Manege wordt speelparadijs PZC Als waterstaatsman moet je geduld hebben PZC Minister Dua prijst teerkot Zelzate om milieumaatregelen 13 Ambtenaren Hulst mogen niet vrij zwemmen Kwajongens bekogelen fietsers met geluidswal Twee families zijn bezig nieuwe attractie in Absdale vorm te geven Op naar het Zeeuws Kampioenschap Nieuw vlasmonument Koewacht is klaar Bestuursveranderingen Taxicom Busbedrijf Weeniaes failliet Leren jas kost zes weken zitten Niet blind staren op Axelsedam Symposium over woonvormen psychiatrische patiënten door Frank van Cooten (HULST - Ambtenaren van de gemeente Hulst moeten op war me zomerdagen andere manie- ren bedenken om fris op het werk te komen. B en VV gaan im mers niet akkoord met het vrij zwemmen van ambtenaren tus sen de middag in het buitenbad De Honte in Kloosterzandc. donderdag 3 april 2003 Het vrij zwemmen stond in een ambtelijk stuk ter voorberei ding van de opening van De Honte in het nieuwe seizoen. Deze manier van verkoeling zoeken kwam voort uit een proef van de voormalige ge meente Hulst. In het kader van 'verfrissing van ambtenaren op warme dagen' mocht het gemeentelijk perso neel gedurende zes weken tus sen de middag zwemmen in gemeentelijk zwembad De Driehoek. Het zwembad was toen nog niet geprivatiseerd. Deze test was bedoeld om op warme dagen 's middags weer fris op het werk te verschijnen waardoor de arbeidsproducti viteit verhoogd zou worden. Een ambtenaar van de gemeen te wist gisteren overigens niet of de collega's inderdaad harder zijn gaan werken nadat ze een verfrissende duik in het zwem bad hadden genomen. De test is immers niet geëvalueerd. Het leek de makers van het ambtelijk stuk in ieder geval een aardig idee om het vrij zwem men voor ambtenaren op warme dagen voort te zetten in De Hon te. Maar daar gaat het college dus niet mee akkoord. Volgens wethouder Frank van Driessche zal het besluit niet tot een revolutie leiden op het stadskantoor. ..Volgens mijn in formatie werd immers niet zo vaak van de mogelijkheid tot vrij zwemmen gebruik ge maakt." SINT JANSTEEN - De gebruikers van het fiets- entunneltje, wat Tragel in Sint Jansteen verbindt met de Steensedijk in Hulst, zijn bij wijze van spreken hun leven niet zeker. De pas verlengde geluidswal bij de tunnel is verstevigd met puin en de brokstukken blijken een geliefd projectiel van een groep kwajongens te zijn. „Ze gooien met stenen naar de fietsers en brom fietsers", zegt een omwo nende. „Ik zag laatst nog een brok steen van twintig bij twintig op de weg lig gen. Je hoeft geen expert te zijn te bedenken wat er gebeurt als je die op je hoofd krijgt. Het is ook gevaarlijk als je er met je scooter in volle vaart overheen rijdt." Puin De geluidswal, die de Steense straten La Tra- viata en Tosca moet ont zien van overlast van de naastgelegen Rijksweg N60. is onlangs verlengd en wat verhoogd. Daar voor is niet alleen zuiver zand gebruikt, maar ook puin. Omdat de wal nog niet he lemaal netjes begroeid is met gras en struiken, ligt het puin in het zicht en voor het grijpen voor ver veelde jeugd. De gemeente Hulst heeft nog geen klachten ont vangen. door Frank van Cooten ABSDALE - Absdale krijgt een speelparadijs. De families Hil- lebrand en Verstraeten hebben grootse plannen met de voor malige manege aan de Plaat straat. De manege en de bijbe horende grond van dertiendui zend vierkante meter is door hen gekocht. Het speelkasteel in Eindhoven is de inspiratiebron voor de metamorfose van de manege. „De gemeente Hulst kent nog geen dergelijke voorziening waar een gezin voor een aan trekkelijke prijs een leuke dag kan beleven", zegt Ike Hille- brand. Hillebrand en zijn compagnon Noël Verstraeten hebben de plannen ontwikkeld. „Onze vrouwen werken ook mee. Naast de meerwaarde voor de gemeente willen we ook Absda le op de kaart zetten." In de boerenschuur voor de manege komt een pannenkoe kenrestaurant waar drie hoofd gerechten worden geser veerd. Pannenkoeken in 25 soorten, spare-ribs en friet. „De meeste restaurants in Hulst zijn erg duur voor gezin nen. Een gezin betaalt bij ons in het restaurant gemiddeld elf eu ro." Vergaderruimte De managebak is duizend vier kante meter groot. Vierhonderd vierkante meter wordt gebruikt als vergaderruimte. „We heb ben immers begrepen dat in Hulst grote behoefte is aan ver gaderzalen." Van de overige zeshonderd vierkante meter wordt een binnenspeeltuin ge maakt. Waar nu nog de stallen staan, komen knutselhoekjes. Verder komen buiten onder meer een midgetgolf- en jeu-de- boulesbaan en een kinderboer derij In de woning komt waar- schijnlijk de bedrijfsleider te wonen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst staan achter de functieverandering van de manege. „We hebben de principe-medewerking van de gemeente. Daar zijn we uiter aard heel blij mee. Als alle ver gunningen binnen zijn en de werkzaamheden succesvol ver lopen. hopen we in december of januari volgend jaar open te gaan." Hillebrand en Verstraeten zit ten vanavond met de architect om de tafel om de plannen ver der uit te werken. De jongens van De Oostvogel wonnen gisteren de regiofinale en gaan naar de provinciale finale in Goes. KOEWACHT - Het nieuwe vlas monument voor het dorp Koe wacht is gereed. Het gaat om een bronzen beeld van een zwinge laar, dat komt te staan op het Kerkplein. Het beeld is in opdracht van de gemeente Axel gemaakt door de Belgische kunstenaar Marian Hewalo. Het kunstwerk wordt londerdag 17 april officieel jnthuld. Vanuit de Koewachtse [emeenschap was gevraagd om 'herkenbaar' vlasmonu- ient. Er is weliswaar al een tstwerk dat aan het vlas is •gedragen, maar veel Koe- chtenaren vinden dat te ab- •act. Dat monument aan de Immabaan is gemaakt door meldend kunstenaar Luc Ing- iels en stelt een uit graniet ge houwen vlasschoof voor. Voordat de vlasschoof in 2000 officieel werd onthuld stond op niezelfde locatie een beeld van de Breskense pastoor Omer öielliet. Deze houten 'zwinge laar' dreigde echter weg te rot ten De gemeente Axel heeft het beeld laten opknappen en de houten vlasser staat nu in het gemeenschapscentrum de Vlas- schaard. Het nieuwe bronzen monument stelt eveneens een zwingelaar voor en kost de ge meente 6.291 euro. De onthul ling is 17 april om 16.00 uur op het Koewachtse Kerkplein. De officiële handeling wordt ver richt door kinderen van nog steeds actief zijnde vlassersfa milies Van Grembergen en van de familie De Letter. Dat zijn de eigenaars van het vlasmuseum het Vlasschuurke en de initia tiefnemers voor het nieuwe vlasmonument. door Edy de Witte KOEWACHT - Het meisjesteam van basisschool de Eikelaar uit Koewacht en de jongens van de Oostvogel uit Lamswaarde heb ben zich gisteren geplaatst voor het Zeeuws Kampioenschap schoolvoetbal voor zeventallen De meisjes speelden de finale wedstrijden van het district Hulst op de sportvelden van de voetbalvereniging Koewacht. De jongens speelden op sport complex 't Sas in Sas van Gent om de regiotitel. Na voorronden in Kloosterzan- de en Koewacht hadden bij de meisjes De Ark (Hulst), De Schakel (Vogelwaarde), De Wa rande (Axel) en de Eikelaar zich voor de finalestrijd. De goed opgekomen supportersschare gaf het thuisspelende de Eike laar vleugels. De meisjes van de ze plaatselijke basisschool lie pen op overtuigende wijze over de andere drie finalisten heen. Als eerste werd de Schakel met 10-0 onderuit gehaald. Daarna volgden klinkende overwinnin gen op de Ark (4 -1en de Waran de (4-0). Voor het Zeeuws Kam pioenschap reist dit team woensdag 14 mei naar Middel- burg. Jongens De jongens van de Oostvogel spelen diezelfde dag in Goes om de provinciale titel. Zij kwamen gisteren in Sas van Gent van de tien deelnemende scholen als regiokampioen uit de bus. De fervente voetballertjes gooiden al hun technische en taktische bagage in de strijd. De deelnemende teams waren ingedeeld in twee poules. St Antonius uit Axel eindigde zon- foto Camile Schelstraete der puntenverlies in poule A op de eerste plaats. Tweede werd de Werf uit Philippine. Dit ze vental trok alleen tegen St. An tonius aan het kortste eind. In poule B was de spanning te snijden. De Oostvogel en Ter Vliet uit Terhole haalden allebei tien punten. Door een iets beter doelsaldo (+10 tegenover +9 voor Ter Vliet) plaatste het team uit Lamswaarde zich voor de fi nale. Hier werd St. Antonius met 2-0 aan de zegekar gebon den. Als derde eindigde Ter Vliet, dat in de kleine finale De Werf met 1-0 het nakijken gaf. Jan Cappon neemt na 38 jaar afscheid van Rijkswaterstaat REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - In de beginja ren van zijn carrière bij Rijks waterstaat boog West-Zeeuws- Vlaming Jan Cappon zich als aankomend tekenaar over de plannen voor de aanleg van rondweg om Kloosterzande, Terhole en Kuitaart. Het was halverwege de jaren zestig. De rondweg Kloosterzande werd al snel gerealiseerd. En nu. vlak voor z'n vertrek, komt ook die van Terhole na drukkelijk in beeld. Maar de rondweg van Kuitaart zal nooit worden verwezenlijkt; overbo dig geworden door het verdwij nen van het veer Kruiningen- Perkpolder. „Ik heb trouwens ook nog aan de aanleginrichting voor de pont in Perkpolder gete kend." Cappon noemt de tijd spanne tussen het eerste ont werp voor de rondweg om Terhole en de daadwerkelijke verwezenlijking van het project illustratief 'voor de dingen, waarmee je bij Rijkswaterstaat bezig bent'. Zeker als het om in grijpende projecten gaat, is het tijdstip van uitvoering voor een belangrijk deel afhankelijk van de politiek. Politiek „Wij kunnen als waterstaat wel met allerlei plannen rondlopen, maar uiteindelijk is het toch de politiek die de knopen door hakt Dat zie je bij de bouw van een nieuwe zeesluis hier in Ter- neuzen, bij de eventuele vervan ging van de kanaalbrug bij Sluiskil, maar ook bij de be sluitvorming over de stroom weg in West-Zeeuws-Vlaande- Scheidend Rijkswaterstaatman Jan Cappon was vooral geboeid door de perikelen rondom het Kanaal Gent-Terneuzen. foto Peter Nicolai ren en de verwezenlijking van het grote slibdepot in de Koegorspolder. Allemaal heel belangrijk voor de streek, maar je blijft afhankelijk van 'Den Haag'. Ja, als waterstaatsman moetje vaak geduld hebben." Als geboren boerenzoon uit Cadzand volgde hij na de mid delbare school de opleiding Weg - en Waterbouw aan het ver maarde ZTI van Willem van dei- Hooft in Goes. „Een hele bijzon dere man met een speciale aan pak. Die specifieke aanpak van Van der Hooft leidde er wel toe dat je het vak direct goed door grondde." Op 1 maart 1965 begon Cappon z'n carrière bij Rijkswaterstaat in Zeeuws-Vlaanderen. Hij is er nooit meer weggegaan. Na het prille begin als opzichter van het arrondisement Zeeuws- Vlaanderen. klom hij op. Hij bekommerde zich om het onder houd en beheer van de handels haven en de veerhaven in Bres- kens, maar ook om de rijksweg Breskens-Sluis en om de weg Draaibrug-Eede. In 1983 kwam hij uiteindelijk terecht bij de dienstkring Kanaal Gent-Ter neuzen, die later weer opging in de dienstkring Zeeuwsch- Vlaanderen, waarin wegen, ha vens en het Kanaal Gent-Ter neuzen zijn samengebracht. Hij neemt eind april afscheid als plaatsvervangend hoofd van de dienstkring. „Naarmate je ouder wordt en hoger klimt, wordt de afstand tot het eigenlijk werk steeds groter. Dat vond ik weieens jam mer". mijmert Jan Cappon (61) terugblikkend. „Vroeger zat er een paar man op kantoor en was de rest buiten aan het werk Toen had je bijvoorbeeld nog het rechtstreekse, vaak dagelijkse contact tussen een kantonnier en een boer, die op z'n land bezig was. Dan waren de lijnen kort werden dingen snel geregeld. Nu is dat allemaal anders. De boer zie je niet zoveel meer op z'n land en de kantonnier rijdt er in een auto langs. Wil iemand iets geregeld zien, dan moet dat eerst de administratieve molen doorlopen. Zo zijn nu eenmaal de regels. Ergens vind ik dat wel jammer." Eeuwige roep Vooral de dynamiek van het Ka naal Gent-Terneuzen boeide hem. De aanhoudende proble matiek van de slibberging, het overleg met Vlaamse collega's over het gebruik van de toe gangsweg tot Gent. de schade- varingen ('niet leuk, maar het brak het werk van alledag') en natuurlijk de eeuwige roep van Gent om een grotere zeesluis. Of die er komt en wanneer? Cappon haalt de schouders op. „De voorbereiding zal in ieder geval heel veel tijd vergen, schat ik in. Gent kan wel zo graag willen, maar die werken moeten wel op Nederlands grondgebied wor den uitgevoerd. Met alle ingrij pende gevolgen voor de Kanaal zone van dien. Maar als er vandaag 'ja' wordt gezegd moet de sluis er in principe rond 2017 kunnen liggen." Op vrijdag 25 april vertrekt Cappon. „Dan wil ik even hele maal niets meer moeten. Daar na zien we wel." SLUIS - Wethouder Jvan Schaik van de gemeente Terneuzen wordt door het dagelijks bestuur van het samenwerkingsver band collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen (Taxicom) voor gedragen als nieuwe voorzitter. Zittend voorzitter, wethou der L Wille van de gemeente Sluis, maakte eerder kenbaar dat hij de voorzittershamer wilde overdragen. Hij blijft wel lid van het dagelijks bestuur van het collectief vervoer. Dage lijks bestuurslid J. Baart, oud-wethouder van de voormalige gemeente Terneuzen, stapt uit het bestuur. Het algemeen be stuur van het samenwerkingsverband komt 11 april om 13.30 uur bijeen in het gemeentehuis in Oostburg. HULST - De Vlaamse busonderneming Weemaes in Kiel- drecht is failliet. Het faillisement werd uitgesproken door de rechtbank van Dendermonde. Sinds maandag staan de kleine twintig touringcars van het familiebedrijf in de garage. Ook de reisbureaus van Reizen Weemaes in Kieldrecht, Hulst en Kapellen zijn gesloten. Bij het busbedrijf, dat dertig jaar gele den werd opgericht en uitgroeide tot de grootste partculiere busonderneming in het Waasland, werkten tot dit weekeinde nog 27 mensen, 23 buschauffeurs en vier medewerkers op de reisbureaus. Het bedrijf was gespecialiseerd in groepsver- voer. Het verzorgde het woon- werkverkeer voor bedrijven in het Waasland en het Antwerpse havengebied, maar vervoerde ook veel sportverenigingen, waaronder een aantal uit Zeeuws-Vlaanderen, Het bedrijf ging ten onder aan de terug lopende klandizie onder bedrijven, die in het kadervan bezui nigingen het personeelsvervoer per bus schrapten. Weemaes ging ook gebukt onder een groeiende schuldenlast. MIDDELBURG - Twee Terneuzenaren, van 22 en 35 jaar, werden gisteren door de Middelburgse politierechter A. Gaakeer voor een winkeldiefstal tot zes weken cel veroor deeld. De rol van de jongste was groter, maar het strafblad van zijn mededader was omvangrijker. Aan het slachtoffer moeten de daders 450 euro schadevergoeding betalen. De jongste verdachte had het initiatief genomen. In een dron ken bui had hij in de nacht van 25 februari 2003 een steen dooi de ruit van de kledingzaak Van der Meer aan de Markt in Ter neuzen gegooid. Door het gat van de etalage griste hij een le ren jas weg. Toen hij thuiskwam met de jas vertelde hij zijn ac tie aan zijn medebewoner, die hierop reageerde door eveneens een leren jas te gaan stelen. De jassen werden door de 22-jan- ge man voor 70 euro van de hand gedaan. TERNEUZEN - De herinrichting van de zuidelijke stadsrand van Terneuzen mag niet ten koste gaan van voorzieningen, waarbij de inwoners van Terneuzen op korte termijn meer ge baat zijn. De PvdA-fractie in de Terneuzense gemeenteraad vindt dat B en W zich niet al te lang blind mogen staren op het Masterplan Axelsedam, waarin lijnen worden uitgezet voor die herinrichting Fractievoorzitter R. de Meyer wil van het college weten wat het met het plan wil en waarschuwt alvast dat de PvdA allerminst overtuigd is van de noodzaak er prio riteit aan te geven, ook al omdat de financiering grotendeels op de nek van de burgers terechtkomt. De Meyer geeft voor rang aan uitgaven ten behoeve van bijvoorbeeld de brede school, maatregelen in de wijken, onderhoud van wegen en groen én verbetering van de baliefuncties van de gemeente. „Allemaal zaken die de burger rechtstreeks ten goede ko- een werkbezoek aan VFT, ook de sanering van het belendende stadspark aan. Omdat die zaak nog wacht op een uitspraak van de Raad van State, deed Dua daarover na afloop geen mede delingen. VFT voelt zich nog steeds niet verantwoordelijk voor de aan getroffen verontreiniging in het park en de vijver. Volgens de di rectie van de raffinaderij moet de verontreiniging al uit de ja ren zestig dateren, toen de ka- naalarm, die daar liep, in het kader van de verbreding van de aanpassing van het Kanaal Gent-Terneuzen werd gedumpt VFT gaat ei-van uit dat daarbij verontreinigde grond van elders is gebruikt. Het bedrijf poogt de relatie met het ministerie van Leefmilieu op tal van manieren te verbete ren. Onlangs werd met de Vlaamse overheid een overeen komst gesloten, die VFT bindt aan de belofte binnen tien jaar op het gebied van energiever bruik de wereldtop te halen. Het is het eerste bedrijf in België dat een dergelijk contract met de overheid sloot. door Wout Bareman ZELZATE - Raffinaderij VFT aan het Kanaal Gent-Terneu zen, net over de grens bij Zelza te, heeft een pluim gekregen van Vlaams minister V. Dua van Leefmilieu. Het bedrijf - in de volksmond bekend als 'het teer kot' - werd eind jaren negentig nog beschouwd als één van de belangrijkste bodem- en lucht- vervuilers in de grensstreek maar heeft sindsdien miljoenen euro's besteed aan een omvang rijk saneringprogramma. Ook voor de productielijnen zijn inmiddels milieubeschermende maatregelen genomen. VFT kwam in augustus '97 in het nieuws, toen burgemeester J. Schenkels van Zelzate het stadspark pal naast het be drijfsterrein liet afsluiten in verband met de aangetroffen hoeveelheden benzeen en poly- aromatische koolwaterstoffen (PAK's) in de bodem. Schenkels vaardigde ook een verbod uit op het eten van groenten uit eigen tuin. In de stadsvijver mocht niet meer worden gevist. De zware verontreiniging was destijds voor de provincie Zee land aanleiding een groot scheeps onderzoek uit te voeren in de grensstreek rond Sas van Gent. De resultaten daarvan bleken geruststellend - nergens werden maximale waarden overschreden - maar vanaf dat moment hield de provinciale milieudienst de ontwikkelingen rond VFT wel nauwlettend in het oog. Het leidde tot verre gaande afspraken over de uit wisseling van informatie tussen Oost-Vlaanderen en Zeeland, die ook van pas kwamen bij een later gesignaleerde, veel te hoge diozine-uitstoot door staalfa briek Sidmar bij Zelzate. Sanering Minister Dua is tevreden over de wijze waarop de raffinaderij aan het kanaal (op enkele hon derden meters van de grens) sindsdien heeft gepoogd de zware bodemverontreiniging op het fabrieksterrein zelf aan te pakken De bodemsanering, volgens een nieuw procédé, is in volle gang. Daarbij wordt onder meer het grondwater opge pompt en gezuiverd en wordt ook grond afgegraven. De mi nister kaartte gisteren, tijdens TERNEUZEN - De vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psycho se, Ypsilon-afdeling Zeeuws- Vlaanderen. houdt morgen in het Terneuzense Churchillhotel een symposium over wonen en woonvormen voor mensen met psychiatrische problemen. Sprekers zijn het CDA-kandi- daat-kamerlid M. van Loon- Koomen, die stilstaat bij beeld vorming in de politiek en J. van Blarikom. gezondheidspsycho loog van Emergis, die ingaat op het aspect wonen en psychia trie. Na de pauze volgt een fo rumdiscussie waaraan deelge nomen wordt door M. de Feyter van Ypsilon, van Balirikom, de wethouders J. Provoost en A. van Waes van respectievelijk Sluis en Terneuzen en RZVW- directeur C Reinhoudt. Het symposium begint om 13.30 uur terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41