Ziekenhuizen voorbereid op sars PZC PZC Hoe verder met de preventie-doctrine? Oorzaak longziekte nog niet achterhaald ECB heeft harde dobber aan nemen van rentebesluit Dodelijke longziekte is al opgerukt tot aan grenzen van Nederland 3 april 1953 donderdag 3 april 2003 door Frits Bloemendaal De longziekte sars dook plotseling op in Azië en inmiddels zijn we reldwijd mensen besmet. Acht vragen en antwoorden over sars. Hoe wordt sars veroorzaakt De exacte oorzaak is nog niet helemaal opgehelderd. De hoofdverdachte is een tot dusver onbekend corona-virus. Maar daarnaast is mogelijk nog een vi rus in het spel, een zogeheten para myxovirus. Het vermoeden is dat het corona-virus patiënten verzwakt, waardoor het andere virus kan toe slaan. Wat zijn de symptomen Plotselinge hoge koorts (meer dan 38 graden) in combinatie met hoesten, keelpijn, kortademigheid of ademha lingsproblemen. Is sars dodelijk? Niet per se. Volgens de Wereldgezond- heidsorganisatie (WHO) zijn er twee groepen patiënten. De grote meerder heid, negentig procent, begint na onge veer een week beter te worden. De ove rige tien procent krijgt ernstige adem halingsproblemen. De sterftekans in deze laatste groep is hoog. Van de wereldwijd ruim zestien honderd mensen bij wie de ziekte is ge constateerd, zijn er zo'n zestig overle den. Inmiddels wordt hard gewerkt aan een vaccin. Hoopgevend is dat mensen die sars hebben overleefd, antilichamen in hun bloed hebben die het virus kunnen doden. Wie lopen risico? In de eerste plaats mensen die naar Sin gapore, China (met name de provincie Guangzhou en Hongkong), Taiwan, Vietnam (Hanoi) en Canada (Toronto) reizen, of er recent zijn geweest. In deze gebieden zijn veel sars-gevallen gecon stateerd. Nauw contact met zieke per sonen en onnodig bezoek aan een zie kenhuis kan beter worden vermeden. Wie mogelijk in contact is geweest met een sars-patiënt in een van deze stre ken en een van de symptomen van de ziekte heeft, moet contact opnemen met de huisarts. Is sars al in Nederland geconstateerd? Tot nu toe niet. Hoe wordt voorkomen dat sars Neder land binnenkomt? De KLM vraagt passagiers in Azië en Canada (Toronto) bi] het inchecken naar eventuele besmettingsverschijn selen. De Inspectie Volksgezondheid heeft eerder deze week besloten Neder landers die in het buitenland een long ontsteking hebben opgelopen, niet te repatriëren als ze uit de risicogebieden komen. Als ze een andere ziekte hebben waar voor ze in een Nederlands ziekenhuis moeten worden behandeld, dan moe ten ze voor terugkeer eerst tien dagen in quarantaine. De GG&GD heeft personeel op de luchthavens Schiphol en Maastricht Aachen Airport gevraagd extra waak zaam te zijn voor passagiers die moge lijk met de ziekte zijn besmet. Het per soneel van luchtvaartmaatschappijen op Schiphol heeft een telefoonnummer gekregen dat ze meteen kunnen bellen zodra ze mensen met verdachte symp tomen zien langskomen. Welke adviezen gelden in Nederland? Het enige concrete advies tot dusver is om niet onnodig naar Hongkong te rei zen. De reden is dat nog onduidelijk is hoe sars zich daar verspreidt. De Ne derlandse regering overlegt met de we reldgezondheidsorganisatie WHO of dit advies ook voor de andere risicoge bieden moet gelden. Binnen Nederland gelden op dit mo ment verder nog geen speciale advie zen. De kans om hier sars op te lopen is minimaal. Omdat de symptomen lijken op een gewone griep, die ook heerst, is het raadzaam om bij twijfel naar de huisarts te gaan. Wat gebeurt als toch iemand in Neder land besmet blijkt? Totdat de ooi-zaak bekend is, moeten ziekenhuizen patiënten direct isoleren. Personen die de patiënt bezoeken moe ten een masker dragenEen aantal aca demische ziekenhuizen in de nabijheid van Schiphol zoals het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het VU Medisch Centrum in Amsterdam is ver zocht observatieruimte beschikbaar te houden. GPD door Dick Hofland De dodelijke longziekte sars komt steeds dichterbij. In Nijmegen is een man opgeno men met verdachte verschijnse len. Ook al is volgens het Uni versitair Medisch Centrum St. Radboud de kans zeer gering dat hij sars heeft, de man wordt vooralsnog wel geïsoleerd ver pleegd totdat officieel is vastge steld of hij de ziekte al dan niet heeft. Volgens woordvoerders van academische ziekenhuizen is het echter een kwestie van tijd voordat de ziekte daadwerke lijk in Nederland opduikt. Ze wijzen er op dat de dodelijke longziekte al tot in onze buur landen is opgerukt In Duitsland is de ziekte giste ren bi] een zesde patiënt gecon stateerd en in België werd eer der deze week een militair opge nomen die de ziekte mogelijk heeft. De academische ziekenhuizen houden ernstig rekening met een uitbraak en zijn er ook op voorbereid Er liggen draaiboe ken klaar, waarin onder meer staat dat patiënten van wie het vermoeden van besmetting be staat direct tien dagen moeten worden geïsoleerd. Daarna be paalt de Inspectie voor de Volksgezondheid of de plaatse lijke GGD welke mensen nog meer in quarantaine moeten. Normaal gesproken zijn dat de mensen uit de directe omgeving van de patiënt, zoals gezinsle den, maar het kunnen eventueel ook collega's zijn die recent con tact met hem of haar hebben ge had. Mondkapje Aangezien het vooralsnog on mogelijk is op basis van sympto men vast te stellen of iemand sars heeft, is afzondering nood zakelijk. In die periode kan aan de hand van een aantal testen worden vastgesteld of er inder daad sprake is van de dodelijke longziekte. Tot die tijd worden verdachte patiënten volledig geïsoleerd behandeld volgens een protocol waaraan ook be zoekers zich moeten houden. Eén van de voorwaarden is dat ze een mondkapje moeten dra gen. Sars is tot nu toe nog niet in Ne derland opgedoken. Wel hebben zich de afgelopen weken diverse Nederlanders gemeld bij hun huisarts of een ziekenhuis, om dat ze bang waren de ziekte te hebben opgelopen. Ze hadden echter allen een onschuldige verkoudheid of griep. Zo kreeg het Amsterdams Medisch Cen trum een groepje Nederlanders dat vreesde besmet te zijn. Ze waren echter verkouden gewor den tijdens een bezoek aan in Nijmegen is er tot nu toe bij sprake zijn als de patiënt koorts gebieden is geweest en als hij of Texel. niemand zelfs maar een verden- boven de 38 graden heeft, deaf- zij de symptomen na 1 maart dit Met uitzondering van de patiënt king van sars. Daarvan kan gelopen tijd in één van de risico- jaar heeft opgelopen. Nederlan- Een Filipijnse moeder en haar kinderen, zojuist vanuit Hongkong gearriveerd op de luchthaven van Manilla, dragen mondkapjes om zich tegen sars te beschermen. foto Romeo Ranoco/RTR ders die naar Hongkong willen, moeten daar van het kabinet van af zien als de reis niet per se nodig is. De reden daarvoor is dat nog onduidelijk is hoe de do delijke longziekte sars zich in die stad verspreidt. Nederland volgt hiermee het advies op van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). Zweden, Finland, Spanje, Frankrijk en Ierland ra den hun inwoners af naar élle gebieden in het Verre Oosten te reizen. Bezoek De WHO heeft gisteren toestem ming gekregen van de Chinese autoriteiten om de provincie Guangzhou te bezoeken, waar de longziekte vermoedelijk is ontstaan. In deze provincie zijn 43 mensen aan sars overleden en zijn er 1167 besmettingen ge constateerd. De WHO wil in Guangzhou meer inzicht krij gen in het ontstaan van de ziek te. Eerder werkte China niet mee, wat het land op veel kritiek kwam te staan, vooral van de Verenigde Staten. Nederlandse bedrijven met be langen in de risicogebieden hebben eveneens maatregelen genomen. Shell verbiedt mede werkers naar Hongkong of het Chinese Guangzhou te reizen. Naar andere bestemmingen in het Verre Oosten mogen ze al leen in het hoogst noodzakelijke geval. ABN Amro en Fortis ont raden hun medewerkers om af te reizen naar Hongkong, waar beide concerns kantoren heb ben. De werknemers van Fortis in de vestiging Hongkong heb ben mondkapjes gekregen. Volgens de WHO lopen vooral naaste familieleden van sars- patiënten en mensen die in de gezondheidszorg werken het meeste risico. De organisatie adviseert daarom alle reizigers naar de verdachte regio's geen bezoek te brengen aan een plaatselijk ziekenhuis, omdat de kans op besmetting daar ver uit het grootst is. Quarantaine Dinsdagavond moest een vlieg tuig van American Airlines dat uit Tokio kwam in quarantaine worden gezet op het vliegveld in het Amerikaanse San Jose, om dat twee passagiers en twee be manningsleden klaagden over symptomen die op sars duidden. Het viertal werd in een zieken huis opgenomen, de overige mensen aan boord mochten naar huis, maar moeten bij symptomen direct een arts raadplegen. De VS overwegen om diplomaten terug te halen uit het Verre Oosten. Wereld wijd zijn nu in totaal in vijftien landen ruim 1804 verdachte ge vallen geconstateerd, van wie er zeker 75 zijn overleden. GPD door Maarten van Rossem Dat de Amerikanen vroeg of laat het regime van Saddam Hoessein uit Bagdad zullen verjagen, daaraan twij felt niemandDaarom is de wijze waar op dat gaat gebeuren van groter belang voor de toekomst van de Amerikaanse buitenlandse politiek dan het feit dat het gebeurt. In dit opzicht hebben de Amerikanen de eerste slag overduidelijk verloren. Zij hebben de tegenstander onderschat en hun eigen mogelijkheden overschat. Hoewel zij dat nu met kracht ontken nen, was hun uitgangspunt bij deze operatie dat zij door de Irakezen als be vrijders zouden worden binnenge haald en dat het regime van Saddam vervolgens als een kaartenhuis ineen zou storten De Amerikaanse legermacht zou met flinke vaart naar Bagdad rijden en on derweg met bloemen en dankbetuigin gen overladen worden. Als het zo zou zijn gegaan zouden de critici van deze militaire onderneming er beschaamd het zwijgen toe hebben moeten doen en zou de eerste manifestatie van de doc trine van de preventieve oorlog op de best denkbare wijze gelegitimeerd zijn Zo aantrekkelijk was dit idee dat de president en zijn medewerkers er ken nelijk zelf in zijn gaan geloven. Sugges ties dat de Irakezen het de Amerikanen heel lastig zouden kunnen maken, wer den terzijde geschoven. Alleen zo valt te verklaren dat de Amerikanen met een naar verhouding beperkte troepen macht ten strijde zijn getrokken. Naar verluidt wilde minister Rumsfeld van Defensie een nog beperkter troe penmacht inzetten, zo groot was zijn vertrouwen in de technologische supe rioriteit van het Amerikaanse leger en de zwakte van het Iraakse regime. Zo als altijd was het Pentagon voorzichtig en hield het op een zeer omvangrijke invasiemacht. Uiteindelijk werd geko zen voor een compromis tussen het ra dicale voorstel van Rumsfeld en het voorzichtige voorstel van het Penta gon. Dat compromis bleek dus niet vol doende om een snelle oplossing te for ceren. In de komende weken worden de Amerikaanse troepen aangevuld tot het niveau dat het Pentagon aanvanke lijk had voorgesteld. Hoewel de Iraakse tegenstand uitein delijk gedoemd is te mislukken, had den Saddam Hoessein en zijn mede werkers kennelijk goed nagedacht over de manier waarop zij het de Amerika nen zo onaangenaam mogelijk konden maken. Zij proberen steeds zo te vech ten dat de Amerikanen hun superieure apparatuur niet effectief kunnen ge bruiken. De Amerikanen worden bovendien ge hinderd door hun traditionele wens zo weinig mogelijk eigen soldaten te laten sneuvelen. In dit geval speelt ook de noodzaak mee de burgerbevoking van Irak zo veel mogelijk te sparen. Dat is vanwege de komende bezetting Hoe lang de strijd nog gaat duren valt niet te voorspellen Dat zou een paar weken kunnen zijn, maar evengoed, als we sommige militaire deskundigen mogen geloven een paar maanden. Laten we niet vergeten dat er aanvan kelijk ook zeer pessimistisch werd ge dacht over de luchtcampage tegen Ser vië en de oorlog in Afghanistan. Gaat het maanden duren, dan kan dat voor de Amerikanen heel vervelende gevolgen hebben. Een maandenlange strijd zal veel burgerslachtoffers in Irak vergen en een aanzienlijk deel van de infrastructuur vernietigen. Dat zal de komende Amerikaanse bezetting tot een veel moeizamer onderneming ma ken. Een langdurige strijd zal ook de politieke onrust en de toch al uitge sproken anti-Amerikaanse sentimen ten in het Midden-Oosten doen toene men. Dan rijst onvermijdelijk de vraag: is het middel niet erger dan de kwaal? Deze interventie is de eerste aflevering van een in principe omvangrijk Ameri kaans programma van preventief mili tair optreden tegen staten die niet te vertrouwen zijn en die beschikken, of in de toekomst mogelijk zullen be schikken over massavernietigingswa pens. Als het eerste optreden in het ka der van de preventie-doctrine, dat door deze Amerikaanse regering beschouwd werd als een fluitje van een cent, al zo bijzonder moeizaam verloopt, hoe moet het dan verder met die doctrine? Die vraag heeft zowel een diplomatieke als een militaire kant. In de aanloop naar deze interventie hebben de Ame rikanen veel politiek krediet verspeeld. Zijn zij in een volgend geval (laten we zeggen een eventueel preventief optre den tegen Iran, dat de laatste tijd al voortdurend wordt gewaarschuwd) bereid zich nog verder te isoleren? Zal Tony Blair, hun enige serieuze bondge noot, dan weer bereid zijn mee te doen? invasie In ieder geval zal in de toekomst niet meer zo makkelijk het argument kun nen worden gebruikt dat de Amerika nen als bevrijders komen. Hoewel het preventieve militaire optreden natuur lijk meestal niet een invasie zal zijn, blijft toch de vraag hoe de Amerikanen zich de uitwerking van de preventie doctrine voorstellen. Gezien het aantal landen dat in dit verband is genoemd, ontstaat gemakkelijk de indruk dat de Amerikanen wel erg veel hooi op de vork hebben genomen. Hoe langer het avontuur in Irak duurt, des te kleiner de kans dat de Amerikaanse kiezers en volksvertegenwoordigers vol enthou siasme de volgende preventieve mili taire operatie zullen steunen. GPD door Maurice Wilbrink Ook voor de Europese Centrale Bank is een be langrijke onzekerheid weg genomen: de lang verwachte oorlog in Irak is inderdaad begonnen. Maar met de strijd nu twee weken onderweg, zijn er weer een heleboel nieuwe onzekerheden voor in de plaats gekomen. Zelden was het zo lastig om een ren tebesluit te nemen, als van daag, omdat men nauwelijks een idee heeft hoe de econo mie zich de rest van het jaar zal ontwikkelen. De eerste tekenen dat de we reldeconomie niet goed op de oorlog reageert, komen nu binnen. Maar veel gegevens zijn nog vergaard in de we ken voordat de eerste bom men vielenDie laten zien dat de almaar toenemende span ningen rond Irak reeds hun sporen achterlaten in het vertrouwen, in de investe ringsbereidheid, op de aan delenmarkten, in de consu mentenbestedingen. Een greep uit het economisch nieuws van begin deze week: de Franse consument was in maart sinds zes jaar niet zo pessimistisch; Duitsers ga ven in februari weer minder uit in de detailhandel; de door de Europese Commissie gepubliceerde index voor het ondernemingsklimaat in de eurozone bleek in maart flink gezakt; de Europese indu striële productie daalde in maart volgens een index van bureau Reuters. Buiten Europa is het nieuws niet positiever. Inkoopmana gers in het economisch cen trum rond Chicago zagen productie en orderboek krimpen. Het ondernemers- vertrouwen in Japan zakte in maart voor het eerst in meer dan een jaar. Overal worden groeiramingen voor de eco nomie in 2003 nu negatief bijgesteld. Ook de Europese Centrale Bank (ECB) houdt al reke ning met het uitblijven van een economisch herstel in de eurozone in 2003. Er zijn ver schillende risico's. De euro blijkt ondanks de zwakke economische prestaties in de monetaire unie een toe vluchtsoord voor investeer ders, zolang een Amerikaan se eindoverwinning in Irak nog geen vaststaand feit is Dat wreekt zich in een gaan deweg verslechterende posi tie van Europese exporteurs, De gestegen olieprijs is een extra belasting op economi sche activiteit Vrachtwa gens, chemische bedrijven, luchtvaartmaatschappijen, forenzenverkeer - het wordt duurder door de bewegingen op de oliemarkt. Dat remt de economie en geeft meer in flatie. Regeringen gaan bezuinigen om te blijven voldoen aan de normen van het Stabiliteits pact (met begrotingsregels voor de eurozone). Ook dat werkt vertragend op de eco nomie. Consumenten en pro ducenten voelen zich in zo'n klimaat niet lekker en wor den voorzichtiger met hun uitgaven. Alle reden dus voor de ECB om de rente vandaag nog wat verder te verlagen, want erg veel inflatiegevaar is er, af gezien van enig risico via duurdere olie, niet. Maar stel dat het wonder in Bagdad: volgende week gebeurt: de oorlog komt tot een einde, omdat het Iraakse regime in elkaar stort. Veel remmingen die nu nog op de economie drukken, ^vallen dan ineens weg. In zo'n geval zou een renteverlaging wel eens overbodig kunnen zijn. De ECB staat bekend als een voorzichtig instituut. He: verandert de rente pas als er geen ontkomen meer aan is. Daarom denken veruit de meeste analisten dat de ren te, die begin maart daalde naar 2,5 procent, nu gehand- j haafd blijft. GPD HERENIGING - De Russische generaal Tsjoeikow heeft Groot-Brittannië. Frankrijk en de Verenigde Staten uitge nodigd om te praten over de hereniging van Duitsland. De uitnodiging wordt gezien als een reactie op het plan van de drie westerse bezettingsmach ten om een regering voor heel Duitsland te laten kiezen. ZEGELS - De verkoop van de watersnoodpostzegels heeft 1,5 miljoen gulden opge bracht. In totaal werden 15 miljoen zegels verkocht. In het Nationaal Rampenfonds is in middels 94,1 miljoen gulden gestort. SCHADE - De hoofdingeniec van wederopbouw en volks huisvesting in Zeeland heef berekend dat de watersnoo: voor 72 miljoen gulden schaè aan woningen en boerdenjc heeft veroorzaakt. Voor zove bekend zijn 1450 woningene 2200 boerderijen verwoeste zwaar beschadigd; 6600 wo ningen en 1000 boerderije: zijn licht beschadigd. TOERISTEN - Op de Middel burgse markt zijn de eersic toeristen va n dit seizoen gesig naleerd. Het betrof een groe Engelse schoolkinderen dü hier hun paasvakantie door brengen. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgsewegtO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail. redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 periaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor 1 het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag:€ 1.10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden i uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Ij Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoofSl zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintje»! Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeelana Tel: (0118)484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet www.pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegenorconcorn De dec aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons I (abonnemenlen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pr» I ducten van de titels en de werkmaatschappij van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerd* derden Als u op deze informatie geen pri|s steil dan kunt u dit schriftelijk melden 0i| PZC. afdefnc lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGQGnBf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4