Mullah Krekar weer op vrije voeten gesteld Chirac wijzigt diplomatieke koers Belgisch parlement neemt wijzigingen Genocidewet aan R0SBEEFS GO 7 Weer doden door explosie Davao Elf jaar voor Plavsic nu definitief Rusland wil vreemdelingenlegioen Jongen van 14 jaar stenigt broertje Tsjech steekt zichzelf in brand Zoektocht naar vermist Duits meisje uitgebreid Ruimteveer Columbia is levensgrote puzzel Bank Luxemburg berispt na schenden bankgeheim Polen moeten eerder stemmen Servische leider Bosnië stapt op Turks-Cyprus wil land afstaan voor vrede Noorse rechtbank vindt uitspraken niet bedreigend DETERREZ s#KWmclKEJFERA donderdag 3 april 2003 DAVAO - In de haven van de Filipijnse stad Davao zijn giste ren door een explosie zeker vijftien mensen, onder wie drie kinderen, om het leven gekomen en meer dan veertig gewond - geraakt. De explosie vond in de avond plaats op een kade waar mensen stonden te wachten op de veerboot uit Manilla Volgens een veiligheidsbeambte lijkt de explosie veroorzaakt door een zelfgemaakte bom Bijna een maand geleden kwa men bij een dergelijke explosie bij het vliegveld van Dava<> meer dan twintig personen om. ANP/AFP DEN HAAG - De straf van elf jaar cel voor Biljana Plavsic js inmiddels definitief geworden. Noch de voormalige presiden te van Republika Srpska noch de VN-aanklagers zijn in hoger beroep gegaan binnen de voorgeschreven termijn. Dit heeft de woordvoerder van het Joegoslavië Tribunaal gis teren laten weten. Plavsic werd in februari veroordeeld tot elf jaar celnadat zi j haar rol bij de 'etnische zuiveringen' tijdens de oorlog in Bos nië (1992-1995) had bekend. ANP MOSKOU - Het Russische leger is van plan om militairen te rekruteren in andere voormalige sovjetstaten. Het vooruit zicht op een Russisch paspoort moet de buitenlanders ertoe verleiden om minimaal drie jaar dienst te doen in de Russi sche krijgsmacht. Minister Ivanov van Defensie wil de gro tendeels op dienstplichtigen steunende krijgsmacht omvor men tot een beroepsleger De teruglopende geboortecij fers maken het voor de autoritei ten steeds lastiger voldoende dienstplichtigen op te roeper De oprichting van een Russisch vreemdelingenlegioen moet dat probleem wegnemen. Ivanov rekent erop dat er zich tus sen 2004 en 2007 zo'n 170.000 mensen uit ex-sovjetstaten zul len aanmelden. Moskou heeft rond de honderd miljard roebel (2,9 miljard euro) voor het plan uitgetrokken AP ZWEIBRÜCKEN - De Duitse politie verdenkt een 14-jarige jongen ervan betrokken te zijn geweest bij het stenigen van zijn 7-jarig broertje. De openbaar aanklager in Zweibrücken bevestigde gisteren de arrestatie van de oudere broer. Het slachtoffer was in de nacht van maandag op dinsdag met ingeslagen schedel op een schoolterrein aangetroffen. In de buurt lagen stukken straatsteen met bloed. De oudere broer had spetters bloed op zijn kleren. ANP PRAAG - Een Tsjechische student is gisteren overleden nadat hij zichzelf in brand had gestoken. Volgens de politie om schreef hij zijn daad in een afscheidsbrief als een protest tegen de huidige toestand in de wereld. De 21-jarige student pleegde zijn wanhoopsdaad op een par keerterrein in de stad Pilsen. zo'n honderd kilometer ten zuid westen van Praag. Hij liep zware brandwonden op en over leed ter plekke Vorige maand overleed een Tsjechische scholier kort nadat ook hij zichzelf in brand had gestoken op het Wenceslas-plein in Praag, enkele meters van de plek waar de student Jan Pal ach in 1969 hetzel fde deed, maar dan uit protest tegen de Rus sische inval die in 1968 een einde maakte aan de Praagse Len te AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Regeringsleiders van democratische landen kun nen in België voortaan minder makkelijk worden vervolgd voor oorlogsmisdaden. Dat is het gevolg van een aantal wijzi gingen in de Genocidewet, waar de Kamer van Volksvertegen woordigers gisteren mee heeft ingestemd. De tien jaar oude wet wordt zo danig aangepast, dat in België alleen vervolging kan worden ingesteld voor oorlogsmisdaden die zijn begaan in landen die geen democratie kennen en waar verdachten niet op een eerlijk proces kunnen rekenen De Genocidewet is onder meer aangegrepen om de Israëlische premier Ariel Sharon en de Amerikaanse president George Bush aan te klagen, dit tot woe de van Israël en de Verenigde Staten. De socialistische SP-A en de groene partij Agalev, die deel uitmaken van de regering, stemden tegen de amendemen ten, die met 63 tegen 48 stem men werden goedgekeurd. De liberale VLD stemde voor en zorgde ervoor dat de wetswijzi gingen ook van toepassing zijn op lopende zaken. Dit betekent dat de aanklachten tegen Sharon en Bush waar schijnlijk zullen worden door gespeeld naar respectievelijk Israël en de VS. Arafat Ook de Palestijnse leider Jasst Arafat, de Iraakse presidei Saddam Hussein en de Cubaanj- se president Fidel Castro zijn aangeklaagd op grond van dk Genocidewet. Tot nu toe zijn alj- leen vier Rwandezen op gronfl van de wet veroordeeld, wegenn hun rol in de volkenmoord van 1994. De Senaat zal de wetswij zigingen later deze week naar verwachting eveneens goed keuren. AP van onze redactie buitenland ESCHWEILER - De Duitse po litie heeft meer mensen ingezet bij het zoeken naar het sinds zondag vermiste negenjarige meisje uit Eschweiler. Gister ochtend zochten meer dan vijf honderd Duitse politiemensen naar het meisje, en ook duikers zochten in meren en vennen in de regio's rond Aken, Keulen, Wuppertal en Bochum. Dat heeft de politie in Aken gis teren bekendgerhaakt. Ook de politie in Zuid-Limburg zoekt naar het meisje, maar de zoektocht heeft nog geen resul taat opgeleverd, zei een woord voerder van de politie in Maas tricht. Het stoffelijk overschot van het elfjarige broertje van het ver miste meisje werd zondag ge vonden door wandelaars in een bos bij het dorp Zwei fall, op twintig kilometer van de wo ning van de kinderen. Hij bleek te zijn gewurgd. Voor het leven van het meisje wordt gevreesd. De Duitse luchtmacht heel vliegtuigen ingezet, die m< warmtezoekers het Dui1 grensgebied bij Limburg kaart brengen. Aan de hand van deze gegevens zoekt de politie gericht naar het meisje, vooral in de uitgebreide bossen in de^> streek. De politie verspreidd)' gistermiddag op grote schaal vlugschriften in de grensregio^ rond Heinsberg bij Roermond en Aken bij Vaals. Speurhonden Tom en Sonja Spreeberg veii- dwenen zondag spoorloos toefr ze speelden vlakbij hun ouder lijk huis in Eschweiler, niet vejr van de Limburgse grens Nadat de ouders alarm hadden geslai- gen. zocht de Duitse politie m^t 150 mensen, twee helikopte£ en speurhonden naar de kinde}- ren. Zondagmorgen vond een voor bijganger het levenloze lichaarh van Tom in de bossen bjj Zweifall in de Eifel. De polity weet niet hoe de jongen daar te recht is gekomen. ANP CAPE CANAVERAL - De wrakstukken van ruimteveer Columbia liggen als puz- Het ruimteveer viel op 1 februari boven de staat Texas in stukken uiteen toen het zeistukken verspreid over de vloer van het Kennedy Space Center in Cape Cana- terugkeerde na een zestien dagen durende vlucht in de ruimte. De zeven astronau- veral in het Amerikaanse Florida. ten kwamen hierbij om het leven. foto Peter Cosgrove/AP van onze redactie buitenland LUXEMBURG - De Krediet bank Luxembourg (KBL), onderdeel van het Belgische AI- manij, moet vijf voormalige cli ënten ieder een schadeloosstel ling betalen van 25.000 euro. Dat oordeel velde het Luxem burgse Hof van Beroep gisteren na tot de conclusie te zijn geko men dat de bank zich niet aan het bankgeheim heeft gehou den. De rechter bepaalde dat Kre dietbank Luxembourg 'de pu blieke orde van Luxemburg heeft geschonden en haar ver plichtingen niet is nagekomen'. Hij bedoelde daarmee dat de bank de volledige geheimhou ding tegenover buitenlandse overheden van de tegoeden van haar klanten niet heeft nage leefd. Enkele werknemers van de bank, die in conflict waren ge komen met de directie, hadden een lijst met een paar duizend namen van cliënten doorgege ven aan de Belgische belasting dienst. Het Hof van Beroep oordeelde dat de interne organi satie van de bank niet naar be horen heeft gewerkt. De vijf cliënten die schadeloos stelling krijgen, hadden in 1997 van de Belgische fiscus een na- heffing gekregen. Ze waren daarop naar de rechter gegaan, die hen in 2001 in het ongelijk stelde. Daarna volgde de gang naar het Hof van Beroep. Vol gens de advocaat van de vijf is nu de weg vrij voor meer gedu peerde cliënten om schadeloos stelling te eisen. KBL liet in een reactie weten te overwegen de uitspraak aan te vechten voor het Hof van Cassa tie. De uitspraak is ook een steun in de rug van enkele hon derden Nederlandse cliënten van de Luxemburgse bank. ANP/AFP WARSCHAU - De Poolse pre mier Leszek Miller heeft giste ren vervroegde verkiezingen voorgesteld. Hij wil dat de Polen op 13 juni volgend jaar naar de stembus gaan, ruim een jaar eerder dan gepland. Het nieuws volgt op het vertrek van twee ministers uit Millers minderheidskabinet in twee dagen. Sinds het aantre den van Miller in oktober 2001 zijn negen kabinetsleden ver trokken. AP BANJA LU KA - De Servische voorzitter van het drieman schap dat Bosnië-Herzegovina leidt. Mirko Sarovic, is opge stapt. Dat heeft de voorzitter van het Bosnische parlement gisteren bekendgemaakt. De 46-jarige Sarovic is verwikkeld in een schandaal over illegale wapen leveranties aan Irak. Sarovic loopt met zijn beslissing vooruit op zijn vermoedelijke ontslag door de westerse inter nationale vertegenwoordiger Paddy Ashdown. Die zou giste ren maatregelen bekendmaken naar aanleiding van de illegale handel in vliegtuigonderdelen. De Brit heeft grote macht in de verdeelde republiek, waaronder het recht overheidsfunctiona rissen te ontslaan. De Navo en de Europese Unie zijn blij met het aftreden van Sarovic. De secretaris-generaal van het militaire bondgenoot schap, George Robertson, zei dat het ontslag de enige uitweg was. De Europese commissaris voor Buitenlancfèe Betrekkingen Chris Patten vindt het verstan dig dat Sarovic 'zijn politieke verantwoordelijkheid heeft ge nomen'. AFP NICOSIA - De leider van het Turkse gedeelte van Cyprus, Denktash, heeft gisteren voor gesteld land aan de Grieks-Cy prioten af te staan. Denktash sprak over een con cessie die moet leiden tot een de finitieve vredesregeling voor het verdeelde eiland De Turks-Cypriotische leider heeft zijn Grieks-Cypriotische tegenhanger Papadopoulos een pakket van zes voorstellen aan geboden. Dat maakte hij gisteren op een persconferentie in Noord-Nico- sia bekend. Denktash wil de Grieken toe gang tot de spookstad Varosha verlenen, een plaats bij Fama- gusta die na de Cypriotische verdeling in 1974 onder Turks bestuur kwam. De Grieks-Cyprioten verlie ten toen de stad In ruil eist Denktash dat de Grieks-Cy prioten een einde maken aan het handelsembargo tegen het Turkse gebied op het eiland. RTR/AFP door Windy Kester OSLO - De omstreden Mullah Krekar is gisteren in Oslo op vrije voeten gesteld. De recht bank ziet geen reden om de Iraakse Koerd langer vast te houden op grond van de 'terro- rismeparagraaf' in de wet. De mullah werd twee weken ge leden in zijn woning in Oslo ge arresteerd. Noorwegen ver denkt Krekar onder meer van terroristische activiteiten. Dit is mede gebaseerd op uitspraken die Krekar deed in het televisie programma Netwerk. De Noor se rechtbank, die in maart be sloot om hem in ieder geval voor vier weken vast te houden, meende dat Krekar dreigde met terrorisme toen hij op televisie de begrippen 'jihad' en 'zelf moordaanslagen' gebruikte. Een hogere rechtbank vindt nu echter dat de uitspraken, in de context van het gehele inter view, niet bedreigend zijn. De Noorse televisie heeft alleen de omstreden gedeelten uit het in terview uitgezonden. „De mon tage die in het Noorse nieuws gebruikt is, geeft de verkeerde indruk", concludeert de recht bank nu. Tegelijkertijd klinkt er kritiek dat de lagere rechtbank alleen de geredigeerde versie heeft bekeken. Wat nu met de mullah gaat ge beuren is onduidelijk. Het on derzoek naar Krekars andere mogelijke wetsovertredingen loopt nog steeds. De Noren ver denken hem ook van ontvoering en het doorsluizen van geld naar zijn organisatie Ansar al Islam, die op de terroristenlijst van de Verenigde Naties staat. Ook heeft Noorwegen hem zijn vluchtelingenstatus en pas poort afgepakt omdat hij na zijn vlucht uit Irak in 1991 nog enke le keren is teruggekeerd als lei der van Ansar al Islam. Krekar zou eigenlijk uitgezet worden naar Noord-Irak, maar dit is in verband met de oorlog in Irak onmogelijk Nederland Er ligt ook nog een uitleverings verzoek van Jordanië. Dit land beschuldigt de mullah van hero ïnesmokkel, maar het bewijs hiervoor werd eerder door Ne derland al te mager bevonden. Krekar heeft zelf aangegeven dat hij terug wil naar Nederland als Noorwegen hem niet meer wil hebben Zijn Nederlandse advocaten wachten nog op een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam over het beroep tegen de afwij zing van zijn asielaanvraag op Schiphol. Deze aanvraag werd in januari tijdens de uitzetting van Krekar naar Noorwegen binnen vijftien minuten afge wezen Als de Amsterdamse rechtbank de beschikking ver nietigt, begint zijn asielproce dure op nieuw. De IND heeft Krekar echter al laten weten dat hij in Nederland ook als een be dreiging voor de veiligheid en voor de internationale relaties gezien wordt en dus niet wel kom is. GPD door Henk Glimmerveen een veto zou u itspreken over een resolutie die het bestuur over Irak in handen zou leggen van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië. Zo'n resolutie zou achteraf de militaire interventie legaliseren en daar is Frankrijk, zei Chirac, mordicus tegen Hij liet de ambassadeur in Was hington opdraven om de Ameri kanen te laten weten dat de bordjes in Parijs definitief ver hangen zijn. De ingang van de Britse begraafplaats uit de Eerste Wereldoorlog in Etaples, bij Touquet in Frankrijk. In het midden staat gekalkt: 'Ros- beefs (Britten) ga naar huis' en 'Saddam zal winnen en zal je laten bloeden'. Links: 'Ruim je rommel op, het vervuilt onze grond'. De tekst rechts suggereert dat de Britse premier Blair en de Amerikaanse president Bush zich zouden moeten verantwoorden voor de internationale criminele rechtbank. foto AP De Franse president Chi rac heeft het zelf nog niet toegegeven maar zijn lui tenants Raffarin en De Villepin laten er geen en kele onduidelijkheid meer over bestaan: de diploma tieke oorlog met Washing ton moet worden beëin digd. Premier Raffarin was nog het meest uitge sproken: uitingen van an ti-Amerikanisme zijn wat hem betreft voortaan uit den boze. Chirac staat een sterker Europa voor ogen, dat effectiever crises aan de grenzen moet bezweren. En daarvoor is de militaire kracht van de VS absoluut no dig. Dat Europa had er al lang moe ten zijn. Op de Europese top in Helsinki in 1999 was al besloten tot de vorming van een Europe se interventiemacht van zo'n 60.000 militairen Dat leger is er nog steeds niet, voornamelijk vanwege politieke meningsver schillen hoe een Europese de fensiemacht moet gaan opere ren. Groot-Brittannië wil onder geen beding dat de banden met de Navo (lees: VS) worden ver broken en had daarin tot voor kort Duitsland als bondgenoot. De Iraakse crisis heeft de ver houdingen evenwel drastisch veranderd, ook in Europa. Frankrijk verzekerde zich van een inniger steun door Duits land, maar zag traditionele bondgenoten als Spanje en Ita lië 'overlopen' naar het andere kamp Chirac merkte vervol gens tot zijn grote ergernis dat de toekomst van Europa voort aan bepaald dreigde te worden door de nieuwe lidstaten, in gro te meerderheid pro-Ameri kaans. Het verklaart het onverholen dreigement van het Franse staatshoofd de nieuwe leden alsnog de toegang tot de Unie te ontzeggen. De internationale speelruimte die Parijs voor zichzelf heeft gecreëerd ligt na melijk uitsluitend nog in Euro pa, de diplomatieke inspannin gen van de laatste maanden in de kwestie-Irak ten spijt Om die speelruimte te behouden heeft Frankrijk vooral de steun nodig van de VS, de enige demo cratie die mondiaal opereert. GPD PARIJS - De koerswijziging van Parijs is logisch Hoe en wan neer het regime van Saddam Hoessein wordt uitgeschakeld is nog een vraag, maar dat de dictator zal verdwijnen staat als een paal boven water En als Frankrijk niet de boot wil mis sen, moet ze nu aanhaken bij de Amerikanen. Chirac heeft er het zwijgen toe gedaan sinds hij na afloop van de ingelaste Europese top in Brussel een blunder van jewel ste beging. Hij verklaarde dat Frankrijk in de Veiligheidsraad analyse VOS, DECHETS TLi ÊOUIUENI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7