Het is niet koek en ei in coalitie Temperatuur in woestijn loopt op naar 30 graden Krijgsgevangene Jessi gered uit ziekenhuis 5 VS mogen via Turkije bevoorraden Al Qaeda doodde 38 commando's Zuid-Korea geeft Amerika steun Politiebond wijst op taken leger Esso doelwit vredesdemonstranten Rumsfeld schaadt Brits-Amerikaanse verhouding Oorlog Irak drukt groei economie half procent Zij krijgt een jaar lang gratis SMS-bundels. Get more. T -Mobile- Get more. T- -Mobile- ANKARA - Turkije geeft de Verenigde Staten toestemming dc Amerikaanse troepen in noordelijk Irak via Turks grondge bied te bevoorraden. Dat heeft de Amerikaanse minister var Buitenlandse Zaken Powell gisteren gezegd na een gesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Gül. Powell benadrukte in een persconferentie met Gül ook dal een Turkse invasie in het door de Koerden beheerste noorder van Irak niet meer nodig is, nu Amerikaanse militairen 'de si tuatie er hebben gestabiliseerd'. AFP/RTR/ANP WASHINGTON - In de strijd tegen de Saoedische terroris' Osama bin Laden en diens netwerk Al Qaeda zijn sinds sep tember 200138 leden van Amerikaanse speciale eenheden ge dood en 137 gewondgeraakt. Dit zei de Amerikaanse plaats vervangende onderminister van Defensie Billingslea. De meeste slachtoffers vielen in Afghanistan. Afgelopen za terdag nog werden twee leden van een speciale Amerikaanse eenheid in het zuidwesten van Afghanistan gedood. Despeci ale eenheden zijn ook actief in Irak. AFP SEOEL - Het Zuid-Koreaanse parlement heeft gisteren zijr goedkeuring gegeven voor het sturen van zeshonderd militai re ingenieurs en honderd dokters naar de Golfregio, om daai het Amerikaanse leger in Irak bij te staan. President Roh moest de afgelopen dagen verwoed lobbyen on in het parlement voldoende steun te krijgen voor het zender van de militairen, die alleen ondersteunende taken zuller verrichten Volgens Roh versterkt de militaire hulp de allian tie tussen Zuid-Korea en de VS, wat bijdraagt aan het vinder van een vreedzame oplossing voor de kernwapencrisis me Noord-Korea. AP LEUSDEN - De politievakorganisatie ACP wil dat niet de po litie maar het leger ambassades, consulaten en andere strate gische gebouwen beveiligt. „De huidige inzet van politiemen sen vanuit het hele land kost capaciteit die ten koste gaat var de andere politietaken die we allemaal heel belangrijk vin den", aldus voorzitter J. Vogel gisteren. Volgens een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken moeter de politieregio's zelf aangeven wanneer er niet meer genoeg mensen zijn om de extra werkzaamheden te doen. Het politiekorps Haaglanden heeft in verband met de oorlog in Irak versterking gekregen. De bewaking van onder meer d< ambassades en residenties van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië kost zoveel menskracht dat bijvoorbeeld de op sporing in het gedrang komt, ANP AMSTERDAM - Een aantal benzinestations van Esso in Ne derland was gisteren doelwit van vredesdemonstranten. Bi benzinestations in Amsterdam, Leiden en Nijmegen rieper actievoerders automobilisten op Esso te boycotten. Volgen; de actiegroep 'Heb vrede zonder Esso' is de Amerikaanse mul tinational ExxonMobil uit op de olievelden in Irak. De olie maatschappij steunde de verkiezingscampagne van Bush er verscheidene denktanks die uitgesproken voor de oorlog zijn aldus de actievoerders. In Amsterdam bezette een groep var ongeveer dertig demonstranten een uur lang een benzinesta tion in het zuiden van de stad. ANP donderdag 3 april 2003 door Harm Harkema LONDEN - Groot-Briltannië is weliswaar Amerika's beste vriend, maar wanneer de Ame rikaanse defensieminister Do nald Rumsfeld en de zijnen weer eens als olifanten door de porse leinkast dansen, leidt dat niet alleen in Parijs en Berlijn tot kromme tenen. Ook Londen is zo af en toe 'not amused'. Neem Rumsfelds dreigende waarschuwingen (later her haald door minister van buiten landse zaken Colin Powell) dat Iran en Syrië zich niet dienen in te laten met hulp aan Irak en het ontwikkelen van massavernie tigingswapens. Die zijn in Whi tehall zeer slecht gevallen. Po wells Britse collega Jack Straw antwoordde gisteren meteen volmondig ja op de vraag of de uitvallen van zijn Amerikaanse collega's hem zorgen baarden. Straw ontkende dat de Ameri kanen plannen zouden hebben om de oorlog uit te breiden naar deze landen maar voegde er aan toe „dat we met zo'n benadering - als die er zou zijn - niets te ma ken willen hebben." Terwijl de Amerikanen Iran be schouwen als één van de landen behorend tot het 'as van het kwaad', is Groot-Brittannië weer vol op op i n dialoog met Te heran. Vooral sinds de ayatol- lah's de 'fatwa' (doodstraf) over de Britse schrijver Salman Rushdie hebben opgeheven Straw zelf is eind vorig jaar nog op bezoek geweest in Teheran en vorige maand ontving hij de Iraanse minister van buiten landse zaken Kamal Kharrazi in Londen. Afgelopen weekein de spraken de twee nog telefo nisch met elkaar. Straw hield gisteren de Amerikanen voor; „Iran is op weg een democratie te worden. Iran weet beter dan welk land ook wat Saddams ter reur inhoudt." Ook wat Syrië betreft prefereert Londen de dialoog boven de dreigementen van de Amerika nen. Premier Blair is vorig jaar hoogst persoonlijk nog op be zoek geweest in Damascus en hij ontving de Syrische presi dent Assad en diens vrouw As- ma (die geboren en getogen is in Londen) in december nog in Downingstreet. Overgangsbewind De Britten en de Amerikanen zij n evenmin eensgezind over de toekomst van Irak na de oorlog. Tot geruststelling van zijn par tijgenoten in het Lagerhuis (die het moeilijk hebben met de oor log) zei premier Blair gisteren dat Irak zo snel mogelijk gere geerd moet worden door Irake zen zelf. Bovendien dient een tijdelijk overgangsbewind dat daaraan vooraf gaat, de instem ming van de Verenigde Naties te hebben. Blair ontkende dat hij hierover fundamenteel van me ning verschilde met de Amen- kanen, maar gaf toe dat ze niet op een lijn zitten Zelfs Colin Powell, de meest tot diplomatie geneigde Ameri kaanse minister, heeft in het Amerikaanse congres al gezegd dat de VN geen rol krijgen in het bestuur van het land. In plaats daarvan zou een gepensioneer de Amerikaanse generaal er als een soort tijdelijk gouverneur worden aangesteld. En als het aan haviken als Rumsfeld ligt blijft die net zo lang tot van Irak een pro-Amerikaanse democra tie gekneed is. Palestijnen Onenigheid tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ligt ook in het verschiet over Israël. Volgens de Britten is er geen op lossing voor Irak mogelijk zon der een oplossing voor de Pales tijnse kwestie. Blair heeft Bush voortdurend aangespoord om zich sterk te maken voor een nieuw vredesplan dat voorziet in de vorming van een eigen staat voor de Palestijnen. Bush heeft zich hier tegenover Blair op vastgelegd. De vraag is of de Amerikanen er ook echt werk van zullen maken indien Israël de kont tegen de krib gooit. De gezamenlijke pers conferentie van Blair en Bush, vorige week in het Amerikaanse Camp David, beloofde weinig goeds. Op het moment dat Blair de Amerikaanse president uit gebreid prees voor zijn 'commit ment' aan een vredesplan dat voorziet in een eigen Palestijnse staat, keek Bush de zaal in met een ongemakkelijke blik, die verried dat hij graag zo snel mo gelijk doorwilde naar een ander onderwerp. GPD door Dick van Willigen WASHINGTON - De oorlog te gen Irak scheelt de wereldeco nomie dit jaar minstens 0,5 pro centpunt groei. De bank rekent op een groei die uitkomt op 2,3 procent in plaats van de eerder geraamde 2,5 procent. Positief vallen renteverlagingen uit. Bo vendien groeien de ontwikke lingslanden economisch gezien harder dan tot nu toe werd aan genomen. DitheeftPhilip Suttle, econoom van de Wereldbank, gisteren ge zegd. De economie van landen van de OESO. de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling, zal dit jaar 1,8 procent groeien en dus achterblijven bij de wereldeco nomie. Voor de landen van de eurozone houdt de Wereldbank het op 1,4 procent. De ontwikkelingslanden krij gen nu meer geld binnen uit di recte investeringen van het bui tenland en uit overmakingen van werknemers in het buiten land dan uit leningen. Ze be taalden vorig jaar zelfs meer te rug dan ze ontvingen. De kredietstroom richting arme landen is de afgelopen twee jaar hard achteruitgegaan, onder meer als gevolg van de sterke daling van de aandelen. Suttle vindt dat positief. „De kapitaal stromen zijn minder grillig ge worden. Dat levert een bijdrage aan de groei en helpt de armen De ramingen van de Wereld bank zijn gebaseerd op „een snelle vermindering van de spanningen rond Irak" en op een olieprijs van 32 dollar in het eer ste kwartaal, aflopend tot 22 dollar in het laatste kwartaal. Gisteren zat de olieprijs tegen de 29 dollar aan. DPA/AFP Dc Amerikaanse defensieminister Donald Rumsfeld staat op Capitol Hill de pers te woord na een ontmoeting met voorlieden van de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging. Links naast Rumsfeld generaal Richard Myers, de voorzitter van de verzamelde chefs van staven. Rechts senator John Warmer, die Rumsfeld namens een senaatscommissie begeleidde. Rumsfeld slaagde er deze week in de Britten tegen zich in het harnas te jagen. foto Gerald Herbert/AP Kom in de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en Interpolis. door Aris Bouwmans WASHINGTON - De 19-jarige krijgsgevangene Jessica Lynch uit Palestine, West-Virginia, is gered door Amerikaanse troe pen. Dat heeft het Centrale Commando van de Amerikaan se strijdkrachten in Qatar giste ren bekendgemaakt. Comman do's hebben haar gered uit een ziekenhuis bij Nasiriyah. Ze heeft schotwonden maar is nu 'veilig in handen van de coali tie', aldus woordvoerder Jim Wilkinson van het Centrale Commando. Jessica - Jessi voor vrienden en familie - raakte vermist toen haar onderdeel, de 507de On- derhoudscompagnie, zondag 23 maart werd overvallen bij Nasi riyah. Vijf krijgsgevangen ge nomen collega's van Lynch wa ren op tv te zien, in door Iraqi TV verspreide opnamen. Over het lot van Jessica was niets be kend, en haar familie werd de zelfde avond ingelicht dat ze vermist was. Ze was twintig maanden geleden tegelijkertijd met haar 21-jarige broer Grego ry in het leger gegaan om geld te sparen voor een opleiding als kinderjuf. Ook haar jongere zusje Brandi (18) begint deze zo mer een militaire loopbaan. Een paar dagen geleden kreeg cle Ameri kaanse legerleidi ng in formatie dat de jonge soldate zich bevond in een ziekenhuis, dat ook diende als militaire fa ciliteit. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een groep commando's naar het zieken huis gestuurd, en Jessi werd met een helikopter weggehaald. „We laten onze helden niet ach ter", aldus Wilkinson. GPD doorTini Tran Een jaar lang gratis SMS'en? Dal kan als je nu bij een 2-jarig abonnement ook een SMS- bundel afsluit! Je krijgt dan het tweede jaar van je abonnement je SMS-bundels cadeau. Je kunt ook kiezen voor een I-jarig abonnement. In dat geval is de SMS-bundel de laatste 3 maanden van je abonnement gratis. Bij een 2-jarig abonnement hoel je bovendien geen activatiekosten te betalen Verder berekent T-Mobile je geen kosten als je je nummer wilt meenemen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www t-mobile.nl voor de actievoorwaarden of bel 0800-7123. KOEWEIT-STAD - Voor de geallieerde troepen in Irak ligt een nieuwe vijand op de loer: de hitte van de zomer, die gestaag haar intrede maakt. Volgens de voorspellingen zal de temperatuur in de Iraakse woestijn deze week oplopen tot ongeveer dertig gra den Celsius. In juni zal het kwik zo'n 38 gra den bereiken en in juli kan het de 49 graden Celsius halen. De militairen, zwaar bepakt en soms bijna 45 kilo met zich meedragend, gaan de strijd aan met de hitte. „De warmte is een factor, zoals de opstel ling van de vijand een factor is", verklaart David Andersen, majoor bij de Amerikaan se mariniers. „Het is gewoon iets waar je re kening mee moet houden", voegt hij er nuchter aan toe. Amerikaanse oorlogsplanners hebben de zware omstandigheden in de woestijn - de hitte, de droogte, de zandstormen - zorgvul dig meegenomen bij het uitdenken van de te voeren strategieën Maar bevelhebbers we ten dat de weersomstandigheden evengoed een belangrijke vriend of vijand kunnen worden. Vorige week werden Amerikaanse troepen in hun opmars naar Bagdad opgehouden door verblindende zandstormen Een ver zengende hitte zou bevelhebbers er even eens toe kunnen zetten hun strategie aan te passen. „Er zouden meer nachtelij ke opera ties kunnen komen", zegt Andersen. „We geven er natuurlijk toch al de voorkeur aan om 's nachts te vechten.De Britten en Ame ri kanen beschikken over hoogtechnologi sche apparatuur waarmee zij in de nacht in het voordeel zijn, zoals moderne nachtkij kers. De Britse militairen zijn uitvoerig getraind in de omgang met de hitte. De soldaten wer ken met een zogenoemd buddy-systeem, waarbij zij elkaar in groepjes van twee in de gaten houden. Zij moeten erop toezien dat degene die hun buddy is, iedere dag genoeg water drinkt. Ook bevelhebbers zijn ver antwoordelijk voor de gezondheid van hun manschappen en moeten zich er dus van vergewissen dat de militairen genoeg vocht binnenkrijgen, zegt legerwoordvoerster Martine McMee. Onder de huidige omstan digheden volstaat een hoeveelheid van mi nimaal zes liter per dag. Als de militairen een beschermend pak tegen chemische wa pens dragen, dan moeten zij minstens vijf tien liter op een dag drinken. Index Bij extreme hitte houden bevelhebbers een hitte-stress-index aan. „Zodra de index stijgt, neemt de hoeveelheid werk af die je kunt doen zonder tussendoor te rusten", verklaart McMee. „Dat kan bijvoorbeeld uitkomen op vijftien minuten hard werken en dertig minuten rust." Een soortgelijk systeem wordt gehanteerd voor het onderhoudspersoneel op landings- Een Amerikaanse infanterist zwoegt in de hii banen, zegt luchtmacht-woordvoerster Jennifer Cassidy. Dat moet bij zeer hoge temperaturen een werk-rust-schema aanhouden dat is opgezet door medici. De hitte kan ook haar uitwerking hebben op het materieel. Helikopters en vliegtuigen hebben minder stijgkracht in de hete, ijle lucht en kunnen daardoor minder gewicht vervoeren. e. foto AP De meeste militairen die nu in Irak zijn, hebben een grondige training gehad in de barre omstandigheden in de woestijn in het zuiden van de Amerikaanse staat Califor- nië. „Dat is ook een ruwe omgeving", zegt Andersen. „Je wordt ervoor getraind. Als je dan hier bent, werk je de technieken uit. Je raakt er na verloop van tijd echt wel aan ge wend." AP Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom in de kas in Siijansland, Dreischor, Scharendijke en Tholen op zaterdag 5 april. Volg de routeborden. Voor meer informatie, bel gratis 0800 - 0230199 of wjk op www.komindekas.nl I Advertentie Wil je wél een nieuw abonnement, maar ben je nog tevreden over je huidige toestel? Kies dan voor het T-Mobile SIM Only introductieabonnement. Een abonnement waarbij je vooraf ingekochte belminuten goedkoper zijn. En dat voordeel kan nu wel oplopen tot 50%! Met een SIM Only abonnement kun je al bellen vanaf 5 eurocent per minuut. Zo bel je met dezelfde telefoon dus opeens stukken goedkoper! Wil je meer weten over de vele mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5