van basisscholen en hun leerlingen is de enquête gehou den. Daaruit bleek dus dat op de helft van de scholen geen struc turele seksuele voorlichting werd gegeven. Wel werd zo'n MIDDELBLTRG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 36-jarigc inwoner van Zierikzee voor zijn betrokken heid bij uitvoer van softdrugs vijftien maanden gevangenis straf geëist. De verdachte zei niets met drugs te maken te hebben, maar de officier putte het bewijs uit verklaringen van twee mededa ders, telefoontaps en een vin gerafdruk. Ook was de Zierik- zeeënaar in Engeland een keer aangehouden met een grote hoeveelheid Engelse ponden, waar de douane beslag op legde. Op de biljetten werd een con centratie van drugs aangetrof fen. De officier zag de verdachte als de organisator van de wiet- transporten naar Engeland. Op 1 oktober vorig jaar werd in de jachtsluis van de Vlissingse ha ven een boot aangetroffen met aan boord vijftien kilo soft drugs. De schipper, een 30-jari- ge man uit Ellemeet, werd aan gehouden. Hij bekende van plan te zijn om de verdovende midde len te exporteren. Het spoor leidde al snel naar de Zierikzee- enaar. Op een van de pakketten drugs stond zijn vingerafdruk. Er was ook nog een derde man bij betrokken. Raadsman J. Wouters conclu deerde dat zijn kompanen de schuld in de schoenen van zijn cliënt proberen te schuiven. De man is eerder veroordeeld voor handel in softdrugs. Uitspraak 16 april. Advertentie „«.CO1"'9 vier uur per jaar incidenteel aandacht besteed aan het on derwerp. De GGD gaat daarom de ko mendejaren extra aandacht aan seksuele voorlichting besteden. Dit jaar wordt gebruikt om goe de materialen aan scholen aan te bieden en scholen enthousiast te maken voor het geven van jaarlijkse seksuele voorlichting in hun klas. „Kortom, een ver nieuwde leskist, een deskundig heidsbijeenkomst voor groeps leerkrachten en een PR-plan", aldus de GGD. Omdat de GGD via het schoolgezondheidsbe- leid in nauw contact staat met de scholen, is het mogelijk om de materialen actueel te houden. door Frank van Cooten SINT JANSTEEN - Postorderbedrijf Neckermann heeft een aantal bomen bij het expeditiecentrum aan de Verrekijker in Sint Jansteen moeten terugsnoeien tot drie meter hoogte. De bomen zijn in 1997 geplant. Ze moeten op termijn als een soort groene gordel het expe ditiecentrum aan het zicht onttrekken. Een aantal stor men gooide vorig jaar echter roet in het eten. De bomen staan in drassige grond en zijn heel oppervlakkig ge worteld. Door de hevige windvlagen zijn ze scheef ko men te staan. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Verstandelijk gehandicapten die onder narco se tandheelkundige behande lingen nodig hebben, kunnen hiervoor in de nabije toekomst terecht in Zeeuws-Vlaanderen. Nu is het nog zo dat zij voor deze specialistische behandeling naar Breda, Vlissingen of Gent worden doorverwezen, waar de wachttijden oplopen van drie maanden tot een jaar. Het ROZ Zeeuws-Vlaanderen vindt dit onacceptabel en heeft daarom een grensoverschrij dend project opgezet. Reguliere tandartsen kunnen verstandelijk gehandicapten vaak niet goed behandelen om dat deze groep zeer angstig is en een behandeling niet toelaat. De tandartsen geven de ouders van de patiënten daarom vaak het advies ze te laten behandelen bij Stichting Tragel in Clinge (De Sterre), het zorgcomplex voor verstandelijk gehandicapten. Tragel heeft een eigen behan delruimte waar tandartsen uit het Universitair Ziekenhuis in Gent zijn cliënten behandelen. Tragel had er tot dusver nooit bezwaar tegen dat verstande lijk gehandicapten die thuis wonen er ook werden behan deld. Onacceptabel Helaas komt het vaak voor dat de reguliere tandartsen de pati ënten pas doorverwijzen als het gebit al verwaarloosd, en een pijnlijke behandeling onver mijdelijk is. Tragel kan daar door de vraag niet aan en de ex terne patiënten werden voor een behandel i ng onder narcose naar Vlissingen, Breda of Gent ge stuurd, waar de wachtlijsten zeer lang zijn, soms wel een jaar. „Voor kinderen en volwassenen met een verstandelijke handi cap met tandpijn is dat onac ceptabel", zegt M. Ie Roy, coör dinator van het Regionaal Overlegorgaan Zorg (ROZ) Zeeuws-Vlaanderen. Dat vindt ook A. Libbrecht uit Sint Jansteen, moeder van een verstandelijk gehandicapte zoon. Eigenhandig deed zij een behoefte-onderzoek naar tand heelkundige behandeling onder narcose voor verstandelijk ge handicapten en kwam tot de conclusie dat de vraag groot is. Samen met Le Roy werd het on derhandelingstraject ingezet. Het doel was het Gentse tand artsenteam te laten werken in Streekziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Omdat het een grensoverschrijdend project be treft, ook verstandelijk gehan dicapten uit de Belgische grens streek kunnen zich in Zeeuws- Vlaanderen onder narcose laten behandelen, werd subsidie aan gevraagd bij de Euregio Schel- demond. Gehoopt wordt op een vergoeding van vijftig procent van de opstartkosten die 125.000 euro bedragen. De zorgverzekeraar heeft zich ook achter het project geschaard en de Zeeuws-Vlaamse tandartsen en de kaakchirurg zien de komst van het Gentse tandartsenteam niet als concurrentie. Ze erken nen de expertise die het team heeft. Oostburg Het streven is dat de eerste pati ënten in september in Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen te recht kunnen. De opstartfase vindt plaats in de locatie Oost burg omdat hier voor 2003 nog ruimte is in de operatiekamers. Na deze periode wordt de vaste behandelingsplaats de locatie in Terneuzen. Voor de behande ling onder narcose wordt eens in de twee weken een dag vrijge maakt. dit is de behandeling op afspraak. Spoedgevallen wor den meteen doorverwezen naar Gent waar ze nog die dag wor den geholpen. Le Roy zegt dat per jaar zo'n zeventig patiënten in aanmerking komen voor een behandeling onder narcose. Wellicht kunnen in de toekomst ook angstpatiënten terecht in Terneuzen. Le Roy „Het ligt aan de capaciteit, maar het pro ject is ook uitermate geschikt voor diegenen die zo bang voor de tandarts zijn dat ze al jaren lang niet meer geweest zijn en die een behandeling onder vol ledige narcose als redmiddel zien." door Claudia Sondervan OOST-SOUBURG - De Zeeuwse consultatiebureaus gaan met het Advies- en Meld punt Kindermishandeling (AMK) werken aan de vroeg tijdige opsporing van kinder mishandeling. De verpleegkundigen en con sultatiebureau-artsen van de drie Zeeuwse thuiszorgorga nisaties gebruiken een nieuw protocol dat hen vertelt wat te doen bij vermoedens van emo tionele of lichamelijke mis handeling en misbruik. Doel is ouders zodanig te helpen dat mishandeling wordt voorko men. „Een blauwe plek op een vreemde plaats is niet zo moei lijk te zien. Emotionele mis handeling en verwaarlozing zijn lastiger te onderkennen", zegt Thea Reerink, stafarts bij thuiszorgorganisatie Zorg- stroom op Walcheren. „De ver pleegkundigen en artsen scherpen door training hun 'niet pluis-gevoel'. Het proto col geeft aan hoe vermoedens zijn te toetsen. Een melding bij het AMK doe je niet gauw. Er is grote schroom om ouders te beschuldigen. Als we zien dat een kind tekort komt, onder nemen we actie. We zijn een opvoedingsondersteunings bureau, geen verwijspost. De reguliere bezoeken aan het consultatiebureau zijn vol doende om signalen over de omgang met kinderen op te pikken, stelt Zorgstroom-psy- chologe Henny van den Brink. „Daar dient het 'niet pluis-ge- voel' voor. Er kan een thuisbe- zoek volgen We zeggen geen 'foei'. De erkenning dat een ouder worstelt met opvoeding is vaak een grote opluchting voor die ouder." De consulta tiebureaus zijn volgens de Thuiszorg bij uitstek plaatsen voor opsporing van dreigende mishandeling, omdat 98 pro cent van de ouders met kinde ren tussen de nul en vier jaar daar komt. Daarvan valt drie tot vijf procent in de 'niet pluis'-categone. De consulta tiebureaus zijn 'onverdachte' bronnen van hulp: iedereen kan er zonder bijgedachten gezien worden. De oorzaken van dreigende mishandeling liggen veelal in problemen van ouders, vertelt Reerink. „Stapelen de proble men zich op, dan schiet het ri sico van mishandeling om hoog. Ouders mishandelen uit onmacht, onkunde en onvre de Alleenstaand ouderschap, vroeggeboorte en postpartum- depressies zijn ook risico's. Wij helpen ouders op het goede spoor te komen." Extreme mishandeling moet onmiddel lijk stoppen, stelt Reerink. Ook bij ouders met psychische problemen geeft het consulta tiebureau de hulpvraag door aan specialisten. „Het gaat ons om subtiele vormen. Schelden, negeren, vernederen Soms komt het door onbegrip. Een moeder die steeds de toren om gooide van haar kind dacht dat zij leuk met hem speelde. Dat is pesten. Maar zij had nooit anders meegekregen," geeft Zorgstroom-psychologe Henny van den Brink als voor beeld Culturele verschillen spelen een grote rol, tekent Reerink aan „Wij vragen niet sla jij je kind, maar hoe véék sla jij je kind. Ieder kan een tik op de vingers geven. Als het catego risch wordt wordt het bescha digend voor het kind. In de Turkse opvoeding is slaan ge accepteerd, maar in Neder land niet. Een Turkse vader weet wanneer slaan te ver gaat Evengoed kan je in Ne derland een kind niet opvoe den met slaag en vernedering. DEN HAAG - De Westerscheldetunnel is nu ook voor de reis- planner van de ANWB op internet www.anwb.nlgeen vreemde meer. Tot voor kort dirigeerde de routeplanner auto mobilisten voor de snelste route van Goes naar Terneuzen door België. Volgens een woordvoerder wordt de planner twee keer per jaar ververst. Bovendien duurt het drie maanden om de gegevens te verwerken. Negen maanden geleden, bij het sluiten van de vorige versie, werd de Westerschelde niet mee genomen in de planner omdat Rijkswaterstaat geen uitsluit sel kon geven over de wegen naar de timnel, betoogt de woordvoerder. Omdat het wegennet aan weerszijden van de tunnel nog steeds beperkt is, zal de planner voor het langeaf- standsverkeer nog vaak blijven kiezen voor routes via Ant werpen, waarschuwt de ANWB. DEN HAAG - Onder Nederlandse kapiteins bestaat groot wantrouwen over de toelating van buitenlandse gezagvoer ders op Nederlandse schepen. Zij vrezen dat ondanks afspra ken tussen vakbond FWZ en redersvereniging KVNR de deur te wijd opengaat voor kapiteins van buiten de Europese Unie. Nederlandse kapiteins waren gisteren in de Tweede Kamer bij een hoorzitting over de wetswijziging die het mogelijk maakt ook niet-EU kapiteins op Nederlandse schepen toe te laten. De wetswijziging kan op steun in het parlement reke nen, zeker omdat de komst van die gezagvoerders aan stren gere regels is gebonden. De praktijk met de aanstelling van buitenlandse officieren, wat sinds 1998 magen waarvoor ook een regeling is getroffen, ligt de aanwezige Nederlandse kapiteins echter zwaar op de maag Zij zeggen de ervaring te hebben dat een aantal reders bijna een voorkeursbeleid voor buitenlandse officieren voert Die zijn immers goedkoper. De KVNR vindt dat er voldoende garanties worden geboden om verdringing van Nederlandse kapiteins te voorkomen. Volgende week beslist de Tweede Kamer waarschijnlijk over de wetswijziging. TERNEUZEN - Het was één van de opzienbarendste klussen van de Terneuzense scheepsbemiddelaar- en makelaar Inter national Marine Consultancy (IMC) tot nu toe En er kwam ook op opzienbarende wijze een einde aan. Het voormalige cruiseschip Rijndam van de Holland Amerika Lijn is op weg van Alabama in Amerika naar de sloper in Alang in India ge zonken. Het schip maakte voor de kust van de Dominicaanse Republiek in zwaar weer plotseling slagzij en zonk naar een diepte van 2500 meter. De bemanning van de zeesleper Fair- play XIV, die enkele weken geleden met de sleep vertrok, kon niets meer uitrichten. Directeur B. de Zeeuw van IMC: „Dit is natuurlijk erg onple zierig. Maar wij staan hier verder buiten. We hebben alleen een bemiddelende rol gespeeld bij de levering van een sleep boot." TERNEUZEN - In verband met onderhoudswerk in de Wes terscheldetunnel moet het verkeer van vanavond half negen uur tot zaterdagochtend vier uur in de westbuis rekening houden met tegemoetkomend verkeer Om deze verkeers maatregel mogelijk te maken is de tunnel vanavond van acht uur tot half negen en zaterdagochtend van vier uur tot kwart voor vijf volledig gesloten. Er gelden een snelheidsbeperking tot 70 km/u en een inhaal verbod. Neckermann nam contact op met groenbedrijf Den Doelder in Axel, dat adviseerde de bomen in te korten tot drie meter. „Als we niets doen, zouden de problemen alleen maar groter worden", aldus een woordvoerder van Neckermann. foto Camile Schelstraete door Ron Magnée MIDDELBURG - De invoering van het nieuwe communicatie netwerk C2000 is weer uitge steld. Met het systeem kunnen hulpdiensten eenvoudiger met elkaar communiceren. Wanneer het netwerk nu de lucht in gaat, is niet bekend. Hiermee wordt de invoerings datum voor de zoveelste keer uitgesteld. Het nieuwe commu nicatienetwerk zou oorspron kelijk in 2000 de lucht in moeten gaan, vandaar de naam C2000 Dat werd bij lange na niet ge haald. Tot voor kort werd uitge gaan van een invoeringsdatum van 1 januari 2004 Maar ook deze datum is geen haalbare kaart, zo bleek gisteren tijdens de vergadering van het bestuur van de Regionale Brandweer Zeeland. Wanneer het systeem wel actief wordt, is onbekend. De invoe ringsdatum heeft ook te maken met ontwikkelingen elders. C2000 wordt m drie kringen uit gerold. Zeeland maakt deel uit van Kring 3. Tot deze groep be horen grofweg de korpsen die onder de grote rivieren liggen. Kring 3 is het laatst aan de beurt in Nederland. In gebieden die eerder aan de beurt zijn, heeft de installatie van het systeem al een vertraging van drie maan den Hierdoor loopt Zeeland een onbekende vertraging op Bovendien is het nog maar de vraag hoe snel hulpverlenings wagens met de nieuwe appara tuur zijn uitgerust. Want dat kan lang duren, blijkt elders. Bij het korps Rotterdam moeten bijvoorbeeld ruim 1600 voertui gen worden aangepast aan het nieuwe systeem. Dat duurt zeker zo'n anderhalf jaar Daar naast moet alle mobiele ont- vangstapparatuur worden aan gepast zoals portofoons, piepers en mobilofoons. Wanneer het systeem functioneert, is niet te zeggen. Tijdens de vergadering van de Regionale Brandweer Zeeland suggereerde J de Boo van Uijen, projectleider van de Zeeuwse politie gekscherend om de naam C2000 te schrappen en de Belgische benaming te ge bruiken. Daar wordt het com municatienetwerk Astrid ge noemd. Als C2000 eenmaal functio neert, moet het tal van voorde len op de huidige analoge net werken bieden. Hulpverleners gebruiken dan nog maar één netwerk. Bovendien kan het digitale systeem niet via scan ners worden afgeluisterd. Daar naast heeft het netwerk een landelijke dekking, is de spraakkwaliteit beter en kan er dataverkeer worden verzonden. Ook is communicatie met bui tenlandse collega's mogelijk. Een heikel punt is de plaatsing van de zendmasten voor C2000 De palen variëren in lengte van veertig tot zestig meter. Aan de top van de mast hangen zo'n drie of vier antennes. „Ik geloof dat zo'n beetje elke gemeente ruzie heeft over de plaatsing van deze masten", liet burgemeester J Asselbergs van Schouwen- Duiveland weten. De gemeen ten hebben nagenoeg niets over de plaatsing van de mast te zeg gen. De uitvoerende instantie heeft echter laten weten dat de inrichting van de masten op schema ligt, wist J. de Boo van Uijen te melden. „Als ik ze vraag: 'Hoe zit het met de mas ten?' Krijg ik altijd het ant woord: 'Die zijn op tijd klaar'." Zeeland krijgt in totaal 28 mas ten. Een onbekend deel van de masten is nog niet ingericht. Zo dra tachtig procent van de mas ten actief zijn, kan C2000 de lucht in. Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15