Aantal spijbelaars stabiliseert PZC PZC Zorgstroom opent wijkkantoor Nieuwe lokalen voor anderstalige leerlingen Bewoners moeten eerder ideeën kwijt kunnen bij gemeente Sluiskillenaar stal uit verveling Nieuw project met loopbaanadviseurs boekt successen Lezing Tattoo-conventie in Middelburg Kledingbeurs Connexxion jaagt mensen de bus uit Bazaar in Koudekerke metcappendijk auto's kun je iets afspreken. JnÊÈSBü ook via d' www.cappenoijk.nl ■hl 13 Stremming Kanaalweg Middelburg Drankrijder lapt regels aan laars Stuk metaal beschadigt auto's Baggeren in Westkappelse kreek Kruising Hogelandseweg afgesloten vrijdag 4 april 2003 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het aantal spij belaars op Walcheren lijkt zich te stabiliseren. In het schooljaar 2001-2002 hebben 332 jongeren die ingeschreven stonden op een school, gespijbeld. Dat zijn er vijftien meer dan het schooljaar ervoor. Dat blijkt uit het jaar- verslagvan de leerplichtambte naar en het Regionaal Meld- en Coördinatiepunt. In 102 gevallen ging het om het zogenoemde luxeverzuim. Daaronder valt de afwezigheid door reizen die niet samenvallen met de schoolvakanties. Voor de meeste spijbelaars, 145 perso nen, waren problemen de reden voor het verzuim. Zij werden doorverwezen naar een begelei der, die een persoonlijk traject opzette zodat de jongeren toch hun school afmaakten of een andere opleiding vonden. Daar voor zocht de begeleider ook contact met ouders, leraren en instanties zoals het maatschap pelijk werk. Luxeverzuim Tegen vijf jongeren is proces verbaal opgemaakt. Vier van hen weigerden mee te werken aan het traject dat ze weer op de rails moest krijgen. De vijfde boete werd uitgeschreven voor luxeverzuim. Het aantal leerlingen dat niet ingeschreven stond bij een MIDDELBURG - A. van Hel den spreekt vanavond voor het Natuurkundig Gezelschap in de ZeeuwseBibliotheek in Middel burg Zijn onderwerp is 'De ze- ventiende-eeuwse kijker en de wetenschappelijke revolutie', In de lezing, die om ach uur be gint, komt ook de rol van Mid delburgse sterrenkundigen aan de orde. Na de lezing wordt afscheid ge nomen van H. Zuidervaart, voormalig directeur van het Zeeuws Biologisch Museum en jarenlang voorzitter van het Natuurkundig Gezelschap. MIDDELBURG - Liefhebbers van tatoeages kunnen zondag 20 april hun hart ophalen. Dan wordt voor de vierde keer de Tattoo Conventie in Middelburg gehouden. Het evenement vindt plaats in café Rooie Oortjes, café Schut tershof en Cinema Middelburg. Ook de Tattoo Studio wordt die dag opengesteld voor pu bliek. Aanwezig zijn de meest geta toeëerde man en vrouw van de wereld. Een artiest uit Australië verzorgt branding en piercing. De centrale ingang is in het Schuttershof, de deuren gaan open om 13.00 en sluiten weer om 23.00 uur VLISSINGEN - Peuterspeel zaal De Keetschoppertjes aan de Kempenaerstraat in Vlissin- gen houdt zaterdag 12 april een kinderkledingbeurs. Een deel van de opbrengst gaat naar de peuterspeelzaal. Voor het inleveren van kleding kan contact opgenomen worden met de peuterspeelzaal. De beurs duurt van 10 tot 11.30 uur. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl school, bedroeg vorig jaar 135 personen. Het schooljaar ervoor waren dat er nog ongeveer 115. Deze toename is vooral te ver klaren door een verbeterde mel ding van het Regionaal Oplei dingen Centrum Zeeland van tussentijdse uitstromers Het aantal jongeren dat hulp kreeg van trajectbegeleiders is door Aector Doorns MIDDELBURG - Wat had een 24-jarige man uit Sluiskil ertoe bewogen om zich op het dieven pad te begeven? „Verveling en de kick", zei de verdachte giste ren op de zitting van de meer voudige strafkamer in Middel burg. De Sluiskillenaar gaf toe vorig jaar december te hebben ingebroken in zes stacaravans op De Braakman. Officier van justitie R Jeuken VLISSINGEN - In de Vlissingse wijk Paauwenburg is gisteren het eerste wijkkantoor van Zorgstroom geopend. Het kan toor is ondergebracht in de voormalige mensa aan de Van Hogendorpweg. Twee mede werkers van Zorgstroom zijn vier maal in de week 's ochtends aanwezig om allerlei vragen op het gebied van zorg te beant woorden. Zorgstroom keert terug naar de mensen, aldus P. de Boevere van de Raad van Bestuur van Zorg stroom in een toespraakje. „Een aantal jaren geleden hebben we zowel in de steden als op het platteland gebouwen gesloten. We maken nu een omgekeerde beweging. We keren terug naar de mensen die onze zorg nodig hebben Zorgstroom wil graag herkenbaar zijn voor de men sen. We zijn bereikbaar per tele foon, e-mail, maar ook van mens tot mens." Het wijkkantoor in Paauwen burg is de eerste stap in de richting van de woonzorgzone rondom de Regenboogflats Zorgstroom biedt allerlei dien sten op het gebied van zorg en woningcorporatie; l'Escaut zorgt voor bouwkundige aan passingen. Op den duur worden alle appartementen in de vijf van 162 in het schooljaar 2000- 2001 gestegen tot 184 in het vo rige schooljaar. De meeste jon geren die hieraan meededen, waren vijftien en zestien jaar oud. In 80 procent van de geval len zijn de jongeren op de oor spronkelijke school gebleven, doorgestroomd naar een andere school of gaan werken en leren zag de inbraken ook als een overlevingsdelict. „Hij heeft er spullen weggenomen, maar heeft er ook geslapen." In zijn eis, een jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaarde lijk met reclasseringscontact, nam de officier ook de diefstal van twee auto's bij een autoslo perij in Terneuzen en het stelen van een generator mee. „Hij is flats tussen de Alexander Go- gelweg en de Van Hogendorp weg aangepast voor ouderen- bewoning. Doel is er uiteinde lijk voor te zorgen dat mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen en niet tegelijk. De rest is verhuisd of naar een internaat buiten de re gio gegaan. Een probleem waar de traject begeleiders mee kampen, is dat jongeren nauwelijks halverwe ge het schoolj aar kunnen instro men op een beroepsopleiding Ook is het moeilijk om halver wege de opleiding te veranderen één maand heel actief geweest", merkte de officier op. Dat de man niet op winstbejag uit was, bleek uit het feit dat hij de gestolen goederen als ca deautjes had weggegeven aan kinderen. De drijfveer voor de diefstallen was het feit dat hij in die periode werkloos was en thuis veel problemen had. Jeu ken zei wel dat de inbraken in de naar een verpleeghuis hoe ven. Wethouder C. de Keijzer (Volks huisvesting) zei benieuwd te zijn naar de gezamenlijke aan pak. „Lukt dit, dan is dit een voorbeeld voor de hele stad De van beroepsrichting. Het ROC Zeeland werkt aan een methode waardoor dit over een paar jaar wel moet kunnen. Project Nieuw op Walcheren was het project Loopbaanadviseurs De adviseurs gaan samen met de jongeren op zoek naar werk, (onbewoonde) stacaravans minder ernstig zijn dan woning inbraken. Ook bleek dat er wei nig schade aan de caravans was aangericht. ,,Maar hij heeft na tuurlijk wel voor overlast ge zorgd." De officier stelde vast dat er verder niets mis was met verdachte. „Hij is boven intelli gent, die jammergenoeg op een te laag niveau werk zoekt." wethouder wil dat ook in het vernieuwde Middengebied een mix komt van huur- en koopwo ningen. Ook daar is het de be doeling dat ouderen tot op hoge leeftijd zelfstandig kunnen blij ven wonen. scholing of een combinatie daarvan Opmerkelijk is dat er veel jongeren zijn (25 procent) die zich spontaan aanmelden. De proef wordt in het jaarver slag erg succesvol genoemd. De drie Walcherse onderwijswet houders hebben inmiddels laten weten te bekijken of er een ver volg van dit project kan komen Raadsman M. Kalle vond de eis te zwaar. Hij vroeg een straf op te leggen gelijk aan de voorlo pige hechtenis plus een voor waardelijk deel. Zijn cliënt zit momenteel drie maanden in de tentie „Hij is bij de inbraken zeer voorzichtig te werk gegaan. Hij heeft niets stuk gemaakt." De Sluiskillenaar zei de draad weer op te willen pakken door een cursus te volgen en aan het werk te willen. De rechtbank doet 16 april uit spraak. DOMBURG - De VVD-fractie in de gemeenteraad van Veere maakt zich ernstig zorgen over het openbaar vervoer in de gemeente. De liberalen constateren na de invoering van de nieuwe dienst regeling van Connexxion op 15 maart langere reistijden, meer overstappen en een slechtere bereikbaarheid. De fractie heeft partijgenoten in Provinciale Staten gevraagd de verslechte ring aan de kaak te stellen. Ver geleken met vorige dienstrege lingen is het niet best gesteld met de busverbindingen in de gemeente, concludeert de WD- fractie. De partij is bang dat door de verslechtering steeds meer inwoners de auto pakken. Vooral voor kinderen die vanuit Westkapelle of Oostkapelle scholen in Middelburg bezoe ken. is de reistijd toegenomen. De VVD heeft berekend dat een scholier die naar de vestiging van Nehalennia aan de Chur- chilllaan moet, iets meer dan een uur reistijd kwijt is Vanuit Oostkapelle naar de CSW aan de Olmenlaan vergt ook een uur reizen. De provincie, die verant woordelijk is voor het openbaar vervoer, moet aan de verslech tering een einde maken, aldus de raadsfractie. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - D66 in Mid delburg wil dat inwoners zelf initiatieven nemen om ideeën in te dienen bij het gemeentebe stuur. Daarvoor pleit het raads lid R. van Eijkelenburg. Hij vindt dat bewoners nu te laat hun zegje kunnen doen over voorgenomen besluiten. Mid delburgers mogen inspreken en kunnen van zich laten horen middels een referendum, maar dan is het besluitvormingspro ces al in gang gezet. D66 wil dat de gemeente Mid delburg een verordening opstelt voor een 'bewonersinitiatief'. Kenmerk daarvan is dat het om zaken gaat, waarover nog geen besluiten zijn genomen, maar die naar het inzicht van bewo ners wel om politieke en/of be stuurlijke aandacht vragen. Be woners mogen nu pas van zich laten horen als ideeën door ambtenaren of wethouders zijn voorgekookt. Van Eijkelenburg noemt dat 'opereren aan de ach terkant van voorgenomen be sluiten'. Het bewonersinitiatief kan er toe leiden dat inwoners van Middelburg zich meer betrok ken voelen bij de politiek. Het moet mensen prikkelen om zelf ideeën in te dienen bij het gemeentebestuur, waar door de afstand tussen bewo ners en bestuur verkleind kan worden. Daarnaast vergroot het bewonersinitiatief de be trokkenheid van bewoners met hun straat, buurt en stad Volgens D66 is het bewonersini tiatief een welkome aanvulling op het democratisch bestel als bewoners zelf de mogelijkheid hebben om ideeën op de politie ke agenda te plaatsen. Van Eij kelenburg heeft een initiatief- raadsvoorstel ingediend om een verordening te ontwerpen. KOUDEKERKE - Achter de Immanuèlkerk aan de Tram straat in Koudekerke wordt op zaterdag 12 april een bazaar ge houden, georganiseerd door de plaatselijke Zending Wereld- diakonaat Ontwikkelingssa men werking-commissie. Met de opbrengst wordt een (vrouwen)trainingscentrum van de Presbyteriaanse Kerk in Abokoki in Ghana gesteund Namens de classis Walcheren is Janneke Ruijs als cursusleidster aan dit centrum verbonden. De bazaar bestaat onder meer uit een Rad van Avontuur, dar ten en diverse spelletjes voor jongen oud. Er zijn oliebollen te koop en er zijn kraampjes met tweedehandsboeken en oude spulletjes. Verder worden er stekjes, tuinplanten en zelfge maakte kaarten verkocht. Zo'n zestig kinderen doen mee aan een verklede sponsorloop. De bazaar wordt gehouden van 9.30 tot 14 uur. Advertentie VOLVO for life Cappendljk Auto's Terneuzen B.V Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel. 0115-697455 www.cappendijk.nl Djoly Emboko zingt bij de inwijding van de nieuwe lesruimtes. door Anita Janse VLISSINGEN - Het Expertisecentrum Onderwijs Anderstaligen heeft gisteren twee nieuwe lokalen bij de ROC-Schel- demond aan de Verlengde Bonedijkes- traat in Vlissingen geopend. Dit werd gevierd met buitenlandse hapjes en muziek, verzorgd door de leerlingen. Het onderwijscentrum kampte de laat ste jaren met ruimtegebrek. Daarom werd een vergunning aangevraagd om enkele lokalen mogen te plaatsen op het schoolplein bij de Scheldemond. Het resultaat: losse barakken, aan de buitenkant kaal, maar binnen opgevro lijkt met tekeningen en lesmateri aal. Vanaf deze week hoeven de buitenland se scholieren niet meer om het uur te verkassen, want de twee nieuwe loka len zijn uitsluitend bestemd voor hen. Tijdens de openingsceremonie uiten enkele leerlingen hun dankbaarheid en laten hun talenten zien. Eén van de leerlingen, Djoly, zong ontroerd enkele Afrikaanse liedjes. „Ik wil jullie harte lijk bedanken, jullie doen zoveel voor ons." Wethouder C. de Keijzer van Vlissingen vond een dankwoordje van de leerlin gen niet nodig. „Iedere minderjarige foto Ruben Oreel heeft recht op onderwijs en de daarbij horende faciliteiten." Tien jaar geleden werd het expertise centrum opgericht met als doel anders talige jongeren zo snel mogelijk de Nederlandse taal leren. De meeste leer lingen zijn asielzoekerskinderen en vluchtelingen. Het is de bedoeling dat de kinderen na enkele jaren doorstro men naar de brugklas van het middel baar onderwijs. MIDDELBURG - Eén rijbaan van de Kanaalweg, tussen de Schroeburg en de Stationsbrug in Middelburg, is van maan dag tot en met vrijdag 18 april afgesloten Op die dagen wor den de kabels voor het nieuwe brugbedieningshuisje onder het Kanaal door Walcheren geboord. Het stuk Kanaalweg is gedurende de werkzaamheden eenrichtingsverkeer. De ge stuurde boor gaat naast de Kanaalweg de grond in en komt er bij de Blauwedijk weer uit. De tijdelijke afsluiting is nodig om ruimte te bieden aan de apparatuur. Verkeer vanuit de rich ting Arnemuiden kan gewoon doorrijden. Vanaf de Schroe- brug kan gedurende de werkzaamheden alleen over de Blau wedijk richting het station worden gereden. Vanaf dinsdag is ook een stukje rijbaan van de Blauwedijk afgesloten. Er kan wel in twee richtingen gereden blijven worden. Het boren begint komende maandag Dinsdag en woensdag wordt het gat groter gemaakt. Als alles goed gaat, wordt don derdag de leiding getrokken Het gaat om een kluwen van on geveer vijftig centimeter doorsnee. KLOETINGE - Een negentienjarige automobilist uit de ge meente Goes heeft in de nacht van woensdag op donderdag een boete van 190 euro gekregen voor het rijden onder in vloed Verder kreeg hij nog twee bekeuringen van 28 euro voor het rijden met een defect achterlicht en omdat de man zich niet hield aan de aangegeven rijrichting KRUININGEN - Op de noordelijke baan van de A58 bij Krui- ningen zijn woensdagavond enkele auto's beschadigd omdat ze op een onbekend metalen voorwerp reden. Het voorwerp was even daarvoor verloren door een tot nu toe ook nog onbe kend voertuig. Een 45-jarige automobilist uit Stampersgat reed over het voorwerp en verloor de macht over het stuur. Zijn auto sloeg over de kop waarna hij in de middenberm tegen de vangrail tot stilstand kwam. Vervolgens reden nog twee automobilis ten tegen het voorwerp op, hierbij verloren zij waarschijnlijk enkele onderdelen van hun auto's. Een 44-jarige bestuurder reed hier weer tegenaan en beschadigde zijn bedrijfswagen. Zover bekend zijn er geen gewonden. WESTKAPELLE - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint maandag met het baggeren van de Westkappelse kreek. De kreek krijgt natuurvriendelijke oevers en een speciale wand voor de zwaluwen. Tijdens de werkzaamheden wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de dieren die in en rond de kreek leven. De kosten worden geraamd op 360.000 euro. De Westkapelse kreek is ontstaan nadat de geallieerden in 1944 de dijk bij Westkapelle bombardeerden Hierdoor ontstond een enorm gat in de dijk en kon de kreek zich vormen BIGGEKERKE - De kruising van de Hogelandsweg en het Krabbeneiland is van maandag tot vrijdag 11 april afgeslo ten. In opdracht van het waterschap Zeeuwse Eilanden wordt het kruispunt geasfalteerd. Borden geven omleidingsroutes aan. De werkzaamheden zijn naar verwachting op vrijdag klaar. Het waterschap is eind januari begonnen met het gra ven van nieuwe sloten voorde aanleg van het fietspad langs de Hogelandseweg. Mevrouw Roodenburg van Zorgstroom (links) en wijkbewoonster mevrouw Wesdijk verzorgen de offi ciële opening van het kantoor. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13